גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המובילים להחליף את רובינק: מאור אבן-חן וליאת בן-ארי

על תפקיד פרקליט מחוז ת"א מיסוי וכלכלה מתמודדים גם עוה"ד טלי נג'רי, אורלי דורון, נועם עוזיאל ומינה זמיר

אבן חן, בן ארי, נג'רי, דורון, עוזיאל / צלם: תמר מצפי, איל יצהר, רוני שיצר

עו"ד ד"ר מאור אבן-חן מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ועו"ד ליאת בן-ארי מפרקליטות מחוז תל-אביב מיסוי וכלכלה הם המועמדים המובילים להחליף את עו"ד אלה רובינק בתפקיד פרקליט מחוז תל-אביב מיסוי וכלכלה - כך נודע ל"גלובס".

לפני כשבועיים הודיעה עו"ד רובינק על פרישתה מהתפקיד, לאחר כ-11 שנות כהונה. כעבור ימים ספורים פורסם מכרז פנימי, המיועד לפרקליטים במשרד המשפטים, להגיש את מועמדותם לתפקיד.

מרשימת המועמדים שהגיעה לידי "גלובס" עולה כי לא פחות מ-6 פרקליטים מבקשים להתמודד על התפקיד, בהם עו"ד טלי נג'רי, סגנית פרקליטת מיסוי וכלכלה; עו"ד אורלי דורון, מנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות; ועורכי הדין נועם עוזיאל ומינה זמיר, גם הם מפרקליטות מיסוי וכלכלה. עם זאת, ייתכן שיהיו עוד מועמד אחד או שניים שינסו להתמודד על התפקיד.

יתרון לאבן-חן

עו"ד אבן-חן, הנחשב לפרקליט מוכשר ובולט, נתפס כמי שיש לו יתרון בולט על פני שאר המתמודדים לתפקיד בזכות ידענותו בדיני ניירות ערך. אבן-חן כתב את הדוקטורט בתחום זה וגם פירסם ספר, "האיסור הפלילי בשימוש במידע פנים", העוסק באחת מהעבירות הנפוצות בתחום. אבן-חן ליווה בתקופה האחרונה את חקירתו של יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר.

כיום, מחלקת ניירות ערך פועלת באופן נפרד ועצמאי מפרקליטות מיסוי וכלכלה, ומינויו של אבן-חן לפרקליט המחוז יכול לסייע לפרקליטות מיסוי וכלכלה לשלוט באופן טוב יותר על התחום החשוב.

בן-ארי: מובילת תיק הולילנד

המועמדת הבולטת השנייה היא עו"ד בן-ארי, שהגיעה לפרקליטות מיסוי וכלכלה ב-1998 כאחראית על תחום המיסוי, לאחר שאת ראשית דרכה עשתה במע"מ. מאז היא הובילה כתובעת מספר תיקים חשובים, בהם תיק השוחד של איש העסקים דודי אפל.

לאחרונה מונתה בן-ארי כראש צוות התביעה בתיק השוחד של הולילנד, שיתחיל בשבוע הבא. מדובר אולי בתיק החשוב ביותר בתולדות פרקליטות מיסוי וכלכלה, והוא עשוי להוות "קו פרשת מים" בתולדות המלחמה בשחיתות הציבורית במדינת ישראל.

למרבה האירוניה, דווקא הבחירה בעו"ד בן-ארי להוביל את צוות התביעה בתיק הולילנד עלולה למנוע ממנה להיבחר למחליפתה של רובינק. אם תיבחר בן-ארי לתפקיד, קרוב לוודאי שימונה לה מחליף או עוזר נוסף מטעם הפרקליטות בתיק הולילנד.

סיכוי קטן לנג'רי

פרקליטה בכירה נוספת שמתמודדת במכרז היא עו"ד נג'רי, המשמשת מאז אוגוסט 2010 כסגניתה של רובינק, ולכאורה היא אמורה הייתה לשמש כיורשת הטבעית בתפקיד. ואולם, לדברי בכירים בפרקליטות, מפלות שנחלה נג'רי בתיקים מרכזיים שניהלה, בהם תיקי הלבנת ההון בבנק הפועלים, כמו גם חוסר הערכה אליה מצד פרקליט המדינה משה לדור, מביאים לכך שסיכוייה לרשת את רובינק קטנים.

נג'רי עמדה בראש צוות התובעים בפרשת הלבנת ההון בדסק הרוסי בסניף הירקון של בנק הפועלים, שהסתיים בזיכוי גורף. השופט דוד רוזן מתח באותו מקרה ביקורת קשה על האופן שניהל צוות הפרקליטים בראשות נג'רי את התיק, כינה את התנהלות הפרקליטות "שערורייתית" והגדיר אותה ככזו "שיש בה כדי לערער באופן משמעותי את אמון הציבור בתביעה ובנציגיה".

דורון לא מוותרת

פרקליטה בולטת נוספת שרואה עצמה מועמדת ראויה להחליף את רובינק היא עו"ד דורון, המכהנת כיום כמנהלת מחלקת ניירות ערך בפרקליטות. דורון ביקשה להגיש מועמדות למכרז, ואולם העובדה שמדובר במכרז פנימי, כשדורון מועסקת בחוזה אישי וכפופה למשרד האוצר, מונעת ממנה לפי שעה להתמודד במכרז.

עם זאת, גורמים המקורבים לעבודת הפרקליטות אמרו ל"גלובס" כי דורון אינה מתכוונת לוותר על התפקיד, וכי בכוונתה לפנות לנציבות שירות המדינה או לבית הדין לעבודה ולבקש לאפשר לה להתמודד במכרז על התפקיד.

שני פרקליטים נוספים שהגישו מועמדות להחליף את רובינק הם עורכי הדין נועם עוזיאל ומינה זמיר מפרקליטות מיסוי וכלכלה. השניים נחשבים לבעלי סיכויים פחותים, ולפחות עוזיאל נחשב כמי שהגיש את מועמדותו כדי למצב את שמו לקראת הסיבוב הבא של ההתמודדות על התפקיד.

סכין בין השיניים

לדברי גורמים המקורבים לעבודת הפרקליטות, אחת הסיבות לכך שיש ריבוי מתמודדים על התפקיד היא בחירתו של עו"ד ג'ואי אש לפני כחצי שנה למנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות.

לדבריהם, בחירתו של אש - שהיה חסר כל ניסיון של הופעה בעליון למשרה שדורשת הופעה יומיומית בעליון - גרמה לאנשים בפרקליטות להבין שהמכרזים על התפקידים הבכירים בפרקליטות פתוחים יותר מכפי שנחשבו.

המקורבים ציינו עוד כי בחירתו של אש גרמה לאנשים בפרקליטות להבין כי ייתכן מצב שבו פרקליט מגיש מועמדות לתפקיד, שהוא סבור כי אין לו סיכוי רב להיבחר אליו, ולפתע לגלות כי הוא נבחר לתפקיד בכיר ומתגמל מבחינת שכר.

אש, טוענים המקורבים, נבחר לתפקיד למרות חוסר ניסיונו, רק עקב רצונו של פרקליט המדינה לדור שמי שיוביל את המחלקה הפלילית יהיה פרקליט עם "סכין בין השיניים".

חוד החנית במלחמה בעבריינות הצווארון הלבן

פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) מהווה את חוד החנית של משרד המשפטים במלחמה בעבריינות הצווארון הלבן, בעבירות על חוק ניירות ערך ובהון השחור. פרקליטות מיסוי וכלכלה ממונה על הטיפול בתיקי ניירות ערך ומתמחה בניהול תיקים כלכליים גדולים, מורכבים ועתירי מסמכים.

בין היתר ניהלה פרקליטות מיסוי וכלכלה בשנים האחרונות כמה מהתיקים החשובים והעקרוניים ביותר בתולדות המדינה, בהם משפטם של עו"ד יעקב וינרוט ופקיד שומה גוש דן לשעבר, שוקי ויטה, שהסתיים במפלה לפרקליטות ובזיכויו של וינרוט; ופרשת המנויים ברשות המסים, שהסתיימה בהסדרי טיעון עם בכירי רשות המסים.

בשבוע הבא ייפתח משפטם של נאשמי פרשת הולילנד - בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט - אולי התיק החשוב ביותר בתולדותיה של פרקליטות מיסוי וכלכלה.

עו"ד אלה רובינק פרשה מכהונתה כפרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה בעקבות הכללים שנכנסו לתוקפם לפני שנים אחדות, המגבילים את אורך הקדנציות של פרקליטי מחוז. במהלך שנות כהונתה טיפלה רובינק בתיקים פליליים של רבים מראשי המשק, בתיקי ניירות ערך, שוק ההון ומיסוי ובפרשות צווארון לבן.

עם זאת, בשנות כהונתה של רובינק ספגה פרקליטות מיסוי וכלכלה ביקורת חריפה בגין לא מעט מפלות בבתי המשפט, לרבות בתיקים שהוגדרו כתיקי דגל. על מחליפה של רובינק תוטל המשימה החשובה לשקם את מעמד פרקליטות מיסוי וכלכלה ולהחזיר את אמון הציבור בה.

עוד כתבות

דפני ליף / צילום: אלעד מלכה

אוצר מלים: דפני ליף בטוחה שאפשר בדרך אחרת, מיטיבה

דפני ליף מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אפשר" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

רכבים נכנסים לשטחה של דנמרק בצל בהלת הקורונה / צילום: Carsten Rehder/dpa, Associated Press

עימות סקנדינבי: דנמרק פותחת את הגבולות לשכנותיה, אך לא לשבדיה

מנהיגת דנמרק הודיעה כי תיירים מגרמניה, איסלנד ונורבגיה יוכלו להיכנס למדינה, אך לא יורשו לישון בבירה קופנהגן; למרות לחצים כבדים, דנמרק תשמור את הגבול עם שבדיה סגור לכניסת תיירים בגלל מצב מגפת הקורונה במדינה

מושיק רוט / צילום: יח"צ

אוצר מלים: מושיק רוט נזכר שהקול של אמא היה הופך כל סיפור למשהו מיוחד

השף מושיק רוט מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "סיפור" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב / עיבוד מחשב: ורד שדמי שלמה

דבר אליי במילים: השפה האנושית שינתה את העולם. איך הכול התחיל

איך התחילה להתפתח השפה האנושית, מה הקשר למבנה המוח והגרון שלנו והאם ייתכן שמשפטים קדמו למילים? החוקרים עדיין מתווכחים על סוגיות הקשורות ללידת השפה והמילים, אבל לא על התרומה שלהן להתפתחות בני האדם והתרבות ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

מנכ"ל ומייסד טוויטר ג'ק דורסי / צילום: לוקס ג'קסון, רויטרס

החזון של סופטבנק בסכנה והנתון שמראה מי המרוויח הגדול מהקורונה: השבוע בהייטק

מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי יצא לעימות גורלי עם נשיא ארה"ב: למה טראמפ צודק והאם יש סכנה לאינטרנט כפי שאנחנו מכירים אותו ● מה אפשר ללמוד מהטלפון בתקופת השפעת הספרדית, והבכיר בצ'ק פוינט שעוזב לאחר 27 שנה ● השבוע בהייטק

בית הקפה מתחת לעץ / צילום: שי הנסב

"בחודשים הקרובים נראה עוד סגירות בגלל התזרים"

דור ששון, שותף עם אחיו בבית הקפה "מתחת לעץ", גר בתל אביב, בן 24 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

חיפוש עבודה בימי קורונה / צילום: שאטרסטוק

בלי מודעות דרושים והגדרות תפקיד: כך מחפשים עבודה בארבעה שלבים

מכתיבת קורות-חיים שלא יישלחו ועד פגישות עם אנשים שאתם לא מכירים – כדי למצוא עבודה, צריך להשתחרר מקיבעונות ישנים

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

השרים יאשרו הבוקר לעצמם - יועץ, נהג ואנשי לשכה. על חשבונכם

לאחר הישיבה היום יוכלו כל השרים שמונו להוסיף לצוותיהם יועצים, נהגים, אנשי לשכה ושאר אנשי צוות ● כדי לבצע את המהלך תחליט היום הממשלה על קיצוץ רוחבי של 1.5% בתקציבי המשרדים

אגי משעול  / צילום: בר גורדון

אוצר מלים: אגי משעול על המילה שיש בתוכה הבעת געגועים, אפילו תחינה

המשוררת אגי משעול מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "בוא"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

פרופ' אריאל רובינשטיין / צילום: עמית שעל

קלקלה: שבעה ביטויים מהשיח הכלכלי שמעצבנים את אריאל רובינשטיין

לפני שאתם משתמשים בביטויים הללו, כדאי שתעצרו, תקראו ותשקלו מחדש ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד

לרנקה, קפריסין / צילום: שאטרסטוק

קפריסין משוועת לחזרת התיירים. והיא מוכנה לעשות הרבה לשם כך

בניגוד לישראל, ישנן מדינות שמתכננות לפתוח את השמיים בקרוב. ממש בקרוב ● קפריסין, למשל, פרסמה את המתווה שלה שכולל הבטחה לכיסוי, טיפול ואירוח לתיירים שיאובחנו כחולים ולמלווים שלהם ● וזה לפני שמדברים על חיטוי וניקוי, שמירה על מרחק בין אדם למשנהו, תשלום במזומן במסעדות ועוד

שלט תלוי מעל אחת המרפסות בתל אביב באוירת הסגר שהוטל על המדינה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מלחמת הדורות: האם הקורונה גרמה לקרע בין המילניאלז לבומרים?

המבוגרים שמנהלים את העולם מתעלמים לאורך שנים ממשבר האקלים שמטריד את הצעירים ● בימי הקורונה הם ביקשו מהם להישאר בבית חודשים ארוכים בגלל מגפה שפוגעת בעיקר בקשישים ● הצעירים מילאו אחר ההוראות, אך ייתכן שנוצר קרע בין הדורות? ● האזינו

מרב מיכאלי / צילום: רון קדמי

מרב מיכאלי יודעת שמפחיד להיקרא שמאלן ובוגד

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שמאל" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

רונית גדיש / צילום: איל יצהר

המופרכות, הנדירות והנפוצות: הבכירה באקדמיה ללשון חושבת שהעברית היא שפה סקס-מניאקית

המילים שהציבור סירב לאמץ, המילים המופרכות שהציעו, המילים הנדירות שהפכו לנפוצות והמילה שמשתמשים בה הכי הרבה ● רגע של עברית עם רונית גדיש, ראשת המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

נתניהו: "אם לא נחזור לשמור על הכללים, לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות"

הצהרת ראש הממשלה מתקיימת יממה לאחר תדרוך שקיים משרד הבריאות, ובו ניסו להתריע מפני קפיצה בנתוני התחלואה על רקע מה שכינו ״אופוריה״ ● נתניהו: "בימים האחרונים, עם הזלזול בשמירה על הכללים, אנחנו מתקרבים לתהום"

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

טראמפ הודיע כי ארה״ב מסיימת את יחסיה עם ארגון הבריאות העולמי

בשנתיים האחרונות ארה״ב העבירה כ-900 מיליון דולר לארגון אלא שמערכת היחסים בין הארגון לנשיא טראמפ התערערו לאחר שהוא טען כי הארגון הינו פרו-סיני ולא פעל נכון לחיסול נגיף הקורונה, תוך הסתרת הסיבות להתפרצות

מחאת העצמאים בשדרות רוטשילד, תל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

"מעסיקים 'טרמפיסטים' שכלל לא נפגעו בתקופת המשבר יזכו לקבל את מלוא המענק"

החוק הכולל תוכנית סיוע בהיקף של 6 מיליארד שקלים לעסקים יובא היום לאישור הממשלה, אולם הביקורת עליו לא שוככת ● ארגוני העצמאים טוענים כי המשמעות של החוק בנוסח הנוכחי הנה פגיעה חמורה דווקא בעסקים החלשים ביותר ● "העסקים הקטנים חשים שהוליכו אותם שולל ובסוף שוב מצאו את עצמם אחרונים בשרשרת המזון"

משה בר סימן טוב  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

פרשנות: העלייה במספר החולים - האם המדינה התרשלה בצעדי החזרה לשגרה

בניגוד למדינות אחרות, שבהן הוסר הסגר באופן הדרגתי ובשילוב עם מערך בדיקות משמעותי, בישראל הוסר הסגר כמעט באחת ● איך בכל זאת היה ניתן לפעול אחרת?

חמי פרס  / צילום: ענבל מרמרי

אוצר מלים: חמי פרס מספר שאביו עודד אותם לא לפחד לחלום

חמי פרס, מנכ"ל קרן ההון פינטנגו ובנו של שמעון פרס ז"ל, מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "חלום" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד שחוזר מחל"ת: המודל השנוי במחלוקת מגיע לממשלה ומאחורי הקלעים נחשפים

הממשלה תצביע על תוכנית המענקים למעסיקים בהיקף של 6 מיליארד שקל. מדוע פסל כ"ץ את המודל שהוצג לו, למה מתעכב נושא המענקים מאז סוף חודש מרץ ואיך כל זה קשור ליועץ המשפטי לממשלה