גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדיקת "גלובס": כמה עולה משלוח ירקות אורגניים עד הבית?

בעידן שבו מדברים כולם על יוקר המחיה, מפתיע לגלות קהל הולך וגדל המעדיף לשלם יותר על ירקות אורגניים ■ "גלובס" בודק אילו חוות חקלאיות מציעות לצרכנים משלוח אורגני עד הבית, מה מחיר התענוג ומה כדאי לבדוק מבעוד מועד

תוצרת חקלאית אורגנית כבר מזמן אינה מושג זר השמור ליודעי ח"ן בלבד. כחלק מהמודעות הגוברת לתזונה בריאה, לנזקי ההדברה ולאקולוגיה על היבטיה השונים - גדלה הדרישה למוצרי מזון אורגניים, ובהם גידולים של פירות וירקות.

לצד רשתות מוכרות כמו "ניצת הדובדבן" ו"עדן טבע מרקט", שמציעות לצרכנים לא מעט מוצרים ותחרות גדלה בתחום, צצו ועלו במהלך השנים האחרונות לא מעט חוות פרטיות, המציעות שירות של משלוח ארגז ירקות עד הבית.

לרוב מוצעת אפשרות לארגז מסוים, שתכולתו משתנה בהתאם לעונות השנה ולתוצרת השבועית, לצד אפשרות לרכישה עצמאית של מוצרים לצד מוצרים אורגניים נלווים - קמחים, שמנים, קטניות ועוד - תוך שיתוף-פעולה בין ספקים שונים של תוצרת אורגנית.

בהשוואה למחירי ירקות רגילים מדובר, כצפוי, בפינוק יקר - גם אם מחירו הולך ומתמתן לאורך השנים - אולם הקהל, מספרים בעלי החוות, הולך וגדל.

"יש מי שרואים את זה כפינוק", אומרת מגי רוזנברג, בעלת "הגינה של מגי" בנטף, "ויש מי שעבורם מדובר במוצר בסיס שחייב לעמוד בסטנדרט מסוים - לא רק של בריאות, גם של טעם. זה אולי יקר יותר, אבל אי-אפשר להשוות את התמורה".

לצרכנים ממליצה רוזנברג לבדוק ראשית כל קיומו של פיקוח מוסדר המאשר כי מדובר בתוצרת אורגנית: "לא כל 'חקלאי מקומי' הוא אורגני", היא מזכירה.

שנית, רוזנברג מבדילה בין תוצרת טרייה מהשדה, תוצרת מקירור ומוצרים מיובאים - העושים את הדרך הארוכה ביותר עד לצרכן. "עדיף להישאר כמה שיותר קרוב לחקלאי", היא אומרת.

למי שמבולבל ומתלבט בין מגדלים שונים, מציעה רוזנברג את מבחן התוצאה: "נסו לקבל תוצרת ולראות אם היא טרייה, טעימה ועונה על הציפיות".

להשוואה בין מחירים ואיכות המוצרים נוספים פרמטרים כמו טיב השירות, מידת הגמישות בתכולת הארגז, אזורי החלוקה ועלויות המשלוח - שניתנות לעתים להוזלה תוך התאגדות עם חברים או סיפוח לנקודות חלוקה מרכזיות.

הבשורה הטובה היא שמאחורי המונח "אורגני" עומד לרוב גב חזק של פיקוח רשמי, המאשר עמידה בתנאים המחייבים כמו כמויות חומרי הדברה וסוגיהם.

מאז 2008 נמצאת תוצרת חקלאית אורגנית בפיקוח משרד החקלאות, וגופי פיקוח רשמיים ("דרך המעבדה", "סקאל ישראל", "אגריאור" ו"המכון לבקרה ואיכות") מעניקים מעין "תעודת כשרות", כשתוויות המוצרים נושאים את הסמל האורגני כחוק.

לפני כשנה פרסם משרד החקלאות סקר המגלה ירידה ניכרת בשיעור החריגה של הדברה במוצרים אורגניים ובסימון לא תקין של מוצרים בתחום - נקודת אור רצינית.

ערן אורגני

* החווה: פועלת במושב נטעים מאז 1998. השיטה היא הבאת סל ירקות ופירות שבועי לבית הלקוח, כשתכולת הסל משתנה וניתנת לתוספות. הלקוחות מקבלים בכל שבוע מסרון עם תכולת הסל הצפויה, ויכולים לאשר במסרון הזמנה - או לערוך הזמנה משלהם באתר האינטרנט. ניתן גם לארגן נקודת איסוף של 8 אנשים לפחות, מאזורים הנמצאים מחוץ לאזורי החלוקה.

* מה מציעים? ירקות, פירות, פירות יבשים, קמחים, שמן דבש, פסטות, חומרי ניקוי אורגניים.

* פיקוח: אגריאור וכשרות.

* סל קבוע: 170 שקל, כולל דמי משלוח.

* אזורי חלוקה: המרכז והשרון, רחובות, מודיעין, ירושלים.

* עלות משלוח: חינם בהזמנה מעל 250 שקל. בהזמנה מעל 100 ועד 180 שקל עלות המשלוח היא 25 שקל, ובהזמנה של 180-220 שקל עלות המשלוח היא 15 שקל.

* אתר: eranorgani.co.il

הגינה של מגי

* החווה: מגי רוזנברג, תושבת נטף, התחילה מתחביב שהפך לגידול לצריכה משפחתית והתרחב לעסק לא קטן. את הירקות ללא כל התערבות חיצונית חוץ מעישוב והשקיה.

* מדי שבוע מקבלים הלקוחות עדכון של הצפי השבועי, לצד אינפורמציה נוספת והמלצות. בהמשך השבוע מתקיימת חלוקה.

* מה מציעים? נבטים, ירקות ופירות מתוצרת החווה, לצד מוצרים אורגניים של ספקים אחרים.

* פיקוח: אגריאור.

* סל קבוע: סל רגיל - 80 שקל, 9-11 סוגי ירקות, כל אחד בסביבות קילו (למעט ירק עלים). סל גדול - 110 שקל; תוספת של כ-4 סוגי ירקות. את הסלים ניתן להתאים אישית בהתאם להעדפות.

* אזורי חלוקה: ירושלים, תל-אביב, עין גדי - בית-שמש, מודיעין, תל-אביב עד הרצליה.

* עלות משלוח: 15-25 שקל, בהתאם לאזור.

* אתר: maggiesgarden.co.il

הירוק

* החווה: אביו של זיו גרין, מקים החווה בשפלה, היה מחלוצי הגידול האורגני בעולם. בנו ממשיך את הדרך ומנסה "להנגיש את החקלאות האורגנית לציבור".

* מה מציעים? ירקות, פירות טריים ויבשים, שמן, דבש, קטניות, מוצרי קוסמטיקה אורגנית.

* פיקוח: פיקוח של אגריאור על הגידול המקומי, שיווק מגדלים אורגניים נוספים (אישור לגידול ולא לשיווק).

* סל קבוע: קטן (100), בינוני (150) או גדול (200 שקל). סלסלת פירות - 150 שקל.

* אזורי חלוקה: גוש דן, השרון והשפלה.

* עלות משלוח: 20 שקל עבור הזמנה עד 200 שקל, חינם עבור הזמנה גדולה יותר.

* אתר: thegreen.co.il

האורגני

* החווה: קואופרטיב צרכנים אורגני המחזיק מעט מלאי של מוצרים יבשים ושולח הזמנות קטיף לחקלאים לפי הזמנות החברים - כך שהמכירה מספקים שונים ולא מחווה ספציפית.

* מה מציעים? מגוון רחב - מירקות ומוצרי מזון שונים ועד מוצרים שונים לבית, לגוף ולגינה (ואפילו מוצרי "מוזיקה אורגנית").

* פיקוח: מרבית התוצרת והמוצרים בפיקוח אורגני או מחקלאות בת-קיימא, חלק מהמוצרים אורגניים ללא פיקוח. החברה מבטיחה שקיפות מלאה ופירוט לגבי כל ספק וספק. התוצרת כשרה.

* מחיר סל קבוע: אין. הזמנה עצמאית.

* אזורי חלוקה: ירושלים, תל-אביב וגוש דן, השרון, באר-שבע, קריית מלאכי, מטה יהודה.

* עלות משלוח: במסלול חלוקה - 25-35 שקל. איסוף מנקודת חלוקה - 5-10 שקלים.

אתר: haorgani.co.il

מחווה לאדמה

* החווה: מציעה לא רק חלוקה עד הבית של גידולים אורגניים, אלא גם קורסים וסדנאות לגידול אורגני עצמי.

* מה מציעים? ירקות, קטניות, קמחים, שמן ועוד.

* פיקוח: ספציפי לספקים שסחורתם משווקת.

* אזורי חלוקה: הגליל המערבי, יישובי משגב.

* עלות משלוח: 17 שקל. מינימום הזמנה 50 שקל.

* אתר: mechva-ladama.co.il

חוביזה

* החווה: גן ירק משולב בעמק איילון. בניגוד לחברות וחוות אחרות, לא מציעים שירות משלוחים או אפשרות לרכישה גמישה של מוצרים, אלא מנוי בחווה לארגז שבועי קבוע.

* מה מציעים? 100 סוגי ירקות ועשבי תיבול מתוצרת מקומית, לצד מוצרים מספקים אורגניים אחרים.

* פיקוח: אגריאור, תעודת כשרות.

* סל קבוע: 10-15 סוגים של ירקות ממבחר עונתי; סל קטן - 85 שקל (10-11 סוגים של ירקות), סל משפחתי - 110 שקל (14-15 סוגים של ירקות).

* אזורי חלוקה: תל-אביב, ירושלים, מודיעין, גוש עציון, רחובות, בית-שמש ועוד.

* עלות המשלוח: עד הבית - 20 שקל, נקודת איסוף בעיר - 5 שקלים, נקודת איסוף ביישובים מחוץ לערים - 10 שקלים.

* אתר: chubeza.com

גן השדה

* החווה: שוכנת בכפר רות, ליד מודיעין.

* מה מציעים? כ-90 סוגים של ירקות ותבלינים בהם כמה ייחודיים: חצילים ארוכים, תירס סופר מתוק לאכילה ללא בישול, 5 סוגי שעועית ועוד. בנוסף גבינות, לחמים, ביצים ומוצרים נוספים מספקים אחרים.

* פיקוח: אגריאור.

* סל קבוע: אין. הסל מורכב עצמאית.

* אזורי חלוקה: ירושלים, תל-אביב, מודיעין.

* עלות משלוח: באזור מודיעין 10 שקלים, מחוץ למודיעין - 20 שקל.

* אתר: gan-hasade.com.

ירקות אורגניים עד הבית

סל ירקות שבועי - בשקלים

עוד כתבות

איסקו מריאל מדריד (מימין) מול קייל ווקר ממנצ’סטר סיטי. הקבוצות ינסו לסגור את הבור  / צילום: Daisuke Nakashima, רויטרס

המודל הבעייתי של ליגת האלופות: לא חייבים לנצח כדי לקבל כסף גדול

ליגת האלופות חוזרת לפעילות בסוף השבוע וזאת הזדמנות לבחון את השיטה שמתגמלת את הקבוצות הגדולות והעשירות, גם כשהן מפסידות ● וגם: המחיר הכלכלי הכבד שמשלמות קבוצות הכדורגל המקומיות על שנים של כשלונות

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום/דוברות הכנסת, Associated Press

הציבור צריך להבין: מדינת ישראל רחוקה מלהיות כל יכולה כלכלית

אם לא יקרה הבלתי צפוי, ישראל מצויה על הנתיב הישיר ליחס חוב-תוצר תלת ספרתי, הפחתת אופק דירוג החוב הלאומי ואף הפחתת הדירוג ● מי שמבטיח לציבור "שחר של יום חדש" באמצעות שינוי רדיקאלי של המדיניות הכלכלית, זורה חול בעיניים של צעירי ישראל

פרופ' אמיר ירון / צילום: רפי קוץ, גלובס

בנק ישראל רכש אג"ח קונצרני ב-600 מיליון שקל ביולי

יתרות המט"ח המנוהלות בבנק ישראל זינקו ביולי ביותר מ-10 מיליארד דולר וחצו לראשונה את קו ה-150 מיליארד דולר ● הגידול נובע ברובו מהתחזקות האירו מול הדולר ומהחזר הלוואות קצרות מועד שהבנק העניק לשוק הפרטי בתחילת משבר הקורונה

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

WeCheck: כוח המיקוח של השוכרים עולה, משפחות יחליפו את הצעירים שעזבו

מנתוני חברת WeCheck עולה כי נכון לחודש יוני שוק השכירות כמעט ולא נפגע מהשלכות מגפת הקורונה ● עם זאת, הירידה בהיקף השוכרים הצעירים בלמה את עליית מחירי השכירות

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו / צילום: AP

הבחירות לנשיאות בבלארוס: צעירה בת 37 מאתגרת את המנהיג הוותיק לוקשנקו

סבטלנה טיכנובסקאייה רוכבת על גל של תסכול משלטונו של הנשיא שמכהן בתפקיד כבר 26 שנים  ● הוא מואשם בקיפאון כלכלי, הפרת זכויות אדם, וטיפול תמוה במגפת הקורונה

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הסתיים השלב המרכזי במכרז הסלולר לתדרי דור חמישי

שלוש המתמודדות יקבלו כל אחת 10 מגה בתחום תדרי ה-700 מגה הרץ ● הסכום טרם פורסם אך ההשערה היא שהוא בהתאם להערכות משרד התקשורת

יוסי אבו / צילום: דלק קידוחים

איש תשובה: יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים מסכם שבוע סוער וגיוס מוצלח

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, מסכם מהלך מוצלח לגיוס של 2.25 מיליארד דולר בהנפקת איגרות החוב בחו"ל, ומציג את התוכניות הפיננסיות להמשך ● לדבריו, שוק ההון טעה כשתמחר בחודש יוני את אג"ח א' במחירי שפל

מירי רגב, הליכוד / צילום: תמר מצפי, גלובס

מפגינים ניתוק? החוק לא אוסר לכבות סלולרי בהפגנה

ארגוני זכויות אדם ממליצים למפגינים בבלפור על דרכים להתחמק ממעקב • השרה רגב טוענת שזו עבירה על החוק, אלא שאין שום סעיף שמחייב לאפשר איכון, או בכלל להסתובב עם מכשיר טלפון

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

פרשת טיקטוק: כשהממשל האמריקאי מתחיל לחקות את סין

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עלה מדרגה במעורבות שלו במכירת פעילות טיקטוק למיקרוסופט - מפרשנות מרחיבה של סוגיית הביטחון הלאומי ועד דרישה לגזור קופון מהעסקה • האם בחסות מלחמת הסחר, ארה"ב הופכת להיות יותר ריכוזית, על חשבון עקרונות השוק החופשי

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

נערכים לבחירות בארה"ב: האקרים ינסו לפרוץ למכונות ההצבעה

גורמים של ביטחון לאומי בארה"ב מזהירים מפני איום על הבחירות מצד מדינות יריבות ● מקורות ביון אמריקאים אומרים שרוסיה בדקה מערכות הצבעה של מדינות בארה"ב בבחירות לנשיאות ב-2016 ● החשש מפני בלאגן בנובמבר הביא את אחת היצרניות לאפשר להאקרים לאתר פרצות

ד"ר ירדן לוינסקי / צילום: גלית לוינסקי

"כולנו במצב של טראומה מתמשכת": הסבר פסיכיאטרי למה שקורה לנו בקורונה

הפסיכיאטר ירדן לוינסקי מסביר מה קרה לנפש שלנו בקורונה, מה אנחנו יכולים לעשות כדי להתגבר, ולמה בישראל מתקשים למצוא במה להיאחז ● "בכל העולם יש חוסר ודאות, אבל פה רבים אחד עם השני ומייצרים כאוס" ● פרויקט מיוחד

העיתונאי אבישי בן חיים מותקף בהפגנה מול בית ראש הממשלה. עיתונאים מותקפים ואף אחד לא עומד לדין / צילום: צילום מסך חדשות 13

כדי להגן על עיתונאים ועל הדמוקרטיה אין צורך בחקיקה פלילית מיוחדת

מכון החשיבה "זולת" יצא ביוזמה לקבוע עבירה פלילית חדשה בחוק העונשין נגד מי שתוקפים עיתונאים • היוזמה נועדה למטרה ראויה, אבל היא מיותרת • הטיפול בנושא יכול וצריך להיעשות באמצעות הגברת האכיפה בהסתמך על הוראות החוק הקיימות, וגם באמצעות חינוך והסברה

טביעה / צילום: שאטרסטוק

״אינטגריטי" ואובדנו: על השופט, דילמות מוסריות ומנהיגות בימי קורונה

"אינטגריטי" הוא מצב שבו ישנה לכידות בין ערכים מרכזיים שבהם מאמין אדם לבין מעשיו ● אבל האם אדם בעל מצפון יכול להתייסר - ואפילו קשות - עקב ידיעתו על אודות אובדן האינטגריטי שלו? ● בעקבות ספרו של שי אספריל: השופט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: ONATHAN ERNST, רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד טיקטוק: החברה "המומה מהצעד"

הצו ייכנס לתוקף תוך 45 יום ● בעקבות הצו, מניית טנסט (Tencent) חברת האם של WeChat צוללת ביותר מ-7%

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הפשע משתלם? 56% מהקנסות על כריתת עצים בכלל לא נגבו

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת הציגה נתונים מדאיגים באשר לכריתת עצים בישראל ● המדינה לא טורחת לגבות קנסות על כריתת עצים שלא כחוק ● תקנות בנושא נטיעה חלופית היו צריכות להיכנס לתוקפן לפני 7.5 שנים, עד עצם היום הזה לא אושרו ● כך כורתים עצים בישראל ללא סנקציות ובקלות יתרה

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

פייסבוק, אפל ואלפאבית הובילו את מדד הנאסד"ק לשיא חדש

נייס קפצה לשיא חדש ● כ-1.19 מיליון תביעות חדשות לדמי אבטלה בארה"ב בשבוע האחרון, לעומת צפי לכ-1.42 מיליון תביעות ●  הזהב לא עוצר וטיפס למחיר של 2,072 דולר לאונקיה ● בורסות אירופה סגרו בירידות

נטלי טישלר / צילום: איל יצהר, גלובס

"חזרתי לחדר הנעורים שלי, אני בעלטה"

נטלי טישלר עבדה כמפיקת אירועים וליצנית רפואית עבור 18 אלף שקל בחודש ● משבר הקורונה הותיר אותה ללא הכנסה ואילץ אותה לחזור לבית אמה: "לימדו אותי לשמור כסף לבן ליום שחור. שנים שילמתי ביטוח לאומי, אז למה הכסף לא חוזר אליי?" ● פרויקט מיוחד

כיכר אתרים. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: תמר מצפי, גלובס

חסרי המזל של מחיר למשתכן והצעירים ששבים הביתה. כותרות הנדל"ן

מדוע עוד ועוד צעירים חוזרים הביתה ● איך פגעה הקורונה בחלק מזכאי מחיר למשתכן ● ההחלטה של בית המשפט העליון ששולחת את עיריית תל אביב לפרסם מכרז על חניון כיכר אתרים ● ומדוע הוטל עיצום כספי על חברת אלדד פרי

משפחת בן צבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעזרים בהורים ושורפים את החסכונות. עברנו ל'מצב הודו'"

2019 הייתה שנת השיא של חברת התיירות של אוריאל בן צבי, אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה הביטולים ● "אנחנו לא יוצאים, לא אוכלים בחוץ, חיים בצמצום" ● פרויקט מיוחד

משפחת הדרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

“לא מאמינה שאלה החיים שלי. זה גיהינום"

איילה הדרי עבדה 40 שנה בנתב"ג, עד שהוצאה לחל"ת, שכבר הוארך עד אמצע 2021. ● הקצבאות שבאמצעותן היא מתקיימת לא מאפשרות לה לטפל בבעלה החולה ולסייע לשני ילדיה, שגם הם בחל"ת: "הולכת נגד זרם חזק שאני לא יכולה להתגבר עליו" ● פרויקט מיוחד