גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כתב אישום: הנפיקו תלושי שכר פיקטיביים לכל דורש

כתב האישום נגד מרדכי מויאל, בעלי חברת הדפוס "בי. מוס", ורומן נרמניה, מנהל הייצור, הוגש בתום חקירה משותפת של מס הכנסה, משטרת ישראל וביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אריאל ירוזולימסקי
המוסד לביטוח לאומי / צילום: אריאל ירוזולימסקי

בין השנים 2006 ל-2011 נפוצה שמועה "מפה לאוזן" לפיה בחברת "בי.מוס", העוסקת בייצור, שיווק ויצוא מוצרי דפוס ופרסום, ניתן להשיג תלושי שכר פיקטיביים לכל דורש. השמועה פרשה לה כנפיים, ואנשים שונים פנו אל מנהל העבודה בחברה בבקשה כי יונפקו להם תלושי שכר פיקטיביים שהיו דרושים להם למגוון צרכים - תרמיות "קטנות" כנגד גופים שונים וכנגד המדינה - ובהם קבלת הנחות בגני ילדים, קבלת משכנתאות מהבנק, השלמת הכנסה, דמי אבטלה, הבטחת הכנסה, דמי לידה, דמי מזונות, אישור עבודה לצבא, סיוע בשכר דירה, קצבת ילדים, השגת רצף ביטוחי וכיוצא באלה. 

הפונים עסקו במקצועות בהם לא יכלו לקבל תלושי שכר, היות והפיקו הכנסות מעיסוקים לא חוקיים או לא מוצהרים, בהם מתן שירותי ליווי, שירותי מסג' ושירותי שמירה, עליהם לא הצהירו בפני רשויות המס. כך, כמי שלא משלמים מס בגין הכנסותיהם ולא מדווחים עליהן, לא היה באפשרותם לבקש ולקבל קצבאות מהביטוח הלאומי, הלוואות מהבנקים ועוד.

בשיטה זו - הנפקת תלושי שכר פיקטיביים - הונו לכאורה בעליה של חברת הדפוס "בי.מוס" ומנהל הייצור בה את רשות המסים ואת המוסד לביטוח לאומי בהיקף של מיליוני שקלים.

שיטת התרמית המיוחסת לבעלי החברה ומנהלה מפורטת בשני כתבי אישום שהוגשו הבוקר (ב') לבתי משפט השלום בתל-אביב ובראשון-לציון נגד מרדכי מויאל (54) מכפר שמריהו, הבעלים של חברת "בי. מוס", ונגד רומן נרמניה (54) מלוד, ששימש כמנהל הייצור בחברה ואחראי על העובדים וגיוסם. 

כתב האישום הוגש בתום חקירה משותפת של חוקרי מס הכנסה מרכז, היחידה הארצית של משטרת ישראל וביטוח לאומי, וממנו עולה כי מרדכי מויאל, ששימש בין השנים 2011-2006 כבעלים ומנהל של החברה, העסיק ב"בי.מוס" בעיקר עולים חדשים ופנסיונרים לצורך עבודות גזירה, הדבקה וקיפול של דברי דפוס, כאשר רובם ביצעו את עבודתם מהבית.

על גיוסם של העובדים וניהולם היה אמון, כאמור, רומן נרמניה, אשר על-פי כתב האישום היה עושה דברו של מויאל בפעולות ההונאה לכאורה, זאת בתמורה לקבלת כסף מזומן ממויאל ותוספת שכר בתלוש.

מכתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד יפעת דור מפרקליטות מיסוי וכלכלה תל-אביב, עולה כי באמצעות החברה הנפיקו מויאל ונרמניה מסמכים כוזבים בנוגע להעסקת עובדים, ובין היתר העסיקו עובדים תמורת תשלום שכר העבודה במזומן ללא הוצאת תלושי שכר, והנפיקו על שמה של החברה תלושי שכר פיקטיביים הגבוהים או הנמוכים מהשכר ששולם בפועל.

עוד על-פי האישום, השניים רשמו בספרי החברה תלושי שכר כוזבים של עובדים פיקטיביים, עבור אנשים שבפועל לא עבדו כלל בחברה, בהיקף של יותר מ-3.8 מיליון שקל. זאת, כנטען, לצורך הקטנות ההכנסות החייבות במס של החברה. 

על-פי האישום, כאמור, שמם של מויאל ונרמניה הלך לפניהם כמי שמוכנים להנפיק תלושי שכר פיקטיביים של החברה לכל דורש - ופונים שונים שהגיעו אליהם אכן קיבלו מהם את "השירות" האמור. המסמכים הפיקטיביים שסיפקו הנאשמים לפונים השונים ולעובדים הפיקטיביים שהמציאו כללו - בנוסף לתלושי שכר מזויפים - אישורי מעסיק, מכתבי פיטורים ומסמכי עבודה נוספים שנדרשו להם. מקבלי המסמכים הפיקטיביים ניצלו אותם, הגישו תביעות שונות לביטול הלאומי והוציאו במירמה מהביטוח הלאומי סך של כ-330,000 שקל.

מהאישום עולה כי מויאל חתם מדי חודש על המחאות של חברת בי.מוס לפקודה "עצמי" לתשלום משכורות לעובדי הייצור מהבית וכן עבור העובדים הפיקטיביים; ההמחאות נמסרו לנרמניה, אשר פדה אותן למזומן בחשבון חברת "בי.מוס" או בחשבונו האישי, ושילם במזומן לעובדי הייצור. את היתרה, שכללה את סכומי ההמחאות שהוצאו עבור העובדים הפיקטיביים, החזיר נרמניה למויאל, בניכוי הסכומים במזומן שהוא עצמו קיבל "בשחור" ממויאל.

עוד על-פי האישום, מויאל דרש מנמניה כי יערוך במחשבו האישי בביתו דוחות, ובהם חישובי שכר עבודה של עובדי הייצור מהבית בהתאם לכמויות מוצרי הדפוס אשר יוצרו על-ידם; ונרמניה מסר מדי חודש דוחות אלה למויאל. הדוחות נמחקו מדי שנה ממחשבו של נרמניה לבקשתו של מויאל. 

עוד נטען באישום כי בספרי הנהלת החשבונות של החברה נרשמו תלושי השכר הפיקטיביים כהוצאות שכר, ובכך הקטינה החברה את חבות המס שלה במירמה, בסכום של כ-4 מיליון שקל. 

עו"ד ציון סהראי, המצייג את מרדכי מויאל, מסר בתגובה: "ראשית, אנו מצרים על כך שהפרקליטות בחרה לפרסם את כתב האישום באמצעי התקשורת בטרם מסרה עותק ממנו למרשנו. הגשת כתב האישום כנגד מר מויאל איננה עולה בקנה אחד עם הראיות בתיק. אין לנו ספק כי לאחר שיתבררו העובדות בבית המשפט, יוכח כי מר מויאל נפל קורבן למעשי גניבה ומירמה שבוצעו בחברה שלא בידיעתו, וכי לא היה לו כל חלק במעשים המיוחסים לו בכתב האישום". 

עו"ד דרור מתתיהו, שותף במשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות', המייצג את נרמניה, מסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה רבה את העובדה שכ-4 שנים לאחר שהחלה החקירה כתב האישום הוגש לבית המשפט ופורסם, מבלי שמרשנו קיבל אותו קודם לעיונו. לגופו של עניין, מחומר החקירה עולה בבירור כי מרשנו פעל בהתאם להנחיות ולהוראות הממונה עליו, ללא כל כוונה פלילית. אנו סמוכים ובטוחים כי הדברים יתבררו ויתבהרו בבית המשפט".

עוד כתבות

רוני דניאל / צילום: איל יצהר, גלובס

התבטאות רוני דניאל על האונס בקפריסין גררה מאות תלונות לרשות השנייה

לא פחות מ-700 תלונות התקבלו ברשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לאחר התבטאותו של רוני דניאל בתוכנית "הקבינט" ברדיו 103 על חקירת אונס הצעירה הבריטית בקפריסין ● דניאל עצמו התנצל בהמשך והבהיר: "מעולם לא חשבתי להתייחס בקלות דעת לאירוע כל כך חמור"

תמ“א 38 ברחוב יהודה הנשיא בר"ג, / צילום: תמר מצפי

פסק דין "הערת אזהרה": נדחתה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין

בית המשפט העליון דחה בקשה נוספת לעיכוב ביצוע פסק דין המבטל הערות אזהרה והסכמים לרכישת דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 שנתקע ברמת גן לאחר שהיזם נקלע לפירוק. ההחלטה בתיק הפכה לעקרונית, כשבמשרד השיכון אף טוענם כי אם תתקבל סופית בעליון הם ישקלו להכניס תיקונים בחוק המכר

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

מה הקפיץ את מחירי הדירות באזור הצפון במעל 6% בחצי שנה?

בשלהי 2018 נרשמה ירידת מחירים במרבית אזורי הארץ אלא שמאז נכנסה ישראל לתקופת בחירות והמחירים בעלייה ● בין הסיבות: חוסר ודאות לגבי תוכניות הממשלה ו"הבנה" בציבור שתוכנית מחיר למשתכן בדרך לסיום ● וגם: מדוע באזור הצפון נרשמה עליית המחירים הגבוהה ביותר

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל  - "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו די לעומסים וכן למטופלים"

אריק פינטו/  צילום:  איל יצהר

פינטו עשוי לפרוש מבנק הפועלים עוד לפני סוף השנה

אריק פינטו הסתייג ממינוי קוטלר לתפקיד המנכ”ל וניסה לקדם מול הדירקטוריון מועמד שצמח בבנק ● הוא יפרוש מהבנק לאחר שקוטלר ייכנס לתפקידו וככל הנראה שלפני סוף השנה, שהיה המועד המקורי לפרישה • שינויים נוספים לקראת הגעת המנכ”ל החדש: המשנה למנכ”ל ארז יוסף, שבעצמו התמודד על תפקיד המנכ"ל, הודיע על פרישתו • קוטלר יצטרך לגייס לפחות שני מינויים בכירים להנהלה • פינטו ל"גלובס": "אשאר ככל שאדרש"

פרופ' ירון זליכה ויחיאל שמן, יו"ר ועד עובדי פלאפון / צילום: יח"צ

נערכים להמשך המו"מ: פרופ' ירון זליכה ייעץ לוועד עובדי פלאפון

יו"ר ועד העובדים בפלאפון: "ההסכם הקיבוצי שהושג בבזק בינלאומי לא מחייב אותנו"

שרון שפורר \ צילום: שלומי יוסף

אין שום סיבה להתלהב ממחיקת התביעה של לשכת עורכי הדין נגד שרון שפורר

הסירוב לשאת בהוצאות של שפורר על ההליך המשפטי הוא בבחינת "דיבור כפול", שמשמעותו היא ברורה - הלשכה עדיין טוענת כי הפרסומים הם שקריים ● לפחות נקודה אחת הרוויחה הלשכה עם החזרת הרישיון לפעיל החברתי ברק כהן, שהושעה לאחר העמדתו לדין בפרשת "באים לבנקאים" ● פרשנות

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

איך יכול להיות שהחגיגה בתעשיית ההייטק לא נגמרת?

השוויים בתעשיית ההייטק גבוהים, החברות מתקשות לגבש מודל עסקי בר קיימא, וההנפקות לא מוצלחות - אז למה המשקיעים המוסדיים מתכננים להגדיל עוד יותר את היקף ההשקעות שלהם בתעשיית ההייטק?

עגורן / צילום: שלומי יוסף

עגורנאי "עשה מנגל" בגובה עשרות מטרים באתר בנייה - והושעה

מינהל הבטיחות השעה עגורנאי למשך חודש בעקבות מקרה בו הוא הפעיל מנגל בתא העגורן במהלך יום עבודה ● את הסרטון הפיץ העגורנאי בעצמו ● ביקור פקחי מינהל הבטיחות באתר חשף ליקויי בטיחות אחרים באתר שהביאו לסגירתו עד לתיקון הליקויים

מרכז מכירות טלפוניות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיום חמישי חברות יצטרכו לתת מענה טלפוני אנושי תוך 6 דקות. מי לא נכלל בחוק?

ביום חמישי ייכנס לתוקפו תיקון לחוק מענה טלפוני לצרכנים: המענה האנושי יוגבל לטווח זמן של 6 דקות ויינתן גם בפניות במקרים של טיפול בתקלות, בירור חשבון וסיום התקשרות ● התיקון אומנם מכליל עוד חברות שעד כה לא נכללו בחוק מענה של עד 3 דקות, אך עדיין מחריג לא מעט גופים ובראשם המוסדות הציבוריים ומשרדי הממשלה

ארז יוסף / צלם סיון פרג

לאחר שלא קיבל את המנכ"לות: ארז יוסף פורש מבנק הפועלים

יוסף, המשנה למנכ"ל והממונה על חטיבת אסטרטגיה, משאבים ותפעול בבנק הפועלים, הודיע על פרישתו לאחר כ-30 שנה בבנק ● פרישתו תצריך את המנכ"ל המיועד דב קוטלר לגייס לפחות שני חברי הנהלה בכירים: במקום יוסף ובמקום רונן שטיין

אסתי שלי/ צילום: איל יצהר

האישה שתדאג שנקבל טיפול רפואי יותר טוב מזה שמקבלים הורינו

אסתי שלי, מנהלת הבריאות הדיגיטלית החדשה במשרד הבריאות, נחשפת לראשונה ● בשיחה עם "גלובס" היא מדברת על החשש מפני התקפות סייבר, ההשראה שקיבלה מברק אובמה ועל האתגרים: "אם לא נעשה את המהפכה הזו, השירות הרפואי שנקבל יהיה יותר גרוע ממה שההורים שלנו מקבלים היום" ● ישראל 2048

פרסום מטורגט / אילוסטרציה: Shutterstock

סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את Perelview הישראלית

ל"גלובס" נודע כי סוכנות הפרסום הדיגיטלית Jellyfish רוכשת את סוכנות הפרסום הישראלית Perelview ● לאחר השלמה של תהליך הטמעה תהפוך Perelview לשלוחה הישראלית הרשמית של הקבוצה

בניין הראל / צילום: איל יצהר

הראל נכנסת לעסקי הנפקת האג"ח להשקעה בפיקדונות: דירוג מקדמי Aaa לגיוס של עד 2 מיליארד שקל

במסגרת הגיוס מציעה הראל אג"ח בתשואה של 0.45% צמוד לריבית בנק ישראל, עם קרן שתיפרע בתשלום אחד ביולי 2024 ● אלה פיקדונות הייתה הראשונה שזיהתה את חלון ההזדמנויות לביצוע הנפקות המיועדות להשקעה בפיקדונות בנקאיים

טינדר/ צילום: שאטרסטוק

טינדר נגד גוגל: עוקפת את העמלה שגוגל גובה על תשלומים באפליקציות

אפליקציית ההיכרויות הפופולרית החלה לעקוף את הליך התשלום דרך חנות האפליקציות של גוגל כדי להימנע מתשלום עמלת 30% שגוגל גובה על כל עסקה ● ההליך החדש מעודד משתמשים שמעוניינים להשתמש בפיצ'רים שונים באפליקציה בתשלום להכניס את פרטי האשראי שלהם ישירות לאפליקציה

משקיעים / צילום:  Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

בחנו את עצמכם: כמה אתם טובים כמשקיעים?

למה להאמין - לתשואות הנמוכות באג"ח בארה"ב או לתשואות הגבוהות במניות שם? האם שווי ענקיות הטכנולוגיות מנופח ומה תמליצו בהרכבת תיק ההשקעות לשלושה לקוחות חדשים - איש הייטק, פורשת מצה"ל ובעלת נכסים שמחפשת את הטיימינג הנכון לצאת? ● שאלות ותשובות מבחינת מקצועית ב' של רשות ני"ע, המיועדת למבקשים לעסוק בניהול השקעות עבור אחרים ● כתבה ראשונה משתיים

 קים קרדשיאן  / צילום:: רויטרס, Mario Anzuoni

קים קרדשיאן עדיין רוצה נתח משוק המיליארדים של מחטבי הגוף: "יש פוטנציאל לשבש תעשייה שלמה"

קים קרדשיאן ווסט חלמה ליצור קו בגדים מחטבים שיקדם דימוי גוף חיובי ויתאים לכל גווני העור ● כשהשיקה את המותג החדש "קימונו", היא בוודאי לא ציפתה שהוא יעורר סערה ציבורית כה חריפה, האשטג שרץ ברשתות ופנייה מראש עיריית טוקיו להחליף את השם ● כעת היא מנסה להציל את הנתח שקיוותה לנגוס מתעשיית המיליארדים ועל הדרך להביס גם את ריהאנה

בניין הבורסה, הונג קונג / צילום: רויטרס

אסיה הצטרפה לירידות על רקע המתיחות במפרץ הפרסי; הנפט שוב עולה

וול סטריט ננעל ביום שישי בירידות שערים ● ההאנג סנג מוביל את הירידות במדדים הבולטים במזרח אסיה

ד"ר שמעון אקהויז / צילום: איל יצהר

חברת המכשור לטיפול בתסחיפים פילטרלקס מדיקל גייסה 3 מיליון דולר

פילטרלקס מדיקל (Filterlex Medical), המפתחת מכשיר המגן מפני תסחיפים במהלך ניתוחי צנתור, היא בבעלות ד"ר שמעון אקהויז ● בראש החברה עומדת הממציאה, המייסדת והמנכ"לית סיגל אלי, מומחית בתחום ההדמיה ההתערבותית הקרדיולוגית

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

לאחר הירידות החדות במניה: קבוצת דלק תנסה לצרף שותף להשקעה באיתקה לקראת הנפקתה בלונדון

איתקה השלימה ביום חמישי גיוס של 500 מיליון דולר באג"ח למימון רכישת הענק של נכסי נפט וגז בים הצפוני, לאחר שקודם סגרה מימון בנקאי של 1.65 מיליארד דולר לעסקה ● קבוצת דלק עצמה תזרים לאיתקה 300-400 מיליון דולר ותצרף שותף שיזרים הון נוסף, בטרם תונפק איתקה בלונדון