גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחירי המשרדים: באר-שבע היא העיר היחידה עם עליית מחירים

לפי מאן נכסים, במרכז הארץ נרשמה יציבות במחירי השכירות והקנייה של משרדים

שוק המשרדים נמצא בקיפאון מוחלט במרבית חלקי הארץ בהשוואה לרבעון קודם, כך עולה מסקירת שוק המשרדים של חברת "מאן נכסים" המתייחסת לרבעון השלישי של 2013. המקום היחידי שבו עלה המחיר הממוצע של שטחי המשרדים בתקופה זו היא העיר באר שבע. כך, מרמת שכירות ממוצעת של 52 שקל למ"ר לחודש ברבעון השני בבנייני המשרדים של בירת הנגב עלה המחיר ל-55 שקל למ"ר לחודש (עלייה של 5.7%), ומרמת מחיר של 10.2 אלף שקל למ"ר במכירה ברבעון השני עלה המחיר בכ-3% לרמה של 10.5 אלף שקל למ"ר.

עוד על פי הנתונים, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד (רבעון שלישי 2012) נרשמה ירידה במחירי השכירות והמכירה בתחום המשרדים בערים תל אביב, רמת גן, הרצליה ורעננה בעוד בשאר האזורים נרשמה יציבות. גם בהשוואה שנתית, המקום היחידי שדמי השכירות דווקא רשמו עלייה בו היא באר שבע. מחירי השכירות הממוצעים בבאר שבע עמדו ברבעון השלישי של 2012 על 50 שקל למ"ר לחודש בעוד שברבעון הנוכחי האמיר המחיר ל-55 שקל למ"ר לחודש, עלייה של 10% בטווח של שנה. מחירי המכירה של שטחי המשרדים עלה גם הוא בתקופה זו, אולם ברמה מתונה יותר, ממחיר מכירה ממוצע של עשרת אלפים שקל למ"ר לפני שנה, עומד היום המחיר הממוצע על פי נתוני מאן נכסים על 10.5 אלף שקל למ"ר, עלייה של 5%.

כאמור, לעומת באר שבע שהייתה היחידה לרשום עליות, מחירי השכירות הממוצעים של שטחי משרדים בערים אחרות דווקא רשמו ירידה ברמה השנתית. כך, מחירי השכירות הממוצעים בתל אביב שעמדו ברבעון השלישי של 2012 על 95 שקל למ"ר לחודש ירדו ברבעון הנוכחי לרמה של 90 שקל למ"ר לחודש (ירידה של כ-5.2% בשנה) ומחירי המכירה של שטחי המשרדים ירדו אף הם מרמה ממוצעת של 14.25 אלף שקל למ"ר ל-13.5 אלף שקל למ"ר (ירידה של 5.2%). ירידה נרשמה גם במחירי השכירות והמכירה הממוצעים של שטחי המשרדים בערים רמת גן (ירידה של 6.6%), הרצליה (ירידה של 5.8%) ורעננה (ירידה של 4.6%).

ג'קי מוקמל, מנכ"ל מאן נכסים, אומר כי להערכתו ברבעון הבא (הרבעון האחרון של 2013) יעבור השוק מיציבות לירידות מחירים: "חברות רבות צמצמו במהלך רבעון זה את כוח אדם בחברה, ומצד שני יש היצע גדול מאוד של שטחי משרדים חדשים, תרחיש שיביא להערכתי לירידת מחירים כבר ברבעון הבא. האזור הפגיע ביותר הינו אזור בני ברק, שבו יש כיום היצע של כ-150 אלף מ"ר פנויים להשכרה.

"אני מעריך שברבעון הבא צפויה באזור זה ירידת מחירי שכירות של כ-10% לעומת המחירים ברבעון השני והשלישי של השנה. האזור השני שעשוי להיפגע בגלל היצע גדול של שטחי משרדים הינו אזור פתח תקווה, שם יש כיום כ-100 אלף מ"ר שטחי משרדים להשכרה וגם שם צפויה הורדת מחירים ברבעון האחרון של השנה שבין 3% ל-10%. גם ברמת החייל מתפתח היצע גדול של שטחי משרדים וברבעון הבא צפויה להערכתי ירידה של כ-5% בשכר הדירה".

לעומת התחזית הקודרת למתחמי המשרדים במרכז הארץ, סבור מוקמל כי בדרום מגמת העלייה דווקא צפויה להימשך: "האזור היחיד בארץ שבו צפויה יציבות ואף עליית מחירים הינו אזור באר שבע. חברות היי-טק גדולות מגלות עניין גדול מאוד בפארק המוקם על ידי חברת גב ים וגם בשל הסמיכות לאזור האוניברסיטה המאפשרת לקלוט כוח אדם אקדמאי שאזור זה יכול לספק. על פי מצב השוק נכון להיום אני מעריך כי מחירי השכירות עשויים לעלות ב-3% לעומת הרבעונים הקודמים".

"חברות רבות צמצמו במהלך רבעון זה את כוח אדם בחברה, ומצד שני יש היצע גדול מאוד של שטחי משרדים חדשים, תרחיש שיביא להערכתי לירידת מחירים כבר ברבעון הבא. האזור הפגיע ביותר הינו אזור בני ברק, שבו יש כיום עוד כ-150 אלף מ"ר פנויים להשכרה. אני מעריך שברבעון הבא צפויה באזור זה ירידת מחירי שכירות של כ-10%".

עוד כתבות

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

השולמנים וביטוח לאומי/ צילום: כדיה לוי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מה הסיפור של קבוצת העצמאים הלוהטת "אני שולמן"?

היכולת של קבוצת העצמאים הלוהטת בפייסבוק לייצר מהלך שיווקי שתוכנן בקפידה ובאופן מקצועי - אך לשוות לו נראות של מהלך ספונטני ואותנטי לחלוטין - היא סיפור הצלחה גדול

תאונת קורקינט  בתל אבי ב / צילום: יחצ

"שמעתי 'קנאק' בכתף ולא הבנתי מה קורה לי": עם מי באים בחשבון כשנהג קורקינט פוגע ונעלם

מה קורה כשמאבדים שליטה בכלי ממונע חשמלי? ● חוויות מפי נפגעים שהגיעו לחדרי המיון ● שני מוסדות רפואיים נוספים פנו ל"גלובס" והודיעו כי הם נערכים לדיווח יומי על נפגעי קורקינטים ואופניים חשמליים שיפורסמו אצלנו

ג'ון בולטון/ צילום: רויטרס Jim Young

היועץ לבטחון לאומי לשעבר בולטון: טראמפ חסם לי את חשבון הטוויטר

בשני ציוצים שכתב בשעה האחרונה, ציין בולטון כי מאז שהתפטר מתפקידו כיועץ לביטחון לאומי לא הצליח להתבטא ברשת הטוויטר בשל חסימת חשבונו ● "למי שחשב שירדתי למחבוא, תתאכזבו"

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

מבצעי בלאק פריידיי בחנות במנהטן, ניו יורק / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

טירוף הקניות של נובמבר עשוי להפוך למפגן כוח של ענקיות הקמעונות

המשקיעים במניותיהן של רשתות הקמעונות הגדולות בארה"ב לא צפויים לעשות "קופה", אבל אולי יראו שיפור קל מעל למדד S&P 500 ● מתחילת 2019 רשמו מניות המגזר זינוק פנומנלי, וכעת הן לא מתומחרות במחיר מציאה

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

תגובה קשה של נתניהו לאישום בשוחד: "לחקור את החוקרים"

ראש הממשלה נתניהו מסר תגובתו לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● "בתהליך הזה לא חיפשו את האמת, אלא חיפשו אותי... תופרים פה חליפה מיוחדת רק בשבילי"

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

נחום ברנע לנוני מוזס: השעה עצמך מעיסוק בתכני ידיעות אחרונות

ברנע כותב בעקבות החלטת מנדלבליט: "נוני מוזס צריך להדיר את עצמו מכל עיסוק בנושא תוכן ב'ידיעות אחרונות" ● "העיתון שלנו הוא עיתון חופשי, הוא היה כך גם כאשר נתניהו ומוזס הציעו זה לזה הצעות מגונות. אבל החופש צריך לא רק להיעשות- גם להיראות"

ישי דוידי / צילום: איל יצהר

קרן פימי נכנסת לביומד: רוכשת 12% ממניות חברת קמהדע תמורת כ-30 מיליון דולר

פימי רוכשת החזקות מקרן ברוש ליאון רקנאטי ויונתן האן ● העסקה נעשתה במחיר שוק המשקף לחברה שווי של כ-240 מיליון דולר

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

כך נראו הרגעים הדרמטיים מאחורי הקלעים של ההכרעות בתיקי ראש הממשלה

איך התנהל תהליך קבלת ההחלטות בתיקי 1000, 2000 ו-4000, מי הם עשרות הפרקליטים שהיו מעורבים, איפה התנהלו הדיונים, מה היו טענות ההגנה המרכזיות, ומה היו ההתלבטויות שהובילו להחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט • "גלובס" חושף את התהליך המשפטי המורכב והחשוב ביותר שהתקיים בישראל בשנים האחרונות

יניב גרטי אינטל ישראל / צילום: איל יצהר

ההשלכות של מלחמת הסחר, הטבות הענק מהמדינה, הפספוסים וההצלחות: המעסיק הגדול בהייטק מדבר

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, מספר בראיון ל"גלובס" מה היתרונות התחרותיים של אינטל בתחום הבינה המלאכותית, מתייחס לחשש מהשלכות מלחמת הסחר ומתייחס גם לפספוס מהפכת המובייל: "זה לא רודף אותנו, באותה תקופה זיהינו היטב מהפכות אחרות"

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

קון אגוארו חוגג את השער הראשון של נבחרת ארגנטינה./ צילום: רויטרס

הפרטת אירועי הספורט הלאומיים היא לא אופציה

אבל לפני שממהרים לנסות להעביר גם את ניהול משחקי הנבחרות הלאומיות לחברות פרטיות, צריך לחשוב מה יקרה למחירי הכרטיסים

היועמ"ש אביחי מנדלבליט וראש הממשלה בנימין נתניהו / צילומים: איל יצהר, תמר מצפי, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רייטינג יוצא דופן: איזו מהדורה הובילה בסיקור החלטת היועמ"ש ?

המהדורה של החדשות 12 בקשת רשמה רייטינג של 20.3% , בחדשות 13 ברשת עמד הרייטינג הממוצע על 10.3% ובכאן 11 נרשם רייטינג של 6.5%

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - דירות מחולקות במודיעין עלית / צילום: איל יצהר, גלובס

צ'ק של מאות מיליונים מדמרי, ומגדלי ענק בבורסה. כותרות הנדל"ן

כמה כסף שילמה חברת דמרי ושותפתה עבור מתחם האומן 17 בדרום תל אביב ומה ייבנה בעתיד בקרקע? מדוע קבע בימ"ש שחברה בקבוצת רכישה תפצה את שאר החברים ב-2.2 מיליון שקל? ואיפה קבע בימ"ש שיש לבטל תוכנית ענק של הוותמ"ל? ● השבוע שהיה בנדל"ן

טלי דביר לבנת / צילום: סתיו עזר

"להקים משרד ממשלתי לעסקים קטנים ובינוניים"

טלי דביר לבנת (39) היא מנהלת משרד פרסום ● "החוק לא דואג לתנאים הסוציאליים של העצמאיים בהמון נושאים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שרה אהרוני/ צילום: כפיר זיו

"הסיפור ההוא של אמא שלי הפך אותי לסופרת שיושבת מול אמזון הענקית"

הסופרת שרה אהרוני מאוכזבת מההתעלמות של התקשורת מההצלחה הבינלאומית שלה ומספרת על הלקח שלמדה מהעבודה מול אמזון

נפגעי הקורקינטים - 21 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 13 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

Mee Too / איור: שירי אלגור

מהפכה במשרד: תנועת #MeToo משנה מבפנים את מקומות העבודה אבל יש עוד דרך רבה לעשות

אחרי ששינתה את העולם, תנועת MeToo# מחוללת תמורות גם במקומות העבודה ● כיצד מצליחים במקומות העבודה להתמודד עם התופעה, ועד כמה הם באמת מבינים אותה?