גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה או קרנות נאמנות - מה עדיף?

פוליסות החיסכון/השקעה אמנם נהנות מיתרונות משמעותיים מול קרנות הנאמנות - אך גם סובלות מחסרונות גדולים בהשוואה לקופות גמל להשקעה ■ למדריך קופת גמל להשקעה

חיסכון, ביטוח, כסף / צילום: thinkstock
חיסכון, ביטוח, כסף / צילום: thinkstock

פוליסות החיסכון (הנקראות גם "פוליסות ההשקעה") של חברות הביטוח הן מכשירי השקעה הקרובים יחסית לקרנות הנאמנות. בדומה לקרנות, הן נועדו לטווח קצר ובינוני והן מנוהלות באופן אקטיבי, כלומר, יש מנהלי השקעות שמנהלים את הכסף שבפוליסות (בודקים ניירות ערך ומבצעים פעולות באופן שוטף). אז מה עדיף: פוליסות חיסכון/השקעה, או קרנות נאמנות ?

ובכן, יש יתרונות וחסרונות לכל אחד מהמכשירים האלו. פוליסות החיסכון / השקעה, אמנם נהנות מיתרונות משמעותיים מול קרנות הנאמנות, אבל יש גם חסרונות גדולים. היתרון הגדול שלהם על פני הקרנות הוא הגמישות במעבר בין מסלולים מבלי שהדבר נחשב מימוש לצרכי מס. בפוליסות האלו אפשר לעבור לדוגמה - ממסלול מנייתי לסולידי ובחזרה למנייתי והדבר לא ייחשב כמכירה של הפוליסה ולכן אין רווח לצרכי מס (המס הוא רק בעת המימוש).

מנגד, בקרנות אם אתם מוכרים קרן מנייתית (או כל קרן אחרת) אז קיים מס על רווח ההון (אם יש רווח), כלומר בקרנות מדובר על מכירה ובהתאם מס על הרווח, ובפוליסה הפעולה הזו אינה מכירה, אלא העברה בין מסלולים. זה יתרון גדול - המס השוטף פוגע בתזרים הפנוי ופוגע ביכולת להרוויח בהמשך - ברגע שלא משלמים את המס על הרווחים באופן שוטף, אלא רק בסוף התהליך יש כאן חיסכון מיסויי שמבטא תשואה עודפת נאה.

אלא שמול היתרון המיסוי הזה קיים חיסרון בולט - המשקיע לא יכול להשתמש ברווחי פוליסות אלו לצורך קיזוז הפסדי הון. כלומר, אם הרווחתם בפוליסת החיסכון / פוליסת ההשקעה אתם לא יכולים לקזז את הרווחים האלו מול הפסדים אחרים מניירות ערך. בקרנות זה לא כך - בקרנות ניתן לקזז רווחים מקרן אחת עם הפסדים מקרן שנייה.

פוליסות חיסכון - מהם דמי הניהול ?

דמי הניהול בפוליסות החיסכון לא נמוכים ביחס לקרנות - 0.9% עד 1.2% בממוצע, כשבעיקרון הן יכולות לגבות עד 2% כשבקרנות דמי הניהול נעים מאפס ועד 3%, הממוצע סביב כ-1%, תלוי כמובן באפיק ההשקעה (באפיק האג"חי סביב 0.6%-0.7%). נראה שבפוליסות סולידיות דמי הניהול עולים על דמי הניהול בקרנות הנאמנות, אבל בפוליסות מנייתיות דמי הניהול דווקא נמוכים או זהים לדמי הניהול בקרנות הנאמנות.

אבל, אל תתייחסו לדמי הניהול בפוליסות החיסכון כתורה מסיני. דמי הניהול בפוליסות החיסכון הן פקטור של משא ומתן. זה לא קבוע כמו בקרנות נאמנות, אפשר להתמקח וככל שהיקף ההשקעה גדול יותר הכוח מול חברת הביטוח גדול יותר. אגב, הסיבה שבגללה בעצם ניתן להתמקח היא כי פוליסת חיסכון מוגדרת (טכנית) כמוצר ביטוחי , ומוצר ביטוחי הוא סוג של הסכם בין שני הצדדים והם יכולים לשנות אותו (לשנות את דמי הניהול הספציפיים בחיסכון).

פוליסות חיסכון - פחות שקוף מקרנות נאמנות

חיסרון של הפוליסות חיסכון מול קרנות הנאמנות הוא בסרבול ובשקיפות. פוליסות חיסכון זה הסכם מול חברת הביטוח, כלומר: צריך למלא טפסים. לעומת זאת, בקרנות נאמנות ניתן לרכוש ולמכור ברגע - באינטרנט, בשיחה עם היועץ. מעבר לכך, בקרנות נאמנות הכל שקוף בזמן אמת - אתם רואים את השער מדי יום, בפוליסות חיסכון זה אחרת, אין נגישות טובה ומיידית כפי שיש בקרנות. יש ברוב הפוליסות חיסכון מידע חודשי (בדיעבד) על האחזקות הגדולות של הפוליסה.

פוליסות ההשקעה/ חיסכון מסורבלות יותר לרכישה. בעוד שאת קרנות הנאמנות ניתן לרכוש ולמכור כיום בלחיצת כפתור פשוטה, רכישת הפוליסה דורשת מילוי טפסים.

שוני מהותי בין האפיקים קיים בפיקוח על המוצרים: קרנות הנאמנות פועלות תחת רשות ניירות ערך ופוליסות החיסכון - תחת פיקוח משרד האוצר, המפקחת על שוק ההון, החיסכון והביטוח. ומכאן שגם ההפצה תהיה שונה: בעוד שאת קרנות הנאמנות מפיצים הבנקים ומקבלים עליהם ייעוץ דרך יועצי ההשקעות של הבנקים, את פוליסות החיסכון וההשקעות מפיצים סוכני הביטוח.

שני המכשירים האלו אמנם נמצאים על אותה "המשבצת", אבל הם לא לבד - המשקיעים נוהרים בשנים האחרונות לתעודות הסל שמאפשרות השקעה צמודה לאינדקס/ מדד מסוים בעלות נמוכה (דמי ניהול נמוכים). ההשקעה בתעודות הסל הפכה לפופולאריות בשנים האחרונות על רקע ההערכה שהולכת ומופנמת בציבור (בישראל בפרט ובעולם בכלל) שלא ניתן להשיג תשואה עודפת. נכון, ישנן מנהלי קרנות נאמנות ומנהלי השקעות שמצליחים להשיג תשואה עודפת, אבל נדיר שזה יהיה לאורך זמן, ומעבר לכך - ברוב המקרים דמי הניהול נוגסים בתשואה כך שהיא בסופו של דבר על פני זמן לא משתווה למדד. בכל המבחנים ההשוואתיות בין קרנות שמשקיעות במדד מסוים (לדוגמה - קרנות נאמנות בקטגוריה של ת"א 100) לעומת תעודות סל שעוקבות אחרי אותו המדד (תעודות סל על ת"א 100 שנותנות למעשה את תשואת המדד), נמצא שהתשואה הממוצעת בקרנות נפלה מתשואה המדד ותשואת תעודות הסל עוקבות המדד.

ולצד תעודות הסל, יש שחקן נוסף שמתחרה על ההשקעות השוטפות של הציבור - קופת הגמל החדשה. מדובר בקופה שתהנה מהטבת מס כפולה - לא יהיו מיסים על הרווחים של הקופה ולא יהיו מיסים בעת מימוש הקופה (במסגרת הפנסיה). דמי הניהול בקופות החדשות יהיו סביב 0.6%. החוסכים בקופות יוכלו למשוך את הכסף לפני הפרישה ואז לא ייהנו מפטור ממס על רווחים. מדובר בשינוי ענק לעומת הסטטוס של הקופות הישנות, שינוי שיכול לעורר את תעשיית הקופות וליצור תחרות ראש בראש מול קרנות הנאמנות, פוליסות החיסכון ותעודות הסל.

מעבר לכך, בקופות הגמל ניתן לחסוך דרך קופת גמל בניהול אישי ( IRA ), שבה החוסך הוא זה שנותן את הוראות ההשקעה (הוראות הקניה והמכירה). קופות גמל אישיות יכולות להיות מוצר השקעה מנצח עם שליטה על הפיזור, עם הכרת התיק שלכם ועם דמי ניהול נמוכים במיוחד. החוסכים בקופת גמל בניהול אישי מדלגים על מנהל ההשקעות, ומסתבר שזה לא מסובך, אבל בתנאי כמובן שהמשקיעים יודעים לקבוע את רמת הסיכון שלהם, לפזר בצורה נכונה את תיק ההשקעות שלהם, ובהתאמה לבחור את המכשירים הנכונים (וכיום כאמור אפשר לבנות תיק השקעות דרך תעודות סל צמודות למדדים - אין צורך בבחירת ניירות ערך ספציפיים). האמת לא תורה מסיני, והחיסכון בדמי הניהול ענק.

קופת גמל להשקעה - חיסכון בתנאים טובים!

לתחרות בין פוליסות החיסון לקרנות הנאמנות, נכנסה בסוף 2016 קופת הגמל להשקעה. מדובר במוצר שמחליף את החסכונות הסטנדרטיים ומהווה תחרות חזקה לפוליסות חיסכון ולקרנות הנאמנות.

קופת גמל להשקעה היא מוצר שרווחי ההשקעות שלו פטורים ממס (הרווחים של הקופה עצמה פטורים ממס), שניתן לפדותו בכל רגע (כלומר - נזיל), שניתן להחליף בין מסלולים ובין קופות שונות ללא בעיה וזה לא ייחשב כאירוע מס. כל זה בדמי ניהול יחסית נמוכים (יחסית לפוליסות החיסכון ויחסית לקרנות נאמנות האקטיביות/ המנוהלות); ומעבר לכך - אם אתם נשארים בקופה הזו עד גיל 60 אז לא תשלמו מס בעת המכירה. נו באמת, זה לא מוגזם? אז באוצר הבינו ברגע האחרון שמדובר במוצר נהדר, והעשירים דווקא יוכלו ליהנות ממנו - יחסכו בו כספים ולא ישלמו מס, ואז הם החליטו להגביל את הסכום - 70 אלף שקל בשנה.

הרחבה על קופת גמל להשקעה

מנתונים מעודכנים עולה שעד כה, קופות הגמל להשקעה עדיין לא כבשו את השוק. אולי זה חוסר מודעות וחוסר הבנה של הציבור, ואולי אלו פשוט התהליכים שלוקחים זמן. בינתיים מנוהלים בקופות האלו כ-1.4 מיליארד שקל.

ההבדלים בין פוליסת חיסכון וקופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה עדיפה על פני פוליסת החיסכון במספר פרמטרים - ניתן להעביר את הכספים בין חברות שונות שמנהלות קופת גמל להשקעה מבלי שזה ייחשב מימוש ומבלי לשלם מס על רווח ההון. בפוליסת חיסכון ניתן לנייד בין הפוליסות של אותה חברת ביטוח. כמו כן, דמי הניהול בקופת גמל להשקעה נמוכים יותר - סביב 0.7%, בעוד שבפוליסת חיסכון זה ברוב המקרים סביב 1%.

כמו כן, בקופת גמל להשקעה ניתן לקבל קצבה פטורה ממס בגיל פרישה, מה שלא אפשרי בפוליסת חיסכון. לפוליסה אגב, יש יתרון אחד בולט על פני קופת הגמל להשקעה - היא לא מוגבלת בסכום. קופת הגמל להשקעה מוגבלת כאמור ב-70 אלף שקל, אבל הפוליסה ממש לא מוגבלת. עם זאת, 70 אלף הפקדה בקופת גמל בפרט ובחסכונות בכלל זה הרבה יותר ממה שמפקיד האזרח הממוצע.

קופת הגמל להשקעה עדיפה, במקרים רבים, גם על קרנות נאמנות - בקרנות אי אפשר לעבור בין קרנות מבלי לשלם מס על רווחים; וכן - בקרנות יש עמלות קנייה ומכירה (כשקונים ומוכרים את הקרן), בקופת גמל להשקעה אין עמלות.

למדריכים נוספים:

קופת גמל בניהול אישי

קופת הגמל החדשה

מדריך פוליסות חיסכון

* המאמר נכתב על ידי הון, מדריכים פיננסים, המידע והנתונים במאמר אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור מניות, קרנות נאמנות וניירות ערך אחרים; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

בדיקת "גלובס": רפורמת התביעות הייצוגיות הצליחה, אבל אולי יותר מדי

מבדיקת "גלובס" מתברר כי המהלך של איילת שקד, לחייב בתשלום אגרה על ייצוגיות, הוביל לירידה של 44% מהבקשות - במקביל לעלייה משמעותית בבקשות שפטורות מאגרה ולניהול הליכים "מאחורי גבו" של ביהמ"ש ● האם מטרת הרפורמה להילחם בתביעות הסרק הושגה? לא בטוח ● חלק ראשון

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ לשיא כל הזמנים, גילת ומבטח שמיר זינקו ב-14%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.4% לרמה של 1,725.8 נקודות, ת"א 90 טיפס ב-0.5% ● גילת זינקה על רקע הדיווח על מגעים לרכישתה ● בעלת המניות בגילת, מניית מבטח שמיר, הובילה את העליות וזינקה בכ-14%

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

אפריקה בידי לוקסי: לפידות קפיטל הבטיחה גיוס של 115 מיליון שקל באג"ח להמרה

חברת ההשקעות של יעקב לוקסנבורג השלימה את כל המקורות הדרושים לה לרכישת הבעלות המלאה בקבוצת אפריקה ישראל ● עם הגופים שהשתתפו במכרז המוסדי נמנים ילין לפידות, קרן נוקד וקרנות הנאמנות של אי.בי.אי ומור

ג'ף בזוס / צילום: רויטרס  Shannon Stapleton

בהינף יד: אמזון מבקשת להמציא מחדש את האופן שבו אנו משלמים

ענקית הטק בונה מסופים בחנויות שיאפשרו לקונים לקשור את המידע מכרטיסי האשראי שלהם לכף־היד ● במילים אחרות, הקונה יוכל לשלם בהינף יד, בלי להוציא כרטיס או טלפון חכם

פלורידה/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

באים לפלורידה בגלל השמש, נשארים בגלל הטבות המס

עשירים ממדינות שבהן מיסוי גבוה, כמו ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט, עוברים למדינה שטופת השמש שאין בה מס הכנסה מדינתי ואין מס רכוש

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

האם במפלגת הליכוד מתדרכים נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

דובר ראש הממשלה: לא היו אצלנו דיבורים על הנושא ● השר זאב אלקין: יולי עשה את המקסימום, אין מקום לתקיפות אנונימיות ונבזיות

ויקיפדיה / צילום: שאטרסטוק

לאחר שלוש שנים: הוסרה החסימה של ויקיפדיה בטורקיה

לפי פסק הדין של בית המשפט בטורקיה, החסימה מנוגדת לחוקה הטורקית ומפרה את חופש הביטוי ● טורקיה חסמה את האנציקלופדיה המקוונת לאחר שבוויקיפדיה סירבו להסיר תכנים לפיהם ממשלת טורקיה תמכה בקבוצות טרוריסטיות

מילטון פרידמן מדבר בזמן שאשתו רוז משוחחת עם הנשיא ג’ורג’ בוש הבן / צילום: רויטרס

אוזלת ידן של הממשלות בעולם המערבי: תנו לשוק התחרותי לנצח

הפיכת התאגיד העסקי לנושא חובות חברתיות, במקביל להיותו משרת מטרות נוגדות, מהווה ערבוב עולמות שלא לצורך ● ערבוביה זו תגרום לפגיעה בחופש בכללו, לרבות החופש העסקי, ביוזמה, בהמצאה ולבסוף גם בעושר הלאומי ● מאמר תגובה לצבי סטפק

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

יוסי ורשבסקי \ צילום: יחצ

טלטלה ברשת 13: המנכ"ל יוסי ורשבסקי עוזב; אבי בן טל יחליפו

גורמים ברשת 13 אמרו ל"גלובס" כי ההחלטה על עזיבתו של ורשבסקי נובעת מאכזבה מביצועי הערוץ ● עפ"י מקורבים, יו"ר רשת נדב טופולסקי נפגש עם אבי בן טל, מנכ"ל ynet לשעבר, מספר פעמים בשבועות האחרונים בנוגע למינויו לתפקיד מנכ"ל הערוץ

שדה סולארי בנגב. / צילום: EGE

לא סתם עושות רוח: מי הן החברות בסקטור האנרגיה שרחוקות ממיצוי הפוטנציאל

רוב המדינות הגיעו ל"Grid Parity" – הנקודה שבה עלות הפקת אנרגיה סולארית שווה או זולה יותר מהפקת כל סוג אחר של אנרגיה לא מתחדשת; המשמעות היא שהשיקול הכלכלי הופך לעיקרי בשימוש באנרגיה חלופית ● על רקע זה כדאי לבדוק מי הן החברות ה"נסתרות" בסקטור האנרגיה שעוד רחוקות ממיצוי הפוטנציאל

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

הערכה: גבאי ינסה לעצור את הדימום של סלקום באמצעות מיזוג עם הוט

יו"ר מפלגת העבודה לשעבר חוזר למגזר העסקי ● מה יגיד הרגולטור על רצונות המיזוג של סלקום, מה יעלה בגורלו של מיזם הטלוויזיה (שעולה עשרות מיליוני שקלים בשנה), וכמה עובדים יפטר גבאי? ● ארבע הערות על האתגרים של מנכ"ל סלקום החדש

סניף מקדונלד'ס / צילום: shutterstock

מקדונלד'ס ביטלה הסדרי בלעדיות במרכזים מסחריים, והבדיקה של רשות התחרות תיסגר

במסגרת הבדיקה שנערכה התברר לממונה על התחרות, עו"ד מיכל הלפרין, כי עוד לפני שהחלה הבדיקה פעלה מקדונלד'ס לביטול הסכמי הבלעדיות שהיו לה במרכזים מסחריים

עידן עופר ותחנת כוח של OPC במישור רותם / צילומים: איל יצהר, רפי קוץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בזכות הגז: כך השתלט עידן עופר בתוך חודשיים על שוק תחנות הכוח הקטנות

חודשיים חלפו מאז יצא לדרך המהלך שנועד לקדם הקמת תחנות כוח פרטיות, והקרב בין היזמים בשיאו • עידן עופר הולך וכובש נתחי שוק בזכות המחיר הזול שישלם על הגז ממאגרי תנין וכריש • המתחרים טוענים כי מדובר ביתרון לא לגיטימי • OPC: אנו מגישים ללקוחותינו את ההצעה התחרותית ביותר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

אתמול באיכילוב: נפגע אחד תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

בנקאות דיגיטלית/ צילום: שאטרסטוק

יחסים פתוחים בעולם הבנקאות: מה הבנקים מרוויחים ממהפכת הפינטק?

במשך שנים היינו זוג - אני והבנק ● אהבנו ושנאנו, נקשרנו ונפרדנו - אבל תמיד בזוג ● אולם מהפכת הפינטק מייצרת מודלים חדשים, בהן הבנקאות הפתוחה המחייבת את הבנקים לאפשר למאות חברות להיכנס לחשבונות שלנו ולטובתנו ● ומה יוצא לבנק? לא בטוח שהרבה ● האזינו

מניות הטכנולוגיה מישראל שזינקו ביותר מ–100% בוול סטריט / צילומים: אתרי החברות ויח"צ

מה מלמדים הביצועים של מדד "הנאסד"ק הישראלי"?

חברות מכל העולם ומשקיעים מחו"ל מחפשים להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות ● אז למה משקיע ישראלי שחושב טכנולוגיה, חושב קודם כל על הנאסד"ק האמריקאי ולא על מדד ת"א טכנולוגיה הישראלי? ● הביצועים של המדד מלמדים כי נכון היה לנהוג אחרת