גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוסק-עמינח: "אנחנו בונים את ה-Waze הבא"

מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, דיברה השבוע באירוע "כלכלה על הבר" ■ "אנו מתכוונים להפוך את ההתנהלות הבנקאית מול הלקוחות, ממורכבת ורוויית ביורוקרטיה - לידידותית, קלה וחיובית"

רקפת רוסק עמינח / צילום: יח"צ לאומי
רקפת רוסק עמינח / צילום: יח"צ לאומי

"היום, אנו מעניקים שירות בנקאי ל-3 דורות של לקוחות: הלקוחות המסורתיים יותר - אלו שצורכים את כל השירותים הבנקאיים בסניף הבנק שלהם; הלקוחות הנקראים 'מהגרים דיגיטליים' (Digital Immigrants) - שמשלבים בין בנקאות מסורתית בסניף לבין פעילות בערוצים הדיגיטליים, והילדים שלנו, בגילאי העשרה, אלה הקרויים Native Digital, שבכלל לא מעוניינים לראות את הסניף מבפנים והטלפון שלהם ממש לא נועד לשיחה עם בנקאי, אלא לצורך התעדכנות וביצוע פעולות מכל מקום ובכל זמן".

"זכיתי לנהל את בנק לאומי בתקופה בה עולם הבנקאות משתנה ללא הפסקה, בדומה למה שקרה בעולם המוניות, הסרטים, המלונות, והרשימה עוד ארוכה... אפשר לטמון את הראש בחול, להישאר מסורתיים ולהביט מרחוק על השינויים, ואפשר לראות בשינויים הזדמנות ואף להוביל אותם. אנחנו החלטנו להיות מאלה שמובילים את השינוי, מתוך הבנה שבנקים שלא ישתנו - פשוט לא יהיו", כך אמרה השבוע מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, במסגרת ערב כלכלה על הבר של "גלובס" בשיתוף בנק לאומי ובהשתתפות פורום "סנהדרין".

"לכן", הוסיפה רוסק-עמינח, "הניהול של לאומי במשמרת שלי, מאופיין בפעילות שנועדה להתאים את הבנק, שנוסד לפני למעלה מ-100 שנים, לכזה שיתאים לעידן החדש".

במהלך הערב דיברה רוסק-עמינח על עתיד הבנק, כפי שהיא רואה אותו, ואמרה כי "החזון של לאומי הוא להנהיג בנקאות יוזמת וחדשנית עבור הלקוחות. בלאומי רואים זהות חד-ערכית בין הערך שנוצר ללקוח לבין הערך לבנק. מה שהכי טוב ללקוח - יהיה בהכרח הכי נכון גם לנו ".

"בנק בטלפון"

רוסק-עמינח סיפקה מעט רמזים על כיווני הפעולה בהקשר של פעילות הבנקאות הדיגיטלית. "הבנקאות הדיגיטלית שאנחנו מקימים תשנה את פני הבנקאות בישראל, כשהמטרה היא - בסופו של דבר - להפוך את הפעילות גם לגלובלית. אנחנו מקימים פעילות בנקאות דיגיטלית שתהיה כולה במובייל, תדבר בשפה אחרת, ותספק חוויה שונה לחלוטין מזו שאנחנו מכירים כיום - חוויה שהיא יותר פרסונאלית, אינטואיטיבית, פשוטה, שקופה וזולה".

"מי שמכיר אותי יודע שאני וניווטים לא ממש הולכים ביחד. מבחינתי, את ה- Waze המציאו בעצם בשבילי. Waze הוא המודל שלנו: את המהפכה שהאפליקציה הזו עשתה בתחום הניווט אנחנו רוצים לייצר בעולם הבנקאות. הבנק הדיגיטלי שלנו יהיה 'ווייזי' בהרבה מובנים, עם פוטנציאל לשנות את הדרך שבה אנשים צורכים בנקאות. בשורה התחתונה, אנחנו שואפים להפוך את החוויה של הלקוחות, מחוויה מורכב ורווית בירוקרטיה, לחוויה קלה וחיובית".

כשנשאלה לגבי גובה העמלות והריביות שהבנקים גובים, אמרה רוסק-עמינח כי "מודל הפעילות של הבנקאות המסורתית, כפי שהיא קיימת בארץ וגם בעולם, נשען על מערכות מיכון ותיקות, וריבוי סניפים פיזיים. אנחנו פועלים רבות על מנת לייצר בנקאות נגישה, זמינה וזולה יותר עבור לקוחותינו - על גבי הפלטפורמות הקיימות, אבל זהו שיפור שהוא "על העקומה". במקביל, אנחנו מפתחים בנקאות חדשה המותאמת למאה ה-21, באמצעות הקמת בנקאות דיגיטלית שתהיה מבוססת על פלטפורמת הוצאות רזה ויעילה יותר, ותורכב על תשתיות ומערכות חדשות לחלוטין, ללא סניפים פיזיים".

כשנשאלה האם היא לא חוששת מ'קניבליזציה' שתייצר הבנקאות הדיגיטלית על לקוחות לאומי, השיבה רוסק-עמינח כי "גם היום, כשאנחנו פועלים נמרצות לעודד לקוחות לעבור לערוצים הדיגיטליים, אנחנו בפועל פוגעים בהכנסות שלנו. כי השירות הדיגיטלי זול משמעותית מאשר השירות בסניף. חברה שלא תפעל כל העת להמציא את עצמה מחדש, לא תהיה לה זכות קיום בעתיד.

רוסק-עמינח התייחסה גם לפילוח הרווחיות של הבנקים לפי ענפי הפעילות שלהם ואמרה כי "בניגוד לנהוג לחשוב, הרווחיות העיקרית של המערכת הבנקאית בשנים האחרונות נובעת בעיקר מהלקוחות העסקיים והמסחריים הגדולים ולא מהלקוחות הקמעונאיים, וזאת כתוצאה מההבדל בעלויות של מודל השירות השונה בין פלחי הלקוחות".

לגבי המלצות ועדת שטרום אמרה: "כידוע, אין עוד משהו גמור וברור, ולכן אני לא יכולה להתייחס לכך בהרחבה בשלב זה. באופן כללי, אין חולק על כך שהבנקים נדרשים לעבור שינויים. יחד עם זאת, כמו שאנו יודעים, 'אלוהים נמצא בפרטים הקטנים' וצריך לוודא שהרפורמות ייטיבו עם הציבור הישראלי ושלא יתברר בעוד מספר שנים שבמקום לייעל ולפשט את המערכת הפיננסית הישראלית- רק סיבכנו וייקרנו אותה עבור הלקוח".

"אנחנו שוק קטן"

במהלך הערב דיברה רוסק-עמינח על יוקר המחיה בישראל וציינה כי לתפיסתה הוא אכן גבוה, וכי אין ספק שנדרשת תוכנית מערכתית לטיפול בנושא. "חלק ניכר מהפעילות צריכה להתרכז בהורדת מחירי הנדל"ן, אשר מהווה את ההוצאה המשמעותית ביותר של משקי הבית בישראל", היא ציינה. "אבל, עובדה זו לא מקטינה את האחריות של גורמים אחרים במשק, כולל זה של הבנקים".

באותה הזדמנות התייחסה גם לתפיסה השלילית של מרבית האזרחים על הבנקים. לדבריה, "זה ממש לא סוד שלא כל כך אוהבים את הבנקים בארץ. גם בעולם, דרך אגב, הבנקים לא ממש אהובים. אבל בישראל, כמו בכל התחומים, הכל הרבה יותר אינטנסיבי. יחד עם זאת, אני חושבת שלמרות שרבים לא אוהבים את הבנקים, הם כן מעריכים מאוד את הבנקאי שמטפל בהם. אנו נמצאים בתקופה ששינויים במערכת הפיננסית הפכו להכרח. יש לנו אתגר לייצר את השינויים הללו ולשפר את חווית הלקוחות".

"בד בבד, אני מודעת לכך שישנם הרבה לקוחות שמעדיפים את הבנקאות ה'מסורתית' - להגיע לסניף או לשוחח עם בנקאי בטלפון - והם ימשיכו לקבל את השירותים האלו אצלנו. גם הבנקאות לעסקים תמשיך להיות ברובה בנקאות אישית, פרסונאלית ומותאמת לכל עסק. אני יכולה לומר בגאווה, שללאומי יש את העובדים האיכותיים והמקצועיים ביותר, והוא ימשיך ללוות את הלקוחות כפי שעשה עד כה".

"ביחס לתחרות במשק הישראלי בתחום האשראי, ציינה רוסק-עמינח כי "בניגוד למה שמקובל לחשוב, התחרות היא לא רק בין שני הבנקים הגדולים. גם הבנקים הבינוניים הם שחקן משמעותי בתחום האשראי, כמו גם חברות הביטוח והגופים המוסדיים, שחלקם בשוק האשראי העסקי גדול מזה של הבנקים. לצד זאת אני חייבת לציין כי לתפיסתי, התחרות העיקרית של הבנקים תהיה הטכנולוגיה והפינטק. הטכנולוגיה היא זו שמשנה את כללי המשחק ומעצבת את העתיד של העולם הפיננסי".

רוסק-עמינח גם דיברה על דרכה לצמרת הבנק וביטלה את ההנחה כי היותה אישה הקשתה עליה להגיע לעמוד בראשות הבנק. לדבריה, "מהחוויה האישית שלי, מעולם לא הרגשתי שהעובדה הזו שינתה משהו בדרך שבה הלכתי. זה לא אומר שהדרך הייתה קלה. נהפוך הוא. הג'ונגל העסקי הוא קשה, עם המון אתגרים בדרך. יחד עם זאת אף פעם לא חשבתי שמשהו בדרך שלי היה יותר קשה יותר, מסובך יותר או איטי יותר בגלל היותי אישה".

עוד כתבות

מבחר מאכלי דגים משאראק /  צילום: שני בריל

מהים ישר לצלחת: עלייתם של הדגים המקומיים

החורף הוא שעתם היפה של הדגים, ובמסעדות ישראל, בהתאם לטרנד העולמי, מעדיפים אותם מקומיים, עונתיים ופחות מוכרים

יורם דמבינסקי / צילום: איל יצהר, גלובס

סוף לסיפור: משרד הפרסום JWT ייסגר באפריל

ההחלטה לסגור את המשרד התקבלה ע"י בעלי קבוצת WPP בחו"ל, שגמרו בדעתם לסגור את הנציגות בארץ ● סגירת הפעילות של JWT כוללת גם את סגירת הפעילות של y&r ישראל

Audi A7 / צילום: יח"צ

מתח גבוה: הקופה החדשה של אאודי מצטרפת לטרנד הירוק

מכונית הקופה המרהיבה של המותג אאודי מצטרפת לטרנד הירוק עם גרסת פלאג-אין, שמתהדרת בנתוני פליטה וצריכה מזעריים • אבל מאחורי עור הכבש הירקרק מסתתר זאב רעב

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

ביטולי טיסות לסין וחוסר ודאות: ענף התיירות בצל נגיף הקורונה

נגיף הקורונה הקטלני משליך קשות על ענף התיירות והתעופה: מבול של פניות לביטול טיסות של ישראלים שמתוכננים לצאת לסין וביטול ביקורים בישראל של אלפי תיירים סינים שתוכננו להגיע בשבועות הקרובים ● וגם: רוצים לבטל טיסה לסין? זו המדיניות של חברות התעופה

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

נגיף הקורונה: כאלפיים איש נדבקו עד כה בנגיף, 15 ערים בסין בהסגר

שני ישראלים ששבו מסין הוכנסו לבידוד עקב החשש כי נדבקו, אולם הבדיקות העלו כי השניים נקיים. תיירת סינית עדיין מאושפזת בבית החולים בית ג'אלה ברשות הפלסטינית ● ובהונג קונג מבטלים חגיגות ומזהירים: המדינה מתמודדת עם מצב חמור והממשלה נוקטת בצעדים דחופים במאבק נגד המשך ההתפרצות

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

משרד הבריאות מזהיר: יש להימנע מנסיעות לא הכרחיות לסין

בנוסף, המשרד קורא לישראלים השוהים בסין להימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית במדינה ולכסות את הפה ואת האף במסכה כירורגית או בבד זמין אחר עד לבדיקת רופא ● מי שסובל ממחלה נשימתית ושהה בסין, נקרא לדווח מיידית בכניסה למרפאה או לחדר המיון

מתוך הסרט / באדיבות  HBO

שומרים על הסטנדרט: שי גולדן בצפיית בינג' ב"שומרים" של HBO

"השומרים" היא סדרה אוונגרדית תובענית וכמעט מתנשאת, אך כדאי להתנסות בה בזכות שפתה הייחודית

מטוס של חברת התעופה הגרמנית קונדור  / צילום: קונדור

קבוצת תעופה חדשה: חברת-האם של לוט איירליינס רכשה את חברת התעופה הגרמנית קונדור

החזון של PGL הוא להפוך את קונדור לשחקנית משמעותית בסגמנט חבילות הנופש, בדגש על שווקי ליבה בגרמניה ובפולין ● נשיא מועצת המנהלים של PGL: "אנו רוצים לפתח את המותג האייקוני של קונדור בגרמניה ולהכיר אותו גם לשווקים אחרים באירופה"

בוב סוואן, מנכ"ל אינטל העולמית/ צילום: רויטרס

ניגודי אינטרסים בהון סיכון ולמה מניית אינטל זינקה: השבוע שהיה בהייטק

האם דירקטוריון היי-בוב חוטא לתפקידו, מה הבעיה בריכוזיות בהון סיכון ואיך Gett מציגה תמונה יותר ורודה מהמציאות ● וגם: החוקר שבדק מתי אימוג'יז מגיעים לבית משפט והמשקיע שחושב ששיווק יותר חשוב מהמוצר ● מה קרה השבוע בהייטק

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

קרן ג'נריישן רוכשת מידי עזריאלי את חברת ההתפלה GES בכ-110 מיליון שקל

GES עוסקת בטיפול, טיהור והתפלת מים ושפכים ● במסגרת העסקה נקבע כי ככל שהיא תושלם עד 31 במאי, כל רווחי GES החל מ-31 במרץ יישארו בחברה ● השלמת העסקה צפויה עד ליום 24 לאפריל 2020

מחאה של תנועת נשים MeToo   / צילום: רויטרס

בלבול, חוסר אחידות והיעדר תקדימים: גם במערב מתקשים להתמודד עם ההשתקה בחברות

סקרים שנערכו לאחרונה מראים שיעורים גבוהים של הטרדות מיניות בעבודה ברבות ממדינות האיחוד האירופי ● חלק מהעובדים חותמים על הסכמי סודיות שעשויים למנוע מהם לחשוף מקרי הטרדות מיניות

מאיה יעקבס / צילום: אריק סולטן

מנכ"לית צלול נגד שטייניץ: "לחבר'ה האלה אין שום סנטימנטים ושום יחס לסביבה או לטובת הציבור"

עם שישה עובדים בלבד, מול חומה בצורה של טייקוני גז, הצליחה לוחמת הסביבה מאיה יעקבס להוביל כמה מהניצחונות נגד המזהמים הגדולים בישראל ● בראיון ל'ליידי גלובס' היא יוצאת נגד שטייניץ, מפרגנת לסמוטריץ' ומצהירה: "התעשייה היא עולם שוביניסטי, אבל הם לא יכולים עליי"

צילום הספר

השואה כבסט-סלר: שלושה תרגומים חדשים לעברית

לרגל יום השואה הבינלאומי, שלושה תרגומים חדשים לעברית של רבי-מכר המספרים עליה מזווית לא יהודית

נתן חץ, עמיר בירם ואמיר ברנע / צילומים: איל יצהר,  אייל פרידמן ואוריה תדמור

בכירי ענף הנדל"ן דורשים שיערוך שווי הנכסים: "אני רוצה להגיד לכל השמאים, זה השוק. אל תספרו לנו מעשיות"

לדעת בכירים בשוק, שיעורי ההיוון בהם השתמשו עד כה השמאים להערכות שווי הנכסים בדוחות הכספיים, גבוהים מדי ולא מייצגים את סביבת הריבית ● בפורום "שווי הוגן" של המרכז הבינתחומי הרצליה אמר יו"ר אמות: "חברות מוכנות לרכוש נכסים בתשואות של 40% מעל השמאות הממוצעת"

איש ביטחון בכביש אגרה בסין בודק את חום גופה של נוסעת, כדי לשלול הידבקות בנגיף קורונה / צילום: Martin Pollard, רויטרס

התפשטות הווירוס המסתורי: מטופלים בישראל בודדו מחשש להידבקות

משרד הבריאות שב על אזהרתו להימנע מלהגיע לעיר ווהאן שבסין בעקבות התפרצות וירוס הקורונה. במשרד עדכנו כי כמה מטופלים שהגיעו מסין נבדקים בבתי החולים שיבא והדסה עין כרם, ואף הוכנסו לבידוד, עד להגעת תוצאות בדיקות המעבדה ● מקרה ראשון של הידבקות תועד גם באוסטרליה ● מניין המתים עומד כעת על 41

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

גדי אייזנקוט / צילום: יוסי כהן

התפקיד הנוסף של הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט בשוק ההון

לאחר שמונה בחודש נובמבר האחרון לחבר דירקטוריון חברת צור שמיר החזקות, אייזנקוט מעמיק את קשריו עם שוק ההון המקומי

רקדני בלט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מה קורה לנו בגוף כשאנחנו רוקדים ומה אפשר ללמוד מביונסה ומטימברלייק

מדוע רקדנים מקצועיים פגיעים יותר מספורטאים אחרים ואיך אפשר למנוע פציעות באמצעות אווטארים ● מה הופך ריקוד למושך ● ומדוע המחשב התבלבל כשהראו לו תנועות של מוזיקת מטאל ● חוקרים מתחומי רפואת הספורט, המוח ומוזיקה הולכים ומבססים את מדעי הריקוד

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

הליכוד: לא נשתתף בדיוני המליאה להקמת ועדת הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הודיע על כך בטוויטר וכתב: "לא ניקח בזה חלק ולא נשתף פעולה בקמפיין הבחירות שלהם 'רק לא ביבי'"

 גולי רצה בימת אראל שהתייבשה באוזבקיסטן /  צילום: Kelvin-Trautman

האישה שרצה 100 מרתונים למען האקלים

מינה גולי רצה 7 מדבריות ב-7 יבשות במשך 7 שבועות, והמשיכה ב-100 מרתונים ב-100 ימים, כדי לעורר מודעות למצב המים בעולם המתייבש והולך ● ראיון