גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אין בפרקליטות אחד שחושב שעו"ד רות דוד אשמה"

רבים בקהילה המשפטית מסרבים להאמין שהתובעת "הקשוחה והישרה כסרגל" שהכירו איבדה את המצפון והמצפן: "אין סיכוי שייצא מזה משהו. היא האישה הישרה והממלכתית ביותר שיש"

רות דוד / צילום: ליאור מזרחי
רות דוד / צילום: ליאור מזרחי

מצעד עורכי הדין המובלים לאחרונה בבושת-פנים לחדרי החקירות ולבתי המעצר הגיע אתמול (ד') לשיא חדש - פרקליטת מחוז תל-אביב לשעבר, עו"ד רות בלום-דוד, הובאה להארכת מעצרה בבית משפט השלום בירושלים, ומעצרה הוארך (בהסכמה) ב-3 ימים.

החשדות נגד הפרקליטה הבכירה לשעבר חמורים ומביכים, וכוללים לכאורה לקיחת שוחד, שיבוש הליכי משפט ועבירות על טוהר המידות, במסגרת פרשות השוחד לכאורה של עו"ד רונאל פישר. אך הם מתעצמים ומשמעותיים עוד יותר נוכח זהות החשודה ותפקידה בעשורים האחרונים.

במשך 33 שנה שירתה בלום-דוד את המדינה, תחילה כעורכת בפרקליטות מחוז תל-אביב, וב-8 השנים האחרונות לעבודתה בשירות הציבורי, בתפקיד הבכיר כפרקליטת מחוז תל-אביב לעניינים פליליים.

בתפקידה זה היא חרצה גורלות של מאות נאשמים וחשודים, כשהכריעה אם יוגש נגד שר זה או אחר כתב אישום, באילו עבירות יואשמו עברייני צווארון לבן, ואיזו פרשייה לכלול בכתבי האישום של כנופיית פשע כלשהי.

בלום-דוד מילאה תפקיד מעין-שיפוטי והשפיעה כמורמת מעם על חיי אנשים רבים. גם פרישתה מהשירות הציבורי ב-2012 לא העיבה על הישגיה וחשיבותם במרבית הקריירה שלה.

ופתאום, השבוע, היא צנחה צניחה חופשית היישר לנעלי החשודה, הכלואה מאחורי סורג ובריח. המשטרה, שהייתה חלק מהשרשרת שעבדה תחתיה בתקופת עבודתה בפרקליטות, חוקרת אותה, ללא הנחות.

הפרטים שפורסמו ביממה האחרונה חושפים טפח מן החקירה. החשד העיקרי נגד רות דוד הוא שיבוש הליכי משפט, לאחר שהשתתפה בפגישה לילית דרמטית בשבוע שעבר, שבה נכחו רונאל פישר ומזכירתו, שנעצרה השבוע וחתמה על הסכם עדת מדינה עם הפרקליטות. הפגישה נערכה לאחר שנודע לפישר ולדוד שבמח"ש הצליחו לפצח את קוד האייפון של פישר ונחשפו למידע שעלול לסבך גורמים נוספים בפרשה.

על-פי החשד, פישר ובלום-דוד יזמו את הפגישה וניסו לשכנע את המזכירה לשמור על זכות השתיקה, כלומר, לא להלשין על פישר - אם תיעצר בהמשך השבוע.

מהחקירה עלה לכאורה כי עדת המדינה הביעה חשש שלא תצליח לעמוד בלחץ החקירה, ובתגובה הציעו לה פישר ובלום-דוד "לצאת לחופשה" בחו"ל. למחרת נעצרו פישר ומזכירתו, שחתמה על הסכם עדת מדינה.

עו"ד בלום-דוד הכחישה את החשדות המיוחסים לה, אך על-פי הפרסומים היא אינה מכחישה את נוכחותה בפגישה, כי אם את הפעלת הלחצים על המזכירה.

פרשת פישר

נחשבה לפרקליטת מחוז קשוחה

חשד נוסף שחוקרת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הוא - האם בלום-דוד סייעה להעברת כספי שוחד או כספים לא כשרים לעבריינים כשייצגה את הקבלן יאיר ביטון, לאחר שהתפוצצה פרשת ב. יאיר. מח"ש בודקת אם פישר העביר מידע מחקירת משטרה ללקוחו, חברו ושותפו, יאיר ביטון, מבעלי חברת ב.יאיר, החשוד בהלבנת הון של כ-60 מיליון שקל דרך ארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל.

מאז נודע דבר מעצרה, עולם המשפט כמרקחה. הפרקליטות מוכת הלם, שופטים שעבדו תחתיה לא מאמינים שהחשדות המיוחסים למורתם נכונים, והלך-הרוח סביב כל מי שמכיר אותה הוא של פקפוק וחוסר אמון בחשדות המיוחסים לה. סנגורים ופרקליטים נדהמים מכך שבלום-דוד, שנחשבה לפרקליטת מחוז מהקשוחות ומהישרות, נחשדת בעבירות כאלה.

לדברי עו"ד ששי גז, שמכיר אותה היטב, "זו השיחה בעולם המשפט. איש לא מפסיק לדבר על זה. הרגע ניתקתי שיחה עם תובע בכיר שאמר לי, ש'אין שום סיכוי שייצא מזה משהו'. אף אחד במערכת, בפרקליטות לא מפקפק ביושרה שלה. דוד נחשבת לאישה הישרה והממלכתית ביותר שיש. היא תמיד נהגה בנועם ובהגינות, ואף אחד לא יכול היה לתאר שיעלו נגדה חשדות, בפרט כאלה".

אמנם היום בפרקליטות בעיקר שותקים, אך המסר מאחורי הקלעים הוא קשה. מדברים שם על "יום כיפור של הפרקליטות" ועל "רעידת אדמה משפטית". אמש (ד') הפיץ פרקליט המדינה, שי ניצן, לכל עובדי הפרקליטות איגרת שבה הוא אינו מסגיר את מחשבותיו באשר לחשדות נגד בלום-דוד, אך מנסה לחזק את ידם של הפרקליטים ולנסוך בהם ביטחון.

עו"ד ששי גז מציין כי "לא היה דבר כזה. אפשר לכנות את זה בכל סופרלטיב, אבל זה באמת הלם. שוק. הם בשיתוק מוחלט בפרקליטות. הדבר היחיד שמרגיע אותם, זה העובדה שלא חוקרים אותה על החלטות שקיבלה כפרקליטת מחוז, אלא על דברים שקרו לאחר מכן, כסנגורית. ובכל מקרה, בפרקליטות אין אחד שחושב שהיא אשמה. כולם בטוחים שהיא תצא מזה ללא כלום".

- כמי שמכיר אותה שנים רבות, אתה מאמין שלא היו דברים מעולם?

גז: "גם אני מתקשה להאמין שיש דברים בגו. היא כנראה הייתה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. תזכרי מאיפה היא באה. בפרקליטות המחוז כולם היו בניה. את יודעת כמה שופטים יצאו ממדרשתה? יש היום שופטים מכהנים ופרקליטים שעלו לתפקידים בכירים בשירות המדינה, שלמדו בבית-ספרה.

"פרקליטת מחוז לפעמים יותר חשובה משופט עליון. יש לפרקליט מחוז יכולות, כוחות וסמכויות בלתי מוגבלות. הוא מכריע גורלות. מדובר באשה ישרה, וקשה לי לפקפק ביושר שלה גם נוכח המעצר".

בשנים עברו, גם עו"ד יהושע רזניק - לשעבר המשנה לפרקליטת המדינה והיום מבכירי הסנגורים בארץ - היה מתקשה להאמין לחשדות שטופלים בפרקליטה כלשהי, כל שכן בפרקליטה בכירה כל-כך; אך היום רזניק פחות נחרץ.

"בעבר, כשהתפרסמה פרשת ליאורה גלט-ברקוביץ', שהדליפה חומרים לעיתונאי ברוך קרא, כמובן לא תמורת כסף, אז אמרתי בביטחון נאיבי בראיון לרדיו שאני משוכנע שההדלפה היא לא מחוגי הפרקליטות. אך התברר שטעיתי באופן נחרץ, וזה כן היה מחוגי הפרקליטות. היום אני כבר אומר שהכול יכול לקרות. אין מה לעשות", הוא אומר.

באשר לעו"ד בלום-דוד באופן ספציפי, אומר עו"ד רזניק כי "כעורך דין פרטי גיליתי פרקליטה קשוחה. היא לא נהגה לאשר הסדרי טיעון בקלות. לא בכדי היא נבחרה לפרקליטת מחוז. זה היה בשל יכולותיה. היא תמיד נחשבה לבת-סמכה בעניינים הקשורים להעמדה לדין.

"היא גם חרוצה, עניינית ושלטה בחומר שהובא לפניה כפרקליטה, גם בתיקים של ריבוי נאשמים ופרשיות מסועפות. היא נתפסה בעיניי וגם בעיני אחרים ישרה כסרגל, ועד שלא יהיו ראיות אחרות - היא צריכה ליהנות מחזקת החפות".

באשר לשאלה האם צריך לפתוח היום תיקים שבהם בלום-דוד הכריעה בעבר ולבדוק חשדות להשפעה אסורה עליה מצד עו"ד רונאל פישר כפרקליטת מחוז, אומר רזניק: "לו זה הייתי אני, הייתי אומר להם 'בבקשה, תבדקו'. אם יש חשדות שהיו השפעות על תיקים - אז בבקשה, תבדקו תיקים ותמצאו שלא היו דברים מעולם.

"זה מה שאני הייתי אומר, ולא הייתי מסכים שיגלגלו אותי בזפת ובנוצות, כמי שחשוד במשוא-פנים לאדם כזה או אחר. אם זה אכן קרה, חלילה, אז זה שבר לפרקליטות. כמי שהיה בגוף הזה, אני יכול לומר שזה יזעזע את המערכת. אותי זה מפתיע ומדהים שבכלל חושדים בה במשהו".

- אחד החשדות מתייחס לפגישה שבמסגרתה המליצה בלום-דוד לכאורה לעדת המדינה לא לדבר בחקירה ואולי אף לצאת לחופשה בחו"ל.

רזניק: "לגבי עצות שנתנה לעדת המדינה, צריך לבדוק אם זה נעשה במהלך תפקידה כעורכת דין. זה מאוד סקסי במח"ש, ובמשטרה בכלל, לדבר על שיבוש הליכים. הסעיף הזה מלווה אותנו הרבה שנים, אבל החשדות על שיבוש נועדו בהרבה מקרים להפחיד עורכי דין ולשתקם. זה רק נועד להפחיד, ועורכי הדין אכן פוחדים.

"אני לא יודע מה היא אמרה ומה היה הייעוץ למזכירתו של פישר, אך יכול להיות שהיא פעלה במסגרת תפקידה כעורכת דין, ועכשיו במשטרה כבר זועקים 'שיבוש'. אז בואו ניזהר בכבודה".

עוד כתבות

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

קמן חושפת את הנתונים הכספיים של חברת הקנאביס FTE

לחברת הקנאביס הזרה הראשונה הפועלת כדי להיסחר בבורסה בתל אביב הכנסות של 13.9 מיליון דולר בשלוש הרבעונים הראשונים של 2019 ● ה-EBITDA הגיע ל-0.8 מיליון דולר באותה תקופה

קצינים/ צילום: דובר צהל

העליון: המדינה תחשוף נתונים נוספים על הפנסיה של משרתי הקבע

פסק הדין ניתן במסגרת ערעור של תנועת "הצלחה" נגד משרד הביטחון והאוצר, בדרישה לחשוף פרטים שהושחרו בנספחי הסכם כחלון-יעלון

חניון בתל אביב/ צילום: איל יצהר

35 דולר לשעתיים בניו יורק: כמה משלמים בעולם על חניה

בדיקה של מחירי החניה בעולם שנערכה ע"י אפליקציית Parkopedia מגלה כי בראש הדירוג נמצאות ניו יורק וערים גדולות באוסטרליה ● היכן ממוקמת ישראל ביחס לעולם, ואיך הגיע מחיר חודשי ממוצע של שכירת חניה בחניון בישראל ל-202 דולר?

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

במפלגת הליכוד מתדרכים נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

המתדרכים, המעבירים אמירות קשות מאוד לכלי התקשורת בישראל, חוששים לחשוף את זהותם ולא מדברים בשמם ● השר זאב אלקין: "יולי עשה את המקסימום, אין מקום לתקיפות אנונימיות ונבזיות"

חיים פייגלין מנכ"ל צמח המרמן  / צילום: יח"צ

מנכ"ל חברת הנדל"ן שיוצא נגד "מרד" ראשי הערים: "סוג של אנרכיה"

מניית הנדל"ן הלוהטת של צמח המרמן יותר מהכפילה את ערכה בשנה האחרונה ● לדברי המנכ"ל חיים פייגלין, "מחירי הדירות זוחלים למעלה בחודשים האחרונים. תוכנית מחיר למשתכן כנראה הגיעה לסוף דרכה - ומצד שני, המדינה עדיין לא משחררת מספיק קרקעות לבנייה בשוק החופשי"

מאיר שמיר בבית המשפט \ צילום: כדיה לוי

העסקה בין שתי חברות הביטוח שהעירה את מניית מבטח שמיר

לאחר תקופת שקט ארוכה ריכזה אתמול מניית חברת ההשקעות עניין רב ● העליות האחרונות השלימו לה טיפוס שנתי של כ-20%, אך רק 15% בשלוש השנים האחרונות

חדר צנתורים בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר  /צילום: יח"צ

חברת רדיאקשן המפחיתה נזקי קרינה בצנתור גייסה 18 מיליון דולר

את הגיוס הובילה קרן Innovahealth Partners, שהחליטה להגדיל חשיפה לישראל בעקבות אקזיט מוצלח ב-Orthospace

 

בנין בבית הכרם בירושלים אשר מתוכנן להיות מוסב לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית  / צילום: תמונה פרטית

מאבק תכנוני או קרב על אופי השכונה הירושלמית: האם יוקם בית החלמה חדש ליולדות בבית הכרם

חברת מ.ק.ש אחזקות החלה בעבודות על מנת להסב בניין בשכונה הירושלמית לבית החלמה ליולדות לאוכלוסייה החרדית ● אלא שתושבי השכונה התנגדו למהלך והעירייה חזרה בה מהאישור הראשוני שניתן למהלך ● כעת נדרש בית המשפט להכריע בנושא

ח"כ אורית פרקש-הכהן ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון בדיון בכנסת / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"נכשלנו בטיפול בקרן העושר. זה חוסר אחריות ממדרגה ראשונה שכל הגופים המעורבים בזה נגועים בו"

כך אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני בדיון לאישור תקציב בנק ישראל לשנת 2020 ● נציגת הבנק: לא אויש אף תפקיד בקרן משום שוועדת האיתור התפרקה

יצחק הרצוג / צילום: תמר מצפי

גולשת נאלצה להתנצל על שיתוף פוסט מכפיש נגד הרצוג

פשרה בתביעת לשון הרע שהגיש יצחק הרצוג נגד שניים בגין טקסט מכפיש ששיתפו נגדו ונגד אימו אורה הרצוג

דוחות ובתחשיבי מדד ה–FFO / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

נדל"ן מניב: למה היקף המסים נותר זעום ביחס לפעילות החברות

אחת האקסיומות שרווחות בענף הנדל"ן היא כי חברות נדל"ן מניב אינן משלמות מסים שוטפים, אך ככל שעלות הריבית על החוב והאינפלציה הצטמצמו והמרווח הפיננסי גדל, כבר לא די בהכרה בהוצאות הפחת כדי להגיע להפסד לצורכי מס ● אז למה היקף המסים השוטפים, כפי שמקבלים ביטוי בדוחות הכספיים המבוקרים ובתחשיבי מדד ה-FFO, נשאר זעום ביחס להיקף פעילות החברות בסקטור?

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

"הטלת האגרות אומנם הפחיתה סטטיסטית תביעות סרק, אבל גם צמצמה הגשת תביעות טובות"

"גלובס" ממשיך ובודק את השפעתן של הטלת האגרות על שוק הגשת התובענות הייצוגיות, והפעם באמצעות עורכי דין העוסקים בנושא • מהי עמדתם בנוגע לרפורמה, ומה הם מציעים לעשות בעתיד כדי להפחית עוד יותר את הגשת תביעות הסרק? • חלק שני בסדרה

כריסטיאן טיזמן מחברת לנובו, מציג את המסך המתקפל של החברה ב־CES / צילום: Steve Marcus, רויטרס

המחשבים האישיים שוב בקדמת הבמה: האם המסך המתקפל יציל את השוק המדשדש?

הסמארטפונים המתקפלים של סמסונג ו-וואויי עדיין לא נוחלים הצלחה, אך יצרניות המחשבים החליטו לאמץ את טרנד המסכים המתקפלים ● האתגרים לא מעטים - ממערכת הפעלה לא מותאמת ועד בעיות פיזיות - אך היצרניות מקוות שהמסכים האלו יחזירו את הדומיננטיות של המחשבים האישיים

קלאוס שוואב / צילום: רויטרס

מייסד כנס דאבוס: "זה לא פייר להגיד שאנחנו מנותקים מהבעיות של העולם האמיתי"

כנס דאבוס ה־50 נפתח בשוויץ ● הכנס השנתי, שבו הון ושלטון מתערבבים בו האחד בשני, מתמקד השנה במשבר האקלים העולמי ● "אנחנו זקוקים לשיתוף-פעולה קבוע בין המגזר הציבורי והפרטי, כדי לעדכן בצורה מתמשכת את חוקי המשחק", אומר קלאוס שוואב

איתמר בן גביר, ראש עוצמה יהודית / צילום:

בן גביר הודיע שהוא מתמודד עד הסוף: "הציעו לי תפקיד של שגריר"

"הציעו לי גם תפקידים בקק"ל, בהסתדרות הציונית, בלשכת עורכי הדין, אפילו תפקיד שגריר", כך אמר איתמר גביר במסיבת עיתונאים היום, בה הכריז כי יתמודד בבחירות לכנסת ה-23 במסגרת מפלגת עוצמה יהודית

מפגינים מוחים נגד הכנס בעיירה סמוכה לדאבוס./צילום: רויטרס  Arnd Wiegmann

עד כמה הדיבורים על כדור הארץ יהפכו באמת למעשים

גם בדאבוס מבינים שאי אפשר להמשיך לקדם "עסקים כרגיל", ושמשהו חייב להשתנות ● "העולם בצומת דרכים כה קריטית, ועלינו לפתח 'מניפסט דאבוס 2020'" ● פרשנות

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

באייפקס בוחנים מכירה של בית ההשקעות פסגות בחלקים

הקרן, בניהולה של זהבית כהן, מקדמת על פי הערכות מכירה מפוצלת של פעילויות של בית ההשקעות ● מבחינת אייפקס, מדובר על כלי להצפת ערך לבית ההשקעות כולו ● אייפקס בתגובה: "לא מתייחסים לשמועות"

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

אוליבייר ג’ארי / צילום: תמר מצפי

"חברות התרופות חיות באשליה לגבי היקפי השימוש באפליקציות שלהן"

אוליבייר ג'ארי, נשיא חברת הבריאות הדיגיטלית דריו הלת', הגיע לסטארט-אפ הישראלי אחרי 30 שנה של תפקידי ניהול בחברות תרופות גדולות • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר מדוע למערב כדאי ללמוד מהניסיון של מדינות עולם שלישי באימוץ אפליקציות בריאות

מפגינים נגד טראמפ בדאבוס / צילום: רויטרס, Pierre Albouy

מה גילו בגרינפיס על המתכנסים בפורום הכלכלי בדאבוס?

דוח גרינפיס: בזמן שהמתכנסים בדאבוס מדברים על משבר האקלים, השחקנים הפיננסיים של הפורום הכלכלי העולמי מזרימים 1.4 טריליון דולר לדלקים מאובנים