גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפרקליטות נסוגה מהאישום השני נגד ג'קי בן-זקן ואיתן אלדר

במסגרת תיק הרצת מניות מנופים פיננסים, הפרקליטות טענה בין היתר כי בן-זקן ואלדר השתילו ידיעה כוזבת ב"כלכליסט" ■ השניים כפרו באישום - וכעת הפרקליטות חזרה בה

ג'קי בן זקן / צלם: דני מרון
ג'קי בן זקן / צלם: דני מרון

התפתחות משמעותית במשפט הרצת מניות מנופים פיננסים. הפרקליטות נסוגה היום (ב') מהאישום השני במשפטם של אנשי העסקים ג'קי בן-זקן ואיתן אלדר, שבמסגרתו נטען נגד השניים כי הם השתילו ידיעה כוזבת בעיתון "כלכליסט". במסגרת הסיכומים שהגישה לשופט דוד רוזן, ביקשה פרקליטות מחוז תל-אביב מיסוי וכלכלה לזכות את השניים מהאישום - מחמת הספק.

האישום המרכזי נגד בן-זקן, הבעלים לשעבר של חברת מנופים פיננסים, שהוא גם הבעלים של מועדון הכדורגל של אשדוד, ואלדר, איש שוק ההון שייעץ לו, הוא שהם הריצו את מניות חברת מנופים פיננסים (מפל) בנובמבר 2010, במטרה להביא לכך שהמניה תעמוד בתנאים לכניסה למדד תל-אביב 100.

בן-זקן ואלדר הואשמו בנוסף בבית המשפט המחוזי בתל-אביב כי הם שתלו ידיעה כוזבת שפורסמה בעיתון "כלכליסט" ב-23 בנובמבר 2010, לפיה משפחת אנשי העסקים היהודית-קנדית גרמזיאן נמצאת במשא-ומתן מתקדם לרכישת מנופים. לטענת הפרקליטות, מדובר היה בידיעה כוזבת, שכל מטרתה להשפיע על שער מניית מנופים, ושהייתה חלק מתוכנית המירמה לכאורה של בן-זקן ואלדר.

השניים כפרו באישום. באמצעות עורכי הדין נבות תל צור וירון ליפשס (בן-זקן) ומיכל רוזן עוזר (אלדר) הם דחו את הטענות.

בעדותו במשפט אמר בן-זקן כי משא-ומתן בינו לבין משפחת גרמזיאן התקיים גם התקיים. בן-זקן העיד, בין היתר, כי בינו לבין נציגה של משפחת גרמזיאן בארץ, יאיר פיליפ, נערכו מספר פגישות בסמוך לפרסום הכתבה ב"כלכליסט", וכי ב-4 בנובמבר 2010 הוא טס בשעת לילה לניו-יורק ונפגש עם רפאל גרמזיאן במלון פלאזה של יצחק תשובה בניו-יורק.

"בפגישה דובר על מנופים", העיד בן-זקן שנחקר בחקירה ראשית על-ידי פרקליטו, עו"ד נבות תל-צור.

כפי שפורסם ב"גלובס" בחודש פברואר האחרון, במהלך הדיון תהה השופט דוד רוזן, באמירה שנותרה מחוץ לפרוטוקול ונחשפה ב"גלובס", האם האישום שעוסק בהשתלת הידיעה הכוזבת עודנו רלוונטי - וייתכן כי הוא רמז בכך על עמדתו בנושא.

"בשביל מה אתם צריכים את האישום השני?", שאל רוזן את התובע, עו"ד אמיר טבנקין. טבנקין השיב לו כי צריך לחכות לסיום החקירה הנגדית של הנאשמים, ואז הדברים יתבהרו.

ואכן, כשהגיעה עת הסיכומים, החליטה הפרקליטות לחזור בה, כאמור, מהאישום השני.

יצוין כי בהודעתה על חזרתה מהאישום השני נגד בן-זקן ואלדר כתבה הפרקליטות כי היא סבורה שהוכח מעל לספק סביר כי המניע בבסיס מסירת המידע על-ידי הנאשמים היה רצונם להניע משקיעים לרכוש את מניית מנופים, במסגרת מאמציהם להביא לעמידתה בתנאי הכניסה למדד תל אביב-100.

עוד הוכח, לדברי הפרקליטות, כי המידע שהופיע בכתבה לא שיקף את מצב הדברים בשטח בכל הנוגע למידת התקדמות המשא-ומתן בין בן-זקן למשפחת גרמזיאן.

"יחד עם זאת, לאחר גמר שמיעת הראיות ובחינה מחודשת של משקלן, סבורה המאשימה כי קיימת אפשרות לספק ספק סביר בשאלת עוצמת ההטעיה הטמונה במצג שפורסם בכתבה", כתבה הפרקליטות בהודעתה.

עוד כתבות

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

מסעדנים קוראים ל-Wolt להפחית את העמלות: "בלי המסעדות גם אתם לא תשרדו"

Wolt בתגובה: "לצערנו, היות שוולט איננה חברה רווחית, אין ביכולתנו להוריד את עמלות המשלוחים מבלי לפגוע בהכנסות השליחים ובהפעלת השירות. מעבר לכך, העמלה הנגבית זהה לעמלה של כל המתחרים שלנו בשוק"

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

עד לסיום החקירה האפידמיולוגית: רה"מ נתניהו נכנס לבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

הדמיה של מגדל שער העיר בכפר סבא / הדמיה: אלכס לובימוב ומיכאל לין, יח"צ

במקום קניון הצומת בכפר סבא: שופרסל תבנה מגדל בן 26 קומות

חברי ועדת המשנה של הוועדה המקומית כפר סבא אישרו היום את תוכנית שער העיר ● התוכנית כוללת תוספת קומות ושטחים לבניית מגדל של 26 קומות, בשטח של כ-50 אלף מ"ר, שתי קומות מסחר והשאר משרדים

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

נהג האוטובוס שהיה במצב קשה החלים ושוחרר לביתו

4,247 חולי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

פרויקט פינוי בינוי של דוניץ ביד אליהו / צילום: האחים דוניץ

המשבר יוצר הזדמנויות: 13 מניות נדל"ן בסיכון נמוך יחסית

שי ליפמן, אנליסט הנדל"ן של בית ההשקעות ווליו בייס, פרסם בעקבות המשבר ולקראת חג הפסח סקירה הכוללת המלצות על מניות סולידיות באופן יחסי, בארבעת תחומי נדל"ן: מסחרי, משרדים, ענף הלוגיסטיקה ומגורים ● מהן המניות המומלצות שלו?

פעילות של עמותת בית הגלגלים / צילום: בית הגלגלים

כך קורס המגזר השלישי בישראל: 25% מארגוני הסיוע האזרחי עצרו פעילות בגלל הקורונה

תורמים שסגרו את הארנק ומקצצים בהוצאות, מתנדבים שנמצאים בסגר ביתי ולא יכולים לשנע ארוחות חג לנזקקים, וכוח-אדם שצומצם כמעט לאפס • רבע מעמותות המגזר השלישי שאמורות לסייע לנזקקים הפסיקו לתפקד, דווקא בזמן של עלייה בפניות שכופה משבר הקורונה

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת: "שחררנו התניות חודק כדי לקלוט אג"ח קונצרניות שקרנות הנאמנות מוכרות"

הממונה על שוק ההון נתן תג מחיר לאובדן הכספים בשוק החיסכון הפנסיוני מתחילת השנה בעקבות משבר הקורונה: "היקף הנכסים המפוקחים על-ידינו עומד על 1.6 טריליון שקל, סדר גודל של ירידה של 10%"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

מתוך אלפים, רק 25 בקשות אושרו בקרן ההלוואות בערבות המדינה; החשכ"ל: נקטין ביורוקרטיה

אגף החשכ"ל באוצר מכיר בכישלון המגנון שיצר בקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, בשל המבנה הביורוקרטי שכלל גופים מתאמים שהיו בין האוצר לבנקים ● 3,444 בקשות הוגשו לקרן ההלוואות בערבות המדינה, ורק 25 אושרו

עבודות בכביש / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אפקט הקורונה: נתיבי ישראל תקדים תשלומים בהיקף כמיליארד שקל

נוסף על מאות המיליונים שהחברה הממשלתית תעביר כערבויות לקבלנים, בנתיבי ישראל מנסים דווקא למנף את את הריקנות שבכבישי ישראל ● לדברי החברה, ארבע הנפות גשרים בוצעו בשבוע במקום בשלושה חודשים, בשל התנועה הדלילה בכבישים

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

איטליה: 812 מתים ביממה; "סימנים שהמצב משתפר"

מספר החולים המאומתים בעולם עומד על 746,062, והנגיף כבר גבה את חייהם של לפחות 35,345 איש ● במדינת ניו יורק יש יותר מ-60 אלף מקרים ומעל אלף קורבנות ● ספרד דיווחה על 537 מתים ביממה האחרונה ● יש תאריך חדש לאולימפיאדה: 23 ביולי 2021 עד 8 באוגוסט 2021

מגדלי יוקרה במערב הסנטרל פארק, ניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

קורונה? בארה"ב עדיין קונים דירות יוקרה

המגפה אמנם משתוללת בניו יורק, אבל בשבוע שעבר עוד נחתמו לא מעט הסכמים לדירות יקרות

גל תורג'מן / צילום: תמר מצפי

אתרי התוכן הישראלים בקמפיין: "משאירים את הכסף בארץ"

מספר ימים לאחר שארטימדיה העלתה קמפיין דיגיטלי המתנגח בגוגל ופייסבוק על כך שאינם מצליחים לסנן פייק ניוז בנוגע לקורונה, מעלה החברה יחד עם אתרי תוכן ישראלים קמפיין הקורא למפרסמים לפרסם רק באתרים ישראלים כדי לשמור על הכלכלה

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

זאב רוטשטיין. תומך בהגדלה מסיבית של הבדיקות  / צילום: ליאור מזרחי

בלי אופוזיציה: מדוע שותק פרופ' רוטשטיין ולאן נעלמו קולות ביקורתיים של בכירים במערכת הבריאות

זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה ומקורב לשר הבריאות ליצמן, הביע בתחילת המשבר עמדה אופוזיציונית ביחס להתנהלות מערכת הבריאות, אבל קולו נדם • גורמים במערכת הבריאות: "בכירי המערכת נכנסו לוורטיגו"

בתי הזיקוק בחיפה / צילום: איל יצהר

בזן מזנקת ב-15%: ב-IBI רואים אפסייד של עוד 87%

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר ב-IBI: "התמחור הנוכחי של המניה מייצג תרחיש משברי ארוך-טווח על אף שלראייתנו לא כך המצב"