גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משבר הקוטג' עלול לטרפד את עסקת תנובה

(עדכון) - עקב מחלוקות בין הצדדים וחרם הקוטג': חשש להשלמת העסקה למכירת חלקו של שמיר בתנובה לבנק לאומי ■ מקורב ללאומי: "תנובה בבעיה - ייתכן שמוצריה יפוקחו; בעיתוי הנוכחי לא בטוח שהעסקה נכונה" ■ פרשנות / עירן פאר - פוקר שקרנים בעסקת תנובה

חילוקי דעות קשים בין הצדדים לעסקת תנובה, שבמסגרתה מוכר מאיר שמיר את חלקו בחברה לבנק לאומי, מונעים הסכמה על הארכת המועד האחרון להשלמתה ועלולים להביא לביטול העסקה. במקביל נשמעים קולות בבנק לאומי המטילים ספק בתבונה שברכישת נתח מתנובה.

היום (ב'), 5 ימים לאחר המועד האחרון להשלמת העסקה (15 ביוני), הודיעו מבטח שמיר ובנק לאומי כי ההסכם ביניהם פקע וכי "אין לו עוד תוקף". כעת "הצדדים מנהלים מגעים לגבי אפשרות חידוש תוקפו של ההסכם".

במקביל, כאמור נשמעים, קולות בלאומי התומכים בביטול העסקה. "אחרי סחבת כזו, ובעיתוי הנוכחי, אני לא בטוח שהעסקה נכונה. האם נכון לבנק לאומי להיות בעסקה כזו? האם כשהמודל העסקי של תנובה בבעיה וייתכן כי מוצריה ייכנסו לפיקוח, נכון ללאומי להיות שותף בתנובה? יש לי, כבנק, שיקולים שמעבר לרווחיות", אומר ל"גלובס" מקורב לבנק לאומי הבקי בפרטים ובהלכי הרוח בהנהלת הבנק.

מנכ"לית לאומי היא גליה מאור, ומטעם הבנק מנהלת את המשא-ומתן עו"ד דליה טל.

בעסקה מוכר מאיר שמיר 20.7% מתנובה (בפועל נמכרים 27% מה-SPV השולט בתנובה, שבו מחזיקה מבטח שמיר במשותף עם אייפקס), תמורת 775 מיליון שקל. בנק לאומי ישלם 387.5 מיליון שקל וירכוש 13.5% מה-SPV, אחזקה שוות ערך ל-10.35% מתנובה. שאר המניות יימכרו למשקיעים פרטיים.

שמיר מאשים את כהן

כפי שנחשף ב"גלובס" בשבוע שעבר, מבטח שמיר ובנק לאומי ניהלו משא-ומתן להארכה נוספת, חמישית במספר, של המועד האחרון להשלמת העסקה, עד 31 באוגוסט. אתמול (א') היו הצדדים אמורים לחתום על ההסכם, אך לא הגיעו להסכמות.

"לאחר משא-ומתן שהתנהל בין מבטח ולאומי וכן בין הבנק לאייפקס לגבי תנאים אפשריים להארכת המועד להתקיימות התנאים המתלים, אשר לא הבשיל לכלל הסכמה, ובשים לב לכך שעד כה לא התקיימו כל התנאים המתלים לכניסתו לתוקף של ההסכם, ההסכם פקע" - הודיעו הצדדים. קרן אייפקס, בניהול זהבית כהן, היא בעלת השליטה בתנובה ושותפתו של מאיר שמיר.

במבטח שמיר מאשימים את כהן במבוי הסתום. "בין מבטח שמיר לבנק לאומי היה הסכם מוכן לחתימה, אך הנייר לא נחתם כי זהבית לא נתנה אישור להעביר את המספרים (הנתונים מתוך דוחות תנובה - ע.פ)", אמר ל"גלובס" מאיר שמיר, הבעלים של מבטח שמיר.

ההארכה נדרשת על מנת שוועדה שמינה דירקטוריון מבטח שמיר תשלים את בדיקת המחיר ותקבע האם הוא "ראוי והוגן". עם זאת, לא ניתן לבדוק את הוגנות המחיר ללא נתונים שתעביר אייפקס.

בתגובה אמר מקור יודע דבר המקורב למשא-ומתן: "אני כבר לא יודע אם תהיה עסקה".

במאי, לאחר המועד האחרון הקודם להשלמת העסקה, החליט דירקטוריון מבטח שמיר שלא לאשר את העסקה במתווה הנוכחי, אלא "למנות ועדה שתפקידה יהיה לברר האם סכום התמורה הינו המחיר הראוי וההוגן לביצוע ההסכם. זאת לנוכח פרסומים בתקשורת המתייחסים לשווייה הכלכלי של תנובה".

הפרסומים שאליהם התייחס הדירקטוריון נוגעים למצגת של אייפקס, שלפיה שוויה של תנובה הוא כ-7.8 מיליארד שקל, גבוה ב-25% משוויה לפי העסקה עם לאומי. כהן הציגה את המצגת במארס האחרון בכנס של שותפי קרן אייפקס.

ללא הנתונים לא יוכל שמיר לממש תנאי מתלה נוסף להשלמת העסקה - "הסרת המניעה להחזרת מניות מבטח שמיר למסחר בבורסה". קיומו מחייב קיום פרוצדורה מול רשות ניירות ערך של הצגה מחדש לדוחות מבטח שמיר. כדי לעשות את ההצגה מחדש נדרש שמיר לקבל מאייפקס נתונים לגבי תנובה. תהליך זה אמור להימשך מספר שבועות.

בדרך להצעת רכש?

ביטול העסקה מותיר את מאיר שמיר בבעיה, כיוון שמניית מבטח שמיר הושעתה ממסחר על-ידי רשות ניירות ערך לפני יותר משנה. "חייבים לטפל בהפסקת המסחר, וייתכן שמבטח צריכה לחזור לבית המשפט (לתביעה שהוגשה נגד אייפקס - ע.פ)", אמרו היום מקורבים לשמיר.

לפי הערכות בשוק ההון, במקרה שלא תהיה עסקה מסיבה כלשהי ישקול שמיר את האפשרות למחוק את מניות מבטח שמיר ממסחר ויהפוך אותה לחברה פרטית שאינה חייבת בפרסום דוחות.

פרשנות / עירן פאר - פוקר שקרנים

כל אחד מהצדדים בעסקת תנובה מעוניין בהשלמתה, אבל כולם משחקים פוקר, משחררים הצהרות, מנהלים קרבות אגו והולכים על הסף. זהבית כהן, למשל, מאוד רוצה להיפטר ממאיר שמיר כשותף, אבל היא משחקת איתו משחקים ולא משחררת נתונים הנדרשים לו.

מאיר שמיר, מבחינתו, לא אוהב את הרעיון, אבל כבר מבין שאין לו ברירה אלא למכור את חלקו בתנובה. מצד שני, המכירה תמצב אותו כאחד מאנשי העסקים הנזילים בישראל, עם הון נזיל של 1.2 מיליארד שקל, שיאפשר לו למנף עסקת רכישה גדולה בהיקף של 3-4 מיליארד שקל ולקפוץ מדרגה בעוצמתו והשפעתו.

בלאומי יש אופוזיציה חזקה לעסקה שדוחפת לביטולה. בכירים בבנק מסתובבים בתחושה שמאיר שמיר משחק איתם, שהם כלי בידיה של זהבית כהן. שהעסקה, הקטנה יחסית בהיקפה, נסחבת זמן רב מדי. ואז הגיע המשבר הנוכחי - לאומי, כבנק, ממש לא צריך להיות מזוהה עם "עושק הקוטג'".

בשביל מה אנחנו צריכים את זה? שואלים הבכירים. אבל מי שקובע היא גליה מאור, והיא עדיין רוצה מאוד את העסקה. למרות התנגדות בכירים בבנק, מאור הכריעה עד כה פעם אחרי פעם בעד העסקה. השיקול מובן.

בבנקאות "טהורה", ללאומי נחיתות מול הפועלים, האחזקות הריאליות הן אלה שעושות את ההבדל לטובת לאומי. מבחינת לאומי, מדובר באחזקה בחברה מוצלחת ורווחית, מונופול בתחומו שיניב רווח קבוע ונאה. ולא מיותר להזכיר שהפועלים מחזיק נתח משטראוס.

בעלי המניות בתנובה

עוד כתבות

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף

בהלת הקניות במשבר הקורונה ובחג הפסח הזניקה את רווחי שופרסל ב-88%

שופרסל נהנתה גם מצמיחה מואצת בפעילות האונליין שלה בשל נסיבות המשבר ● הגם שמדובר בצמיחה מרשימה מאוד, הרי שחלק משמעותי ממנה הוא בצמיחה ייחודית לתקופה, שלא ברור כמה ממנה יישאר בעתיד עם שינוי הרגלי הצריכה של הציבור

אלון מאסק והחללית דרגון. רושם עוד ניצחון / צילום: Jae C. Hong PA

בדרך לחלל החיצון: כשהחלום האמריקאי פוגש את התעוזה של אלון מאסק

אם הכול יעבוד כשורה, ברביעי בלילה תתרחש היסטוריה בכל הקשור לכיבוש החלל ע"י האדם ● לראשונה, חללית מסחרית תטיס אסטרונאוטים של נאס"א למשימה ● זו גם תהיה אבן-דרך בהשתלטות חברות מסחריות על תחומים שהמדינות היו האחראיות הבלעדיות להם בעבר

מדפים מלאים בסחורה לאחר חידוש המלאי / צילום: שני אשכנזי, גלובס

ירידות קלות בבורסה; פרטנר ודיסקונט קופצות לאחר הדוחות

שופרסל דיווחה על קפיצה של 87% ברווח הנקי, דיסקונט על ירידה של 31% ברווח ● עליות חדות במניות המלט, דיסקונט, פרשמרקט ואלביט מערכות ● גזית גלוב פרסמה דוחות והכריזה על רכישה בחזרה של מניותיה בכ-400 מיליון שקל

עו”ד אילן סופר  / צילום: שלומי יוסף

"עסקים רבים יינזקו באופן שאינו בר-תיקון בשל המדיניות המבולבלת של הממשלה"

עו"ד אילן סופר: "לא נעים לי להגיד, אבל התקופה של הקורונה הייתה נחמדה מאוד עבורי, בעיקר מבחינה משפחתית"

ברים ומסעדות נפתחים מחדש לאחר הסגר ממושך / צילום: כדיה לוי, גלובס

תוכנית סיוע חדשה: 700 מיליון שקל לתעשייה ולעסקים קטנים ובינוניים

התוכנית של משרדי הכלכלה והתעשייה והאוצר כוללת השתתפות בעלות ביצוע התאמות בעסק העובר למסחר מקוון והטמעת ייצור מתקדם בתעשייה, ייעוץ מסובסד ומיזמים מימוניים משותפים עם המגזר הפרטי, עידוד ביצוע השקעות בתעשייה היצרנית ועידוד היצוא

ועדת חוץ ובטחון  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

השב"כ לא מסתפק במעקב אחר חולים, הוא רוצה לקבל החלטות

במסגרת דיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים התברר כי בשב"כ מתנגדים לנסיונות לקבוע כי מי שיחליט על ביצוע איכונים לטלפונים של חולי קורונה יהיו גורמים בכנסת ● היועץ המשפטי של משרד המשפטים והיועץ המשפטי של השב"כ טענו שהשב"כ לא יסכים להיות רק קבלן ביצוע

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

ועד עובדי רש"ת: "אם אל על לא תפרע את חובותיה מיידית, היא לא תקבל שירותים בנתב"ג"

אל על נדרשת לפרוע באופן מיידי חוב של 63 מיליון שקל לרשות שדות התעופה שהצטבר מאז פברואר ● בוועד מאיימים כי אם החברה לא תעביר את החוב, היא לא תוכל להמריא מנתב"ג החל מיום שלישי הבא

מימין: מפעל ספאנטק בארה"ב, עובד במפעל של אבגול ומפעל של עלבד / צילום: איל יצהר, עינת לברון ורון שטיינבלט

המניות מזנקות: כך הפיחה הקורונה חיים ביצרניות המגבונים הלחים

אף שהן עוד רחוקות עשרות אחוזים מרמות השיא של 2017, בחודשיים האחרונים נהנו המניות של חברות הבדים הלא-ארוגים מעליות מרשימות, בעיקר בזכות הביקושים הגוברים למגבונים

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

חדשות 12 ודנה ויס בתביעה נגד יאיר נתניהו: "התבטאויות חמורות"

השבוע כתב בנו של ראש הממשלה בטוויטר: "מישהו יודע איך דנה ויס קיבלה תפקיד כה בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין..." ● תביעת הדיבה תוגש בימים הקרובים

שדה דב / צילום: איל יצהר

יו"ר ההסתדרות דוחף לפתיחה מחודשת של שדה דב: "להציל את אילת הגוססת מהקורונה"

האם בחסות משבר הקורונה שדה דב יקום לתחייה? ל"גלובס" נודע כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד ורה"מ בנימין נתניהו שוחחו על הנושא בימים האחרונים, וכי נתניהו הפגין גישה חיובית לרעיון ● מנכ"ל ישראייר ל"גלובס": "הרעיון נחמד אבל לא ישים בזמן הנוכחי"

מוטי אלמליח / צילום: ורדי כהנא

טלרד מזנקת ב-21%: רשמה רווח של 1.5 מיליון דולר ברבעון

הכנסות החברה ברבעון גדלו בכ-42.4% לכ-40.8 מיליון דולר, לעומת כ-28.6 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

חיים כצמן על הצניחה במניית גזית גלוב: "יש סנטימנט שלילי לנדל"ן המסחרי - הוא מוטעה"

משבר הקורונה הוביל את ענקית הנדל"ן להפסד של 618 מיליון שקל ברבעון הראשון ● חיים כצמן, המנכ"ל ובעל השליטה: "עברתי כבר משבר אחד או שניים, ואני חושב שנצא מהמשבר הזה הרבה יותר מחוזקים"

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

אין חסינות מהקורונה: מכה קשה לגורם המייצב של שוק הרכב

הענף שנחשב במשך עשורים לגורם המייצב של שוק הרכב, ספג מכה קשה עקב המשבר • אבל למרות הנתונים השליליים ברבעון הראשון והצפי למיתון, בליסינג ממשיכים לשדר אופטימיות, והמלווים מגלים סבלנות

שלמה Sixt/ צילום: איל יצהר

קבוצת שלמה Sixt דיווחה על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה

קבוצת שלמה Sixt דיווחה היום על סגירת כל ההליכים המשפטיים נגדה ● כפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הקבוצה תשלם מס בהיקף 12.7 מיליון שקל וכופר בסך 478 אלף שקל בתמורה לסגירת התיק הפלילי שנפתח נגדה בחשד להעלמות מס במסגרת שירותי הליסינג וההשכרה שהעניקה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פתיחה חיובית בניו יורק: מדד S&P 500 פורץ את רמת ה-3,000 נקודות

הדאו ג'ונס מוסיף 1.3% לערכו ומדד הנאסד"ק ללא שינוי מהותי ● באירופה מדד הדאקס קופץ ב-1.6%, הקאק בכ-2% ומדד הפוטסי עולה ב-1.4%

אחות ורכב שקיבלה מחברת הרץ בחינם, כסיוע לעובדי רפואה בעת משבר הקורונה / צילום: Diane Bondareff, Associated Press

ימים ספורים לפני הבקשה לפשיטת רגל: הרץ חילקה בונוסים בסך 16 מיליון דולר לבכירים

חברת השכרת הרכב לא לבד: בשבועות האחרונים כמה חברות אחרות עשו אותו הדבר לפני הגשת בקשת פשיטת רגל, וביניהן Jcpenny ו-ווייטינג פטרוליום ● החוק האמריקאי אוסר על חברות לאחר הכרזה על פשיטת רגל לחלק בונוסים כאלה ● "הם יודעים יש רגולציה, אז הם עושים זאת בדרך אחרת"

הרשי פרידמן / צילום: יונתן בלום, גלובס

הרווח של אזורים הצטמק ל-2 מיליון שקל ברבעון הראשון בצל הנפקת קרן הריט ה.פ ליווינג

אזורים הפסידה 23 מיליון שקל כתוצאה מהנפקת קרן הריט אזורים ה.פ ליווינג ● אזורים מכרה 153 יחידות דיור ברבעון הראשון בכ-269 מיליון שקל, לעומת 113 יחידות דיור שנמכרו בתקופה המקבילה בהיקף של 222 מיליון שקל

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

שאול נאוי מכר לאחיו דורי את מניותיו בחברה ופורש מניהולה

המניות נמכרות תמורת 60 מיליון שקל, בדיסקאונט של 25% על מחיר השוק ● דורי נאוי: "שאול הגיע למסקנה שהוא רוצה ליהנות מהחיים לפני שהוא מזדקן" ● מניית נאוי קרסה ב-50% מתחילת השנה

הפרויקט בנאות אפקה בתל אביב / הדמיה: קבוצת גבאי, יח"צ

קבוצת גבאי תקים פרויקט פינוי-בינוי של 378 יח"ד ומסחר בנאות אפקה א' בתל אביב

היקף המכירות בפרויקט, שיכלול דירות בנות 3-5 חדרים ודירות פנטהאוז, מוערך בכ-850 מיליון שקל

ינקלה מצרי, בעלי מכבסת חמשת הפסים בפ"ת / צילום: יואב מצרי ברוטפלד

"כל מי שקשור להסעדה לא מקבל הלוואות"

ינקלה מצרי - מכבסת חמשת הפסים בפ"ת, נשוי עם 4 ילדים ועוד 4 נכדים, גר בת"א, בן 60 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז