גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד ציון אמיר: הקלטות אולמרט עשויות להשתמע לשתי פנים

לדברי עו"ד אמיר, בהקלטות של שולה זקן, אולמרט לא אומר במפורש שהוא השתמש בכספים שקיבל מטלנסקי לצרכיו האישיים ■ עו"ד יהושע רזניק: "בית המשפט עשוי להכריע כי הכספים הועברו למטרות אישיות"

ציון אמיר / צילום: יחצ
ציון אמיר / צילום: יחצ

מזג-האוויר הסוער ששרר אתמול (ב') מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים היה כאין וכאפס לעומת הסערה שהתחוללה בתוך כותלי בית המשפט. הסיבה הפעם הייתה עוד פרק ביחסים העכורים בין שולה זקן לבין ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט.

כך, ברעש וצלצולים נפתח אתמול תיק טלנסקי מחדש, התיק שכונה "מעטפות הכסף", שחידושו התאפשר בזכות ההקלטות שזקן העבירה לפרקליטות במסגרת הסדר הטיעון שנחתם איתה בתיק הולילנד.

לטענת הפרקליטות, תוכן השיחות הללו, יחד עם רישומיה של זקן ביומניה הממוחשבים, מערערים את זיכוי אולמרט בפרשת טלנסקי, ויש בהן כדי להרשיעו.

אולמרט הואשם בפרשה בביצוע עבירות של מירמה והפרת אמונים וקבלת דבר במירמה. לטענת הפרקליטות, בכהונתו כראש עיריית ירושלים וכשר התמ"ת קיבל אולמרט באופן תדיר מאות אלפי דולרים במזומן מטלנסקי, ובמקביל פעל כדי לקדם את ענייניו העסקיים של טלנסקי. לפי האישום, הכספים הוסתרו בקופה סודית במשרדו של מקורבו ושותפו לשעבר של אולמרט, עו"ד אורי מסר.

ביולי 2012 זיכה המחוזי את אולמרט מההאשמות נגדו בפרשת טלנסקי. שופטי המחוזי, מוסיה ארד, משה סובל ויעקב צבן קבעו כי אשמתו של אולמרט לא הוכחה מעבר לספק סביר וקיבלו את הסבריו של אולמרט, לפיהם הכספים שקיבל מטלנסקי התקבלו לפי החוק לצורך מימון קמפיינים פוליטיים, ולא לצרכיו הפרטיים.

הפרקליטות סבורה כי תוכן ההקלטות מצביע על כך שאולמרט השתמש בכספים שקיבל מטלנסקי לצרכיו האישיים, ולפיכך יש להרשיעו. עוד טוענת הפרקליטות כי מהקלטות עולה כי אולמרט ניסה לשבש הליכי חקירה ולהדיח עד, בכך שהפציר בזקן שלא לעלות על דוכן העדים, ושילם לה לכאורה "דמי שתיקה" בדמות כיסוי הוצאותיה המשפטיות.

לגרסת אולמרט, בהקלטות, זקן בסך-הכול "בוכה" לו שאין לה כסף, והוא מבטיח לעזור לה בשל קשריהם האישיים - אבל אינו מבקש בתמורה דבר.

סיוע חברי?

עורכי דין בכירים חלוקים בשאלה כיצד יתייחסו שופטי המחוזי בירושלים להקלטות שנחשפו אתמול. עורך הדין הפלילי הבכיר, ציון אמיר, מציין כי ניתן לראות בקלטות דווקא חיזוק לקו ההגנה של אולמרט.

"יכול להיות שאולמרט מבסס את קו ההגנה שלו באופן שבו הוא לא חושש להרשעתו, כי הוא יודע את האמת הפנימית שלו. ההקלטות שנחשפו אתמול הן ללא ספק מביכות, ויש בהן פוטנציאל בעייתי. אך אולמרט יכול לטעון כי לא עולה מתוך הדברים בהקלטות שביצע עבירה", אומר עו"ד אמיר.

עו"ד אמיר מציין עוד כי בהתבסס על מערכת היחסים האדוקה בין אולמרט ןזקן, הגיוני מאוד שאולמרט יסייע לזקן במימון הוצאות משפטה, וכי לא בהכרח מדובר בעבירה.

בנוסף, לדבריו, "אולמרט לא ביטא מפורשות שמדובר בכסף שנועד לשימושו הפרטי, וכן נזהר באומרו דברים מסוימים. אולי הוא חשש שהוא מוקלט, אולי לא, אך מכל מקום השיחות ביניהם דווקא עשויות לשפוך אור על היחס שרחש לזקן ועל דאגתו היחידה לכאורה שמא זקן תעלה להעיד, וכי עדות זה 'תרסק' אותה מבחינה נפשית. לדעתי, יש סיכוי מסוים שבית המשפט לא ימהר להפוך את ההחלטה שנתן בעבר ולא ימהר להרשיע את אולמרט".

לעומתו, עו"ד יהושע רזניק, מומחה למשפט פלילי, טוען כי יש בהקלטות ראיות שעלולות להביא להרשעתו של אולמרט. "אין ספק שאם בית המשפט יקבל את עדותה של זקן, הוא עשוי להכריע כי הכספים שהועברו הם אכן היו למטרות אישיות. השאלה היא מה בית המשפט יעשה עם ההכרעה הזו, והאם אכן ירשיע אותו על סמך ההקלטות".

מכל מקום, עו"ד רזניק מציין כי "קשה לומר שזקן 'בישלה' את ההקלטות. תוכן ההקלטות הוא די ברור. ההקלטות התבצעו בזמן אמת בין שני נאשמים, ולכן הסיכוי שזקן 'המציאה' את הדברים הוא אפסי".

בין היתר נשמע אולמרט אומר לזקן בקלטות מה עלול לקרות לה אם תעלה להעיד בפרשת טלנסקי: "הוא ירצח אותך" (מתכוון לתובע, עו"ד אורי קורב). לביטויים הקשים שאמר אולמרט הייתה מטרה - להניא את זקן מלהעיד ולמחשוף את יומניה. לגרסת אולמרט, בשיחה זו הוא בסך-הכול המליץ לזקן שלא להעיד, כדי שלא תפליל את עצמה וכדי שהתובע לא "יעשה ממך מטעמים".

עו"ד אמיר מטיל ספק בכך שביטויים אלה יביאו בהכרח להרשעתו של אולמרט. "אולמרט צוטט מתוך ההקלטות: 'אני לא מבקש שתודי בשום דבר... את לא תעמדי בזה... (בפני חקירה נגדית). אני מאוד מפחד, לא בגללי אלא בגללך'. ניתן ללמוד מדבריו של אולמרט כי יכול מאוד להיות שכל חששו מתבטא בכך שזקן לא תעמוד בלחצי החקירה הנגדית.

"אולמרט עשוי לטעון להגנתו כי הסבריה של זקן בהקלטות לא ברורים ומכל מקום לא מהווים עבירה פלילית, אלא ערימה של 'אמירות צהובות' גרידא שנועדו להביכו בלבד. בנוסף, בית המשפט עשוי לשאול מה היו המטרות של הקלטות אלה, ולכך יכול להיות שזקן לא תשיב או תגמגם. לפיכך, ההקלטות עשויות להשתמע לשתי פנים, ודי בעובדה זו להביא את השופטים להחלטה שהם אינם מקבלים את גרסתה, ולפיכך יותירו את הזיכוי על כנו".

עו"ד רזניק מציין, לעומת זאת, כי "ישנה בעייתיות כאשר נאשמים משוחחים אחד עם השני באותה שעה בה מתנהל הדיון בעניינם. אולמרט יוכל לטעון שהדברים נאמרו בשיחות אישיות, שהוא לא התכוון ברצינות לדבריו ובאמת ובתמים לא התכוון שהדברים יגיעו לאוזני אחרים".

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ בדיון בכנסת, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

לקראת פיזור הכנסת ה-23? צעקות בין כחול לבן לליכוד בקבינט הקורונה

הכעסים היו בין שר הביטחון בני גנץ, שר הכלכלה עמיר פרץ ושר האוצר ישראל כ"ץ - כאשר כ"ץ התנגד לתוכנית כלכלית לפיצוי עסקים שנאלצו להיסגר בשל גילוי קורונה שהציע פרץ ● ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב עקץ את השר גנץ במהלך הישיבה

מרכז רמת גן. עוד דירות על חשבון שטחים ציבוריים / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בקומה הראשונה יפעל בית הספר, בשנייה הגן, ומעליהם כולנו נגור

בכדי לעמוד בקצב גידול האוכלוסייה צופה המדינה כי יש צורך ב-2.6 מיליון דירות עד שנת 2040 • עקרונות התכנון שהציג מינהל התכנון מבקשים להפוך את הבניינים העתידיים למרובי שימושים

קני רוזנברג / צילום: מתוך יוטיוב

אל על: מוכנים לפגוש את הקונה ולא את נציגיו; דורשים מענה להליך שהתקיים נגד האב בארה"ב

אחרי שורה של תכתובות מקבלים באי כוחו של הקונה מכתב מבא כוחה של אל על ובו הסכמה לפגישה ● במכתב מבקשת אל על לקבל תשובה להליך שהתקיים בין חברת שירותים רפואיים שבבעלות קני רוזנברג שלפי הטענה "גרמה לצדדים שלישיים להגיש תביעות כוזבות לקבלת כספים מהמדינה"

מפגינים מול משרד החוץ בביירות, שנפרץ ביום שבת. על השלטים: "ביירות בירת המהפכה" / צילום: Bilal Hussein, Associated Press

אין ממשלה, אין כסף: המשבר הפוליטי בלבנון חוסם את השימוש בסיוע הבינלאומי

אלפי מפגינים צרו על בניין הפרלמנט ופרצו אל משרד החוץ בקריאה לנבחרים להתפטר ● בינתיים נענו לדרישה להתפטר כמעט כל חברי הפרלמנט מהסיעות הנוצריות וגם שרת ההסברה ● באין ממשלה מתפקדת, הצלב האדום וארגונים אזרחיים מטפלים בסיוע הזורם למדינה המוכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את תוכנית המענקים / צילום: קובי גדעון, לע"מ

ביטוח לאומי על מענק לכל אזרח: 90% מהכסף עבר לאזרחים

הביטוח הלאומי מדווח כי מענקים בגובה 5.9 מיליארד שקל כבר הועברו לאזרחים ● כ-800 אלף איש טרם קיבלו את המענק, אך רובם עדיין לא עדכנו את הביטוח הלאומי בפרטי חשבון הבנק שלהם

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

קבינט הקורונה אישר הגבלת נוסעים ברכבים פרטיים

החל מיום ג' תותר נסיעת נהג ושני נוסעים בלבד שאינם מאותו משק בית ברכבים פרטיים ● נמשך האיסור הגורף על הפעלתם של דיסקוטקים, ברים ופאבים, אולמות או גני שמחות וכן פארק מים, פארק שעשועים ולונה פארק

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהפכת הרישוי יוצאת לדרך: משרד התקשורת יעבור לחלק היתרים במקום רישיונות

מספר הרישיונות שהמשרד מעניקי צומצמו דרסטית לטובת היתרים שיינתנו לכל דורש וייאכפו בדיעבד ● המטרה היא להתאים הרגולציה לעידן הנוכחי ולהימנע מסרבול מול ספקי שירותים

גל החום האחרון בפריז / צילום: Charles Platiau, רויטרס

מחקר: עד 2100 שינויי האקלים עלולים לגרום ליותר מקרי מוות ממחלות זיהומיות

מחקר חדש של הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב מעריך כי עליית הטמפרטורות יובילו ל-85 מקרי מוות לכל 100 אלף איש ● במדינות עניות המצב יהיה חמור יותר ומספר המתים כמעט ויכפיל את עצמו ל-160 איש

הפגנת עולם התרבות / צילום: תיקי אדיסון

הממשלה החליטה: עולם התרבות חוזר לפעילות באופן מיידי

בשלב זה תתאפשר פעילות של מופעי תרבות באוויר הפתוח בלבד, כאשר כל מתחם הופעות יחולק לקפסולות, שיכילו עד 20 איש ● בשבועות הקרובים יגובש מתווה גם למופעים בחללים סגורים

אינסטגרם / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מתכננת פייסבוק לנצל את עוינות הממשל האמריקאי כלפי טיקטוק

אינסטגרם, שבשליטתה של פייסבוק, השיקה בשבוע שעבר ב-50 מדינות את Reels, אפשרות ליצירת סרטונים בני 15 שניות, כמו בטיקטוק ● פייסבוק מנסה להעמיד אלטרנטיבה מתחרה אם אכן יאסרו את פעילות טיקטוק בארה"ב

עו”ד רז נזרי ועו”ד ד”ר גור בליי / צילום: ליאב פלד, עדינה ולמן - דוברות הכנסת

מי המועמדים לתפקיד היועמ"ש של הכנסת, ומה יעשה היו"ר יריב לוין

היועץ החדש ייבחר ע"י יו"ר הכנסת, יריב לוין, מבין כמה מועמדים שיומלצו לו ע"י ועדת איתור ● הרכב הוועדה יקשה על לוין לבחור מועמד שמרן, כפי שהוא רוצה ● לתפקיד צפויים להתמודד מועמדים רבים ● המובילים הם: המשנה ליועמ"ש עו"ד נזרי והיועמ"ש של ועדת חוקה עו"ד בליי

סופר יודה / צילום: רוני שיצר

פז על רכישת סופר יודה: "היעד הוא להכפיל את מספר החנויות בתוך 3 שנים"

חברת האנרגיה חתמה על מזכר הבנות עם רשת המינימרקטים השכונתיים והיא צפויה לשלם כ-130 מיליון שקל עבור 16 החניות שלה

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, וסאטיה נדאלה, מנכ"ל מיקרוסופט בקרב על הטיקטוק / צילום: רויטרס

מה הופך את הרשת החברתית טיקטוק לכל כך אטרקטיבית (ושנויה במחלוקת)?

הרשת החברתית טיקטוק מצאה את עצמה באמצע סערה גיאו-פוליטית ועסקית - טראמפ יוצא נגדה, מיקרוסופט וטוויטר רוצות לרכוש חלקים ממנה ● מה הופך את הרשת החברתית לאימת הממשל האמריקאי, ובמקביל לפעילות עסקית מוצלחת?

חדר עסקאות של אחד מבנקי ההשקעות בתל אביב / צילום: Dan Balilty, Associated Press

שוק ההון הישראלי לא נותן לקרנות הנאמנות את משקלן הראוי

מגפת הקורונה חשפה את חולשתה הבסיסית של תעשיית הקרנות, שלא התחילה היום ● שיעור קרנות הנאמנות בישראל מתוך סך הנכסים הפיננסיים נמוך מאוד בהשוואה לעולם ● הכותב הוא מבעלי בית ההשקעות מיטב דש, שמנהל, בין השאר, גם קרנות נאמנות

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

"סכנה פוטנציאלית לבריאות הציבור אם פותחים את השמיים ללא כל הצעדים הנחוצים"

כך התריע יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין ● תאריך היעד לפתיחת השמיים: 16 באוגוסט ● איך זה יעבוד? רוב סעיפי המתווה עדיין לא ברורים ● ובינתיים, בהסתדרות הרפואית מודאגים: "כל עוד קיימת תחלואה בישראל או בארץ היעד, קיים סיכון להדבקה"

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים / צילום: שרון הורוביץ, יח"צ

"היה לי מזל שהקדמתי להעביר את הפעילות לאונליין"

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מכה לתשובה: שופטי העליון תומכים בפסילת תוכנית מגדלי חוף הכרמל

השופטים שדנים בסוגיה הודיע כי בכוונתם לתמוך בעמדת גופי התכנון ואיכות הסביבה, שפסלו את התוכנית לייבש קטעי ים בחוף הכרמל, לצורך הקמת 4 מגדלי מלונאות ● התוכנית מקודמת על ידי חברה בשליטת איש העסקים יצחק תשובה

יגאל לנדאו / צילום: איל יצהר

רציו השלימה מהלך למימון מחדש של חובותיה: קיבלה הלוואה בהיקף של כ-650 מיליון דולר

רציו תחזיר הלואה קיימת, ריבית ותשלומים להקמת ההלוואה החדשה בהיקף של כ-480 מיליון דולר ● יגאל לנדאו, מנכ"ל רציו: "השלמת המימון מחדש מהווה אבן דרך חשובה לרציו. מדובר בהבעת אמון נוספת ברציו ובפרויקט לוויתן מאת הבנקים שליוו אותנו"

ראש ממשלת ניו זילנד, ג’סינדה ארדרן / צילום: Mark Baker, Associated Press

ראש נקי לפני הבחירות: ניו זילנד חיסלה את הקורונה

בזמן שנבחרי הציבור בניו זילנד נערכים לבחירות שיתקיימו בספטמבר, הממשלה יכולה לרשום הישג ממנו מתפעל העולם כולו: חיסול מוחלט של הקורונה ● זה מה שיכול ללמוד העולם מניו זילנד, ומה שעליה לעשות כדי למנוע התפרצות חוזרת של המגפה

מפגין מול כוחות המשטרה במינסק, בלארוס / צילום: Sergei Grits, AP

מהומות בבלארוס: רבבות יצאו לרחובות אחרי הכרזת הניצחון של לוקשנקו

עשרות אלפי בני אדם יצאו אמש לרחובות בבלארוס, במחאה על התוצאות החזויות של הבחירות במדינה, לפיהם הנשיא המכהן אלכסנדר לוקאשנקו נבחר מחדש לתפקיד ברוב גדול של 80% ● כוחות הביטחון השתמשו בזרנוקי מים, רימוני הלם וגם ירי בכדורי גומי כדי לנסות ולהשתלט על המחאה