גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחוץ לגבולות המחיר

רוח התקופה מחייבת למחות על יוקר, בנוגע להשקעות כדאי להרחיב קצת את נקודת המבט

עניין רב עורר מאמרו של ינון אריאלי שהתפרסם במדור זה ביום א' תחת הכותרת "המחיר המגוחך של בתי ההשקעות".

אין ספק - המאמר נכתב ברוח התקופה, שבה רגישות הציבור למחיר גבוהה מתמיד, ומעוררת מחאות, שמקבלות ביטוי בהחרמת הגבינה עם הבית ובדרישה למבנה קצת יותר צנוע כקורת גג עם נגישות למקומות תעסוקה במחיר סביר.

רכוב על גל זה, העביר אריאלי את המסר השחוק שכדאי להפסיק "להיות פראיירים" ובמילים פחות בוטות: להבהיר שיש אלטרנטיבה לעמלות המשולמות לבנקים בגין פעילות בניירות ערך, וחבל שציבור המשקיעים נרדם בשמירה, בזמן שהבנקים גובים מחשבונו סכומי עתק בגין דמי שמירה, שבאחרונה החלו להתפרסם תחת שמם החדש "דמי ניהול".

בטור זה, הנכתב בתגובה לטור של ינון אריאלי, איני מבקש להתנגד לדברים שכתב, אלא לטעון שבתי השקעות עדיפים על פני הבנקים, אך לא רק בגלל המחיר.

כשם שנכון לבצע סקר שוק לפני רכישת כל מוצר באשר הוא, חשוב לא פחות לעשות זאת גם בדבר חשבון ההשקעות, אך גם בבחירה זאת יש להתבונן בפרספקטיבה רחבה יותר, מחוץ לגבולות המחיר.

בשלב זה, ברצוני לספק כגילוי נאות שאני, כמנכ"ל מיטב טרייד, בהחלט צד בעניין, וברור ובהיר לכל שאני חפץ שתנהלו את השקעותיכם אצלי, ולא בבנקים. עם זאת, אני מאמין שהגם שעובדה זאת פוסלת אותי מלהמליץ, היא בהחלט לא משנה את העובדות, שאותן אציג לעיל.

להלן מספר נקודות שאותן חשוב לדעתי לבחון בטרם בוחרים באמצעות מי כדאי לסחור בבורסה:

 • חבר בורסה - יש לוודא כי בית ההשקעות הינו חבר בורסה.
 • זמינות השירות - בבתי השקעות תקבלו תמיכה גם בשעות הערב המאוחרות וגם בסופי שבוע, בעוד שבבנקים תקבלו לרוב שירות רק מהסניף שלכם על מגוון רחב של פעולות השקעה, בעוד שהפעילות באמצעות חדרי המסחר הראשיים של הבנקים, מוגבלת בהיקפה.
 • מקצועיות - ללקוחות רבים, חשוב מאוד הקשר עם הסניף, עם זאת, הקשר האמור גובה מחיר יקר - בתי ההשקעות חיים ונושמים את הבורסה - מצוידים במערכות שוק מתקדמות בזמן אמת, בעוד שהפקידים והיועצים בסניפים של הבנקים אינם חשופים, על פי רוב, למערכות כאלו.
 • מערכות המסחר - בתי ההשקעות מציעים מערכות אינטרנטיות מתקדמות למסחר בבורסה - מערכות המספקות נתונים בזמן אמת המתעדכנים תדיר ללא צורך ברענון המסך ומאפשרות לכם לראות גרפים מתקדמים הכוללים ניתוח טכני ללא עלות נוספת, בעוד שברוב הבנקים אין זה המצב.
 • הגורם המבצע בארה"ב - נושא חשוב לסוחרים בוול סטריט, איכות הביצוע חשובה אף יותר מהעמלות שנגבות, לכן, יש לברר מיהו עושה השוק איתו עובד הבנק ומה גודלו.
  חלק מהבנקים המקומיים, מפעילים שלוחות שלהם כעושי השוק בוול סטריט, דבר שעשוי להשפיע על רמת הנזילות שהם יכולים להציע ובכך לספק איכות ביצועים פחות טובה מכפי שיוכל להציע ברוקר מקומי גדול.
 • ערכים מוספים - חשוב לבדוק מה עוד אתם מקבלים מהגוף שעימו אתם סוחרים, בבתי ההשקעות תוכלו לקבל סקירות שוק - יומיות וחודשיות, המלצות (אם חתמתם על המסמכים הנדרשים) הכוונה והרבה שירותים נוספים המבטיחים לכם מוצר איכותי יותר ולא רק זול יותר, שירות אשר לא מוצע ללקוחות הפרטיים של הבנקים.

בנקודה זאת, ברצוני לחזור למאמרו של עמיתי ינון אריאלי ולחזק את דבריו בנושא העמלות שמשלמים מי שפועלים באמצעות הבנקים. הבה נתחיל בדמי המשמרת - דבר שאמור לכאוב לכל אחד ואחד מכם, ולכאוב מאוד.

לצורך המחשה, המחזיק בתיק ני"ע בשווי 250 אלף שקל בבנק, ישלם 1500 שקלים דמי משמרת בכל שנה (לפי דמי משמרת ממוצעים בשיעור 0.6% שנתי), גם אם לא ביצע כל פעולה.

אם אתם סבורים שאינכם משלמים עמלה זאת, בדקו שוב - לרוב הבנקים מחייבים את חשבונכם אחת לרבעון, ברבע מהסכום האמור, אולי משום שכך יותר קל "להחליק" את הגבייה.

לסכום יש להוסיף עמלות קניה ומכירה בשיעור עד פי 6 ו-7 מהנהוג בבתי ההשקעות ולכך יש גם להוסיף עמלות אחרות כגון: "עמלה טלפונית", "עמלת אי ביצוע" ו"עמלת הברוקר בחו"ל".

בנקודה אחרת בטור שחיבר אריאלי, הוזכר גם כי "הכסף יותר בטוח בבתי ההשקעות" - כאן איני מסכים עם הכותב והרשו לי להסיר דאגה מליבכם - לדעתי האישית, המערכת הפיננסית והבנקאית בישראל יציבות עד מאוד, ולכן אני מרגיש בנוח לנהל את חשבונות הנאמנות של לקוחותינו בבנקים ישראלים.

ברצוני לחדד נקודה זאת בדבר הביטחון בכספכם - ככל הנראה, התכוון הכותב לכך שהחוק מחייב את בתי ההשקעות (שהם חברי בורסה), להחזיק את כספי לקוחותיהם בנפרד מכספי החברה (חשבון הנוסטרו שלה) ולכן כספי הלקוחות אינם חשופים להפסדים ולרווחי בית ההשקעות, וכספים אלו מוחזקים בחשבון אשר מוגדר כ"חשבון נאמנות לקוחות", אשר מעמדו המשפטי של החשבון טוב יותר ובעל הגנות נוספות ביחס לחשבון פרטי.

נקודה נוספת ולא פחות חשובה - ניירות ערך, רשומים בבורסה על שמו של המחזיק, ובהיבט הזה אין הבדל בין "מיטב טרייד ני"ע" שהיא חבר בורסה, לבין כל בנק גדול אשר משמש כחבר הבורסה שלכם, לצורך פעילות המסחר בשוק ההון.

הכותב הינו מנכ"ל מיטב טרייד ני"ע, חבר הבורסה של בית ההשקעות מיטב

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

רכב של אובר / צילום: / Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר: כ-6,000 איש ואישה הוטרדו מינית בזמן הנסיעה ו-107 נהרגו בשנים 2018-2017

בחברה הדגישו כי מדובר בשברירי אחוז (0.00002%) מכלל הנסיעות שעמדו בשנים אלה על 2.5 מיליארד נסיעות ברחבי העולם

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

פרשת הצוללות/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

ערן יסעור, מוריס קאהן, רוני צארום, מתי כוכבי ואתי עמיעד / צילום: פרי מנדלבוים

מוריס קאהן מתריע: "אם לא ניזהר, נהיה אפיזודה היסטורית חולפת"

וגם: קבוצת הראל מציעה לעובדים: צמצום היקף העבודה ל-4 ימים בשבוע

 

אליעזר מרום (צ'ייני), מיקי גנור ודוד שמרון / צילומים: אבי אוחיון - לע"מ, כדיה לוי, יונתן בלום

כתבי האישום בפרשת הצוללות: מיקי גנור ואליעזר מרום הואשמו בשוחד; דוד שמרון בהלבנת הון

מפקד חיל הים לשעבר וכן עד המדינה שחזר בו יואשמו בשוחד בכפוף לשימוע בתיק הצוללות המכונה "פרשה 3000", דוד שמרון, מקורבו של רה"מ נתניהו, יואשם בהלבנת הון ● כל הפרטים

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל