גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תביעה נגזרת ב-50 מיליון שקל נגד דירקטורים בטאו

מתוך כתב התביעה: "דירקטוריון טאו גרם נזקים לחברה מתוך דאגה לאילן בן-דב" ■ דירקטוריון טאו בתגובה: "כל ההחלטות התקבלו לטובת החברה"

חברי דירקטוריון טאו תשואות גרמו לחברה לנזקים כספיים כבדים מתוך דאגה לאילן בן-דב, בעל השליטה, על חשבונה של החברה - כך נטען בתביעה נגזרת בהיקף 50 מיליון שקל שהוגשה הבוקר (ב') למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כנגד הדירקטורים - עו"ד שלמה נס, יוסי ארד, דרור ליפשיץ, ברוריה לקנר ואילנה פרנקל-רונן.

השבוע העביר בן-דב את הסכמתו למתווה הסדר החוב, שלפיו מתבקשים מחזיקי האג"ח של טאו תשואות מסדרות ב' ו-ג' למחוק חוב בסכום של 310 מיליון שקל, ובתמורה יקבלו אג"ח חדשות בהיקף של 248 מיליון שקל, תשלום של 30 מיליון שקל במזומן, 15% ממניות טאו וביטחונות של 16.25% ממניות חברת סאני. לאחר השלמת המהלך יחזיק בן-דב כ-80% מטאו (לעומת כ-70% כיום).

כפי שפורסם ב"גלובס", לא ברור מתי יסתיים ההסדר, לאחר שבנק לאומי, נושה של טאו בסכום של כ-150 מיליון שקל (חובות וערבויות), מתנגד להסדר.

כעת נאלץ בן-דב להתמודד גם עם תביעה נגזרת. התובע, אהרון בלבול, בעל מניות בחברה בערך נקוב של 100 אלף שקל, טוען כי הדירקטוריון וועדת הבקרות הפרו את חובת האמונים והזהירות לחברה, כאשר העדיפו את האינטרסים של בן-דב על פני טובת החברה. זאת, כאשר החליטו להסב את אופציית המכר שנתן בן-דב לחברה בעת רכישת חברת סאני על-ידה - ואשר מאפשרת לחברה לחייב את בן-דב לרכוש מהחברה בחזרה את מניות סאני - לטובת בנק לאומי.

באמצעות עורכי הדין עמית מנור ויוקי שמש טוען בלבול כי חברי הדירקטוריון בחרו במודע להעדיף את טובתו של בן-דב על פני טובתה של החברה, כאשר בחרו להטיב את מצבו בבנק לאומי (נוכח הערבות האישית של בן-דב לבנק), בכך שהסבו את זכויות אופצית המכר לבנק. וזאת, תחת מימוש אופצית המכר, דבר שהיה מטיב את מצבה של החברה - מכניס לקופתה סך של 50 מיליון שקל - ומרע את מצבו של בעל השליטה, שהיה נאלץ להוציא מכיסו סך של 50 מיליון שקל, כתוצאה ממימוש אופצית המכר.

"העדפת טובתו של בעל השליטה על פני טובת החברה, במקום בו העדפה זו מסבה נזק כספי לחברה ובה-בעת מטיבה עם בעל השליטה על חשבון החברה, הינה פעולה בחוסר תום-לב משווע מצידם של חברי דירקטוריון החברה, המהווה פעולה בניגוד מוחלט לטובתה של החברה", נכתב בתביעה.

הרקע לתביעה הנה החלטת טאו לרכוש את מניותיו של בן-דב בחברה אחרת שבשליטתו - סאני אלקטרוניקה, תמורת 350 מיליון שקל. בתביעה מתוארת השתלשלות העניינים עד לרכישת המניות: ב-2005 רכש בן-דב את השליטה בטאו. לצורך פעילותה השוטפת גייסה החברה, בין היתר, אשראי מבנק לאומי בסך 510 מיליון שקל, ובן-דב חתם על ערבות אישית לטובת הבנק, בגובה של 37% מהאשראי שהועמד לטובת לחברה. כך, בן-דב ערב לבנק לאומי, באופן אישי, לסכום של 189 מיליון שקל מסכום האשראי שהועמד לחברה.

בדצמבר 2006, ממשיך התובע, פרסמה החברה דוח מיידי בו הובהר כי הדירקטוריון וועדת הביקורת של דירקטוריון החברה קיבלו החלטה, לפיה ערבותו של בן-דב לבנק לאומי אמנם תיוותר בשיעור של 37% מגובה האשראי של החברה בבנק, אך היא לא תעלה בשום מקרה על סך של 168 מיליון שקל.

לטענת התובע, "מדובר בעסקה הפוגעת בחברה, שכן היא מרעה את מצבה שעה שהיא פוגעת בבטוחות שהעמידה החברה לטובת הבנק, ובד-בבד מזכה העסקה את בעל השליטה, בכך שהיא מפחיתה את היקף הבטחונות שהעמיד זה האחרון לטובת הבנק".

בהמשך, במאי 2010 ביצעה החברה הנפקת זכויות, במסגרתה גייסה טאו מבן-דב כ-55 מיליון שקל. בתמורה ששילם בן-דב רכשה טאו מניות של חברת סאני, ובמקביל הוענקה לה אופצית מכר, המאפשרת לחברה לחייב את בן-דב לרכוש ממנה בחזרה את המניות סאני.

אלא שלטענת התובע, בחודש ינואר 2011 החליטו חברי דירקטוריון החברה וחברי וועדת הביקורת של דירקטוריון החברה להסב את הזכויות נשוא אופציית המכר של החברה לטובת בנק לאומי.

החלטה זו, טוען התובע, "הגדישה את הסאה". "ברור לכל כי הסבת הזכויות נשוא אופצית המכר לבנק הינה עסקה חריגה של החברה שלבעל השליטה בה יש עניין אישי, והחברה אף מודה בכך. דא עקא, עסקה זו לא זכתה לאישורים כנדרש בחוק", נכתב בתביעה.

התשובה לכך, טוען התובע, היא "תמוהה", כאשר חברי דירקטוריון החברה סברו כי גם עסקה זו הינה עסקה מזכה של החברה. "הכיצד עסקה במסגרתה גורעים נכס בשווי של 50 מיליון שקל מנכסי החברה (ובה-בעת מטיבים את מצבו של בעל השליטה) יכולה להיחשב כעסקה מזכה? לחברי דירקטוריון החברה - הפתרונים", כתב בלבול בתביעתו.

מדירקטוריון טאו נמסר כי כתב התביעה טרם הגיע לידיו. "יחד עם זאת, על פני הדברים ומהפרסומים בתקשורת ניכר כי מדובר בתביעה חסרת יסוד שמצביעה על בורות מובהקת, הנובעת מאי הכרת העובדות. למותר לציין כי כל החלטות החברה התקבלו כדין, בכפוף לחובת האמונים והזהירות המחויבת על-פי חוק, כאשר כל ההחלטות התקבלו לטובת החברה".

עוד כתבות

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

מה מצפה לנו אחרי הבחירות?

ישנם שלושה תרחישים ריאליים: בחירות סבב ג', ממשלת ימין-חרדים צרה או ממשלת אחדות ● דעה

 

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מציגים את תוכנית "הסיפוח" שלהם / צילום: דוברות העבודה-גשר, יח"צ

הבליץ של הרגע האחרון: פרץ ולוי-אבקסיס הציגו "תוכנית סיפוח"

ראשי העבודה-גשר חשפו היום את "מפת הוויתורים האמיתית של נתניהו - התנתקות חד צדדית מאזרחי מדינת ישראל ומירושלים" ● "כשר בריאות הוא ויתר על החולים והפקיר על הדרך גם את הנכים, הקשישים, החקלאים, ואת היישובים הערביים"

מנכ”ל הדסה, פרופ’ זאב רוטשטיין / צילום: ליאור מזרחי

החרם הפלסטיני עובד? בתי החולים בישראל צופים ירידה של 100 מיליון שקל בהכנסות

הרשות הפלסטינית הורידה באופן חד את מספר האישורים שהיא מספקת לתושביה לעבור טיפוליים רפואיים בישראל ● זאת בשל חוק קיזוז משכרות למחבלים שמקטין את הכנסותיה ב-500 מיליון שקל בשנה ● הנפגע העיקרי: בית החולים הדסה שהכנסותיו מהרשות ב-2019 קטנו ב-70 מיליון שקל

הפגנה בהונג קונג. הסלמה בהתנגשויות בין המפגינים למשטרה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפגיעה בתיירות בהונג קונג נמשכת: ירידה של 12.4% בתנועת הנוסעים הבינלאומית

כך עולה מנתונים שמפרסמת רשות שדות התעופה של הונג קונג, זאת בעקבות ההפגנות הסוערות ● חברת התעופה קתאי פסיפיק דיווחה על ירידה של 11.3% במספר הנוסעים דרכה באוגוסט השנה לעומת אוגוסט אשתקד

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

הגיעה להסדר בתביעות במשבר האופיאטים, אך קרסה: פרדו פארמה הגישה בקשה לפשיטת רגל

הבקשה לפשיטת רגל הוגשה על רקע קריסת החברה תחת הלחץ מאלפי תביעות ממדינות בארה"ב ויחידים שדורשים פיצויים מהתפתחויות במשבר התרופות האופיאטיות

בנין המריבה ברחוב הציונות, חיפה / צילום: פאול אורלייב

כך הסתבכה עסקת הנדל"ן המשונה של הכנסייה בחיפה

בית ישן בחיפה עומד במרכזו של סכסוך משולש בין הכנסייה, הקונה שרכש את הבניין ומשפחה אחרת שטוענת כי הבניין שייך בכלל לה

מנכ"ל תנובה, אייל מליס

מצטרפת לטרנד: גם תנובה תתחיל לסמן מוצרים ללא גלוטן

החברה תחל לסמן תחילה את מוצרי החלב שלה שאינם מכילים גלוטן, כאשר שליש מהמוצרים יסומנו עד הסוף השנה, והיתר במהלך 2020 ● המהלך מצטרף לסימון המוצרים שמכילים גלוטן שמבצעת חברת שטראוס בשנים האחרונות

שחר בן מאיר/ צילום: יונתן בלום

עתירה לועדת הבחירות: עצרו מסרים מוקלטים ביום הבחירות עם מידע לא מהימן על שיעור ההצבעה

עו"ד שחר בן מאיר פנה בעתירה לועדת הבחירות ובה ביקש לעצור מסרים מוקלטים מראש, שהוכנו על ידי הליכוד, באמצעות ח"כ יואב קיש , ואנשים מטעם הליכוד כגון ראש מועצת בנימין ישראל גנץ

הרמטכ״ל אביב כוכבי, ראש המל״ל מאיר בן שבת, ראש המוסד יוסי כהן, ראש  השב״כ נדב ארגמן, והמזכיר הצבאי שלו תא״ל אבי בלוט / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון, יח"צ

האם היועמ"ש מנדלבליט חסם את נתניהו מלצאת למלחמה?ֿ

בשבוע שעבר רה"מ יצא לכנס בחירות באשדוד, אך נאלץ להתפנות למרחב מוגן עקב ירי רקטות על העיר ● בהמשך אותו לילה הגיע נתניהו להתייעצות בקריה וקיים התייעצות ביטחונית, ובמהלכה - עפ"י הפרסומים - דחף ליציאה למבצע צבאי רחב-היקף ● מה גרם לו לשנות את דעתו?

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

הערכה: הביקוש לדגמי האייפונים החדשים עד כה - מעל לציפיות

כך טוען מינג צ'י קו, אנליסט מוביל המסקר את אפל מטעם חברת TF Securities ● לדבריו, הדגמים שזוכים לביקוש הגבוה ביותר להערכתו הם אייפון 11 פרו בצבע ירוק ואייפון 11 בצבעים ירוק וסגול, שזמני ההמתנה עבורם ארוכים משמעותית

פוטוניקה / צילום: שאטרסטוק

מנוע צמיחה? המדינה השקיעה 200 מיליון שקל במכון מחקר לתחום מדעי האור והלייזר

תחום מדעי האור (פוטוניקה) נחשב לאחד התחומים הצומחים בעולם הטכנולוגיה ומשמש לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים והסיבים האופטיים ● את הקמת המרכז הובילו משרדי הביטחון והאוצר, אוניברסיטת בן־גוריון ורשות החדשנות

פקקי תנועה/   א.ס.א.פ קריאטיב / Shutterstock : צילום

ממשיכים לשבור שיאים: מספר כלי הרכב בישראל גדל ב-2018 ב-3.9%

לפי הלמ"ס, סך הקילומטראז' של כלי הרכב המנועיים בארץ גדל ב-2018 ב-2.7% לעומת 2017 והגיע ל-61.2 מיליארד ק"מ

גיל טייכמן / צילום: אביב חופי

שהאחרון ייכבה את האור: כונסי הנכסים של גיל טייכמן מבקשים לפטר עובדים

בשלב הראשון מדברים הכונסים על פיטורי 9 מתוך 30 עובדי החברה, כשההערכות הן שלאחר ביצוע שני פרויקטים גדולים בשבועות הקרובים, הכונסים יבקשו את פיטוריהם של 13 עובדים נוספים ● בשבוע שעבר מינה ביהמ"ש כונסי נכסים לחברה לאחר שצברה חובות של 20 מיליון שקל, 6 מיליון מהם לבנקים

חנן מור / צילום: אייל טואג

גם החברות הקטנות נהנות מהביקושים הגבוהים בשוק האג"ח: חנן מור ורפק השלימו גיוסי חוב בהצלחה

חברת הנדל"ן חנן מור השלימה גיוס של קרוב ל-80 מיליון שקל, בריבית של 2.35%, לעומת ריבית של 2.9% שהציעה במכרז ● רפק, שפעילותה מתרכזת בתחום הפרויקטים בחשמל, קיבלה בשלב המוסדי בהנפקה התחייבויות של כ-100 מיליון שקל, בריבית שנתית של 4.35%, במקום ריבית מקסימום של 5.4% שהוצעה

אסדת קידוח / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

יותר מהאמברגו הערבי ומלחמת יום כיפור: האם הנזק להפקת הנפט צפוי לגרור מיתון

מחסור בנפט עבור העולם המתועש גורר עלייה חדה במחירים, שבתורה עלולה לגרור את העולם למיתון חריף, במקביל להתייקרות חומרי הגלם ● תקיפת המל"טים בסעודיה גוררת אובדן הפקה של 5.7 מיליון חביות נפט ביום; מדובר בנזק חמור יותר מזה שנגרם כתוצאה מהחרם הערבי ומפלישת עיראק לכווית ● ארה"ב הודיעה כי תכסה על אובדן הנפט הסעודי, אך האם זה יספיק?

פרטיות ברשת, מידע מהאינטרנט / שאטרסטוק

האם נאפשר גם למקומות העבודה לאסוף עלינו מידע?

לא צריך הרבה דמיון בשביל להבין איך ארגונים ורשויות יכולים לקחת את איסוף המידע הזה רחוק מדי

חרדים בירושלים /  צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איך מצליחות המפלגות החרדיות להגיע אל כל הקהלים שלהן

כדי להגיע עם מסר אחיד מפלגתי לכלל הציבור, המפלגות החרדיות משתמשות בכלי תקשורת יעיל ממוקד ואישי: קווי השיחות החרדיים ● חברות תקשורת חרדיות מספקות מספרי טלפון שהן רוכשות מבזק וחברות הסלולר, ומעניקות פלטפורמות טכנולוגיות להעברת מידע, הקלטות, קבלת הודעות, העברת מסרים וגיוס

כרמל שאמה הכהן / צילום: תמר מצפי

מכה לעיריית ר"ג: ביהמ"ש ביטל את מדיניות התמ"א שלה

השופט איתן אורנשטיין קיבל את עתירת התאחדות הקבלנים, קבע כי הוועדה המקומית חרגה מסמכותה, ופסק כי המדיניות הקודמת של תמ"א 38 ברמת גן - היא התקפה ● ראש עיריית ר"ג: אערער לעליון

יגאל כרמי, מנכ"ל תדיראן סוללות / צילום: תמר מצפי, גלובס

תדיראן סוללות תובעת את מועצת ברנר ב-59 מיליון שקל: מונעת הקמת מפעל חדש

בכתב התביעה נטען כי "המהלכים השונים של הנתבעים לסיכול הקמת המפעל במגרש המיועד פוגעים באופן ברור בתדיראן סוללות, והצטברותם של כלל המהלכים לא מותירה מקום לספק כי מדובר בהתנהלות מאורגנת שמטרתה סיכול הקמת המפעל"

יום בחירות בחנויות ובשווקים/ צילום: שלומי יוסף

"יום המכירות הטוב ביותר": הקניונים עשויים להיות המנצחים הגדולים בבחירות

בבחירות הקודמות דווח במרכזי הקניות על גידול של פי 3-5 במספר המבקרים ביחס ליום רגיל ● עיתוי הבחירות הנוכחי, זמן קצר לפני ראש השנה, מוביל את הרשתות ואת בעלי החנויות להאמין ששוב יישבר שיא פדיון שנתי ● בוחרים נתח - כתבה שנייה בסדרה