גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העליון קיבל את ערעור רונאל פישר: ישוחרר למעצר-בית

העליון קיבל את ערעורו של פישר על הארכת מעצרו עד תום ההליכים, וקבע כי ישוחרר לבית חמותו בתמורה לשיעבוד שניים מבתיו ■ "פישר נרצע אל עמוד הקלון הציבורי, ודומה כי נגזרו מחלפות ראשו. לא סביר כי ישוב למעלליו"

רונאל פישר / צילום: ליאור מזרחי
רונאל פישר / צילום: ליאור מזרחי

עו"ד רונאל פישר, המואשם בניהול רשת שמכרה מידע מתוך חקירות משטרה מתנהלות בתמורה לשוחד, ישוחרר למעצר-בית בבית חמותו, תחת פיקוחה, תוך הצמדת אזיק אלקטרוני לרגלו ופיקוח אלקטרוני נוסף עליו - כך קבע היום (ה') בית המשפט העליון, שקיבל את ערעורו של פישר על החלטת המחוזי להאריך את מעצרו עד תום ההליכים.

הסיבה: פישר איבד את כוחו ומעמדו, הוא אינו מסוכן, והחששות כי ישבש הליכי משפט או יימלט מן הדין הם נמוכים.

השופט יצחק עמית כתב בהחלטה כי "בעקבות מעצרו המתוקשר של פישר, דומה כי נגזרו מחלפות ראשו. רישיונו כעורך דין נשלל, מקור המידע היחיד שלו במשטרה נעצר, נכלא, הועמד לדין עמו, ועונשו אמור להיגזר בקרוב (לא נטען כי לעורר היו מקורות מידע נוספים במשטרה שהדליפו לו חומרים מסווגים). העורר נרצע אל עמוד הקלון הציבורי".

לדבריו, "גם בהנחה שהעורר עדיין אוצר מידע כזה או אחר בראשו, קשה להניח כי יתאפשר לו למצוא לקוחות למרכולתו. אף לא ניתן להתעלם מהסיקור התקשורתי הנרחב שהפרשה זוכה לה, כך שהאפשרות המעשית כי העורר ישוב למעלליו אם ישוחרר לחלופת מעצר, אינה סבירה במיוחד".

ואולם, פישר טרם שוחרר פיזית ממעצרו, והדיון בתנאי שחרורו הוחזר לבית המשפט המחוזי על מנת להסדיר את אופן הפיקוח האלקטרוני שיבוצע בעת השחרור. השופט עמית הורה לזרז את הדיון בתנאי הפיקוח האלקטרוני, היות ופישר מצוי במעצר ממושך מזה 3 חודשים.

עם השחרור ייאסר על פישר ליצור קשר, במישרין או בעקיפין, עם מי מהמעורבים בפרשה ועם עדי התביעה, וכן ייאסר עליו לצאת מן הארץ.

לפני כחודשיים הוגש כנגד רונאל פישר כתב אישום המייחס לו עבירות מירמה חמורות, קבלת נכסים שהושגו בפשע, שיבוש מהלכי משפט, לקיחת שוחד והלבנת הון.

על-פי כתב האישום, פישר, עורך דין בעל מעמד ציבורי וקשרים ענפים, קשר קשר עם רב-פקד ערן מלכה, קצין חקירות בכיר ביחידה הארצית למאבק בפשיעה כלכלית, במסגרתו העביר מלכה לפישר מידע מחקירות, מידע מודיעיני-משטרתי, נוסחי שאלות מתוך חקירות עתידיות, התראות לגבי מעצרים צפויים וכיוצא באלה.

לפי האישום, המידע הועבר על-ידי מלכה לידי פישר, הן במסגרת פגישות בין השניים והן באמצעות תיבת דואר אלקטרוני ייעודית להתכתבות ביניהם שכונתה אלפוניו, וכן באמצעות התכתבויות במסרונים. לשם כך הסתייעו השניים במזכירה ובעוזרת האישית של פישר, המכונה בכתב האישום ע', ואשר בהמשך חתמה הסכם עדת מדינה ועתידה להעיד כנגד פישר.

לפי האישום, כתוצאה מן הקשר בין פישר למלכה נפגעו חקירות של המשטרה ויחידות אכיפה אחרות. בחלק מהמקרים, נטען, פישר ומלכה הציגו מצג-שווא בפני נחקרים פוטנציאליים בדבר חקירות אשר מתנהלות כנגדם, על מנת לקבל סכומי כסף גדולים כדי שיסייעו לאותם נחקרים לכאורה. לאחרונה חתם גם מלכה על הסכם עד מדינה.

עם הגשת כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרו של רונאל פישר עד תום ההליכים, ובית המשפט המחוזי קבע כי מתקיימות עילות המסוכנות והחשש לשיבוש מהלכי החקירה "במלוא עוצמתן". עם זאת, בית משפט המחוזי הורה לשירות המבחן לערוך תסקיר מעצר, ובהמשך הורה על מעצרו של פישר עד תום ההליכים.

בית המשפט המחוזי חזר בהחלטתו על כך שמכלול הדברים וטיב המעשים מלמד על מסוכנותם של פישר ומלכה, ועל החשש כי השניים ינקטו פעולות שונות לשיבוש ההליך המשפטי, שכן עדים רבים אמורים להעיד במסגרת ההליך העיקרי.

גם תסקיר שרות המבחן שניתן בעניינו של פישר היה שלילי, ובית המשפט קבע כי קיים סיכון וחשש כי אם ישוחרר העורר לחלופת מעצר, הוא עלול לחזור לבצע עבירות דומות, וכי קיים חשש לשיבוש הליכי משפט.

עוד ציין בית משפט קמא כי יש לשקול את החשש מהימלטות מאימת הדין, באשר ככל שיורשע, צפוי לעורר עונש של מספר שנות מאסר. על כך הגיש פישר את הערעור לבית המשפט העליון.

"כתב האישום שלפנינו הוא ייחודי, וקשה לשבץ אותו לסוג עבירות ההונאה, העבירות הכלכליות ועבירות המס 'הרגילות'. אין ענייננו בעבירות מס בוטות כמו הפצה ושימוש בחשבוניות פיקטיביות, או מעשי נוכלות ותרמית מסוג עוקץ של הוצאת סחורות וקבלת שירותים ללא כוונה לשלם, שבתי המשפט מורגלים בהם לצערנו", כתב השופט עמית בהכרעתו והוסיף: "מכתב האישום עולה תמונה לפיה העורר הפעיל את מלכה כ'חפרפרת', על מנת לקבל מידע מתוך חקירות רגישות של המשטרה, כשהוא 'עושה סחורה' במידע זה. מדובר בפגיעה בסדרי חוק וממשל, ואין לי אלא להסכים עם בית משפט המחוזי, שציין בהחלטתו כי מדובר בעבירות הפוגעות באופן חמור ברשויות האכיפה והמשפט בישראל".

ואולם השופט עמית קבע, כאמור, כי פישר אינו נהנה עוד ממעמד מיוחד בשוק, וכי החששות לשיבוש הליכים או הימלטותו מן הדין אינן גבוהים עוד.

"בעקבות חשיפת הפרשה, תש כוחו של העורר (רונאל פישר, א' ל"ו) בזירה בה פעל, כעורך דין מקושר לדמויות ציבוריות אשר סוחר במידע שנמסר לו על-ידי מלכה", כתב השופט עמית והוסיף: "בחשש שמא אולי יעלה בידי העורר לפעול גם מתוך חלופת המעצר, בזירות ובגזרות אחרות, שקצרה ידו של בן-תמותה לחזותן ולשערן, משל היה העורר מעין 'חניבעל לקטר' שלא ניתן להשאירו לשניה ללא השגחה - לא די לענייננו. לכך יש להוסיף כי לעורר אין עבר פלילי, וזה לו מעצרו הממושך הראשון. רוצה לומר כי הגם שקיים סיכון מסוים שקשה להעריכו ולכמתו, דומה כי ניתן להקהות עוקצו של סיכון בחלופה נאותה".

השופט עמית ציין עוד כי יש לקחת בחשבון את העובדה שהמשפט עשוי להתארך מאוד.
השופט אף התייחס למניע מאחורי מעשיו של פישר, וציין כי הגם שהמניע מאחורי העבירות שלפנינו הוא בצע-כסף, "ההיקף הכספי של העבירות אינו כה עצום, כפי שניתן להתרשם בקריאה ראשונה. קריאה זהירה של כתב האישום מעלה כי בניכוי חלקה של המזכירה ומלכה, המערער שילשל לכאורה לכיסו סכום של כחצי מליון שקל וקיבל 730,000 שקל כשכר-טרחה ממע"צ כנגד חשבוניות. ההיקף הכספי הכולל של כספים שהועברו לעורר, למלכה ולמזכירה, על-פי כתב האישום, עומד על כ-1,850,000 שקל".

על כך כותב עמית: "סכומי הכסף שהפיק פישר על-פי האישומים המיוחסים לו אינם כה גדולים, גם לשיטת המדינה... אך הכסף אינו חזות הכול, ויש ממש בטענת המאשימה כי הדגש בענייננו הוא על אופי העבירות כפוגעות בסדרי שלטון וממשל. אני נכון לקבל את עמדת המאשימה כי השילוב של נועזות-תחכום-שיטתיות עשוי להוות אינדיקציה למסוכנות, על כל הקשיים הכרוכים בניבוי מסוכנות... אף לא אכחד כי הוטרדתי מדרכי המניפולציה והעורמה בהן פעל העורר, כפי שעולה מכתב האישום המיוחס לו".

חרף זאת, כאמור, קבע עמית כי ניתן להסתפק בחלופת מעצר בעניינו של פישר: "אף שאין להקל ראש בחשש, ניתן להקהותו ברמה סבירה בדרך של מעצר בפיקוח אלקטרוני בצירוף מפקחים וביטחונות", קבע השופט, והוסיף כי אחד הביטחונות יהיה שיעבוד של שניים מבתיו של רונאל פישר שחולטו על-ידי המדינה במסגרת ההליך נגדו.

ד"ר קרן שפירא-אטינגר, באת-כוחו של רונאל פישר, מסרה: "אנחנו שמחים שעמדתנו התקבלה, אך זוהי נחמה פורתא, שכן מצבו הבריאותי של פישר איננו טוב. הוא מקווה לשכנע את בית המשפט בדברים נוספים בהמשך הדרך".

עוד כתבות

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

קובי הבר, מנכ"ל ביטוח ישיר / צילום: כפיר סיון

כיוון חדש לביטוח ישיר: תמכור פוליסות חיסכון בדמי ניהול נמוכים

איי.די.איי ביטוח, שמחפשת מנועי צמיחה חדשים, תשווק פוליסות בדמי ניהול בגובה 0.55% מהצבירה, נמוך בהרבה ביחס למקובל בחסכונות קטנים  ● המינימום לפתיחת פוליסה - הפקדה חד–פעמית של 5,000 שקל או הפקדה חודשית של לפחות 200 שקל

אמנון שעשוע/ צילום: אינטל Walden Kirsch

הדרך אל האקזיט כבר לא עוברת דרך הרכב האוטונומי

הטרנד של מכוניות ללא נהג נדחה למועד לא ידוע, אבל מדובר בחדשות טובות עבור תעשיית האוטו־טק הישראלית • שלושה אירועים שנערכו בשבועות האחרונים מפזרים חלק מהערפל מעל עתידו של התחום • מה גרם ליו"ר סקודה להתלהב בתל אביב, אילו מסרים היו חבויים בכנס המשקיעים של מובילאיי והאם הענף בחר צד בסכסוך בין המעצמות?

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: בבלפור מפיצים עליי עלילות קונספירציה מופרכות והזויות

סער התייחס לחשבון הטוויטר של יאיר נתניהו ובו ציוץ מחדש לתזה שהופצה הבוקר על ידי בעל הטור גדי טאוב, לפיה סער ימשוך שליש סיעת ליכוד איתו כדי לכונן ממשלה עם כחול לבן

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

קק"ל / צילום: איל יצהר

אלו חמשת משרדי הפרסום שמתמודדים על תקציב קק"ל

ל"גלובס" נודע כי משרדי הפרסום באומן-בר-ריבנאי, אדלר-חומסקי, יהושע TBWA, בלנקו וגל-אורן עלו לשלב הסופי ● לפי מסמכי המכרז, תקציב הפרסום של קק"ל עומד על 7 מיליון שקל

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברובעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרובעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט

קורקינט ליאו / צילום: ליאו, יח"צ

אחרי אילת, ים המלח וירושלים: הקורקינטים השיתופיים מגיעים לחיפה

החל ממחר יוצבו 150 קורקינטים שיתופיים להשכרה של LEO ברחבי העיר ● מחיר ההשכרה בחיפה יהיה זהה לזה שמשלמים בכל חלקי הארץ

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

שי ניצן לא שלח מיילים נוספים ל"פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" בבקשה להגן על הפרקליטות

כך עולה מעיון במיילים שנשלחו בשנת 2018-2019 ל"פורום יוצאי הנהלת הפרקליטות" ושכולם הגיעו לידי "גלובס" ● בהודעות של ניצן לא הועבר מידע פנימי או בקשות להתראיין ולגונן על המערכת וכדומה

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

משרדי טריגו 2019 / צילום: תלם ירדן בר

הטכנולוגיות הישראליות שמנסות להציל את שולי הרווח של הקמעונאיות

מרובוטים וחנויות ללא קופאים ועד היכרות טובה יותר עם הלקוח: דוח חדש של חברת הייעוץ דלויט סוקר את תחום הריטייל-טק הישראלי - 450 חברות שגייסו מיליארד וחצי דולר בארבע השנים האחרונות ● אז מה עומד מאחורי הגאות בתחום? ממש לא רק הניסיון להתחרות באמזון

מתקן הפקת נפט של ארמקו./ צילום: רויטרס

ארמקו תנפיק מניותיה לפי שווי של 1.7 מיליארד דולר, פחות מהצפוי

ארמקו תנפיק ב-IPO כ-3 מיליון מניות בכ-8 דולרים ליחידה ● הנסיך הסעודי בן סלמאן קיווה להנפיק 1.5% ממניותיה של חברת הנפט הסעודית לפי שווי של 2 מיליארד דולר

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים והוא ימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי הטווח בתחום עד היום

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלה לא מחכה לממשלה: למה לא כדאי להתלהב מנתון הצמיחה הגבוה של הרבעון השלישי

אומדני הלמ"ס שדיווחו על צמיחה של 4.1% ברבעון השלישי של 2019 הפתיעו את השווקים שציפו למספר נמוך הרבה יותר • אלא שמבט עומק לתוך רכיבי הצמיחה מגלה כי השמחה הייתה מוקדמת מדי, והאפשרות להורדת ריבית בשבועות הקרובים עדיין על הפרק

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה