גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

405,000 ישראלים יצאו לרחובות; דפני ליף: "התעוררנו; אי-אפשר לרמות את כולם כל הזמן!"

(עדכון) - ליף: "אומרים לנו ללכת לפריפריה? מדינת ישראל דפקה ודופקת את הפריפריה שלה מיום הקמתה""כולנו במינוס - זה אינטרס של הבנקים" ■ 292 מפגינים בת"א; 18% מהם - מהעשירון העליון ■ נאום "הישראלים החדשים" של איציק שמולי: "אנחנו ננצח!"

מפגן כוח אדיר נוסף של מעמד הביניים: כ-292 אלף מפגינים יצאו הערב (שבת) לרחובות ת"א במסגרת העצרת הגדולה שהביאה את מחאת האוהלים לשיא - כך לפי דיווח בערוץ 2, בהתבסס על נתוני חברת "טרנדיט". צעדה יצאה ב-20:30 מכיכר הבימה בשדרות רוטשילד לכיוון כיכר המדינה, שם נערכה העצרת. בסך הכל, ברחבי הארץ יצאו 405 אלף ישראלים להפגין ברחובות.

במקביל התקיימו צעדות ועצרות מחאה נוספות ברחבי הארץ, כאשר 50 אלף מפגינים נאספו בירושלים, 35 אלף בחיפה ורבבות נאספו גם בקרית שמונה, כרמיאל, נהריה, עפולה, נס ציונה, ערד ומקומות אחרים בפריפריה. בבאר שבע ואשקלון לא מתקיימות הפגנות בשל הרגישות הביטחונית. זוהי השבת השמינית ברציפות של הפגנות על רקע חברתי.

לפי נתוני "טרנדיט", פילוח מעמדם הסוציו-אקונומי של המפגינים בת"א לבדה מראה ש-62% מהמפגינים בת"א הינם מהעשירונים 7-10, כאשר 18% מהמפגינים בת"א הינם מהעשירון העליון.

"המאבק לא מיצה את עצמו אלא עובר שלב", אמרה דפני ליף, יוזמת מחאת האוהלים, בראין לערוץ 2 לפני תחילת הצעדה בת"א. "אני יותר מרוששת מאי-פעם, אבל יותר מאושרת מאי-פעם". כאשר נשאלה על מכתב הסרבנות לשירות בצה"ל עליו חתמה לכאורה בתיכון, אמרה ליף: "במידה וחתמתי על המכתב, זו לא נקודת ציון בחיי".

"נס 2011"

שעות לאחר מכן, בשעה 23:00, עמדה דפני ליף על הבמה בכיכר המדינה ואמרה לנוכחים: "קיץ 2011 הוא קיץ של תקווה. התקווה הזו נולדה מפערים שהפכו להיות בלתי אפשריים, בלתי ניתנים לגישור. החברה הישראלית שעומדת פה - וגם החברה הישראלית שבחרה להישאר הערב בבית - הגיעה לקו האדום שלה; ואז היא אמרה די, לא עוד. אפשר לרמות חלק מהאנשים חלק מהזמן, אבל אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן. הקיץ הזה התעוררנו ופקחנו את העיניים".

כשהיא זוכה לתרועות מהקהל, המשיכה ליף: "זה התחיל ברוטשילד. אמרו עלינו שאנחנו מפונקים עם סושי ונרגילות. קראו לנו סתומים והזויים. והתוצאה: מאהלים החלו לקום בכל הארץ. הדור שלי גדל על התחושה שאנחנו לבד בעולם, שהאחר הוא האויב שלנו. גדלנו בתחושה שאנחנו חיים במירוץ שאין לנו סיכוי לנצח בו. זה הקפיטליזם; תחרות שלא נגמרת. העובדה שדווקא הדור הזה - הדור הכי בודד ומסוגר - קם ועשה מעשה, היא לא פחות מנס. זהו נס 2011. כל מה שלימדו אותנו - לא נכון! ניסו להגדיר אותנו כשמאל קיצוני - מאיפה הם יודעים מי אני? מאיפה הם יודעים מי אתם?!.

"אמרו לנו - לכו לפריפריה. איזו טענה מתנשאת ואיומה. זו טענה שאומרת שאין שם אנשים, ששם יש שממה. הלכתי לפריפריה ומצאתי חברות וחברים לכל החיים. מה זה לכו לפריפריה? מדינת ישראל דפקה ודופקת את הפריפריה שלה באופן שיטתי מיום הקמתה".

ליף דיברה גם על ההסלמה בדרום שהשקיטה את המחאה לזמן מה, ולטענות את המצב המדיני-ביטחוני בישראל שמונע היווצרותה של מדינת רווחה, ואמרה: "אנחנו לא כאן רק כדי לשרוד - אנחנו כאן כדי לחיות". דבריה נשמעו כמי שמסכמת את המחאה, לפחות לעת עתה. בין היתר אמרה ליף: "הצלחנו לשנות את התודעה בקיץ הזה. כולם במינוס, אבל המינוס שלנו הוא האינטרס של הבנקים, האינטרס של כל המערכת הכלכלית במדינה. רוצים לשמור אותנו במצוקה כי איפה שיש מצוקה אין תקווה. אבל בקיץ הזה - יום אחרי יום, שבוע אחר שבוע - יצאנו לרחובות והבהרנו לממשלה ולעצמנו שיש בשביל מה לחיות. כך יצאנו כולנו לחופשי!".

נחיל של בני אדם נראה ברחובות ת"א, כאשר ההמונים הניפו שלטים עם כיתוב כגון "הממשלה לא רואה אותנו ממטר" או "העם דורש מהפך חברתי", כרזות נגד טייקונים כמו אילן בן דב וכן השמיעו את הקריאה המוכרת: "העם דורש צדק חברתי".

בכיכר המדינה בת"א השמיעו בסמו לשעה 20:00 את ה"אינטרנציונל", אותו המנון מפורסם של המפלגה הקומוניסטית בברית ךהמועצות.

"המאבק ארוך יותר מהקיץ"

חרף הכינוי שדבק בצעדה, מובילי המחאה טרחו להנמיך בימים האחרונים ציפיות והבהירו כי גם כמה מאות אלפי משתתפים יעבירו היטב את המסר, בדומה להפגנת ה-300 אלף שהתקיימה ברחוב קפלן בתל אביב לפני כמה שבועות.

"אני לא אוהבת לעסוק במספרים", אמרה סתיו שפיר, ממובילי המחאה, בשיחה עם "גלובס" לפני הצעדה. "אני לא רוצה להתחייב על מיליון מפגינים או על פחות, ולא רוצה לנקוב בשום מספר כי הדגש צריך להיות במסר. לא אנחנו סימנו את המספר מיליון כמטרה, אלא אחד המוחים, ובכל זאת: מיליון איש זה שביעית מהרחוב הישראלי, ואנחנו בשבוע השביעי של המחאה. לפיכך, כל מי שראה עד עכשיו את עצרות המחאה בטלוויזיה וראה את עצמו חלק מהמחאה, צריך לצאת החוצה, לבוא ולקרוא כל כך חזק, עד שבתי המלון שמאחסנים את חברי הכנסת הנופשים בהם ירעדו".

בשבועות האחרונים נדחקה המחאה החברתית אל שולי השיח הציבורי ואת מקומה תפסו סוגיות ביטחוניות ופליליות, אך מוביליה מבהירים כי בכל מקרה יש בכוונתם להמשיך במאבק גם "הרבה אחרי הקיץ".

"המאבק ארוך יותר מהקיץ", אומרת שפיר. "נמשיך להיאבק כל עוד הממשלה ממשיכה להתעלם מאיתנו: היא מנסה למשוך זמן, מחכה שהמחאה הזו תתעייף, מצפה שהאירועים בספטמבר יגרמו לה לדעוך. עוד לא הפעלנו על הממשלה את כל מנופי הלחץ שיש לנו. יש לנו דרכים יצירתיות כדי להמשיך למחות, כמו השבתות".

עוד בנושא עצרת המיליון:

כל הכבישים שייסגרו ודרכי ההגעה לעצרת

בג"ץ הורה - והרכבת תדאג לתחבורה לת"א

11

עוד כתבות

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר /  צילום: יח"צ

מימון ישיר מנסה לנפץ את הסטיגמה: "החוב הצרכני בישראל עולה בשיעור מתון; אין בועה בשוק האשראי לרכב"

במצגת שפרסמה היום החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל" ● מימון ישיר מעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של מתן הלוואות צרכניות חדשות

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

פרופ' נוריאל רוביני על המטבע של פייסבוק: "אין לזה שום קשר לבלוקצ'יין"

הכלכלן היהודי אמריקאי, שחזה את המשבר הפיננסי העולמי של 2008, מתח ביקורת על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בראיון לאתר Coindesk ● לטענת רוביני, מהמתנגדים הקולניים למטבעות הקריפטו, "מסדי נתונים מבוזרים של תאגידים אינם באמת בלוקצ'יין, אלא רק נקראים כך"

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

טעות לעולם חוזרת? שגיאת הכתיב שעלתה מיליון שקל

תובע ש"שכח" לכתוב את הספרה 1 משמאל ל-900,000 שקל יצטרך למכור במחיר נמוך משחשב

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

גיל קוטלר עוזב את אי.די.בי ועובר לקבוצת תשובה

כפי שנחשף ב"גלובס", קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, התפטר מתפקידיו בקבוצה ועובר לקבוצת תשובה ● קוטלר צפוי להתמנות לתפקיד סמנכ"ל כספים בחברה בת של דלק שתוקם ותרכז את עסקי האנרגיה במפרץ מקסיקו ובארה"ב כולה

בצלאל סמוטריץ'/ צילום: דוד וייל

האם מינוי סמוטריץ' יתברר כמתנה משמיים למתנגדים לסגירת שדה דב?

שר התחבורה החדש מגדיר את סגירת שדה דב כמהלך "אנטי ציוני" ● מיד לאחר ההפגנה שהתקיימה אתמול מול בית ראש הממשלה אמר "שדה דב אסור שייסגר ושדה דב בעזרת השם לא ייסגר" ● האם סמוטריץ' אכן יכול לעצור את הסגירה המתוכננת של שדה דב?

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

עסקת בזק: הראל ואלטשולר התנגדו והצעת סרצ'לייט לא זכתה לרוב הדרוש

(עדכון): באסיפת מחזיקי איגרות החוב (סדרה ג') של ביקום לא זכתה ההצעה לרוב מינימלי דרוש של 75% מקרב משתתפי האסיפה ● זאת לאחר ששניים מהמחזיקים העיקריים באג"ח - חברת הראל ובית ההשקעות אלטשולר שחם, הצביעו נגדה

פריקת קרונות בנמל חיפה / צילום: דוברות רכבת ישראל, סיגל ספנות

נמל חיפה השיק אתר אינטרנט חדש כולל מידע מלא בערבית

על רקע התחרות הקשה בתחום המכולות הצפויה לנמל הוותיק מצד נמל המפרץ הנבנה בסמוך לו יתמקד אתר האינטרנט החדש בתחומי פעילות אחרים ובהם מטען כללי (מטען שאינו מכולות), ותיירות, בכלל זה תחום הפלגות השייט ואוניות התיירים וההכנות לפתיחת הנמל לקהל הרחב במסגרת תוכנית חזית הים העירונית

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

פירות הבאושים של השוק הסיטונאי: הוט אולצה להעלות את מחירי האינטרנט

החברה הודיעה על העלאת מחירים בחבילת ה-200 מגה, וזאת בעקבות התערבות משרד התקשורת, שקבע כי הוט מוכרת את החבילה במחיר נמוך יותר מאשר היא מוכרת את שירותי התשתית שלה לפרטנר או לסלקום במסגרת השוק הסיטונאי

לקוח בארה"ב מתנסה במכשיר של חברת וואווי/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המאבק של ארה"ב גובה מחיר כבד מוואווי: תאבד הכנסות של 30 מיליארד דולר בשנתיים

וואווי היא חברה פרטית, אך מייסד ומנכ"ל החברה, רן ז'נגפיי, חשף כי הכנסות החברה לא יצמחו השנה ● חברות השבבים האמריקאיות חוששות מפגיעה בפעילותן בעקבות החרם על הענקית הסינית, ומבצעות מאמצי לובי בוושינגטון

שלמה איזנברג / צילום: איל יצהר

"אני עדיין לא מבין את התופעה של WeWork; כשהם יראו מודל של רווח, ארוץ להשכיר להם שטחים"

שלמה איזנברג, בעלי קבוצת ישרס, בדיון על שוק המשרדים בכנס הנדל"ן של EY: "כשאני משכיר שטח משמעותי בנכסים שלי, הדבר הראשון שאני בודק זה את המאזן הכספי של השוכר, כי אני מאמין שחברה שלא מרוויחה לא יכולה לשלם שכר דירה"

קמפוס המכללה למינהל / צילום: עינת לברון

הרוחות סוערות במכללה למינהל: הנשיא זומן לשימוע לפני פיטורים וטוען מצידו "לאי סדרים"

נשיא המכללה אורן קפלן זומן לשימוע בפני הדירקטוריון ביום ראשון הקרוב ● ברקע, טענות כי הוא נמנע מלטפל בהטבות יתר שניתנו לעובדים מאוגדים, קבוצה שהוא נמנה עליה וכן האשמות על כך שאינו מסתדר ניהולית עם הצוות ● קפלן מצידו מגיב בחריפות וטוען שהיו"ר והמנכ"ל עשו יד אחת נגדו כיוון שגילה והחל לטפל באי סדרים ובמנהל לא תקין

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן תובע דיבה מפעיל הליכוד "קפטן ג'ורג'": "הפוטש עם לפיד - שקר"

בתביעה מציג ליברמן את הציוצים של גיורא עזרא, בעל הכינוי "קפטן ג'ורג'" בטוויטר, בין היתר בנוגע לפגישה בה לכאורה לפיד וליברמן "הגו את התוכנית בה ליברמן אינו מצטרף לממשלת נתניהו" ● ליברמן: "להד"ם, כל מילה ומילה בציוץ הנ"ל היא שקר מוחלט"

רובוט-רוקח בפעולה / צילום: יח"צ

סוף לתורים בבתי המרקחת? הרובוט-רוקח של סופר פארם שיביא לכם את התרופה

רובוט-רוקח החל לפעול בבתי המרקחת בשני סניפים במסגרת פיילוט של החברה ואמור לקצר את משך ההמתנה בתור ● כדי לפרוס רובוטים כאלה בכל סניפיה תדרש סופר פארם להשקעה של עד 70 מיליון שקל

שיאים נשברים בוול סטריט / צילום: Reuters, Brendan McDermid

נעילה ירוקה בוהקת בוול סטריט; מדד הדאו ג'ונס טס 1.44%

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, ציין כי הבנק המרכזי עשוי לבצע הפחתת ריבית נוספת אם האינפלציה לא תגיע ליעד ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד מחר ● פייסבוק עולה בהמשך לזינוק של 4% אתמול ברקע להשקת המטבע הדיגיטלי שלה ● עליבאבא מזנקת ב-5% לקראת הרישום הכפול בהונג קונג

ישיבת הפתיחה של מועצת המדינה הזמנית/  צילום: דוד אלדן, אוסף התצלומים הלאומי

לנצח "מצב חירום"? כבר 71 שנה שהח"כים המבוהלים משמרים מצב חוקי לא-דמוקרטי

הכנסת שוב אישרה ברוב קולות גדול במיוחד שיש "מצב חירום" בישראל ● איך קורה שלא קם איש וזועק נגד איומי הקטסטרופה המדומים ● התוצאה - שרים ופקידים בכירים, נהנים מכוח עצום מול החלטות כנסת ● דעה

דוד לוי  / צילום: אתר החברה

מניית אטרניטי מזנקת בלונדון על רקע חוזה עם יצרנית ציוד תקשורת סינית

ספקית הפתרון להאצת ביצועים ברשתות תקשורת דיווחה על חוזה עם יצרנית ציוד תקשורת סינית ● מנכ"ל אטרניטי, דוד לוי: "עם התוכנה המוצלחת של FiberHome והרכיב של אטרניטי, המוצר יהפוך אטרקטיבי במיוחד לספקיות התקשורת הסיניות"

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

האם המידע שלנו מוגן יותר בידיים של אפל?

חברת אפל רוצה שהמשתמשים יירשמו לשירותים ברשת באמצעות חשבון של החברה, ומנסה לשכנע אותם שהיא תגן על המידע שלהם טוב יותר מחברות כמו גוגל ופייסבוק ● המהלך כולו מציף מחדש את השאלה איך טכנולוגיה שפותחה לטובת המשתמשים הפכה להיות מקור ערך עצום לחברות הענק

ערן אנצי'קבסקי, סמנכ"ל הכספים החדש של תע"א / צילום: אלון רון, תע"א,

אחרי חודשים של חיפושים: התע"א מינתה סמנכ"ל כספים חדש

הדירקטוריון אישר אמש את מינויו של ערן אנצי'קבסקי לתפקיד ● אנצ'יקבסקי עובד בשורות התע"א מאז 2002 והוא מילא שורה של תפקידי מפתח בתחום הכספים

אנגלה מרקל / צילום: רויטרס - Hannibal Hanschke

מרקל תועדה רועדת במהלך ההמנון, וכלי התקשורת בגרמניה עסקו במצבה הבריאותי

מרקל, בת 64, השתתפה בטקס קבלת פנים למנהיג אוקראינה הנבחר, וולודמיר זלנסקי, וצולמה כשהיא מנסה להשתלט על רעד כבד שאחז בגופה במהלך נגינת ההמנון הגרמני

הילית מגד-ברגבאום / צילום: ענת לברון

מסתמן: הילית מגד תמונה למנכ"לית בלומברג ישראל

המו"מ בין קבוצת סלוצקי אפיקי תקשורת לבלומברג הושלם בהצלחה וחוזה צפוי להיחתם בימים הקרובים