גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עמוס, לך אתה ללמוד ספרות אנגלית

כמה "בני אדם ערכיים ותרבותיים", לפי הגדרת המנכ"ל, יש בסלקום? הצצה לדף חברי הנהלה

עמוס שפירא מנכ"ל סלקום יצא השבוע בקריאה נרגשת לצעירים "לכו ללמוד את מה שאתם אוהבים, אל תתפתו ללמוד מה שיכניס לכם כסף", תוך שהוא מפציר בהם לכבוש את הספסלים המתרוקנים של הפקולטות למדעי הרוח, מדעי הטבע ומדעים מדויקים.

שפירא, החרד לעתיד ההנהגה הביטחונית והכלכלית, רואה בפקולטות הללו 'בתי חרושת' לייצור בני אדם ערכיים ותרבותיים, שיהוו את העתודה שתצעיד קדימה את המשק הישראלי בשנים הבאות. לשיטתו, התפקיד של האקדמיה הוא קודם כל לעשות מסאז' למוח ולפתח יכולות למידה וניתוח עצמאי, משימה שלא תלויה במקצוע הלימוד אלא ברמת הלימוד והאתגר שהמוסד האקדמי מציב בפני הסטודנטים.

שפירא מעדיף מנהל שהוא קודם כל בנאדם, אחד שמסוגל לנתח מאמר, שיודע מי חיבר את "אני מאשים" (אמיל זולא, למי ששכח) על פני מנהל שמצליח לארגן קמפיין פרסום טוב.

"דרושים לי עובדים חושבים" הוא קורא בטור שהתפרסם ב"גלובס", וקורא למקד את לימודי התואר הראשון בהקניית ערכים, השכלה רחבה ויכולת חשיבה וניתוח, וציע שהצד המעשי יושלם תוך כדי עבודה ובקורסים חוץ-אקדמיים ("בכל מקרה העולם משתנה במהירות ולכן כל ידע מעשי הופך להיות ללא רלוונטי, ומה שנשאר בעל ערך אמיתי אלו הן היכולות המנטאליות של העובד והמנהל").

שפירא רואה במיצוי ההון האנושי משימה לאומית מהמעלה הראשונה וכנשיא אגודת הידידים של אוניברסיטת תל אביב הוא יזם את 'אמנת המעסיקים לחינוך', עליה כבר חתמו כ-300 חברות עסקיות מהמובילות במשק ורוב האוניברסיטאות והמכללות בישראל. החתומים על האמנה מתחייבים לפתוח יותר תפקידים בארגון לבוגרים מכל תחומי בלימוד, ולבחון היכן למדו המועמדים לעבודה ולא רק מה הם למדו.

עובדים "מדיום-ריר"

קשה שלא להתרגש מהמהלך הזה, המבקש לתת הזדמנות שווה לבוגרי תואר ראשון מכל תחומי הלימוד האקדמיים, מאידך הוא כרוך בסיכון לא קטן עבור אלה שיתפתו ללכת אחרי הלב. האם באמת יוכלו להשתלב בשוק העבודה בתפקידים ראויים?

האם יוכלו להתפרנס בכבוד לאורך זמן, להבטיח להם ולילדיהם גג על הראש? לא בטוח. במציאות הכלכלית הנוכחית גם אנשים שהתפתו ללמוד מקצוע שיכניס להם כסף בקושי גומרים את החודש (כולל התרבותיים, המשכילים ובעלי יכולות הלמידה והחשיבה הביקורתית שבהם), שלא לדבר על בוגרי המדעים הלא שימושיים. ספק עד כמה האמנה הזו עשויה לחולל שינוי יסודי בשוק עבודה, להפוך אותו משוק שלא סופר 'לא שימושיים' לכזה שנותן להם הזדמנות שווה. מהכרות רבת שנים של השוק קשה לי להאמין שזה יקרה בטווח הנראה לעין.

ארגונים מעדיפים את העובדים שלהם 'עשויים טוב', אין להם זמן וסבלנות לעובדים 'מדיום רייר' הדורשים הכשרה ארוכה ויקרה יותר. יתרה מזאת, האם הפקולטות הללו הן אכן 'המפעל' ליצור אנשים ערכיים? בחייך עמוס, אתה בנאדם חושב. לא יכול להיות שאתה מאמין שהתואר הוא שהופך אותנו ערכיים. הרי גם דוקטורט במדעי הרוח לא הופך כולרה לבנאדם, מקסימום לכולרה תרבותי עם אופקים רחבים, חשיבה אנליטית ויכולת להציג נושא.

ללכת הפוך

אז מה? לסגור את הפקולטות האלה, או שמא לייעד אותן רק לצעירים המשוחררים מדאגות פרנסה? כמובן שלא. אז מה בכל זאת עושים? איך בכל זאת ממצים את ההון האנושי? יש לי הצעה.

במקום ללמוד תואר ראשון לא שימושי ולרכוש את הידע המעשי תוך כדי עבודה, בוא נלך הפוך. נלמד תואר ראשון שימושי, נכנס לשוק העבודה בתחום השימושי שלמדנו, ואז תוך כדי עבודה נלמד תואר במדעי הרוח, במדעי הטבע או מדעים מדויקים, כל אחד לפי נטיית ליבו.

נדמה לי שההצעה הזו מאפשרת לצעירים ללכת אחרי הלב ללא הסיכון התעסוקתי והכלכלי הכרוך בכך, היא משחררת את הארגונים מהצורך לחתום על אמנות מאתגרות, והכי חשוב, איננה פוגעת במיצוי ההון האנושי, רק דוחה בכמה שנים את הליך המיצוי.

ועוד אחת קטנה לסיום. לא יכולתי להתאפק ונכנסתי לאתר הרשמי של סלקום, לבדוק כמה "בני אדם", לפי ההגדרה שהציע שפירא במאמרו, יש לו שם בהנהלת החברה (http://www.cellcom.co.il/about/management/pages/default.aspx). מסתבר שבקושי חצי בנאדם.

רק אחד מ 14 חברי ההנהלה נושא במקביל לתואר ראשון שימושי מאד, גם בתואר ראשון לא כל כך שימושי. כל השאר מאד שימושיים, גם בתואר הראשון וגם בשני.

  • הכותבת היא יועצת לניהול קריירה. לתגובות: orna@rudi-cm.com

עוד כתבות

אילת מלמעלה  / צילום: רוני בלחסן

גלגל הצלה לענף התיירות והמלונאות: יקבלו סיוע של 300 מיליון שקל

כך לפי הודעת משרד האוצר ומשרד התיירות, בניסיון להציל את אחד הענפים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מאז פרוץ המגפה

בינה מלאכותית / צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

האו"ם נותן חסות לכלי בינה מלאכותית למקבלי החלטות וקובעי מדיניות

הכלי, ששמו Policy Priority Inference, ישמש ממשלות וקובעי מדיניות בפתרון בעיות כמו רעב, התחממות גלובלית, עוני ואי-שוויון מגדרי

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

דורי נאוי חזר בו מכוונתו לעבור לגור במיאמי; המניה מזנקת

בעדכון בנושא שפרסמה אחים נאוי היא ציינה, כי החלטתו של דורי נאוי התקבלה לאחר פניית דירקטוריון החברה אליו "בבקשה שיחזור בו מהכוונה להעתקת המגורים, בעיקר לאור הודעתו של שאול נאוי לחברה" על סיום תפקידו

יואב בן אור  / צילום:תמר מצפי

נקלעו לגירעון: הקורונה הגיעה גם לקרנות הפנסיה הוותיקות

מדוחות שמונה קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, עולה כי בתום הרבעון הראשון השנה הן היו בגירעון של 0.7%, שנאמד בכ–3 מיליארד שקל • עד סוף אפריל המצב השתפר, אך עדיין מתחילת השנה התשואות שליליות • האם כרבע מיליון חוסכים צריכים להתחיל לחשוש?

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

אורי הדומי, מנכ"ל מזור / צילום: תמר מצפי

אורי הדומי מצטרף לדירקטוריון זברה מדיקל

חברת זברה מדיקל עוסקת בניתוח של תמונות הדמיה באמצעות בינה מלאכותית

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

עובד משרד ראש הממשלה נמצא חיובי לקורונה

מדובר בעובד אשר היה מעורב בהכנת הצהרת נתניהו ומספר שרים ביום שבת האחרונה ולכן, נשקלת האפשרות להעביר את נתניהו ואת על מי שנכח באירוע להיכנס לבידוד למשך שבועיים

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

שירה רבן (מימין) ושרה נתניהו. ההחלטה לפתוח בחקירה בגין עדות שקר חריגה בנוף המשפטי בישראל / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הנחיות לא חד משמעיות ומיעוט אישומים: על מערכת האכיפה ועדות שקר

על רקע החלטת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שתי עובדות במעון רה"מ בחשד למתן עדות שקר לטובת שרה נתניהו, "גלובס" בדק ומצא כי בתיהמ"ש לא ממהרים להפנות לחקירה עדי שקר, וכי הנחיות פרקליט המדינה בשאלה אם להעמיד לדין בגין עדות שקר קובעות כי יש לאזן בין שיקולים שונים

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת נגד האוצר: ההפרדה המבנית בבזק שוב נקלעה למבוי סתום

המדינה מתקשה לגבש עמדה אם לאפשר לבזק לאחד את כל החברות בקבוצה תחת קורת גג אחת • בעוד האוצר ורשות התחרות בעד הקלה על ההפרדה, משרד התקשורת מתנגד

חמאה  / צילום: שלומי יוסף

יבוא חמאה ללא מכס יימשך: התאחדות מגדלי הבקר משכה את העתירה לבג"ץ

שופטי ביהמ"ש המליצו להתאחדות למשוך את העתירה מאחר שהצו, שמאפשר יבוא חופשי ופטור ממכס, ניתן לפרק זמן מוגבל

קרנות ההייטק יכולות לגוון את תיק ההשקעות / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד תעמוד תעשיית ניהול תיקי ההשקעות במבחן הקורונה?

בשנים האחרונות נבלמה הצמיחה של תעשיית ניהול התיקים, שבסוף 2019 ניהלה נכסי ציבור בהיקף של כ-295 מיליארד שקל ● יוזמות של רשות ני"ע עשויות לחולל תפנית במגמה

יוסי ושלומי אמיר / צילום: יחצ

מכירות פרשמרקט זינקו ב-60% ברבעון; הרווח יותר מהכפיל את עצמו

רשת המזון שבשליטת האחים אמיר נהנתה מהשלכות משבר הקורונה, עיתוי חג הפסח וההתרחבות שביצעה במחצית השנייה של 2019 ● הרווח הנקי הסתכם ב-30 מיליון שקל ברבעון הראשון ● שיעור הרווחיות הגולמית של הרשת טיפס ל-34.6%

ירון אמזלג / צילום: דוברות ארקיע

הטיפול במשבר עובר ידיים: ירון אמזלג מונה למנכ"ל ארקיע החדש

שעות ספורות לפני שפקע מועד כהונתו של ניר דגן, מודיעה חברת התעופה על מינויו של המשנה למנכ"ל בשנה האחרונה ● האתגר שבפניו ניצב אמזלג הוא להגיע להסכם מול הבנקים ומול העובדים ולאושש את פעילות החברה ביום שאחרי הקורונה

מארק צוקרברג / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עובדי פייסבוק נגד צוקרברג: דורשים לחסום את הפרופיל של טראמפ

עובדי פייסבוק, מהזוטרים ועד כמה בכירים, מנסים לשנות את מדיניות החברה: "כל הכבוד לטוויטר" ● עובד בפייסבוק: "רבים מאיתנו מרגישים שהחברה נמצאת בצד הלא נכון"

הונאות ברשת / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"יצירת מצג שווא": קנס של 3 מיליון שקל על חברת "דאבל פיס"

לפי התלונות שנבדקו על ידי הרשות להגנת הצרכן, נציגי חברת דאבל פייס הונו אנשים כאשר שיווקו חבילות מזל של מפעל הפייס מבלי להזדהות באופן תקין ותוך מסירת מידע מסולף

משה גפני בדיון של וועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה תוספת של 14 מיליארד שקל לתקציב החירום לטיפול בקורונה

ישיבת הועדה נעצרה כמה פעמים לאחר שיו"ר הועדה, משה גפני, לא קיבל הסברים מדויקים על סעיפי תקציב החירום ● גפני: "לא אכנס דיונים של הוועדה ולא אאשר את הצעת החוק עד שלא יתקבל דיווח מלא על הביצוע של 80 המיליארד שכבר אושרו"

רוכב על קורקינט חשמלי בתל אביב. / צילום: שלומי יוסף

השגרה חזרה ואיתה נפגעי הקורקינטים: אז למה עיריית ת"א החליטה לוותר דווקא עכשיו על חובת הקסדה

לאחר ירידה במספר הנפגעים במהלך הסגר, בחודש מאי התאונות חזרו - ובגדול ● למרות זאת, עיריית תל אביב דחתה בשלושה חודשים את החובה להצמיד קסדות לקורקינטים השיתופיים הפועלים בעיר ● בחברות טענו לנימוק היגייני בשל משבר הקורונה, בעירייה מציינים סיבה טכנית

רומן אברמוביץ’ והאחוזה שרכש בהרצליה פיתוח / צילום: AP, איל יצהר

רגע לפני הקורונה: רומן אברמוביץ' רכש את האחוזה היקרה בישראל

תמורת האחוזה, שנמצאת בהרצליה פיתוח, שילם אברמוביץ' 226 מיליון שקל ● שטח האחוזה הינו כ-9.5 דונם והיא ממוקמת בהרצליה פיתוח וכוללת שני מבנים ששטחם הבנוי כ-3,000 מ"ר ● המוכר הוא אלן הווארד, מנהל קרן גידור בינלאומית ● השיחה