גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיים יבין על המלצות לנדס: "מציע להירגע ולראות מה ייצא"

בכירים ברשות השידור, בהווה ובעבר, מקבלים בתחושות מעורבות את ההמלצות על סגירת הרשות וביטול האגרה ■ דליה מזור: "זה כמו שסוגרים בית"

"כמו שסוגרים לך בית, זה עצוב וקשה מאוד לעכל את זה". כמה מהדמויות המוכרות מרשות השידור הביעו הבוקר (ה') צער רב למשמע מסקנות ועדת לנדס הקוראות לפירוקה של הרשות. עם זאת, יש שהרגיעו והזכירו כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה.

דליה מזור עבדה עשרות שנים ברשות השידור והייתה אחת מנשות הטלוויזיה הבולטות בערוץ הראשון. בין היתר היא הגישה את "מבט לחדשות" ואת "בוקר טוב ישראל". כששמעה על מסקנות הוועדה הקובעות שיש לסגור את המקום בו עבדה שנים רבות, היה לה קשה מאוד.

"זה עצוב לי מאוד", אמרה מזור בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני לא חושבת שמי שעבד עשרות שנים במקום עבודה ונתן לו את חייו, יכול לחשוב שזה נכון לסגור אותו. אין בזה דבר משמח. אולי זה הצעד הנכון לעשות, אבל זה עצוב, כי המקום הגיע לאן שהוא הגיע".

"אני לא מתייחסת למה שטוב לציבור אלא למחשבות שלי - שזה כמו שמישהו בא וסוגר לך את הבית", הדגישה מזור. "לבי עם העובדים שיפוטרו".

גם יעקב אחימאיר, חתן פרס ישראל לתקשורת ואיש רשות השידור מזה שנים רבות, הצטרף לתחושות. "אני יכול להגיד שאני מרגיש עצוב מאוד", אמר אחימאיר.

יבין: "לנשום עמוק ולחכות"

המגיש המיתולוגי של ערוץ 1, חיים יבין, ביקש בשיחה עם חדשות 2 online להרגיע את הרוחות. "אני עוד לא רואה שסוגרים שום דבר", הזכיר יבין וציין כי לבו עם העובדים. "זו הוועדה ה-20 אם לא ה-30 במספר מאז כינון רשות השידור. היו עשרות ועדות, ושום דבר לא נעשה, ואני גם לא בטוח לגבי ההגדרה של שידור ציבורי. אני מציע לנשום עמוק ולחכות מה ייצא מהוועדה הזאת, על כולם להירגע".

נזכיר כי יבין היה בעברו מנהל הטלוויזיה הישראלית וזכה בפרס ישראל לתקשורת.

דניאל פאר, שפרש לפני 4 שנים מרשות השידור לאחר 47 שנים, היה בן פחות מ-20 כשהתחיל לעבוד שם. הוא הגיש את "מבט" לסירוגין וכן תוכניות שונות ובהן "על גלגלים", כמו גם אירועי תרבות רבים. "

אני חושש שסגירה טוטאלית תביא לכך שלא ירצו לקחת את המבוגרים, אלא צעירים לא מנוסים", אמר פאר בשיחה עם חדשות 2 Online. "זו לא רק המתת חסד אלא הוצאה להורג, והחולה עדיין לא גוסס, יש סימני חיים, וחבל שסוגרים".

יחד עם זאת, פאר הצטרף לתחושותיו של יבין וציין כי אין מגבלה עד מתי אפשר לדון בהמלצות של ועדת לנדס. "יש לי חשש שהממשלה, ראש הממשלה או הקואליציה לא ירצו כל-כך בקלות לשמוט מידיהם את האופציה שהם בשליטה כביכול", ציין, "אפילו הקואליציה, למרות מחיאות כפיים, לא תוסיף לנתק את עצמה מ'עטין' כזה".

מוועד עיתונאי קול ישראל נמסר כי הם יילמדו את מסקנות הוועדה בימים הקרובים ויגיבו במפורט בהמשך. "נעשה הכול כדי להבטיח שהשינוי שהוועדה שמה לה למטרה - בראש ובראשונה ניתוק הפוליטיקאים מהשידור הציבורי ויצירת שידור ציבורי אמיתי ועצמאי - אכן יתרחש", הם ציינו. "לא נוותר לרגע על זכויותינו ועל הזכויות המגיעות לשאר העובדים ברשות. לשם כך אנו מצפים לניהול משא-ומתן איתנו בעניין זה".

"התוכן של ערוץ 1 - הארדקור תרבותי"

מוטי שקלאר, מי שהיה מנכ"ל רשות השידור בין השנים 2006-2011, הביע שביעות-רצון ממסקנות ועדת לנדס, שכן לטענתו, כבר בתקופתו הוא ואנשיו חשבו על אפשרות מעין זו. "אם מסתכלים מלמעלה על הסיפור הזה, השידור הציבורי חייב לעבור את הטלטלה הזאת", קבע בשיחה עם חדשות 2 Online.

שקלאר, המשמש היום כיו"ר הערוץ הישראלי-יהודי שנמצא בהקמה, אומר כי הנקודה המשמעותית ביותר היא האוריינטציה של התוכן בערוץ: "האם הערוצים אמורים להתמודד מול הערוצים המסחריים, או שהם יודעים לבדל את עצמם ואומרים שהתוכן שלהם יהיה שונה לחלוטין והרייטינג הוא לא רלוונטי? כבר אז המלצתי שלא להיות בוועדת המדרוג".

לדבריו, התכנים הם בעלי ערך ציבורי רב שגם עוד 100 שנה יהיה להם שימוש מחקרי או ארכיוני. "בניגוד לריאליטי שיום אחרי שהיא מסתיימת היא צוללת, התוכן מערוץ 1 הוא מגובש ומוצק, שנוגע להארדקור התרבותי שלנו".

הוא ציין כי השינוי ייצר תוכן חדש וכן ידרוש התייחסות לתשתיות ולהסכמי העבודה. באשר לתשלום האגרה הוא אומר כי כבר בעבר ניסה לבטל את התשלום, אך ההתנגדות הייתה עצומה.

"כל מיני גורמים אמרו שבכך יהיה תלות של רשות השידור בממשלה", סיפר שקלאר. החיסרון היחיד, לטענתו, הוא תהליך הבדיקה הממושך שלא ברור איך יסתיים. "התהליך הזה מבורך - אם לא היו עושים את זה, רשות השידור הייתה גוועת, וזה כבר קורה".

עובדים רבים יפוטרו, האגרה תבוטל

לפי המלצות ועדת לנדס, שפורסמו היום, תפורק רשות השידור, ותקום רשות חדשה בתקציב נמוך יותר. כמו כן, החל מ-31 במארס 2015 תבוטל אגרת הטלוויזיה.

שר התקשורת הכריז במסיבת עיתונאים כי כחלק מהמתווה המוצע תוקם מינהלת חדשה שתקים את הערוץ החדש. במקביל, גוף שימונה לנושא יפרק את רשות השידור. רשות השידור החדשה תכלול את 8 רשתות קול ישראל ו-3 ערוצי טלוויזיה: ערוץ 1, שיהיה הערוץ המרכזי של השידור הציבורי; ערוץ 33 בערבית; וערוץ לילדים, בני 6-15, שיחליף את הטלוויזיה החינוכית.

כמו כן, תוקם חטיבת חדשות מאוחדת שתכלול את חדשות הטלוויזיה והרדיו בעברית והחדשות בטלוויזיה וברדיו בערבית.

"עובדים רבים של רשות השידור יפוטרו", התריע שר התקשורת גלעד ארדן, אך הבטיח: "הם יזכו לפיצויים הולמים".

עמדה: ביטול אגרת רשות השידור מבורך - אך לגמרי לא מספיק

כצעד מחאה על ההמלצות, עשרות עובדי רשות השידור יבלו את יום ראשון הקרוב בקברי הצדיקים בצפון הארץ ויבקרו בהר מירון ובקברו של התנא רבי יהודה בר' אילעי. מדובר באתר שלטענתם מסוגל "לדאוג לפרנסה ולבטל את רוע הגזירה".

מי משארגנו את הנסיעה לתפילה היו העיתונאי אורי רווח ואסייג בן-חמו מוועד העובדים ברשות השידור, שציינו כי היו עיתונאים שבעקבות ההודעה הבוקר ביקשו להצטרף לנסיעה.

שלשום (ג') ערכו עיתונאי הרדיו של קול ישראל כנס תמיכה בתחנת הרדיו הציבורית, לקראת פרסום מסקנות ועדת לנדס, שהיו אמורות להתפרסם אתמול, אך בשל השתלטות צה"ל על ספינת הנשק בלב ים, הצגתן נדחתה להבוקר. בכירי התקשורת השתתפו בכנס, ובהם בכירים מכלי תקשורת רבים.

עוד כתבות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

המאבק של קנזו / צילום :  באדיבות נטפליקס

בינג' אין ג'פאן - על הסדרה "המאבק של קנזו" ("גירי/האג'י")

"המאבק של קנזו"- קופרודוקציה של "נטפליקס", ה-BBC והטלוויזיה היפנית - היא סדרה ראויה ומותחת, אך מוחמצת

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שתנחת הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

האם צריך שר לענייני הייטק? / צילום: עדינה וולמן/דוברות הכנסת, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משרד נחוץ או סידור עבודה? מי מנסה לקדם הקמת משרד הייטק

בתעשיית ההייטק, במשרדים ממשלתיים וגם במצעי המפלגות עולים שוב ושוב רעיונות להקמת משרד שיהיה אחראי על הייטק וחדשנות • האם יש בעיה במודל הקיים, איך גורמים לכך שקידום הנושא לא יהפוך לכלי בידי פוליטיקאים, ואולי בכלל מדובר במשרדי ממשלה שמנסים להמציא את עצמם מחדש?

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב