גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ג'קי מצא: "מה שלא אסור מותר. זו זכות יסוד לתכנן מס"

מנהל רשות המסים לשעבר בכנס לשכת רו"ח באילת: "המאבק בתכנוני המס היום מוגזם" ■ מומחה המס אוסקר אבו-ראזק: "החקיקה בתחום דיני המס מיושנת"

"האווירה היום, כשמצד אחד יש גירעון תקציבי כל-כך גדול, ויש צורך לכאורה בהעלאת מס, העלאת מע"מ וכיוצא בזה; ומנגד אנחנו פותחים עיתונים ורואים עוד חברה שנהנית מהטבות מס ועוד חברות שלא משלמות את מלוא המס - אין ספק שזו תקופה טובה להעביר תיקוני חקיקה בתחום המס. אך מאוד מסוכן להוביל חקיקה שתהיה חסרת פרופורציות ומתאימה רק לנקודת המס הנוכחית".

כך אמר עו"ד ורו"ח ג'קי מצא, לשעבר מנהל רשות המסים, בפאנל המקדים בכנס השנתי של לשכת רואי החשבון שנפתח היום (א') באילת.

בפאנל שכותרתו "תכנוני מס הלכה למעשה", התייחס מצא לחקיקת המס במסגרת חוק ההסדרים ואמר: "המאבק בתכנוני המס היום הוא מוגזם. הוא לא מתאים ולא יתאים לשנים הבאות. הוא אולי נכון לדברים מסויימים, אך אסור לשפוך את התינוק יחד עם המים. הביטוי תכנון מס זה לא מילת גנאי, זה ביטוי לגיטימי".

לדברי מצא, "הנישום הנורמטיבי הוא זה שעושה תכנון מס. מי לא צריך תכנון מס? נישום לא נורמטיבי, כי מה הוא עושה? הוא פשוט מעלים מס. מי שלא נורמטיבי לא צריך רואי חשבון, עורכי דין ויועצי מס - הוא פשוט מעלים מס.

מצא הבהיר כי "תכנון מס אינו מילת גנאי". לדבריו, "בחלק גדול מהמקרים מה שלא אסור מותר. זו זכות יסוד לתכנן מס. במסגרת חוק יסוד האדם יש זכות יסוד הגנה על קניינו של אדם, והטלת מס פוגעת בקניינו של אדם".

לדבריו, "היום הולכים צעד גדול מדי צעד נוסף מיותר במאבק בתכנוני המס".

מצא הוסיף כי "רשות המסים תצטרך להתכוונן הרבה יותר דווקא לכיוון מעלימי המס. הכסף הגדול והנטל הגדול נמצא אצל אותם שכבות שהם דווקא מעלימי מס ולא מתכננני המס. יש גם מתכנני מס שיוצרים נטל חברתי כלכלי, אבל אלה הקיצוניים. לא כל מי שביצע תכנון מס דינו להיות נחקר או להיות מבוייש בגלל שהוא ביצע תכנון מס".

"חקיקה מיושנת"

גם מומחה המס אוסקר אבו-ראזק, לשעבר מנכ"ל משרד הפנים והמשנה למנהל רשות המסים, התייחס למה שמכונה בפיו "אביב המסים", שבו נוכח המצב החברתי כלכלי כיום ניתן להעביר תיקוני חקיקה מרחיקי לכת.

לדבריו, "הרבה מאוד מחוקי המס הם חקיקה מנדטורית, חוקי המכס, הפקודה ועוד, חקיקה דרקונית, אז אם נישום או עוסק או יבואן מוצא דרך חוקית לעשות פעולה, למה אוסרים עליו? למה הדבר הזה אסור?

"עיוותים בחוקי המס גם הם גורם משמעותי ודומיננטי בתכנוני המס. יש בפקודה דברים לא כלכליים, ואולי הגיע הזמן לתפוס את השור בקרניים ולתקן את אותם דברים שמזמינים את הנישומים לעשות תכנוני מס ולתקן אותם אחרי 35 שנה. אולי הגיע הזמן לקחת כמה הוראות בעייתיות בפקודה ולתקן אותם".

אבו-ראזק מסכים כי לא צריך לתקוף את מתכנני המס כולם. "אתמול נסעתי לתחנת דלק ומילאתי פול טאנק. למה עשיתי את זה? תכנון מס. רציתי לשלם 17% ולא 18% מע"מ. המתקפה שהייתה בחודשים האחרונים על תכנוני המס זו מדיניות שגויה ולא נכונה".

לדבריו, "גם המדינה עושה תכנוני מס. גם בחוק מע"מ וחוק מס שבח יש תכנוני מס. אם למדינה מותר לתכנן מס, אז בוודאי שלנישום גם מותר לתכנן מס. אם המדינה רוצה למנוע תכנוני מס, אז יש כאן חוסר שוויון בין שני צדדים.

"המדינה יכלה תמיד לתקן חוק אם יש איזושהי פרצה. אם מונעים מהאזרח תכנן מס, אז שיעשו סעיף מיוחד שיאפשר לאזרחים גם לתקן חוק במקומות שהחוק מביא לתוצאה לא כלכלית ולא נכונה".

אבו-ראזק מגדיר תכנון מס כ"כל פעולה חוקית שהנישום נוקט בה על-פי נורמות מקובלות כדי לשלם מס".

לדבריו, החקיקה המורכבת והמיושנת בישראל היא חלק מהבעיה. "ברגע שחוקי המס כאלה מורכבים ומסובכים ובאים לפתור בעיות חברתיות וכלכליות ומי יודע מה, אז בוודאי שתיווצר דיפרנציאציה בין כל מיני עסקאות שהנישום עומד לעשות והדרך בה הוא בוחר", הוא אומר. "ברגע שהמחוקק מפתה אותו לעשות מיזוג, פיצול או שינויי מבנה ואומר לו 'בוא תיכנס', אז אחרי שהוא נכנס מה אתה רוצה ממנו, למה אתה מגרש אותו?

"ברגע שכללי המשחק ברורים אין בכלל בעיה, זה לגיטימי, אבל המתקפה הזו על מדיניות המס היא לא נמצאת בכלל בחוק. אני מבין שאנחנו מפחדים ממה שאנחנו לא יודעים, אבל החזקה היא שרשות המס יודעת הכול, אז למה לפחד?".

עוד הוסיף אבו-ראזק: "יש הבדל בין גביית מס במדינה דמורטית למדינה לא דמוקרטית. במדינה דמוקרטית לאזרח מותר לעשות כל מה שלא אסור. אם זה לא אסור וזה עניין של פרשנות, אין שום סיבה לשלול ולנגח את הזכות הזאת".

לסיכום הציע אבו-ראזק לרשות המסים: "תתקנו את החוק. ברגע שהחוקים יהיו חד-ערכיים, יהיה פחות תכנון מס. אנחנו בתקופת 'אביב המסים' עם האווירה החברתית שיש במדינה, אז תעשו את הדברים הנכונים. צריך לשמוע את רחשי ליבו של העם".

"לייצר מציאות סבירה"

רו"ח אהרון אליהו, סמנכ"ל בכיר לעניינים מקצועיים ברשות המסים, התייחס לטענות הדוברים הקודמים בפאנל ואמר כי אמנם "יש קשר בין המוטיבציה לתכנן מס לבין ההוגנות של הוראות הפקודה, ואחת הדרכים הנוכונות והראויות להתמודד עם תכנוני מס שליליים היא לבוא ולרפא את אותן נקודות בפקודה שלוקות באי-הגינות".

כך, לדבריו, פועלת רשות המסים. "רשות המסים עושה בד-בבד עם הטיפול בנושאים שמקבלים את ביטויים במסגרת חוק ההסדרים, אז מבחינתנו הסאשן הנוסף שאמור לבוא הוא סדרה של תיקונים שחלקם יביאו לכך שהוראות החוק יהיו יותר ראויות".

עם זאת, שלל אליהו את הטענה כי יש מתקפה כנגד מתכנני מס. "דיברו כאן על מתקפה של רשות המסים על תכנוני המס. אין מתקפה של רשות המסים על תכנוני המס. הרשות מכירה בתכנוני המס ומכבדת אותם".

לדבריו, מה שהרשות כן עושה היא לחשוף את כל התכנונים כדי לאתר את התכנונים הלא לגיטימיים. "אנחנו מדברים על הרצון שלנו לדעת על קיומם של תכנוני המס, לבחון אותם ולראות למה אנחנו מסכימים ומה אנחנו שוללים. לבחון מהו תכנון מס ראוי שאנחנו מקבלים אותו ומהו תכנון המס שנשלול אותו".

בהמשך התייחס אליהו לסעיף שנכלל בתזכיר חוק ההסדרים, לפיו מתבקשים נישומים לדווח במסגרת הדוחות שהם מגישים אם קיבלו חוות-דעת או ייעוץ מקצועי בקשר לפעולת מס. "אני לא רואה בחקיקה או בסעיף במסגרת תזכיר החוק שהוא משהו שהוא בבחינת מתקפה על תכנוני מס", אמר.

הגם שב"גלובס" נחשף בשבוע שעבר כי מנהל רשות המסים, משה אשר, הגיע להסכמה עם לשכת עורכי הדין לפיה לא תיכלל דרישה כי נישומים ידווחו על ייעוץ מקצועי שקיבלו וחוות-דעת במסגרת חוק ההסדרים, הבהיר אליהו כי תיקוני חקיקה כאלה נדרשים על מנת לבצע את עבודת הרשות.

לדבריו, "היכולת של רשות המסים לבקר את הדוחות שמוגשים לה מאוד מוגבלת ומגיעה לאחוזים בודדים, והמציאות הזאת גרמה לכך שמרחב תכנון המס זז על הציר ממקום שעיקרם של התכנונים היו במקום הלגיטימי, לא מעט אצל חלק מהאוכלוסיה והמייצגים למקום פחות נכון ופחות ראוי, ואנחנו רוצים לראות את המקרים ולהתמודד איתם".

אליהו הוסיף ואמר: "אנחנו רוצים לייצר מציאות סבירה שבה המתכנן מתכנן, אנחנו בוחנים, ורק הדברים הלגיטיימיים עוברים את המסננת שלנו".

עוד כתבות

אנגלה מרקל במסיבת עיתונאים על נגיף הקורונה / צילום: מישל טנטוסי, רויטרס

"שליטה בהתפרצות": גרמניה שוקלת לאמץ המודל הדרום-קוריאני של בדיקות מקיפות

נכון לעכשיו, אמרה אמש הקאנצלרית אנגלה מרקל, קצב ההכפלה של מספר החולים בגרמניה עומד על חמישה ימים, כך ש"מוקדם לדבר על הקלת בתקנות" ● היא ציינה כי אם הקצב יואט לעשרה ימים, ידונו הרשויות בהקלת הצעדים

בני גנץ נכנס למליאת הכנסת לקראת מינויו כיו"ר הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

פרשנות: לגנץ היו את כל הקלפים ביד ו-14 יום נותרים. מה קרה?

בני גנץ, מי שהיה מבין מקימי מפלגת כחול לבן, מונה אתמול ליו"ר הכנסת ונטש את מפלגתו ואת שותפיו מאחור ●
גנץ חיסל את "גישת השלבים" של לפיד, יעלון, ליברמן, הורביץ ועודה

עובדת בצוות רפואי מחוץ לבית חולים בניו יורק, ארה"ב / צילום: Kathy Willens, AP

הישראלית שמחפשת תרופה לקורונה: "הנגיף לא ייעלם כמו הסארס ואסור להתייחס אליו כאל שפעת"

פרופ' מיכל ליניאל, מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, חוקרת את נגיפי הקורונה: את הנוכחי, את סארס המקורי ואת מרס שהופיע ב-2012 ● "הפיתוחים שהיו בקנה להתמודדות עם הסארס, לא יעזרו לקורונה, כי הנגיפים שונים בהתנהגות שלהם"

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דילמת הפיטורים והסיבה לכך שהאינטרנט בישראל איטי: מה קרה השבוע בהייטק

המשבר ישנה את הדינמיקה בין המדינות למגזר העסקי, אך מה זה יעשה לענקיות הטכנולוגיה ● בסטארט-אפים צופים גל פיטורים ● הטיפים של חמי פרס ליזמים והחזרה של המשקיעים הסיניים לישראל ● מה קרה השבוע בהייטק

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

"לא פוסל את האפשרות שארקיע, ישראייר ואל על יתמזגו בסוף לחברה אחת"

"מה שקורה כיום הפך אותי לפסימי. בארה"ב המדינה מזרימה כסף למשק, אבל בישראל יש ממשלת מעבר שלא יכולה לקבל החלטות", אומר יו"ר ארקיע אבי חורמרו ● כשרוב עובדי ארקיע בחל"ת, ו-15 המלונות בראשם הוא עומד סגורים, חורמרו מעריך: "את המשבר הזה יצליחו לשרוד רק הגדולים"

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

 בית האבות קירקלנד, וושינגטון. סקטור הדיור המוגן כבר היה נתון ללחצים עוד לפני המגפה  / צילום: Ted S. Warren, Associated Press

בשוק הדיור המוגן בארה"ב חוששים שדיירים חדשים יפחדו להגיע

מגפת הקורונה פוגעת במניות המוסדות לטיפול בקשישים, על רקע החשש ממקרי הידבקות נוספים שיובלו לירידה בשיעורי התפוסה במוסדות

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

“אריק איינשטיין - אוהב להיות בבית" / צילום: עטיפת האלבום

שירים מימים אחרים: 3 אלבומים למשבר הקורונה

הביתי, המשוררי והמנוכר. תזכורת ל–3 אלבומים שהגיע הזמן לחזור אליהם

חיטוי נגד קורונה בהודו / צילום: Rajesh Kumar Singh, AP

בהודו בודקים שיטה מפתיעה כדי להתמודד עם המחסור במיטות בביה"ח

אם האב טיפוס יוכתר כהצלחה, חברת הרכבות מתכננת כי בכל אזור בהודו יוסבו עשרה קרונות שינה בשבוע בניסיון להתמודד עם המגפה העולמית ● השבוע הודיע רה"מ מודי כי 1.3 מיליארד תושבי המדינה ייכנסו לסגר כללי שיימשך 21 ימים

המטבח של שרון בימי קורונה / צילום: שרון היינריך הדרי

"הפרנסה נעלמה ברגע": חייה של קונדיטורית ישראלית בפריז המסוגרת

שרון היינריך הדרי חוקרת את עולם המאפים והשוקולד של פריז כבר כמעט עשור, ובדרך כלל הימים שלה עמוסים בסיורים, מפגשים וסדנאות ● אבל הקורונה חתכה את הכל בשנייה, ועכשיו היא ובת זוגה גלי מנסות להתרגל למציאות החדשה ● כך נראה הסגר מתוך דירת 30 מטר בפריז, ליד האייפל

היסטוריה של 4 מיליארד שנים מציעה צד אחר של סיפור המגפה / צילום: Dean Lewins, רויטרס

לא רק מעבירי מחלות: הווירוסים שמעצבים את הדנ"א שלנו

איך קשורים נגיפים להתפתחות הזיכרון ואיזה תפקיד יש להם בהתפתחות היריון? הביולוג פרופ' ניל שובין הסביר במאמר במיוחד ל"וול סטריט ג'ורנל" מדוע וירוסים הם לא רק מעבירי מחלות אלא הכרחיים להתפתחות האבולוציונית שלנו

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

חיטוי כיכר סן מרקו בוונציה, השבוע  / צילום: רויטרס

מנהיגי האיחוד האירופי מתלבטים האם להנפיק אג"ח משותפות כדי להתמודד ביחד עם המשבר

מנהיגי צרפת, איטליה וספרד ושש מדינות נוספות קראו במכתב לנשיא המועצה האירופה ליצירת מסגרת אג"ח כל־אירופיות שתוכל לתמוך במדינות החלשות ● עם זאת, דוברים רשמיים מטעם מדינות צפון אירופה מביעים סקפטיות ביחס למאמצים לגיוסי חוב הדדי בגוש האירו

וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918  / צילום: עטיפת הספר

ספר על השפעת הספרדית ב-1918 מתגלה כרלוונטי גם לימינו

"וירוס, עולם בצל מגפת השפעת בשנת 1918" שראה אור מחדש בהוצאת מטר, רלוונטי באופן מצמרר

בנימין נתניהו נואם במטה הליכוד, לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמש / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ממשלת הימין המסתמנת: כ"ץ שר האוצר, ויכוח על שר המשפטים

מספר שרי הממשלה יעמוד בין 30 ל-34 איש ● חוסן לישראל תקבל את משרדי המשפטים, החץ והביטחון, והליכוד תקבל את  משרדי ביטחון הפנים והאוצר ● גנץ יגיע הערב לפגישה אישית עם נתניהו בבלפור

שוטר סיני מנווט רחפן כדי לפקח על האזרחים / צילום: Associated Press

אחרי הסארס כולם ידעו שזה רק עניין של זמן עד שמגפה חדשה תתפתח בסין. ידעו ושתקו

אחרי הסארס, זה היה ברור לכולם שזה רק עניין של זמן עד שמגפה קטלנית חדשה תתפתח בשווקים החיים ● למרות זאת, סין נתנה להם לפעול ובהמשך נכשלה באיתור ההתפרצות, בעוד שאירופה ישבה בחיבוק ידיים ● התוצאה: אירופה מגלה כי כדי לנצח את המגיפה תוצרת סין, צריך לאמץ מדיניות סינית

אזרחים רוסיים עם מסכות במוסקבה / צילום: AP Photo, AP

"הרוסים משתמשים במגפת הקורונה כדי לעורר תסיסה חברתית"

שבעה מחברי בית הנבחרים האמריקאי קוראים לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על האוליגרך הרוסי יבגני פריגוז'ין, בנימוק שהוא קשור למעורבות הקרמלין בבחירות בארה"ב ומעורב גם בהפצת מידע כוזב על מגפת הקורונה

אחמד טיבי / צילום: Ammar Awad, רויטרס

פרשנות: האביב הערבי הגיע לכנסת ישראל

איך הפכו חברי הרשימה המשותפת מקבוצה של עסקנים, שאף אחד לא סופר, לכוח הפוליטי השלישי בגודלו בכנסת, למה כוח העל של בנימין נתניהו יכול לסייע למאבק בקורונה ומי ניסה לשכנע את יולי אדלשטיין לכתוב נאום שמציג אותו כמרטיר