גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנהל ישראלי, אנגלי ואמריקני נפגשים: מי המוטרד מכולם?

כך עפ"י מדד הביטחון העסקי של ארגון YPO ו"גלובס" ■ עוד עולה מהמדד כי למרות היציבות היחסית של השוק המקומי, המנהלים הישראלים חוששים יותר בהשוואה לעמיתיהם בארה"ב ובאירופה ■ מנהלים בכירים מנסים ליישב את הסתירה

תחושת הביטחון של המנהלים הישראלים ירדה ברבעונים השני והשלישי של שנת 2011, והם אף מוטרדים יותר מהקולגות שלהם בשאר חלקי העולם - כך עולה ממדד הביטחון העסקי של ארגון YPO ו"גלובס".

העובדה שהמנהל הישראלי מוטרד לא מפליאה לאור התערערות היציבות של הכלכלות בשוק האירופי וכן המצב הכלכלי הבעייתי שאליו נקלעה ארה"ב. היא גם לא מפתיעה על רקע תנועת המחאה שהתעוררה בארץ בקיץ האחרון והוציאה לרחוב מאות אלפי אנשים שמחו נגד יוקר המחיה ודרשו צדק חברתי.

אך ההשוואה של המנהל הישראלי אל מנהלים אחרים בעולם מפתיעה, שהרי הפרמטרים בישראל מעידים על יציבות גבוהה יותר מבמדינות אחרות. מדוע המנהל הישראלי פחות בטוח? "המשק הישראלי ממשיך להפתיע לטובה", אומר נאור מן, יו"ר YPO ישראל ובעל שליטה ומנכ"ל משותף בקבוצת ריל קומרס. "אבל אולי זו הזהירות שלנו כישראלים. אנחנו כל הזמן חוששים מחוסר היציבות העתידי שלנו, ולכן אנחנו מתקשים לתת תחזיות אופטימיות - למרות שבפועל אנחנו טובים יותר מכל העולם".

YPO הוא ארגון בינלאומי הכולל 19 אלף מנכ"לים ויו"רים, מתחת לגיל 45, ביותר מ-100 מדינות ברחבי העולם. מטרתו היא לייצר נטוורקינג שיחבר בין המנהלים הצעירים והמובילים בעולם (ראו מסגרת). מדד הביטחון התעסוקתי של המנהל הישראלי היה 53.6 באוקטובר 2011, וזאת לעומת 51.8 למנהל ממדינה המשתייכת לאיחוד האירופי ו-58 למנהל גלובלי.

"הבורסה שלנו בישראל מתחילה להגיב לעצבנות השווקים בעולם", אומר מן, "ולזה מתווספים חוסר היציבות בכלכלות האירופיות, ההשפעות של המחאה החברתית - כמו הקיפאון בשוק הנדל"ן בדירות הביניים - השינויים בשוק התקשורת והשינויים המבניים בנושאי הריכוזיות. כל אלה מייצרים חוסר ודאות שמשתקפת בתחזיות שלנו להמשך.

"למרות שהמשק הישראלי מתנהג יפה, קשה להיות אופטימיים, כי כל הסימנים מסביבנו מראים על ירידה כלכלית. אנחנו כל הזמן אומרים: 'ברבעון הבא נפגוש את המציאות, לא יכול להיות שאנחנו כל-כך מנותקים'".

"הנמכת ציפיות"

לדברי מן, מה שעומד מאחורי המגמה של הורדת התחזיות לרבעונים הקרובים הוא בעיקר הצורך של המנהלים שלא לעורר ציפיות. "למרות שהמגמה משקפת גם את חוסר הוודאות שלנו ביכולנו לספק את הסחורה ברבעונים הקרובים - הנמכת ציפיות היא כרגע שם המשחק אצל הרבה מנכ"לים".

ריל קומרס, לדבריו, כחברת היי-טק המספקת תוכנה ושירותי IT, התחזיות שלה שמרניות לשנה הבאה. "הצפי שלנו הוא ש-2012 לא תהיה טובה כמו 2011", הוא אומר, "למרות שכל הפסימיות שמשתקפת קדימה כרגע לא ניכרת בשטח. ההשקעות והמכירות לא נעצרות ונראה שהולך להיות לנו רבעון מצוין. ובכל זאת, הבורסה יורדת, הנדל"ן בעצירה מסוימת, ויש סיכוי רב שהלקוחות יקצצו תקציבים ואנחנו נקבל פחות וניאלץ לקצץ בעצמנו".

- איך אתם מתמודדים עם הבעיות בשוק האמריקני בו אתם פעילים?

"אנחנו נוקטים באסטרטגיות של מוצרים קטנים וזולים מאוד, ונכנסנו גם עם מערכת חינמית שאנחנו מוכרים לה שירותים".

- חשבתם לייבא את האסטרטגיות הללו לארץ?

"כרגע לא. אין סיבה. הכלכלה הישראלית פורחת, אנשים עם כסף בכיסים ומבזבזים כאילו אין מחר".

"חוסר ודאות גרוע מחדשות רעות"

גם יגאל צמח, חבר ב-YPO ומנכ"ל חברת הנדל"ן ברגרואין רזידנטיאל, תולה את הפסימיות בחוסר הוודאות הגדול שבו פועל כיום המשק הישראלי. "יש חוסר ודאות וחשש מחדשות רעות", הוא אומר, "מנהלים אוהבים להבין את השוק שאיתו הם מתמודדים. ישראל הייתה בתאימות יחסית לעולם עד לאפריל 2011, אך חל שינוי בעקבות תנועת המחאה והצפי למתיחות ביטחונית בספטמבר - דבר שלא התממש. לאחר מכן, נשארנו עם תוצאות המחאה וועדת טרכטנברג שהמלצותיה צפויות לשנות את מבנה השוק, את רמת המיסוי של מס החברות ואת מס הדיבידנד".

- איך הדברים באים לידי ביטוי בשוק הנדל"ן?

"שם, מעבר לטרכטנברג, היו שני פקטורים נוספים. היה זינוק משמעותי במשך חמש שנים במחירי הנדל"ן, שבראייה היסטורית צריך להוביל לירידה בשוק. בנוסף, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, משרד האוצר ורשות המסים, מחפשים כבר תקופה ארוכה כלים פיסקליים, ופועלים כדי לקרר את שוק הנדל"ן ולהוריד את הביקוש. כל אלו, הורידו את רמת הביטחון העסקי".

- אתה צופה שהירידה בביקוש תימשך?

"להערכתי, התוצאה המיידית גורמת לירידה מסוימת בביקוש, אבל גם בהיצע. אנשים יושבים על הגדר ומחכים עוד רבעון כדי להחליט אם לקנות. אבל אני צופה שגם ההיצע יאבד גובה, ולכן לא תתרחש ירידה משמעותית. אחרי שאנשים יראו שהמחירים לא יורדים בצורה דרמטית, ברבעון הראשון של 2012, הם יחזרו לקנות".

- אז אתה בעצם אופטימי.

"כן, אני צופה שאחרי שיאומצו המלצות ועדת טרכטנברג, אפילו שחלקן מקטינות באופן תיאורטי את תזרים המזומנים של בעלי המניות, החברות יתייעלו וימצאו את הדרכים לחזור לרמת הרווחיות שקדמה לטרכטנברג.

"ככלל, השוק הישראלי, בניגוד לאירופי, האסייתי או האמריקני, הוא סתגלן מאוד. המחשבה הישראלית היא שהאנשים והחברות מסתגלים למצבים שונים מהר, ולכן להערכתי האופטימיות תעלה חזרה אחרי שיגלו כי השד לא נורא כל-כך".

גם צמח כמו מן סבור שהמצב בישראל טוב יותר. "מצב המשק הישראלי - עם הקלקולים שיש בו - טוב", אומר צמח", "שיעור האבטלה הוא 5.6%, אנשים קונים והמסעדות מלאות. אנשים מקטרים, אבל המצב, גם מבחינת היקף החסכונות של הציבור, טוב לאין ערוך ממה שקורה בארה"ב ובאירופה. כשאנשים יבינו את החוקים החדשים וכשתהיה ודאות, עשויה להיות אפילו דהירה קדימה של מניות".

- אתם נערכים לאופציה אופטימית פחות?

"נכון לעכשיו הכול בהמתנה, כדי לראות שהדברים יתייצבו. אבל סביבת הריבית שלנו היא סביבה יורדת. הנדל"ן מניב תשואה עודפת בריבית נמוכה והיום על דירת מגורים אפשר לקבל עד 4% תשואה. כשעל העו"ש אפשר היום לקבל 1.5%-2%, אנשים עדיין יעדיפו לקנות נדל"ן להשקעה, ומשרדים יכולים להניב גם 9%. אנשים מסתכלים על הכסף, שוקלים את האלטרנטיבות, ובוחרים את הטובה ביותר עבורם. אני מאמין שהאופטימיות תעלה ברבעון הבא".

"מבינים שהבעיות מאירופה מגיעות"

"השוק הישראלי לא בבעיה", מצהיר איציק בנבנישתי, חבר ב-YPO ומנכ"ל בזק בינלאומי, "אבל הוא נמצא בבעיה קשה כשמסתכלים על הבעיות שמגיעות מכיוון אירופה, שמדינותיה נמצאות בסחר עם ישראל".

- מדוע?

"עד יולי חיינו בתחושה חזקה שהשוק הישראלי יכול לצלוח את המשבר הזה כפי ששרדנו את משבר 2008. הרגשנו שאנחנו יותר חזקים משאר הכלכלות בעולם. ביולי התחיל שוק ההון לתמחר את הירידות באירופה, והמנהלים הישראלים התחילו להפנים שזה חלק מהשוק הישראלי".

- ומה השוני ממשבר 2008?

"המשבר הפעם, בניגוד ל-2008, הוא של מדינות, לא של בנקים. אמנם, העתיד הקרוב והרחוק יכולים להיראות טוב, אבל בשביל זה צריך תשומות ניהול של מנהיגים. אם אירופה תתאחד ותמצא פתרון כואב, העתיד ייראה טוב. אבל אני בספק אם יש פתרון כזה, כי לא מדובר בתספורת או בפתרון מוניטרי, אלא במדינות שייכנסו למיתון חמור ויצטרכו להפנים שהן לא עצמאיות ושעליהן לקבל תכתיבים ממדינות אחרות".

- ואיך כל זה עשוי להשפיע על שוק התקשורת?

"שוק התקשורת רק ילך ויצמח, למרות הכלכלה היורדת. כי הצריכה של הלקוח בתחום היא כמו חמצן עבורו. אדם שאין לו טלפון סלולרי או אינטרנט - לא מסוגל לתפקד. מה שכן, יהיו בו שינויים - בתעריפים ללקוחות, בכניסת שחקנים חדשים ובשינויים רגולטוריים. הוא יקבל צורה חדשה, אבל ימשיך לצמוח".

- אז הכיוון ישתנה?

"אני צופה שנראה עלייה בינואר 2012. ככלל, אני חושב שלמנהלים במשק יש אחריות עצומה לגבי מצב הרוח הכלכלי. עליהם להימנע מלייצר את התופעה על-ידי היערכות נכונה - הכנת החברה לתגובה ולא רק ניסיון להקדים תרופה למכה".

רק מתחת לגיל 45, רק אחרי ועדת קבלה

ארגון Young Presidents' Organization) YPO) הבינלאומי כולל 19 אלף מנכ"לים ויו"רים בכ-100 מדינות ברחבי העולם. מטרתו היא לייצר נטוורקינג שיחבר בין המנהלים הצעירים והמובילים בעולם.

לא פשוט להימנות עם הנטוורקינג של הארגון. על המנהלים להיות מתחת לגיל 45, לנהל מחזור של לפחות 8 מיליון דולר, להעסיק מינימום 50 עובדים ישירים, וכמובן - לעבור ועדת קבלה קפדנית.

במסגרת פעילותו, השיק הארגון בשנת 2009 את מדד הביטחון העסקי, הבודק את הדופק הניהולי של חברי הארגון בחתכים גלובליים, אזוריים ומקומיים. על סרגל שנע בין 1 ל-100 נקודות, מדרגים חברי הארגון אחת לרבעון את הצפי שלהם להגדלת, להקטנת או להשארת היקף ההשקעות, המכירות ומצבת כוח האדם של החברה אותה הם מנהלים.

מאחר שמדובר בארגון של מנהלים צעירים, עם הגיעם לגיל 50 הם עוזבים את הארגון ומצטרפים לארגון הבוגרים, WPO.

מדד הביטחון העולמי

מה מטריד את המנהל הישראלי / צלם: רויטרס, אבשלום ששוני, ורדי כהנא, סיון פרג'

עוד כתבות

תומס פיקטי / צילום: רויטרס - Christian-Hartmann

"מספר קטן של מיליארדרים שהם סוג של אלים מרכזים בידיהם את כל הכוח"

פרופ' תומס פיקטי, כוכב הרוק של הכלכלה, רוצה להמציא מחדש את השיטה וטוען: העושר לא חלחל, הימין והשמאל התנתקו מהבוחרים וצריך מס רכוש שיממן מענק לכל אזרח ● ברקע, פרשה מעברו ששבה לכותרות ● ראיון בלעדי ל-G

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

אסף אוני, ברלין / צילום: תמונה פרטית

"בברלין אני משלם כבר למעלה מעשור את אותו שכר דירה"

אסף אוני, כתב "גלובס" באירופה, הגיע לברלין לחודשיים ללימודים ונשאר 12 שנה, בינתיים ● תקופה מסוימת הוא חי חצי מהזמן שם וחצי ביפו, מדלג בין שמש ואפרוריות, סדר ובלאגן, אסף של פה ואסף של שם ● ואף מילה על מחיר המילקי - אבל על מחירי הדיור כן ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם" 

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכניות ענק בחיפה ובקריות, וסיוט נדל"ני בבית שמש. כותרות הנדל"ן

הסכם הגג הראשון לשנת 2020 יצא לדרך ובמסגרתו ייבנו 19 אלף דירות בקריית אתא ● בחיפה הציגו תוכנית לחידוש שכונה בה מתגוררים כ-15% מתושבי העיר ● רני צים ממשיך להתרחב, ולמה מנכ"ל משרד האוצר בעבר, ויו"ר קרן הריט סלע קפיטל לא רואה רווחיות בחללי העבודה המשותפים

קרקע למכירה, בנימינה / צילום: בר אל

מדיניות רמ"י: תמריץ שלילי ליישובים חקלאיים

התמריצים המוצעים לחקלאים תמורת השבת קרקעות חקלאיות עשויים להצטמצמם משמעותית אחרי הבחירות

מזון תינוקות / צילום: סיון פרג'

מחיר מניית Else הישראלית גבוה פי 5 ממחיר ההנפקה ב-2019

וגם: הנהלת חברת ביומיקס הגיעה הבוקר לחגוג בבורסה לניירות ערך בתל אביב, את הצטרפותה במסגרת הרישום הכפול ● השיחה

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

התפרקות בנעילת המסחר בוול סטריט: צניחה של 4.6% במדדים בדרך לשבוע הגרוע מאז משבר הסאבפריים

ירידות חדות בשווקים בצל האצת התפשטות נגיף הקורונה מעבר לגבולותיה של סין ● שלושת המדדים בניו יורק השלימו נפילה של 10% מהשיא ● הדאקס הגרמני צנח ב-3.2%, הפוטסי ב-3.4%, הבורסה בהולנד נפלה ב-3.75% ● הנפט מתרסק מתחת ל-50 דולרים לחבית ● יפן תקפיא את הלימודים בבתי הספר עד לאביב

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

גנץ פיטר את היועץ ישראל בכר בעקבות פרסום הקלטת

אתמול פורסמה ב"חדשות 12" קלטת שבה נשמע בכר אומר שגנץ יחשוש לתקוף את איראן וכי הוא יהיה ראש ממשלה לא אמיץ ● כחול לבן: "בכר נקלע למארב מתוכנן שכלל ניצול אישי, שימוש באמצעים פסולים והונאה - שיטופלו בציר המשפטי"

נתן גושן / צילום עטיפת האלבום - באתי לחלום

חלום ושברו: נתן גושן חוטא בחטאי חוסר הדיוק והשטחיות

באלבום "באתי לחלום" נתן גושן בוחר בתהילה על חשבון האותנטיות

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין המורשע ערן אייל נעצר וצפוי לגירוש מארה"ב

היזם הישראלי-דרום אפריקאי, שהורשע לפני כחודשיים בהונאת משקיעים בשתי חברות שהקים וניהל, מוחזק במעצר כשבוע ● בינתיים ממשיכה להתנהל התביעה שהוגשה נגד אייל על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית בגין הונאה בהנפקת מטבעות דיגיטליים למיזם Shopin

עמי אברהמי, מייסד VEEV / צילום: איל יצהר, גלובס

הכירו את היזם שהפסיד ליוטיוב וגייס מעל 90 מיליון דולר כדי להכניס טכנולוגיה לקירות הבית

VEEV החלה את דרכה כחברת נדל"ן שניצלה את המשבר הפיננסי של 2008 כדי לקנות נכסים בזול • אולם מייסדיה, יזמי הטכנולוגיה עמי אברהמי ועמית הלר, לא הסתפקו בזה והחליטו לשנות את האופן שבו פועל תחום הבנייה

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

זאב רוטשטיין / צילום: תמר מצפי

"ישראל צריכה ללכת עם אירופה ולא לייצר היסטריה חסרת פרופורציה"

פרופ' זאב רוטשטיין ל"גלובס": "משרד הבריאות הישראלי התחיל נכון כשכיסה את המקור הראשי, שזה סין, ובהמשך הרחיב את הכיסוי כדי ליצור שולי ביטחון מקבילים בדרום-מזרח אסיה - ומכאן אני מאמין שכל מה שאנחנו עושים כרגע זו הגזמה שפוגעת יותר מאשר מועילה"

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

עוד הנפקת נדל"ן של תשובה: אלעד מגורים החדשה תנסה לגייס 100 מיליון שקל באג"ח

באחרונה השלים בעל השליטה יצחק תשובה הנפקת אג"ח של חברת אלעד גרופ, המרכזת את פעילותו בצפון אמריקה

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו פרסם רמיזות בוטות כלפי צעירה שהופיעה בסלפי עם גנץ

יאיר נתניהו צייץ בטוויטר תמונות של צעירה שהצטלמה סלפי עם גנץ והוסיף "מישהו יודע מי זאת?" ● בעקבות כך, הצעירה סבלה מהטרדות חמורות ברשת החברתית וכעת היא שוקלת להגיש תביעה נגדו

נתי כהן / צילום: איל יצהר

משרד התקשורת יביא לממשלה הבאה הצעה להפחתת אגרות תדרי הסלולר

למרות ההפחתה, בשל העובדה שהחברות יידרשו להרבה יותר תדרים בדור החמישי הסכום הכולל שישלמו לא צפוי לרדת והוא יישאר ברמתו כיום

בני גנץ ובסאם גאבר / צילום: הערוץ הערבי ואתר פאנט, יח"צ

בכחול לבן נזכרו לחזר אחרי הקול הערבי, אבל הפיצו מסרים סותרים

לאחר שנתניהו פתח בקמפיין לעידוד הצבעה בקרב החברה הערבית, גם בכחול לבן התראיינו לעיתונות הערבית ● על דף המסרים: ניסיון למזער נזקים בשל התמיכה בתוכנית טראמפ, אבל גם שתי עמדות מנוגדות לגבי חוק הלאום

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

דרור פויר /  צילום: יונתן בלום

דעה: קשה להיות מצונן בימים של קורונה

כשאני מתעטש, אף אחד כבר לא אומר לי לבריאות. במקום זה אני מקבל מבטי פחד ותיעוב ● גם בלי להיות בבידוד, אני מודר