גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיכאל צולר אחרי הזיכוי: "פיברקו תביעה משפטית"

בשבוע שעבר, אחרי 6 שנים של דיונים, יצא מיכאל צולר מבית המשפט כשהוא נקי מכל ההאשמות שיוחסו לו בפרשת קרנות הפנסיה של ההסתדרות הלאומית ■ נקי - אבל ממש לא רגוע ■ ראיון סוער למגזין G

מיכאל צולר / צילום: יונתן בלום
מיכאל צולר / צילום: יונתן בלום

6 שנים אחרי שהוגשה נגדו ונגד אחרים תביעה על סכום פנטסטי של 190 מיליון שקל, מיכאל צולר, 59, לשעבר יו"ר קרן הפנסיה ה.ע.ל של הסתדרות העובדים הלאומית, מרגיש שהטחנות אמנם טחנו לאט - אבל לפחות נעשה צדק.

אפילו העיתונאי רביב דרוקר - שבזמנו עסק לא מעט בתביעה, בצולר ובעמיתי הקרן, שאותם ציטט מספרים כיצד הגימלה הולכת ויורדת - היכה על חטא וכתב בבלוג שלו שבית המשפט "זרק את התביעה מכל המדרגות", וש"מיקי צולר ניצח בנוק-אאוט".

מאז הגשת התביעה צולר מנהל אורח חיים שקט יחסית. פעילותו העסקית נעשית דרך חברה פרטית בשם פושקין וכוללת השקעות, בעיקר בנדל"ן ובשוק ההון. אבל האישור שמעניק פסק הדין לטענותיו, כמו גם השנים שחלפו, לא הרגיעו אותו - ואולי אף להפך.

"פיברקו תביעה משפטית", הוא אומר בכעס בראיון ל-G. "מאחורי זה עומדים שניים - ידין ענתבי (שהיה בזמנו הממונה על שוק ההון והמפקח על הביטוח, וכיום הוא ראש החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים, ה' מ') ויעל אנדורן (שהייתה בזמנו מנכ"לית עמיתים - קרנות הפנסיה שהולאמו, והמנהלת המורשית של קרן הפנסיה של ה.ע.ל, ולאחרונה פרשה מתפקיד מנכ"לית האוצר, ה' מ'). זה נעשה תוך פגיעה בעמיתי הקרן ובזבוז כספי ציבור, בניגוד לכל מינהל תקין. כל זה לצורך הפקעת הקרן מידי ההסתדרות הלאומית".

וכאן מפנה צולר לאחד המשפטים בפסק הדין: "דא עקא", כותב השופט יהודה פרגו מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, "שבשלב מסוים, מאן דהוא ונימוקיו עימו, החליט לפעול נגד הקרן... אם בשל... מאבק פוליטי מאוד גדול בתוך הגופים האלה... אם בשל מהלכים שנקט הממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון להפקעת הקרן מידיה של הסתדרות העובדים הלאומית. מהלכים אלה אינם נוגעים לביצועיה הטובים של הקרן תחת ניהולם של הנתבעים ואחרים". הקרן בתקופה המדוברת - חשוב לצולר להשלים את הדברים - כללה כ-40 אלף עמיתים והניבה תשואה של כ-8% לשנה.

משרד האוצר ויעל אנדורן מסרו בתגובה משותפת: "לקרן מונתה מנהלת מורשית לאור אי-סדרים שהתגלו בדוח ביקורת שנערך על התנהלותה. כלל העוסקים בדבר פעלו אך ורק מתוך דאגה מוחשית וכנה למבוטחי הקרן. יצוין כי במהלך הסכם פשרה שנחתם בין הקרן לבין ההסתדרות הלאומית הכירה זו בצורך בפיצוי המבוטחים והעבירה לקרן הע"ל מניות בשווי של כ-140 מיליון שקל בגין הפעולות שנעשו ערב מינוי המנהל המורשה.

"באשר לפסק הדין שניתן על-ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב, הוא התקבל במשרד האוצר לפני מספר ימים, ואנו לומדים אותו. טרם התקבלה החלטה האם לערער על פסק הדין".

ידין ענתבי מסר בתגובה: "הנהלת קרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית ביצעה השקעות מכספי החוסכים בקרן בניגוד לאינטרסים של החוסכים ולקידום מטרותיה של ההסתדרות, וגבתה מהחוסכים דמי ניהול גבוהים מאלו המותרים על-פי תקנון הקרן - כך עלה בביקורת שערכו אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר ומשרד מבקר המדינה בקרן. הביקורת גם העלתה כי הנהלת הקרן לקחה סיכוני יתר על חשבון החוסכים בקרן, כאשר העניקה להסתדרות העובדים הלאומית הלוואות ללא ביטחונות על חשבון החוסכים ובניגוד לחוק.

"בנוסף, הביקורת העלתה כי התקבלו החלטות בניגוד עניינים תוך מתן טובות הנאה לנושאי משרה. לאחר פרסום הממצאים הודיעו מנכ"ל קרן הפנסיה של עובדי ההסתדרות הלאומית ויו"ר הדירקטוריון שלה על התפטרותם. בעקבות זאת, ועל מנת להגן על החיסכון הפנסיוני של כ-40,000 חוסכים ופנסיונרים של קרן הפנסיה, מונתה הגברת יעל אנדורן כמנהלת מורשה לקרן הפנסיה, והוגשו תביעות אזרחיות כנגד נושאי המשרה הרלוונטיים.

"בשנת 2009 הוחזרו על-ידי ההסתדרות הלאומית לחוסכים בקרן הפנסיה סכומי-עתק, חסרי תקדים בישראל, בהיקף של 140 מיליון שקל ששולמו כולם לטובת הפנסיונרים. החזרים אלה מעידים כאלף עדים על הכשלים שהתגלו בקרן. בתחילת 2010 נמכרה קרן הפנסיה לבית ההשקעות פסגות, ותמורת המכירה, יותר מ-100 מיליון שקל, הועברה גם היא לטובת החוסכים.

"כך, בעקבות הפעולות השונות, הוחזר לפנסיונרים בקרן סכום עצום של כרבע מיליארד שקל. כל הפעולות שננקטו על-ידי משרד האוצר בטיפול בקרן הפנסיה נעשו אך ורק לטובת החוסכים שחסכו את מיטב כספם בקרן, ועל מנת להגן על כספם של אלפי הפנסיונרים בקרן, והן גוברות על כל ביקורת שמושמעת בראיון זה".

עוד כתבות

רוברט בוקביץ' / צילום: יח"צ

"בישראל האופן ספייס שלנו רועש יותר": מייסד רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית מתכונן להתרחבות

רוברט בוקביץ', המייסד והמנכ"ל של רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית rent24, כבר פתח 60 סניפים בעולם, מהם אחד בתל אביב, ובקרוב ישיק כאן מרכז שני ● "הגמישות מתאימה לא רק לסטארט-אפים אלא גם לענקיות כמו אמזון"

עמית זאב/ צילום: שלומי יוסף

"ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפי am:pm": המנכ"ל החדש של דור אלון רוצה למכור יותר מדלק

שוק תחנות הדלק? "המדינה מונעת בו תחרות"; המחירים הגבוהים ב-am:pm? "ת"א יכולה להכיל בכיף עוד 20-30 סניפים"; האניגמטיות של הבעלים מוטי בן משה? "הוא אחד האנשים הכי אנליטיים שראיתי" ● עמית זאב, שהתחיל את דרכו בדור אלון בראיון עבודה שנבע מטעות, מתיישב על כס המנכ"ל ופורס את האסטרטגיה שלו בראיון ראשון

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

בנק ישראל לא צריך ולא יכול להילחם נגד מגמות השוק

האירועים הכלכליים של השבועיים האחרונים - ובראשם הפיחות המשמעותי והפתאומי של היואן הסיני מול הדולר האמריקאי והייסוף בשער החליפין של השקל מול אותו דולר - מעלים כמה שאלות ● האם מלחמת הסחר עלתה מדרגה? איך זה קשור אלינו? ולמה בנק ישראל לא מתערב במסחר במט"ח?

מדף חמוצים ישראלים / צילום: שני מוזס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

המיזוג בשוק החמוצים מתקדם: קבוצת יבנה מבקשת מהרשות לתחרות לרכוש את המתחרה בני דרום

המגעים לעסקה נחשפו לראשונה ב"גלובס" ● היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל במונחי מכירות קמעונאיות ● אם העסקה תושלם, היא צפויה להוסיף לחברה מכירות בהיקף שנתי של כ-28 מיליון שקל

יאיר לפיד  / צילום: איל יצהר, גלובס

לפיד יתקשה להאמין, אבל בן גוריון ובגין הסתדרו גם בלי שריוּן לראש הרשימה

במפלגות של היום, שבהן כמעט לא מערערים על סמכות המנהיג, מי זוכר איך נראו התנועות של פעם ● מנהיגי מפא"י וחרות, בניגוד לגנץ, לליברמן וללפיד, היו חשופים לתחרות מהרגע הראשון ● את עמדתם הם השליטו במאבק, לא דרך סעיפים בתקנון ● המשרוקית של גלובס

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו, ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

שיערוך "בית פסגות" בת"א סייע לאיי.די.איי ביטוח להציג גידול ברווחי הרבעון והמחצית הראשונה

חברת הביטוח הישיר מציגה צמיחה של כ-4% בפרמיות, ומשיקה תחום פעילות חדש – פוליסות חיסכון ● המנכ"ל קובי הבר: "פוליסות החיסכון ישווקו לציבור באופן ישיר בתהליך דיגיטלי מלא, בדמי ניהול הנמוכים באופן משמעותי מהמקובל בענף"

אוהדי "מכבי פאנאטיקס" של מכבי תל אביב בשער 11 / צילום: רויטרס

רגע לפני פתיחת ליגת העל: בואו לבדוק כמה באמת אתם יודעים על כדורגל?

לסיכום הפרויקט המיוחד של "גלובס", ליגת העל בכדורגל, הכנו חידון מסכם שייבחן עד כמה אתם בקיאים בנבכי ליגת הכדורגל הבכירה בישראל ● מוכנים לשריקת הפתיחה?

הארלי LIVEWIRE / צילום: יחצ

טסלה על שניים: מהפכת הרכב החשמלי היוקרתי מחלחלת גם לכלים דו-גלגליים

האופנועים החשמליים מציעים חיסכון רב בעלויות, אפס זיהום אוויר ואפס רעש - ובכל זאת מצליחים לסובב אחריהם את הראש ברחוב

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים, ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו-10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקאים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

עמוס רוטנברג, משקיע נדל"ן בגרמניה, הונגריה וישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"עדיף לקנות בניין שלם מדירה בודדת ואם אפשר - כמה בניינים"

עמוס רוטנברג זנח את עסקי המסעדנות לטובת השקעות בנדל"ן ● אחרי 20 שנות השקעה יש לו כמה המלצות: קנו בניין שלם ואם אפשר מספר בניינים: "רגע הקנייה הוא החשוב ביותר בחיי השקעה. קחו כמה שיותר מימון מהבנקים" ● האזינו לפודקאסט "כסף בקיר"

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים, כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

נתניהו ראש הממשלה שכח את סגולותיו של נתניהו שר האוצר

ראש הממשלה אריאל שרון ידע מה שאתה לא רוצה לדעת: שהצלחה של שר אוצר היא הצלחה של ראש ממשלה, וכישלונו של השר הוא כישלונו של הראש ● כך, כישלונו של כחלון כשר אוצר הוא גם כישלונו של נתניהו ● פרשנות

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

אילהאן עומאר  ורשידה טלייב / צילום: רויטרס

בדרך למשבר עם ארה"ב? ישראל קפצה לתוך מלכודת

ערב שנת בחירות דרמטית בארה"ב, כאשר כל הסקרים חוזים תבוסה לטראמפ, התנהלות לקויה להדהים בירושלים מפילה את ישראל אל מלכודת של נרטיבים: היא עכשיו גזענית בגלל ההחלטה לאסור את כניסתן של שתי צירות קונגרס מוסלמיות ● נתניהו שכח את המטרייה והמעיל כאשר נכנס אל סופת הוריקן צפויה מראש

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ישראלי עצור, ברקזיט לפניך: מה תהיה ההשפעה על שרשרת הייצור של עסקים בישראל?

היקפי הסחר בין ישראל ובין בריטניה גדלים בכל שנה, וכניסת הברקזיט לתוקף עתידה להשפיע על עסקים ישראליים הפועלים בצורה ישירה או עקיפה עם בריטניה - וזאת למרות תיקוף הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות בתחילת 2019 ● מיהם החברות והעסקים שצפויים להיות מושפעים מההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי, וכיצד להיערך ליום שאחרי?

סוחר מודאג בוול סטריט

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צנח ב-3%

החרפה במלחמת הסחר: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● בעקבות ההודעה, חברות הרכב האמריקאיות, ביניהן טסלה, רשמו ירידות חדות עם תום המסחר

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

זהב/ צילום: Reurets, Toru Hanai

מחפשים אלטרנטיבה לכסף? יש נכס שעומד להיות נדיר אף יותר מזהב

בשנים האחרונות קונה לעצמו הביטקוין יותר ויותר מאמינים הרואים בו נכס הגנה מפני משבר, בדומה לזהב ואפילו יותר ● אילו תכונות משותפות לשניים, מה מבדיל ביניהם ומה עשוי לגרום לשווי השוק של המטבע הדיגיטלי לזנק מעשרות מיליארדי דולרים ליותר מ-2 טריליון דולר ● חלק שני ואחרון על האלטרנטיבות לכסף שמאבד את ערכו