גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": איזו טלוויזיה חכמה היא הטובה ביותר?

טלוויזיות חכמות - שלא רק מאפשרות לגלוש לאינטרנט אלא מספקות אפליקציות מובנות - הולכות וחודרות לארץ ■ זו של סמסונג טובה יותר משל סוני, LG ושארפ

טלוויזיות חכמות - כאלה שלא רק מאפשרות בגלוש לאינטרנט אלא מספקות אפליקציות מובנות - הולכות וחודרות לארץ, אך היצע האפליקציות הישראליות עדיין מצומצם. "גלובס" בדק את מסכי הדגל של סמסונג, סוני, LG ושארפ - וגילה כי הדגם של סמסונג מספק את האיכות הגבוהה ביותר לצד היצע התוכן הרחב ביות.

סמסונג S8000M: איכות תמונה מצוינת ואפליקציות מקומיות

מסך

דגם ES8000 מתמודד יפה מאוד עם שידור טלוויזיה רגיל (SD), גם בצבעים וגם מבחינת מריחה של הדמויות. מובן שב-HD התמונה מוצלחת בהרבה.

השחור נראה טוב, אבל לפעמים אפשר להרגיש קצת מריחות. באופן כללי, סמסונג מציגה צבעים חיים מאוד, שלטעמנו יוצרים תמונה טובה יותר משל המתחרים, כאשר לפעמים אפשר לראות קצת רעשים. יש מי שחש שזה נראה כבר לא אמיתי. המסך תומך בתלת-ממד ומגיע עם חבילה של 4 זוגות משקפיים.

ממשק

סמסונג נוהגת לגייר את מוצריה לעברית, ודגם ES8000 לא שונה בכך משאר המסכים שלה, אולם לא מדובר בגיור מלא. למשל, ההפעלה הקולית עדיין מגיעה באנגלית וקצת מאכזב לגלות שהחברה לא השקיעה בתחום הזה. המסך גם כולל את יישום All share של סמסונג, המאפשר למכשירים שונים כמו טאבלטים וסמארטפונים לשדר אליה באלחוט תמונות וסרטונים.

שליטה

ES8000 מגיע עם שני שלטים רחוקים. הראשון הוא שלט רחוק סטנדרטי עם כל הכפתורים לתפעול המסך, הכולל תאורה אחורית בכפתורי הסאונד. השלט השני קטן יותר, ובא לאפשר תפעול רק של הסאונד ושל יישום ההפעלה הקולית באמצעות המיקרופון הפנימי. מדובר באלטרנטיבה לתפעול הקולי באמצעות המיקרופון שנמצא במסך, שברוב המקרים מתקשה לשמוע את המשתמש.

תפעול באמצעות תנועות ידיים

המסך של סמסונג מאפשר שליטה ביישומים שונים בו באמצעות תנועה הידיים, בדומה להפעלת המשחקים באביזר הקינקט באקס בוקס 360 של מיקרוסופט. בצורה הזו אפשר לשלוט בסאונד ולבצע פעולות אחרות במסך.

הבעיה היא שהדבר עדיין לא עובד בצורה חלקה, זמן הזיהוי הראשוני לא מספיק מהיר וחייבים לשבת בצורה ישרה מול המסך, כך שאם שוכבים על הספה ורוצים להנמיך את הווליום, הרבה יותר מהיר להגיע לשלט רחוק.

יכולות חכמות

חוויית השימוש ב-ES8000 מדגימה כיצד תיראה הטלוויזיה בעתיד. קודם כל, הטלוויזיה הזו מוגדרת כסמארט TV והיא מאפשרת גישה למגוון רב של תכנים מאתר מיוחד של סמסונג. יש כאן גישה מובנית לאפליקציות של אתרי וואלה, מאקו, ישראל היום ו-ynet, ושירות השכרת סרטי קולנוע של אורלנדו. כל אלה מצטרפים לאפליקציות של יו-טיוב ופייסבוק. זמני הטעינה של האפליקציות והשימוש בהם יחסית מוצלח, בזכות מעבד כפול הליבה שמפעיל את המסך הזה. מלבד כל זה, המסך משמש כסטרימר (מזרים מדיה) לקריאת קבצי וידיאו עם תרגום לעברית.

עיצוב

מסך דק מאוד עם המסגרת הכי דקיקה שראינו. התחושה היא שבקושי אפשר לראות אותה, מה שמקנה למסך מראה מאוד יוקרתי, שמושלם על-ידי רגלית מאוד דקה.

סאונד

הרמקולים יחסית חלשים.

חיבורים

3 כניסות USB, חיבור RCA, תקשורת אינטרנט אלחוטית ו-3 כניסות HDMI.

שורה תחתונה

איכות התמונה והעיצוב במסך של סמסונג טובים מאשר במסכים האחרים שבדקנו. חוויית השליטה במסך מציגה כיצד נתפעל את הטלוויזיות שלנו בעתיד. עם זאת, מדובר עדיין בדור הראשון של טלוויזיות המאפשרות שליטה בתנועה ובקול, ויש עדיין צורך בשיפורים רבים.

סמסונג S8000M / צילום: יחצ

LG דגם LM860Y: עיצוב יפה בלי תוכן מקומי

מסך

מסך LED עם צבעים מאוד חיים. המעבד מתמודד בצורה טובה עם השידורים הלא איכותיים בארץ. מצדי המסך יש מעט זליגת אור. בדומה למסכי LED אחרים, גם כאן הייתה השתקפות של האור.

ממשק

הממשק של LG ידידותי מאוד בכל המסכים. קל להבינו, הוא מגויר לעברית וניתן להגיע בקיצורים מהירים להגדרות חשובות כמו שינוי צבע התמונה.

האפליקציות והיכולות החכמות נמצא בכפתור הבית, המוביל לאפליקציות כמו פייסבוק, יו-טיוב, טוויטר, ופיקסה. האפליקציה המקומית היחידה הקיימת כאן היא של וואלה, אולם בעתיד המצב אמור להשתפר עם אפליקציות ישראליות נוספות.

מעבר לזה, יש כאן סרטונים קצרים, למי שממש רוצה לנצל את יכולות התלת-ממד שהפתיעו אותנו לטובה.

שליטה

הדגם מגיע עם שלט בשם מג'יק, שמזכיר קצת בננה ומציע תפעול יחסית נוח לשימוש באופציות החכמות, מכיוון שהוא מאפשר להשתלט על הסמן לביצוע פעולות בתפריט האינטרנט. את המג'יק מחזיקים ביד והסמן מגיב לתנודות היד. חלק מהיישומים ניתנים להפעלה קולית, אבל לא מצאנו אותם. מצד שני, כדי לבצע פעולות של שליטה בווליום ופעולות שגרתיות אחרות, השלט הרגיל נוח יותר לשימוש.

יכולות חכמות

המסך משמש גם כסטרימר, שלא התקשה להציג קובצי וידיאו שהצגנו בפניו, כולל קובצי כתוביות בעברית. ניתן להציג תוכן מהמחשבים בבית דרך הרשת האלחוטית.

עיצוב

המסגרת דקה במיוחד, ולעתים נותנת תחושה שהמסך צף באוויר. מה שמוסיף להרגשה הזו הוא הרגלית המיוחדת, המגיעה במראה מקומר בצבע כסף.

סאונד

הסאונד בדגם שבדקנו היה יחסית חלש ובינוני. לטענת היבואן, הרמקול לא היה תקין ביחידה שהעביר לסקירה.

חיבורים

3 כניסות USB וגם 4 כניסות HDMI, חיבור RCA דרך מתאם ו-WiFi.

שורה תחתונה

המסך מציע עיצוב יפה, ממשק ידידותי בעברית, איכות תמונה טובה ומוצלחת, אבל סאונד בינוני והיעדר תכנים מקומיים.

LG LM860Y / צילום: יחצ

סוני HX75: אין אפליקציות מקומיות, אך יש עברית

מסך

צפייה בשידורי HD סיפקה שחור מוצלח עם תמונה נקייה. מצב הצבעים החיים אינו מצליח להתחרות ברמה הזו במסך של סמסונג, כאשר יש קצת רעשים בתמונה. בשידור רגיל, התמונה בסך הכול טובה. זוויות הצפייה של ה-HX75 פשוט מעולות. ניתן לשבת גם לצד המסך ועדיין לראות תמונה מוצלחת. מלבד זה, המסך תומך בתלת-ממד.

ממשק

לאחרונה החלה סוני לגייר את מסכי הטלוויזיה שלה עם ממשק מלא בעברית. מדובר בחברה היפנית הראשונה בארץ שמבצעת מהלך כזה, ובהחלט מגיע לה שאפו על ההתייחסות לקהל המקומי, בניגוד ליצרניות רבות שלא מוכנות להשקיע בקהל שמשלם להן עשרות אלפי שקלים על מוצר.

הממשק של סוני מזכיר מאוד את זה הקיים בקונסולות המשחקים שלה. אולי בגלל ההכרות המוקדמת ארוכת השנים עם הפלייסטיישן, מצאנו את עצמנו מתפעלים אותו בקלות.

יכולות חכמות

סוני מוגדרת כאינטרנט TV מבחינת החברה בחו"ל, שזה מושג אחר לסמארט TV. המסך אכן חכם, אבל לא מנצל את הפוטנציאל שלו בארץ. אי-אפשר למצוא כאן אפליקציות מקומיות, ושירותי הסרטים והמוזיקה של סוני שפועלים בעולם בסינרגיה עם הלפטופים, הפלייסטיישן והסלולריים של החברה, לא זמינים בישראל.

מה שנשאר ללקוחות הן אפליקציות זרות כמו יו טיוב, יורו ספורט, יורו ניוז ופייסבוק. כמו כן, אפשר לשלוט במסך באמצעות אפליקציה.

עיצוב

בניגוד למסכים היפים של היצרניות הקוריאניות, העיצוב של סוני קצת משעמם. המסגרת לא מספיק דקה, והמראה שחור סטנדרטי.

סאונד

איכות הצליל בינונית מאוד.

חיבורים

סקארט, 2 כניסות USB, אינטרנט אלחוטי פנימי ו-4 כניסות HDMI.

שורה תחתונה

המסך של סוני מוצלח, אבל היינו מצפים מהחברה לקצת יותר.

סוני HX75 / צילום: יחצ

שארפ LE830E: איכות מוצלחת, אבל איפה העברית?

מסך

הדגם שייך לסדרת Aquos Quattron 3D הכוללת 4 צבעי יסוד במקום 3 (אדום, ירוק וכחול). התוספת היא הצבע צהוב, הפועל כאן על מסך LED. התוצאה היא תמונה עם צבעים חדים, כאשר הוספת הגוון הצהוב מציגה מניפת צבעים רחבה יותר ועשירה. כל גוון צהוב, חום או זהב שנתקלנו בו על המסך נראה טוב, וגם השחור נראה לא רע בכלל. יש תלת-ממד.

ממשק

שארפ לא החליפה את הממשק כבר הרבה זמן והתחושה מיושנת. החברה גם לא טרחה לגייר את הממשק שלה לעברית.

יכולות חכמות

יש גישה לשירות Aquos Net שכולל גישה לאפליקציות כמו טוויטר, יו טיוב ופיקסה (שירות התמונות). אפליקציית המוזיקה Aupeo גם עובדת כאן בצורה חופשית. אפליקציית Cartoon Network לא זמינה בישראל. השימוש מאוד איטי ואין אפליקציות מקומיות.

שליטה

אין אפליקציה או יכולות שמשדרגות את החוויה הזו.

עיצוב

העיצוב דק, אבל המסגרת לא דקה מספיק ונראית מיושנת לעומת הדגמים החדשים של הקוריאניות. מלבד כניסות ה-HDMI, שאר החיבורים כמו הסקארט מופיעים בגב המכשיר, מה שלא מאפשר להשתמש בהם, אם תולים את המסך על הקיר.

חיבורים

3 כניסות USB, סקארט ו-4 כניסות HDMI. למסך אין חיבור WiFi פנימי ודרוש במתאם.

שורה תחתונה

השארפ מספקת תמונה מוצלחת בזכות הצבע הצהוב והמחיר סביר. מצד שני, אין עברית בממשק וגם לא תכנים מקומיים באפליקציות.

שארפ LE830E / צילום: יחצ

עוד כתבות

הפגנות בעיראק/   צילום: רויטרס

עוני, שחיתות והפסקות חשמל: עיראק נכנסת לעידן החושך

השיבושים באספקת החשמל בעיראק, אחת מיצרניות הנפט הגדולות בעולם, הובילו לגל הפגנות אלים ברחבי המדינה • האיראנים ששולטים על השאלטר ומעורבים עד צוואר בענייניה הפנימיים מסתכלים מהצד, והישועה תגיע אולי מיריבתה סעודיה

פוטין / צילום: רויטרס - Sputnik Photo Agency

המלחמה של פוטין על הזכויות במותג הוודקה "סטולי" הגיעה לארץ

סכסוך האלכוהול הרוסי המתנהל במקביל במספר מדינות - עכשיו גם במחוזי בת"א: בתביעה שהגישה, טוענת ממשלת רוסיה כי שפלר גזל ממנה את הזכויות למותגים הפופלאריים ומוכר אותם ברחבי העולם; לדבריה, האוליגרך מוכר וודקה מזויפת המיוצרת בכלל בלטביה

"בנק הפועלים מהלך עלינו אימים והופך אותנו לשבויים"

לבנק הפועלים ולסמינר הקיבוצים יש סכסוך נדל"ן בהיקף מאות מיליוני שקלים, שמקורו בהסדר הקיבוצים לפני כ-30 שנה ● מנכ"לית המכללה במכתב לאריק פינטו: "להסכמים הישנים אין תוקף כלפינו" ● בנק הפועלים: "תיאור הדברים במכתב חוטא לאמת"

אילן בן דב / צילום: שלומי יוסף

עסקת הביטקוין של חוגג ובן-דב: מגעים להסרת העיקול

למרות הדיון הסוער השבוע בבקשתו של בן-דב לבטל עיקול בסך 100 מיליון שקל שהוטל על נכסיו, הודיעו עו"ד אופיר נאור ובן-דב לביהמ"ש כי הם מנהלים מו"מ לסיום הליך העיקול ללא צורך בהכרעה שיפוטית

פועל הודי /צילום: Amit Dave, רויטרס

הודו: פוטנציאל באופק ותהום מעבר לפינה

רבים תולים תקוות בכך שהיא תהווה את מנוע הצמיחה של העולם בשנים הקרובות ● הם נסמכים על כך שזוהי מדינה דמוקרטית, שאמורה להתחיל להשקיע בתשתיות, לשפר את הכלכלה ולהוביל מיליוני אזרחים אל מעל לקו העוני ● אבל עד שהחלום האוטופי ההודי יתגשם יכול לעבור זמן רב, שכנראה אינו עומד לרשות של החברות ההודיות שצריכות להחזיר חובות כבר היום

 אבו מאזן / צילום: רויטרס

בינתיים ברשות הפלסטינית: קרב הירושה בפתח

יושב ראש הרשות הפלסטינית יהיה בנובמבר הקרוב בן 83 ● שמות רבים מועלים בתקשורת הפלסטינית כמועמדים לרשת את הראיס, בהם מפקדי ארגוני ביטחון ומודיעין, מושלי מחוזות ובכירי הפתח ● לפי הסקרים, השלושה המובילים בדעת הקהל הם דווקא אנשי אקדמיה ועסקים, מה שמבטא את אכזבתם של הפלשתינים מההנהגה הפוליטית

 רפואת סוף החיים לילדים / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

"העולם על סף מהפכה קוונטית וישראל חייבת להיכנס למרוץ"

קבוצת פרופסורים בכירים מהטכניון, ששכנעו בשעתו את פרס ואולמרט להפוך את ישראל למעצמת ננו-טכנולוגיה, מסמנת את היעד הבא: להסתער על עולם המחשוב הקוונטי, לפני שארה"ב, סין וענקיות כמו גוגל ו-IBM משתלטות עליו ● השאלה היא מתי התקציבים שהובטחו יגיעו, ואם ראש הממשלה לא יהפוך בדרך את סדרי העדיפויות

עזה / צילום: רויטרס - Mohammed Salem

כל הסימנים הראו: הידרדרות המצב בעזה בלתי נמנעת

חמאס לא איבד את השלטון ובטח שלא ויתר עליו. ישראל לא רצתה הודנה ולפי השר זאב אלקין, לא התכוונה לשנות את מדיניות הסגר ● הרשות הפלסטינית נשארה מחוץ לרצועה, ומצרים רצתה יותר מעורבות, אבל הקפידה לוודא שעזה נשארה בעיה ישראלית ● דוח מיוחד - כתבה זו פורסמה לראשונה בחודש מאי האחרון

דיון הערכת המצב בקריה בת"א / צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

הותר לפרסום שמו של החייל שנהרג בגבול רצועת עזה

עדכון: סמל ראשון אביב לוי, בן 21 מפתח תקווה, הוא הלוחם שנהרג אתמול מירי צלף פלסטיני ● גורם מדיני בכיר: "חמאס ספג מכה קשה אתמול וביקש דרך המצרים הפסקת אש, תוך שהוא מתחייב להפסיק את טרור האש ואת הטרור על הגדר" ● דובר צה"ל: "בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום הבוקר הוחלט על קיום שגרה אזרחית מלאה ביישובי עוטף עזה"

תחנת אוטובוס בירושלים / צילום: איל יצהר

עובדי הארגז ומרכבים יפגינו מחר על ביטול חובת רכש הגומלין

בעקבות פרסום "גלובס" כי משרד התחבורה מתכוון לבטל את חובת רכש הגומלין מחברות זרות שמוכרות אוטובוסים לחברות התחבורה בארץ, עובדי חברות הרכבת האוטובוסים צפויים להפגין מחר במשרד התחבורה

מארק צוקרברג / רויטרס

פייסבוק בוחנת חשד כי חברת אפליקציות הפרה תנאי שימוש

הרשת החברתית הקפיאה אפליקציות של חברת קריסמון האקסגון, שבין לקוחותיה נמצאים ארגוניים ממשלתיים אמריקאים וארגון רוסי עם קשרים לקרמלין ● מייסד קריסמון עומד בראש פרויקט של פייסבוק, שבודק את השפעתה של הרשת החברתית על מערכות בחירות ברחבי העולם

פוטין וטראמפ בפגישתם השבוע בהלסינקי / צילום: רויטרס - Grigory Dukor

כשהנשיא האמריקאי מעדיף לחבק את הרודנים

האם ישראלים אופוריים צריכים לפקפק בנאמנותו של דונלד טראמפ? השבוע הם קיבלו סיבות טובות, כאשר נשיא ארצות הברית הראה את מי הוא מעדיף

 רפואת סוף החיים לילדים / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

חייבים לדבר גם על זה: איך מתמודדים עם ילדים שנוטים למות

בתרבות שלנו, מוות של ילדים הוא עניין בלתי נתפס כמעט, אבל דווקא משום כך ילדים נוטים למות אינם זוכים מספיק לטיפול סוף-חיים תומך: הורים חוששים לדבר עם ילדיהם על מצבם, הצוות הרפואי נמצא בקונפליקט והמדינה מסתפקת ברופא פליאטיבי אחד למאות חולים ● איך יוצרים מערכת בריאות שתתמודד טוב יותר עם הבלתי נסבל?

נופים של מונסון, בעיר ובכפר. החגים הייחודיים לעונה / צילום: יותם יעקבסון

תיירות | טיולי מונסון, זה לא מה שחשבתם

המונסון הוא לא רק גשמי זעף והצפות ● יש לו גם צד אחר ויפה, שהופך את הטיול באסיה, ובמיוחד בהודו, לחוויה יוצאת דופן ● המונסון שובר את החום, צובע את ההרים בירוק ומעורר פריחה נדירה ● לא במקרה יש שפע של חגיגות ופסטיבלים בעונה זו, הנחשבת לעונה של אהבה ותשוקה

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

מיקרוסופט הכתה התחזיות: ההכנסות עמדו על 30 מיליארד ד'

ענקית הטכנולוגיה רשמה רווח של 1.13 דולר למניה, לעומת ציפיות האנליסטים לרווח של 1.08 דולר למניה ● ברבעון הנוכחי מיקרוסופט הכריזה על הרכישה של פלטפורמת גיטהאב לאחסון קוד ב-7.5 מיליארד דולר, והתמודדה עם ביקורת על שיתוף הפעולה שלה עם משטרת ההגירה האמריקאית

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ תוקף את האיחוד האירופי על קנס גוגל: "אמרתי לכם!"

האיחוד האירופי הכה בקנס של 5 מיליארד דולר על אחת החברות הגדולות ביותר שלנו, גוגל. הם באמת ניצלו את ארה"ב, אבל לא לאורך זמן!" כך צייץ נשיא ארה"ב בתגובה לקנס המאסיבי שהוטל על גוגל

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ מאיים על סין במכסי מגן של כ-500 מיליארד דולר

נשיא ארה"ב אמר היום (ו') שהוא מוכן להטיל מכסים על כל הסחורה המיובאת לארה"ב מסין, בסכום כולל של 505 מיליארד דולר

רכב הפנאי החשמלי של סאייק / צילום: באדיבות סאייק

תשכחו מטסלה והכירו את הכוכב הבא בתחום ה-SUV החשמלי

לא ספורטיבי אבל נאה, מרווח, שקט, נגיש במחירו ויכול לנסוע שבוע שלם אל העבודה ובחזרה ממנה בלי לראות שטקר, עם אפס צריכת דלק וזיהום אוויר ● רכב הפנאי החשמלי של סאייק הסינית, שעשוי להגיע אלינו בשנה הבאה, מסמן את הכיוון אליו מתכנסת תעשיית הרכב

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

המנכ"ל החדש של גולדמן זאקס יסיר החשאיות מהבנק

השבוע נודע כי דיוויד סולומון, נשיא ומנהל תפעול בגולדמן זאקס, ייכנס ב-1 באוקטובר לתפקיד מנכ"ל הקבוצה במקומו של לויד בלנקפיין ● המהלך מסיים למעשה את עידן המשבר הכלכלי שממנו נחלץ הבנק תחת שרביטו של בלנקפיין, וכעת מוטל על סולומון - שכבר מתווה אג'נדה של פתיחות ושקיפות - למצוא דרכים לצמוח

שר האוצר, משה כחלון / צילום: משה מילנר, לע"מ

מוד'יס העלתה את תחזית הדירוג של ישראל לחיובית

הסיבות להעלאה בדירוג, לפי הודעת מוד'יס, הן "תוצאות פיסקליות טובות, שאם יישארו, יחזקו את יכולת ספיגת הזעזועים של המאזן הממשלתי" ו"כלכלה מתחזקת עם סקטור הייטק שמתרחב, עצמאות אנרגטית מוגברת ועמדה חיצונית מתחזקת"