גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הערכות: שווי ECI של שאול שני נחתך בחצי ל-600-700 מיליון דולר

ירידה במכירות של החברה הפרטית של שאול שני, מוצרים שלא התרוממו ושווי שנחתך ■ שני מכר אשתקד את חלקו בחברת התקשורת GVT, אותה ייסד לפני עשור, לענקית המדיה הצרפתית ויוונדי, ושלשל לכיסו 1.2 מיליארד דולר

כאשר רכשו שאול שני וקבוצת Ashmore את חברת ECI (מידי בעלי המניות בראשות כור) לפני כשלוש שנים התוכנית הייתה ברורה למדי: ביצוע התייעלות אינטנסיבית, שיפור בתוצאות, והחזרת החברה לוול סטריט בשנים 2011-2012 עם תשואה ניכרת.

כשמדובר בשאול שני, הציפיות מרקיעות שחקים. שני, אם צריך להזכיר, מכר אשתקד את חלקו בחברת התקשורת GVT, אותה ייסד לפני עשור, לענקית המדיה הצרפתית ויוונדי, ושלשל לכיסו 1.2 מיליארד דולר. בכך הפך לאחד המיליארדרים הישראלים הכבדים בעולם.

אלא שב-ECI, מסתבר, הדברים אינם פשוטים כל כך. המשבר בשווקים הפיננסיים, לצד התגברות התחרות והירידה באטרקטיביות של מוצרי החברה, ומנגד קושי בפיתוח קו המוצרים החדש, מעמידים בסימן שאלה את היכולת של בעלי המניות החדשים לממש בהצלחה את השקעתם בעתיד הקרוב.

ECI, שמפתחת ומייצרת ציוד לרשתות תקשורת, נרכשה על ידי חברת ההשקעות Swarth שבבעלות שני ו-Ashmore בשלהי שנת 2007 תמורת 1.24 מיליארד דולר. זו הייתה אחת מרכישות הפריווט אקוויטי היחידות שבוצעו בהיי-טק הישראלי בפרט ובכלכלה הישראלית בכלל, ועסקת הרכישה הגדולה ביותר שמונפה על ידי חוב פיננסי (LBO). החברה מנוהלת מאז תחילת 2006 על ידי רפי מאור, ושני מכהן בה כיו"ר.

בעוד שבשנת 2008 נהנתה ECI מהגידול בביקושים לטכנולוגיה האופטית שלה (פלטפורמת ה-XDM), שמיועדת להעברת התקשורת ממרכזיות הטלקום לכיוון שדרת הרשת, בשנת 2009 נגסו התחרות והקפאת ההזמנות של ספקיות התקשורת בביקושים למוצרי החברה.

ל"גלובס" נודע כי מכירות החברה שטיפסו לכ-710 מיליון דולר בשנת 2008, ירדו בשיעור ניכר ב-2009 לכיוון ה-650 מיליון דולר (ירידה של כ-8.5%), סדר הגודל עליו עמדה החברה בשנת 2007 כאשר נרכשה.

תוצאותיה הכספיות של החברה לשנת 2007 והתחזיות שלה לשנים הקרובות נחשפו ב"גלובס" לפני כשנתיים, ולפיהן היו מכירות החברה אמורות להגיע לסך של קרוב ל-800 מיליון דולר ב-2009 וכ-850 מיליון דולר ב-2010.

הפגיעה בביצועים של ECI בשנה האחרונה קשה מכפי שהיא נראית: שנת 2008, כך נודע, עמדו ההזמנות שהתקבלו בחברה על קרוב ל-800 מיליון דולר, שחלקן באו לידי ביטוי ב-2009, כך שחלק מהמכירות אשתקד התקבלו עוד הרבה לפני כן.

בלי קו מוצרים עתידי

אי עמידה בצפיות המכירות אינה הבעיה המרכזית. בעוד את המכירות שירדו ניתן להסביר בהשפעת המשבר הכלכלי אשתקד, השינוי בשוק ציוד התקשורת הוא רחב יותר, ו-ECI עדיין לא ערוכה לקראתו. בשנים האחרונות, הסתמכה ECI על שני קווי פעילות: חטיבת רשתות התקשורת (שמחולקת לשני קווי מוצרים כולל החטיבה האופטית), וחטיבת הגישה (Access). הפעילויות אוחדו בשנת 2008 תחת חטיבה המוצרים במסגרת שינוי ארגוני שביצעה החברה לאחר הרכישה.

פעילות החטיבה האופטית הייתה במשך השנים בעיקר בשווקים המתפתחים, כגון בהודו, בה תמך קו מוצרי החברה בתקשורת של הרשתות הותיקות (ה-MSPP), ומשם מגיע חלק הארי של הכנסות החברה גם כיום. תחום זה נחשב למיושן יחסית ופחות רלוונטי לעולם התקשורת החדש מבוסס האינטרנט. מה שאמור היה להוביל את ECI לשוק ציוד התקשורת העתידי, היה רכישת Laurel האמריקנית בשנת 2005, שסיפקה טכנולוגיית ניתוב תקשורת המתאימה לפרוטוקול IP, פרוטוקול האינטרנט.

אלא שהרכישה לא סיפקה את התוצאות המקוות. ל-ECI יש אומנם מוצרים בתחום נתבי ה-IP, אבל היא נכנסה מאוחר (באמצע 2008) לשוק עתיר תחרות. קו המוצרים שכולל את רכישת Laurel מבוסס על טכנולוגיה מוצלחת בתחום התוכנה שנרכשה, אך לצידו יש סט מוצרים מוגבל שפוגע ביכולת החברה להתחרות מול ענקיות כגון סיסקו, אלקטל-לוסנט או חיוואוי הסינית. האירוניה היא שב-ECI טענו מעט לאחר הרכישה כי פעילות Laurel תמכור ב-100 מיליון דולר כבר ב-2008-2009 ותהיה רווחית, מספרים שלא נראים כיום באופק.

בשעת רכישת החברה על ידי שני ו-Ashmore, היה כבר ברור שהנכסים שהתקבלו מ- Laurel לא מספקים ל-ECI את התוצאות. אז היה הפוטנציאל של החברה בתחום ה-IP עדיין בתחילת הדרך, ועתיד היה להציף את שוויה של החברה כאשר תשתחרר מהכבלים "ההסתדרותיים" משהו שפגעו בביצועיה ותעבור התייעלות. כעת, כמעט שלוש שנים לתוך הרכישה, אין ל-ECI קו מוצרים עתידי חזק מספיק שיוביל אותה קדימה לשלב הבא.

הפגיעה בחברות ציוד התקשורת בשנה האחרונה באה לידי ביטוי גם במכפילי השווי של החברות בשוק. לפני כחצי שנה התנהלה התמחרות אגרסיבית של החברות Ciena ונוקיה-סימנס, לרכישת חטיבת ציוד התקשורת לרשתות המטרו (MEN) של נורטל, שסיפקה תחרות ישירה ל-ECI, ובפרט בפתרונות ש-Laurel הייתה אמורה לספק.

בסופו של דבר זכתה Ciena לבצע את הרכישה תמורת כ-770 מיליון דולר על יותר ממיליארד דולר הכנסות שנתיות ב-2009, מה שמעיד על המכפיל הנמוך של המכירות בתחום.

Ciena, אגב, הייתה גם אחת החברות הבולטות שעמדו על הפרק כאשר ניסו אנשי ECI לחפש קונה לחברה במשך השנים האחרונות. עסקה שכזו לא יצאה לפועל בסופו של דבר, מה שהוביל בסוף את החברה לידי קבוצת המשקיעים בראשות שני.

ל"גלובס" נודע כי ECI ניהלה שיחות על מיזוג אפשרי לפני מעט יותר משנה, כאשר על הפרק עמדו החברות שהכירו אותה עוד לפני הרכישה, כגוןCiena, נוקיה-סימנס, אריקסון, Infinera ואלקטל-לוסנט.

הערכות הן ש-ECI אינה עומדת כעת "על המדף" בחיפוש אחר קונה, כלומר שאין בנקאי השקעות שמחפשים באופן אקטיבי אחר קונה לחברה או לחלק מהנכסים שלה, אך שווייה של החברה התכווץ משמעותית במשך השנתיים האחרונות ונע כעת בין 600-700 מיליון דולר. רחוק מאוד מהמספרים שנזרקו במידה ותצא להנפקה ב-2011.

לצד זה, תהליך ההתייעלות שעברה החברה שיפר את הרווחיות, מה שיתרום לשווייה העתידי במידה ותנהל התמחרות לקראת מיזוג/רכישה או הנפקה.

את האינטרסים של שאול שני מנהל ב-ECI עדי מרום, שותפו בהקמת GVT וב-Swarth, ולשני עצמו, לא צריך לדאוג. גם אם אכן תימכר ECI בעתיד הקרוב תמורת סכום שקרוב למחצית מהסכום בו נרכשה, שני ושותפיו לא יפסידו מכך. הרכישה כללה תהליך פיננסי במסגרתו הועמס רוב החוב על ECI עצמה, חלק מנכסי החברה נמכרו (כגון חברת וראז), והמשבר הפיננסי הביא גם למחיקת חלק מהחוב (מיליארד דולר) שגויס על ידי קרדיט סוויס. כך ששני, שהביא הון עצמי נמוך יחסית לסכום הרכישה, יראה החזר שיציב אותו בצד החיובי בשורה התחתונה.

עם זאת, אחרי הניסיון של שני ב-GVT אפשר להאמין שלא יוותר כל כך מהר, וינסה להשלים Turn Around בקו המוצרים, מה שיכלול גם תהליכים אסטרטגיים כגון מכירת חלק מהפעילות או רכישות משלימות, שיעזרו לחברה לבסס קו מוצרים.

השאלה הגדולה היא לגבי ביצועי החברה בשנה הקרובה. במידה ויגדלו המכירות, ובהיעדר קונים, עשויה ECI להגיע מחדש לנאסד"ק כבר ב-2011, אם כי בשווי נמוך יחסית לזה בו נרכשה.

מ-ECI נמסר: "בהיותה חברה פרטית, ECI אינה נוהגת להתייחס בתקשורת לנתונים הפיננסים של החברה".

עוד כתבות

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בסאני יבואנית סמסונג

לדברי העובדים, המשבר בסאני נגרם נוכח מבוי סתום וגרירת רגליים של ההנהלה במשא-ומתן להסכם קיבוצי ראשון בחברה, תוך ביזוי מתמשך של נציגות העובדים וניסיונות להכשיל את התאגדותם בהסתדרות

אחד מהפריטים לחג המולד שהתגלו באתר הקניות של וולמארט / צילום: צילום מסך

זה לא שלג: למה וולמארט מיהרה להתנצל ולהסיר מהאתר סוודר חדש

חברת וולמארט הסירה מהאתר הקנדי שלה סוודרים של חג המולד שעליהם אריגה של סנטה קלאוס יושב מול שולחן ועליו שלוש שורות של מה שנראה כמו קוקאין ומתחת הכיתוב "LET IT SNOW" ● לאחר שהדבר פורסם, הוציאה וולמארט התנצלות

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות; דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים

הדאו ג'ונס, הנאסד"ק ו-S&P 500 איבדו 0.1% ● הזהב והנפט התחזקו ● נעילה מעורבת באירופה: הפוטסי איבד 0.2%, הדאקס ירד ב-0.3%, וקאק 40 עלה ב-0.1% ● דיווח: ארה"ב תדחה הטלת מכסים על סין, נציגי ארה"ב ביקשו מסין להתחייב לכמות רכישת תוצרת חקלאית, ואילו סין מעוניינת שהרכישות החקלאיות יהיו יחסיות למכסים שארה"ב תבטל

אלן דאבקין / צילום: יוסי כהן

עוד בנק השקעות זר פותח נציגות מקומית: סטיפל האמריקאי נכנס לישראל

אלן דאבקין מונה למנכ"ל הסניף החדש בישראל של הבנק ● על הכוונת של הגוף האמריקאי נמצא תחום עסקאות הרכישה ומיזוגים בישראל

כפר בדואי בנגב /  צילום: רויטרס

קרן ברידג'ס תשקיע 14 מיליון שקל במפעלים שפועלים בחברה הבדואית

בעקבות ההשקעה המפעלים צפויים להתרחב ולקלוט עובדות מהחברה הבדואית, בה שיעור המובטלות גבוה במיוחד

נדב פרסמן - מקאן תל אביב /צילום: תמר מצפי

במקאן בונים את ההנהלה מחדש ומציגים את "מקאן 2025"; אמיר וייס ודן אלעזרי ישמשו כמשנים למנכ”ל

ל"גלובס" נודע כי מנכ"ל הקבוצה עמית משיח צפוי להודיע לעובדים על תוכנית אסטרטגית שכוללת שורת צעדים ארגוניים, לרבות מינויים חדשים בהנהלת הקבוצה וכניסה לתחומים חדשים, בהם עולם הדאטה ● נדב פרסמן ימונה למנכ"ל משרד הפרסום

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 10 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 9 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

קניות באמזון  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המסחר באמזון מגיע לבורסה בת"א בדלת האחורית: צירון רוכשת פעילות שמספקת שירותים לסוחרים

צירון חתמה על הסכם מיזוג והחלפת מניות לרכישת חברה המאגדת פעילות של שירותים לסוחרים בפלטפורמה של אמזון ● תעמיד לחברה המתמזגת הלוואה של 1.2 מיליון שקל

Eyal Lifschitz / צילום: עופר וקנין, הארץ

הקרן הישראלית שהפכה לאחת המשקיעות הדומיננטיות במדעי החיים

קרן הון הסיכון פרגרין, שהוקמה ב-2001 ע"י האחים איל ובועז ליפשיץ ומפעילה כיום את חממת אינסנטיב, גייסה קרן רביעית בסך 115 מיליון דולר ● לפי דיווחים שלה, עד היום החברות שהשקיעה בהן עשו אקזיטים בסך 2 מיליארד דולר

קאר2גו ואוטותל / צילום: יח"צ

חניה לאוטותל יש, רווחים אין: מה גורם לעלייה הניכרת בהפסדי מיזם הרכב השיתופי Car2Go?

בתוך פחות משנתיים מצטברים ההפסדים התפעוליים של קאר2גו, המוחזקת בשליטת חברת שגריר, לכ-20 מיליון שקל ● ההפסדים נובעים, בין השאר, מירידה ברווחיות הפעלתו של מערך הרכב השיתופי אוטותל בת"א ומעלייה בהוצאות המיוחסות להרחבת הפעילות לערים חדשות

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: מסע לחצים ופיתויים שאיני זוכר כמותו

יו"ר ישראל ביתנו: "אנחנו המפלגה היחידה בארץ שמסוגלת לקבל החלטות אך ורק לטובת מדינת ישראל, ובניגוד מוחלט לאינטרסים הפוליטיים והאלקטוראליים שלה" ● סער: "סקר שלישי השבוע מראה שאני מביא מנדטים ומגדיל את המחנה הלאומי, וכל זאת עוד לפני שנבחרתי. תארו לכם מה יקרה אחרי שאבחר"

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Tom Nicholson, רויטרס

יומיים לבחירות בבריטניה: בוריס ג'ונסון מנסה בכל הכוח להימנע משערוריות של הרגע האחרון ומבטיח שהברקזיט קרוב

בניסיון להימנע מטעויות של הרגע האחרון, ג'ונסון הציג מצע כלכלי שמרני דל שקורא להעלות את הפנסיות, להגדיל את מערכת הבריאות ולהקפיא את שכר הלימוד באקדמיה • ובעוד שהשמרנים מובילים ב–10% בסקרים, האסטרטגיה של יועציו היא להזהיר את השמרנים מפני שאננות של הרגע האחרון

מיכה קאופמן/  צילום: שלומי יוסף

לאחר זינוק של 90% ביום המסחר הראשון: מניית פייבר ירדה אל מתחת למחיר ההנפקה

היום מסתיימים 180 הימים שבהם בעלי המניות בחברת הטכנולוגיה הישראלית היו מנועים ממכירתן, ונראה כי בשוק חוששים מפני אפשרות של מימושים במניה

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בוחרים לגור רחוק מתל אביב? יש לזה השפעה על ריבית המשכנתה שלכם, ולא לטובה

מחקר של בנק ישראל מצא קשר ישיר בין ריבית משכנתה גבוהה יותר לבין מגורים בפריפריה • עוד נמצא, שתנאי ריבית טובים יותר לרכישת דירה מתקבלים בבנק שבו מתנהל חשבון העו”ש שלנו, וכי הסיכוי לריבית נוחה יותר עולה ביישובים שבהם מתקיימות יותר עסקאות

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

נקודת האל-חזור: הדמוקרטים הציגו שני סעיפי אישום נגד טראמפ

יו"ר ועדת המשפט של בית הנבחרים: "אנו חייבים להבהיר: אף אחד, אפילו לא הנשיא, אינו מעל החוק" ● סעיף האישום הראשון: הנשיא ניצל לרעה את סמכויותיו ● סעיף האישום השני: הנשיא ניסה לשבש הליכי חקירה של בית הנבחרים ● תהליך האימפיצ'מנט צפוי להסתיים עד סוף השנה; משפט טראמפ בסנאט – בינואר

תלמידים, סטודנטים / צילום אילוסטרציה: תמר מצפי

מכון אהרן נגד המל"ג: "הנתונים מוטעים, הפערים בין המגזר היהודי לערבי רק גדלו"

חוקרי מכון אהרן במרכז הבינתחומי טוענים כי המדדים שהמל"ג מציג מוטעים, ובפועל הפערים ברמת ההשכלה בין המגזר הערבי ליהודי מעמיקים ● המל"ג: "שיעורם של הסטודנטים הערבים בתואר ראשון עלה מכ-10% ב-2010 לכ-18% ב-2019. אנחנו גאים על כך"

ברודקום / צילום: רויטרס, Mike Blake

מאבק על עשרות מיליוני דולרים: ענקית השבבים ברודקום ניצחה את רשות המסים

רשות המסים דרשה מברודקום לשלם מס של כ-150 מיליון שקל בגין רכישת Dune ● המחוזי קיבל את ערעור ברודקום נגד דרישת רשות המסים וחייב את הרשות בהוצאות ● בדרך משרטט השופט את גבולות המס שיוטל על עסקאות אקזיט שבהן נעשה "שינוי מודל עסקי"

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

מיזם התחב"צ בשבת הוא סיפור הצלחה. כנראה שזה פחות מתאים לנהגי המוניות

ראשי העיריות המפעילות את "נעים בסופ"ש" , שירות הנסיעות החינמי בגוש דן בשבת, קיבלו השבוע מכתב התראה שבו נטען כי השירות החדש שהם מספקים מסב נזק כלכלי לנהגי המוניות ופוגע בשוויון של תושבים דתיים ומסורתיים

בינה מלאכותית/ Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מה עם זכויות האדם והתחרותיות במשק? כך תנסה ישראל להימנע מהסכנות של עתיד הבינה המלאכותית

פגיעה באוכלוסיות חלשות, בזכויות אדם ובתחרותיות במשק: בינה מלאכותית יכולה להשפיע על חיינו לרעה ● כך מנסה ועדה בהשתתפות נציגי ממשלה, חוקרים וגופים עסקיים, למנוע זאת - מהטלת האחריות על גופי הממשלה השונים ועד הגדרה מתי יהיה מדובר ברשלנות

ננסי פלוסי/צילום: רויטרס  Joshua Roberts ,

הדמוקרטים: נתמוך בהסכם סחר חדש לאמריקה הצפונית, במקום נפט"א

המשמעות: ממשל טראמפ קיבל את דרישות הדמוקרטים בתחומי הגנת הסביבה, הגנה על זכויות עובדים, אכיפה ותקנות לקביעת מחירי תרופות ● תמיכת הדמוקרטים תעניק ניצחון גדול לטראמפ: השגת תחליף לנפט"א היתה אחת מהבטחותיו המרכזיות במערכת הבחירות לנשיאות