גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

איכות תמונה שלא ראיתם: טלוויזיות אולטרה HD כבר כאן

"גלובס" השווה בין מסכים המוכרים בשם 4K: דגמי 55 אינץ' של סוני, סמסונג ו-LG ■ המסקנה - שלושתם מצוינים, אך איכות התמונה של סוני בולטת מעל כולם

יצרניות הטלוויזיה החלו למכור בישראל את דגמי הדור הבא שלהן - מסכים התומכים ברזולוציית אולטרה HD, המוכרת גם תחת השם UHD או 4K. הטכנולוגיה החדשה לוקחת את איכות התמונה במסכים לשלב הבא.

אם באיכות Full HD מקבלים תמונה חדה ונקייה, בה רואים את הנמשים והאיפור על פני השחקנים, ב-4K הצבעים נראים חדים, חיים ונקיים אפילו יותר. רואים כל פרט ופרט בפני הדמויות, ואת כל קשת הגוונים בתמונות. הצבע החד צועק מהמסך, עד כדי כך שהצבעים נראים לא אמיתיים. העומק של התמונה והאפשרות לראות כל פרט בה, נותנים לפעמים תחושה של תמונת תלת-ממד.

כדי להבין מעט יותר את קפיצת המדרגה ש-4K מספקת, צריך לרדת לרמת הרזולוציה. תקן ה-Full HD מגיע ברזולוציה העומדת על 1920 על 1080 פיקסלים. בתקן 4K הרזולוציה עומדת על 3840 על 2160. איכות התמונה הגבוהה הזו יוצרת כאב ראש לא קטן ליצרנים ובהמשך גם לצרכנים. כדי לצפות בסרטים נדרשים כוננים מיוחדים היודעים לקרוא את הקבצים מהסוג הזה בחיבור לטלוויזיה. קונסולת המשחקים של סוני, פלייסטיישן 4, תתמוך בסרטים בפורמט הזה רק בשדרוג עתידי. שירות הסרטים האינטרנטי נטפליקס, שלא פעיל בארץ, יאפשר בעתיד הזרמה של התוכן בעזרת קידוד חדש באמצעות רוחב פס לא גבוה במיוחד - רק 15 מגה.

בשנים האחרונות סמסונג כיכבה בבדיקות מסכי הטלוויזיה, אבל הפעם סוני היא המובילה ו-LG נמצאת אחריה. בהשוואה בין סמסונג ל LG, נראה ש LG נותנת תמונה יותר טבעית, מוארת ונעימה לעין, ואילו סמסונג נותנת תמונה יותר חלקה אבל מעט אדמדמה. בסמסונג התמונה מוצלחת עם צבעים רוויים שנראים חיים מאוד, אך התחושה היא שלעתים הם מוגזמים ואפילו בוהקים מדי.

סוני, לעומת זאת, מצאה את האיזון הנכון בין רמת צבעים חיים אבל לא ברמה שכבר מפריעה לעין. הבעיה הגדולה שלה היא היעדר אפליקציות מקומיות, בעוד שב LG וסמסונג יש מבחר כזה, כאשר האחרונה גם מציעה שירות VOD שאין לו מתחרים.

סוני X90: איכות תמונה מעולה ב-HD וב-4K

ממשק: בסוני מציגים ממשק בעברית נעים לשימוש עם אייקונים המוצגים כשכבה על תמונת הטלוויזיה.

המסך יודע הזה לקרוא קובצי וידיאו שהגיעו מהאינטרנט וגם להציג תרגום עברי (SRT) בצורה תקינה. הדגם הזה מוגדר כסמארט TV ומאפשר חיבור אלחוטי לאינטרנט הביתי וגישה לאפליקציות שונות כמו יו טיוב ופייסבוק.

רוב האפליקציות לא מאוד מעניינות ואין כאן גישה לאפליקציות מקומיות או לשירותי המוזיקה והסרטים הבינלאומיים של סוני. חבל שכך.

איכות תמונה: התמונה בטלוויזיה של סוני השאירה אותנו פעורי פה בשידורי HD. הצבעים רוויים, אבל לא בצורה מוגזמת כמו בסמסונג, כך שהאיזון היה טוב והשחור נראה היטב.

כשעוברים לשידורי טלוויזיה רגילים יש כמובן ירידה באיכות, אבל עדיין יש התמודדות יפה עם דמויות שמופיעות על המסך והצבעים נראים גם כן רוויים.

ב-4K התמונה, כמובן, מעולה.

רמקולים: בסוני בחרו בגישה מיוחדת לעיצוב הרמקולים. כתוצאה מכך הסאונד בהחלט מוצלח, רחב ועמוק.

עיצוב: החברה היפנית בחרה גישה שונה מזו של החברות הדרום קוריאניות, שאוהבות מסגרות דקות. היא החליטה שאיכות הצליל חשובה יותר ממסגרת דקיקה, ומיקמה רמקולים יחסית גדולים לצדי המסך.

הדעות על ההחלטה העיצובית הזאת חלוקות: יש מי שחשב שזה מעניק לטלוויזיה נוכחות ומראה היי-טקי מוצלחים, ויש שסבורים שהמסגרת הגדולה מכערת את הטלוויזיה.

חיבורים: מאכזב לגלות שה-X90 תומכת ברזולוציית 4K אבל לא יודעת לקרוא קבצים מהסוג הזה ללא רכישה נפרדת של סטרימר. מעבר לזה, יש כאן 4 חיבורי HDMI ו-3 חיבורי USB.

בשורה התחתונה: סוני אמנם נמכרת במחיר הגבוה ביותר, במיוחד בהשוואה לסמסונג, אבל היא גם זו שמספקת את התמונה הטובה ביותר.

טלוויזית סוני / צילום: יחצ

LG, דגם LA970: תמונה עשירה וצבעים חיים

ממשק: הממשק של LG השתפר מאוד, והוא מגויר לעברית. הוא כולל יכולות חכמות כמו גישה לאפליקציות, חלקן מקומיות, וגם גישה אלחוטית נוחה לתוכן שנמצא במחשב להזרמה של סרטים ותמונות. יש תמיכה בתקני מירורלינק ו-WiDi שמאפשרים להציג את מסך הסמארטפון או הלפטופ על המחשב בחיבור אלחוטי להצגה של תוכן. שלט המג'יק מאפשר לשלוט בסמן על המסך באמצעות תנועה הידיים באוויר. התחושה נהדרת, אך השלט כולל מספר מצומצם של כפתורים ואז פעולה פשוטה כמו שינוי "מקור" למשל, לממיר הכבלים או הלוויין הופכת למגומגמת מעט. עוד בעיה היא בסטרימר (מזרים המדיה). ביחידה שבדקנו קובצי תרגום בעברית מסוג SRT הפופולריים נתקעים למספר שניות כל מספר דקות. במסך כה יקר, אי אפשר להתייחס לבאג כזה בסלחנות.

איכות תמונה: גם אם לא מנסים לצפות במסך בתכנים ב-4K, איכות התמונה עשירה בצבעים חדים וחיים. מעבד התמונה מצליח להתמודד עם השידורים הלא איכותיים של ערוץ 2 ו-10 ולנקות מעט את התצוגה. מי שיצליח להשיג תכנים ב-4K יקבל איכות תמונה מדהימה. פשוט רואים כל קמט. התמונה עמוסה בפרטים נראית מושלמת.

רמקולים: רמקולים של טלוויזיות לרוב לא איכותיים, ו- LG מפתיעה לטובה. הרמקולים בנויים בצורה של מגש הממוקם בגב המסך, ומחליקים אוטומטית עם הפעלת הטלוויזיה. איכות הצליל מוצלחת.

עיצוב: הטלוויזיה נראית כתמונה מעוצבת. יש לה מסגרת דקיקה שכמעט לא מורגשת ומעמד כסוף הפתוח לצדדים.

חיבורים: רק 3 כניסות HDMI, כאשר את אחת מהן תופסת יחידת הצפייה המאפשרת קריאת קבצי 4K. מעבר לזה יש עוד 3 כניסות USB.

בשורה התחתונה: זו אחת הפעמים הראשונות שמסך של LG מציע איכות כה גבוהה, אך עדיין יש בעיות קטנות שפוגעות בחוויה המושלמת.

טלוויזית LG / צילום: יחצ

סמסונג F9000: הממשק מצוין, התמונה פחות

ממשק: סמסונג מציעה ממשק ידידותי מגויר לעברית, שמספק זמני תגובה טובים מאוד. יש אפשרות להפעלה באמצעות תנועת הידיים (זאת באמצעות בעזרת מצלמה קדמית, הניתנת לסגירה למניעת פגיעה בפרטיות). הרעיון הזה מאפשר לשלוט בסאונד או בתפריטים באמצעות הנפת ידיים באוויר. לעתים זה עובד מצוין ולעתים פחות.

הממשק בנוי עם אייקונים, כאלו שיאפשרו נגיעה בו באוויר, שינוי הגדרות, הפעלת קבצים מהאינטרנט כולל תרגום בעברית (גם קבצי MKV), הכול עובר בצורה חלקה, ועל כך מגיע לסמסונג כל הכבוד.

קיימות אפליקציות שונות, כמו שירות SmartVOD לצפייה בסרטים בתשלום או אפליקציות אתר הספורט One או מאקו.

איכות תמונה: הגוון של התמונה קצת אדמדם. ההתמודדות של המסך עם שידורי טלוויזיה רגילים מערוץ 2 או 10 סבירה. בשידורי HD התמונה בהחלט מוצלחת עם צבעים רוויים שנראים חיים מאוד. למעשה, נראה שסמסונג אפילו קצת הגזימה - הצבעים נראים בוהקים מדי ויש קצת רעשים על הדמויות (בעיקר בשידורים רגילים). התמונה בצפייה בתוכן 4K מבטלת כל מה שכתבנו קודם, היא פשוט מצוינת, עשירה בפרטים, חלקה ומציגה צבעים אפילו יותר טובים מהמציאות.

רמקולים: הסאונד סביר אבל קצת שטוח.

עיצוב: הרגלית המעוגלת יוצרת תחושה מרחוק כאילו גם המסך קעור. המסגרת של ה-F9000 דקה מאוד וכמעט לא מורגשת.

חיבורים: בסמסונג משלבים עם המסך קוביית חיבורים חיצונית, היושבת בנפרד מהטלוויזיה, מה שמאפשר גישה נוחה יותר לארבעה חיבורי HDMI. מעבר לזה יש שתי כניסות USB.

בשורה התחתונה: ה-F9000 הוא מסך חכם שמציע יכולות מבחינת החוויה, כולל אפליקציות שונות, אבל היינו מצפים לשיפורים באיכות התמונה.

טלוויזית סמסונג / צילום: יחצ

טלויזיות אולטרה HD

עוד כתבות

יעקב ברדוגו וירון דקל / צילומים: תמר מצפי, יונתן בלום

בין ברדוגו לדקל: האם האג'נדה התאימה את עצמה לקומבינה?

הדי פרשת 4000 מתדפקים על דלתות גלי צה"ל - האם תיפתח בדיקה על הקשרים בין מפקדי התחנה דקל ואלקבץ לבין סביבת נתניהו? ● ומדוע מרבית עיתונאי גל"צ שותקים? ● פרשנות

בראיין בלסקי / צילום: יח"צ

"השוק השורי במניות בארה"ב ימשיך בשנים הקרובות וייתכן שגם בעשור הקרוב"

בראיין בלסקי, אסטרטג השקעות ראשי בקבוצת BMO, לא צופה השנה מיתון בארה"ב, ממליץ להתרחק מאירופה וסבור כי חברות פינטק ואנרגיה מתחדשת לא באמת מאיימות על החברות המסורתיות ● בראיון ל"גלובס" הוא מסמן את הסקטורים המועדפים על החברה בשוק האמריקאי

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

קונים בדיזנגוף סנטר/ צילום: שלומי יוסף

נתוני צמיחה מפתיעים לטובה: התוצר של המשק הישראלי זינק ב-4.1% ברבעון השלישי

כך לפי האומדן הראשון של הלמ"ס ● נתון הצמיחה מקטין את ההסתברות להורדת ריבית בסוף החודש ● העלייה מיוחסת בעיקר לצריכה הפרטית

זאב אלקין / צילום: תמר מצפי

צמצום פליטת גזי חממה: האם ישראל יכולה לעמוד בהבטחותיה הצנועות?

בניגוד לטראמפ, השר להגנת הסביבה זאב אלקין דבק בהתלהבות בהסכם האקלים של פריז • אבל כמה שאפתניות היו ההתחייבויות של ישראל מלכתחילה, והאם סביר שנעמוד בהן בתאריך היעד - 2030? ● המשרוקית של גלובס

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

רשת הדיסקאונט שמנפיקה ללא דיסקאונט: הכול על הנפקת יוחננוף

ביוחחנוף, כמו בקרב מנפיקים לא מעטים אחרים, בחרו לנצל את תנאי השוק הנוחים ולמקסם תמורות כבר במועד ההנפקה - וחבל שכך

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

קבלנים / צילום: שאטרסטוק

האם בעל זכות מזערית בקרקע יכול לגרום ליתר הבעלים לאבד אותה?

האומנם כל שותף בקרקע זכאי לדרוש פירוק שיתוף? 

 

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.בי ממשיכה לממש ההחזקה בכלל ביטוח: תמכור עוד כ-7.8% מהמניות ותרשום ברבעון הרביעי רווח כלכלי של 80 מיליון שקל

העסקה תתבצע במזומן וכנגד רכישה עצמית של אג"ח ארוכות מסדרות ט' ו-י"ד - דרך המועדפת על אי.די.בי מאחר שהיא מייצרת פרמיה מהותית בעת המכירה ● מהתזרים החזוי שפרסמה לשנתיים הקרובות עולה כי ב-2020 מקווה אי.די.בי להשלים את מכירת ישראייר שתניב תזרים נקי של 186 מיליון שקל

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

ריצ'י האנטר/ צילום: שוקה כהן

האצ'יסון הגישה למשרד התקשורת בקשה לבחינת מיזוג עם פרטנר

ריצ'י האנטר הוא אחד המועמדים לשמש יו"ר זמני בפרטנר ● עד להתבהרות סוגיית השליטה החליטו הדירקטורים מקרב הציבור למנות שני דירקטורים נוספים כדי לייצב את החברה בתקופת הביניים ● הדירקטורים של סבן הודיעו רשמית על התפטרותם

שי ניצן, אביחי מנדלבליט / צילום: רפי קוץ, איל יצהר

לקראת ההכרעה בתיקי נתניהו: בדידותם של אנשי מערכת המשפט

ערב ההכרעה בתיקי רה"מ, היועמ"ש ופרקליט המדינה יודעים שהציבור לא יקבל בהבנה הופעה שלהם בכנס המשפט בחיפה • מנדלבליט יכול להתעודד מכך שגם מזוז ספג ביקורת כשעסק בתיקי שרון ואולמרט • ואיך שליח פיצה הבהיר שהחיים פשוטים מכל קונספירציה

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון