גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחוץ לגבולות המחיר

רוח התקופה מחייבת למחות על יוקר, בנוגע להשקעות כדאי להרחיב קצת את נקודת המבט

עניין רב עורר מאמרו של ינון אריאלי שהתפרסם במדור זה ביום א' תחת הכותרת "המחיר המגוחך של בתי ההשקעות".

אין ספק - המאמר נכתב ברוח התקופה, שבה רגישות הציבור למחיר גבוהה מתמיד, ומעוררת מחאות, שמקבלות ביטוי בהחרמת הגבינה עם הבית ובדרישה למבנה קצת יותר צנוע כקורת גג עם נגישות למקומות תעסוקה במחיר סביר.

רכוב על גל זה, העביר אריאלי את המסר השחוק שכדאי להפסיק "להיות פראיירים" ובמילים פחות בוטות: להבהיר שיש אלטרנטיבה לעמלות המשולמות לבנקים בגין פעילות בניירות ערך, וחבל שציבור המשקיעים נרדם בשמירה, בזמן שהבנקים גובים מחשבונו סכומי עתק בגין דמי שמירה, שבאחרונה החלו להתפרסם תחת שמם החדש "דמי ניהול".

בטור זה, הנכתב בתגובה לטור של ינון אריאלי, איני מבקש להתנגד לדברים שכתב, אלא לטעון שבתי השקעות עדיפים על פני הבנקים, אך לא רק בגלל המחיר.

כשם שנכון לבצע סקר שוק לפני רכישת כל מוצר באשר הוא, חשוב לא פחות לעשות זאת גם בדבר חשבון ההשקעות, אך גם בבחירה זאת יש להתבונן בפרספקטיבה רחבה יותר, מחוץ לגבולות המחיר.

בשלב זה, ברצוני לספק כגילוי נאות שאני, כמנכ"ל מיטב טרייד, בהחלט צד בעניין, וברור ובהיר לכל שאני חפץ שתנהלו את השקעותיכם אצלי, ולא בבנקים. עם זאת, אני מאמין שהגם שעובדה זאת פוסלת אותי מלהמליץ, היא בהחלט לא משנה את העובדות, שאותן אציג לעיל.

להלן מספר נקודות שאותן חשוב לדעתי לבחון בטרם בוחרים באמצעות מי כדאי לסחור בבורסה:

 • חבר בורסה - יש לוודא כי בית ההשקעות הינו חבר בורסה.
 • זמינות השירות - בבתי השקעות תקבלו תמיכה גם בשעות הערב המאוחרות וגם בסופי שבוע, בעוד שבבנקים תקבלו לרוב שירות רק מהסניף שלכם על מגוון רחב של פעולות השקעה, בעוד שהפעילות באמצעות חדרי המסחר הראשיים של הבנקים, מוגבלת בהיקפה.
 • מקצועיות - ללקוחות רבים, חשוב מאוד הקשר עם הסניף, עם זאת, הקשר האמור גובה מחיר יקר - בתי ההשקעות חיים ונושמים את הבורסה - מצוידים במערכות שוק מתקדמות בזמן אמת, בעוד שהפקידים והיועצים בסניפים של הבנקים אינם חשופים, על פי רוב, למערכות כאלו.
 • מערכות המסחר - בתי ההשקעות מציעים מערכות אינטרנטיות מתקדמות למסחר בבורסה - מערכות המספקות נתונים בזמן אמת המתעדכנים תדיר ללא צורך ברענון המסך ומאפשרות לכם לראות גרפים מתקדמים הכוללים ניתוח טכני ללא עלות נוספת, בעוד שברוב הבנקים אין זה המצב.
 • הגורם המבצע בארה"ב - נושא חשוב לסוחרים בוול סטריט, איכות הביצוע חשובה אף יותר מהעמלות שנגבות, לכן, יש לברר מיהו עושה השוק איתו עובד הבנק ומה גודלו.
  חלק מהבנקים המקומיים, מפעילים שלוחות שלהם כעושי השוק בוול סטריט, דבר שעשוי להשפיע על רמת הנזילות שהם יכולים להציע ובכך לספק איכות ביצועים פחות טובה מכפי שיוכל להציע ברוקר מקומי גדול.
 • ערכים מוספים - חשוב לבדוק מה עוד אתם מקבלים מהגוף שעימו אתם סוחרים, בבתי ההשקעות תוכלו לקבל סקירות שוק - יומיות וחודשיות, המלצות (אם חתמתם על המסמכים הנדרשים) הכוונה והרבה שירותים נוספים המבטיחים לכם מוצר איכותי יותר ולא רק זול יותר, שירות אשר לא מוצע ללקוחות הפרטיים של הבנקים.

בנקודה זאת, ברצוני לחזור למאמרו של עמיתי ינון אריאלי ולחזק את דבריו בנושא העמלות שמשלמים מי שפועלים באמצעות הבנקים. הבה נתחיל בדמי המשמרת - דבר שאמור לכאוב לכל אחד ואחד מכם, ולכאוב מאוד.

לצורך המחשה, המחזיק בתיק ני"ע בשווי 250 אלף שקל בבנק, ישלם 1500 שקלים דמי משמרת בכל שנה (לפי דמי משמרת ממוצעים בשיעור 0.6% שנתי), גם אם לא ביצע כל פעולה.

אם אתם סבורים שאינכם משלמים עמלה זאת, בדקו שוב - לרוב הבנקים מחייבים את חשבונכם אחת לרבעון, ברבע מהסכום האמור, אולי משום שכך יותר קל "להחליק" את הגבייה.

לסכום יש להוסיף עמלות קניה ומכירה בשיעור עד פי 6 ו-7 מהנהוג בבתי ההשקעות ולכך יש גם להוסיף עמלות אחרות כגון: "עמלה טלפונית", "עמלת אי ביצוע" ו"עמלת הברוקר בחו"ל".

בנקודה אחרת בטור שחיבר אריאלי, הוזכר גם כי "הכסף יותר בטוח בבתי ההשקעות" - כאן איני מסכים עם הכותב והרשו לי להסיר דאגה מליבכם - לדעתי האישית, המערכת הפיננסית והבנקאית בישראל יציבות עד מאוד, ולכן אני מרגיש בנוח לנהל את חשבונות הנאמנות של לקוחותינו בבנקים ישראלים.

ברצוני לחדד נקודה זאת בדבר הביטחון בכספכם - ככל הנראה, התכוון הכותב לכך שהחוק מחייב את בתי ההשקעות (שהם חברי בורסה), להחזיק את כספי לקוחותיהם בנפרד מכספי החברה (חשבון הנוסטרו שלה) ולכן כספי הלקוחות אינם חשופים להפסדים ולרווחי בית ההשקעות, וכספים אלו מוחזקים בחשבון אשר מוגדר כ"חשבון נאמנות לקוחות", אשר מעמדו המשפטי של החשבון טוב יותר ובעל הגנות נוספות ביחס לחשבון פרטי.

נקודה נוספת ולא פחות חשובה - ניירות ערך, רשומים בבורסה על שמו של המחזיק, ובהיבט הזה אין הבדל בין "מיטב טרייד ני"ע" שהיא חבר בורסה, לבין כל בנק גדול אשר משמש כחבר הבורסה שלכם, לצורך פעילות המסחר בשוק ההון.

הכותב הינו מנכ"ל מיטב טרייד ני"ע, חבר הבורסה של בית ההשקעות מיטב

עוד כתבות

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

תנובה תובעת את ויליפוד על העתקת אריזה של גבינת עמק

תנובה טוענת הן להפרת זכויות הקניין הרוחני שלה, בשל זהות האריזות, והן להטעיית הצרכן, כשהמוצר המשווק על ידי ויליפוד אינו גבינה מגורדת, אלא מוצר על בסיס חלב ושומן צמחי ● חברת המזון הגדולה בישראל מבקשת בתביעה צו מניעה ופיצוי כספי של 2.6 מיליון שקל

חיים כצמן / צילום: יח"צ

חיים כצמן: "היא מעלה בי ערגה לתקופה העברית הראשונה"

חיים כצמן, בעל השליטה ומנכ"ל גזית גלוב, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אשמורת" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

גיל חובב / צילום: רלי אברהמי

אוצר מלים: גיל חובב על המילה שסבא שלו, איתמר בן אב"י, המציא בלהט הרגע

הסופר ומבקר המסעדות גיל חובב מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כייס" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מפגינים מול המשטרה על המוות של ג'ורג' פלויד. מיניאפוליס, ארה"ב / צילום: John Minchillo, Associated Press

המחאה נגד הרג העצור השחור מחריפה: המשמר הלאומי נפרס במיניאפוליס

מאות חיילים הוזעקו לסייע בשמירה על הסדר לאחר שתחנת משטרה נפרצה והוצתה ביום השלישי למהומות שפרצו עקב התיעוד של שוטר לבן חונק למוות את ג'ורג' פלויד ● המחאות הפכו לאלימות גם בקולורדו וקנטאקי ● טראמפ כינה את המפגינים "בריונים" והוסיף: "מבזים את זכרו"

משה בר סימן טוב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

אמי פלמור / צילום: יח"צ

אוצר מלים: אמי פלמור תוהה מתי אנו מתוודעים לחירות

עו"ד אמי פלמור, חברת מועצת התוכן של פייסבוק, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "חירות" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

דוד טרטקובר / צילום: אפרת שפורקר

אוצר מלים: דוד טרטקובר אוהב את אנדי וורהול

דוד טרטקובר, מעצב, אמן ואוצר, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "כסף" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

הציוץ הגזעני של כתב גל"צ / צילום: צילום מסך

כתב גל"צ יובל שגב גרם לסערה בטוויטר ומחק את הציוץ

וגם: האסיפה השנתית של בעלי המניות בטבע תהיה השנה וירטואלית ● השיחה

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

רועי חסן / צילום: ינאי יחיאל

אוצר מלים: רועי חסן תוהה מה אם רבים לא יכבו את האהבה

המשורר רועי חסן מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "מים" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

טוויטר / צילום: שאטרסטוק

טוויטר משיבה מלחמה: חסמה את האפשרות לשתף ציוץ של טראמפ "שמאדיר אלימות"

בעקבות מצב החירום שהוכרז במיניאפוליס, צייץ טראמפ בטוויטר את נקודת מבטו על המצב, שהסתיימה במילים "הירי מתחיל". הרשת החברתית חסמה את הציוץ, פחות מיממה לאחר שטראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

64 חולים חדשים ביממה האחרונה: "מספרי החולים מטרידים פחות מהמחסור במידע"

מספר החולים החדשים בקורונה אמנם עלה בימים האחרונים, אך הוא עדיין רחוק מהקו האדום שהציבה הממשלה ● פרופ׳ חגי לוין: ״חסר מידע מסקרים סרולוגיים שיאפשר להבין טוב יותר את נתוני ההדבקה והתחלואה״

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה לא חיסנה את חקלאי העולם מתחרות

אם היה נדמה שהמצוקה הכלכלית בימי המגפה תגרום לעולם להסתגר מאחורי חומות מכס, נתוני ארגון הסחר העולמי מראים אחרת ● מחצית המדינות התאימו את תנאי הסחר לקורונה, אבל רובן המוחלט בחרו דווקא להפחית תעריפים ● החשש ממחסור לא נגע לאוכל אלא לציוד רפואי

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית