גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה חזרה בה מאישום העלמת מס ותפצה בחצי מיליון ש'

הנישום דרש פיצוי על עוגמת-נפש, בטענה כי חקירה רשלנית של מס הכנסה הובילה להגשת כתב אישום - מבלי שהראיות, שחלקן פוברקו, נבחנו כראוי בפרקליטות

פרקליטות המדינה ורשות המסים שילמו בחודש שעבר חצי מיליון שקל פיצוי לרופא שיניים ורעייתו שהואשמו בהעלמת מס בהיקף של כמיליון שקל, אך זוכו באופן מלא מהעבירות, לאחר שהפרקליטות חזרה בה מכתב האישום. בנוסף שילמו הפרקליטות והרשות 88.5 אלף שקל שכר-טרחת עורכי דינם של בני הזוג, ומע"מ.

ראשיתה של הפרשה בשנת 2007, אז פתחה רשות המסים בחקירה נגד רופא השיניים בעקבות מידע שהתקבל ברשות, ככל הנראה משכנה שעמה היה הרופא מסוכסך. ב-2008 הגישה פרקליטות מיסוי וכלכלה כתב אישום חמור נגד הרופא, שייחס לו העלמת הכנסות במשך כ-6 שנים.

כתב אישום זה נמחק לאחר שהתברר כי לרופא לא נערך שימוע בטרם הגשתו. ואולם, ב-2011 הוגש כתב אישום חדש כנגד הרופא, אך הפעם הוספה גם רעייתו שעבדה עמו במרפאה לאישומים.

בראשית ההליכים הגישו בני הזוג, באמצעות עו"ד שי הראל, בקשה לביטול כתב האישום, בטענה כי החקירה בעניינם הייתה רשלנית, וכי אין למדינה ראיות על מנת להוכיח את אשמתם, אך בקשתם נדחתה.

ואולם, לאחר שהחל שלב ההוכחות בתיק, ונשמעו עדויות של 3 חוקרי מס, פנה עו"ד הראל שוב לפרקליטות בבקשה כי תבטל את כתב האישום, בטענה כי הראיות כנגד בני הזוג מופרכות וחלקן אך מפוברקות. בעקבות הדברים, המליץ בית המשפט לפרקליטות מיסוי וכלכלה לשוב ולשקול את עמדתה בתיק.

"חקירה רשלנית"

בדצמבר 2012, 4 שנים לאחר שהוגש כתב אישום, הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי חזרה בה מכתב האישום. בהודעה צוין כי חלק מחומר הראיות בתיק נהרס בשל שריפה שפרצה בבניין שבו נמצאת הקליניקה של רופא השיניים, וכי קבלות של הרופא אבדו במשרדי החקירות או במשרדי הפרקליטות. בעקבות הודעת הפרקליטות זיכתה שופטת השלום בתל-אביב, דניאלה שריזלי, את הרופא ואת רעייתו.

ההודעה על החזרה מכתב האישום הוגשה לבית המשפט לאחר חילופי מנהלים בפרקליטות מחוז מיסוי וכלכלה, עם פרישתה של עו"ד אלה רובינק וכניסתה של עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי לתפקיד, וכן לאחר מספר חודשי משא-ומתן בין הפרקליטות לעו"ד הראל.

עם זאת, הפרקליטות לא הודתה בטענותיו של רופא השיניים כי נעשו טעויות בתיק, ולכאורה ה"כתם" על בני הזוג מההליך הפלילי נותר בעינו.

לנוכח "הכתם" האמור, החליטו רופא השיניים ואשתו, בעצת עורך דינם, לא לוותר ולדרוש פיצוי מהמדינה על הנזקים שנגמרו להם. במאי 2013, פנה עו"ד הראל לפרקליטות בדרישה כי תשלם לבני הזוג "פיצוי נכבד" על הנזקים ועוגמת-הנפש הרבה שנגרמה להם, עקב "ביצוע חקירה רשלנית נגדם על-ידי חוקרי מס הכנסה", כטענתו, שהובילה להגשת כתב אישום חמור נגדם. וכל זאת, נטען, מבלי שחומר הראיות ודוח גמר החקירה נבדקו ונבחנו כראוי בפרקליטות.

בעקבות הדרישה הכספית לפיצוי, החל משא-ומתן מחודש בין הצדדים, שהוביל לחתימת הסדר פשרה בינואר 2014, לפיו הפרקליטות ורשות המסים יפצו את רופא השיניים ואת רעייתו בגין הנזקים ועוגמת-הנפש שנגרמה להם. תשלום הפיצוי נחלק בחלקים שווים בין רשות המסים ופרקליטות המדינה. תמורת קבלת הפיצוי, הסכימו בני הזוג לוותר על המשך תביעותיהם ודרישותיהם מרשות המסים והפרקליטות.

הפיצוי אושר בדרגים הבכירים

מדובר במקרה חריג, שבו עוד בטרם הוגשה תביעת נזיקין לקבלת פיצוי כנגד המדינה (לאחר 3 פגישות ו-4 מכתבי דרישה לפיצוי), מסכימה המדינה להגיע להסדר עם הנפגעים.

הפרשה והפיצוי נבחנו ואושרו על-ידי הדרגים הגבוהים ביותר ברשויות המעורבות, ובין היתר על-ידי ראש רשות המסים, סמנכ"ל בכיר לחקירות ברשות וכן על-ידי פרקליט המדינה היוצא, פרקליט המדינה הנכנס, המשנה לפרקליט המדינה ואחרים.

עו"ד שי הראל מסר כי "מדובר בפרשה חמורה שהסבה נזק גדול מאד ללקוחות שלי. יש לשבח את עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי, פרקליטת מחוז תל-אביב מיסוי וכלכלה, על היושר והמקצועיות שהפגינה, הן כשלקחה אחריות ומשכה את כתב האישום בראשית דיוני ההוכחות, והן כשהחליטה להמליץ לרשות המסים והפרקליטות לפצות את הלקוחות שלי על הנזקים שמערכת אכיפת החוק גרמה להם.

"כעורך דין המתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מס, אני מברך על כך שהפרקליטות ורשות המסים השכילו להפיק לקחים חשובים מהפרשה הזו, ומערכת אכיפת החוק יצאה מחוזקת מכך".

"חיסכון בזמן שיפוטי יקר"

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "לאחר בדיקת מכלול הנסיבות, ובכלל זאת הערכת סיכונים מול סיכויים והערכת עלויות ומשאבים הדרושים בניהול הליך משפטי, הוחלט להגיע לפשרה.

"נדגיש כי לא מדובר במהלך חריג ובמצבים בהם נמצא כי מכלול הנסיבות מצדיק הגעה לפשרה, מן הראוי להגיע להסדר מתאים מחוץ לכותלי בית המשפט. מדובר בהתנהלות ראויה להערכה של הרשויות, כמו גם חיסכון בזמן שיפוטי יקר ובכספי ציבור בניהול הליכים מורכבים.

"במקרה הנדון שילמה המדינה לשני הפונים סכום ששיקף החזר הוצאות ופיצוי בגין עוגמת-הנפש שנגרמה להם בשל הימשכות ההליך הפלילי, ממנו חזרה המדינה בסופו של יום, לאו דווקא מהשיקולים הכתובים בפרסום".

מרשות המסים נמסר בתגובה: "בהמשך להודעת הפרקליטות באשר לנסיבות משיכת כתב האישום, הוחלט על-ידי רשות מסים והפרקליטות - לפנים משורת הדין ובהתחשב בתקופה שחלפה מיום הגשת כתב האישום ועד מועד הזיכוי - לפצות את הנאשם בסכום זה כהחזר על הוצאות ופיצוי על עוגמת-הנפש".

עוד כתבות

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: סיון פרג'

מקורות: זינוק של 35% ברווח הנקי ב-2019

חברת המים הלאומית מקורות מסיימת את 2019 עם רווח נקי של 191 מיליוני שקל, בניכוי השפעות חד-פעמיות, לעומת רווח של 142 מיליוני שקל ב-2018

בברודוויי לא מתרגשים מהנגיף / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מעל 720 אלף חולי קורונה בעולם, כמעט 140 אלף מתוכם בארה"ב

מספר החולים המאומתים בעולם עומד מעל 72,100 בני אדם, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 33,925 בני אדם ● הבנק המרכזי בסינגפור הודיע על הקלות משמעותיות במדיניות המוניטרית בעקבות המשבר הכלכלי לאחר התפרצות הקורונה במדינה

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

בשירות התעסוקה מודים: לחמישית מהיוצאים לחל"ת לא יהיה לאן לחזור

מספר המובטלים בישראל מתקרב בצעדי ענק למיליון ושירות התעסוקה מפרסם המלצות שיצילו את המשק ● מה אפשר ללמוד מהמשבר של 2008, כמה אנשים שיצאו לחל"ת לא ישובו למקום העבודה ואיזה מודלים כדאי לאמץ ממדינות ה-OECD

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מתמתנות העליות בת"א: המדדים המובילים מטפסים בכ-0.5%; מניית בזן מתחזקת ב-10%

מניות הבנקים ממשיכות להתחזק, והמדד הענפי מתחזק ב-1.5%; אתמול הודיע בנק ישראל על הפחתת דרישות ההון הרגולטורית מהבנקים, במטרה לעודד אותם להמשיך להציע אשראי ● בוול סטריט ננעל שבוע המסחר בירידות חדות למרות אישור תוכנית החילוץ בבית הנבחרים

מיכה מייקסנר / צילום: יורם רשף, יח"צ

אם לא תהיה קורונה: רכבת לירושלים מתחנת סבידור תוך מספר שבועות

השלמת העבודות בקו המהיר לירושלים סוכמה במסגרת הסכם חדש בין סמי לבין המדינה, שבמסגרתו תקבל סמי 500 מיליון שקל תמורת השלמת פרויקט החשמול

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

מחסור בקונדומים וגירושים בסין: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

מקדונלדס. צילום: רויטרס

אחרי הפסקה של שבוע: מקדונלד'ס ישראל חוזרת לפעילות משלוחים

הנציגות הישראלית של הרשת מסרה כי לאחר שהשירות הושבת למשך שבוע שלם על רקע משבר הקורונה, מחר יחזרו המשלוחים לפעילות ● הוחלט כי רק שישה עובדים ישהו בכל מסעדה שתוציא משלוחים

בנימין נתניהו במליאת הכנסת הריקה בצל הקורונה / צילום: גדעון שרון, דוברות הכנסת

היועצת לענייני חרדים של רה"מ נדבקה בקורונה; שהתה בסביבת נתניהו לאחרונה

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רבקה פאלוך, היועצת של נתניהו לענייני חרדים, נמצאה חיובית לנגיף הקורונה, לאחר שבעלה אושפז עם המחלה ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות השיווק הוקפא ● המשטרה עורכת סיורים מוגברים בשכונות חרדיות

רון תומר / צילום: פאול אורלייב

ארגון גג חדש למגזר העסקי דורש חלוקת הנטל עם המגזר הציבורי

התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר, והתאחדות חקלאי ישראל, החליטו על תיאום עמדות מלא לנוכח המשבר הכלכלי המחריף ● "אני יודע שרה"מ נחוש להעביר תוכנית משמעותית, אך אם הכלים בתוכנית לא יתאימו לצרכים המידיים של המגזר העסקי המשק יקרוס לתוך עצמו"

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

לאחר שדלף לתקשורת: פיילוט בדיקות קורונה בסניפי הסופרמרקטים בוטל

4,247 חולים בארץ ● מספר הקורבנות מהקורונה בישראל עלה ל-15 ● אסותא אשדוד: צעיר בשנות העשרים ללא מחלות רקע מונשם, ומצבו קשה ● המשטרה החלה בחלוקת דוחות בירושלים ובבני ברק ● לבקשת משרד הבריאות, מד"א תאסוף פלסמת דם עם נוגדנים מאנשים שהחלימו מקורונה

מחוץ לבורסה בבייג'ין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

הכירו את חברת הבלוקצ'יין הסינית שמאתרת במהירות נדבקים בקורונה

אפליקציות רבות נוצרות כדי לסייע בהתמודדות עם וירוס הקורונה ● חברת Fuzamei הסינית ניצלה את פלטפורמת הבלוקצ'יין כדי לאתר חולים בנגיף במהירות, מבלי שיוכלו לרמות ● האזינו

מוטי בן משה / צילום: תמר מצפי

בניגוד למתחרים: קניון TLV טרם הודיע על הקלות לשוכרים בשל משבר הקורונה

ל"גלובס" הגיעו טענות מצד בעלת רשת החנויות דנה אשכנזי כי חולטו לה 80 אלף שקל על רקע אי-הסכמות עם הנהלת הקניון של מוטי בן משה ● חברת הניהול על הקלות לשוכרים: "עד 31 בחודש נודיע על החלטת הבעלים, וזאת מתוך רצון להתחשב בשוכרים"

עסקים סגורים בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, תל אביב. / צילום: איל יצהר, גלובס

איך עסקים יכולים לקבל פטור מארנונה

בימי המשבר, חיובי הארנונה הופכים לנטל משמעותי על העסקים, וחלק מהרשויות כבר החלו לדחות את החיוביים ● אבל מה עוד ניתן לעשות כדי לעקל על העסקים? "גלובס" מסבירים

דירוג אג"ח/ צילום: שאטרסטוק

דעה: הזדמנות? האם האג"ח הקונצרניות יתקנו מעלה לאחר המשבר

הנה אנחנו בעיצומו של משבר וירוס הקורונה, ופרמיית הסיכון נפתחה שוב, וחזק ● על בנק ישראל להתערב בשוק כדי לספק לו נזילות, ולמטרה זו בלבד ● השאלה היא אם כדאי לנצל את התשואות הגבוהות לפידיון שמעניקות הקונצרניות עקב המשבר

מפעל קוקה קולה בבני ברק / צילום: איל יצהר

נהג תובלה של קוקה-קולה ישראל נמצא חולה בקורונה

החברה: "כל העובדים שהיו עם אותו נהג במגע נשלחו לבידוד, והאזורים בהם שהה חוטאו" ● "רשויות הבריאות בארץ ובעולם קבעו כי הנגיף אינו עובר במזון. נדגיש כי כל מוצרי החברה בטוחים לצריכה"

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

הגרף היומי: נגיף הקורונה הפך לנקודת מחלוקת בין דמוקרטים לרפובליקנים

סקר שבוצע בשבוע שעבר ע"י גוף המחקר CIVIQS בארה"ב מגלה כי גם נושא המגפה הפך פוליטי, והיחס הציבורי חצוי בין הרפובליקנים לדמוקרטים ● מהסקר עולה כי 58% מהדמוקרטים מודאגים מאוד מהתפרצות המגפה, לעומת 20% מרפובליקנים

עוגה בצורת נייר טואלט במאפייה Schuerener Backparadies בעיר דורטמונד שבגרמניה / צילום: Bernd Thissen, AP

קורונה, אבל קצת אחרת. תמונות מכל העולם שיגרמו לכם לחייך

מגפת הקורונה ואי-הוודאות פגעו קשה מאוד במדינות ברחבי העולם ● למרות הייאוש וגם ברגעים המרים ביותר, הרוח האנושית והיצירתיות מצליחות לשרוד ● צפו בתמונות

שר האוצר של מדינת הסן בגרמניה, תומאס שפר, שהתאבד בגלל משבר הקורונה / צילום: Andreas Arnold/dpa, Associated Press

גרמניה: שר האוצר של מדינת הסן התאבד בגלל משבר הקורונה

ראש ממשלת ספרד ינסה לאשר סגר שבמסגרתו העובדים החיוניים ביותר ייצאו לעבודה ● ראש ממשלת בריטניה ציין כי צעדי סגר חמורים יותר אפשריים במדינה ● מספר המתים באיטליה ביממה האחרונה עמד על 756 בני אדם, בעוד מספר הנדבקים במדינה בתקופה זו היה 5,217 בני אדם

לוגו הוט 2019

תקלת האינטרנט בהוט: החיבור חזר, אך הלקוחות עדיין חווים איטיות

התקלה הביאה לגל של פניות למוקדי החברה, שממילא עובדים במתכונת מצומצמת בשל הוראת משרד התקשורת ומשרד הבריאות ● הוט: "אנו ממשיכים לפעול לייצוב הרשת במהירות ומצרים בפני כלל לקוחותינו"

דוד פתאל / צילום: אלון רון

פתאל מקצצת בבונוסים להנהלה; 92% מהעובדים בחל"ת

החברה דיווחה היום על הכנסות של כ-5.4 מיליארד שקל ב-2019, צמיחה של 41% לעומת 2018 ● בסך הכל מונה הרשת 222 מלונות, מתוכם פועלים כיום 20 בתי מלון בתפוסה של 5% עד 30%