גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלכודת 3 השנים לבעלי שליטה

מבלי משים התגנבה לתיקון מספר 16 לחוק החברות מכשלה לשונית ופרשנית

באחרונה הזדמן לי להרצות ביום עיון מטעם המרכז הישראלי לניהול. במהלך הרצאתי הצבעתי על כך שמבלי משים התגנבה לתיקון מספר 16 לחוק החברות מכשלה לשונית ופרשנית, שעוד נבכה עליה ימים ארוכים.

המדובר בתיקון לסעיף 275 לחוק החברות, אשר קובע כי עסקה של חברה עם בעל שליטה "לתקופה העולה על 3 שנים" מחויבת באישור מחדש של האסיפה הכללית ברוב תומך של רוב בעלי המניות הבלתי נגועים ("אסיפת חצי"), גם אם עסקה זו אושרה בעבר על-ידי "אסיפת שליש".

הפועל היוצא מחובת ריענון האישור בפרוצדורה הקשיחה המחייבת עסקות בין חברה לבעל שליטה הוא, שבלי אישור כאמור תפקע מחויבות החברה כלפי בעל השליטה.

הרציונל העומד מאחורי הוראה זו הינו ככל הנראה, למשל, ביחס לחוזה בו מתקשר בעל שליטה עם חברה להעניק לה שירותי ניהול או עסקאות מתחדשות אחרות ("עסקה מתחדשת"), חדשים לבקרים, לאורך תקופה העולה על 3 שנים, למרות שבינתיים יכולים תנאי המשק וסבירות העסקה להשתנות מקצה לקצה.

פוטנציאל קיפוח זכויותיו המוקנות של בעל השליטה

כדי למנוע מבעל שליטה "חסינות" העולה על 3 שנים ב"עסקה מתחדשת", מחייב הדבר אסיפה כללית מאשררת נוספת בתנאים המיוחדים המאפיינים עסקה עם בעל שליטה (מכאן ואילך, "אסיפת חצי").

בעסקה מתחדשת כגון דא יכול היה הדבר להיות סביר והגיוני, ברם נוסח הסעיף סובל ואולי גם מזמין אפשרות פרשנית אחרת, שעליה אנחנו מקוננים. ובמה דברים אמורים?

שוו בנפשכם מקרה שבו מתחייב בעל שליטה בחברה קבלנית נסחרת למכור לה נכס מקרקעין, על מנת שהחברה הקבלנית תבנה על הנכס מגדל מגורים ותעביר אל בעל השליטה, במסגרת עסקת האחוזים, 30% מהדירות הנבנות, לכשתסתיים בנייתן.

הבנייה אורכת למעלה מ-3 שנים. העסקה קיבלה את אישור האסיפה הכללית (בין אם באסיפת שליש ובין אם באסיפת חצי, תלוי בעיתוי האסיפה), בפרוצדורה המתחייבת בעסקות כגון דא בין בעל שליטה לחברה. המקרקעין הועברו ונרשמו זה מכבר מבעל השליטה על שם ולבעלות החברה הקבלנית שבשליטתו.

והנה חלפו להן 3 שנים, בניית הבניין מתקדמת יפה על-ידי החברה הקבלנית, ובתום השנה הרביעית יהיה על החברה הקבלנית להעביר לבעל שליטתה, על-פי תנאי החוזה המקורי, שאושר כדת וכדין, את 30% הדירות שתיבננה. דא עקא, שמועד העברת אותן דירות יהיה לאחר חלוף 3 שנים ממועד אישור העסקה.

הרי לנו, לכאורה או כביכול, עסקה לתקופה העולה על 3 שנים, כלשונו המתוקנת (והמקולקלת) של סעיף 275 לחוק החברות, הטעונה את אישורה מחדש של האסיפה הכללית בחברה הקבלנית, ברב של למעלה מ-50% מבעלי מניותיה הבלתי נגועים ("אסיפת חצי").

מי תקע כף לידנו שהאסיפה הכללית תחזור ותאשרר את העסקה מלפני 3 שנים? ואולי לא תאשר האסיפה את הענקת התמורה בת 30% מהדירות? מה יעלה בגורלה של העסקה המקורית? מה יעלה בגורלה של התמורה המגעת לבעל השליטה, אשר מכר את מקרקעיו לחברה בתמורה ל-30% מהדירות שתיבננה על המקרקעין?

קשה להניח שלעסקות אחוזים כגון דא או לעסקות דומות אחרות (שאינן "עסקות מתחדשות") כיוון המחוקק, כשכתב בסעיף 275 המתוקן "עסקה העולה על 3 שנים". לשון הכתוב שונה ככל הנראה מתכליתו של הסעיף. נוצר כשל לשוני, אשר עלול לעורר כשל פרשני, שאחריתו מי ישורנה.

הדוגמה דלעיל היא רק אחת מיני רבות. בדומה לכך, גם, עסקה עם בעל שליטה אשר בגדרה מוענקות זכויות קדימה לבעל השליטה (FIRST REFUSAL) או TAG ALONG, שהן זכויות ארוכות טווח על-פי טיבן ומהותן ואשר קשורות בטבורה של העסקה העיקרית שנחתמה ואושרה לפני למעלה מ-3 שנים, עלולות ליפול ללא צורך למלכודת לשון הסעיף ("עסקה העולה על 3 שנים").

אין זה מתקבל על הדעת שהמקח וממכר שליווה את העסקה המקורית (שאיננה "עסקה מתחדשת" החוזרת על עצמה) יעבור מחדש את מסננת האישורים המיוחדים תוך פוטנציאל קיפוח זכויותיו המוקנות והמשוריינות של בעל השליטה.

זהו הכשל הלשוני העיקרי בתיקון סעיף 275 לחוק, אך הוא איננו היחידי.

עו"ד פנחס רובין הוא ראש משרד גורניצקי, והוא ו/או לקוחותיו עשויים להיות בעלי עניין בתכנים המוזכרים בטורו.

עוד כתבות

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; אינטל צנחה ב-11%, סנאפ בכ-26%

מניית DWAC זינקה בעוד 107% במחזור גבוה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות קלות ● הביטקוין המשיך לאבד גובה וירד לכ-60,800 דולר ● מניית ביונד מיט צנחה לאחר שהחברה הורידה את תחזית ההכנסות שלה

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

שר הביטחון הכריז על 6 ארגונים של החזית העממית כארגוני טרור

הארגונים, שחלקם קיבלו כספים ממדינות באירופה, הם ועדת הנשים, המוסד המשפטי "אלצ'מיר", מוסד המחקר "ביסאן", ארגון "אלחק", התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלסטין (DCI-P) ו-ועדת הפעילות החקלאית (UAWC)

יו''ר האופוזיציה, בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מלחמת המעמדות בליכוד: נתניהו מתבצר בכיסא, ובינתיים המתיחות בין חברי המפלגה גדלה

מסיבת יום ההולדת שחגגו השבוע לנתניהו בליכוד לא הסתירה את מלחמת המעמדות במפלגה בין השרים לשעבר לבין הח"כים "הפשוטים" ● איילת שקד לא ממהרת לשלוח את מנהיג הליכוד הביתה, וליברמן נהנה מהוואקום החרדי בממשלה ומתחיל להוציא לפועל את הגזרות שלו

חגיגות 100 שנה לשלטון המפלגה הקומוניסטית, בייג'ינג, יולי 2021 / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

הבוז הסיני למערב: נא ללמוד מאיתנו איך להצליח בלי דמוקרטיה

סין מלקקת שפתיה אל מול המאבקים שבדמוקרטיה האמריקאית. היא, ותומכיה במערב, משוכנעים ביתרונות "הדגם הסיני" ● מי צריך דמוקרטיה כשיש הצלחה

רועי אלבז, מנכ''ל פנגו / צילום: עופר חג'יוב

היסטוריה בדרך לעבודה ואוכל צמחוני (למרות שהוא לא): ההמלצות של מנכ"ל פנגו

איך הוא בוחר את העובדים שלו, מה הקשר שלו להיסטוריה, לאיזו מסעדה הוא מגיע בעקבות "משחקי השף" ומה עוזר לו לפתור בעיות בארגון ● 5 ההמלצות של מנכ"ל פנגו רועי אלבז

המגפה החמישית של מצרים / וויליאם טרנר' 1800 / צילום: וויליאם טרנר' 1800

קטסטרופה על קוצה של מעלה: המחיר הקטלני של הפוליטיזציה של המדע

התפרצות הר געש באיסלנד במאה ה־6 הביאה להחשכת העולם ● מכאן ועד מגפת דבר, שהתפשטה ברחבי אירופה ואגן הים התיכון, הדרך הייתה קצרה מאוד ● משבר האקלים הנוכחי שהמדענים מזהירים מפניו הוא אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני אמריקה והעולם - מדוע אם כך הפוליטיקאים לא מתגייסים להתמודד איתו?

הביטלס / צילום: Reuters, mptvimages.com

מי השר לשעבר שהתפרנס כדוגמן עירום לציירים ולמה צורפו שירים של הביטלס לגשושית של נאס"א?

מה שמו של הניצב הערבי-ישראלי המוסלמי הראשון במשטרת ישראל ומי המציא את הברקוד? ● הטריוויה השבועית 

סטודנטים זרים למקצועות הייטק וטכנולוגיה בטכניון חיפה / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

למה השווי של סטארט-אפים מזנק ומי מתנגדים להבאת עובדי הייטק זרים

קרנות עמוסות בכסף ושיטות חדשות ונדיבות לחישוב שווי הופכים סטארט-אפים לחדי-קרן במהירות שיא ● וגם מדוע ההכנסות של הסטארט-אפ הישראלי יוטפו קפצו במעל 80% בעקבות עדכון הפרטיות של אפל ● השבוע שהיה בהייטק

ניסים ועופר חג'אג', חברת אופטיבוס / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מעליבאבא ומפייסבוק: הכירו את הישראלים שרוצים ללמד את העולם מהי תחבורה ציבורית יעילה

חברת אופטיבס הישראלית פועלת ב-500 ערים בעולם ובונה תוכניות לייעול התחבורה ●  בראיון לגלובס מספרים מנהלי החברה על ההשקעה של עליבאבא; השת"פ עם פייסבוק, אפל וגוגל ליצירת קווי אוטובוס שמניידים עובדים למשרדי החברות בעמק הסיליקון; ומדוע לדעתם בישראל מתעקשים להישאר מאחור

הגיע הזמן להכיר את אוכלוסיית ''הקרנפים הלבנים'' האפריקאית / צילום: Shutterstock, JONATHAN PLEDGER

"קרנפים לבנים" במקום חדי קרן: תחום הטכנולוגיה וההשקעות באפריקה צומח בקצב אדיר

השוק באפריקה מציג כיום את אחת מהזדמנויות ההשקעה המבטיחות והגדולות ביותר בעולם

משרדי אוורגרנד בשנחאי / צילום: Reuters, Aly Song

דיווח: אוורגרנד הסינית תצליח לעמוד בתשלום ריבית האג"ח הקרוב ולהימנע מחדלות פירעון

לפי דיווח בעיתונות הסינית, אוורגרנד ענקית הנדל"ן הקורסת, המתמודדת מול הר חובות של 300 מיליארד דולר, השיגה את הכספים לתשלום על ריבית האג"ח שלה ● החברה הודיעה כי הפקידה 83.5 מיליון דולר דרך קבוצת סיטיבנק

אבי באום, הדר צייטלין ואור דנון, חברת היילו / צילום: איל יצהר

בהיילו מפתחים שבבים מהפכניים לכלי רכב אוטונומיים, אבל לא מאמינים שנראה כאלה בימי חיינו

המייסדים של היילו, שהפכה בשבוע שעבר לחד קרן, משוכנעים שהשבב שהם מפתחים יחולל מהפכה בתחום הרכב האוטונומי - אבל לא מאמינים שמכוניות באמת יסתובבו להן בכבישים ללא נהג ● בראיון בלעדי הם מספרים איך בינה מלאכותית דווקא תעזור לשמור על הפרטיות שלנו, ולא מפחדים להצהיר שיילחמו ראש בראש מול גוגל ואמזון

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

השנה האחרונה של אלדד פרי והעיכובים בטסלה: הסיפורים הבולטים של הסופ"ש

הבעלים של אל על בראיון בלעדי ● החוקר שמנסה להשיב ממותות לחיים ● ביקור במרפאת פוסט-קורונה ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

קונאן או'בריאן / צילום: Associated Press, Evan Agostini

החיים החדשים של קונאן או'בריאן: כך הפך כוכב הלייט-נייט לאימפריית פודקאסטים

בניגוד למה שחושבים רבים, פרישתו המהדהדת של מנחה הטלוויזיה המצליח לא מסמנת את סוף הקריירה שלו, אלא את תחילתה של הרפתקה חדשה: או'בריאן מקים בימים אלה רשת פודקאסטים המתמחה בסטנדאפ וקומדיה ● "זה עסק - וזה עסק טוב, אבל בשלב הזה בחיי, זו גם מתנה לא נורמלית"

אלי גליקמן / צילום: סיון פרג'

על רקע המשבר בספנות: צים רכשה 7 אוניות ב-320 מיליון דולר

מנכ"ל צים אלי גליקמן: "עם רכישת האניות אלו, הדרושות כל כך, ניצלנו את תזרים המזומנים החזק ויכולת התגובה המהירה שלנו במטרה לחזק ולהרחיב את הצי שאנו מפעילים ובכך להענות לביקוש הגובר של הלקוחות"

שטרות כסף / צילום: אייל פישר

דיל־ברייקר: בקרן ההשקעות הפרטית הזו העובדים מקבלים קנס על שימוש במילה "דיל"

בחברה "פרטנרס גרופ", שימוש במילה יכול לעלות 1,000 דולר על כל הפרה ● "אל תגלגלו עיניים אם אני תופס אתכם על חם"

מהנדס העיר ירושלים, יואל אבן / צילום: איל יצהר

"החלום שלי הוא התחדשות עירונית באזורים הערביים"

מהנדס העיר ירושלים יואל אבן מעדיף לקדם התחדשות עירונית בתוך העיר על פני בנייה מחוץ לה, ולא מפחד מהתחזוקה היקרה שתהיה לבניינים החדשים והגבוהים ● "גם לתחזק מבנה ישן עם תשתיות רקובות עולה הרבה כסף"

הפסקת קפה. הפתעה! / איור: הילה נועם

מהיתרונות הסמויים של העבודה בבית

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: הַפְתָּעָה!

חברת הביגוד הסינית Shein / צילום: Shutterstock

איך SHEIN הפכה ליצרנית הביגוד הסינית שקונות אמריקאיות בגיל העשרה אוהבות

החברה ממנפת את תעשיית הטקסטיל החזקה במדינה שלה על-מנת לייצר בגדים במחירים זולים המושכים קונות וקונים צעירים

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

החינוך או הביטחון? השאלה מי המשרד עם התקציב הכי גדול מורכבת משחשבנו

שר האוצר אביגדור ליברמן הכריז בדיונים בכנסת ובהופעות בתקשורת על תקדים היסטורי: תקציב משרד החינוך המיועד עוקף לראשונה את תקציב משרד הביטחון ● כשניסינו לברר האם המספרים תומכים בהצהרה החגיגית גילינו שמה שנראה כמו בדיקת עובדות פשוטה, הפך למסע ארוך בין 5 שיטות חישוב