גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פריים-סנס הישראלית ומיקרוסופט חזרו לשתף פעולה

החברה הישראלית משתפת פעולה עם אפל, סמסונג, LG ואמזון ■ עשויה להשתלב בדור הבא של מוצרי המחשוב הניידים של מיקרוסופט ■ שיתופי-הפעולה עשויים להוביל לרכישת החברה תמורת 200-300 מיליון דולר

לאחר תקופה ארוכה של שקט, נראה כי חברת הסטארט-אפ הישראלית פריים-סנס מתעוררת לחיים מחודשים. ל"גלובס" נודע כי החברה מנהלת משאים-ומתנים עם מספר גורמים, בנוגע לשיתופי-פעולה אסטרטגיים.

שיתופי-הפעולה מתבססים על השבב החדש של החברה, שמאפשר זיהוי תנועות במרחב. פריים-סנס נמצאת במו"מ עם אפל, סמסונג, LG, אמזון ואף עם מיקרוסופט.

המגעים הללו עשויים להוביל לכך שאחד הגופים שהוזכרו לעיל ירכוש את החברה הישראלית, כבר במהלך החודשים הקרובים, תמורת 200 עד 300 מיליון דולר.

פריים-סנס, שהוקמה בשנת 2005 על ידי אביעד מייזלס, אלכס שפונט, דימה רייס, אופיר שרון וטמיר ברלינר, מנוהלת על ידי ינון ברכה. החברה החלה את דרכה כהבטחה גדולה, בעיקר על רקע היחסים ההדוקים עם מיקרוסופט. ענקית התוכנה הטמיעה את הטכנולוגיה של פריים-סנס - שכוללת רכיבי חומרה ותוכנה - במערכת הקינקט שמשולבת בקונסולת המשחקים Xbox 360.

היחסים המוצלחים עם מיקרוסופט הביאו אל החברה כסף גדול ולא רק במונחי הכנסות, שהסתכמו על פי הערכות בקרוב ל-200 מיליון דולר ממכירת ה-Xbox 360, אם כי הרווחיות מהמכירות האלו עומדת בסימן שאלה.

בתחילת 2011 הפכה קרן הפרייבט אקוויטי סילברלייק למשקיעה בחברה עם השקעה של 50 מיליון דולר. סילברלייק מחזיקה כיום כ-20% מהחברה. המניע המרכזי להערכת השווי הנדיבה שנגזרה אז לחברה היה מן הסתם ההסכם עם מיקרוסופט. מלבדה השקיעו בחברה גם הקרנות ג'נסיס, ג'מיני וקיינן, ומיקרוסופט עצמה כמשקיעה אסטרטגית. בסך הכול הושקעו בחברה עד כה 84.5 מיליון דולר.

מי תהיה הראשונה לכתוב צ'ק?

היחסים בין מיקרוסופט ופריים-סנס כללו ככל הידוע גם עיקרון של "זכות סירוב ראשונה". המשמעות היא שיש למיקרוסופט אפשרות להגיב על הצעות רכישה שעומדות על הפרק.

האופציה הזו עשויה להוביל את מיקרוסופט להיות החברה הראשונה שתשלוף את פנקס הצ'קים, אם תקבל את הרושם שחברת טכנולוגיה אחרת מקדימה אותה.

בהמשך חייה של החברה התקררו היחסים של פריים-סנס עם מיקרוסופט. את מערכת זיהוי התנועה שמשתלבת בגרסת האקס בוקס החדשה, One, אשר תצא לשוק בהמשך השנה, בחרה מיקרוסופט לפתח בעצמה. מיקרוסופט פיתחה את הטכנולוגיה, בין השאר, על בסיס רכישת Canesta, שמתחרה בפריים-סנס. בניגוד לדור הנוכחי, אקס בוקס 360, שמאפשר ללקוח לרכוש את הקינקט כאביזר נפרד, בדגם ה-One הקינקט יגיע כחלק בלתי נפרד מערכת הקונסולה.

לאחרונה, חזרו פריים-סנס, ומיקרוסופט לעבודה משותפת. בתערוכת האלקטרוניקה הבידורית CES, שהתקיימה בחודש ינואר בלאס וגאס, הציגה פריים-סנס את הטכנולוגיה החדשה שלה Capri, שמאפשרת למזער את החיישן למעגל מודפס קטן במיוחד. המזעור הטכנולוגי יאפשר למכור את מוצרי החברה במחיר נמוך, ביחס לדור הקודם של המוצרים, ויקל על החברה להגיע לרווחיות.

הקאפרי היא טכנולוגיה שמותאמת לעולם של מכשירים ניידים: לפטופים, טאבלטים וסמארטפונים. טכנולוגיה כזו יכולה להשתלב בטאבלט של מיקרוסופט (ששמו Surface) ואולי גם בסמארטפון שהחברה מתכננת להוציא לשוק בעתיד, תחת אותו שם.

לענות לטלפון באמצעות תנועה

שילוב תנועה במוצרים כאלה מאפשר לשלוט - באמצעות תנועות - בפעולות כמו מענה לטלפון, ניתוק שיחה, דפדוף בספר התמונות ועוד אפשרויות תפעול. מלבד זה, הטכנולוגיה מאפשרת ניווט בשילוב מציאות מורחבת בעזרת המצלמה. האופציה הזו תאפשר ניווט גם בתוך מבנים.

טכנולוגיית קאפרי מתאימה גם לעולם הרכב - היא מסוגלת לזהות מתי הנהג הפסיק להסתכל על הכביש ולהתריע או לעצור את המכונית. מיקרוסופט פועלת גם בשוק הרכב עם המוצר שלה Sync.

"קאפרי קטן מספיק כדי להשתלב ברוב הסמארטפונים הפופולריים היום, תוך שמירה על ביצועים גבוהים הן ממרחק גבוה והן ממרחק נמוך", כך אמר ינון ברכה, מנכ"ל פריים-סנס, בעת חשיפת הטכנולוגיה.

"אנו חוזים שקאפרי תוכל להוסיף חיישני עומק ואינטראקטיביות למספר רב של מכשירים ושווקים, תוך יצירת מהפכה בממשק המשתמש ושימושיות בדרכים אותן אף אחד לא יכול היה לדמיין עד עכשיו", הוסיף ברכה.

"הטריק של פריים-סנס הוא שהיא מאפשרת לאדם הממוצע ליהנות מהטכנולוגיה מבלי להפוך לפריק, אלא על סמך היכולת האינטואיטיבית שלו. במקרה שלנו על-ידי תנועה במרחב", אמר בעבר ברכה בראיון ל"גלובס".

"אנחנו מאפשרים למכשירים הטכנולוגיים לראות. אם במצלמת סטילס יש פיקסלים, ולכל פיקסל יש צבע, אצלנו לכל פיקסל יש עומק", הוסיף ברכה, "כמו בכרית סיכות, שאפשר להטביע את הפנים. כאשר הסביבה מתורגמת למספרים, מכשיר אלקטרוני קורא אותה בקלות. זה מה שמאפשר למשתמש להישען אחורה בכורסה ולתת למכשיר לשרת אותו, ולא להפך".

פיטורים ב-2012

על פי הערכות, ערב קבלת ההשקעה מסילברלייק הציעה מיקרוסופט לרכוש את פריים-סנס בתמורה לכ-300 מיליון דולר. אין כל וודאות עד כמה מדובר היה בהצעה רצינית, אך כאשר סירבה פריים-סנס להצעה, החליטה מיקרוסופט להגביר את מאמציה להשיג יכולות כאלה משלה.

צינון היחסים עם מיקרוסופט אילץ את פריים-סנס לפטר כ-50 מתוך 190 עובדיה במהלך 2012. ינון ברכה הסביר את ההחלטה בכך ש"יש האטה מטורפת בתחום הצרכנות הדיגיטלית ולצערנו זה ממשיך לתוך 2012".

ברכה הוסיף בשעתו כי "יש לנו כסף, אבל אין לנו אישור לשרוף אותו. לוקח זמן להבין כמה האטה עמוקה בשוק הצרכני. אתה לא יכול לספר לעצמך סיפורים לאורך זמן, כאשר אתה מכיר בזה שהגיע קצב אחר ממה שחשבת שקורה, צריך להתנהג אחרת. גם אם לקוח גדול יגיע מחר בבוקר, ייקח הרבה זמן עד שיתפתח משהו. ההחלטה לבצע פיטורים התקבלה אחרי הרבה זמן".

חברת פריים-סנס בחרה שלא להגיב לידיעה.

עוד כתבות

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ובית החולים איכילוב מפרסמים את מספר הנפגעים היומי בתאונות כלי תחבורה ממונעים

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון איכילוב רק אתמול ● בקצב הזה, במהלך השנה יגיעו 2,555 איש שייפצעו בתאונות דומות לביה"ח איכילוב בתל אביב לבדו ● השנה נהרגו כבר לפחות 12 איש ● מהיום ובכל יום, "גלובס" עוקב אחרי מספר הנפגעים

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

שולץ על הנפקת האג"ח של טבע: "הביקוש החזק ממחיש את האמון באסטרטגיה ובסיכויים הפיננסיים שלנו"

טבע הבטיחה אתמול גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת איגרות חוב בחו"ל, לאחר שביקשה בתחילה לגייס 1.5 מיליארד דולר בלבד ● האג"ח הונפקו בריבית של 7%-6% ללא ביטחונות

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי: הפרידה מהבנק השולט קשה גם לישראכרט; רווחי כאל גדלו ברבעון השלישי ב-33%

ברבעון הראשון בלי בנק הפועלים רשמה חברת ישראכרט ירידה של 9.8% ברווחיה וההכנסות פחתו ב-5% לכ-588 מיליון שקל ● בכאל שבשליטת דיסקונט גם ההכנסות ברבעון גדלו, בשיעור של 9.6%

הבורסה בלונדון / צילום: בלייק עזרא

ירידות באירופה על רקע האיום של טראמפ בהעלאת תעריפי המכס

בורסות אסיה ננעלו בירידות לאחר שנשיא ארה"ב אמר אתמול כי הוא "פשוט יעלה את המכס אפילו גבוה יותר" אם לא יושג הסכם עם סין ● נתוני יצוא מאכזבים ביפן באוקטובר ● צניחה במגזר הפיננסים באוסטרליה

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

לא מצליחים לשרוד בפקקים? תוך עשור יעלו על הכבישים עוד 1.8 מיליון כלי רכב

הגידול באוכלוסייה והצמיחה בתמ"ג יהפכו את הכבישים ב-2030 לגיהנום ● מחקר חדש טוען כי מספר כלי הרכב בכבישים יזנק ל-5.2 מיליון ● השקעות העתק בתחבורה הציבורית והפנטזיות על רכב ללא נהג ישפרו את המצב אבל לא ימנעו קטסטרופה

קניון חדש ברהט  / הדמיה: יח"צ

בעלות 51 מיליון שקל: רני צים ומידאס השקעות מקימים מרכז קניות ברהט

זאת כחלק מפיתוח הפעילות במגזר הערבי תחת המותג SEVEN ● הפרויקט, שנמצא עדיין בשלבי תכנון, ייבנה על שטח של כ-17 אלף מ"ר ויכלול כ-9,000 מ"ר שטחי מסחר

אילן ישועה וניר חפץ / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההצעה של מנכ"ל וואלה לניר חפץ: "שים אצלי 700 אלף שקל - ותקבל עד חצי המלכות"

בתמלילי שיחות וואטסאפ שנחשפות כאן לראשונה, אילן ישועה מציע לעד המדינה, שבאותו זמן עבד כראש מטה ההסברה של הליכוד, שהליכוד יוציא את כספי מימון המפלגות שלו על פרסום בוואלה ● ידיעה זו שונתה לאחר פרסומה מכיוון שהתברר לנו שנפלה בה טעות וכי הקמפיין הפרסומי לא הותנה בסיקור חיובי, בניגוד לנכתב במקור (ראו תיקון)

כספומט ביטקוין. / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

מספר הכספומטים לרכישת ביטקוין צומח בעולם - והפיקוח עליהם צפוי להתהדק

מספרם של כספומטי הביטקוין הפעילים צמח ב-50% כמעט מתחילת 2019, וכשני שלישים מהם פועלים בארה"ב, לפי נתוני אתר Coin ATM Radar ● רשות המסים האמריקאית מעלה חששות בנוגע לציות של כספומטים אלה לכללי הפיקוח

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

חיים שלזינגר  / צילום: יח"צ

אחרי שני אקזיטים: פרופ' חיים שלזינגר מקים מיזם ייעוץ ללא כוונות רווח

היזם הסדרתי הקים מיזם שבו הוא מייעץ לחברות סטארט-אפ צעירות ללא תמורה ● "ראיתי חברות מצויינות שהתפרקו, רק בגלל ניהול"

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

הולכים על כל הקופ"ח: תקציב הפרסום של שירותי בריאות כללית בגובה כ-10 מיליון שקל - בדרך למכרז

מדובר באחד מתקציבי הפרסום האטרקטיביים בענף ● בשונה ממכרזים קודמים, התקציב יכלול הפעם את האונליין ואת האוף-ליין של החברה כמקשה אחת

אופיר אקוניס, הליכוד / צילום: יח"צ

האם נציגי מפלגות ערביות כבר ישבו בוועדת חוץ וביטחון?

האם חברי מפלגות ערביות זכו להיכנס להיכל הביטחון של הכנסת? כן - אבל לא לקודש-הקודשים ● המשרוקית של גלובס

קוטג' שכונת מורשה, רמת השרון / צילום: אנגלו סכסון רמת השרון

בכמה נמכר קוטג' בן 5 חדרים בשכונת מורשה ברמת השרון?

קוטג' בשטח 250 מ"ר בשכונת מורשה ברמת השרון נמכר ב-3.8 מיליון שקל ● ובכמה נמכרה דירת 2 חדרים בערד? 

 

טילים מעל בתי דמשק/  צילום: רויטרס, SANA

בתגובה לירי על רמת הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

חיל האוויר תקף עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי ● דובר צה"ל: התקיפה - תגובה לשיגור הרקטות על רמת הגולן ● לפי דיווחים בסוריה, בתקיפות נהרגו 11 בני אדם, מהם 8 איראנים ● אשכנזי: "רואים באסד אחראי לנעשה בשטחו"

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

ירידות שערים בת"א; טבע מאבדת קרוב ל-4%, הפועלים יורדת ב-3%

מניית בנק הפועלים מרכזת עניין על רקע הדוחות והירידה ברווחים ● ירידה בהכנסות אלקטרה נדל"ן - המניה צונחת ב-10% ● עזריאלי ושטראוס מתחזקת אחרי הדוחות

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

משטרת ישראל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

המחוזי: המשטרה תורשה לבצע חיפוש בטלפונים של יועצי רה"מ עופר גולן ויונתן אוריך

זאת לצורך חקירת פרשת הטרדת עד המדינה שלמה פילבר ● עופר גולן ויונתן אוריך בתגובה: "במקום שבית המשפט ייתן למשטרה סטירה על שהפרה במתכוון את זכויות היסוד שלנו - הוא נותן לה סוכריה. אבסורד"