גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חקירת דורון עופר: "לפני מות אביך התנגדת לתת לו הלוואה"

עו"ד נבות תל-צור, שחקר את דורון עופר בביהמ"ש, טען כי בקשתו של דורון עופר לקבל מסמכים מחברת עופר השקעות הוגשה שלא בתום-לב וממניעים זרים

"עד פטירתו של אבי, יולי עופר, בספטמבר 2011, לא הייתה לי שום בעיה לקבל אינפורמציה מחברת עופר השקעות. אחרי מותו פתאום הייתי צריך להגיש בקשות מיוחדות לשם כך" - כך העיד היום (א') איש העסקים דורון עופר בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, במסגרת דיון בעתירתו לחייב את חברת עופר השקעות להעביר לידיו מידע ומסמכים הנוגעים לפעילותה.

בית המשפט קבע כי על עופר השקעות להעביר תוך 7 ימים את המסמכים לדורון עופר, שיבחן האם הם עולים בקנה אחד עם בקשתו. אם לא תושג הסכמה בין הצדדים, ייערך דיון נוסף בבקשתו של דורון עופר.

בא-כוחה של עופר השקעות, עו"ד נבות תל-צור, שחקר את דורון עופר בבית המשפט, טען בפני השופט עודד מודריק כי בקשתו של דורון עופר לקבל מסמכים מהחברה הוגשה שלא בתום-לב, ממניעים זרים, תוך ניצול לרעה של החוק ולמטרה זרה. "הבקשה היא על הרחבה גורפת מדי של הוראות החוק ושבית המשפט יפתח את כל הנושאים", אמר.

עו"ד תל-צור רמז כי בקשתו של דורון עופר הוגשה בשל הסכסוך על ירושת אביו, שמתנהל בינו לבין אחותו ליאורה עופר, וציין כי בקשתו הוגשה כחודשיים אחרי שיולי עופר ז"ל הלך לעולמו.

עו"ד תל-צור הטיח בדורון עופר שעמד על דוכן העדים: "לכן כשביקשת פרטים על תשלומים של נושאי משרה 3 שנים אחורה, ביקשת פרטים גם על אביך, שהיה ראש וראשון לנושאי המשרה".

"בסך-הכול ביקשתי לדעת כמה מקבלים דירקטורים. לא פירטתי מי כן ומי לא... הייתה לי תקופה לא קלה, אבי היה חולה אנוש, אבל לא היה לי שום סכסוך עם אבי", השיב דורון עופר.

עו"ד תל-צור המשיך לתקוף את דורון עופר: "חודש לפני מותו של אביך, התנגדת לתת לו הלוואה שנועדה למנוע מבעדו להגיע למצב מביש של כינוס נכסים. אתה התנגדת".

בשלב זה התערב עו"ד אלקס הרטמן, בא-כוחו של דורון עופר, ואמר: "באיזו דרך החיטוט הזה בחיי המשפחה רלוונטי למשפט הזה? בבית המשפט למשפחה מתנהל סכסוך בין הצדדים בדלתיים סגורות. אין שום צורך לחקור כאן על פרטים כאלה. אלה דברי משפחה שאינם קשורים למשפט הנוכחי".

בהמשך השיב דורון עופר לשאלתו של עו"ד תל-צור ואישר כי טרם מותו של אביו הועברו אליו כספים רבים, אך הוא אינו זוכר את ההלוואה הספציפית עליה דיבר תל-צור.

השופט עודד מודריק העיר כי אין מחלוקת שיש סכסוך משפחתי בין דורון לליאורה עופר שמתנהל בבית משפט לענייני משפחה, "ואולי היה לי יותר מעניין לנהל את המשפט שם", אמר, אך באותה נשימה הוסיף: "אבל זה לא שייך לכאן". השופט הוסיף כי הוא מבין שהמסמכים שעופר השקעות אינה מוכנה להעביר לדורון עופר הם סודיים.

בא-כוחו של דורון עופר, עו"ד אלקס הרטמן, הגיב: "דירקטור לא יכול לעשות כל שימוש במידע שמגיע לו מהחברה, אך הוא יכול למשל להגיש תביעות משפטיות על סמך המידע. ככל שהדין קובע סודיות - הוא קיים, וככל שלא - הוא אינו קיים".

עו"ד הרטמן טען כי בעיניו כל הסיטואציה היא "די מוזרה". "לגבי הפרוטוקולים של מועצת המנהלים והאסיפה הכללית של החברה, אני מניח שלא תהיה בעיה להעביר אותם לדורון, כי ברור שצריך להראות אותם", אמר.

בנוסף, עו"ד הרטמן ציין כי יכול להיות שבהתאם למסמכים שיקבל, דורון עופר יבקש מאחותו מליאורה להחזיר מיליוני דולרים שקיבלה מהחברה (הכוונה ל-300 אלף דולר שקיבלה ליאורה עופר מהחברה מדי שנה, ודורון עופר טוען שהיא קיבלה שלא כדין. ח"מ).

בתום הדיון ובהסכמת הצדדים קבע בית המשפט כי עופר השקעות תעביר לידי דורון עופר את המסמכים, כדי שיברר אם הם עולים בקנה אחד עם בקשתו. אם לא תושג הסכמה אחרי שהם יועברו, ייקבע דיון נוסף במחלוקת.

בתחילת הדיון הציע השופט מודריק לצדדים לעבור על כל קבוצה של מסמכים שמבקש דורון עופר לקבל לידיו, ולבחון איזה מהם הוא יכול לקבל. "לרדת לתוך הקרביים ולראות אם הוא מנסה לעשות בכך שימוש מחוץ לתפקידו כדירקטור, אני לא בטוח שצריך. ברמה העקרונית, המידע שקשור בפעילות החברה מגיע לו, יש על זה פסיקה עצומה", אמר השופט, אך בהמשך הוא איפשר, כאמור, לבא-כוחה של עופר השקעות לחקור את דורון עופר.

לפני שבועיים הגישה עופר השקעות לבית המשפט תגובה חריפה לעתירתו של דורון עופר לחייב את החברה להעביר לידיו מידע ומסמכים הנוגעים לענייניה ולפעילותה.

באמצעות עורכי הדין נבות תל-צור וטל שפירא ממשרד רם כספי ושות', כתבה עופר השקעות בתגובתה כי "דורון עופר גמר אומר להיאבק באחותו, אף במחיר של פגיעה בוטה וחסרת תקדים בחומרתה בכבודו של אביו המנוח".

לדברי החברה, "לא טובת החברה המשיבה עומדת לנגד עיני המבקש, כי אם האינטרס האישי-כספי שלו הוא המניע אותו בהליך זה, כמו גם בנקיטת הליכים נוספים".

כן טוענת החברה, בין היתר, כי בקשתו של דורון עופר הוגשה בחוסר תום-לב, והיא חורגת באופן בוטה מהוראות הדין והפסיקה "בכל הקשור לזכותו של דירקטור לעיין ולבדוק את מסמכי החברה".

החברה אינה מסתפקת בכך ומוסיפה כי דורון עופר אינו דירקטור העושה עבודתו נאמנה, "אלא בפנינו מבקש הרואה לנגד עיניו תכלית אחת בלבד - קידום האינטרסים האישיים-כספיים שלו, בהליך שהוא מנהל בבית המשפט למשפחה לביטול צוואת אביו המנוח".

עופר השקעות מבקשת לכן מבית המשפט כי ידחה את בקשתו של דורון עופר לקבל מסמכים שונים מהחברה בעניינים שונים.

נזכיר כי לפני כ-3 חודשים החליט דורון עופר להעמיד את עצמו כמועמד לתפקיד דירקטור מטעמו בבנק מזרחי-טפחות, כצעד מתריס המופנה בעיקר נגד אחותו, ליאורה עופר.

נציין כי דורון עופר מחזיק ב-15% ממניות עופר השקעות, המחזיקה בכ-20% ממניות מזרחי-טפחות, ואולם הוא מציג את עצמו כמועמד לתפקיד הדירקטור מטעמו - ולא מטעם עופר השקעות.

דורון עופר לא היה מעורב במשך השנים במזרחי-טפחות, וככל הידוע, זו הפעם הראשונה שבה הוא הציע עצמו לתפקיד דירקטור, כך שעל-פי הערכות מדובר בצעד טקטי, כחלק ממלחמת הירושה שלו מול ליאורה עופר.

מקורבים לדורון עופר מסרו בזמנו ל"גלובס" כי ליאורה עופר מנסה להסתיר מסמכים שישפכו אור על פעולות מפוקפקות לכאורה שבוצעו בחברת עופר השקעות, תוך חשש לגרימת נזקים לחברה.

דורון עופר מיוצג בידי עורכי הדין אלקס הרטמן, נועם זמיר וענת וולפוביש.

עוד כתבות

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

מתקן הפקת נפט/  צילום: רויטרס, Axel Schmidt

יצרניות הנפט יצמצמו את תפוקת הנפט ב-500 אלף חביות ליום

שרי האנרגיה מכמה ממעצמות הנפט הגדולות בעולם הודיעו היום כי נתקבלה הסכמה להעמיק את ההפחתה בייצור הנפט ● כתוצאה מכך, מחירי הנפט מזנקים כעת ב-1.3%

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

אהרון ברק/ צילום: איל יצהר

דעה: "פרשת אפרופים" - לא מחלוקת פרשנות, מלחמה על הנרטיב

הוויכוח בפרשת אפרופים לא היה מחלוקת על פרשנות חוזים אלא מלחמה על נרטיב פוליטי ושבטי • לא במקרה רוב הימין תמך בניתוח שלי, ולא באורח פלא השמאל התנגד לו

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים