גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ח"ל הרוויחה 107 מ' ד'; גלעד: מכוניות חשמליות - בקרוב

(עדכון) - החברה סיימה רבעון ברווח של 107 מ' ד' לעומת הפסד של 11 מיליון ברבעון המקביל אשתקד ■ המנכ"ל ניר גלעד: "עד 2012 נראה מכוניות חשמליות בכבישים"

הכינו את המטענים: אם לשפוט לפי ההצהרות של מנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעד, בשיחה עם "גלובס" הבוקר לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של הקבוצה - המכונית החשמלית של בטר פלייס נמצאת על נתיב האצה בדרך אל הכביש המהיר.

"בטר פלייס היא פעילות השקעה פורצת דרך ומשנה הרגלי צריכה, היא לא פעילות טריוויאלית ואנחנו מושקעים בפעילות הזו מתוך אמונה שאנחנו זיהינו את קו המגמה כפי שזיהינו קווי מגמה אחרים הרבה יותר מוקדם מאחרים".

* הפרה הזאת של בטר פלייס אכלה בינתיים הרבה עשב, מתי כבר תתחילו לחלוב אותה?

"אם לשים רגע את הציניות שלך בצד אבל להתייחס לגופו של עניין - על פי האלגוריה הזו ב-2006 כשרק התחלנו לדבר על מכונית חשמלית נראינו בעיקר כמו הפרה המשוגעת. היום, אין יצרן רכב מוביל בעולם שלא מכריז על ייצור של רכב חשמלי. אנחנו יודעים שהמדיניות בשוק הרכב הגדול בעולם, בסין, כמדיניות מוצהרת של הממשלה יעבור במהלך העשורים הבאים להיות כולו מונע ע"י חשמל כך שאנחנו חושבים שזיהינו את קו המגמה נכון. ב-2006 לאנשים לא היה ברור למה השקנו את הפרוייקט כשותפות לייצור רכב בסין, שאז היתה אחרי ארה"ב ואירופה - היום זה כבר שוק הרכב הגדול בעולם".

* ומה זה אומר לגבי תאריך יעד?

"אני מאמין שפה בארץ כבר בשנה הבאה, ב-2011, ניכנס לניסוי מורחב בידי הלקוחות ועד שנת 2012 כבר נתחיל בפעילות מסחרית מלאה לכל דבר ועניין".

נציין כי בטר פלייס האיצה במהלך הרבעון החולף את קצב המחקר והפיתוח וקידום פריסת התשתיות של המיזם בארץ ובדנמרק, ובעיקר עקב כך נרשם הפסד של כ-32 מיליון דולר.

"צים שטה על ים רגוע בטווח הנראה לעין"

החברה לישראל, הנמצאת בשליטת עידן עופר, פרסמה הבוקר (ה') את דו"חותיה לרבעון השלישי של השנה. את הרבעון השלישי של סיימה החברה ברווח המיוחס לבעלים של החברה, בסך של כ-107 מיליון דולר לעומת הפסד של כ-11 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד.

היקף המכירות המצרפי של החברה לישראל הסתכם ברבעון השלישי בכ- 16.5 מיליארד שקל (כ- 4.5 מיליארד דולר) לעומת כ-12.8 מיליארד שקל (כ- 3.5 מיליארד דולר) ברבעון המקביל אשתקד.

חברת הספנות צים, אחת האחזקות המרכזיות של החברה לישראל , סיימה את הרבעון השלישי ברווח של כ-37 מיליון דולר לעומת הפסד של כ-208 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. צים סיימה את הרבעון השלישי ברווח תפעולי של כ-352 מיליון שקל (כ-96 מיליון דולר) לעומת הפסד תפעולי של כ-561 מיליון שקל (כ-153 מיליון דולר) ברבעון המקביל אשתקד.

מחזור ההכנסות של צים ברבעון השלישי הסתכם בכ-3.86 מיליארד שקל לעומת סך של כ- 2.184 מיליארד שקל (כ-596 מיליון דולר) ברבעון המקביל אשתקד גידול של כ-77%. הגידול במחזור ההכנסות נובע בעיקרו מעליה בכמויות המובלות, בדמי ההובלה, ומהכנסות משירותים אחרים. מחיר ההובלה הממוצע למכולה עלה ברבעון השלישי בכ-46% מכ-3,764 שקל (כ-1,027 דולר) למכולה ברבעון המקביל אשתקד לכ-5,483 שקל (כ- 1,496 דולר) למכולה ברבעון השלישי. הכמות המובלת ברבעון הסתכמה בכ-596 אלפי מכולות לעומת כ-455 אלפי מכולות ברבעון המקביל אשתקד עלייה של כ-30%.

בשיחה עם "גלובס" אמר גלעד, המתפקד גם כיו"ר צים: "הרבעון הרביעי מסורתית הוא רבעון שבו היקף העברת הסחורה העולמית היא פחות טובה - נושא ההובלה הימית הוא נושא סיקליקלי במהלך השנה וזה רבעון שמסורתית מתאפיין בהיקפים נמוכים יותר. למרות זאת, כרגע תנועת הסחורות העולמית ממשיכה לצמוח, לא בשיעורים שראינו אבל כן שיעורים שראינו ערב המשבר ב-2008".

"לכן", מסכם גלעד, "השיפור בכלכלה העולמית, כולל התכנית התייעלות והפעילות העמוקה שעשינו בתוך החברה צריכה להציף אותה או להשיט אותה על ים רגוע בתקופה הנראית לעין".

"השפעת המשבר באירופה - לא חזקה"

כמנכ"ל החברה לישראל, גלעד אינו חושש יתר על המידה מהשפעת המשבר הנוכחי באירופה על תוצאות החברה אשר פעילותה ממוקדת בעיקר בשוקי הייצוא: "התוצאה של מה שאנחנו רואים כרגע היא גל אפטר-שוק של המשבר הפיננסי. זה חלק מהבעיות שהיו צריך לטפל בהם ולא טיפלו בהם במשבר הגדול. סה"כ אני חושב שהגל הזה, למרות ההשפעה שלו על האווירה, הוא פחות חזק".

חברת כי"ל, האחזקה המרכזית של החברה לישראל, סיימה את הרבעון השלישי ברווח נקי של כ-891 מיליון שקל (כ-243 מיליון דולר) לעומת רווח נקי של 942 מיליון שקל (כ-257 מיליון דולר) ברבעון המקביל אשתקד. בז"ן, אחזקה מרכזית נוספת, סיימה את הרבעון השלישי ברווח נקי של כ-92 מיליון שקל (כ-25 מיליון דולר) לעומת רווח נקי של כ-366 מיליון שקל (כ-100 מיליון דולר) ברבעון המקביל אשתקד.

אינקיה, הפועלת בתחום תחנות הכוח בדרום אמריקה, סיימה את הרבעון השלישי ברווח נקי של כ-40 מיליון שקל (כ-11 מיליון דולר) לעומת רווח נקי של כ-29 מיליון שקל (8 מיליון דולר) ברבעון המקביל אשתקד.

גם טאואר החלה לתרום לקבוצה. חברת השבבים ממגדל העמק סיימה את הרבעון השלישי (לפי תקני ה-IFRS ) ברווח נקי של כ-15 מיליון שקל (4 מיליון דולר) לעומת הפסד של כ- 92 מיליון שקל (כ-25 מיליון דולר) ברבעון המקביל אשתקד.

אמיר אלשטיין יו"ר החברה לישראל ויו"ר טאואר, ציין כי "החברה לישראל היא הקבוצה שהיקף השקעותיה הכולל במשק הישראלי הוא חסר תקדים. מרבית הכנסותיה מגיעה מיצוא ומפעילותה בחו"ל. בכך תורמת הקבוצה לכלכלה הישראלית תרומה עצומה הן למשק והן לתעסוקה. אני מבקש לציין בסיפוק שלאחר רבעונים רבים עברה טאואר, הפועלת במגדל העמק, ל"מסך הירוק" בחברות התפעוליות של החברה לישראל, והצטרפה לחברותיה בקבוצה כשהציגה רווח נקי, ושיא מכירות בהמשך לשיפור הניכר בפעילותה וברווחיותה. העמידה של החברה לישראל מאחורי טאואר ומאחורי צים בשעותיהן ובשנותיהן הקשות מוכיחה את עצמה בתוצאות הרבעון הנוכחי".

עוד כתבות

משפחת רותם / צילום: איל יצהר, גלובס

"הבן שלי אמר לי: מה, אמא, זה מה שתעשי עכשיו? תהיי מנקה?"

טל רותם, יזמת בתחום התיירות, מצאה את עצמה ללא הכנסה עם סגירת השמים. היום היא עובדת בניקיון. "אנשים מסביבי אמרו לי 'תמציאי את עצמך מחדש, תהיי יצירתית'. מהר מאוד הבנתי שאין פה שום יצירתיות. אני צריכה כסף דחוף" ● פרויקט מיוחד

יואב גלנט / צילום: איל יצהר

גלנט מציג את מתווה החזרה ללימודים: "פתיחת השנה תלווה בקשיים רבים"

שר החינוך מקיים מסיבת עיתונאים, בה הסביר כי תכניתו לפתיחת שנת הלימודים עשוייה להעלות קשיים בתחילת דרכה ● "לא הכל יהיה משולם, אמצעי הקצה לא יגיעו לכולם", אמר. הצהרתו מגיעה יממה לאחר שנעדר מהתכנסות ועדת החינוך

בדיקה סרולוגית. הרוב יתאכזבו לגלות שהם לא מוגנים מפני הקורונה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

שר"פ קורונה: בדיקת קורונה במקום העבודה, לכל העובדים. כבר לא מדע בדיוני

חברת טרגט מרקט ובי"ח שיבא החלו להציע לחברות גדולות לבצע בדיקות סרולוגיות לעובדיהן, כדי לקבוע אילו עובדים מוגנים יותר מפני הנגיף ואילו פחות ולאפשר להן לקבל החלטות ארגוניות מושכלות ● המהלך עשוי להכניס את שוק העבודה לעידן חדש של מעורבות מעסיקים בבריאות עובדיהם

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה מעורבת בוול סטריט בצל נתוני התעסוקה והחרפת הסכסוך בין ארה"ב לסין

פורסמו נתוני התעסוקה בארה"ב: למרות שעקפו את הצפי, מדובר בהאטה בקצב הוספת המשרות החדשות לעומת יוני ומאי ● טראמפ חתם על צו נשיאותי להפסקת האינטרקציה העסקית עם טיקטוק ו-WeChat ● בנק אוסטרליה אמר שקצב השיקום הכלכלי של המדינה יהיה איטי יותר משחזו מראש

רועי רגרמן, מנכ”ל קבוצת חמת / צילום: יואב פרידלנד

רועי רגרמן, מנכ"ל חמת: "האתגר המרכזי הוא האי ודאות"

אתגר המנכ"ל עם רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת חמת, על ההסתגלות לעולם החדש שאחרי התפרצות הקורונה

יוסי אבו / צילום: דלק קידוחים

איש תשובה: יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים מסכם שבוע סוער וגיוס מוצלח

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, מסכם מהלך מוצלח לגיוס של 2.25 מיליארד דולר בהנפקת איגרות החוב בחו"ל, ומציג את התוכניות הפיננסיות להמשך ● לדבריו, שוק ההון טעה כשתמחר בחודש יוני את אג"ח א' במחירי שפל

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד טיקטוק: החברה "המומה מהצעד"

הצו ייכנס לתוקף תוך 45 יום ● בעקבות הצו, מניית טנסט (Tencent) חברת האם של WeChat צוללת ביותר מ-7%

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו / צילום: AP

הבחירות לנשיאות בבלארוס: צעירה בת 37 מאתגרת את המנהיג הוותיק לוקשנקו

סבטלנה טיכנובסקאייה רוכבת על גל של תסכול משלטונו של הנשיא שמכהן בתפקיד כבר 26 שנים  ● הוא מואשם בקיפאון כלכלי, הפרת זכויות אדם, וטיפול תמוה במגפת הקורונה

דוד ברודט/ צילום: איל יצהר

"שיטת הקופסאות היא השיטה הגרועה ביותר. צריך תקציב עד סוף 2021"

להקטין אי ודאות, לייצר מודלים גמישים להעסקה ולפיצוי לפי ענפים, לתת לעסקים לנהל הכשרות מקצועיות ולהשקיע בפרויקטים - מקומיים ולאומיים • "גלובס" מארח פאנל מומחים יומי בניסיון לסגור את הוואקום ולסייע במציאת פתרונות יצירתיים לקורונה הכלכלית ● סוגרים את הוואקום 

נעמה איזנברוך ודני רופ. לשכת רואי החשבון מול קמפיין משרד האוצר / צילום: אביב חופי, צילום מסך

היינו קודרים קודם: מה מפריע ללשכת רואי החשבון בקמפיין משרד האוצר

וגם: הגרסה הגרמנית של הסדרה "שטוקהולם" יוצאת בימים אלה לצילומים בקלן ובון ● השיחה

עקרבים בנגב. כשמאירים עליהם באור אולטרה–סגול, הם זוהרים. עולם מלא דרמה של ציד והישרדות / צילום: נעם שלו

איך הפך העקרב לחיית המחמד הלאומית ו"ספארי עקרבים” ללהיט החם של הקיץ?

הוא מסוכן, הוא ארסי, הוא קניבל, יש בו משהו חייזרי והוא יכול להתקפל כמו רובוטריק ● אז איך זה שהעקרב הפך לכוכב-על ו"ספארי עקרבים" לילי במדבר זה הלהיט החם של הקיץ?

יו"ר הועדה המסדרת של הכנסת, ח״כ אבי ניסנקורן  / צילום: צילום מסך, ערוץ הכנסת

המסלול של נתניהו: להחליף שר משפטים, לפרק את הממשלה וללכת לבחירות

מבחינת בנימין נתניהו, אבי ניסנקורן הוא תקלה גדולה • כמי שצפוי להיות אחראי על מינוי היועץ המשפטי לממשלה שיחליף את מנדלבליט, ולבלום יוזמות חקיקה כמו שינוי שיטת הסניורטי במינוי נשיא ביהמ"ש העליון, צריך "לבלום" אותו • המוצא של ראש הממשלה: בחירות. שוב

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

גופה מתגלה על רצפת הסלון בדירה הקטנה בבודפשט. מה קרה שם?

הבחור הצעיר חוזר הביתה ומתמוטט כשמוצא את גופתו של ניר לאון ● ד"ר שחאדה מנסה לארגן לו טיסה לארץ, אבל המשטרה המקומית לא מאפשרת ● לנטע לי לוי נמאס, והיא מחליטה לפעול ● ומה חושפות התמונות מאבו כביר? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

מיטות אשפוז בבית חולים. / צילום: תמר מצפי

דוח הצוות המייעץ לגמזו: נדרשת חומת מגן מפני פנייה המונית לבתי החולים

במזרח ירושלים התחלואה עולה, בזמן שבתי החולים בעיר עמוסים וכעת מתקרבים לאי ספיקה: כך מתריע צוות מיוחד של רופאים שגויס על ידי גמזו כדי לנטר את התמודדות המערכת הרפואית עם הקורונה

פריים מתוך הסרט “תקופת מבחן” / צילום: באדיבות yes, יח"צ

"תקופת מבחן" הוא לא סרט רגיל בשום צורה או דרך

"תקופת מבחן" לוקח כמה סיכונים שיכלו בקלות להפיל אותו, אבל הוא מובל ביד בטוחה ואמינה של במאי שמצליח להרים כמה סצנות שעלולות לגרום לצופים לשכוח לנשום

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

כל מה שידענו על האנושות השתנה השבוע בזכות מיקרוסקופ אחד

343 שנה אחרי שנצפה לראשונה תא הזרע שוחה כדולפין בתנועות סימטריות, גילינו שהוא בכלל מתפתל סביב עצמו כמו מקדחה ששמו על הרצפה ולא ניתקו מהחשמל ● מה זה אומר עלינו?

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי מיקרוסופט סין פיתחו פיצ'ר נגד שעות נוספות

התכתבויות פנימיות בהן מהנדסים במיקרוסופט סין דנים על שעות העבודה בחברה הפכו ויראליות בימים האחרונים ● מההתכתבות עולה כי עובדים במיקרוסופט פיתחו כלי ממוחשב שבודק אלו עובדים מחוברים בשעות הלילה המאוחרות ושולח להם אזהרה המורה להם להפסיק לעבוד

קיה נירו פלאג־אין  / צילום: יח"צ

קיה נירו גרסת הפלאג-אין: חשמלית מחוברת ועממית

גרסת הפלאג-אין של הקיה נירו המוכרת היא פיתרון מושלם למי שמחפש את היתרונות של רכב חשמלי בלי "לקפוץ למים הקרים" ● היא שימושיות, זריזה, לא תלויה בזמינות של נקודות טעינה ומתומחרת כמו היברידית רגילה