גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"העמסת תוספת מיסוי על פרויקטי בנייה אינה פתרון"

תגובות מעורבות בשוק להמלצות המועצה הארצית לתכנון ובנייה הנוגעות לתמ"א 38 ■  מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון: על המדינה למצוא דרך לתמרץ ולעודד ראשי רשויות מקומיות כדי שיתמכו בפרויקטי תמ"א 38

אליאב בן שמעון / צילום: כפיר סיון
אליאב בן שמעון / צילום: כפיר סיון

"החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה מהיום היא החלטה חשובה שמבטיחה יציבות והיתכנות כלכלית אשר יביאו ליציאתם לפועל של פרויקטי תמ"א 38 בדרך של הריסה ובנייה מחדש. ההחלטה מקבעת את אופן חישוב הזכויות, כפי שהיה נהוג עד כה. עם זאת, בחינת האפשרות להטיל היטל השבחה על תוספת של 13 מ"ר מתוך זכויות הבנייה בדירות הנוספות החדשות שיבנו מתוקף התב"ע עלולה לסבך עסקאות שאמורות להיות פטורות ממס באופן כולל", כך אמר הערב (ג') מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון לאחר שבחן את המלצות המועצה הארצית לתכנון ובנייה הנוגעות לתיקון 3א' לתמ"א 38.

עוד אמר בן שמעון: "אם נדרש לתגבר כלכלית רשויות מקומיות, הרי שהעמסה של תוספת מיסוי על פרויקטי בנייה היא איננה פתרון. כל מיסוי נוסף כזה יקשה על הוצאת פרויקטים לפועל. על המדינה למצוא דרך לתמרץ ולעודד ראשי רשויות מקומיות כדי שיתמכו בפרויקטי תמ"א 38 ויאפשרו לתושבי הבניינים הישנים לקבל דירות חדשות הכוללות ממ"ד וממוגנות כנגד רעידות אדמה".

עו"ד ענת בירן אשר ייצגה את התאחדות בוני הארץ בדיון במועצה הארצית, מסרה: "אני מברכת על ההחלטה לבחור בדרך חישוב זכויות המעניקה זכויות להרחבת דירות לכל הדירות בבניין, ולחשב את שטחי התמ"א בהתאם לשטח הקומה המורחב, כפי שביקשנו היום במועצה הארצית. יחד עם זאת נוסף נעלם חדש, הוא נושא היטל ההשבחה שברצון המועצה הארצית להטיל ומה תהיה מידת השפעתו על כלכליות הפרויקטים. אם הפרויקטים לא יהיו כלכליים התוצאה היא חזרה לתקופה שלפני תיקון 3 לתמ"א שבה התמ"א כמעט ולא מומשה".

עו"ד בירן מסרה עוד כי "חישוב מספר הדירות דירות לפי מקדם שרירותי של 70 מ"ר לדירה יש בכך כדי לפגוע באזורים רבים בהם ניתן לאשר דירות קטנות יותר על פי מדיניות מקומית, והדבר יגרום לצמצום מספר הדירות הקטנות בשוק, ולהגדלת המחסור בדירות אלה. עוד לא ברור מהחלטה כיצד מונחות הועדות המקומיות לנהוג לגבי פרויקטים שבתהליך, ונראה שכל עוד לא יושלמו ההליכים הסטטוטוריים הקיפאון ימשיך, והניזוקים הישירים מכך הם אותם אזרחים במדינה המתגוררים בדירות ישנות ללא ממ"ד וללא חיזוק נגד רעידות אדמה".

איתי הוז, שותף בקרן בית וגג, התייחס גם הוא להמלצות המועצה הארצית ואמר: "אנחנו שמחים שהרשויות המקומיות מבינות את הצורך והחשיבות בפרויקטים של התחדשות עירונית, גם אנחנו מבינים את הצורך של הרשויות המקומיות במקורות לקליטת תושבים נוספים ופיתוח תשתיות מתאימות, אבל בשביל זה יש מדינה ועליה לתכלל בין הצרכים כך שהפרויקטים עדיין יהיו כדאיים כלכלית, אחרת כל "חשיבות ההתחדשות העירונית" תישאר כמס שפתיים בלבד. הרווחיות של הריסה ובנייה מחדש במסגרת תמ"א 38 תיקון 2 נמוכה מדי כבר היום, וזה לפני העמסת היטלי השבחה. אחוזי הרווח נעים סביב 15% ולפעמים אף נמוך מכך. לשם השוואה בפרויקטים של פינוי בינוי המדינה הגדירה בתיקון 21 25% רווח מינימלי, כדי לוודא שהפרויקטים ייצאו לפועל ויושלמו כהלכה. לשם המחשה, רווחיות של 15% היא מתחת לרף שהבנקים מבקשים למימון הפרויקט, בשל הסיכון. בשולי רווח כאלה, לא ניתן יהיה להחיל עוד עלויות נוספות ולחשוב שהענף ימשיך לפעול".

יוסי חסון, מנכ"ל החברה לחיזוק מבנים בישראל אמר הערב כי: "כגדול הציפיה, כך גם גודל האכזבה. ההחלטה מהיום הינה בעייתית ביותר, זאת מכיוון שלא רק שאיננה משנה את הסטטוס קוו הגרוע שהיה בשנים הקרובות בנושא התמ"א 38, יתרה מזה, היא מסבכת את המצב הקיים עם היטלי ההשבחה וכו'. ההמלצה של המועצה הארצית ויוצרת מצב שהרבה פרויקטים שכבר אושרו, או שהיו בדרך להיות מאושרים, עלולים חלילה להיתקל בכל מיני תסבוכות ביורוקרטיות נוספות על הקיימות וערעורים על תכניות מכל הכיוונים".

"חבל שמינהל התכנון נכנע ללחצי 15 הערים החזקות"

"המועצה הארצית קבעה היום כי הפרשנות המרחיבה היא הפרשנות הנכונה וקיבלה את עמדת יו"ר ועדת הערר, עו"ד מיכה גדרון במלואה", כך נמסר הערב מלשכת עורכי הדין. עו"ד אברהם ללום סגן יו"ר הלשכה ויו"ר פורום מקרקעין (משותף)בלשכה הוסיף: "המשנה ליועמ"ש נטל סמכויות שאין לו כאשר הוציא חוות דעת מנוגדת לעמדת ה"לקוח שלו", קרי מינהל התכנון הממשלתי בראשותה של בינת שוורץ, אשר מהיום הראשון פירשה את סעיף 14 לתמ"א בצורה מרחיבה כפי שפורשה ע"י עו"ד גידרון. כאשר יש שתי פרשנויות לחוק ו/או להסכם ו/או לתמ"א, כל עוד שתי הפרשנויות סבירות וחוסות בצילו של החוק ואין המדובר בפרשנות בלתי חוקית, על היועמ"ש לאמץ את גישת ה"לקוח" שלו גם אם הוא חושב שהפרשנות השנייה היא הנכונה יותר, שכן הגוף הממשלתי המופקד על התחום נשוא חוות הדעת הוא הגוף בעל הידע והמקצועיות בענין, והוא בלבד הגוף האחראי על התווית המדיניות בו".

לגבי ההחלטה הנוגעת להיטלי השבחה נוספים מסר ללום כי: "מצער לראות כי רוב חברי פורום 15 הערים החזקות מנסים לחסום בכל כוחם קידום פרויקטים של תמ"א 38 ויוצא בטענה שאין תשתית כבישים, בעיות תנועה, בתי ספר  וכיוצ"ב, כאשר הסיבה האמיתית והעיקרית העומדת מאחורי סירובם האמור הינה העובדה כי בגין  זכויות בניה שניתנות ע"י התמ"א, לא ישולם לעיריות היטל השבחה.  חבל שמינהל התכנון נכנע ללחצי 15 הערים החזקות ופגע במקצת בהיקף זכויות הבניה".

איציק אמסלם, יו"ר ובעלים קבוצת אלמוג ולשעבר סגן נשיא התאחדות בוני הארץ אמר היום: "כל פגיעה בזכויות הבנייה תעכב לבטח את הכדאיות הבסיסית של ביצוע תמ"א. מדובר על כ-4,000 יח"ד באזור גוש דן שנמצאות כבר בתהליכים שונים של תכנון ולפני קבלת היתר, ועתה קיים סימן שאלה גדול וקיימת אי ודאות לגבי המשך ביצוען.  פגיעה בזכויות התמ"א היא פגיעה בערוץ ובנפח פעילות שלא ניתן להתעלם ממנו ויש לו משמעות רבה על היקף שוק הנדל"ן. היצע של כ-4,000 יח"ד גם אם הן עדיין בשלבי תכנון, אינו בנמצא היום בשוק ואין עתודות קרקע שיציעו חלופה להיקף כל כך משמעותי של דירות שיכולות להשתחרר בקרוב לשוק. ההחלטה מסכנת כל פרויקט פוטנציאלי שנמצא בתהליכים תכנוניים עד שלב קבלת היתר. ראוי שפרנסי המדינה יראו לנגד עיניהם קודם כל פתרון לבטיחות וחיי אדם לפני צמצום זכויות הבנייה. אני קורא למקבלי ההחלטות - לא לפגוע בזכויות שעד היום היו מקובלות, זכויות שעל פיהן התבצע כל התהליך, אחרת, מדובר על הפסדים כספיים של עשרות ומאות מיליונים".

ניסים אסייג, בעלי NSA התחדשות ובניין, אמר הערב: "החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה  לקבל את הפרשנות המרחיבה לעניין אופן חישוב זכויות הבנייה בתמ"א 38 היא בשורה טובה לענף. להחלטה הזו נוספה המלצה לגבות היטל השבחה מזכויות הנובעות מתוספת ה-13 מ"ר לדירות בפרויקט. ההמלצה הזו עלולה להפוך פרויקטים ללא כדאיים כלכלית ליזמים ולהרחיק את התמ"א עוד יותר מהפריפריה, שם היא מראש פחות כדאית כלכלית. אישור ההחלטה עשוי לקחת מספר חודשים ודרושות תקנות ביניים כדי להוציא את הענף מהקיפאון בו הוא שרוי כעת בגלל הבלבול סביב חישוב זכויות הבנייה. נכון לעכשיו לא דובר על אישור תקנות כאלה מה שאומר שיזמים לא יוכלו לקדם פרויקטים קיימים או לאשר חדשים בתקופה הקרובה".

עוד כתבות

הטרדה מינית או חיזור? / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ליקויים חמורים בטיפול הרשויות המקומיות בארץ בהטרדות מיניות

דוח מבקר המדינה חושף תמונה עגומה שלפיה הגם שחלפו 20 שנה מאז נחקק החוק למניעת הטרדה מינית, משרד הפנים לא קבע לרשויות המקומיות הנחיות ונהלים למניעת הטרדה מינית ולא פיקח על יישום החוק בהן ● התוצאות בהתאם: 86 רשויות מקומיות לא קיימו פעילויות הדרכה במניעת הטרדה מינית, 59 רשויות מקומיות לא מילאו את חובתן החוקית לקבוע תקנון למניעת הטרדה מינית ו-40 רשויות מקומיות לא מינו אחראי למניעת הטרדה מינית

הפגנת הענק בצ'כיה נגד ראש הממשלה באביס / צילום: מילאן קאמרמאייר, רויטרס

הצ'כים נגד רה"מ בהפגנה הגדולה ביותר במדינה מאז נפילת הקומוניזם

כ-200 אלף איש התאספו כדי למחות על מה שהם תופסים כסחף גובר לכיוון שלטון סמכותני ● המחאה נבעה מחקירת רה"מ אנדרי באביס ע"י המשטרה באשמות הונאה ומרמה ● דוברת הממשלה: "זה נהדר שאנשים יכולים להפגין את דעתם בצורה חופשית"

שי באבד / צילום: תמר מצפי

באב"ד יורה לכל הכיוונים: "אם אני לא אסדר את משרד האוצר, יהיו עוד שבעה דוחות של מבקר המדינה"

רגע לפני ההודעה על החזרת יחסי העבודה לתקנם, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד יצא למלחמה בחמשת הסגנים באגף התקציבים שתקפו אותו ● על שאול מרידור ("לא ראוי להיות ראש אגף התקציבים"), על השר משה כחלון ("נותן גיבוי מלא") ועל הגירעון: "אין שום הפקרות תקציבית. כל מה שיש זה לינצ'ים של אגף התקציבים"

סתיו שפיר, איציק שלומי, עמיר פרץ / צילומים: כדיה לוי, שלומי יוסף, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפריימריז בעבודה: ב-2 ביולי; שמולי הציע לשפיר לחבור אליו

(עדכון) ● חברי ועידת המפלגה הצביעו בעד שימור מבנה הרשימה כפי שנבחרה בבחירות לכנסת ה-21 ● פרץ: "מפלגת העבודה היא האלטרנטיבה האידאולוגית היחידה לנתניהו"

שי ניצן בטקס הפרידה של איילת שקד ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

מה כתב שי ניצן בהמלצתו להעמיד את רה"מ נתניהו לדין? היועמ"ש והפרקליטות סירבו לבקשת "גלובס" לחשוף את חוות הדעת

בימים האחרונים העביר משרד המשפטים תשובה שלילית לבקשת "גלובס" לקבל את חוות הדעת של ניצן בתיקים 1000, 2000 ו-4000 ● ניצן סבר שיש להעמיד לדין את רה"מ בעבירה של קבלת שוחד ב-3 התיקים - ולא רק בתיק 4000

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

גנץ: ביבי אתה תשלם על זה בקלפי; לפיד: נתניהו לא יציב

הדברים נאמרו בישיבת סיעת כחול לבן לקראת דיון פגרה מיוחד בנושא הגירעון בתקציב ● בנוגע לשיתוף פעולה עם הסיעות הערביות, אמר גנץ: "יש לנו ויכוח אדיר איתם בתחום המדיני, אבל אנחנו לא נפסול אף אזרח" ● לפיד: "נתניהו נבהל בצדק, כי הוא מבין שהוא הולך להפסיד"

ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכביש המהיר של ישראל כ"ץ לכוח והשפעה פוליטיים: סיכום הקדנציה של "הבולדוזר" במשרד התחבורה

שר התחבורה הצליח להפוך את המשרד האפרורי לאחד המשרדים המשפיעים ביותר בממשלה ובציבור • במהלך כהונתו נסללו כבישים, מחלפים ומסילות רכבת וגם השמים נפתחו • אבל במבחן התוצאה, הכבישים פקוקים מאי־פעם, הרכבות לא מצליחות לענות על הביקוש ונתב"ג כורע תחת עומס הנוסעים ● ניתוח "גלובס"

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

סופית: נדחתה בקשת נתניהו למימון הוצאותיו המשפטיות ע"י מיליקובסקי ופרטרידג'

כצפוי, ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו ● "עליו למצות את יכולותיו ממשאביו ואת הונו העצמי"

שוחד / איור: יזהר כהן

עוקץ ההלוואות: יוגשו כתבי אישום נגד 6 חשודים בפשיעה כלכלית

עפ"י החשד, החשודים, כל אחד עפ"י חלקו, היו מציעים הלוואות תוך כדי מצגי-שווא הן לגבי תנאי ההלוואה והן בנוגע לדמי הטיפול, כאשר ההלוואה ניתנה בריבית של עד 100% משווי ההלוואה, ודמי הטיפול נאמדים בסכומים של מאות עד עשרות אלפי שקלים

שלטי חוצות של בחירות רשויות מקומיות / צילום: איל יצהר

דוח מבקר המדינה: רשלנות, בזבוזים ותגמול מקורבים ברשויות המקומיות

הקלות בלתי חוקיות בענייני תכנון ובנייה, חוסר אכיפה והתקשרות בתנאים בלתי סבירים עם נותני שירותים, והטבות למקורבים – הם העומדים במרכז הדוח האחרון של המבקר יוסף חיים שפירא, שחלקו נמסר לטיפול משרדי הפנים והיועץ המשפטי לממשלה, עקב חומרת הממצאים

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

צעד מפיצוץ קטלני: ריבוי החומרים המסוכנים בשטח קטן עלול להביא לאירוע רב נפגעים במפרץ חיפה

דוח מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על כל נושא זיהום האוויר במפרץ חיפה ● המבקר מצא כי האזור סובל מפיקוח לקוי, מיעדים לא ברורים, מנמל חדש שרק יוסיף לזיהום ומבדיקות לא אמינות ● המפעלים המזהמים ביותר במפרץ הם מקבוצת בזן

יונים עפות ליד פוסטר של נשיא טורקיה ארדואן / צילום: Goran Tomasevic, רויטרס

ארדואן איבד את איסטנבול: מפלגת האופוזיציה צפויה לנצח בשנית

לאחר ספירת 97% מהקולות נראה כי מועמד האופוזיציה אקרם איממוגלו מוביל עם 53% מהקולות, ואילו למועמד של ארדואן, בינאלי יילדרים, יש רק 45% מהקולות

דן כהן / צילום: תמר מצפי

פשרה בפרשת השוחד בסימנס: דן כהן ישלם לחברת החשמל עד 10 מיליון שקל

השופט בדימוס, שהורשע בלקיחת שוחד בגובה 4 מיליון שקל מסימנס, נתבע ע"י חברת החשמל ב-200 מיליון שקל בהליך אזרחי, בגין הנזקים שגרם לה בפרשה ● לאחרונה נחתמה פשרה בין הצדדים, וכעת ביהמ"ש התיר לפרסם את פרטיה

בורסת פריז / צילום: Shutterstock

מגמה מעורבת בבורסות אירופה; הנפט עולה כ-0.5%

בורסות שנחאי וטוקיו נסגרו במגמה חיובית ● נשיא ארה"ב ונשיא סין ייפגשו מאוחר יותר השבוע במסגרת פסגת G-20 ● בסוף השבוע ארה"ב איימה בהטלת מכסי מגן על איראן בתגובה להפלת המל"ט ● בורסות וול סטריט ננעלו בירידות בשישי האחרון

וול סטריט. גם אם שוק האג”ח מזהה סיכון, נראה ששוק המניות לא יודע עליו כלום / צילום: רויטרס

כשהשווקים רועדים: המשקיעים בונים על הריט

במצב שהצמיחה העולמית נמצאת תחת סימן שאלה והריבית הנמוכה חזרה לשלוט בשווקים, מדד הנדל"ן, שזקוק לחמצן הריבית הנמוכה על מנת להמשיך ולשגשג, הפך לאלטרנטיבת השקעה מועדפת ● בתוכו בולט תחום הריט

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

מנועי בית שמש חידשה והרחיבה את החוזה עם PWC עד 2039

לדברי מנועי בית שמש, צפי היקף ההכנסות העתידי הצפוי מההסכם עומד על כ-800 מיליון דולר, אשר יתפרסו על פני 20 שנות ייצור (2020-2039) ● סך הסכמי המסגרת ("Frame Orders") של קבוצת מנועי בית שמש לאחר החתימה על הסכם זה עומד על כ-2.6 מיליארד דולר

דניאל כהן/ צילום: רפי קוץ

מי יגן על מאבטחי הסוכנות היהודית שטוענים לעבודה ללא תשלום?

בתביעה שהגיש מאבטח של מתקן הסוכנות בירושלים, נטען כי המאבטחים נדרשים להגיע 10 דקות לפני המשמרת ולהישאר 10 דקות לאחריה לצורך חפיפה, בלא תשלום ● לטענת המאבטח, פנייה בנושא להסתדרות הלאומית המייצגת את המאבטחים, לא הביאה לתוצאות במשך 4 חודשים ולכן הוגשה בקשה לנהל ייצוגית

סוזן שוורץ / צילום: בני גמזו לטובה,

"למדתי כשמסביבי נשים בלבד - וזה לא קשור לדת"

סוזן שוורץ (30) היא מנהלת מחלקת BI (בינה עסקית) ב- Lightricks (לייטריקס) ● טווח שכר: 25-20 אלף שקל ואופציות שניתן לממש

 

מערד, דרך רמת השרון ועד כפר כנא: ראשי רשויות באוניברסיטת תל אביב  / צילום: יח"צ

קורס לניהול עיר: התוכנית שמלמדת את ראשי הרשויות לתכנן לטווח הארוך

55 ראשי רשויות, ותיקים וחדשים, לוקחים חלק בתוכנית לימודים חדשה שנועדה להעניק להם כלים לניהול טוב יותר ולתכנון אפקטיבי יותר ● רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים: "הרבה ראשי רשויות קצת מתבלבלים ועוסקים בנושאים כמו צבע הבלטות במדרכה, במקום להקצות זמן לחשיבה ואסטרטגיה" ● ישראל 2048

אמיר כבירי ומני ויצמן/ צילום: רפי דלויה

תביעה נגד הבעלים של הפועל ת"א לשעבר: "לא החזירו חובות במיזם בת ים של הקבוצה"

בתביעה של 16 מיליון שקל נטען כי אמיר כבירי שימש כ"איש קש" של מני ויצמן, וכי מדובר בדפוס שיטתי של התחמקות מתשלום חובות ● "הגיעה העת להסיר את המסכה מעל פניו של 'הטייקון' ויצמן, ולחשוף כי מדובר באדם המציג עצמו כאיש עסקים מכובד – אולם בפועל הוא אינו עומד בהתחייבויותיו"