גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוח: בג"ץ פרטנר-גולן מספק הצצה לתחלואי משרד התקשורת

הקרב בשוק הסלולר מגיע לבג"ץ: פרטנר דורשת מבית המשפט לשנות את המציאות המורכבת בשוק התקשורת

שלמה פילבר / צילום: לע"מ
שלמה פילבר / צילום: לע"מ

פרטנר הגישה בשבוע שעבר עתירה לבג"ץ נגד משרד התקשורת וגולן טלקום. המסמך עצמו מעניין, אבל מה שחשוב לא פחות הוא רוח הדברים.

העתירה של פרטנר מספקת הצצה לתחלואי משרד התקשורת. העתירה עוסקת רק בנושא ספציפי אחד - ההחלטה של המשרד לא לאכוף את הרישיון של גולן טלקום - אבל עושה רושם שהמסר הוא רחב בהרבה.

כמו שלא אוכפים כיום את תנאי הרישיון של גולן טלקום, ניתן להצביע על כך שלא מקפידים במשרד לאכוף סעיפים מסוימים ברישיון שהוענק לבזק וגם להוט. שוק התקשורת בישראל נדמה כמתנהל בכאוס מוחלט, ורק בג"ץ כמו זה שהגישה פרטנר - ואולי בג"צים נוספים שיוגשו בנושאים אחרים - יוכלו להשפיע על דרך ההתנהלות של משרד התקשורת.

אחד הפרטים המעניינים שנחשפים בבג"ץ, אשר מעידים על משרד התקשורת, הוא התגובה שקיבלה פרטנר כאשר ביקשה לאכוף את הרישיון של גולן טלקום. לא רק שהמשרד דוחה את טענות החברה למחדל באכיפה - הוא גם קובע כי האמירה של פרטנר היא לשון הרע. לקרוא ולא להאמין.

רבים שמכירים את שוק התקשורת סבורים כי המשרד נכשל כישלון חרוץ בפיקוח על גולן, אבל כאשר מאשימים את המשרד - וקוראים לו לפעול - התגובה שלו היא להזהיר את הפוגע לכאורה מפני לשון הרע.

למה דווקא עכשיו?

לפני שצוללים לעתירה עצמה, צריך לבדוק מדוע פרטנר החליטה להגיש את הבג"ץ - ולמה עכשיו. התשובה היא שפרטנר נמצאת בצומת דרכים ונדרשת להחליט לאן פניה מועדות. בנקודת הזמן הנוכחית החברה מבינה יותר ויותר שאין לה מה להפסיד. מיכאל גולן מזנב בפרטנר ובכל שאר השחקנים בשוק הסלולר וגורם להם לשחיקה בהכנסות. בשלב זה פרטנר לא מצליחה למצוא מנוע צמיחה שיפצה על השחיקה.

החברה קיוותה שהשוק הקווי יפצה על השחיקה בסלולר, אבל זה לא קורה. פרטנר עדיין לא נכנסה לתחום הטלוויזיה - והיא מנסה להמציא את עצמה מחדש, אבל נכון לעכשיו התהליך מאוד לא פשוט.

אין סיבה להניח שהטלוויזיה תהיה מנוע צמיחה משמעותי. כפי שניתן לראות אצל סלקום, פעילות הטלוויזיה לא מפצה על השחיקה בסלולר. פרטנר מבינה שהיא חייבת לשנות את כללי המשחק ואת המציאות שבתוכה היא פועלת, ולכן היא פונה למי שכופה עליה כללי משחק לא הגיוניים (לשיטתה) - משרד התקשורת.

בעתירה עצמה פרטנר מבקשת להוציא צו על-תנאי נגד משרד התקשורת וגולן טלקום, שיעסוק בשורה של נושאים: מדוע לא מטילים על החברה סנקציות לנוכח הפרות הרישיון שלה; מדוע לא דורשים ערבות שהוחזרה לה, או מחלטים את הערבות הקיימת, כולל שלילת רישיון; מדוע לא שוללים מגולן את התדרים שהוקצו לה ואשר אינם בשימוש על-ידה, בשים לב לכך שמדובר במשאב ציבורי מוגבל ויקר-ערך המצוי במחסור, ומדוע לא יפעלו להקצאתם באופן שוויוני ליתר המפעילים הסלולריים; אם לא שוללים את רישיונה של החברה, מדוע לא דורשים ממנה לעמוד בתנאי המכרז שבו זכתה ובאמצעותו נכנסה לשוק הסלולרי, להקים רשת ועוד.

פרטנר מעלה חשש שגולן תנסה לחמוק מהחובות המוטלות עליה בדרך של הסבת הרישיון לרישיון של מפעיל וירטואלי, ולכן היא דורשת התייחסות גם לאפשרות התיאורטית הזו.

ההפרה הבוטה ביותר

מבין שלל ההפרות של גולן להן טוענת פרטנר, נדמה כי הטענה שעליה אי-אפשר להבליג היא של פירוק הרשת. ללא אישור, בניגוד מוחלט להוראות הרישיון שמחייבות לבנות, גולן פירקה.

לכן טוענת פרטנר כי "הפרות גולן את הוראות רישיונה, ובראשן הפרת חובת הפריסה, מובילות לתחרות מלאכותית, הרסנית ובלתי הוגנת בשוק הסלולר, ופוגעות פגיעה קשה בעותרת ובתחרות כולה. ויודגש - העותרת אינה מבקשת לצמצם תחרות בשוק הסלולר ואף אינה טוענת כעת כנגד ההקלות שהוענקו לגולן כדי לסייע לה להיכנס לשוק, בהתחשב בהשקעות הרבות שעליה להשקיע, אלא כנגד אי-עמידת המשיבים על מחויבויותיה המרכזיות של גולן, אשר לשמן הוענק לגולן הרישיון, באופן שמוביל לתחרות בלתי שוויונית ובלתי מאוזנת".

בעתירה נכתב עוד כי "החשבון הוא פשוט - אי-העמידה בחובת הפריסה מאפשרת לגולן להתחמק, שלא כדין, מהוצאת סכומי-עתק שאותם התחייבה להשקיע בתשתית חדשה. ההתחמקות הזו מאפשרת לגולן לתמחר את שירותיה במחירים נמוכים במיוחד, אשר העותרת, המקיימת את הוראות רישיונה וכתוצאה מכך - נושאת במלוא העלויות הכבדות הכרוכות בהקמה ובהפעלה של תשתית עצמאית, אינה יכולה להתחרות בהם. הפרותיה של גולן גורמות לעותרת הפסדים כספיים משמעותיים. המשך התנהלות זו יפגע פגיעה קשה ומשמעותית בעסקיה של העותרת ובתחרות בשוק התקשורת".

נשמע מוכר? בדיוק את הדברים האלה טען אברשה בורשטיין, לשעבר מנכ"ל מירס, שהעז לשלוח מכתב לראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו ולמנכ"ל משרדו שלמה פילבר. בורשטיין כתב כך מדם ליבו ועשה את זה כאדם פרטי.

לסיכום, את העתירה של פרטנר ניתן לחלק לכמה חלקים: החלק הקל והפשוט הוא הרקע לעתירה - ההחלטה של פרטנר להפסיק לשתוק, פשוט בגלל שהחברה לא יכולה יותר לשבת בצד ולראות שוק שפועל בכאוס ואי-ודאות שרק הולכת ומתגברת.

למה פרטנר חיכתה כל-כך הרבה זמן? גם זו שאלה שצריכה להישאל. הרי בסופו של דבר כל הטענות להפרות היו ידועות גם בשנה שעברה, והתשובה לכך היא כאמור שלחברה כבר אין מה להפסיד.

"הפרות הנעשות בריש-גלי ובחיבוק אוהד של הרשות המופקדת על האכיפה הן תופעה חמורה שמקומה לא יכירנה במדינת חוק. התנהלות זו פוגעת פגיעה קשה בשלטון החוק ובאמון הציבור", נכתב בעתירה, וייתכן כי האמירה הזאת מתאימה לכל המגזרים בשוק התקשורת.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה כי "אגף הפיקוח במשרד התקשורת החל בפעילות פיקוח בנושא לפני יותר משנה, ואף צעדי האכיפה החלו טרם התקבלו מכתבים מחברות או שהוגשה העתירה. המשך הטיפול יהיה על בסיס מקצועי בלבד".

מגולן טלקום לא נמסרה תגובה.

עוד כתבות

יורם טורבוביץ/ צילום: יוסי כהן

האיש שתמיד יודע איפה מרוחה החמאה: הכירו את יורם טורבוביץ', שינהל את המו"מ מטעם כחול לבן

לאחרונה טורבוביץ' התמודד על תפקיד יו"ר בנק לאומי, אך נפסל על ידי בעלי מניות זרים בשל זיקתו ללווים הגדולים במשק ● לצד טורבוביץ' חברים בצוות הלל קוברינסקי, יועצו ומקורבו של לפיד, היועץ האסטרטגי שלום שלמה, המקורב אף הוא ללפיד, וכן הוד בצר וישראל בכר, שנחשבים מקורבים לגנץ

ענת גבריאל, מנכ"לית יוניליוור ישראל, צילום: שלומי יוסף

מנכ"לית יוניליוור ענת גבריאל מסיימת את תפקידה ותמונה לסגנית נשיא גלובלית

זאת אחרי 6.5 שנים כמנכ"לית יוניליוור ישראל ● בתפקידה החדש תוביל גבריאל את אסטרטגיית ניהול ההכנסות העולמית של החברה

מריוס נכט / צילום: תמר מצפי

מריוס נכט בכנס ג'רני: "התחום הרפואי בישראל עדיין נחשב מסוכן, כהימור בינארי"

את הדברים אמר מריוס נכט בפאנל בנושא יזמים והזדמנויות כלכליות, שנערך היום בכנס ג'רני 2019 ●  בפאנל השתתפו גם אייל ולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, דיוויד ואה, מנהל משותף של תחום בנקאות ההשקעות ושוקי הון בצפון ודרום אמריקה, וליהיא סגל, מנכ"ל חברת DayTwo

אזרחי ישראל מצביעים בבחירות 2019 / צילום: שלומי יוסף

מי בכל זאת הצביע זהות? אלה המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה

בזמן שבזירה הפוליטית מנסים להרכיב גושים מהם תיווצר ממשלה, "גלובס" בודק מה קרה לרשימות ה"מיוחדות" שלא עברו את אחוז החסימה אך בכל זאת עשו קצת רעש במהלך בחירות מועד ב'

פאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"גם אם חברות גייסו המון כסף, הן לא חייבות לזרוק אותו"

כך אמר ניסים טפירו, מייסד שותף וסגן נשיא בחברת הסטארט-אפ Next Insurance, בפאנל "הסיפור מאחורי מגה-גיוסים" שנערך היום בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● ניר זוהר, נשיא וסמנכ"ל התפעול ב-Wix: "הגיע הזמן להתפתח מסטארט-אפ ניישן להייטק ניישן"

חניה במרכז תל אביב/ צילום: shutterstock

תושב ששילם מעל 81 א' ש' לקרן החניה של ת"א, ביקש לבטל החיוב. מה קבע ביהמ"ש?

אמו של התובע העבירה לקרן החניה של ת"א את כ-81 אלף שקל לטובת בניית חניון בסמיכות לנכס שלה ● התובע דרש את הכסף בחזרה בטענה שלא נבנה חניון בהתאם להוראות תקנות החניה ● אך בית המשפט העליון קבע כי הכספים ששולמו לקרן של עיריית תל אביב, על פי תכנית מתאר מקומית, שולמו כדין

טראמפ ונתניהו בדאבוס / צילום: Carlos Barria, רויטרס

דונלד טראמפ: "לא דיברתי עם נתניהו מאז הבחירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבהיר הערב כי לתוצאות הבחירות בישראל ולממשלה שתקום בעקבותיהן אין כל השלכה על יחסו לישראל

עו"ד שלמה הייזלר / צילום: יח"צ

משרד המשפטים משיק מערכת למניעת גניבת קרקעות

לפי הערכות בכל שנה עולות טענות לגניבה באמצעות זיופי מסמכים של מאות קרקעות ● את היוזמה מובילה הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין ● עו"ד חגי אדורם: "זה איתורן לדירות המגורים"

פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל / צילום: איל יצהר, גלובס

"אם תעשו את העבודה האמיתית שלכם כנראה שתאבדו אותה"

כך אמר פרד קופמן, סגן נשיא פיתוח מנהיגות בגוגל, בהרצאתו בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● "מערכת שמתפקדת באופן הטוב ביותר תמיד תכלול תת מערכות שלא מתפקדות הכי טוב"

 wework / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הרבה לחץ על הצוואר של WeWork בדרך להנפקה

התמקדות המשקיעים במנגנוני דילול מובנים במבנה ההון של We יעוררו בעיות כשהחברה תנסה שוב לגייס הון ציבורי ● הבעיה החלה כשהתמחור של We התחיל להתכווץ ● We זקוקה נואשות להון כדי להמשיך את התקדמותה במסלול הצמיחה הנוכחי שלה

רונן משה יועץ תקשורת / צילום: יחצ

הפרקליטות עומדת לחתום על הסכם טיעון עם רונן משה

לפי ההערכות, ההסדר יכלול את שינוי סעיף האישום נגד משה בתמורה ללקיחת אחריות של משה על התנהגותו ● יועץ התקשורת הואשם בפרשת משנה של תיק ישראל ביתנו כי נתן שוחד לשני יועצים בכירים של שרים

מתוך אסון יערות האמזונס / צילום: Victor Moriyama/Greenpeace

כריתת היערות מחמירה, 5 שנים אחרי שמדינות וחברות התחייבו לפעול להפסקתה

דו"ח חדש קובע: העולם מפסיד במאבק נגד בירוא יערות, כדור הארץ מאבד שטח יער בגודל בריטניה בכל שנה עם יותר מ-64 מיליון דונם של עצים שאבדו מאז שנת 2014 ● זאת, למרות התחייבויות של ממשלות לצמצם של לפחות מחצית מאבדן היערות טבעיים עד 2020

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

הצבענו יותר וקנינו בהרבה יותר: עלייה של 20% במחזור הקניות לעומת הבחירות באפריל

לפי נתונים שפרסמה שב"א אתמול במהלך יום הבחירות עלה כי בין השעות 10:00 ל-13:00 היקף הקניות היה גבוה ב-20% לעומת היקף הקניות נכון לשעה זו ביום השבתון בחודש אפריל ● מקס ערכה השוואה בין קצב הקניות אתמול ביחס להיקפי קניות ביום שישי ממוצע, וזיהתה עלייה של 24%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה חיובית בת"א; מדד הבנקים זינק ב-2.5%

מניית פז הגיבה בעליות לפרישתו הצפויה של המנכ"ל יונה פוגל ● מדד הבנקים טיפס בהובלת דיסקונט והפועלים ● הבורסה הודיעה כי תאפשר רישום למסחר של קרנות ריט זרות במסגרת הרישום הכפול ● אתמול בוול סטריט ננעל המסחר בעליות קלות, הנאסד"ק טיפס ב-0.4%, ו-S&P 500 עלה ב-0.26%

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים

משמאל לימין: אלונה בר און, תומר בר זאב, אור בוקובזה, לו קרנר, יובל שחר וגיא יאמן / צילום: איל יצהר, גלובס

איך ייראה העתיד הטכנולוגי שלנו בעוד חמש שנים מהיום

מה צופן לנו העתיד בתחומים כמו נדל"ן, תיירות, עיתונות, קריפטו ובמזון? ● שבע תחזיות קצרות להשפעות של הטכנולוגיה על חיי היומיום שלנו ● כנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס"

 

יונתן מנוחין, מנכ"ל המכון הישראלי לחדשנות / צילום: יח"צ

כך מקדמים את החדשנות בשירותים הציבוריים עם 4 מיליון שקל בשנה בלבד

המכון הישראלי לחדשנות זוכה לתקצוב זעום שלא מאפשר להחליף תהליכי הטמעת חדשנות בארגון ● מנכ"ל המכון, יונתן מנוחין, מסביר איך עושים זאת ● האזינו ל"קומיוניקאסט" - פודקאסט על קהילות

פאנל "העתיד של ערים חכמות ושל התחבורה" בכנס ג'רני / צילום: שאולי לנדנר, יח"צ

"בעתיד יהיה צורך להשתמש במחשוב קצה בערים חכמות

כך אמר ג'ונתן ווינר, מנכ"ל משותף בחברת Sidewalk Infrastructure Partners, בכנס ג'רני של EY ישראל ושל "גלובס" ● מנכ"ל HERE Mobility ליעד יצחק : "הצמיחה של אובר וחברות שיתוף הנסיעות לא מעבירה משתמשי רכב פרטי לתחבורה שיתופית, אלא דווקא את משתמשי התחבורה הציבורית"

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי וועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאואל: "לא צופים מיתון"

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

רוטציות, פיצולים, איחודים או ויתור על 61 ממליצים: ארבעה תרחישים להרכבת קואליציה

לאחר סיום פרסום תוצאות האמת, נתניהו יצטרך להתמודד עם העובדה שהציבור הישראלי מאס בו כראש ממשלה ● הוא עוד לא ויתר על ממשלה בראשותו וינסה לרתום אליה את כל מי שרק יסכים, אבל זה לא קל כשההכרעה נמצאת לבסוף בידיו של יריבו המושבע - הנשיא ראובן ריבלין