גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"רשות המסים הפרה הבטחה לשלם לי 20% מהמס שייגבה בתמורה להלשנה"

כך טוענת תושבת תל-אביב שדיווחה ל"מלשינון" של רשות המסים על העלמת מס של בעלת הבית שלה לשעבר ■ רשות המסים בתגובה: "המדווחים מיודעים מראש כי היה והמידע לא יוביל להליך פלילי, לא ישולם להם גמול"‏

"רשות המסים הבטיחה לתת לי תגמול של 20% מסך המס שייגבה מבעלת הבית שלי לשעבר, בתמורה לכך שדיווחתי שהיא אינה משלמת מס, אך היא הפרה את הבטחתה" - כך טוענת א', בשנות ה-40 לחייה מתל אביב.

בעקבות קמפיין ה"מלשינון" ("קו הצדק") של רשות המסים שמתנהל מזה מספר חודשים, פנתה א' ל"גלובס" לפני מספר ימים והעלתה את הטענות נגד רשות המסים.

סיפורה של א', שהיא כיום מובטלת, חושף את המניעים של חלק מהאזרחים שפונים ל"מלשינון" ומדווחים על אזרחים מעלימי מס, ומציף על פני השטח את הבעייתיות של "המלשינון".

סיפורה גם מזכיר את מה שרבים מאתנו שכחו (או מעולם לא ידעו) - שבחלק מהמקרים מבטיחה רשות המסים תגמול כספי למי שילשין על מעלימי מסים.

"יומיים אחרי שיצא קמפיין 'המלשינון' של רשות המסים עם השחקן נתי רביץ, התקשרתי ל'קו הצדק' של הרשות ואמרתי שיש לי מידע על משפחתה של בעלת הבית שלי לשעבר, שבבעלותה 10 דירות להשכרה", סיפרה א' ל"גלובס".

לדברי א', המסרבת להזדהות בשמה המלא בשל חשש מהמשפחה עליה דיווחה, "כעבור יומיים נוספים הוזמנתי למשרדי מס הכנסה במגדל הקריה בתל-אביב. נכנסתי לשיחה עם חוקר בכיר והעברתי את המידע שלי על בעלת הבית, כולל 7 מסמכים שונים, כגון חוזים של משפחת בעלת הבית. החוקרים הבטיחו לי סכום של עד 20% מגובה הקנס שיוטל על בעלת הבית".

"ניצול של אזרחים"

- ומה קרה אחר-כך?

"כעבור עוד מספר שבועות התקשרו אליי חוקרי רשות המסים והודיעו לי שהחקירה בעניינה של בעלת הבית הועברה מהמסלול הפלילי לאזרחי, ולכן אני לא זכאית לקבל תגמול כלשהו בגין העבודה שהקדשתי כדי לחשוף את מעשיה.

"זו התנהגות חמורה מאוד של רשות המסים, שמפירה התחייבויות שלה. זה אפילו יותר חמור מבעל דירה שלא משלם מסים. זה ממש ניצול של אזרחים. תעשו את העבודה הזאת בעצמכם - או שתשלמו את מה שאתם מתחייבים לי. תחסכו וקחו את הכסף לחינוך ולביטחון. אחרי דבר כזה אתה מרגיש הכי אידיוט בעולם".

רבים יחשבו שההתנהגות של א' היא התנהגות של מלשינה, שמונעת מבצע-כסף. "מבחינתי זה דיווח ולא הלשנה", היא אומרת. "בזכות מדווחים כמוני נחסך לרשות המסים זמן, כוח-אדם ומשאבים רבים. הבאתי להם את כל המידע 'על מגש של כסף', ואני חושבת שלא ייתכן שהרשות לא משלמת לי את הסכום שהובטח, בתירוץ שהמסלול הועבר לאזרחי. זה לא פחות חמור מלא לשלם מסים".

- למה פנית ל"גלובס?"

"ההרגשה שלי היא שהתנהגות רשות המסים אינה שונה מהתנהגות של מעלימי מס. אני גם מרגישה שהתקשורת עושה שירות יומיומי לרשות המסים בכתבות שאתם מפרסמים על מבצעים של הרשות, ואינה מדווחת מספיק על ההתנהגות האמתית של הרשות, שמפירה הבטחות לאזרחים. אני רוצה לשנות את המצב הזה".

"אשקול הגשת תביעה"

- מה את מתכוונת לעשות?

"אני שוקלת הגשת תביעה נגד הרשות. מעבר לכך, אני רוצה שאזרחים יידעו שמה שהרשות מבטיחה היא לא מקיימת. כל-כך הרבה זמן וכסף נחסכים לרשות בזכות הדיווחים האלה, למה לא לתת כסף למדווחים ולא לעמוד במילה? ניסיתי להתלונן בפני משה אשר, מנהל רשות המסים, אבל 'ניערו אותי' ולא נתנו לי לדבר אתו. בעיניי, זו לא דרך לטפל בדברים".

בימים אלה ממשיכה רשות המסים לנהל את הקמפיין השנוי במחלוקת לעידוד אזרחים לדווח לה על מעלימי מס, באמצעות הטלפון או האינטרנט.

בשבוע שעבר חשף "גלובס" כי מאז השיקה הרשות את קמפיין "המלשינון", המכונה בידי הרשות "קו הצדק", היא קיבלה יותר מ-8,000 פניות.

"קמפיין המלשינון" זוכה גם לביקורת. לדברי המבקרים, לא ראוי שרשות ציבורית תעודד אזרחים להלשין על חבריהם. העובדה כי חלק מהמלשינים זוכים גם לתגמול כספי תמורת המידע שהם מעבירים, עשויה להגביר ביקורת זו.

הרשות: הסכם חריג

רשות המסים מסרה בתגובה: "הסכם לתשלום גמול למקור הינו הסכם חריג, ונדירים המקרים בהם מובטח גמול כספי למוסר מידע. עם זאת, במקרה שמובטח גמול, הוא נקבע כאחוז מסוים, שיכול להגיע עד 20%, מהקנס שהוטל על-ידי בית המשפט או הכופר, וזאת בהתאם לאיכות המידע ולאפשרות לעשות בו שימוש בהליך פלילי.

"בכל מקרה, ככלל אין משולם גמול מהגבייה בהליך אזרחי, ובכל פנייה למסירת מידע, מוסר המידע מיודע בבהירות כי היה והמידע לא יוביל להליך פלילי, לא ניתן יהיה לשלם גמול, וכך גם נעשה במסגרת הפניות ל'קו הצדק'. היה והגברת שפנתה אליכם תרצה שנבחן את טענותיה לגופן, היא מוזמנת לפנות ישירות או באמצעותכם".

עוד כתבות

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

ישי דוידי / צילום: יונתן בלום

מגדילה את המינון: קרן פימי תגדיל את החזקותיה בקמהדע בהשקעה של 25 מיליון דולר ותחזיק ב-21% ממניותיה

עמיר לונדון, מנכ"ל החברה: "הסכום ישמש לרכישות ולפיתוח עסקי; החברה תמשיך להיות רווחית ולייצר מזומנים בשנים הקרובות" ● לפני כחודשיים השקיעה קרן הפרייבט אקוויטי 30 מיליון דולר תמורת 12% ממניות קמהדע, והפכה לבעלת המניות הגדולה בחברה

אורלי מנע שני/ צילום: תמר מצפי

מה זה ניכור הורי? בית המשפט העליון יידרש להכריע

צמד המילים "ניכור הורי" הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה בתיקי משפחה ● במסגרת בקשת רשות ערעור עקרונית, אם שבנה מסרב לפגוש אותה במשך תשעה חודשים מבקשת להסדיר את הבלגן החוגג בערכאות הנמוכות ולהורות לביהמ"ש להורות על חידוש הקשר שלה עם בנה

חתימת הסכם קיבוצי בבנק הפועלים / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

ללא הפתעות: נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים, בהתאם להבנות שהוכרזו לפני כשבועיים

במסגרת ההסכם סיימו העובדים וההנהלה תקופה של שנתיים שבהן לא היה לעובדי הבנק הסכם קיבוצי תקף, מאחר וההסכם הקיבוצי הקודם בבנק תם בסוף 2017, ומאז ועד עתה לא הושגו הסכמות לגבי ההסכם החדש

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

הנהר הסודי של כאן 11 / צילום: צילום מסך, כאן11

דעה: נהר סודי? לא בדיוק. איך מתייחסת כיל בדוחות הכספיים לתופעה ומה באמת צריך להדאיג

מהדורת החדשות של "כאן 11" התיימרה לחשוף אתמול נהר חדש בישראל ● הצילומים אומנם היו מרהיבים, אך מדובר בתופעה שנחקרה בעבר ואפילו הופיעה כבר בדוחות כיל ● השאלה שצריכה להטריד אותנו לא עוסקת באם מדובר בגילוי חדש או ישן, אלא בזיהום הסביבה שיוצרת כיל ● דעה

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

פארק התעסוקה כפיר  / הדמיה: ויו פוינט

משרד השיכון יצא במכרזים לקניון ולשטחי תעסוקה בבית שמש

בחודש הבא יפורסמו שני מכרזים להקמת מבנים מניבים בעיר; האחד הינו פארק תעסוקה וקניון ראשון בעיר, השני הוא קרקע לבניית קניון ובניין משרדים חדשים ● ראשת העיר: "בית שמש טובה לעסקים - העירייה מזמינה יזמים וחברות עסקיות לקחת חלק במכרזי משרד השיכון ומתחייבת לאפשר להם מסלול ירוק, ללא ביורוקרטיה וללא חסמים מיותרים"

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכל כלול, בלי יוצא מן הכלל".

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד יצחק הרצוג

זאת במסגרת פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יו"ר הסוכנות היהודית נגד שני גולשים בגין טקסט מכפיש ששיתפו בנוגע לו ולאמו אורה

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

חלוקת רכוש לא שוויונית/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אופציות וביטקוין במקום הרכב והדירה: איך אפשר לחלק בין בני זוג נכסים כלכליים חדשים שקשים להערכה?

בניגוד לרכב או לדירה המסורתיים, לסוגי רכוש "חדשים" - בהם מטבעות וארנקים דיגיטליים וכן אופציות ומניות בחברות הייטק - אין ערך קבוע, וערכם יכול להשתנות מדי יום מחדש ● האם שופטי בית המשפט לענייני משפחה מסוגלים להתמודד עם הסוגיות החדשות?

רפי עמית / צילום: יח"צ

לאחר זינוק שנתי של 80%: קמטק פותחת את 2020 עם הזמנות של 25 מיליון דולר

ההזמנות -  לאספקת מערכות לבדיקה ויזואלית של רכיבי חיישנים למצלמות ● קמטק נסחרת כבר בשווי של 482 מיליון דולר