גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אכזבה מצעדי שטייניץ: "הצעירים ייפגעו כי השכירות תזנק"

(עדכון) שר האוצר הודיע על תוכנית לבלימת העלייה במחירי הדירות ■ שי הניג, מנכ"ל אפגד: "הסבת משרדים לבנייני מגורים היא תופעת שוליים" ■ ח"כ כרמל שאמה הכהן: "הפטור ממס שבח למשקיעים הינו עיוות היסטורי; צעד אמיץ ולא פופולרי, מגיע יישר כח לשר האוצר"

שר האוצר יובל שטייניץ כינס היום (ג') מסיבת עיתונאים בה הציג את צעדיו לבלימת מחירי הנדל"ן - על ידי מתן פטור זמני ממס שבח, שנועד לדרבן את משקיעי הנדל"ן למכור את דירותיהם . האוצר הציג 2 צעדים עיקריים, האחד נוגע למס שבח והשני לדירות מגורים המשמשות למשרדים. החל מ-2013 החליט האוצר לבטל את הפטור ממס שבח על דירה להשקעה, כלומר על דירה שנייה ומעלה. כיום קיים פטור ממס שבח למוכרי דירות להשקעה, פטור זמני לשנים 2011-2012.

בשוק ובפוליטיקה, נשמעו תגובות מעורבות לצעדיו של שטייניץ.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן:

"הפטור ממס שבח למשקיעים הינו עיוות היסטורי, שמעבר להיותו אחד מיסודות בועת הנדלן הוא גם הפטור הכי לא צודק בספר החוקים. פטור זה שירת רק את העשירים בעלי הדירות, שהרי האזרח הממוצע ובטח השכבות החלשות אינם מחזיקים דירות מיותרות.

"הפטור הזה, לאחר החלת הרפורמה שמיסתה את אפיקי שוק ההון השונים נוצל מיום ליום יותר על ידי בעלי האפשרות להרוויח הון מבלי לשלם עליו מס דבר שהסיט יותר ויותר הון לשוק הדיור. בשורה התחתונה, בעלי ההון הרוויחו מהפטור תוך ניפוח מחירי הדיור שאת המחירים משלמים הזוגות הצעירים. זהו צעד אמיץ ולא פופולרי ולכן מגיע יישר כח וברכות לשר האוצר ולצוות משרדו".

נחמה בוגין, שמאית מקרקעין, משפטנית ואגרונומית:

"רוכשי דירה שנייה המייעדים את רכישת הדירה להשקעה משכירים את הנכס. היום יש ביקושים רבים לדירות בהשכרה מאחר שיש שיותר רווקים המגיעים לגילאי ה-30 ויש יותר משפחות צעירות בגילאים בוגרים יותר מאשר בעבר. מיסוי על דירה שנייה יעלה באופן ישיר את שכר הדירה כי היצע דירות להשכרה יקטן, דבר שיפגע הן במעמד הביניים שרוכש דירה שנייה והן באוכלוסייה הצעירה, בסטודנטים ושוב באותם זוגות צעירים.

"המלצתי היא להפסיק להתעסק בשוליים ולעבור לעיקר, יש להפשיר קרקעות ולהגדיל את ההיצע. זהו הפתרון המשמעותי שיכול להביא לשינויים בשוק הנדל"ן. כל עוד זה לא יבוצע ימשיכו לפגוע בשכבות החלשות ובמעמד הביניים. אז למה להקשות?"

חנן מור, יו"ר קבוצת חנן מור:

"למשקיעי הדירות למגורים נוצרה שעת כושר מצויינת לעשות אקזיט ולמכור את הדירות שברשותם במחיר גבוה. הכסף ייהנה מריבית גבוהה בפיקדונות ובמקביל יוכלו לחפש את הזדמנויות חדשות להשקעה".

ד"ר רינה דגני, יו"ר קבוצת גיאוקרטוגרפיה ומתכננת ערים:

"הפתרונות עליהם הכריז שר האוצר, יועיל בשוליים ויפגע בשני קהלים חשובים - המשקיעים ובעלי העסקים. התמריץ של פטור ממס שבח לא יועיל כי למשקיעים כיום אין מה לעשות עם הכסף מחוץ לשוק הנדל"ן. הבנקים לא מציעים ריבית אטרקטיבית וגם שוק ההון לא מצליח להתאושש. התשואה שהם מקבלים על השכרת הדירות עדיין גבוהה מכל פתרון אחר אליו דוחקת אותם הממשלה. כיום מצויות בשוק למעלה מחצי מיליון דירות של משקיעים ואני מעריכה כי רק חלק זעום מהם יבחר באופציה של לשחרר את הדירה לשוק.

"אם שר האוצר חושב שמשקיעים יציפו בחודשים הקרובים את השוק בדירות, הוא טועה. לגבי הדירות המשמשות לעסקים, הפתרון יועיל אולי רק לטווח רחוק כי לוקח זמן ליישם אותו. בעלי עסקים השוכנים בדירות לא ימהרו לפנות אותן, כי ישלמו יותר מיסים במקום חדש על משרד קטן יותר. זהו פתרון שלא מהווה תמריץ, אינו מוצדק ועלול להוביל לעליית מחירי השירותים. אני עדיין משוכנעת כי הפתרון למשבר בשוק הנדל"ן לא מצוי בהטלת מיסים נוספים והגבלות על משקיעים ורוכשי דירות".

יוסי פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי השקעות ובניין:

"שוק הנדל"ן למגורים בישראל תלוי בביקוש ובהיצע, ויש לטפל בתחום ההיצע. המהלכים של הממשלה בתחום הקטנת הביקושים עלולים ליצור נזק בלתי הפיך ולגרום לכסף טוב לצאת לחו"ל. כבר היום חברתנו בודקת פעילות של מגורים בארה"ב, שם יש הזדמנויות רבות ומעניינות".

ברנרד רסקין, מנכ"ל רי-מקס ישראל:

"אני עדיין לא מבין את ההתנגדות למשקיעים. כל הזמן מתלוננים שהשכירות גבוהה מידי והמהלכים האלו רק יעלו את גובה השכירויות, כיוון שפחות משקיעים משמע פחות דירות להשכרה ועלייה במחירי השכירויות. האנשים שיפגעו הם אלו שלא יכולים לקנות דירה כי אין להם יכולת כלכלית או אלו שחיים בדירה זמנית, כמו למשל הסטודנטים בתל אביב. יש יותר מידי מעורבות ומניפולציות".

שי הניג, מנכ"ל חברת אפגד: "העלאת המיסוי על דירה שנייה מעשיר את קופת המדינה ובא לטפל בסוגיית הביקוש. אך הטיפול הנכון במצוקת הדיור הוא טיפול בסוגיית ההיצע. המדינה לאורך כל הדרך מנצלת את המצוקה האמיתית בענף כדי להעשיר את קופת המדינה על חשבון הרוכשים.

"הדרך היחידה שבה הממשלה תקל על הרוכשים היא לא לנסות ולהרוויח את המקסימום על כל יחידת קרקע שמוכר מינהל מקרקעי ישראל, אלא הצפת השוק בהיצע קרקעות במחיר נמוך. באשר להסבת משרדים לבנייני מגורים, מדובר בתופעת שוליים שלא מהווה פתרון כולל למצב".

ניסים בובליל, נשיא התאחדות הקבלנים, אמר כי שר האוצר ממשיך ונוקט בצעדים שלא מסייעים לענף הבנייה ולרוכשי הדירות ומטרתם רק להעשיר את קופת המדינה. "נראה כי מסיבות העיתונאים המרובות מטרתן רק לייצר כותרות שמאחריהן אין כל פעילות ממשית רק צעדים מינוריים וחסרי משמעות שיוצרים בלבול וחוסר ודאות בקרב הרוכשים ולא נותנים להם שום בשורה ממשית או אופק לבלימת המחירים. הפטור הזמני ממס שבח יגרום אולי בטווח הקצר לכך שמשקיעים ימכרו מספר דירות מועטות אולם כל דירה שיוצאת משוק המשקיעים נגרעת משוק הדירות להשכרה ולא מייצרת פתרון דיור".

עו"ד דורון לוי, שותף במשרד עמית פולק מטלון: "להכרזה של האוצר להטיל מס שבח על מי שמוכר דירה שנייה בשנים 2012-2013 אין שום אפקט על מחירי דירות יד 2. זו המדיניות של מס הכנסה מאז ומתמיד, להטיל מס על דירות למגורים, אך במצב רגיל, הסיכוי שלהם להעביר את אותה מדיניות בועדת הכספים היא אפסית, אולם כעת כאשר הם עוטפים זאת כ"התמודדות עם שוק הנדל"ן", הסיכוי שזה יעבור בועדת הכספים, הוא גדול יותר וכמו במקרה של המס על הבורסה, הם מקווים להשאיר את זה כמס לתמיד".

"אין שום משמעות להכרזה הנוכחית של האוצר, מלבד לייצר תקדים למדיניות שכבר קיימת. היום קיימת השפעה גדולה מאוד מהמיסים שקיימים במשק ואני לא חושב שזה נכון להתייחס לשנת 2013 כשאנחנו נמצאים במחצית 2011 ומה שקורה בארץ בשוק הנדל"ן היום, מאוד יכול להשתנות בעוד שנה וחצי. גם בנוגע למתן פטור ממס שבח למי שימכור דירה למגורים שמשמשת כיום למשרדים, אני לא רואה שום השפעה על השוק, מאחר ואין כמעט אף אחד היום שיש לו דירה שהוא משכיר אותה בתור משרד, מאחר ועל דירת מגורים להשכרה הוא מרוויח הרבה יותר. אני לא רואה איך ההכרזה הנוכחית של משרד האוצר תביא לשינוי המיוחל בשוק הנדל"ן בתקופה הקרובה".

יו"ר קרן פייר, שלמה גרופמן: "הממשלה מצאה שיטה חדשה לטיפול בנדל"ן - קיום מסיבות עיתונאים. שוב הקשבנו לשר האוצר שאני מאוד מעריך אותו בכל הקשור לניסיון להורדת מחירים, אבל לצערי גם האבן הענקית שזרק היום לא תפגע במטרה".

עוד כתבות

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

עצירה בהזמנות של טיסות לסין  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כאוס תעופתי בצל הקורונה: כמה עולה היום טיסה בתוך סין ואיך ישראל מגרשת תיירים

מישהו עוד זוכר שהתייר הסיני היה הכי נחשק בענף? ואיך הגענו למצב שבו מגרשים תיירים מישראל? ● וירוס הקורונה פגע פגיעה קשה בענפי התיירות והתעופה, כך היא נראית בשטח ● צ'ק אין לסופ"ש

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

אלון מאסק / צילום: John Raoux, AP

אלון מאסק: יתכן והכלכלה הסינית תעקוף את כלכלת ארה"ב

סיטואציה בה סין אכן תעקוף את כלכלת ארה"ב, עלולה להוסיף דלק למתחים המלווים את יחסי הכוחות ואת מלחמת הסחר בין שתי המעצמות ● "יסוד המלחמה הוא כלכלה", אמר מאסק. "אם אתה לא חדשני, אתה הולך להפסיד"

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

ערן ניזרי / צילום: איל יצהר

"סרקנו כבר 86 מיליון משפיענים בעולם, גם בטיקטוק ויוטיוב"

פורטפוליו עם ערן ניזרי, 33, מנכ"ל לידרס, על ההתחלה כיחצ"ן מסיבות, על הטכנולוגיה שפיתח ועל ההתרחבות לחו"ל

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

יוליה שמאלוב–ברקוביץ’, יו”רית הרשות השנייה  / צילום: כדיה לוי

אולי את לא מבינה עד הסוף את תפקיד העיתונות? "זה מצחיק. ניהלתי מאות עיתונאים בווסטי"

ליו"רית הרשות השנייה יש בטן מלאה על התקשורת: על מיזוג רשת וערוץ עשר שיצא לדרך בניגוד להמלצתה, על הקלטות השר קרא על ערוץ 20 לפיהן הוא שולט ברשות השנייה ועל ההחלטה להדיח אותה מהתפקיד ● הזמנו אותה לפודקאסט "אוף דה רקורד" וניסינו להבין מה היא בעצם רוצה

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

אימוץ ילדים על ידי זוגות להט"בים / צילום: שאטרסטוק

העליון בהחלטה דרמטית: יש לאפשר ללהט"בים הליכי פונדקאות

בית המשפט העליון הקציב למחוקק שנה לתיקון החוק בהתאם לפסיקה החדשה, תוך שנתן דעתו על הפגיעה החמורה והנמשכת בזכות לשוויון ולהורות הנגרמת לגברים יחידים ולבני זוג מאותו מין ● "החרגתה הגורפת של קבוצת הגברים ההומוסקסואלים מתחולתו של הסדר הפונדקאות נחזית כהפליה 'חשודה'"

רביולי במילוי גבינות ותרד של יהלומה לוי / צילום: אמיר מנחם

מהדורת כיס: המאכל שמאפשר מקסימום חוויה במנה אחת

כמעט בכל עדה ומטבח עממי קיימים כיסונים וכופתאות ● בארוחה שתוקדש להם בקרוב לכבוד יום האישה הבינלאומי, הם יזכו לכבוד עם דגש על העצמה נשית

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

סגירה צורמת באחוזת בית: ת"א 35 צלל ב-4.5%, אל על התרסקה ב-7.4%

חברת התעופה אל על דיווחה על פגיעת וירוס הקורונה בהכנסותיה ●ת"א 35 צלל ב-7.1% השבוע ●  דלק צללה ב-9%, פריגו ב-17%, טבע ב-6% ● הפאניקה בשווקים מעבר לים נמשכת: ירידות של 3% באירופה, וול סטריט צבועה באדום בוהק

בדיקת נוסעים בעת הצ'ק אין בנמל תעופה בסין / צילום: רויטרס

חולה מאומת בישראל; האפיפיור נצפה חולה במיסת ענק באיטליה

האדם חזר מאיטליה לפני 4 ימים והוא יועבר לאשפוז בשיבא במתקן ייעודי ● מאתמול: כל מי שחזר מאיטליה ב-14 הימים האחרונים חייב בבידוד ● נשיא התאחדות התעשיינים: "מרגיש שהאירוע אינו מנוהל וההחלטות גורמות לנזקים גדולים להתנהלות העסקית"

רצת המרתון הישראלית לונה צ’מטאי / צילום: Martin Meissner, רויטרס

כש-14 ימי בידוד מאיימים יותר מהנגיף עצמו

ליגת האלופות מוכיחה בינתיים שהיא חזקה מהקורונה ● עם זאת, הנגיף כבר מתחיל לאיים על אירועי ספורט אחרים בכל העולם - בעיקר על האולימפיאדה בטוקיו ● הדילמה של הספורטאים הישראלים בשלב זה היא איפה להתאמן והאם כשיחזרו לארץ ייאלצו להיכנס לבידוד