גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גולף: "היה לנו גידול בהוצאות כדי לסגור פער מול המתחרים"

אלי מיזרוח, מנכ"ל גולף, מסביר את תוצאות הרבעון השלישי שמצביעות על צניחה של 78% ברווח התפעולי ("'צוק איתן' קלקל לנו את התוכניות"); ומסביר למה הוא מתעקש להמשיך במסע רכישות של מותגים חדשים

אלי מיזרוח / צילום: יחצ
אלי מיזרוח / צילום: יחצ

כ-8 חודשים אחרי שנכנס לתפקידו, מנכ"ל קבוצת גולף , אלי מיזרוח, עדיין לא רואה תוצאות. את הרבעון השלישי השנה חתמה הקבוצה עם צניחה חדה ברווחים, כשהרווח התפעולי צנח ב-78% וגרר בעקבותיו צניחה של 72% ברווח הנקי. בנוסף, דוחות גולף לרבעון חושפים גם חולשה בתחום האופנה, ולראשונה מזה שנים, הפעילות בתחום מסבה לקבוצה הפסד תפעולי של 5 מיליון שקל ברבעון.

מיזרוח אומר שמבצע "צוק איתן" קלקל לקבוצה את התוכניות. "כמעט חודשיים מתוך השלושה ברבעון היינו תחת מלחמה. הצלחנו לשמר את רמת ההכנסות, אך נאלצנו כמו כל השוק לצאת למבצעים ששחקו את הרווח הגולמי. עם זאת, בתקופת החגים גדלנו ב-11%, כשרוב הגידול הוא במכירות חנויות זהות. אני מעריך שנצליח לקבל פיצוי מהמדינה על 'צוק איתן', בנוסף למקדמה שקיבלנו בסך 500 אלף שקל".

קבוצת גולף מחזיקה היום בלא מעט רשתות בפורטפוליו שלה, הכולל מלבד מותגי גולף גם את פולגת, אינטימה, בלו בירד ואחרים. לאחרונה ניהלה הקבוצה משא-ומתן לרכישת רשתות הנעליים אלדו וספרינג שהתפוצץ, וגם עם קבוצת הוניגמן היו גישושים.

לקראת גיוס בשוק ההון

- למה עסקת אלדו נפלה?

מיזרוח: "אני לא יודע מה זה 'נפלה'. היו גישושים. ראינו שאנחנו לא יכולים להגיע למחיר שאנחנו מסכימים עליו. אלדו זו רכישה מצוינת לגולף".

- אם כך, יש סיכוי שתחזרו לעסקה?

"אני פתוח מאוד לעסקת אלדו ולעוד עסקאות. יש עניין של יכולת לעשות אותה כעסקה כלכלית".

- דובר על מחיר של 143 מיליון שקל?

"אם זה היה ב-143 מיליון שקל, הייתי קונה מזמן".

- היו לכם גם מגעים לרכישת קבוצת הוניגמן. מה קרה שם?

"פונים אליי הרבה מאוד, ואני בוחן את כול ההצעות. הגדרנו לעצמנו שנעשה רכישות באחד משני סוגים: או משהו שהוא ממש בליבה שלנו, כמו כיתן, או בחברות שמרחיבות את הפורטפוליו - כאלה שמביאות משהו שאין לי היום, ואני יכול להתרחב איתן משמעותית. לכן אני בוחן את כולן".

גולף רכשה את החברה-האחות כיתן תמורת 11.8 מיליון שקל, ורגע לאחר מכן ערכה קיצוץ משמעותי במטה החברה.

- כמה עובדים נאלצו לפרוש מכיתן בעקבות הרכישה?

"אנחנו לא מפרסמים מספר. איפה שהיה נכון לקצץ במטה, קיצצנו".

דוחות הקבוצה חושפים כי מספר העובדים גדל בשנה החולפת ב-16.4% והגיע ל-2,171 עובדים, לעומת 1,865 עובדים בספטמבר אשתקד - תוספת של 306 עובדים.

- ממה נובע הגידול של 16.4% בעובדים?

"צריך לשים לב שמדובר בעובדים ולא במשרות. פתחנו השנה 20 חנויות מעבר ל-25 חנויות של כיתן שקיבלנו, כך שהקבוצה צמחה ב-45 חנויות. מתוך ה-306 עובדים, קצת יותר מ-100 הגיעו מכיתן".

- לאיזה חיסכון הביא הקיצוץ בעובדי כיתן?

"אנחנו לא מפרסמים. אבל קצת יותר ממה שחשבנו".

לדברי מיזרוח, הקבוצה שמה לה ליעד להתרחב, בין היתר באמצעות רכישות, ולשם כך היא אף צפויה להגיש בתוך כמה שבועות תשקיף מדף לקראת גיוס בשוק ההון.

- איזה סכום תגייסו?

"יש לנו הרבה פניות משוק ההון. שואלים למה גולף לא מגייסת כסף בשוק ההון. אני לא יודע להגיד כמה אנחנו הולכים לגייס. זה לא סגור סופית".

עד שמסע הרכישות ייצא אל הפועל, גולף חווה כאמור הרעה בביצועים. הכנסות הקבוצה ברבעון עלו ב-4.7% והסתכמו ב-182.3 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 174.2 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד.

הרווח הגולמי ברבעון עלה בשיעור נמוך יותר של 1.3% והסתכם ב-103 מיליון שקל, לעומת 101.7 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, אך שיעורו נשחק מ-58.4% ל-56.5%.

בחברה אומרים כי הירידה בשיעור הרווח הגולמי ברבעון השלישי נבעה בחלקה בגלל הוספת מכירות כיתן בשיעור רווחיות גולמי נמוך יותר, ובחלקה "מהגידול בהוצאה בגין מלאי איטי".

בנוסף, גולף חוותה ברבעון עלייה בהוצאות. הוצאות המכירה והשיווק גדלו ב-11% ל-93.3 מיליון שקל - 51.4% מהמכירות, לעומת הוצאות של 48.5% מהמכירות בתקופה מקבילה. בחברה אומרים כי הגידול נבע מהוספת שטחי מכירה, מהוספת פעילות כיתן, התייקרות התשומות והגדלת הוצאות הפרסום. הוצאות ההנהלה והכלליות נסקו ב-27.4% והגיעו ל-7.9 מיליון שקל - 4.3% מהמכירות.

כל אלה הביאו לצניחה של 78% ברווח התפעולי, ל-2.5 מיליון שקלים שהיוו 1.4% בלבד מהמכירות, וזאת לעומת רווח תפעולי של 11.5 מיליון שקל ברבעון השלישי ב-2013 שהיווה 6.6% מהמכירות.

"היה לנו גידול בהוצאות כדי לסגור פערים מול מתחרים. הוצאות כוח-האדם גדלו בגלל תגמול גבוה יותר לעובדים. זה גידול מתוכנן ומבוקר. אבל שניהם מביאים לירידה ברווח התפעולי", אומר מיזרוח.

בשורה התחתונה, הרווח הנקי של החברה נחתך ב-72.6% והסתכם ב-2.8 מיליון שקל בלבד, לעומת רווח נקי של 10.2 מיליון שקל בתקופה מקבילה אשתקד.

אפקט המלחמה

מבט על מגזרי פעילותה של הקבוצה חושף, כאמור, את החולשה בתחום האופנה. המכירות במגזר ירדו אמנם בשיעור של 0.8% בלבד והסתכמו ב-80.5 מיליון שקל לעומת מכירות של 81.2 מיליון שקל, אבל הפעילות הסבה כאמור הפסד תפעולי של 5 מיליון שקל.

על כך אומר מיזרוח: "יש הפסד בתחום האופנה ברבעון. הייתה ירידה ברווח הגולמי בשל הצורך להעמיק מבצעים, לצד השקעה הולכת וגוברת בפרסום שלא הייתה עד היום בתחום האופנה. בסוף התמונה תהיה יותר טובה, גם בגלל הפיצוי שאני מקווה שנקבל מהמדינה עקב 'צוק איתן'".

- זה מטריד אותך?

"לא. אני יודע למה זה קרה. אני לא צופה שיהיו עוד רבעונים כאלה. אני לא מרגיש שאנחנו צריכים לשנות את המודל העסקי. אם לא היתה מלחמה, היינו במומנטום מעולה ומראים מספרים אחרים לגמרי".

גם תחום אופנת הבית, שבאורח תמוה כולל בדוחות החברה מלבד גולף אנד קו גם את גולף קידס, חווה צניחה ברווחים למרות עלייה מרשימה של 10% במכירות שהגיעו ל-101 מיליון שקל. הרווח התפעולי במגזר צנח חדות ב-39.6% והסתכם ב-6.76 מיליון שקל, לעומת רווח תפעולי של 11.2 מיליון שקל ברבעון מקביל אשתקד.

מיזרוח הגיע לגולף לאחר שבכובע קודם שלו כשותף בחברת ייעוץ הציע תוכנית אסטרטגית לרשת. זמן מה לאחר מכן הוא נקרא ליישם אותה. את עיקר המאמץ הוא ממקד, לדבריו, ברשת גולף.

"התחלנו פיילוט ב-15 חנויות של גולף שבהן אנחנו מיישמים מודל תגמול חדש לעובדים - יעדים יומיים, שבועיים וחודשיים, וכן הדרכות. החנויות האלה נמצאות בקצב גדילה משמעותית יותר גבוה מהחנויות האחרות. אנחנו בונים פורמטים חדשים לחנויות של כל הרשתות. בגולף קידס נפתחו 3 חנויות בפורמט חדש. נפתח בשבועות הקרובים פורמטים חדשים שייקנו עיצוב חדש, גם בגולף, גולף אנד קו ואינטימה".

- כמה תשקיעו בכל מהלך הפורמטים החדשים?

"אנחנו לא מפרסמים את המספר. יש לנו תוכנית ל-3 שנים של גידול משמעותי גם במספר הסניפים".

- אתה לא חושב שאתה צריך לתת את המידע למשקיעים? אתה הולך להשקעה ולפתיחות משמעותיות?

"אני לא חושב. נציג את קצב ההתקדמות כל רבעון".

- מי הרשת הכי חלשה שלכם?

"אני יכול לדבר על חולשות וחוזקות ברמת הקבוצה. אין לי רשת שאני מזהה כחלשה או חזקה יותר. בעיניי זו לא דרך להסתכל על זה. החוזקות שלנו הן בתשתית תפעולית יוצאת מן הכלל. אנחנו הכי יעילים בשוק. יש לנו 331 חנויות בקבוצה ב-8 מותגים שבבסיס הם חזקים. חלק נחלשו לאחרונה, וחלק לא. ויש לנו תשתית פיננסית מצוינת. השוק עצמו עבר אבולוציה בעשור האחרון, כשבחלק מהרשתות לא התקדמנו כמו פעם".

אחת העוצמות של קבוצת גולף הנחשפת בדוח היא מועדון הלקוחות, המונה 447 אלף לקוחות ואחראי ל-56% ממכירות הקבוצה מתחילת השנה. בתקופה המקבילה אשתקד היו רק 343 אלף חברים במועדון, ואלה היו אחראים ל-47% מהמכירות. ברבעון השלישי משקל המכירות לחברי המועדון גדל, ומיזרוח מתכנן להגדילו עוד יותר.

"המאמצים שלי הם ב-3 תחומים: אחד - מיקוד בגידול המכירות בחנויות זהות. הקבוצה היתה בגידול שלילי ב-4 השנים האחרונות. השני - מיצוב מחדש לחלק מהמותגים. השלישי - החצי השני של הגידול יבוא דרך רכישות, שגם שם אנחנו מתקדמים בקצב שלנו. אנחנו מאמינים שהתשתית הניהולית והפיננסית יכולים לשרת מחזור מכירות של מיליארד שקל ולא של 700 מיליון שקל. ככל שאצליח להגיע ליעד המכירות יותר מהר - נוכל להביא את השיפור ברווח התפעולי".

- מי המותגים שנחלשו?

"אני לא אגיד לך".

- בלו בירד?

"למה? בלו בירד בצמיחה גדולה ובעלייה דו-ספרתית בחנויות זהות. זה מותג מצוין. יש לו מיקוד, ואנחנו יודעים לאן אנחנו הולכים איתו. אנחנו גם נפתח חנויות בלו בירד בשנה הבאה, ואז אני מעריך שגם נהיה שם עם רווח נאה".

- איך אינטימה מתמודדת עם התחרות בהלבשה התחתונה?

"מצוין".

- כמה חנויות מפסידות יש לכם היום בקבוצה?

"זה לא מספר שאנחנו אומרים. מדובר בחנויות בודדות. בפעולות שאנחנו עושים, אני מאמין שכמעט לכולן יש פוטנציאל להיות רווחיות. ייתכן שנסגור נקודתית חנויות בשל שיקולים כלכליים או החלפת לוקיישן, אבל אין מהלך של סגירת חנויות".

- אילו עוד שינויים מבניים מתוכננים בגולף?

"אני מקווה לרכוש ולכן מצטייד גם בתשתית. זה יהיה השינוי המהותי הגדול".

רשתות קבוצת גולף

קבוצת גולף 11-14

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

ירידות קלות במדדים בת"א בהמשך לירידות אמש בניו יורק

המדדים המרכזיים מאבדים 0.3% ● פז דיווחה אמש על ירידה של 7.4% ברווח הנקי ל-126 מיליון שקל ● אלבר סיכמה את הרבעון עם עלייה מתונה של 0.1% בלבד בהכנסות ל-778.2 מיליון שקל ● לאחר רצף עליות בוול סטריט, המדדים רשמו אמש את היום הגרוע מזה חודש

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

המנדט חזר לנשיא; גנץ: "לא נאפשר לנתניהו להצית מלחמת אחים"

(עדכונים שוטפים) - גנץ: "בכוונתי לנהל מו"מ ענייני מהיר ותואם לתוצאות כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מן השיתוק שכפו עלינו בוני הבלוקים" ● נתניהו לגנץ: "מוכן עוד הערב, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס למו"מ להקמת ממשלת אחדות" ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות"

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

יועמ"ש הכנסת: "אחרי שיושגו 61 חתימות, מספיק רוב רגיל כדי לכונן ממשלה"

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, פרסם היום חוות-דעת משפטית לפרשנות סעיף 10 לחוק יסוד: הממשלה, הסעיף תחתיו יתנהל פרק 21 הימים האחרונים להקמת הממשלה ● לפי חוות-הדעת, חבר כנסת יוכל לחתום ליותר ממועמד אחד

ניהול השקעות. דרוש מנהל בעל ידע, ניסיון ומסירות

תרומה קטנה, הכנסה גדולה: מה מאפשר למנהל התיקים לקבל החזרי עמלות מחבר הבורסה

בחוק הייעוץ נאסר על החברות לניהול תיקים לקבל תשלומים בגין ניהול תיק, שאינם שכר והוצאות כפי שנקבע בהסכם ההתקשרות ● לחוק הזה יש חריג אחד - האם הוא בכלל נחוץ? ומה באמת יודעים עליו הלקוחות המנוהלים?

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט של גנץ נגמר וישראל נקלעה למצב תקדימי: מה צפוי לקרות ב-21 הימים הבאים?

הודעתו של אביגדור ליברמן כי מפלגתו לא תצטרף לאף אחד מהגושים, מובילה את ישראל לראשונה למצב שבו אף מועמד לא הצליח להקים ממשלה בתום 28 ימים שקיבל מהנשיא • האם יש דרך להימנע מבחירות שלישיות?

אייל טריבר/צילום: יחצ

מיטרוניקס ממשיכה לצמוח בשיעור דו ספרתי, והמניה לא מפסיקה לעלות

יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות שחייה דיווחה על צמיחה של 14% בהכנסות הרבעון השלישי לכ-165 מיליון שקל, ועל רווח נקי של כ-13 מיליון שקל, שיפור של 14% לעומת הרבעון המקביל

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד

רוכב אופניים בתל אביב/ צילום: איל יצהר

רוכבים על גל הפינטק: החברה שתבטח לכם את האופניים

המהפכה הדיגיטלית שהפכה את העיתונות, הטלוויזיה, המסחר הבינ"ל ומה לא, מגיעה גם לתחום הפיננסים ● במדור חדש זה נעסוק במה שקורה וחם בעולם הפינטק הצומח במהירות ● והפעם: הסטארט-אפ Laka שמציע מודל מקוון מקורי לביטוח לאופניים

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: מנדלבליט צפוי להודיע על הגשת כתב האישום

עוד היום או בימים הקרובים צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס בעימות הדמוקרטי: "אני פרו-ישראלי, אך אנו צריכים לדאוג לפלסטינים"

הסכסוך הישראלי-פלסטיני פרץ (בקצרה) לעימות הדמוקרטי אמש ● הסנאטור ברני סנדרס העלה ביוזמתו את הנושא: "שוב אין זה מספיק טוב להיות פרו-ישראלי" ● זכה בתשואות ● התקפה על הילארי קלינטון

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הותר לפרסום לבקשת "גלובס": דמות הקשורה לניר חפץ נחקרה ונשאלה שאלות חודרניות

החקירה, שאירעה לפני שחפץ חתם על הסכם עד מדינה, היא האירוע שאת צו איסור הפרסום לגביו הפר שר המשפטים אוחנה ● "גלובס" פנה לביהמ"ש בבקשה להתיר פרסום מבוקר שאינו פוגע בצנעת הפרט ● חפץ והפרקליטות מכחישים שהחקירה שימשה אמצעי לחץ פגום לחתימת ההסכם

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

כך אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, עפ"י עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות

מערב העיר הרצליה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הותמ"ל אישרה היום את תוכנית קריית שחקים בהרצליה

התוכנית כוללת 1,650 יח"ד שייבנו ב-7 מגדלים בני 22-60 קומות, שטחי תעסוקה ומסחר ומרכז תחבורה מטרופוליני ● ראש עיריית הרצליה משה פדלון: "העירייה תגיב בכל הכלים העומדים לרשותה ולא תאפשר בנייה ללא מענה הולם של תשתיות"

רובוט של חברת ABB / איור: שירי אלגור

דוח של הסנאט: סין מנצלת את המו"פ האמריקאי לחיזוק הכלכלה והצבא שלה

גופי ממשל אמריקאים, בהם ה-FBI, משרד האנרגיה ועוד, נכשלים בניסיונות למנוע מסין להעביר אליה חוקרים, קניין רוחני וטכנולוגיה - כך קובע דוח חדש של הסנאט

נשיא המדינה, ראובן ריבלין / צילום: מארק נוימן, לע"מ

החברה להגנת הטבע ביקשה, ובית הנשיא וחברת אינטל מפסיקים להשתמש בפלסטיק

בית הנשיא וחברת אינטל נענו לפניית החברה להגנת הטבע והארגונים הירוקים, והחליטו להפסיק את השימוש בכלי פלסטיק חד-פעמיים • לעומתם, מרבית הגופים האחרים אליהם נעשתה פנייה לקראת ועידת האקלים הישראלית לא השיבו, ומקצתם טענו כי ייבחנו את הבקשה