גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המדינה: "גזר הדין של לחיאני הוא כמו בועת סבון שמתפוצצת"

ראש עיריית בת-ים לשעבר הורשע ב-3 עבירות הפרת אמונים במסגרת הסדר טיעון, ונדון ל-6 חודשי עבודות שירות, קנס של 250 אלף שקל וקלון ■ המדינה בערעור על קולת עונשו: "במעשיו הייתה שחיתות של ממש"

שלומי לחיאני / צילום: תמר מצפי
שלומי לחיאני / צילום: תמר מצפי

"גזר הדין של בית משפט השלום בעניינו של שלומי לחיאני כולו רטוריקה ריקה, והוא כמו בועת סבון שמתפוצצת: היא יפה וצבעונית - אבל ריקה. בית המשפט אינו פובליציסט אלא גורם שלטוני שתפקידו להעביר מסר שיכול להיות מועבר רק באמצעות ענישה ולא באמצעות מלל" - כך טענה היום (ד') התובעת בתיק לחיאני, עו"ד שרון כהנא, במסגרת הדיון בערעור המדינה לבית המשפט המחוזי התל-אביב על גזר דינו של לחיאני, ראש עיריית בת-ים לשעבר, שהורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע 3 עבירות של הפרת אמונים. פסק הדין בערעור צפוי להינתן בשבועות הקרובים.

ביוני 2014 גזר שופט השלום בני שגיא על לחיאני עונש של 6 חודשי עבודות שירות, קנס בסך 250 אלף שקל וקלון, בגין הרשעתו במסגרת הסדר טיעון בקבלת הלוואות של מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים בבת-ים וכן מעובדי עירייה שהיו כפופים לו. הרכב של 3 שופטים בראשות הנשיאה דבורה ברלינר דן היום בערעור שהגישה המדינה על קולת העונש.

"הקושי שלנו עם גזר הדין הוא שאחרי כל האמירות הקשות של השופט שגיא, הוא קבע מתחם ענישה נמוך, שבסופו של דבר הביא לגזירת עונש של 6 חודשי עבודות שירות", הוסיפה וטענה התובעת, שהזכירה כי תיק לחיאני הוא אחד משורת תיקים של ראשי ערים ורשויות שהועמדו לדין בגין בשחיתות. בין היתר ברמת-השרון, נצרת עלית, רמת-גן, נהריה, קריית שמונה, אילת וחדרה.

"הצגת תג מחיר לעבירת הפרת האמונים נדרש בעת כזו. נבחרי הציבור שלנו חושבים שלהפר אמונים זה לא נורא - כל עוד לא תפסו אותם בשוחד", אמרה התובעת. "בנקודת זמן קריטית האינטרס הציבורי דורש אמירה של ממש של לא עוד - די למציאות הזו".

לדברי התביעה, שלושת האירועים שבהם הורשע לחיאני נמצאים במדרג החמור ביותר של הסקאלה. "במעשיו של לחיאני היה יותר מגוון של שחיתות - שחיתות של ממש - ויש לשלוח מסר של הרתעה לכל עובד ציבור באשר הוא".

התובעת הוסיפה ואמרה כי לחיאני העמיד את האינטרסים הכלכליים שלו במקום הראשון. "הוא דרש וקיבל מאות אלפי שקלים ב-3 מקרים. הוא סטה מהשורה, הטיב באופן חריג עם נותני הכספים, והרף התחתון של הענישה שלו צריך להיות מאסר מאחורי סורג ובריח", ציינה התביעה.

לדבריה, "טעות נוספת עשה בית המשפט בכך שקבע עונש ברף התחתון של אותו מתחם שגוי. (השופט) שגיא לא נתן משקל ראוי לריבוי העבירות ולהרתעה, ונתן משקל כפול לנסיבות האישיות של לחיאני".

"התביעה משמיטה דברים"

גם סנגורו החדש של לחיאני, עו"ד ירון קוסטליץ, טען היום באריכות ובלהט להגנת מרשו. קוסטליץ תקף את הפרקליטות על עצם החלטתה לערער על גזר הדין שניתן במסגרת הסדר טיעון.

לדבריו, הערעור צריך היה להיות מסולק על הסף, בשל חוסר הגינות של המדינה בעצם הגשת ערעור על עונש שנקבע להסכמתה, במסגרת הסדר. "המדינה איננה זיקית שיכולה לטעון דבר אחד בהליך הראשון ואחרת בערעור. יש כאן השתק דיוני", אמר קוסטליץ.

"המדינה חייבת לטבול בהגינות בסיסית. היא מדברת על ההגינות של לחיאני ופועלת בעצמה בחוסר הגינות. יש חשיבות לעודד הסדרי טיעון בכלל וגם הסדרים שבהם יש טווח ענישה. אם אני הייתי מגיש ערעור בשם הנאשם, המדינה הייתה טוענת שלא היה מקום לכך".

עו"ד קוסטליץ ציין כי ראשי הערים שעמדו לדין, ושאותם הזכירה התובעת בטיעוניה כדי להוכיח את הנחיצות בהחמרת העונש, קיבלו עונשים חמורים פחות משל לחיאני. בין היתר הזכיר הסנגור את המקרה שבו ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בהפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות, ונגזר עליו עונש של מאסר על-תנאי בלבד.

גם את טענות התביעה כי העבירות שביצע לחיאני גובלים בשוחד, תקף עו"ד קוסטליץ. לדבריו, "אין בעולם שלנו דבר כזה 'הפרת אמונים על גבול השוחד', כפי שטוענת התביעה. יש עובדות: כתב אישום מקורי וכתב אישום מתוקן. המדינה חזרה מהטענה שלחיאני ידע או קיבל שוחד בעד מילוי תפקידו. איך אפשר לבוא עכשיו ולהגיד 'זו הפרת אמונים, אבל אנחנו קורצים לכם כי זה שוחד' - זה חמור".

הסנגור המשיך ואמר: "התביעה נוהגת בהתנשאות כלפי בית משפט השלום, בין היתר, בשימוש בביטויים, כגון שגזר הדין אינו בועת סבון".

עו"ד קוסטליץ לא הסתפק בכך ולפני סיום טען כי הפרקליטות מטעה את בית המשפט. "התובעת טוענת כי לחיאני לא הביע חרטה על מעשיו - בעוד שהמציאות היא שלחיאני לקח אחריות", ציין הסנגור. "התביעה משמיטה דברים. זה חמור מאוד בעיניי. אם אני הייתי עושה את זה, הייתי יכול לעמוד לדין".

הפרת אמונים ללא שוחד

לחיאני הועמד לדין על-ידי המדינה בגין לקיחת שוחד, אך ביוני 2014 הגיעה פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) להסדר טיעון עם סנגוריו בהליך העיקרי, עורכי הדין גיורא אדרת ונתי שמחוני. במסגרת ההסדר הודה, כאמור, לחיאני בקבלת הלוואות של מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים בבת-ים בתמורה לקידום עסקיהם בעיר, וכן מעובדי עירייה שהיו כפופים לו.

בתמורה להודאתו הסירה הפרקליטות את האישום כי לחיאני ביצע עבירות של לקיחת שוחד, והמירה אותן בהרשעה ב-3 עבירות קלות בהרבה של הפרת אמונים ללא רכיב מירמה.

ההסדר לא כלל הסכמה לעניין העונש, אך כלל הסכמה כי המדינה תבקש עונש של עד שנת מאסר (הגבלה של רף עליון בלבד) וסלל את הדרך לעונש קל - ודאי לעומת זה שלחיאני היה צפוי לקבל לו היה מורשע בשוחד.

בנוסף על עבודות השירות שנגזרו על לחיאני, קבע השופט שגיא כי דבק קלון במעשיו, ובכך הרחיק את לחיאני מהזירה הציבורית למשך 7 שנים. כמו כן הוטל על ראש העיר לשעבר לשלם קנס בסך רבע מיליון שקל.

היו מי שכינו את עסקת הטיעון "חלומית" עבור לחיאני, ומתחו ביקורת על הפרקליטות בגינה.

עוד כתבות

רובוט של חברת ABB הסינית/ איור: שירי אלגור

דוח של הסנאט: סין מנצלת את המו"פ האמריקאי לחיזוק הכלכלה והצבא שלה

גופי ממשל אמריקאים, בהם ה-FBI, משרד האנרגיה ועוד, נכשלים בניסיונות למנוע מסין להעביר אליה חוקרים, קניין רוחני וטכנולוגיה - כך קובע דוח חדש של הסנאט

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019

גורדון סונדלנד / צילום: Loren Elliott, רויטרס

עדות חדשה בשימועי האימפיצ'מנט מהדקת החבל סביב צוואר טראמפ

גורדון סונדלנד, שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי: הייתה התניה של תן וקח בהתנהלות טראמפ מול נשיא אוקראינה זלנסקי ● בעבר הכחיש טראמפ בתוקף התניה כזו ● תגובה ראשונית של טראמפ הערב: "לא מכיר את סונדלנד כל-כך טוב. לא דיברתי אתו הרבה"

ירי רקטות לעבר מישראל לאחר חיסולו של בהאא אבו על-עטא / צילום: רויטרס

אין ולא תהיה דרך למגן את כל הבתים בארץ מהתקפות הרקטות

הגיע הזמן לומר לאזרחים ביושר: אין ולא תהיה דרך להוסיף לכל הבתים הישנים בישראל מקלט שאפשר להגיע אליו בשניות ● דעה

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

המנדט חזר לנשיא; גנץ: "לא נאפשר לנתניהו להצית מלחמת אחים"

(עדכונים שוטפים) - גנץ: "בכוונתי לנהל מו"מ ענייני מהיר ותואם לתוצאות כדי לכונן ממשלה שתוציא את ישראל מן השיתוק שכפו עלינו בוני הבלוקים" ● נתניהו לגנץ: "מוכן עוד הערב, ללא תנאים מוקדמים, להיכנס למו"מ להקמת ממשלת אחדות" ● ליברמן: "כל מה שקורה מוביל לבחירות"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

היום הגורלי של ראש הממשלה נתניהו מגיע: מנדלבליט צפוי להודיע על הגשת כתב האישום

עוד היום או בימים הקרובים צפוי היועמ"ש אביחי מנדלבליט להודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו בגין שחיתות ציבורית ● לראשונה בתולדותינו תופיע על מסמך משפטי רשמי הכותרת: מדינת ישראל נגד ראש ממשלת ישראל

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי / צילום: רויטרס, STEPHEN LAM

כך מתכוונת גוגל לבלום את הפייק ניוז

יכולות ה"טרגוט" של מפרסמי מודעות פוליטיות יצומצמו משמעותית ● המהלך ייכנס לתוקף בבריטניה עוד שבוע מהיום, לפני הבחירות ב-12 בדצמבר ● במדינות האיחוד האירופי המהלך ייכנס לתוקף החל מסוף השנה הנוכחית, וביתר העולם ב-6 בינואר

הבניין ברחוב יהודה עמיחי 6 בתל אביב / צילום: כדיה לוי

חברה בקבוצת רכישה ניצלה את מעמדה - ותפצה את שאר חברי הקבוצה ב-2.2 מיליון שקל

בעלת פנטהאוז בבניין בגוש הגדול בצפון ת"א חויבה לשלם לחברי קבוצת הרכישה פיצוי, לאחר שקיבלה תוספת ניכרת של שטחי גג מבלי ששילמה עבורן ● כמו כן, נקבע כי בעלה ניצל את היותו פעיל בקבוצה כדי להשיג הטבות כלכליות על חשבון יתר החברים

ניהול השקעות. דרוש מנהל בעל ידע, ניסיון ומסירות

תרומה קטנה, הכנסה גדולה: מה מאפשר למנהל התיקים לקבל החזרי עמלות מחבר הבורסה

בחוק הייעוץ נאסר על החברות לניהול תיקים לקבל תשלומים בגין ניהול תיק, שאינם שכר והוצאות כפי שנקבע בהסכם ההתקשרות ● לחוק הזה יש חריג אחד - האם הוא בכלל נחוץ? ומה באמת יודעים עליו הלקוחות המנוהלים?

מפגינים בטהרן על העלאת מחירי הדלק. / צילום: רויטרס

טהראן מנסה לשכך את מהומות הדלק: מחלקת מענקי מזומנים לעניים ומארגנת הפגנות בעד המשטר

הממשלה העלתה את הסבסוד החודשי במזומן ב-13 דולר לנפש בחודש ל-60 מיליון איש מהמעמד הנמוך והבינוני ● לפחות 106 מפגינים נהרגו במהומות

הסלמון הנגוע / צילום: יח"צ

חברת ויליגר מודיעה: ריקול לסלמון מעושן בשל ליסטריה

מדובר במותג ויקינג (ברקוד 7290002077725), שיוצר ב-7 בנובמבר, ותאריך האחרון לשימוש הוא ה-7 בדצמבר 2019

בני גנץ ובנימין נתניהו בפגישה עם הנשיא ראובן ריבלין / צילום: חיים צח, לע"מ

היום האחרון למנדט של בני גנץ: מה הסיכוי להקים ממשלה?

גנץ הודיע אמש כי "בחירות שלישיות הן דבר רע, אך לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" ● אם ב-28 הימים שהיו לנתניהו וב-28 הימים שהיו לגנץ להקים ממשלה, נתניהו לא הסכים להתפשר, וגם גנץ לא הסכים - מה ישתנה ב-21 הימים הבאים? ● פרשנות

נפגעי הקורקינטים - 19 בנובמבר 2019

אתמול באיכילוב: 10 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים, מתוכם 4 אושפזו

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אילוסטרציה: shutterstock

וול סטריט נסוגה מהשיא בצל הדיווח כי "השלב הראשון" של הסכם סחר לא יקרה השנה

המדדים המובילים בניו יורק נסוגו מהשיא בצל הדיווח שמאפיל על הציפייה להשגת הסכם בין סין לארה"ב ● בסנאט הועברה הצעת חוק התומכת במפגינים בהונג קונג, מה שהוביל את סין להאשים את ארה"ב בהתערבות בענייני פנים ● בורסות אירופה ננעלו בירידות ● הנפט קפץ

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

שלמה פילבר / צילום:  שלומי יוסף

פילבר על המניע להפוך לעד מדינה: "יכולתי לצאת זכאי, אבל אין לי 3 שנים מיותרות ולא 2 מיליון שקל מיותרים"

שלמה פילבר, לשעבר מנכ"ל משרד התקשורת, הוא עד מפתח בניסיון של הפרקליטות להוכיח את יחסי השוחד בין נתניהו לאלוביץ' ● אלא שפילבר טוען כי על אף שהונחה ע"י רה"מ לטפל בענייני בזק, הוא פעל באופן תקין

אילן ארד קשת (מימין), מנכ"ל יצירה, וגיא ניסנזון, יו"ר ובעלים  / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

"יש בארץ בתי השקעות גדולים שיכולים להיכנס לבעיה רצינית במקרה של משבר וגל פדיונות"

אילן ארד-קשת, מנכ"ל בית ההשקעות יצירה, מעריך כי "המגמה החיובית בשוקי ההון בארה"ב צפויה להימשך לתוך 2020" ● בית ההשקעות הצעיר, שהוקם לפני כשנתיים וחצי, הגדיל מאז את היקף הנכסים בקרנות הנאמנות שהוא מנהל ליותר מ-200 מיליון שקל

נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי / צילום: רויטרס

"איזו ארץ איומה, הם ניסו להפיל אותי": אוקראינה היא הקורבן האמיתי של שימועי האימפיצ'מנט של טראמפ

כך אמר נשיא ארה"ב על אוקראינה, עפ"י עדות בשימועי האימפיצ'מנט ● יום אחר יום, אוקראינה מופשטת עירומה בבית הנבחרים האמריקאי ● אוקראינה, עוד מעט בת 28, היא אולי המפסידה הגדולה ביותר במאבק הכוח בוושינגטון ● פרשנות