גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עורך דין נוסף טוען: "השופטת אלשיך 'שיפצה' פרוטוקול דיון"

בעקבות חשיפת "גלובס" על תלונה שהגיש עו"ד רפאל ארגז נגד השופטת ורדה אלשיך, לפיה היא "שיפצה" פרוטוקול דיון שכלל ויכוח חריף עמו, מתייצב לצדו כעת עו"ד חיים ארבל, שהשתתף באותו דיון: "הדברים שתוקנו - אין להם אחיזה במציאות"

התפתחות משמעותית בפרשת הפרוטוקול החשוד כמשופץ שניהלה שופטת בית המשפט המחוזי ורדה אלשיך, שעל בסיסו התלוננה אלשיך נגד עו"ד רפאל ארגז לוועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין: בעקבות חשיפת "גלובס" ותגובתה של השופטת אלשיך, שפורסמה בעיתונות באמצעות הנהלת בתי המשפט, מתייצב כעת עורך דין נוסף שהשתתף בדיון, ומפריך את גירסתה של אלשיך. עו"ד ארגז עצמו מבקש את הגנתה של לשכת עורכי הדין במסגרת מאבקו נגד התלונה המשמעתית נגדו.

‏מדובר בדיון שהתקיים באולמה של אלשיך בספטמבר 2011, בעניין כינוס נכסיו של אברהם יעקובסון. חובותיו של יעקובסון עומדים על כ-36 מיליון שקל, והנושה העיקרי שלו הוא בנק הפועלים. עו"ד ארגז נשוי לנושה נוספת של יעקובסון, ובאותו דיון ביקש להתמנות למנהל מיוחד בתיק.

הדיאלוג בין אלשיך לארגז בדיון היה חריף, ולאחר שאמרה לו כי אם יטען יחויב בהוצאות, משך ארגז את בקשתו. בהמשך הדיון התפתח דין ודברים סוער באולם, נוכח טענתה של אלשיך כי ארגז הסתיר ממנה מידע בדבר עמדתו המעודכנת של בנק הפועלים בתיק.

‏אלשיך הכתיבה לפרוטוקול דברים חריפים נגד ארגז, ואף הודיעה כי הפרוטוקול ישמש לצורך הגשת תלונה נגדו לוועדת האתיקה בלשכה, מטעם הנהלת בתי המשפט.

אלא שעותק הפרוטוקול שצורף לתלונה כלל 36 שינויים ותוספות ביחס לפרוטוקול המקורי, שעותק ממנו קיבל ארגז מהקלדנית של אלשיך, כחצי שעה לאחר תום הדיון. לכן יכול היה ארגז לערוך השוואה מפורטת בין הפרוטוקול המקורי לזה ה"משופץ", ובעקבות זאת פנתה הלשכה להנהלת בתי המשפט וביקשה הבהרות לכך.

כך, נוספו בפרוטוקול המשופץ דברים הן מפי השופטת עצמה, והן מפי משתתפים נוספים בדיון. בין היתר, נוסף להחלטתה של אלשיך בעניינו של ארגז המשפט הבא: "אין ספק כי הוא (עו"ד ארגז, י"י) נהג כך מכיוון שיש לו עניין אישי בבקשה, ובהשארתם של הליכי הכינוס על כנם". למשפט "יושב עו"ד ארבל ושומע כאילו עו"ד ארבל מטעה כביכול את בית המשפט, ולא אומר מילה", נוספו המילים "הכול מתוך אינטרס אישי".

"תיקונים מהותיים"

‏בתחילת השבוע מסרה אלשיך, באמצעות דוברת בתי המשפט, כי "בית המשפט, בטרם קם ממושבו, תיקן השמטות מקריות או שגיאות לשוניות של הקלדנית, בהתאם לסמכותו על-פי סעיף 81(א) לחוק בתי המשפט. עדכון ההחלטה נעשה לאחר שבאולם שררו נסיבות שהקשו על ניהולו התקין של הדיון, ולאור דברים נוספים שהושמעו מפי באת-כוח הכנ"ר. התיקונים שבוצעו הינם טכניים ובודדים ואינם משנים מהותית".

ואולם, לאחר חשיפת הפרשה ב"גלובס", פנה בא-כוחו של החייב יעקובסון, עו"ד חיים ארבל, לוועד מחוז תל-אביב בלשכת עורכי הדין, והפריך את גירסתה של אלשיך. ארבל מתייצב לצדו של עו"ד ארגז, אף שזה ייצג צד שכנגד באותו דיון בפני אלשיך.

"אני ער לתוצאות העלולות להיות למכתבי זה מצד בית המשפט והמותב הרלוונטי", כתב ארבל, "אולם ערך אמירת האמת ועשיית המשפט גובר על כל אינטרס אישי שלי".

‏"במשך 14 שנותיי כעורך דין", מוסיף ארבל במכתבו לוועד המחוז, "לא נתקלתי מעולם בפרשה חמורה וקשה כפי שהתרחשה באולמה של השופטת אלשיך. במהלך הדיון בבית המשפט, שהתנהל באווירה פוגענית ומעליבה כלפי עורכי הדין, התנהל פרוטוקול של הדיון, אולם הפרוטוקול לא נמסר לידי מי מהצדדים. עם סיום הדיון נתבקשו הצדדים להגיע למזכירות בית המשפט, לצורך קבלת הפרוטוקול. לאחר כמחצית השעה מסיומו של הדיון, הגענו למזכירות, אני ועו"ד ארגז, וקיבלנו פרוטוקול של הדיון, שאותו ביקשתי מהמזכירה כי תאמת את מקוריותו".

‏‏"לפני מספר ימים", ממשיך ארבל, "נדהמתי לגלות כי בית המשפט הוציא תחת ידו פרוטוקול חדש, עם תיקונים מהותיים. לא נתבקשה כנדרש התייחסות מרשי לתיקון הטעויות, אשר היו מעל ומעבר לתיקון טעות סופר בלשון המעטה. במהלך הדיון לא נאמרו המילים כי לעו"ד ארגז יש עניין אישי בבקשה, וכי קיים לו אינטרס אישי בהשארת החייב בהליכי כינוס. הפרוטוקול המקורי", חותם ארבל, "שיקף נאמנה את הלוך הרוחות בדיון, אולם הדברים שתוקנו לאחר מכן - אין להם כל אחיזה במציאות, בלשון המעטה".

"אירועים חסרי תקדים בחומרתם"

‏גם עו"ד ארגז עצמו פנה לוועד מחוז תל-אביב בעקבות הפרסומים וביקש את הגנת הלשכה, כאיגוד מקצועי של עורכי הדין, מפני תלונתה של השופטת אלשיך. "אבקש את עזרת והגנת ועד המחוז", כתב ארגז, "שכן אני סבור כי לא אוכל להתמודד עם המצב שאליו נקלעתי ללא תמיכה".

לדבריו, "האירועים סביב הדיון הינם חסרי תקדים בחומרתם, תוך שהתנהלות השופטת עלולה להביא לפגיעה חמורה ביותר באמון שרוחש הציבור במערכת המשפט. מעשיה החמורים של השופטת עלולים היו להביא לחיסול עתידי המקצועי. בפרשה חמורה זו ניסתה שופטת בכירה ביותר לטפול עליי האשמות-שווא, תוך זיוף פרוטוקול הדיון, והכול מתוך כוונה מודעת ושקולה להביא לחיסול הקריירה המקצועית שלי".

‏לדברי ארגז, "טענתה של אלשיך כי מדובר ב'השמטות מקריות של קלדנית' אינה אלא ניסיון להסתיר ולחפות על מעשיה החמורים של השופטת, תוך הטלת האשמה על הקלדנית. ברור כי הניסיון המגוחך להטיל את האשמה על הקלדנית אינו עומד במבחן השכל הישר. על מנת לכסות על מעשיה, ערכה השופטת גם תיקוני הגהה קטנים, על מנת שתוכל לטעון אחר-כך כי כל שרצתה הוא להעמיד דברים על דיוקם".

‏ארגז מציין במכתבו כי הוא שוקל הגשת תלונה למשטרת ישראל, בעקבות מה שהוא מגדיר "זיוף הפרוטוקול".

היום (ד') אחר-הצהריים אמורים לדון בנושא ועדת האתיקה המחוזית וכן ועד מחוז תל-אביב של לשכת עורכי הדין, בין היתר בשאלה אם לדחות את תלונתה של אלשיך נגד עו"ד ארגז, וכן אם לנקוט הליך רשמי של תלונה נגד השופטת.

הנהלת בתי המשפט: "לא הגיעה אלינו כל פנייה"

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה כי "עד היום לא הגיעה כל פנייה למנהל בתי המשפט ביחס לדברים המיוחסים לכאורה לשופטת אלשיך, והדיון בנושא מתקיים בכלי התקשורת בלבד - שלא זה המקום לקיימו. בנסיבות אלה, כל הפרסומים בעניין מבוססים על שמועות וספקולציות מפי צד אחד. אין לנו מה להוסיף מעבר לתגובה שנמסרה זה מכבר".

עוד כתבות

מפגינים בלבנון.  צילום: רויטרס

מהמס על הווטסאפ בלבנון ועד מחירי התחב"צ בצ'ילה: מה אפשר ללמוד מהמחאות החברתיות השבוע בעולם

שורה של גזירות כלכליות הוציאו המוני מפגינים לרחובות ביומיים האחרונים, מצ'ילה ועד לבנון מחו רבים על המצב הכלכלי והצליחו לסכל חלק מהצעדים הצפויים של הממשלות • איך התגלגל המס על הווטסאפ בלבנון לצעדי שקיפות מרחיקי לכת על ההון הציבורי ומה אפשר ללמוד מצ'ילה על מחירי תחבורה ציבורית ועל פנסיה

גלילות קפיטל / צילום: יחצ

קרן גלילות משיקה קהילה של מנהלי אבטחת מידע

המטרה של גלילות היא להגדיל חשיפה לסטארט-אפים ישראלים וכן למסד קשרים עם מנהלי אבטחת המידע שיסייעו לה בתהליך ההשקעה

ניצן הורוביץ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אפשר להקים ממשלה גם ללא תמיכת רוב חברי הכנסת?

שתי מערכות הבחירות האחרונות המחישו עד כמה קשה לקבל את אמון הכנסת להרכבת ממשלה ● מה קשה יותר: להקים ממשלת מיעוט או להפיל אותה? צללנו ללשון החוק ● המשרוקית של גלובס

העמוד של קפה עלית באמזון / צילום: צילום מסך

שטראוס החלה למכור קפסולות קפה באמזון ישראל

החנות המקוונת של שטראוס לשוק המקומי עלתה תחת השם "עלית", ולפי שעה ניתן למצוא בה רק מארזי קפסולות קפה תואמות נספרסו שמייצרת שטראוס, ולא מוצרים נוספים של החברה

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

"אתה אדיר!" טראמפ מברך את נתניהו ליום הולדתו ה-70

נשיא ארה"ב חתם בסוף הברכה לנתניהו בכתב ידו והוסיף: "אתה אדיר" ● אמש קיבל נתניהו גם שיחת טלפון אישית מהנשיא פוטין

בניין טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

טבע בדרך לסלק איום קיומי? "ההסדר המתגבש בפרשת האופיואידים - תרחיש טוב בהרבה מזה שהשוק ציפה לו"

עפ"י ההסדר המתגבש בפרשת משככי הכאבים, טבע תשלם 250 מיליון דולר במזומן ובעיקר תספק את התרופה נגד השפעת האופיואידים, בשווי של כ-23 מיליארד דולר, במשך עשור ● בלידר שוקי הון מסבירים כי "עלות הייצור עבור טבע היא 1.5-3 מיליארד דולר, סכום שהיא תמצא בקלות בתזרים המזומנים שלה" ● בפייפר ג'פרי אופטימיים פחות

אסדות קידוח נפט / צילום: shutterstock

משחקי הנפט: מהפכת הפצלים בארה"ב שטרפה את הקלפים

תמו הימים של מונופול אופ"ק על ייצור נפט ותלות של ארה"ב בזהב השחור של המזרח התיכון ● במקום העולם הישן קם עולם חסר יציבות של מלחמת כל בכל על שוקי היצוא לנפט ● הסנקציות על איראן מוציאות אותה ממשחק הנפט העולמי, והתמשכותן משרתת את כל יתר השחקנים בזירה

השופט גרשון גונטובניק / צילום: אלון רון

כך הוליד אחד המשפטים הסוערים שנוהלו בישראל בעשור האחרון שופט שמצליח לעצבן גם את הבנקאים וגם את עורכי הדין

הקריירות של עורכי הדין שייצגו בתחילת העשור את עו"ד יעקב וינרוט במשפט שניהלה נגדו המדינה, המריאו מאז ● יוצא הדופן היחיד מאותו צוות הגנה הוא גרשון גונטובניק שהחליט ללכת לשיפוט, ופסק השבוע באופן יצירתי ואמיץ נגד שכר-הטרחה הגבוה של "חבריו" מהעבר

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

אמסלם הבהיר: אבקש אישור ממנדלבליט לחתום על עסקת בזק

ביקום הודיעה כי היא צופה שעסקת בזק תיחתם עד 7 בנובמבר ● בסביבת שר התקשורת טוענים כי אין בכוונתו לעכב חתימה על העברת היתר השליטה בבזק, אך הוא רוצה לוודא שהיועמ"ש, בנוסף למחלקה המשפטית במשרד התקשורת, מאשרים לו לחתום

חיים כצמן, מבעלי גזית גלוב ועמוס לוזון, בעלי קבוצת א.דורי  / צילומים: תמר מצפי

כבר לא עסקת חייו: השיעור שקיבל עמוס לוזון מההשקעה בדורי בנייה

מי שהייתה אחת מחברות הבנייה הבולטות בארץ עשתה בשבוע שעבר עוד צעד לקראת סופה עם הגשת בקשה להקפאת הליכים ● מה שנראה כעסקת חייו של עמוס לוזון, לנוכח זינוק 1,000% במניה לאחר שהשתלט על קבוצת א.דורי, נראה כעת פחות זוהר: המניה צנחה ב-70% מהשיא, ותשואות האג"ח קפצו

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם על נתניהו להתפטר כמו ח"כ מהמניין? כך משנה העברת המנדט לגנץ את מצבו המשפטי של רה"מ

ישנם קולות שסבורים שההגנה שמעניק החוק לראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום לא צריכה לחול במקרה של ממשלת מעבר, ולפיכך על נתניהו להתפטר מתפקידו כאילו היה ח"כ או שר • ואולם גם כחבר כנסת, אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, הוא יוכל לעכב את ההליכים המשפטיים נגדו

מלך תאילנד ובת הלוויה שהודחה מתפקידה / צילום: Royal Household Bureau, רויטרס

מלך תאילנד הדיח את בת הלוויה שלו בשל "חוסר נאמנות"

מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון שלל מבת הלוויה שלו סינינט וונגווג'ירפקדי את הדרגות ואת התארים שלה ● בהודעה רשמית מטעם המלוכה נכתב כי סינינט ניסתה "לרומם את עצמה לאותו מעמד כמו המלכה"

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

העסקה נסגרה: סופטבנק מקבלת את השליטה ב-WeWork, אדם נוימן יקבל 1.7 מיליארד דולר

העסקה משקפת ל-WeWork שווי של כ-8 מיליארד דולר ● המייסד והמנכ"ל אדם נוימן יקטע את מרבית קשריו עם החברה ● סופטבנק תשקיע כ-3 מיליארד דולר ברכישת מניות החברה, ותקדים השקעה של 1.5 מיליארד דולר שהייתה מתוכננת לשנה הבאה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

היתר מיותר? איך הפך מדד יתר 60 לכבשה השחורה של מדדי המניות בת"א

אין זו השנה הראשונה שבה מדד מניות היתר מאכזב קשות את המשקיעים בו ומציג ביצועי חסר ניכרים ביחס למדדי מניות השורה הראשונה ● הפיזור הסקטוריאלי של יתר 60 הוא עקב האכילס של מדד זה, ונדרשת מחשבה מחודשת בעניין

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הפרלמנט הבריטי דחה ברקזיט מזורז: הליש"ט צנחה, וול סטריט ננעלה בירידות שערים

לאחר הצבעה עקרונית בעד הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי הפרלמנט דחה את תוכנית ג'ונסון לחקיקה מזורזת בנושא ● הליש"ט ירדה ב-0.7% ● המגמה בוול סטריט התהפכה עם ההצבעה והעליות נמחקו ● הנאסד"ק ירד בכ-0.7%, S&P 500 נסוג בכ-0.3% והדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.1% ● פייסבוק ירדה ביותר מ-3% לאחר שפורסם כי תובעים כללים מ-47 מדינות בארה"ב ישתתפו בחקירה נגד החברה בחשד שהפרה חוקי הגבלים עסקיים ● ביוג'ן זינקה בכמעט 30% לאחר שעקפה את התחזיות ודיווחה כי תגיש לאישור את המוצר לאלצהיימר ● אירופה ננעלה בעליות שערים: מדד פוטסי עלה ב-0.7%, מדד דאקס ב-0.09% ומדד קאק 40 עלה ב-0.2%

דוכן של אינטל בסין / צילום: China Stringer Network, רויטרס

שבבים של תשואה: למה כדאי לשמור על חשיפה למניות שבבים

במהלך חמש השנים האחרונות הניבו מניות השבבים תשואת יתר משמעותית על מדד ה–S&P 500 ● גם במבט קדימה חברות הסקטור צפויות לבלוט בזכות חסמי כניסה גבוהים, חשיבות אסטרטגית, הערכות שווי הוגנות ורמות שווי נמוכות יחסית

רומן זדורוב / צילום: חגי אהרון

למרות התחייבות שרת המשפטים, הפרקליטות סירבה לאשר בדיקות DNA נוספות על גופה של תאיר ראדה בזירת הרצח

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה ל"גלובס" כי "עד כה בוצעו מספר בדיקות ומעבר להן לא נמצא צורך בביצוע בדיקות נוספות" ● משרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, נמסר: "כל בדיקה שיכולה לשפוך אור ולתת מידע חדש צריכה להיעשות, מבלי לחסוך בכסף או בכוח אדם"

בני גנץ / צילום: שריה דיאמנט

בית הנשיא הודיע לראשי סיעות הכנסת ה-22 על העברת המנדט לגנץ

יו"רית הימין החדש, איילת שקד: אין בכוונתנו לנהל מו"מ עצמאי בנפרד מגוש 55 ● בכחול לבן אמרו ל"גלובס" כי בכוונתם לפנות לכל הסיעות בכנסת ה-22, אך הדגישו כי הטלפון הראשון שלהם יהיה לליכוד

אורי רוזן, מנכ"ל מאקו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"העולם הוא לא רק דיווחים על פוליטיקה והפצצות בסוריה"

הסירוב לתפקיד מנכ"ל חדשות 13 ● ההתחממות על הקווים במגרש מול ynet ● החשש מפני ענקיות האינטרנט הבינ"ל ● ולמה לא תמיד צריך אג'נדה גאה ● מנכ"ל מאקו אורי רוזן סוגר למעלה מ-6 שנים באתר, ומבחינתו – שרק יהיו עוד כאלה ● "אוף דה רקורד"

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

חיים ביבס: השלטון המקומי יממן שליש מפרויקטים להתחדשות עירונית וחיזוק מבנים בפריפריה

למרות הצהרה זאת, יו"ר המרכז לשלטון מקומי מתנה את הצעד בכך שהממשלה תשלים את מימון הפרויקטים ● כמו כן הוא הודיע כי המרכז מתנגד להארכת תמ"א 38 ללא הסדרה תקציבית של התחדשות עירונית ביישובי הפריפריה