גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמחקה התביעה נגד יובל רן בגין אחריותו לקריסת קווי אשראי

מפרק קווי אשראי, עו"ד יצחק מירון, נעתר למתווה שהציע השופט אורנשטיין והסכים לשמוט את התביעה נגד יובל רן, ששב לארץ אחרי 18 שנה, בתמורה להתייצבותו להעיד בתביעה המתנהלת נגד מספר נתבעים אחרים

יובל רן / צילום: שלומי יוסף
יובל רן / צילום: שלומי יוסף

18 שנה לאחר שחמק מן הארץ, התייצב הבוקר (א') יובל רן, מנכ"ל קווי אשראי לשעבר, לדיון בבית המשפט בתל-אביב. בתחילה התייצב מול עדת צלמים, ובהמשך למתן עדות בפני השופט איתן אורנשטיין.

"המטרה שלי, כשעזרתי למפרקי קווי אשראי בתביעות שהגישו נגד קבוצות מימון-צוף, הייתה אחת - לנקות את שמי ולנסות לתקן עוול שנגרם לנושים", אמר רן. "ניקוי שמי, זה כולל מחיקת התביעה נגדי... המפרק הגיע אליי מיואש. בלעדיי לא היו התביעות שהגיש מניבות דבר. אני עזרתי לו במידע והבאתי אותו להישג בתביעות שהגיש".

בהמשך הדיון הסכים מפרק קווי אשראי, עו"ד יצחק מירון, להיעתר למתווה שהשופט אורנשטיין "המליץ" עליו ולהסכים לשמוט את התביעה נגד רן, בתמורה להתייצבותו להעיד בתביעה שהמפרק עדיין מנהל נגד מספר נתבעים אחרים.

רן, שנחשב ל"ילד הפלא" של שוק ההון בישראל, ברח מהארץ ב-1997 לאחר התמוטטותה של חברת קווי אשראי, והשתקע ביוסטון שבטקסס, ארה"ב. זאת בעקבות חשדות למעשי תרמית ומעילה שנעשו בחברת קווי אשראי הציבורית, בין היתר באמצעות רכישה של נכסי החברה במחירים לא ריאליים. בהמשך נשרף ארכיון החברה.

מאז 2010 עמד רן בקשר עם המפרקים שמונו לחברה, עו"ד יצחק מירון ורו"ח חיים רבינוביץ', וסייע להם בתביעה בפרשת "תאגידי הנפט" שהגישו נגד קבוצותיהם של אנשי העסקים חיים צוף וקובי מימון ונגד קבוצת משפחת לבנת. תביעה זו הניבה פשרה שהכניסה לקופת הפירוק של קווי אשראי יותר מ-60 מיליון שקל.

עיקר הטענות בפרשה זו היא שבכירים בקבוצות מימון-צוף ולבנת העבירו לכאורה "מתחת לשולחן" כספים לבכירים בחברות ציבוריות, בתמורה להסכמתם למכירת מניות תאגידי נפט שהיו בבעלות קווי אשראי לחברותיהם במחיר הנמוך ממחיר השוק.

"לא ניתן לקחת ממני כסף"

המפרקים טענו בתחילה כי לא הובטחה לרן תמורה כלשהי בקשר למסירת המידע, וכי בכל מקרה יהיה עליהם לקבל את אישור בית המשפט לכל הסכם שייחתם בין הצדדים. המפרקים הציגו גם מסמכים בהם רן מצהיר לכאורה כי הוא אינו מצפה לתמורה כלשהי.

רן טען בעיקר לתזה משפטית שלדבריו הגה עו"ד מירון, לפיה שמיטת התביעה נגדו אינה בגדר תמורה או "טובת הנאה", משום שהוא הוכרז כפושט-רגל, ולפיכך התביעה נגדו אינה יכולה להסב לו נזק כלכלי.

"כשנפגשנו יצחק מירון ואני", אמר רן, "מירון ידע שאין שום אפשרות לקבל ממני כסף, כי הוכרזתי כפושט-רגל, והניסיון להגיע לכסף שלי בארצות-הברית נכשל. הוא עצמו בנה את הקונסטרוקציה שלפיה זה שיוותרו על התביעות נגדי זה לא טובת הנאה, משום שממילא לא ניתן לקחת ממני כסף".

בדיון בבית המשפט הוסיף רן טענה חדשה, לפיה הובטח לו גם שישמטו את התביעה נגד אחיו, יואב רן, שנתבע אף הוא על-ידי המפרקים. "אתה אמרת לי שהתביעה נגד יואב אינה מעניינת אותך - יש לי הקלטות מלאות להוכיח זאת", הטיח רן בעו"ד מירון.

השופט אורנשטיין מנע מרן להמשיך בדברים ומיקד אותו בטענות שהעלה בבקשתו למחוק את התביעה נגדו.

במספר אירועים הטיח רן במירון דברים קשים, לרבות אמירות לגבי חוסר מהימנותו של מירון. ברגע מסוים אמר רן למירון: "מה שאתה עשית זה מקרה קלאסי של 'הרצחת וגם ירשת'". בתגובה אמר השופט אורנשטיין לרן: "אדון רן, הסופרלטיבים האלה מיותרים, זה לא עושה רושם על אף אחד, אתה לא מעיד בפני חבר מושבעים".

תמריץ שלילי

בהמשך נחקר המפרק, עו"ד מירון, על-ידי עו"ד רמי דקל, המייצג את רן. מירון הודה בעדותו כי הוא אכן הבטיח לרן למחוק את התביעה נגדו בתמורה לשיתוף-פעולה מלא מצדו, אך אמר כי לאור החשש שלא יתייצב להעיד בתיק בו הוא נתבע יחד עם הנתבעים אחרים, הוא מבקש לדחות את עניין מחיקת התביעה עד לשלבים המאוחרים של התיק.

תיק התביעה המדובר מנוהל בפני השופטת אסתר נחליאלי-חיאט, ואורנשטיין הוא השופט בתיק הפירוק. בתיק התביעה יש 4 קבוצות נתבעים. מירון פירט בדיון כי הוא קרוב לפשרה עם שתיים מהן.

השופט אורנשטיין פנה למירון והציג לו את החסרונות של אי-מחיקת התביעה נגד רן: "העובדה שהוא נותר כנתבע עשויה דווקא לפגוע במשקל שייוחס לעדותו של רן, כי יהיה לו תמריץ להעיד בצורה זו או אחרת כדי להביא למחיקת שמו - דבר שתלוי בך (מירון - ג'מ')".

אורנשטיין הציע למירון לאמץ את ההצעה שרן יתחייב להעיד ובתמורה יימחק מהתביעה. "לא ראיתי צורך בשלב זה להיכנס לגופן של טענות הצדדים, שכן לטעמי ניתן להגיע לידי הסכמה שתייתר את ההכרעה בבקשה", ציין אורנשטיין. "הצעתי למפרקים לשקול את הצעתו של רן שיעיד במשפט מטעם אחד הנתבעים, באופן שיאפשר לחקור אותו נגדית ולמחוק אותו מהתביעה - בכפוף לכך שאכן יופיע לעדותו", הוסיף.

בהמשך העיר השופט שלא לפרוטוקול כי "הרי אין לאף אחד ספק שקופת הפירוק לא תראה מהאיש הזה שקל אחד, אני לא רוצה להזכיר מאיזו שנה הוא פושט-רגל".

לאחר התייעצות עם נציג כונס הנכסים הרשמי, קיבל עו"ד מירון את הצעת השופט, כך שבכפוף להופעתו לעדותו תימחק התביעה נגד רן.

כך, 20 שנה לאחר התפוצצות פרשת קווי אשראי, יכול יובל רן לפתוח דף חדש בחייו, לבוא ולצאת מן הארץ בחופשיות. רן אולי לא שילם מחיר כספי או פלילי על חלקו בפרשה, אך הוא גלה מן הארץ למשך כמעט שני עשורים, ועד היום נאלץ שלא לבקר בה.

גם מבחינת הנושים של קווי אשראי צפוי סוף לא רע לפרשה. לפי הערכות המתבססות על הסכומים שנאספו עד כה בקופת הפירוק, הנושים עשויים במקרה זה - באופן נדיר - לקבל החזר מלא של כספם.

עוד כתבות

רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציון / צילום: יוסי כהן

דעה: ראשי הערים ממשיכים להתנער מהסכמי הגג, ובצדק

הסכמי הגג בראשון לציון ובקריית ביאליק הם דוגמאות מצוינות לפער שבין הדיבורים המפליגים על פתרון בעיות הדיור לבין המציאות העלובה בשטח

פרשת הצוללות/  צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

"גלובס" מאמ;לק: כל מה שצריך לדעת על פרשת הצוללות ב-5 שלבים

האם שיקולים זרים גברו על שיקולי הביטחון? כיצד מיקי גנור הפך מעד מדינה לנאשם המרכזי? ומה יקרה הלאה? ● "גלובס" מאמ;לק

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר