גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גילוי הולך וגובר

מהו היקף חובות הגילוי החלות על חברות כלפי בעלי מניותיהן?

מאז הקמתה של המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, נקבעו בה מספר רב של החלטות בתחום הליטיגציה התאגידית, המלמדות כי הקמת המחלקה הולידה גם מהות חדשה ומאתגרת - כזו שכדאי לא להתעלם ממנה בפן העסקי.

מלבד המהירות והיעילות של טיפול בתיקים, שופטי המחלקה הכלכלית אינם נרתעים לעצב את היחסים בין בעלי המניות לחברה, ולחזק את מעמדם של בעלי מניות המיעוט. עם זאת, ראוי למקד את הזרקור גם על התפתחות הדרגתית ועקבית, בנוגע להיקף חובות הגילוי החלות על חברות כלפי בעלי מניותיהן.

אחד הכלים לתקיפת פעולות בחברה הוא הגשת בקשה לאישור תביעה כייצוגית בשם קבוצה הרואה עצמה כנפגעת. בטרם תאושר התביעה כייצוגית, מתקיים דיון מקדמי, שבמסגרתו על המבקש להראות, בין היתר, כי התובענה מעוררת שאלות מהותיות של עובדה ומשפט המשותפות לכלל חברי הקבוצה.

כבר בשלב זה, בית המשפט רשאי להורות על גילוי מסמכים, ובלבד שמתקיימים שני תנאים: האחד, מדובר במסמכים שנוגעים לשאלות רלבנטיות לאישור התובענה כייצוגית; השני, שהמבקש העמיד תשתית ראייתית ראשונית לקיום התנאים הדרושים לאישור התביעה כייצוגית.

בשורה של החלטות נקטו שופטי המחלקה הכלכלית גישה המרחיבה את היקף חובת הגילוי ומקילה על קיומם של התנאים הנדרשים לצורך מתן הצו לגילוי מסמכים.

כך, למשל, לצורך מתן הצו, נקבע רף הוכחה נמוך מבחינה ראייתית מהנדרש לאישור הבקשה כתביעה ייצוגית. כלומר, בית המשפט יאפשר חשיפה של מסמכים לבעלי המניות בקלות יחסית כבר בשלב המקדמי להליך המקדמי.

להכרעות אלה יש השפעה מעשית על חברות. בעקבות קביעת רף נמוך זה, ובטרם קבלת החלטה אם התביעה הייצוגית תאושר, הבורסה לניירות ערך בתל-אביב, שנתבעה בנוגע לתעריפים הנגבים על-ידה, נדרשה לחשוף את פרוטוקולי הדיונים באסיפה הכללית ובדירקטוריון הבורסה הנוגעים להנחיות ולתעריפון הבורסה (תצ (ת"א) 7198-09-12).

זאת ועוד, בהליך נגד אפריקה ישראל להשקעות בע"מ בטענה להפרה לכאורית של חובות גילוי מידע בנוגע לחברת אפי פיתוח, שבה אפריקה ישראל מחזיקה כ-64% מהון המניות, נדרשה אפריקה ישראל לחשוף מכתבים שהוחלפו בינה לבין רשות ניירות ערך לישראל וכן להעביר לעיון בית המשפט מכתבים שהוחלפו בין אפי פיתוח לבין רשות ניירות ערך באנגליה, לאחר שהחברה ויתר המשיבים הסתמכו על בדיקות אלה בתגובתם (תנ"צ 28110-09-12).

השלכות חשובות על המגזר העסקי

יצוין כי אף שההליך היה נגד אפריקה ישראל, בעל השליטה ונושאי המשרה בה (ולא נגד אפי), הם נדרשו להעביר לבית המשפט מסמכים של אפי.

מהירות ויעילות ההחלטות המתקבלות במחלקה הכלכלית משנות את כללי המשחק, והפרוצדורה משפיעה גם על המהות. בתי המשפט נוקטים צעדים להרחבת הגילוי כבר בשלב המקדמי, הן בתביעות ייצוגיות והן בתביעות נגזרות - ולכל אלה יש השלכות חשובות על המגזר העסקי שיש לתת עליהן את הדעת. להלן 3 מהן:

האחת - חברות צריכות להיות מודעות לכך שנוסף לאופן קבלת ההחלטות שנתון לביקורת, גם מסמכים רלבנטיים עשויים להיחשף כבר בהליך מקדמי שבמקדמי. כך עשויים להגיע לידי התובעים, בין היתר, פרוטוקולים ומסמכים אחרים אם אלה משליכים על הערכת הפעולה או העסקה. כגון, הסכמים הנוגעים להערכת שווי החברה, מסמכי זכויות בקשר למקרקעין שלה ועוד.

השנייה - ראוי להיערך מבעוד מועד לתיעוד מלא ונכון של פעולות ההנהלה. על המנהלים והדירקטורים לפעול מלכתחילה באופן סדור וראוי, ולדאוג שגם התיעוד ישקף הליכים תקינים שנעשו בחברה, שכן הם אלה שיסייעו להדוף בסופו של יום תביעות מסוג זה. בהקשר זה נזכיר כי בעלי מניות עשויים גם להשתמש לעיתים בהליכים המקדמיים האמורים - וממניעים זרים - רק כדי להביא לחשיפת המסמכים.

ההשלכה השלישית והמהותית יותר היא שחשיפת המסמכים והגברת הגילוי בהליכים מקדמיים משקפות החמרה למעשה של הסטנדרט שלפיו נבחנות פעולות החברה ומנהליה. התפתחות זו תוביל בסופו של יום לביקורת רבה יותר על פעולות ההנהלה, הן בנוגע לאופן התיעוד (או להיעדרו) והן בנוגע לביקורת על הפעולות המתועדות.

ראו הוזהרתם.

* הכותבת, שותפה במשרד עורכי הדין גולדפרב-זליגמן, מתמחה בליטיגציה תאגידית ומסחרית.

עוד כתבות

בני דרייפוס, מנכ"ל משרד השיכון / צילום: כדיה לוי

זכה בפיס: התפקיד החדש של מנכ"ל משרד השיכון בני דרייפוס

הצעד המפתיע של דרייפוס מקורו, ככל הנראה, ברצונו לחזור ולעבוד עם אביגדור יצחקי, שעזב את מטה הדיור לפני כשנתיים ● האם לעובדה כי תוכנית למשתכן מצטמקת יש קשר להחלטה?

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

מפלגת צומת לא תתמודד בבחירות; מכריזה על תמיכה בליכוד

זאת תמורה להקפאת חוק קמיניץ (תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה) שגרם נזק למגזר החקלאי ● מדובר בכ-14.8 אלף קולות מבחירות 2019 מועד ב' ● שי דיין, יו"ר ארגון הנהגים ומס' 2 במפלגת צומת: "פרישת מפלגת צומת - לא על דעתי"; קורא לכל נהגי המוניות לא להצביע לנתניהו

הסרטון שהצית את המשבר עם כאן/ צילום : צילום: מסך

המשבריסט: מסר של הסתרה, רדיפה וחוסר הוגנות - בפרשת סג"ל התאגיד ירה לעצמו ברגל. פעמיים

צונאמי של שיימינג הופנה בסוף השבוע נגד התאגיד בעקבות השעיית אראל סג"ל ● התגובה הצינית שהוציא בוודאי לא הועילה ● אבל כדי לבדוק האם יש כאן משבר ומה עומקו, צריך לנסות ולהבין מי עשוי או עלול להיות מושפע ממנו ואיך ● "המשבריסט" חונך טור ראשון ב"גלובס" עם מסקנה מטרידה

טראמפ במפגש עם עובדי בואינג, 2017/ צילום :  \   Mic Smith AP

מלחמת הסחר הקטנה: ארה"ב מעלה מכסים על מטוסים מאירופה

המניע להעלאת המכסים נובע מאי-שביעות רצון מהסובסידיות מהן נהנית חברת המטוסים האירופית איירבוס

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 14-15 בפברואר

בסופ"ש באיכילוב: 13 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מיכל הלפרין/ צילום:יוסי זמיר

חוק הריכוזיות: הושלמה ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים

הוועדה לצמצום הריכוזיות פרסמה עדכון של רשימת התאגידים, הגופים הפיננסיים ורשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שהושלמה ההפרדה במסגרת חוק הריכוזיות ● החוק חוקק במטרה להפחית את הריכוזיות במשק הישראלי ולהגביר את התחרות בו, וקבע, בין היתר, כי יש להגביל מבנה פירמידלי של חברות החזקה לשתי שכבות בלבד של חברות בורסאיות

מרכז מסחרי של "ביג" בכרמי גת / הדמיה: משרד אדריכלים ברעלי לויצקי כסיף

נדחתה התנגדות השכנים למרכז מסחרי פתוח של ביג בכרמי גת

ועדת הערר המחוזית דרום דחתה את התנגדויות שכנים, שחוששים שקרבת היתר למגדלים מעל המרכז המסחרי תפגע באיכות חייהם ● עו"ד שחר בן עמי, שייצג את הוועדה המקומית קריית גת: "רוכש דירה מול מגרש מסחרי צריך לקחת בחשבון שבינוי יכול להשתנות על ידי הוועדה המקומית"

אייל דרור  / צילום: סיוון פרג'

שטראוס נכנסת למעדניות ולקצביות עם מותג בוטיק חדש

שטראוס מסמנת את שוק החנויות המתמחות, כמו מאפיות שכונתיות, קצביות ומעדניות • השלב הראשון: השקת מותג סלטים פרימיום בתמחור גבוה יותר תחת השם "דליקטס"

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

השבוע בשווקים: "אפילו אם הווירוס ייבלם תוך חודשיים-שלושה הפגיעה בכלכלה העולמית היא משמעותית"

"השווקים הפיננסיים סבורים שהקורונה היא תופעה חולפת, והפחתות ריבית יפצו על הפגיעה קצרת הטווח בפעילות הכלכלית בעולם", כך כותבים כלכלני בנק פועלים ● השבוע יתפרסמו שלל נתוני מאקרו, בהם: שיעור הצמיחה ביפן ומדד המחירים לצרכן בגוש האירו ● התחזית השבועית של "גלובס"

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

כחול לבן נקנסו ב-4,000 שקל; בלוק הימין חתם על התחייבות אישית לנתניהו

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עתירת התנועה לאיכות השלטון והורה לבני גנץ להסיר פוסט שהציג תעמולה מנוגדת לחוק ● אריה דרעי הוביל את מהלך התמיכה בנתניהו

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל וסמנכ"ל גוגל באזור אירופה /  צילום: רויטרס, HANNIBAL HANSCHKE

על רקע התחרות העזה: גוגל מבצעת ארגון מחדש של פעילות הענן

בגוגל מתקשים לסגור את הפער בתחום הענן עם אמזון ומיקרוסופט, שמובילות את השוק ● בגוגל ציינו כי "מספר קטן של עובדים" קיבל הודעה על ביטול משרותיהם

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, גלובס

דעה: ההבטחות הממוחזרות של ראש הממשלה נתניהו

הסרטון של נתניהו עם רמי לוי נראה לכם מוכר? אולי משום שהוא כיכב בקמפיינים של הליכוד גם ב-2013 וב-2015 ● ומה עם בני הפלשמורה? הם עדיין ממתינים במחנות המעבר באדיס אבבה ובגונדר מאז ההבטחות בקמפיין 2009 ● בחזרה לעתיד, גרסת ראש הממשלה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק