גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רפי כהן על סגירת המסעדה: "שטויות, בקרוב הכול יתבהר"

עובד לשעבר: "הייתה אווירה לא נעימה. עובדים פוטרו, ואחרים עזבו. גם אם מישהו גנב, זו לא סיבה להשבית המסעדה" ■ האם המסעדה תיפתח מחדש במאי?

ייתכן מאוד שכדי לרדת לשורשי הסיבות שבגינן נסגרה באופן זמני מסעדת "רפאל" המצליחה, אחד מאותם מרכזי כוח לפוליטיקאים, אנשי עסקים, סלבריטאים או "פודיס", צריך לחזור עד לימים הראשונים שלה, כשלאורך הדרך פרושים כל המרכיבים שיכולים לייצר מותחן עסיסי במיוחד.

רפי כהן עלה כמטאור בשמי הקולינריה המקומית. המסעדה, הגם שנפתחה (בסמוך למלון "דן" תל-אביב, במקום שבו שכנו בעבר מקומות ידועים כמו "רמי" ו"רגאטה") ב-2001, בתקופה קשה מאוד לעסקי הבילוי והמסעדנות על רקע אי ודאות כלכלית וביטחונית, הייתה להצלחה גדולה כבר מתחילת הדרך. כהן, שף אנונימי באותם ימים, אומץ בחום על-ידי ישראל אהרוני, הדמות המוכרת ביותר בעולם הקולינריה בישראל בימים שלפני "מאסטר שף" והיה לכוכב.

הסגנון החדשני (יחסית לאותם ימים), של שילוב בין מטבח עילי מחד ומטבח מסורתי-עדתי מאידך, תפס את החך הישראלי עד כדי כך שאפילו המחירים הגבוהים יחסית של "רפאל" לא מנעו ממנה להתמלא כמעט בכל ערב. בהמשך נפתח גם בר "החמארה" שצמוד למסעדה ומשמש גם כאזור המעשנים שלה. על הבר ניתן היה לראות תמיד גברים אמידים שמחזיקים סיגר קובני יקר ביד אחת וסיגר מרוקאי מהמטבח ביד השנייה ונעים לצלילי מוזיקה אוריינטלית מעודכנת שהלמה יפה את סגנון הבישול של המקום. קפיצת מדרגה נוספת רשם כהן כאשר הפך לפני כ-5 שנים לפרזנטור של חברת "צבר" שאף השיקה קו מוצרים שנושא את שמו.

בשלהי 2013, פתח כהן מסעדה נוספת, "חמש" ברחוב מנדלי בתל-אביב. המסעדה שמגישה ארוחות בוקר, הפכה מהר מאוד לטרנדית למרות תהליך השקה "שקט" ולמרות מחירים גבוהים מהמקובל בשוק ארוחות הבוקר - כ-75 שקל לסועד.

אלא שבמקביל לשילוב הנדיר בין הצלחה קולינרית להצלחה עסקית, צירוף נדיר במקומותינו, התפתח לצד הקריירה של כהן גם צד פחות מוכר שמצא את ביטויו לאחרונה בפיטורי חלק מהעובדים. ועדיין, שום דבר לא הכין את הסועדים לערב שבת האחרון, כאשר כהן החליט לסגור את המסעדה לאלתר (באופן זמני).

גורם מתוך המסעדה מסר ל"גלובס" כי "בשבועות האחרונים הייתה אווירה לא נעימה במקום. אנשי צוות פוטרו ואחרים עזבו מרצונם. כשרפי הגיע למסעדה באותו ערב וראה שיש לו בקושי שמונה עובדים לסרוויס הוא סגר, למרות שבאותה שעה היו במסעדה לא מעט סועדים והזמנות, חלקם של אנשים ידועים למדי".

חברת מחשבים מוכרת ואמינה

מכאן, כך נדמה, מתחיל הרשומון. לדבריו של כהן, באותו הערב קיבל אישוש רשמי לחשדותיו שמישהו שהבחין בחקירה סמויה (של חברת חקירות פרטית ששכר כהן), מנסה לשבש את החקירה על-ידי העלמת עדויות ולפיכך החליט לסגור לאלתר. ההסבר הזה, לטענת גורמים בענף, הוא מעט בעייתי: "גם אם מישהו אכן גנב ממנו בתוך המסעדה, ונניח שהסתייע אפילו בשותף שקשור למערכת המחשב, זו לא חייבת להיות סיבה להשבית מיד את כל הפעילות במסעדה. להיפך: אם יש לך חשד בנוגע למעילה, זו ההזדמנות לתפוס את הגנב 'על חם', במקום לסגור, ועוד בערב הכי מכניס של השבוע".

כהן מצדו אומר למקורביו שהשבועות האחרונים הפכו אותו מאדם שבקושי יודע לשלוח אי-מייל למבין גדול בתוכנה משצלל לעומק חומר הראיות שהצטבר לכאורה כתוצאה מהחקירה.

לדברי כהן, הקש ששבר את גב הגמל היה אירוע שהתקיים בחדר הפרטי במסעדה, אירוע שהחשבון שלו עמד על כמה אלפי שקלים, אך ברישום במערכת המחשב הופיע בסכום אפס. מה שמעלה לכאורה אפשרות שמישהו מאנשי צוות המסעדה שיתף אולי פעולה עם עובד בחברת המחשבים. יש לציין כי החברה שמספקת למסעדה את מערכת המחשוב היא "מייקרוס", חברה מוכרת ואמינה שעובדת עם לא מעט גופים בשוק המסעדנות בישראל.

גורם בכיר בענף טוען שגם אם התבצעה מעילה "לא יכול להיות שזו מייקרוס כחברה".

המסעדה תיפתח מחדש במאי?

עובדת שפוטרה לאחרונה סיפרה: "למרות יחסי האנוש, בכל זאת אנשים רצו לעבוד אצלו. המטבח שלו נחשב לאחד המוקפדים בעיר ומי שהצליח לשרוד בו זמן רב, יצא לשוק אחר-כך כשהוא מוערך גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה מנטלית. המטבח של 'רפאל' הפך למין טירונות יחידה שמי ששרד אותה יוכל לעבוד בכל מקום אחר".

מנגד, אומר מקורב אחר, בפרפרזה על משפט ידוע: "כהן הוא אולי פרנואיד, אבל העובדה שהוא כזה לא אומרת שלא רודפים אחריו. כלומר, האיש היה תמיד קשה והיו לו היתקלויות על בסיס אישי. זה עדיין לא אומר שמה שהוא מספר לא נכון. יכול להיות שמישהו מנסה לגנוב ממנו, גם אם מדובר בסכומים נמוכים יותר מאלו שהוא טוען להם".

כך או כך, מסכימים כולם, גם אם תיפתח מחדש ב-1 במאי כפי שמבטיח כהן, הרי שעתידה של המסעדה המצליחה בכל הקשור לגיוס עובדים מעורר שאלות: "כל עוד מדובר במלצרים וברמנים, כהן יכול לגייס צוות חדש כמעט מהיום למחר. ברגע שהבלגן מגיע למטבח, הוא לא יוכל לשמור את הצוות שלו אם לא ישלים אותו ויפתח את המקום כמעט מיד. צריך לזכור שלא מעט מסעדות קמו לאחרונה, למשל באזור שרונה בתל-אביב ובמטבחים שלהם זקוקים לכוח אדם איכותי. אם כהן לא יתעשת מהר, הוא עלול להפסיד".

האם המותג "רפי כהן" נפגע?

עוד הרבה לפני הימים שבהם בכל בית בישראל הכירו את אסף גרניט, מאיר אדוני או חיים כהן; לפני שהשפים בישראל הפכו למגה סלבס והתואר "מאסטר שף" הפך למשאלת לב נפוצה - כבר היה השף רפי כהן מותג. הוא היה בין הראשונים ששילבו את הבישול הביתי במטבח עילי, שהביא את הישראלי החדש ששואב בגאווה מהשורשים ומגיש את האוכל של בית אמא, בכלים יפים עם אווירה מהודרת ובתמחור שאמא יכולה הייתה רק לחלום עליו.

פרט לאוכל טוב זוהה כהן עם ערכים של עממיות, חום ונשמה, ועם זה קל היה לא רק לגבות פרמיה על האוכל שהוא עצמו בישל, אלא גם על שיתופי-פעולה מסחריים שיצר עם אחרים - הבולט בהם עם סלטי צבר, שאיתם הוא משתף פעולה מאז 2008.

אחת הסיבות שחברה מסחרית בוחרת לקחת כפרזנטור דמות מוכרת היא קיצור הדרך שדמות כזאת אמורה לעשות בניסיון להגיע לצרכן עם אמירה וזיהוי שמצופה להשליך מהפרזנטור למותג. בצבר לקחו את זה צעד קדימה ולא הסתפקו רק בהצבתו של כהן על המסך כדמות המדבררת את איכות המוצרים, אלא יצרו איתו סדרת סלטים שלמה, המשווקת כסלטי השף ומזוהה איתו ועם תבשיליו.

אבל העבר הוכיח, בארץ ובעולם, שהשימוש בפרזנטור עלול להתגלות כחרב פיפיות, שכן כשהפרזנטור מסתבך גם המותג שאותו הוא מייצג עלול למצוא את עצמו בצרה.

שוכחים וסולחים

אלא שבמקרה של כהן הדברים יותר מסובכים. בשלב הזה של הפרשה עדיין רב הנסתר על הגלוי, ולא ברור כלל מה הביא לסגירה זמנית של המסעדה, האם הייתה שם מעילת ענק או אולי סוג של התנהלות שקשורה בכהן עצמו. אם תוך זמן קצר תצא המשטרה באמירה שאכן כהן נפל קורבן להונאה כלשהי, למרות הטפטופים הראשונים והלא חיוביים שעוסקים ביחסי האנוש שלו מול העובדים - תבוא הפרשה לידי מיצוי, מבלי שלכהן ייגרם נזק תדמיתי רב. אך יש להניח שכדי להבין מה קרה שם באמת יידרש יותר זמן, וזמן הוא מצרך שעלול לעלות לכהן הרבה כסף, כי זה החלון שבו התקשורת עטה על כל קמצוץ מידע כמוצאת שלל רב.

בתחרות בין כלי התקשורת, שבה כל אחד רוצה להראות שגם לו יש משהו חדש להגיד, הכול הופך לחדשות חמות ולכן השאלה הגדולה היא האם יש לרפי כהן שלדים בארון. אם הם קיימים וייצאו החוצה, זה עלול לפגוע בו בטווח הארוך.

הישראלים נתפסים אולי ככאלה ששוכחים וסולחים מהר אבל על רקע אירועי החודשים האחרונים, שבהם מתגלים יותר ויותר מפורסמים שעושים שימוש לא ראוי בכוחם, לא בטוח שהצרכן הישראלי עדיין מוכן לאכול הכול.

כדי שהפרשה תהיה רק מכה קטנה במותג, רפי כהן צריך לא רק שהמטבח שלו יהיה מבריק, אלא גם המחסן האחורי. והשירותים. כי כל מה שלא יצוף יעלה ויגבה תשלום יקר.

הסיקור התקשורתי: סנטימנט ביקורתי כלפי רפי כהן

מסעדת רפאל, ובעיקר השף רפי כהן, מוכרים היטב בציבוריות הישראלית, ולכן לא מפתיע לגלות שהפרשה עוררה עניין תקשורתי רב. מניתוח של יפעת מחקרי מדיה עולה, כי סגירת המסעדה אוזכרה ב-38 אייטמים מאז ההודעה הדרמטית ביום ראשון. הידיעה על הסגירה הופיעה בכל אחד מהעיתונים היומיים, אתרי האינטרנט המרכזיים ובשתי מהדורות החדשות (ערוץ 2 וערוץ 10), בתפוצה ממוצעת של 2.5 חשיפות לכל אדם בישראל.

המסעדה ורפי כהן סוקרו באופן ביקורתי, כאשר ההודעה על ההונאה הוטלה בספק, וההתמקדות הייתה באופיו של כהן וביחסו לעובדיו.

מבחינת השיח ברשתות החברתיות, זוהו 319 שיחות שונות, עלייה של 200% בשיח על המסעדה, בהשוואה לימים רגילים.

רביב טל, ראש מחלקת מחקר ביפעת מחקרי מדיה, אומר כי "בשנים האחרונות אנחנו רואים את התקשורת הופכת צהובה ופרסונלית יותר, ומדגישה היבטים אישיים ורכילותיים על חשבון הסיקור הענייני. ברבים מהאייטמים, סיקור המשבר במסעדת רפאל עסק בבעיות של רפי כהן ולא של המסעדה".

תגובות

רפי כהן אמר היום (ד') ל"גלובס": "הכול שטויות. בעוד יום או יומיים תראו שהכול יתבהר. אני לא פיטרתי, למעט 4 עובדים, ששלושה מהם נשלחו הביתה בתשלום. כל שאר העבודה והחקירה של המעילה היו מול החברות החיצוניות ומחוץ לכותלי המסעדה - מול חברות המחשבים, הכרטיסים הנטענים והבנקים בלבד". עוד הוסיף כהן, כי "אפשר לשאול את כל הקולגות שלי, שיגידו לכם שרפאל היא דוגמה ומופת לניהול ולאווירה טובה, ולתנאים מצוינים לעובדים שאין כמוהם במשק".

מייקרוס: "אנו דוחים מכל וכל את טענותיו של כהן ומציעים לו לבדוק אצלו במסעדה מי גרם להונאה".

עו"ד דרור ארד-איילון ענה למספר שאלות שהעבירה לו כתבת "גלובס" אלה לוי-וינריב, בשמו של השף רפי כהן:

- מה תגובתו של רפי כהן לעדות של כמה מן העובדים, לפיהן היו סכסוכים חוזרים ונשנים עם הצוות לאורך השנים?

"זה לא נכון. רפאל היא מסעדה שהעסיקה מאות רבות של עובדים במהלך השנים, ובכל רגע נתון מעל 150 איש, ויחסיה עם העובדים היו והנם מצוינים. יש עובדים ותיקים ונאמנים במסעדה, ומדובר בשמועות של עובדים בודדים שאין לתת להם שום משקל"

- מדוע החליט לסגור את המסעדה לאלתר?

"לא מדובר בסגירה. המסעדה יצאה לחופשה על מנת להחליף את מערכת המיחשוב".

- מה תגובתו לאירועים?

"אין תגובה לאירועים באופן כללי".

- האם המסעדה תיפתח ב-1 במאי?

"בוודאי".

עוד כתבות

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

ניר צוק לא מפסיק להשמיץ ומי צריך שר חדשנות: מה קרה השבוע בהייטק

למה פוליטיקאים ומשרדי ממשלה מקדמים הקמת משרד הייטק, מיהי החברה החדשה במועדון חדי הקרן, מה חושב ניר צוק חושב על המתחרה המרה צ'ק פוינט ומי המציא את ההעתק-הדבק ● מה קרה השבוע בהייטק

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

כלב ברחבת הוותיקן / צילום: Andrew Medichini, AP

מהקורונה ועד הודו: 10 תמונות מהעולם שעשו לנו את השבוע

סוף השבוע הגיע וזה זמן טוב להעיף מבט אחורה על אירועי העולם ● התמונות שאספנו עבורכם פותחות צוהר לאירועים גדולים וקטנים מסביב לגלובוס ● הם לאו דווקא האירועים הכי חשובים בעולם, אלא רגעים מיוחדים שנלכדו בעדשת המצלמה ● שבוע טוב

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר

הפודקאסט Gilmore Guys / צילום: באדיבות Gilmore Guys

סדרת הבנות הנוסטלגית שקמה לתחייה בדרך לא שגרתית

סדרת הבנות "בנות גילמור" ירדה מהמסך לפני כבר כמעט יותר מעשור ● תחביב של מעריץ אדוק וחברו הטוב הפך לפודקאסט "Gilmore Guys", והחזיר לחיים את רורי גילמור ● המלצת פודקאסט ● האזינו

דורון כהן בני גנץ ורם בן ברק / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא האח הגדול": מה אמר בני גנץ בראיון הראשון והיחיד שקיים על עסקי המימד החמישי

פורסם לראשונה באוגוסט 2018: המימד החמישי הוא אחד הסטארט-אפים המסקרנים בהייטק הישראלי, שפעל במשך שנים תחת מעטה חשאיות ● כעת, בראיון ראשון ל"גלובס", מציגים בכירי החברה את יכולותיה המרשימות והמבהילות לעתים של מערכת המודיעין שפיתחו, ומדברים על השאיפות הגדולות וגם על הכישלונות

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?