גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשד: ספק המים בדימונה קיבל מיליונים לתשתיות - ולא הקים

הרב שמעון אהרוניאן לא ימשיך כספק המים של מכון טיהור השפכים בדימונה בשל חשדות למעשים פליליים מצידו ואולי גם ברשות המים

שמעון אהרוניאן / צילום: יחצ
שמעון אהרוניאן / צילום: יחצ

בפסק דין חריג בחומרתו, וכפי שעלה בתחקיר "גלובס", קבע לפני שבוע בית הדין לענייני מים בחיפה כי אין לחדש את הרישיון של הרב שמעון אהרוניאן כספק המים של מכון טיהור השפכים בדימונה, שקיבל לפני 10 שנים, בשל חשדות למעשים פליליים של אהרוניאן ואולי גם ברשות המים.

אהרוניאן, שהתמודד בעבר לתפקיד במועצה הדתית של רעננה מטעם סיעת ש"ס, הקים את תאגיד "קולחי דימונה" וקיבל ללא מכרז את הרישיון של ספק המים של מכון טיהור השפכים של דימונה. במסגרת הרישיון קיבל מהמדינה מענקים בשווי מיליוני שקלים, כהשתתפות בהקמת תשתיות המים.

אהרוניאן קיבל ממשרד החקלאות ומרשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בהחלטה מיוחדת של מועצת מקרקעי ישראל בראשות שר התשתיות דאז אליהו סויסה מש"ס, אישור להקמת מטע אשלים לצורך תעשיית העץ סמוך לדימונה, אולם נטע מטעי פרי הצורכים מים בכמויות גדולות.

ברשות המים התעלמו במשך שנים מן העובדה שבשני כובעיו, כספק מים וכצרכן מים בעת ובעונה אחת, מצוי אהרוניאן במצב של ניגוד עניינים מובנה.

נועם בלום, יזם שהקים ב-1992 בשטח סמוך חוות צברים בשם "צברי אורלי", טוען זה שנים כי אהרוניאן, בגלל ניגוד העניינים, מקפח אותו בחלוקת המים ואינו מספק לחוות הצברים את המכסה המגיעה לה. בעקבות כך יובש חלק ממטע הצברים, ובלום נקלע למשבר כלכלי.

בלום התלונן בפני מבקר המדינה וביחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית לה"ב 433, ובמקביל תבע באמצעות עו"ד אייל בר אליעזר ממשרד בלטר-גוט-אלוני ושות' את רשות המים, משרד החקלאות ועיריית דימונה, על הפרת התחייבות שלטונית לאספקת מים לפי המכסה שנקבעה לו. בית המשפט העליון החליט לאחרונה כי "יש להביא את בלום לתקנתו בלי צורך בהתדיינות", ופסק לטובתו פיצויים בגובה 5.5 מיליון שקל.

"מתחייבת חקירה ברשות המים"

בתחקיר "גלובס" התברר כי אהרוניאן קיבל מרשות המים מענקים בגובה 6.8 מיליון שקל. בית הדין למים קבע כי חקירת לה"ב ובדיקה של רשות המים "מצביעות על חשדות לעבירות פליליות, חשדות המבוססים בראיות לכאוריות. חלק מהתשתיות שהיו אמורות להימצא במפעל המים של אהרוניאן, תשתיות שעבור התקנתן העניקה לו רשות המים מענקים בסכומים של מיליוני שקלים, אינן קיימות".

בפסק הדין, מפי השופט בבית הדין למים, רון שפירא, נכתב: "בא-כוחו של אהרוניאן, עו"ד ישעיהו הורוביץ, מרמז בטיעוניו כי ככל שהיו אי-סדרים ואולי אף בוצעו עבירות פליליות, הרי שאלה אינם רק נחלת אהרוניאן אלא גם גורמים אצל רשות המים.

"אין חולק כי הממצאים, שלפיהם המדינה העניקה מענקים בסכומים משמעותיים של מיליוני שקלים לידי מפיק מים, וזאת ללא כל בדיקה ובקרה ווידוא כי מפיק המים ביצע את התחייבויותיו, יחייבו חקירה גם אצל רשות המים, וככל שיימצא כי מי מהעובדים או ממלאי התפקידים ברשות המים לא מילא את תפקידו כנדרש, ואולי אף היה מעורב בפלילים, יחייב הדבר נקיטת הליכים מתאימים".

השופט שפירא סיכם: "בא-כוחו של אהרוניאן רמז כי יש מקום לבחון את התנהלותם של ממלאי תפקידים ברשות המים בעניינו של אהרוניאן. בעניין זה נראה כי אכן יש מקום לערוך בדיקה מקיפה בכל הנוגע להחלטות שהתקבלו בעניין תאגיד קולחי דימונה, לרבות כל מענקי הסיוע שניתנו לאהרוניאן, ולבחון כיצד זה נעלמו מעיני רשות המים כל אותם ממצאים כפי שנתגלו בבדיקה שנערכה כעת, ממצאים המעידים לכאורה כי כספי ציבור בסכומים של מיליוני שקלים ניתנו לאהרוניאן ולא שימשו לייעוד שלשמו נמסרו.

"ראוי הוא כי גם לאחר הזמן, והגם שייתכן וממלאי התפקידים התחלפו, כי יוסקו המסקנות המתבקשות בכל הנוגע לליקויים שנתגלו, הגם שבאיחור, וזאת כדי למנוע תקלות דומות בעתיד".

"חשדות לשימוש בכספי המדינה"

מרשות המים נמסר בתגובה: "רשות המים פועלת זה זמן ארוך לצורך הבטחת אספקה תקינה של מי קולחים במפעל קולחי דימונה. זאת, לאחר שהתקבלו תלונות שונות על תפקוד ספק המים. לתלונות הללו הצטרפו גם חשדות על כך שהמפעל לא הוקם במלואו ושכספי סיוע שנתנה המדינה בעבור הקמת המפעל לא שימשו למטרה שלשמה ניתנו.

"במטרה לברר את מצב המפעל ואת החשדות על כך שהמפעל לא הושלם, הכניסה רשות המים למפעל ספק מים אחר, שיבחן עבורה את מצבו של המפעל ואת ניהול אספקת המים במקום. בעקבות הממצאים שהוצגו לרשות המים, שהצביעו על בעיות בהתנהלות של הספק והעלו חשדות בנוגע לשימוש שנעשה בכספי המדינה שהועברו לספק, החליטה רשות המים שלא לחדש את רישיונו של הספק לאספקת מים. במקום יחל בקרוב לפעול ספק מים אחר.

"במקביל, פועלת כעת הרשות לקבלת ממצאי החקירה המשטרתית על מנת לשקול את המשך הצעדים מול חברת קולחי דימונה והעומד בראשה, כולל האפשרות של הגשת תביעה להשבת הכספים שניתנו לחברה זו. יש לציין כי בחקירת המשטרה לא הועלו חשדות כלשהם כנגד עובדי רשות המים.

"לאור הערת בית המשפט לעניין בדיקת תהליך מתן המענקים לצורך מניעת הישנות מעשים מסוג זה, גם היבט זה ייבדק לעומק".

עוד כתבות

בורסת תל אביב סיקור שוטף / צילום: איל יצהר, גלובס

ת"א נעלה את יום המסחר האחרון השבוע בעליות חזקות; מדד הנפט והגז נסק ב-11.5%

ת"א-90 זינק ב-5.1% ● מדד ת"א 35 התחזק בכ-2.4% בהובלת נסיקה של 34% במניית פתאל ● מניית קבוצת דלק נסקה ב-17%, יחידות דלק קידוחים קפצו ב-34%, ואלו של רציו הוסיפו 20% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל

מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון / צילום: איל יצהר

מענקים מהירים והגנה על השקעות מוסדיים: תוכנית הסיוע של המדינה לתעשיית ההייטק בימי הקורונה

האוצר יעביר לרשות החדשנות באופן מיידי 1.25 מיליארד שקל, כחלק מהתקציב השנתי שלה, שישמשו בעיקר למענקים בתמורה לתמלוגים ● המדינה תספק למוסדיים מנגנוני הגנה במטרה לעודד אותם להשקיע בחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד שקל

גליה רהב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

האחראית על מתחם הקורונה בשיבא: "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא"

היא מנהלת את המכון למחלות זיהומיות בשיבא כבר שנים והתמודדה עם התפרצות האיידס, אבל אף אחד לא הכין את פרופ' גליה רהב לאתגר הרפואי הגדול ביותר שידענו. ועכשיו היא גם נבחרה להדליק משואה ביום העצמאות ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל ● ליידי גלובס

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

"הביצועים של הראל ראויים להערכה בגלל שאיכות נשמרת בעקביות ולאורך זמן"

כך אמר ראש מחלקת המחקר בלאומי שוקי הון, אייל דבי, על קבוצת הביטוח הראל, שמציגה "צמיחה אדירה בנכסים" ● "זה לא דבר של מה בכך, שהרי מכאן נגזרת בסופו של יום השורה התחתונה"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

עליות חדות בסיום המסחר בוול סטריט לאחר שסנדרס פרש מהמרוץ לנשיאות

הסנאטור ברני סנדרס נשר מהמירוץ לנשיאות ● נעילה שלילית בבורסות סין, יפן עלתה בלמעלה מ-2% ● טראמפ האשים אתמול את ארגון הבריאות העולמי בכך שטעה "בכל היבט" של הטיפול במגפת הקורונה

אריק יואן מנכ"ל זום /  REUTERS/Carlo Allegri

זהירות, זום! מה כל כך מסוכן באפליקציה הפופולרית של ימי הקורונה?

אפליקציית שיחות הווידאו הפופלרית כבר הפכה לסוג של מוצר צריכה בסיסי בכל בית ומשרד, ולאחת החברות הבודדות ששורדות את ההתרסקות בנאסד"ק • האם למרות אזהרת שימוש של ה-FBI היא תשנה את דפוסי העבודה וחיי שלנו שלנו, לתמיד? ● האזינו

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

"העליה החדה תימשך": הגירעון בתקציב המדינה הגיע ל-4% במרץ

מדובר בנתון שאין לו משמעות רבה היות והוא מבטא באופן חלקי ביותר את הזינוק הדרמטי שהחל בחודש מרץ, ומושפע עדיין מנתוני 11 החודשים שלפני תחילת המשבר ● ההכנסות במסים במרץ צללו ב-17.6% לעומת מרץ 2019

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מגפת הקורונה צריכה ללמד אותנו גם שיעור בצניעות

במלחמתם במידע כוזב, עיתונאים ובודקי עובדות עלולים להתמכר לאשליה ההפוכה: שהעובדות הוודאיות על המגפה נמצאות במספרים הרשמיים ובעמדות של המומחים ● לפעמים מוטב להודות בצניעות, שלא על כל הסוגיות יש כבר תשובה חד־משמעית

קירה רדינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

ד"ר קירה רדינסקי רוצה את שיתוף הפעולה שלכם כדי לחזות מה יהיה המקום הבא שבו תתפרץ המגפה

המדענית שהתפרסמה כמי שפתחה יכולות לניבוי העתיד, רוצה לחזות עכשיו באמצעות הסטארט אפ שייסדה את היישוב הבא שבו תתפרץ הקורונה, מייעצת למשרד הבריאות ואף מצויה בקרב קרדיטים סוער עם מכון ויצמן ● מנכ"ל החברה יונתן עמיר: "המטרה היא לתמוך בהחלטות כמו איפה להחמיר את הסגר"

שלמה קרמר / צילום: בז רטנר, רויטרס

קאטו נטוורקס של שלמה קרמר גייסה 77 מיליון דולר

החברה מפתחת ומספקת תשתית לרשתות תקשורת ארגוניות מאובטחות מבוססות ענן, והיא הוקמה על ידי קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט ומייסד חברת האבטחה אימפרבה (Imperva) ואחת הדמויות הבולטות בהייטק הישראלי

מחסום משטרתי בבני ברק / צילום: Ammar Awad, רויטרס

התפשטות הקורונה: מניין המתים בישראל עלה ל-73; בן 63 מת בבי"ח סורוקה

הגבר סבל ממחלות רקע, מוקדם יותר בת 90 עם מחלות רקע מתה בשערי צדק ● מניין הנדבקים עלה ל-9,404 ● מצבו של ג'ונסון התייצב והוא מגיב לטיפול ● בספרד מספר החולים זינק ל-147 אלף ● מלון קורונה נפתח בחיפה ● העוצר יימשך עד מחר ב-07:00

חדווה בר / צילום: יונתן בלום

דאגה בבנק ישראל: נסיקה חדה בשיעור הצ'קים החוזרים והמבוטלים בשל משבר הקורונה

שיעור הצ'קים החוזרים זינק ב-140% - מכ-2.5% מסך הצ'קים שהוצגו לפירעון בשגרה לכ-6% ● במקביל הוכפל כמעט פי חמישה שיעור הצ'קים המבוטלים, מ-0.35% ל-2% ● בנק ישראל מתריע: "יש לכך השלכות שיכולות להוביל לסנקציות"

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

האותיות הקטנות שכדאי לעצמאים לקרוא בדרך למענק והמקרה השבדי: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

גילי רגב / צילום: איליה מלניקוב, גלובס

"יכולנו לעצור את ההתפשטות הרבה יותר מוקדם. הזהרתי מראש"

"ניבאתי אחד לאחד את מה שקורה היום, ואמרתי שחייבים להתכונן, אבל משרד הבריאות עצר את הבדיקות מסיבה לא ברורה", אומרת ל'ליידי גלובס' פרופ’ גילי רגב, האחראית האפידמיולוגית במתחם הקורונה בשיבא ● הרופאות שמובילות את המלחמה בנגיף הקורונה בישראל 

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ: "לא אכנס לממשלת חירום עם הליכוד בכל מחיר"

לדברי גנץ על אף שהיו הסכמות כמעט סופיות וניתן היה כבר לברך על המוגמר, ראש הממשלה נתניהו ביקש לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים ● הליכוד: "ספינים תקשורתיים כוזבים של כחול לבן אינם מקרבים את האחדות אלא מרחיקים אותה"

אישה בשדה התעופה בווהאן מתכוננת לחזור הביתה ביום הראשון לשחרור לאחר הסגר / צילום: AP

77 ימים של סגר מאימת הקורונה. היום תושבי ווהאן יצאו לחירות. כך זה נראה

המקור להתפרצות מגפת הקורונה שהתפשטה בכל העולם במהירות מטילת אימה היא עיר הממוקמת במרכז סין. מאז ה-23 בינואר 11 מיליון תושביה שהו בסגר, בעוד כל העולם לוטש עיניים בחשש, ועכשיו בתקווה ● היום, בחג החירות של היהדות, הם יצאו לחופשי

צילומים: שלומי יוסף, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי "מה נשתנה?" ובלי "אחד מי יודע?": (כמעט) 100 קושיות לחג

בחנו את עצמכם: קושיות קשות יותר ופחות על אקטואליה, פוליטיקה כלכלה, ספורט ועוד ועוד (כולל נועה קירל!)

קניון tlv/ צילום:auev fvi

עוד מכה לשוק האופנה: רשות התחרות לא תאשר מו״מ משותף מול הקניונים

רשות התחרות מוציאה לרשתות האופנה והמסחר כרטיס צהוב: ההתאגדות מול חברות הקניונים עלולה להיות הסדר כובל אסור ● התאגדות רשתות האופנה והמסחר: "חלק ניכר מבעלי הנכסים אשר מבינים את גודל השעה, ואת המשמעויות החוקיות של משבר שכזה על הסכמי השכירות, הציעו מיוזמתם לוותר על דמי השכירות בתקופת הסגירה"

ניר זוהר, נשיא ויקס / צילום: יח"צ

"לא תיאמן המכה שאנשים קיבלו, שם הקוד לחזרה לעבודה הוא מערכת החינוך": אסטרטגיית היציאה של ניר זוהר, נשיא ויקס

"ברמת הביזנס", אומר נשיא ויקס ניר זוהר, "העסק שלנו כמעט מושלם להתמודד עם משבר מהסוג הזה; המוצר שלנו לא מתבסס על קווי אספקה או ייצור, הכל אונליין" ● "לעומת זאת, המשתמשים שלנו הם עסקים קטנים שחוטפים כרגע הכי חזק, וזה עצוב ממש"