גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ובינתיים, באלפיון העליון: הצצה לסכסוך על "לב לבונטין"

(עדכון) - הפרויקט היוקרתי שממזרח לגן החשמל במרכז תל-אביב עומד במוקד סכסוך בין יזמיו, ד"ר חיים זקלד ובתו עו"ד רינת שרון זקלד-כהן, לבין בעליו הנוכחיים, אנשי העסקים משה ומרדכי ינאי ועו"ד זיסי הצובאי

"ליהנות מכל העולמות, מרחק פסיעה משדרות רוטשילד" - כך משווקת חברת "לב לבונטין" את פרויקט המגורים היוקרתי, האיכותי והמודרני שהיא בונה בלב תל-אביב, מזרחית לגן החשמל.

בפרסומיה את הפרויקט, שעתיד לכלול 71 דירות יוקרה, מציינת החברה כי הוא נבנה ב"אזור תוסס ואופנתי, שנמצא בעיצומו של תהליך התחדשות, המתאפיין בשימור המבנים ההיסטוריים היפהפיים המעטרים אותו, בצד פריחתם של בתי-קפה, גלריות, חנויות מעצבים ומועדונים עכשוויים, ומושך אליו אוכלוסייה שוחרת תרבות, היודעת לזהות הזדמנות להשקעה באיכות החיים ושואפת להפוך לחלק מקהילה פעילה ודינמית".

הפרסומים יפים ומושכים את העין והפוטנציאל הוא גדול, אבל ל"גלובס" נודע כי מתחת לפני השטח מתרחש מזה חודשים ארוכים מאבק משפטי קשה על הזכויות בפרויקט.

מהצד האחד של המתרס ניצבים ד"ר חיים זקלד ובתו, עו"ד רינת שרון זקלד-כהן, יזמי הפרויקט הראשונים שבצוותא עם שי עופרי ואריה לייביקר הקימו ב-2010 את חברת "לב לבונטין", לשם רכישת הקרקע במקום מחברת "מנהטן-העיר הלבנה" והקמת הפרויקט. מהעבר השני של המתרס ניצבים בעלי הזכויות הנוכחיים, אנשי העסקים מרדכי ומשה ינאי, ועו"ד זיסי הצובאי, המכהן כמנכ"ל החברה.

לקבוצות יש טענות קשות ביותר האחת כלפי השנייה, ותהליך גישור שהתנהל ביניהן בפני נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב לשעבר, אורי גורן, לא הצליח להביא לפתרון המחלוקות. תביעה בסך כ-14.7 מיליון שקל שהגישו חיים ושרון זקלד לבית המשפט המחוזי בתל-אביב כבר בפברואר 2013, ושלא פורסמה עד היום, חושפת את עיקרי הטענות של המייסדים נגד הבעלים הנוכחיים.

הגישור נכשל

חיים ושרון זקלד (קבוצת זקלד) טוענים בתביעתם כי לאחר שייסדו את חברת "לב לבונטין" ב-2010 ביחד עם שותפיהם, שי עופרי ואריה לייביקר (קבוצת עופרי), ופעלו לשם רכישת הקרקע בלבונטין כדי להקים עליה בניין דירות של 71 יחידות דיור, "פעלו משה ומרדכי ינאי והצובאי על מנת לנשל את התובעים מכל זכות או קשר עם החברה".

לפי התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד עופר שפירא ממשרד שבלת ושות', "הנתבעים פעלו מאחורי גבם של התובעים לטובת ניסיון העברת הבעלות בחברת 'לב לבונטין' לשליטתו של משה ינאי, תוך ניסיון לדחיקת רגלם של התובעים ממנה והעברת האחיזה בה מידם לידיו של ינאי, ללא הסכמתם, ואף שהתובעים החזיקו ב-50% ממניות החברה".

לטענת התובעים, "ניסו ינאי ויתר הנתבעים לבטל חד-צדדית הסכם ההלוואה שהיה לחברה עם חיים זקלד, שנוצר בעת שהחברה הייתה זקוקה לכספים שהלווה לה זקלד, ושבלעדיהם לא הייתה העסקה רואה אור ומניבה את הפירות שהיא מניבה כיום".

לדבריהם, "התנהגותם הנפסדת של הנתבעים, החורגת מכל אמת-מידה של הגינות מסחרית, גרמה ועודנה גורמת לתובעים חיסרון כיס ניכר ופוגעת בזכויותיהם".

הפרת הסכם הלוואה

חלק מהתביעה מבוסס על הסכם הלוואה שנערך לטענת התובעים בין חיים זקלד לבין לב לבונטין. לטענת התובעים, בספטמבר 2010, במהלך הניסיונות לרכוש את הקרקע ולאחר שנוכח זקלד כי הניסיון לגיוס הון ממשקיעים חיצוניים או מקונים פוטנציאליים לשם הרכישה אינו מצליח, הוא העמיד מיליון שקל מהונו האישי לצורך התשלום.

ואולם, לדבריו, הנתבעים החזירו לו בהמשך הדרך את מיליון השקל באופן חד-צדדי, והם מתכחשים להסכמות, לפיהן ההלוואה מזכה את זקלד בדירת 3 חדרים, ששוויה עולה על 2.4 מיליון שקל.

לפי התביעה, בהמשך עמלה קבוצת זקלד במרץ כדי לגייס הון נוסף של 10 מיליון שקל ולקדם את הפרויקט, אך ב-1 בנובמבר 2010 היא נדהמה לשמוע מקבוצת עופרי כי זקלד אינו צריך להעביר את הסכום של 10 מיליון שקל עבור תשלום שני, כיוון שהשליטה בחברה הועברה לידי משה ינאי.

"מכאן מובן שב-31 באוקטובר 2010, בפגישה שהתקיימה בין קבוצת עופרי ועו"ד הצובאי לבין משה ינאי, בלעדי קבוצת זקלד, הוחלט על העברת הבעלות בחברה. יצוין כי באותם ימים טענה קבוצת עופרי כי היא אינה מכירה כביכול את ינאי ואף ביקשה מזקלד לנסות ולגייסו כמשקיע בחברה", נאמר בתביעה.

לדברי התובעים, בדיעבד התברר להם כי בזמן בו הם השקיעו את מרצם בהשגת כספים לחברה, פעלו עו"ד הצובאי ומשה ינאי בסתר ומאחורי גבם, על מנת לנסות ולהעביר את הבעלות והשליטה בחברה למשה ינאי על חשבונם.

לטענת התובעים, העברת השליטה בחברה התבצעה ללא ידיעתם, למרות שהם שלטו ב-50% ממנה. התובעים דורשים לקבל לידיהם כיום 25% ממניות החברה. "כוונת המייסדים הייתה כי ככל שייכנסו לחברה משקיעים חיצוניים בתמורה למניות החברה, תדוללנה מניות המייסדים בהתאם. לפיכך, מסכימים התובעים כי קרוב לוודאי שמניותיהם בחברה היו מדוללות, כך שהיו נשארים בסופו של דבר עם 25% ממניותיה", נטען בתביעה.

"העברת זכויות כשרה"

משה ומרדכי ינאי ועו"ד הצובאי שוללים מכל וכל את הטענות נגדם ומעלים מצדם טענות קשות ביותר נגד חיים ורינת זקלד. בכתב ההגנה שהגישו לבית המשפט, באמצעות עו"ד אמיר איבצן, טוענים השלושה כי התביעה שהוגשה נגדם היא "לא פחות מאשר תביעה הזויה, חסרת תום-לב, וכשלעצמה מהווה מעשה של מירמה".

"התובעים, המכנים עצמם קבוצת זקלד הינם זוג נוכלים קטנים, אשר חברו לזוג נוכלים אחר, המכונה על-ידם 'קבוצת עופרי', שי עופרי ואריק לייביקר, לצורך ביצוע עסקאות שונות ומשונות, אשר מעולם לא הייתה למי מהם היכולת לבצען. מדובר היה למעשה בפנטזיה שרקחו 'שתי הקבוצות' שסיבכה אותם עד הצוואר", נטען בכתב ההגנה.

לדברי הנתבעים בלשונם הציורית, "ניתן להמשיל את העסקה שהתובעים רקמו ביחד עם עופרי ולייביקר לעסקה מעולה, אותה רוקם אדם מן היישוב, לרכוש את חברת מייקרוסופט".

לגופם של דברים טוענים משה ומרדכי ינאי והצובאי, כי בעקבות קשיי מימון של זקלד ושותפיו לרכוש את הקרקע ולהקים את הפרויקט, קיבלה קבוצת היזמים שבהנהגת ינאי את מלאו הזכויות בפרויקט לידיה באופן כשר ובהסכמת כל המעורבים.

"ב-3 בנובמבר 2010 העמידה 'מ.מ.א נדל"ן ואחזקות' שבבעלות ינאי ל'לב לבונטין' את המקורות הכספיים (לרכישת הקרקע ובית הקבלן - ח' מ'). עבור רכישת בית הקבלן, באמצעות 'לב לבונטין', שילם ינאי 71 מיליון שקל בתוספת מע"מ וריבית וכן את מס הרכישה ותשלומים נוספים ובסך-הכול כ-80 מיליון שקל".

הנתבעים מציינים כי מאז שחיים זקלד יצא מהפרויקט, והוא עבר לידי משה ומרדכי ינאי והצובאי, לא היה קשר כלשהו בינו ובין בתו לבין "לב לבונטין" או מי מהנתבעים.

"תביעת מירמה"

באשר להלוואה שטוען זקלד שהעמיד לצורך רכישת הקרקע ושמקנה לו, לדבריו, בעלות על דירה בת 3 חדרים בפרויקט, טוענים הנתבעים כי מיליון השקלים הועמדו על-ידי זקלד כהלוואה. זאת, במסגרת מאמציו לגייס הון בעצמו לפרויקט ולצורך ניסיון לארגן קבוצת רכישה (שנכשל). לטענת הנתבעים, הלוואה זו לא מקנה לזקלד זכויות כלשהן.

"בית המשפט הנכבד מתבקש לדחות את התביעה, בהיותה תביעת מירמה ברורה על פניה, המנוסחת באריכות בלתי מתקבלת על הדעת, תוך חזרה פעם אחר פעם על טענות-שווא", כתבו הנתבעים בכתב ההגנה. כמו כן, הגישו השלושה הודעה לצד שלישי נגד התובעים ונגד שני שותפיהם לשעבר, לייביקר ועופרי.

אקזיט של 300 מיליון דולר והשקעות בנדל"ן

איש העסקים משה ינאי, העומד במוקד תביעתם של חיים זקלד ועו"ד רינת זקלד-כהן סביב הזכויות בפרויקט "לב לבונטין", אינו מוכר לציבור הרחב, אך הוא מוכר היטב בעולם ההיי-טק. ינאי אף נבחר על-ידי "גלובס" לאיש המשפיע ביותר על ההיי-טק הישראלי לשנת 2008.

עד 2002 עבד ינאי בתפקיד בכיר בענקית החומרה - EMC - והיה אחד האחראים לצמיחה המהירה שלה בשנות ה-90. בהמשך עבר ל-IBM, אליה הגיע בעקבות רכישת הסטארט-אפ הישראלי XIV תמורת כ-300 מיליון דולר.

ינאי, שהיה המשקיע המרכזי בחברה וכיהן כיו"ר שלה, הצטרף ל-IBM תחת התואר היוקרתי של IBM Fellow, שאחראי לקידום אסטרטגיית האחסון בענקית המחשוב. במסגרת תפקידו היה ינאי אחראי על סדרת רכישות בסכום כולל של כ-600 מיליון דולר של חברות ישראליות בתחום האחסון.

ינאי, המוכשר ורב-הפעלים, הוא גם שותף בחברה לטיסות מסוקים עבור VIP ומשקיע גם בנדל"ן. הוא ממעט להתראיין ונוהג להתרחק מהתקשורת. בראיון עבר נדיר ל"גלובס" הוא הסביר כי "אני לא נהנה מהדברים האלה".

עוד כתבות

נטע ברזילי /   צילום: דניאל קמינסקי

טוי אר אס: מסלול המיתוג של נטע ברזילי מאנדרדוג לכוכבת

הקהל התקשה להתחבר בתחילת הדרך, וההפקה נאלצה להבין שלא מדובר בבובה ● איך הפכה האנדרדוג נטע ברזילי, בזכות תהליך מיתוג מדויק, לכוכבת שסחפה את אירופה והביאה את האירוויזיון לישראל אחרי 20 שנה? ● סוד הקסם - להתחבר לאמת הפנימית ולזכות באהבת הקהל ● מדד המותגים

חוף טובגו בת ים / צילום: צלול

צפוף בים? לפי "צלול", עומס הכיסאות להשכרה בחופים מחמיר

חופי ת"א עקפו את חיפה וראשל"צ וכעת מובילים בעומס הכיסאות בחוף, כך עולה מבדיקת עמותת צלול ● הבדיקה נועדה להראות היכן ישנה פריסה רחבה יותר של זכייני הרשויות המקומיות שמשכירים שמשיות וכיסאות בחופים, בצורה שמותירה מעט מאוד מקום למי שמעוניין לבלות בים בחינם עם מחצלת או כיסא מהבית

ד"ר אריאל כ ץ / צילום: אלון רון

פיתוח של מנכ"ל אנזימוטק לשעבר: התאמת תזונה לפי העור

מנכ"ל אנזימוטק לשעבר, ד"ר אריאל כץ, הוא ממייסדי הסטארט-אפ MyOr, שפיתח מכשיר אבחון שעל בסיסו החברה תמליץ על תוספי תזונה שלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו \ צילום: תמר מצפי

היועץ הפוליטי של נתניהו ב-3 השנים האחרונות התפטר

עמרי אקוניס, היועץ הפוליטי של נתניהו בשלוש השנים האחרונות הודיע שהוא עוזב את תפקידו ● נתניהו: ״אקוניס ביקש לסיים את תפקידו עם סיום מושב הקיץ של הכנסת אחרי 3 שנים בתפקיד. נתניהו הודה לעומרי אקוניס על פעילותו ותרומתו למען תנועת הליכוד ואיחל לו הצלחה רבה בהמשך דרכו".

חיים סבן / צילומים: רויטרס

כסף ללאומי קארד? לסבן יש חברה עם כרבע מיליארד ד' בקופה

בימים האחרונים עלתה מניית פרטנר על רקע הערכות שלפיהן חיים סבן, בעל השליטה בחברה, הוא אחד המתמודדים על רכישת לאומי קארד ● שווי חברת כרטיסי האשראי מוערך ביותר מ-2 מיליארד שקל, והכסף שבקופה של "סבן קפיטל" יוכל לסייע ברכישתה

גרופון GROUPON / צילום: איל יצהר

IBM תובעת 167 מיליון דולר מגרופון בגין הפרת פטנטים

ענקית המחשוב טוענת כי גרופון השתמשה בפטנטים שלה בתחום טכנולוגיית האי-קומרס ללא רשותה: "הילד החדש בשכונה מסרב לקחת אחריות על השימוש בהמצאות שלנו" ● עורך הדין של גרופון: "IBM לא המציאה את האינטרנט"

דרום תל אביב  / צילום:שאטרסטוק

למי מיועדות 7,000 הדירות החדשות שמתוכננות בדרום ת"א

קרוב ל-7,000 דירות מתוכננות לקום בשכונות דרום תל-אביב ולנער ממנה את התדמית הבעייתית ● אבל בזמן שבעירייה מדברת על עירוניות, עירוב שימושים ורחובות ידידותיים - התושבים חוששים שפשוט דוחקים אותם החוצה

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

מסחר שלילי בבורסת ת"א; מדד הנפט והגז בירידות של 1.1%

רשות החדשנות תעניק 120 מיליון שקל לשלוש חברות ביומד להרחבת הפעילות בישראל ● בכיר בחברת שיכון ובינוי עוכב לחקירה בשל פרשת השוחד לכאורה באפריקה

רכבת ישראל /צילום: דוברות רכבת ישראל

שקטים, חסכונים ומהירים: נחשפו קרונות הרכבת החשמלית

הקרונות החדשים שייכנסו לשימוש ב-2020 יכללו מערכת מידע חכמה לנוסע המחוברת לפיקוד הרכבות הארצי ול-GPS ● בקו המהיר לירושלים שלפי התכנון יושק בסוכות השנה ייסעו בשלב ראשון קרונות רגילים

זאפ / צילום: איל יצהר

מאחורי הקלעים של הנפקת זאפ: 650 מ' ש' - "הערכה צנועה"

בקבוצת זאפ מורגלים בהשוואת מחירים, אבל לא בכזאת ששמה אותה עצמה במוקד ● בכמה יעריכו אותה המשקיעים של שוק ההון נדע בשבועות הקרובים, ובינתיים, בבעלת הבית אייפקס כבר עושים שרירים ומבהירים שלא ינפיקו בכל מחיר

רחוב עין הקורא תל אביב/ צילום: איל יצהר

קבוצת רכישה תשלם למעלה מחצי מיליון שקל למארגנים

חברי קבוצת רכישה בת"א הגישו תביעה נגד מארגני הקבוצה ונגד משרד השמאים פז כלכלה והנדסה שערך את דוחות האפס של הפרויקט

דיויד סולומון / צילום: רויטרס

דיויד סולומון הוא המנכ"ל החדש לבנק ההשקעות גולדמן זאקס

סולומון, 56, יחליף את לויד בלנקפיין, שיישאר יו"ר עד תום השנה ● בסמוך, הוכרזו הדוחות הרבעוניים לבנק ההשקעות, שהפתיעו את האנליסטים

האימוג'ים החדשים של אפל / קרדיט: אתר אפל

יום האימוג'י הבינ"ל: 70 אימוג'ים חדשים לאפל, משחק AI לגוגל

מדובר בכ-70 אימוג'ים חדשים שהחברה תשיק בהמשך השנה במערכת ההפעלה iOS ויהיו זמינים במכשירי אייפון, אייפד, מחשבי מק ושעוני אפל ● בין האימוג'ים החדשים יהיו דמויות ג'ינג'יות, מתולתלות, בעלות שיער אפור ואף קירחות

ישי דוידי / צלם: איל יצהר

המ-לט: "לא מתקיימים מגעים קונקרטיים למכירת החברה"

המ-לט דיווחה הבוקר לבורסה כי "מזמן לזמן היא מקבלת פניות מגורמים שונים לגבי מהלכים אסטרטגיים, לרבות רכישה, ובוחנת אותן" ● יחד עם זאת, החברה הודיעה כי "בשלב זה לא מתקיימים מגעים קונקרטיים כלשהם המחייבים דיווח" ● קרן פימי מחזיקה בכ-60% ממניות המ-לט

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

הכנסת אישרה חוק שיגביל את פניית הפלסטינים לבג"ץ

החוק מעביר את הסמכויות של בתי המשפט בנושאי יהודה ושומרון מבג"ץ לביהמ"ש המינהלי בירושלים (ערכאה מחוזית) ● שקד: "חגיגת העתירות לבג"ץ של פלסטינים וארגוני שמאל קיצוני נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון מסתיימת היום. מעתה הם יצטרכו לעבור את המשוכה המשפטית כפי שכל אזרח ישראלי עובר"

איתן כבל / צילום: יונתן בלום

חזון אחרית הימים? חברות יחויבו למענה טלפוני בתוך 6 דקות

סעיף חשוב בהצעת החוק קובע כי הוא יחול כל החברות ללא יוצא מהכלל ● לשם היערכות בקרב החברות, החוק ייכנס לתוקף בעוד כשנה ● יוזם ההצעה, ח"כ איתן כבל: "עשינו מהפכה של ממש"

כותנה / צילום: שאטרסטוק

אבוג'ן ו-IMAmt חתמו על הסכם פיתוח בתחום הכותנה

אבן דרך ראשונה בהסכם בין אבוג'ן, שנסחרת בתל אביב ובוול סטריט, והחברה הברזילאית כבר הושגה וסכום ראשוני שולם

מטבע ה-Ripple XRP  / צילום: רויטרס

דוקטור ריפל ומר XRP: המטבע הדיגיטלי השלישי בשוויו צונח

לאחר שנקבע באחרונה כי ביטקוין ואת'ר אינם ניירות ערך, הוגשו בארה"ב כבר 3 תביעות ייצוגיות שבהן נטען כי Ripple הוא נייר ערך ● המטבע נמצא בינתיים בצלילה חופשית ואיבד כ-85% ממחיר השיא שלו

אפליקציית אובר / צילום: רויטרס

בין החקירות להאשמות בשוביניזם: אובר עדיין מתכננת להנפיק

אובר, שמקווה לצאת להנפקה ראשונית לציבור במחצית הראשונה של 2019, מתקשה להתגבר על המוניטין הרע שיצא לה כמי שמתייחסת במתירנות לשוביניזם, גזענות ואפליה מגדרית ● חקירה של הוועדה לשוויון הזדמנויות בתעסוקה בארה"ב, אחת מחמש חקירות פדרליות בנושאים שונים, תקשה עליה לזכות באמון הציבור

אמיר מגנר / צילום: יוגב מאיר

חברת CyberMDX השלמת סבב גיוס A בהיקף של 10 מיליון דולר

החברה המפתחת אבטחת סייבר למכשור רפואי השלימה עד היום כ-11.5 מיליון דולר בשני סבבים – סיד ו-A ● "בבתי חולים, כשמתחברים למכשור הרפואי, אפשר להגיע לליבת המערכת, וזה וחושף את כל הרשת לפגיעויות"