גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיליונרים באובג'ט: בכיר לשעבר בגולדמן זאקס וישראלי עשיר

אובג'ט מתמזגת לסטרטסיס לפי 1.4 מיליארד דולר - והבכירים גורפים עשרות מיליונים ■ החזקותיו של המנכ"ל שוות 30.4 מיליון דולר ■ אחד המרוויחים הגדולים הוא בנה של יו"ר ויצ"ו לשעבר ומכהן בחבר הנאמנים של אוניברסיטת בן גוריון

עוד לפני שהספקנו להבין מי זו אובג'ט ומה היא עושה, נאלצנו להיפרד מהחברה הישראלית ולראות כיצד היא מתמזגת עם המתחרה העיקרית שלה במקום לצאת להנפקה בוול סטריט ולגרום לנו תחושת גאווה, ולו רגעית, על כך שחברת דפוס ישראלית נוספת הופכת לציבורית בשוק המניות הפופולרי ביותר בעולם.

אובג'ט, יצרנית של מדפסות תלת ממד, תתמזג בעסקת מניות טהורה עם סטרטסיס (Stratasys) האמריקנית, כך שהחברה הממוזגת תהיה שווה 1.4 מיליארד דולר - לפחות לפי מחיר המניה של סטרטסיס רגע לפני שהחל אתמול המסחר בוול סטריט.

סטרטסיס, שעד אתמול ב-16:30 (שעון ישראל) הייתה שווה 766 מיליון דולר, שווה כרגע 877 מיליון דולר. ציבור המשקיעים בוול סטריט רדף אתמול אחר המניה שלה כמו עדר שוורים זועם ודחף אותה למחיר שיא כמעט שנתי, 41.21 דולר - עלייה יומית של 15%, שהתמתנה לאחר שהמניה כבר נגעה במחיר של 45.48 דולר, ששיקף נסיקה יומית של 26%.

התנהגות כזאת של המניה אינה דבר שבשגרה. לרוב, מניות של חברות נופלות עם היוודע דבר המיזוג שלהן עם אחרות, מתוך חשש באשר לעתיד המיזוג, הדילול שהוא ייצור לבעלי המניות הקיימים וסימני שאלה נוספים שעולים. סטרטסיס הוכיחה אתמול שההיסטוריה לא תמיד חוזרת על עצמה. כרגע, החברה הממוזגת שווה 1.6 מיליארד דולר, והשווי של אובג'ט שנגזר משווי זה הוא 726 מיליון דולר (לעומת 634 מיליון דולר לפני העליות מאתמול) - יותר ממכובד לחברה שקיוותה להפוך לציבורית לפי שווי מרבי של חצי מיליארד דולר.

צוקרברג, ולא מפייסבוק

אובג'ט יצרה לא מעט מיליונרים חדשים (וריפדה את הכיס של מיליונרים קיימים), אך רובם די אלמונים. שמותיהם אינם אומרים לנו הרבה ושולחים אותנו לחטט בארכיון של "גלובס" ובגוגל.

מי האיש שהרוויח הכי הרבה מהמיזוג? לאחר שקראנו שוב ושוב את האותיות הקטנות ברשימת בעלי המניות באובג'ט, גילינו כי בעלת המניות הגדולה בחברה היא סמסון קפיטל (Samson Capital), חברה בת של חברת השקעות פרטית אמריקנית, סמסון קפיטל אדווייזורס. החברה, המחזיקה 27.6% מההון של אובג'ט, נמצאת בבעלות משותפת של אלחנן (אלן) יגלום (7.4%), רוי צוקרברג (71.4%) ומיכאל יגלום, בן דוד של אלחנן (18.5%). חברה אחרת, הנקראת הנקוק (Hancock), המחזיקה 3.4% מההון של אובג'ט, נמצאת בבעלות אלחנן יגלום (56.2%) וצוקרברג (43.8%). האחרון מחזיק, באמצעות חברה אחרת שבבעלותו, במניות נוספות, המהוות 0.3% מההון של אובג'ט.

כך הופך צוקרברג (שכנראה אינו קרוב משפחה של מייסד פייסבוק) לבעל המניות הגדול באובג'ט ולמרוויח הגדול מהמיזוג עם סטרטסיס. הוא מחזיק באופן עקיף במניות המהוות 22.2% מהונה ושוות כרגע (לאחר העליות אתמול) 162 מיליון דולר. אובג'ט, נזכיר, גייסה לאורך מחזור חייה כחברה עצמאית משהו כמו 28 מיליון דולר, ולכן מי שהשקיע בה הכפיל את השקעתו פי 26.

ומיהו רוי צוקרברג? ובכן, מדובר בבנקאי השקעות לשעבר, יהודי אוהב ישראל, כך מתברר, שחי בניו יורק אך מקפיד לשמור על קשר עם ישראל. צוקרברג (74) אינו מכהן בתפקיד כלשהו באובג'ט, היה בעברו סגן יו"ר בנק ההשקעות גולדמן זאקס וראש חטיבת האקוויטי בבנק. הוא פרש מתפקידיו הניהוליים בגולדמן זאקס בשלהי 1998, לאחר 32 שנים בחברה, וכיום הוא מכהן רק כדירקטור בכיר בה. בצעירותו, שירת בצבא ארה"ב.

לאחר שפרש מגולדמן זאקס, ניצל צוקרברג את הניסיון שצבר בענף בנקאות ההשקעות והקים את סמסון קפיטל אדווייזורס - חברת השקעות ניו יורקית המנהלת נכסים בשווי כולל של 7 מיליארד דולר.

בזמנו הפנוי, מתברר, צוקרברג עושה לא מעט. בעברו שימש יו"ר חבר הנאמנים של Long Island Jewish Health System North Shore - רשת מכוני בריאות ללא מטרת רווח, השלישית בגודלה בארה"ב. כמו כן, הוא משמש יו"ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן גוריון שבנגב ויו"ר של כבוד במכון צוקרברג לחקר המים, שהוקם לפני שש שנים. המכון מתמקד במחקר ופיתוח בתחום השיפור של איכות מי השתייה.

לפני כשלוש שנים, העניקה אוניברסיטת בן גוריון לצוקרברג תואר דוקטור של כבוד על פעילותו הפילנתרופית ותרומתו לאוניברסיטה.

מנדל"ן לאמנות

ומצוקרברג ליגלום. האחרון מתגורר אף בחו"ל - שווייץ - אך זיקתו לישראל גדולה מזו של שותפו האמריקני. יגלום (70) מחזיק באופן עקיף במניות המהוות 3.9% מההון של אובג'ט - החזקה השווה 29 מיליון דולר.

יגלום גדל במשפחה שהפכה עם השנים לאחת האמידות בישראל, אף ששמה אינו מוכר לכול. אלחנן יגלום עצמו היה פעיל בשוק ההון המקומי בעיקר בשנות ה-90 המוקדמות, והמשפחה נמנתה עם בעלי השליטה בחברת הנדל"ן אוסיף לפני שנמכרה למשפחת אביב. אמו של יגלום, רעיה, הייתה בעברה יו"ר ויצו, ויגלום עצמו מכהן כיום בחבר הנאמנים של מוזיאון תל אביב לאמנות ושל אוניברסיטת בן גוריון. למשפחתו יש אוסף מרשים של יצירות אמנות, וחלקו מוצג במוזיאון ת"א. יגלום גם תומך בארגונים המטפלים בבעלי חיים, והוא מחזיק ברישיון טיס. תרומותיו לאוניברסיטת בן גוריון נובעות מהחשיבות הרבה שהוא מקנה ללימודים אקדמיים, והוא מקפיד לתמוך ביוצאי יחידות מובחרות בצה"ל.

יגלום היה מעורב לאורך חייו בלא מעט חברות טכנולוגיה ישראליות, ובעיקר בחברות דפוס. את דרכו בתחום החל כדירקטור בחברת הדפוס הדיגיטלי הישראלית עידנית טכנולוגיות, שנרכשה על ידי סאיטקס. האחרונה נרכשה בעצמה מאוחר יותר על ידי HP.

מנכ"ל אובג'ט, דוד רייס, צבר 30 מיליון דולר אחרי שכיהן שלוש שנים בלבד בתפקיד

אובג'ט ריפדה את הכיס של בעלי המניות הגדולים שלה, אך במקביל הפכה למיליונרים כבדים גם חלק ממנהליה השכירים. דוד (דיוויד) רייס (50), מנכ"ל החברה זה שלוש שנים, מחזיק במניות המהוות 4.2% מההון (כולל אופציות) - החזקה ששווה כרגע 30 מיליון דולר. לא סכום של מה בכך למנכ"ל שכיר המכהן בתפקידו שלוש שנים בלבד.

שווי ההחזקות של רייס ושל יתר בעלי המניות באובג'ט אמנם מוגדר כרגע "על הנייר", אך אם הם יבחרו לממש אותן רגע לאחר השלמת המיזוג, ובתנאי שמניית סטרטסיס לא תתממש עד אז, יתורגם השווי למזומנים בחשבון העו"ש. במקרה של רייס, ההחזקה שלו כוללת אופציות, אך סביר להניח שבמסגרת המיזוג האופציות יומרו באופן אוטומטי למניות או לאופציות על מניות של החברה הממוזגת.

לפני שהצטרף לאובג'ט, כיהן רייס כמנכ"ל נור מקרופרינטרס, חברת הדפוס הישראלית שנמכרה ל-HP, ובעברו הרחוק יותר שימש כמנכ"ל ImageID, ספקית פתרונות דטה, וכמנכ"ל סאיטקס ויז'ן.

המנהל השכיר השני שהתעשר מהמיזוג הוא אילן לוין (46), נשיא וסגן יו"ר בחברה. לוין מחזיק במניות המהוות 2.2% מההון (כולל אופציות) - החזקה ששווה כרגע 16 מיליון דולר. לוין הצטרף לדירקטוריון אובג'ט לפני 12 שנה, אך בתפקידיו הנוכחיים הוא מחזיק רק כשנה. לוין פעיל לא מעט בתעשיית ההון סיכון המקומית, וכיהן כדירקטור בלא מעט חברות טכנולוגיה ישראליות.

אחרונה להתעשר מהמיזוג היא עדינה שור (51), שכיהנה כמנכ"לית אובג'ט במשך שש שנים. היא הייתה אמורה לכהן כדח"צית בחברה לאחר ההנפקה, אך זו בוטלה לבסוף. כיום היא מכהנת כמנכ"לית חברת הסמיקונדוקטור סלגייד (CellGuide).

לשור יש רק אופציות, בלי מניות, שמהוות 1.7% מההון - החזקה ששווה כרגע 12 מיליון דולר.

בעלי המניות הפרטיים

עוד כתבות

אובך באילת / צילום: רשות שדות התעופה

שיא צריכת חשמל בימי שישי נשבר היום בצהריים

אחרי שבקיץ נשבר השיא לקיץ (12,921 מגה וואט) ובחורף נשבר השיא עד כה, היום בצהריים נשבר שיא הצריכה לחודש מאי ושיא הצריכה לימי שישי בכלל - צריכת החשמל הגיעה ל-12,036 מגה-וואט

יעקב ליצמן, משה גפני / צילום: אמיר גוטפריד, תמר מצפי

ראשי יהדות התורה: לא ביקשנו שתהיה כאן מדינת הלכה

עדכון ● יו"ר מפלגת ישראל ביתנו בפוסט בפייסבוק: "זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה" ● ליצמן וגפני בתגובה: "לצערנו ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס"

אילוסטרציה: shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט: נאסד"ק צנח ב-1.6% והנפט צלל בכ-6%

החרפת הטון לגבי התנהלות המשא ומתן בשיחות הסחר מכבידה על המדדים ● באירופה הדאקס צנח ב-1.8%, הקאק איבד שיעור דומה ● דרישות האבטלה הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-211 אלף ● טבע ננעלה בשפל של 17 שנים

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

חשד למקרה חצבת באוניברסיטה העברית

(עדכון) ● במייל שנשלח לעשרות אלפי הסטודנטים הלומדים בקמפוס הר הצופים שבאוניברסיטה העברית נכתב כי "יש חשד שסטודנט הלומד בחוגים לגיאוגרפיה וארכיאולוגיה לתואר ראשון חלה במחלת החצבת" ● באוניברסיטה העברית אישרו את הדברים והוסיפו במדויק היכן שהה הסטודנט בימים האחרונים

ראשת ממשלת ברטיניה, תרזה מיי / צילום: רויטרס

דרמה בבריטניה: תרזה מיי הודיעה כי תתפטר מראשות הממשלה ב-7 ביוני

הודעת ההתפטרות העמיקה מיי את המשבר הפוליטי בממלכה המאוחדת, והציבה את הפרישה מהאיחוד האירופי שוב על מסלול אי-ודאות ● לפי רוב ההערכות המועמד המוביל להחלפת מיי הוא שר החוץ הבריטי לשעבר – בוריס ג'ונסון

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

נתניהו בחפ"ק השריפות: קיבלנו סיוע ממצרים והצעה לסיוע מהפלסטינים

ראש הממשלה: "המשימות שלנו הם קודם כל הצלת חיים. זה אומר שאנחנו מפנים אנשים מבתיהם, וזה דבר קשה מאוד וקורע לב אבל הדבר נדרש"

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

אחרי אמדוקס וקורנית: ישראלית נוספת על כוונת השורטיסטים

להערכת האנליסטים של Spruce Capital ורינט צריכה לרדת ב-60%-70%  ● לדעתם העלייה האחרונה במניית ורינט אינה בת קיימא, בין היתר משום שהחברה נמצאת בפיגור של שנים מול המתחרות בעולם הענן

משה כחלון ואריה דרעי / צילום: איל יצהר, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

קרב כחלון דרעי בדרך להכרעה וסיוט תמ"א אמיתי. כותרות הנדל"ן מהשבוע

מינהל התכנון עומד לשנות כתובת, איפה אושרו השבוע מתחמי דיור ענקיים ● הסיוט של דיירים בפרויקט תמ"א 38 ברמת גן, (עוד) מינוי של בכיר בשירות הציבורי שמתארך חודשים רבים ולמה זה קשור לתאונת העבודה הקטלנית מהשבוע שעבר ביבנה, איך מחיר למשתכן תרמה לפגיעה בתעשיות שונות, איפה בני זוג בשנות העשרים לחייהם רכשו דירות להשקעה, והקרב שמתפתח נגד עבודות הרכבת הקלה ביפו ● אלה היו כותרות הנדל"ן שלנו מהשבוע האחרון

אילון מאסק, מייסד טסלה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אלון מאסק במייל לעובדים: מצפים לשיא מסירות של רכבים ברבעון

מייל ששלח המנכ"ל מאסק לעובדים חושף כי החברה מצפה לשיא מסירות ברבעון ● מוקדם יותר אדם ג'ונאס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי, שנחשב כמי שמאמין בטסלה, העריך כי טסלה היא יותר "סיפור של מצוקת אשראי מאשר סיפור הצלחה"

עורכי־דין בבית משפט/ צילום: תמר מצפי

גם השופטים מצטרפים למאבק: 100 שופטים בדימוס חתמו על "קול קורא" נגד "הפגיעה בשלטון החוק"

בכך, מצטרפים גם השופטים לעורכי-דין בכירים ואנשי אקדמיה שיצאו בקריאות דומות במהלך הימים האחרונים

שלט אורקל במטה החברה בארה"ב / צילום: Shutterstock

אורקל סגרה את האקסלרטור שלה בישראל

האקסלרטור פעל בישראל במשך כשנתיים ונוהל על ידי נעם ענבר

רו"ח רולנד עם-שלם / צילום: מנחם שטאובר

רשות המסים מאשרת: נקדם חקיקה למיסוי חברות כמו גוגל ופייסבוק

כך אמר רו"ח רולנד עם-שלם, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים ● "הכלי למסות תושב חוץ הוא ליצור לו מוסד קבע"

אהרון ברק ודורית ביניש / צילום: שלומי יוסף

מכינים את הקרקע? נשיאי העליון בדימוס מביעים תמיכה בסמכות בג"ץ לפסול תיקונים לחוקי יסוד

בכנס שהתקיים הערב בבינתחומי הרצליה בנושא "מגבלות על שינויים בחוקה", התייחסו משפטנים בכירים, ביניהם גם נשיאי העליון בדימוס אהרון ברק ודורית בייניש, ליוזמות החקיקה שעל הפרק ● מוקדם יותר היום אמרה בייניש: "לא ניתן לבצע רפורמה רחבה במערכת רק בשל הצורך להימלט מהדין"

ספינת המגן הראשונה מסוג סער 6, ״אח״י מגן״ / צילום: דובר צה"ל

בצל פרשת הצוללות: הושקה ספינת המגן סער 6 בגרמניה

את קיום הטקס המתוכנן בגרמניה חשף "גלובס" בשבוע ● דובר צה"ל: "לספינות הסער 6 אמצעים ויכולות שוברי שוויון באמצעותן יוכלו הספינות לתמוך במאמץ מבצעי התקפי במסגרת ההגנה המרחבית"

ניקולא סרקוזי / צילום: Jean-Christophe Verhaegen, רויטרס

כך הצילה החסינות הצרפתית את שיראק וסרקוזי | המשרוקית

זיוף בחירות, מימון מדיקטטורים, מעילות בדיור הציבורי וקבלת תרומות אסורות מטייקונית • אלה רק חלק מההאשמות נגד נשיאי צרפת לשעבר, שיראק וסרקוזי, שהתבררו באיחור בגלל חוק החסינות הצרפתי ● המשרוקית של גלובס

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו מאיים על ליברמן באקדח ללא כדורים | פרשנות

מן ההודעה של ליברמן אתמול בלילה לפיה "ישראל ביתנו תתנגד בתוקף לממשלת הלכה, ממשלת 60" עולה שהוא לא ירים את אצבעותיו באמון בעד כינון הממשלה, והפוך: הוא יצביע נגדה ● פרשנות

שריפות ענק בכפר אוריה, גיזו, ויער הנשיא

מסתמן: השריפות הגדולות לא פרצו בגלל מדורות; אש במספר מוקדים

חוקרי אגף הדליקות במערך הכיבוי מעריכים כי השריפות הגדולות שפרצו אתמול באזור כרמיה שבנגב המערבי ובקיבוץ הראל סמוך לירושלים נגמו כתוצאה מכשל חשמלי באחד מכבלי חברת חשמל ● נסיבות ההתלקחות בבן שמן עדיין בחקירה ● בתים פונו בשריפה נוספת שפרצה סמוך לבית עזרא

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

גל גדות / צילום: Mario Anzuoni, רויטרס

הפרסומת של גל גדות להוט - הזכורה והאהודה ביותר השבוע

גיאוקרטוגרפיה: הפרסומת ללאומי - המושקעת ביותר - כמעט מיליון שקל, אך רק במקום החמישי במדד האהדה