גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לית ערוץ 9: "ככה לא נוכל להמשיך לשרוד"

‎אחרי השקעה של עשרות מיליוני שקלים, בערוץ 9 דובר הרוסית הבינו שאי-אפשר להמשיך להיות ערוץ נישה ולהתנהג כערוץ ברודקאסט ■ מנכ"לית ערוץ 9, ויקי גורדין: "עולם הפרסום לא יכול לשאת את הערוץ על כתפיו"

ויקטוריה גורדין / צילום: איל יצהר
ויקטוריה גורדין / צילום: איל יצהר

בקרוב מאוד יגיש ערוץ 9 בקשה רשמית למועצת הכבלים והלוויין לחזור לתנאיו הבסיסיים והמוקדמים של רישיונו. בין היתר מדובר על כך ששידורי החדשות יופחתו למינימום האפשרי - חצי שעה ביום ולא יותר.

רק לפני כחודשיים, בעת מבצע "צוק איתן", נראה כי חדשות הערוץ דובר הרוסית בשיאן. השידורים הורחבו וסיפקו לצופי הערוץ מידע מסביב לשעון ומכל מוקדי השידור, באופן כמעט זהה לזה של ערוצי הברודקאסט המקוריים. ועכשיו, עשרות מיליוני שקלים של השקעה אחרי, הבין בעל הבית של ערוץ 9, אלכסנדר לוין, שככה אי-אפשר להמשיך.

במהלך החגים פיטר הערוץ הייעודי הוותיק יותר מ-30 עובדים, בגל שני של קיצוצים מאסיביים. נאמר שהמפוטרים הם בעיקר עובדים טכניים, שהתייתרו בעקבות השדרוג הטכנולוגי המשמעותי עם המעבר לאולפנים מפוארים במודיעין. אך אם יצומצמו עוד יותר שידורי החדשות, ולוח השידור יהודק עוד יותר - עוד עובדים ילכו הביתה, ובהם גם עיתונאים רבים שגויסו רק לפני מעט יותר משנה.

לדברי מנכ"לית ערוץ 9, עו"ד ויקטוריה גורדין, כנראה שהבעלים, שעשה את עסקיו בהפקות טלוויזיה במרחב דובר הרוסית, "קיבל שכל". כך היא מסבירה איך באחת הפכה הרוח החדשה והמרעננת של שוק התקשורת - זו שכמעט השתלטה גם על ערוץ 10 - לגוף משברי שנמצא בסכנה קיומית אמיתית.

גורדין, שלמדה בזמן קצר את הלכותיו המסובכים של שוק התקשורת המקומית, לא מנסה אפילו להסתיר את המצב הקשה בו נתון הערוץ.

"לוין העריך לראשונה נכונה שצריך להתאים את ההשקעה בערוץ לשוק", אומרת גורדין ל"גלובס". "כנראה שסוף-סוף הגיע לאוזניו מה שניסיתי להסביר לו בשנה וחצי האחרונות. מצד שני, אם נסתכל על החברה כעסק יותר מורכב, הקמת האולפנים במודיעין הייתה השקעה כדאית, כי אותם תמיד אפשר להשכיר ולתפעל. זה עסק שיכול להכניס כסף. כעת לוין מנסה להביא למצב שמכל הכיוונים נגיע למצב של איזון. יש אפיק נוסף של רווחים של מכירת פורמטים, ובמסגרת זו אנחנו במו"מ על שיתוף-פעולה עם דורי מדיה".

במילים אחרות, אומרת גורדין, מערוץ טלוויזיה נישתי אי-אפשר לעשות כסף, ולכן הדגש עובר לכל מה שנבנה מסביבו. "ערוץ 9 כערוץ לא יכול לשרוד, נקודה. עולם הפרסום לא יכול לשאת את הערוץ על הכתפיים", פוסקת גורדין.

תכנים לדוברי עברית

ב-2013 רכש לוין, שבאופן רשמי עלה חודשיים לפני כן לישראל ממוסקבה, את ערוץ 9 מידי לב לבייב ב-6.5 מיליון דולר, סכום גבוה משמעותית מהערכת השווי שלו. מיד הוא החל בקדחת השקעות, שבמסגרתה נבנו אולפנים חדשים ומרשימים, חוזקה חברת החדשות, והפקות חדשות יצאו לדרך. האולפנים צוידו בטכנולוגיה החדישה ביותר, פותחו תכנים ייעודיים בעברית, כמו תוכנית כלכלית עם יעקב אילון ותוכנית מוזיקה אלטרנטיבית לילית בשם "האנגר 9".

לצד החיזור אחר הקהל דובר העברית, גם הקהל שמקורו בברית-המועצות לשעבר חזר לפוקוס, בזכות תוכניות רכש ברוסית שזוכות לשידור ראשוני בארץ, עוד לפני שידורן בערוצים הרוסיים המרכזיים.

- ובכל זאת, את לא אופטימית.

גורדין: "אין אופטימיות במדינת ישראל. אם המדינה לא תתערב, לא יהיה ברודקאסט בישראל, ולא יהיו ערוצי נישה. המדינה מתערבת איפה שלא צריך להתערב, ולא מתערבת היכן שהיא נדרשת".

- למה את מתכוונת?

"הטילו עלינו עיצום של עשרות אלפי שקלים, כי העברנו את החדשות משעה 21:00 לשעה 20:00. זה אבסורדי. אני מאמינה שיו"ר מועצת הכבלים והלוויין החדשה, ד"ר יפעת בן-חי-שגב, אולי תוכל לשנות משהו ברגולציה כלפינו. אבל זה היחס של המדינה. לא די שלא עוזרים ולא מנסים להיכנס לנעליים שלנו ולהבין את התרומה הציבורית שלנו, עוד מענישים אותנו. הם לא מניחים לנו כמו שהם לא מניחים לערוצים הייעודיים האחרים - 20 ו-24. אם המדינה לא רוצה ערוצים ייעודיים, שתפסיק לחלק רישיון".

במונחי רייטינג, מהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 9, "יום", יכולה להגיע עד ליותר מ-2% במשקי-בית יהודיים בימים כתיקונם, ובמשקי-בית של עולים ליותר מ-10% צפייה.

"ראינו שכל 1.2 מיליון דוברי הערוץ בישראל צופים או צפו בנו, ויש חלק בלתי מבוטל מהם - בהם גם צעירים שהם לא דוברי עברית שוטפת וגם מי שקרובים יותר לחברה הישראלית - שעדיין שומרים על התרבות והשפה", אומרת גורדין. "יש עלייה נוספת היום, והאוכלוסייה קיימת. אם המדינה הזו חושבת שיש ערך באוכלוסייה הזו, המדינה צריכה למצוא דרך למענקים או להפסיק לסחוט כסף".

מסקרים עולה כי צופי ערוץ 9, שהולכים ונהיים צעירים יותר, שבעי-רצון ממנו - אך גורדין הייתה רוצה להפוך את הסיפוק הזה לכסף. "הרייטינג עלה משמעותית, אבל כשאתה לא מוכר אותו, זה לא באמת משנה. אנחנו קונים הרבה סדרות שיוצאות בערוץ 1 הרוסי אחרינו.

"הנה, למשל, אנחנו משדרים עכשיו מיני-סדרה על 'רספוטין', שהרייטינג שלה היה גבוה מזה של החדשות. בפלח העולים 18 זה הגיע גם ל-8%-9% צפייה, אבל אם אני לא מוכרת את הרייטינג הזה, אין לזה טעם. זה טוב רק לאגו של סמנכ"ל התוכן. אם השוק לא יודע לחבר את זה לתוכן, אין לזה ערך. זה נחמד שמדברים על הערוץ ושיש שיח, אבל לא יותר".

- ומה באשר לתוכן שאתם משדרים בעברית, האם זה מסייע לערוץ?

"זה מעלה רייטינג במשקי-בית יהודיים. זה נוח יותר לזוגות מעורבים בהם רק אחד מבני הזוג דובר רוסית, ואולי זה טוב לאסטרטגיה עתידית. אבל אני לא יכולה להגיד שאנחנו מתכננים או יכולים להיכנס לזירה של רשת וקשת".

שוק של 800 מיליון איש?

פרט לשינוי בחדשות, לא מתכננים גורדין ולוין שינויים דרמטיים אחרים בלוח השידורים. הדגש, כאמור, אמור להינתן למתקנים המפוארים של ערוץ 9, שעליהם שילם הערוץ כבר שכירות של 7 מיליון שקל ל-3 שנים קדימה, זאת לצד השקעה של כ-30 מיליון שקל בהשמשתם.

כבר היום יש שוכרים במקום, אולם מומחים בתחום האולפנים בישראל אומרים כי תחזוקת אולפנים אינה פשוטה ותחרותית מאוד במדינה כמו שלנו, שבה כמות הגופים המשדרים מעטה, והדרישה היא בעיקר לאולפנים המתאימים לתוכניות פריים-טיים.

כך, על מנת לקיים אולפן, יש צורך בתפעולו מסביב לשעון במשך 7 ימים בשבוע. עמידה של אולפן ריק - משמעותה הפסד כסף משמעותי.

אחת הדרכים שלוין בחן כדי להרוויח כסף באמצעותה היא הפקה בישראל של תכנים שיופצו לציבור דובר הרוסית ברחבי העולם, 800 מיליון איש. זאת, לאור ההערכה כי הצילום בישראל זול משמעותית מצילום במדינות רוסיה, למשל. זה ככל הנראה יהיה אפיק משמעותי בעתידו של הערוץ.

- אנשים בתעשיית התקשורת ראו את ההשקעה האדירה של לוין, והם שואלים היום "מה לעזאזל חשבתם"?

"לא היו לנו ציפיות יתר. עצרנו את הנפילה החופשית שהערוץ הזה היה בה. קיבלנו הרבה לקוחות חדשים בשוק הפרסום ושיקמנו את האמון בערוץ. אבל כולם קיצצו את היקפי הפרסום אחרי 'צוק איתן', והיום ברור שהסכומים האלה אף פעם לא יספיקו כדי לקיים את מה שהיינו רוצים לעשות בערוץ הזה.

"כשיש משקיע פרטי שהוא לא מקושר פה עסקית למדינה ולעסקים אחרים, במוקדם או מאוחר הוא ייאלץ להוציא כסף מהכיס, זה בדיוק מה שקרה לרון לאודר בערוץ 10. אם אתה עושה חדשות בצורה נקייה, אתה לא מקבל שום הון פוליטי מזה. בדיוק ההפך. לכן גם לבייב ניסה להיפטר מהערוץ הזה".

- למצב באוקראינה יש השפעה על מה שקרה בערוץ 9?

"כולם חטפו שם. יש סנקציות, ויכול להיות שההכנסות של לוין הצטמצמו שם, והוא לא יזרוק את הכסף האחרון פה. צריך להסתכל על זה כמו על עסק".

- יכול להיות שהוא יקום ויעזוב?

"ייתכן מאוד".

עוד כתבות

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

גרטה תונבורג / צילום: Susana Vera, רויטרס

עם מי הסתבכה גרטה טונברג בדרכה הביתה לשבדיה?

הנערה השבדית שסייעה לשנות את דעת הקהל העולמית במאבק נגד ההתחממות הגלובלית ונבחרה לדמות השנה של מגזין "טיים" זכתה לנזיפה מלא אחרת מאשר הרכבת הגרמנית

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מפנה חלק מתמורת המכירה של מניות מליסרון לרכישת השליטה בחברת להב אל.אר

מנכ"ל מליסרון לשעבר, שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה, והוא יהפוך לבעל השליטה בה, במקום אלי להב ואיליק רוז'נסקי

בית קירור בארה"ב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כשענף הקניות אונליין מתחמם, יש ביקוש לאחסון קר

המשקיעים מתחילים לשים כסף במתקנים שבהם רשתות הסופרמרקטים מאחסנות מזון ● עלויות הבנייה והתפעול של מחסנים קרים אמנם גבוהות יותר, אבל גם התשואות

משחק מחשב צבא / צלם יח"צ

הסודות מאחורי כלכלת משחקי המחשב. כן, יש דבר כזה

אתם צמודים לסמארטפון, מתוחים ומרוכזים בעוד משחק ממכר ● האם ידעתם שמאחורי החוויה המשחקית שלכם עומד כלכלן משחק? ● מדובר במתמטיקאי – כלכלן, מומחה בסטטיסטיקה, שמשתמש בכליו המקצועיים, כדי להפוך את המשחק למותח, מאתגר ובעיקר רווחי ● האזינו

האפיפיור פרנציסקוס / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שערורייה כספית בוותיקן: כספי תרומות מיוחדות שנועדו לחלשים ונזקקים הופנו לכיסוי הגירעון

רק 10% מכספי קרן "הפרוטות של פטרוס", שמגייסת מדי שנה בחודש יוני כ-55 מיליון דולרים וכפופה ישירות לאפיפיור, שימשו למטרה הייעודית

חניה ברחוב בת"א / צילום: שלומי יוסף

לא רק במנהטן: מי בישראל מוכן לשלם מיליונים על דירה חדשה ללא חניה

הנחת המוצא של יזמים היא שישראלים לא מוכנים לוותר על חניה צמודה בדירות חדשות, אבל בתל אביב אפשר כבר לראות אפילו פנטהאוזים שנמכרים בלי חניה צמודה ● זה לא אומר שהם מוותרים גם על האוטו

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין ערן אייל הודה בהונאה בגיוס של 42 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin הודה באישומי התובעת הכללית בניו יורק, לאחר שהואשם גם על ידי רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים ב-ICO שביצע לפני כשנתיים ● בית המשפט הורה לאייל להשיב כמיליון דולר למשקיעים

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

כיצד דלף מאגר נתונים פנימי של התאחדות התעשיינים לאחד הצדדים בבחירות לנשיאות

פרופ' אהוד קינן מהטכניון שלח במהלך השבוע האחרון מכתב תמיכה נלהב במועמדותו של שמואל דונרשטיין לנשיאות הארגון ● בהתאחדות טוענים כי רשימת התפוצה של המכתב מתבססת על רשימת תפוצה פנימית של הארגון ודורשים לקבל מקינן את שמו של האדם שנתן לו גישה לנתונים

בוריס ג’ונסון/  צילום: רויטרס

לקחי בריטניה: איך נפלו החומה האדומה והחומה הכחולה

בדומה למה שהוא עשה במשאל העם על ברקזיט, בבריטניה חזר המעמד העובד והעדיף ימין קשוח על פני שמאל קיצוני ● זה מה שעשו האמריקאים בבחירות 2016, האם זה מה שהם יעשו ב-2020? ● ומה ישראלים יכולים ללמוד משיטת בחירות ש"מזייפת" את התוצאות לטובת הגדולים?

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

בוריס ג’ונסון / צילום: רויטרס

הבחירות בבריטניה: 4 מסקנות בעקבות הניצחון המוחץ של ג'ונסון

ההפסד הצורב ביותר של מפלגת הלייבור מאז 1935 מראה שהציבור הבריטי דחה את הרפורמות הקיצוניות שקורבין הציע ● במה שונה ג'ונסון מתאצ'ר, והאם הוא יצליח לשמור על סקוטלנד וצפון אירלנד בממלכה? ● ניתוח "גלובס" לתוצאת הבחירות בבריטניה

חברת הביומד ביוליין / צילום: אתר החברה

הניסוי הצליח, המניה נפלה: ביוליין RX איבדה 12% בנאסד"ק אחרי פרסום תוצאות ניסוי בטיפול לסרטן הלבלב

ביום חמישי דיווחה החברה על התוצאות המלאות מניסוי בהשתתפות 36 חולים, שבו נבחנה התרופה שלה בשילוב עם תרופת האימונותרפיה קייטרודה של חברת מרק ● לנפילה ייתכנו כמה סיבות: השיפור שנרשם נתפס בשוק כלא מצדיק הבאת תרופה חדשה לשוק

ג'ודי ניר מוזס / צילום: לם וליץ

הפוגה במאבק השליטה ב"ידיעות": ג'ודי שלום ניר מוזס מיישרת קו עם אחיה על רקע כתב האישום

אחותו של המו"ל הודיעה לעליון כי היא מושכת את הערעור שהגישה על ההחלטה שלא להתיר לה לעיין במסמכי עסקת "ידיעות אחרונות", בעקבות כתב האישום שהוחלט להגיש נגד אחיה ● עורך דינה: "ג'ודי היא אשת משפחה, ובשעת צערו של אחיה היא לא תצטרף לצרים עליו"

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

בורסת שנחאי / צלם רויטרס / צילום: רויטרס

עליות בסין בעקבות נתוני הייצור התעשייתי והמכירות הקמעוניות

בורסות המזרח הגיבו במגמה מעורבת לגיבוש הסכם הסחר שלב 1 בין ארה"ב ובין סין ● הייצור התעשייתי בסין צמח בנובמבר ב-6.2% לעומת ציפיות ל-5%, והמכירות הקמעוניות זינקו בחודש שעבר ב-8% לעומת תחזית של 7.6%

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

קניתם כרטיס טיסה שנופל על יום הבחירות? אל על תאפשר לשנות המועד

אל על תאפשר ללקוחות החברה לשנות את כרטיסי הטיסה שלהם ללא תשלום דמי שינוי וטיפול, על מנת שיוכלו להצביע בבחירות לכנסת ה-23, שיתקיימו ב-2 למרץ 2020 ● עם זאת, במידה והכרטיס במועד החדש יהיה יקר יותר, הנוסעים יצטרכו לשלם את ההפרש במחיר