גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי ביקרו והתמנגלו בוועידת MAD של "גלובס" לשנת 2016?

השנה עמדה הוועידה בסימן השינויים הצפויים להשפיע על השוק, הטכנולוגיה שמטלטלת את כללי המשחק וכמובן - התמודדותם של דור ה-Y ודור ה-Z עם אתגרים אלה

עופר מילר ואילן ישועה / צילומים: אוריה תדמור ותמר מצפי
עופר מילר ואילן ישועה / צילומים: אוריה תדמור ותמר מצפי

ועידת MAD 2016 התקיימה אתמול (ד') בתל-אביב, וביקרו בה השנה כ-2,500 מבקרים, בהם בכירי ובכירות ענף הפרסום, השיווק והדיגיטל בארץ ובחו"ל.

השנה עמדה הוועידה בסימן השינויים והמגמות הצפויים להשפיע על השוק, הטכנולוגיה שמטלטלת את כללי המשחק וכמובן - התמודדותם של דור ה-Y ודור ה-Z עם אתגרים אלה.

נראה כי גם השנה הצליחו המבקרים לצאת לפחות עם מושג וכמה רעיונות - כיצד יכולות החברות לתכנן את העתיד, מהי משמעותו של המותג בעידן החדש, ומה האסטרטגיות המומלצות להמשך הדרך.

אנחנו נהנינו מאוד, מקווים שגם אתם. 

רשת חברתית ועידה

רשת חברתית ועידה

מעוררי השיח 2016

מי היו הפרסומות המדוברות ביותר השנה?

רביב טל, מנכ"ל Vigo, הציג במושב "הבריף החדש", שדן באתגרים הבאים של עולם הפרסום, את מדד הפרסומות המדוברות שנעשה בשיתוף "גלובס", וקבע מהם הקמפיינים שעוררו את השיח ב-2016. הדירוג לא התחשב בשאלה אם הם נעשו בטלוויזיה או בדיגיטל, והאם השיח סביבם היה ביקורתי או חיובי.

"בדקנו כמה משתמשים נחשפו לקמפיין", אמר טל, "אם בכך שראו את הסרטון, או ראו משהו שחבריהם שיתפו, או נחשפו לדיון שקשור לקמפיין".

התוצאות: במקום החמישי נמצא קמפיין פרסומות הפנים החדשות של סופר-פארם של באומן-בר-ריבנאי עם 1.7 מיליון חשיפות.

במקום הרביעי - קמפיין שוגר דדי של אגרדיר, משרד מיי סושייאל, עם 1.8 מיליון חשיפות. "רוב השיחה על הקמפיין הייתה ביקורתית סביב החפצת נשים ברשת", אמר טל, "אבל אנחנו בדקנו את רמת המדוברות".

במקום השלישי ממוקם קמפיין פרטנר - "יש לי פרטנר לחיים מחוברים" - של גליקמן-שמיר-סמסונוב ושל באומן-בר-ריבנאי עם 2 מיליון חשיפות.

במקום השני - אדיר מילר העונה לשיחות של קופת-חולים מכבי, משרד יהושע TBWA, עם 2.2.מיליון חשיפות. אגב, אחד הסרטונים, בהם מנסה מילר לדבר ברוסית, עורר לא מעט ביקורת.

במקום הראשון נבחר סרטון "דניס, דניס" של ברנפלקס תלמה, עליו אמון משרד הפרסום באומן-בר-ריבנאי, עם 2.4 מיליון חשיפות.

רביב טל / צילום: תמר מצפי

איפה המפתח של הקמפיין?

פרסומאים צריכים להיחלץ מהמקום בו הם תקועים

אם לא ידעתם עד עכשיו, כדאי שתדעו שאחד הטרנדים החמים באחרונה בישראל הוא חדרי המילוט (אסקייפ רום).

הרעיון: קבוצה מצומצמת של אנשים נסגרת מבחירה בחדר, כשהמטרה היא למצוא פתרון לאתגר או חידה, שרק הוא יעניק להם את המפתח החוצה.

על-מנת להמחיש לבכירי הענף את משמעות המציאות המשתנה והמלחיצה ואת הדרך בה ניתן להתמודד עם האתגרים החדשים, משרד הפרסום LEAD בשיתוף "גלובס" מינפו את טרנד חדרי המילוט והשיקו לראשונה בעולם את ה"אסקייפ רום השיווקי".

חדר המילוט שהוקם בועידה אירח כמה וכמה מבכירי ובכירות ענף השיווק בישראל ואיתגר אותם במשימות יוצאות דופן לאורך יום הוועידה כולו.

זווית נוספת לאתגרים אלה ניתן היה להכיר בפאנל "הבריף החדש", בו מתח רמי יהודיחה, מייסד ומנכ"ל LEAD, ביקורת ואמר "כולנו בענף מרגישים בפאניקה מפני הטכנולוגיות החדשות. כשאנשים בפאניקה, הם ממציאים תירוצים כמו 'כל יום יש טכנולוגיה חדשה', ו'יש דור Y יש דור Z'. אלה תירוצים. תמיד חיינו בעולם משתנה. אבל אני מרגיש בשונה משנים עברו, יש לנו את הגביע הקדוש.

"אנחנו לפני הרנסנס של משרדי הפרסום, יש לנו מושג שנקרא ביג דאטה, שהוא החלום הרטוב של כל פרסומאי. למרות זאת נתקענו, ואנחנו עושים 'דברים מאוד חשובים', צוברים נכסים דיגיטליים, אבל זה לא ביג דאטה, אלא בזבוז גדול של דאטה שמשאיר הרבה יותר תשובות משאלות. הדרך היחידה לפתור את זה היא לחזור למושג הביג אידיאה. רק כך אפשר לייצר ערך מהפלטפורמות הטכנולוגיות, מניתוח ההתנהגות הצרכנית".

רמי יהודיחה / צילום: תמר מצפי

יש נביא בעיר

המומחה שאי-אפשר היה לפספס

מי שעוד משך תשומת-לב רבה בקרב מבקרי הוועידה היה דיוויד שינג, המוכר בכינוי "הנביא הדיגיטלי" של אמריקה אונליין (AOL), ובפי מכריו קרוי פשוט - שינגי.

שינג, אדם מרתק ולבבי בפני עצמו, הנושא ניסיון של יותר מ-15 שנה בליווי הקמתם של סטארט-אפים בתחום המולטימדיה בארה"ב ואוסטרליה, העניק הרצאת אורח שסקרה את המגמות האחרונות בעתיד הדיגיטלי, וגם דאג להיטמע (או לפחות לנסות להיטמע) בהמון המתמנגל בהפסקות.

זו לא הפעם הראשונה ששינג מבקר בארץ. הוא כבר בילה כמה וכמה פעמים בתל-אביב, ומעיד כי הוא אוהב ומוקיר את העיר.

ערב הוועידה הוא ורעייתו ליה התארחו באירוע של נוטילוס, זרוע ההשקעות של AOL בארץ, אחר-כך הם והמאחרים המשיכו לפאב השישקו בעיר. בהמשך ייסעו השניים לחופשה רומנטית במלון בראשית במצפה רמון, זאת מאחר שהשבוע הם ציינו 12 שנות נישואים.

דיוויד שינג / צילום: תמר מצפי

סלבס, סקס וקשר בין-דורי

מי הם זוכי תחרות הפורמטים לשנת 2016?

כמדי שנה, גם הפעם כללה הוועידה תחרות פיצ'ים לפורמטים טלוויזיונים בשם Formagination, של ארמוזה פורמטס.

זוכה התחרות השנה היה השחקן והקומיקאי מיקי גבע, שיקבל מענק בסך 30 אלף דולר להפקת הפיילוט, אותו תפיץ ארמוזה בעולם. גבע הציע פורמט שעשועון בשם Fake Or Real המשלב בין סלבס לבין חיקויים.

במקום השני זכה הפורמט של ד"ר שלי ורוד, סקסולוגית ויוצאת "האח הגדול", שהציגה ניסוי חברתי לזוגות המנסים לשפר את חיי המין. בפרס בחירת הקהל זכה הפורמט של תומר און, שהציג דוקו-ריאליטי במהלכו לומדים המשתתפים להכיר את הוריהם טוב יותר.

עוד בתחרות, אבי ארמוזה, מנכ"ל ארמוזה פורמטס, נשא דברים במסגרתם קרא לשר התקשורת שלא להיכנע למסע ההפחדות של גופי השידור ולשמור על היצירה המקומית בתוך ישראל.

ארמוזה ביקר בחריפות את מצב העניינים הקיים בשוק הטלוויזיה בכל הנוגע לזכויותיהם של המפיקים והיוצרים, שנרמסות ברגל גסה. הוא קרא לא להיכנע לשלטון האימים של גופי השידור ולמסע ההפחדות, לאמץ את מסקנות ועדות איל ופילבר ולהתחיל תהליך חקיקה המבוסס עליהן.

"זה לא מפתיע ששמענו לאחרונה שבכירי היוצרים בתעשיית הטלוויזיה הישראלית עברו לעבוד בחו"ל. הם, יותר מכל אחד אחר, הבינו וידעו שהסיכוי והיכולת שלהם לשרוד כיוצרים ומפיקים עצמאיים בארץ הוא קלוש", אמר ארמוזה.

ארמוזה וגבע / צילום: אוריה תדמור

תשכחו מה שחשבתם על דור ה-Y

לדברי מגיש התוכנית "צינור לילה", ההשמצות על דור ה-Y שגויות

את פאנל "דור ה-Y מכתיבים את הטכנולוגיה והעתיד", פתח גיא לרר, מגיש התוכנית "צינור לילה" בערוץ 10. התוכנית, למי שאינו מכיר, עוסקת בעיקר בכל מה שפופולרי ברשתות החברתיות, ולפיכך מכוונת בעיקר לצעירים שבצופים. הודות לפופולריות של התוכנית ושל עמוד הפייסבוק שלה (המונה כמעט מיליון לייקים), היא הפכה באחרונה למקום המציף עוולות חברתיות שזוכות לתהודה משמעותית.

לדברי לרר, "היום יש השמצות נגד דור ה-Y. אומרים שהם עצלנים, שקועים בטלפון ולא מרימים את הראש מהסלולרי. זה נכון, אבל בעזרת הלבד הזה מול הטלפון גילינו את הביחד. מי עושה לייק לעמוד הפייסבוק של הצינור? 75% מהם שייכים לדור ה-Y.

"בדקנו מה הפוסטים הכי ויראליים בעמוד שלנו. כל הרשימה כללה פוסטים חברתיים שמביעים מעורבות ואכפתיות. בדיוק הפוך ממה שאומרים על הדור הזה. פוסט שצולם בוועדת הכנסת ובוועדה לביקורת המדינה - המונולוג של החייל עדו גל רזון שעשה 4 מיליון צפיות. החתולים וכל הקלישאות ממש לא ברשימה.

"אני בעצם רוצה לשתף דברים שייראו שאני ערכי ואכפתי. למשל, לא משתפים תכנים של 'האח הגדול'. יכול להיות שאנחנו לא דור כזה גרוע. דווקא הטכנולוגיה והיכולת להתמקד במה שאנחנו באמת רוצים, ולא במה שמשווקים ומפרסמים רוצים שנאמין שאנחנו רוצים, עזרה לנו לגלות שאנחנו לא כאלה גרועים".

גיא לרר / צילום: תמר מצפי

לא לפחד מפרד

מיהו הרובוט שרדף אחרי משתתפי הוועידה?

את פרד פגשתם בוועידה? בין כל אנשי ונשות השיווק והדיגיטל, התמנגלה גם דמות חשודה שרדפה אחרי העוברים והשבים.

היה זה הרובוט "פרד" (Fred) של אינטל. לא הייתה כל סיבה לחשוד בו. מדובר בייצור מתכתי, שמנמן ונחמד, שיודע לנתח את סביבתו, להימנע ממכשולים וכמובן - לרדוף אחרי אנשים.

נטוורקינג או לא נטוורקינג? מכיוון שמדובר ברובוט ידידותי לכל דבר, הוא לא התנגש באף אחד, אך בהחלט גנב את ההצגה וזכה לתשומת-לב.

רובוט פרד

מיליארד סינים לא טועים

מדוע הישראלים סברו שיינג ואנג היא לא סינית?

יינג ואנג, מנהלת פיתוח עסקי בחטיבת סין של PwC Israel, הובילה בוועידה סדנה שעסקה באתגרים העומדים בפני חברות ישראליות הפונות לשוק המדיה, הטלקום והבידור בסין והדרכים בהן ניתן לגשר על הפערים התרבותיים בין המדינות.

וונג נידבה מניסיונה והציגה את הטעויות העסקיות והתרבותיות מהן יש להיזהר במהלך פעילות עסקית מול משקיעים וחברות מסין. היא סיפקה נקודת מבט מעניינת על עולם הרשתות החברתיות וחברות המסחר האלקטרוני בסין, על המגמות ועל התחזית לשנים הקרובות.

וונג סיפרה למשתתפים כי כשהיא הגיעה לראשונה לישראל, רבים חשבו שהיא לא סינית, מכיוון שהיא גבוהה, ישירה ומעדיפה קפה על פני תה.

יינג ואנג / צילום: אוריה תדמור

מקבוצת הוואטסאפ לוועידה

הכירו את הקבוצה שתסביר לך איך יראה העולם בקרוב

ואיך אפשר בלי וואטסאפ? חברי קבוצת הוואטסאפ Israel Tech Community שכיכבה בכנס MAD 2015, חזרה השנה לסיבוב נוסף שכלל פאנל הרצאות מהירות א-לה TED, בנות 10 דקות כל אחת.

חברי הקבוצה, מומחים ומומחיות בתחומם, הציגו קשת רחבה של נושאים טכנולוגיים-חדשניים וכך נתנו ביטוי למגמות הטכנולוגיות המשפיעות על התעשייה ועל חיינו.

אביב ויצמן, ניר גייר, יונתן שיפר, עו"ד אור אלון, תאיר קובלסקי, ד"ר יניב בוהדנה, אורי אליאבייב, יפעת יודובסקי ומורד שטרן, שהקים את הקבוצה, סקרו תחומים בהם: מחשוב לביש, מציאות מדומה, האינטרנט של הדברים, מהפיכת הבוטים, יצירת קשרים במהלך כנסים בעזרת הסמארטפון ועוד.

מורד שטרן / צילום: אוריה תדמור

 

עוד כתבות

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

שוב התפוצץ המו"מ בין הנהלת אל על לנציגי הטייסים

נציגי הטייסים טוענים שהפיצוץ במו"מ הגיע על רקע הסירוב של בעלי החברה להזרים הון לחברה לפי דרישות האוצר ● עוד נטען לאי נכונותם של בעלי החברה, משפחת בורוביץ המחזיקה בחברת כנפיים, לדון עם הטייסים על התמורה להשקעה הנדרשת מהם, כלומר מתווה של אופציות או חלוקה של רווחים עתידית

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

שש השנים הרעות של אדוארדו אלשטיין: יוצא להסדר חוב באי.די.בי לאחר ששפך לתוכה כ-3 מיליארד שקל

טיוטת ההצעה של אלשטיין לחיזוק מבנה ההון של חברת אי.די.בי כוללת הזרמת הון של 300 מיליון שקל ותספורת לנושים בהיקף של 600-700 מיליון שקל - כשליש מהחוב ● מניות ישראייר יירשמו למסחר בבורסה

ליאור ורונה, בעלי חברת השיווק “סילקרואוד” הפועלת מול השוק הסיני / צילום: איל יצהר, גלובס

מייסד סילקרואוד: "מי שחושב שהוא יגיע לשוק הסיני ויחנך אותו, נועד לכישלון"

ליאור ורונה הוא מנכ"ל ומייסד "סילקרואוד", חברת שיווק לשוק הסיני ● "בתקופה הזו הסינים חוששים לפגוש אזרחים זרים, משום שהם חושבים שהזרים לא לוקחים את הקורונה ברצינות, למשל שהם לא עוטים מסכות"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

זו לא אשליה אופטית – המניות בארה"ב באמת יקרות

מדד S&P 500 נסחר כעת במכפיל רווחים עתידיים של 21.6, רמה שנראתה לאחרונה בבועת הדוט.קום בתחילת שנת 2000 ● המדד אומנם חזר לאחרונה לרמתו בסוף אוקטובר, אך אז ציפיות הרווחים ל-12 החודשים קדימה היו גבוהות בכ-25% מהציפיות כעת

מאיר אלמלם, צלם אירועים מקריית מוצקין / צילום: תמונה פרטית

"אני במצב של שיתוק. וגם כשאני מסתכל קדימה, אני לא אופטימי"

מאיר אלמלם הוא צלם אירועים והבעלים של חברת "קליק צלמים" ● "למה הממשלה לא מפצה את בעלי העסקים על הנזקים במאי וביוני?"● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

תיבות דואר בבנין / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

פס"ד: הזכות הבלתי רשומה גברה פעם נוספת על הנושה המעקל

דירה שהוענקה במתנה לא נרשמה על שם המקבל, ובכל זאת נקבע כי יש לו זכות בה ● הפסיקה עלולה להביא לפיחות נוסף במעמדו של מרשם המקרקעין

משרדי תאגיד השידור הציבורי כאן 11 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מועצת התאגיד: כמחצית מהגרעון הוא כתוצאה "מטעויות שונות שנעשו ע"י ההנהלה"

המועצה היוצאת הנחתה את הנהלת התאגיד להימנע מפגיעה בליבת עשיית התאגיד ובעובדים "שאינם אחראים בשום צורה לגירעון שנוצר" ● למרות זאת, היום קיבלו העובדים הודעה על צעדי צמצום

ההתנחלות אפרת ביו"ש / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כמה ישפיע סיפוח? תלוי אם את ישראלית או פלסטינית

החלת החוק הישראלי על חלקים משטח C לא תהיה רק פעולה סמלית ● הניהול באמצעות צווים צבאיים יפנה מקום לרשויות אזרחיות, ולמשטר שבו קל יותר להפקיע קרקע פרטית ● ההשפעה על חיי היומיום תהיה מוגבלת אצל מתנחלים, אבל מהפכנית לפלסטינים במקרה שיקבלו תושבות

ביתן של VMware בתערוכה בלאס וגאס / צילום:  Shutterstock / א.ס.א.פ קרייטיב

המעבר לסביבת הענן מחזק את מעמדה של VMware

חברת הטכנולוגיה האמריקאית מתאפיינת לא רק בצמיחה עקבית וברווחיות גבוהה, אלא גם במאזן פיננסי חזק מאוד ביחס לרמה BBB שבה מדורגות האג"ח שלה

לשכת התעסוקה בתל אביב בחודש שעבר / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

300 אלף איש יושבים בבית. החל מעוד שבועיים הם לא יקבלו יותר דמי אבטלה

מאות אלפים כבר חזרו מהחל"ת לשוק העבודה, אבל מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר עדיין פסימי ומפנה אצבע מאשימה: "העלינו כל מיני רעיונות כדי לדרבן את החזרה לשוק העבודה, וכדרכו, אגף התקציבים סירב לכולם"

פועלי בנייה סינים. מהגרי העבודה הם שליש מכוח העבודה הסיני  / צילום: Arek Rataj, Associated Press

העובדים הדפוקים של סין משלמים את מחיר הקורונה: נותרו בלי עבודה ובלי שכר

290 מיליון מהגרי העבודה מהכפר ישנם בסין ובעשורים האחרונים הם תרמו תרומה מכרעת לצמיחתה המסחררת • כעת מהגרים אלו, הנחשבים כאזרחים סוג ב' ונטולי זכויות סוציאליות לפי הגדרות היסטוריות של המדינה, הם הראשונים להיפגע מהמיתון הכלכלי

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מספר החוזרים למעגל העבודה השבוע – פי עשרה ממספר היוצאים

ב-24 השעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 12,451 דיווחים על חזרה לעבודה ● במקביל, נרשמו 1,263 דורשי עבודה חדשים

IPO / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ה-IPO הטכנולוגית הגדולה ב-2020: זום אינפו נסקה ב-60% בנאסד"ק

חברת המודיעין העסקי זום אינפו שהוקמה על ידי היזם הישראלי יהונתן שטרן צלחה הערב הנפקה ראשונית בנאסד"ק לפי שווי חברה של יותר מ-8 מיליארד דולר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

במרווח שבין הנסתר לנגלה בהצהרות של נתניהו וגנץ השבוע

העטיפות הנוצצות שהקיפו את כל הדברים נושרות כמחווה לכריסטו שמת וחושפות סדקים וחורים

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

גל העזיבות בעדיקה: גם סמנכ"ל הכספים יסיים את תפקידו בחברה

סמנכ"ל הכספים של קמעונאית האופנה, ישי שמע, יסיים את תפקידו "בהסכמת הצדדים", כך עולה מדיווח שמסרה החברה לבורסה ● שמע שימש כסמנכ"ל הכספים של עדיקה מאז אוקטובר 2017, והוא צפוי לסיים את כהונתו בתחילת באוגוסט

פולי ברונשטיין / צילום: אלעד גוטמן

המינוי שבוטל ועורר סערה: בכירים בליכוד אספו חומרים על מנכ"לית קרן היסוד המיועדת לפני שנפסלה

פולי ברונשטיין כבר נבחרה לתפקיד מנכ"לית קרן היסוד והתחילה חפיפה, כשפתאום קיבלה הודעה על ביטול המינוי ● הנימוק הרשמי: קיצוצים בעקבות משבר הקורונה ● בכיר בליכוד ל"גלובס": "היא, שפעלה להפיל את נתניהו, באמת חשבה שתוכל להתמנות לתפקיד במוסד לאומי חשוב?"

ברק אובמה / צילום: רויטרס

אובמה לנוער שחור בארה"ב: "זה הרגע להתעלות לאידאלים הנשגבים ביותר"

הנשיא לשעבר אמר את הדברים במפגש וירטואלי עם נוער שחור על רקע הריגתו של ג'ורג' פלויד בידי שוטרים במינאפוליס ● "הטרגדיה היא גם הזדמנות אדירה להתעורר", אמר

טיסת מטען של אל על  / צילום: יח"צ

מחזיקי אג"ח כנפיים מתנגדים להעמדת מימון לאל על

מחזיקי האג"ח דורשים מכנפיים אחזקות, בעלת השליטה באל על, להימנע מביצוע "פעולות מהותיות" ללא התראה מראש ● "החברה עלולה להיגרר להרפתקה מסוכנת אם תעמיד מימון לאל על"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: רפי קוץ

כששופטים שופטים שופטים: הלקח שלימד אותנו השבוע השופט מני מזוז

החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים אורי שהם בתלונה שהוגשה נגד השופט מני מזוז, מדגימה את הקושי בכך שתלונות שמוגשות נגד שופטי ביהמ"ש העליון מתבררות על ידי שופט עליון בדימוס, עמית שלהם לשעבר

מחאת המסעדנים שנפגעו ממגפת הקורונה מול הבונדסטג בברלין / צילום: DPA, Associated Press

השיטה הגרמנית להשתקמות מהקורונה: לשפוך כסף ומהר

גרמניה החליטה על חבילת תמריצים נוספת במסגרתה היא תוציא 130 מיליארד אירו שיתווספו ל־50 מיליארד אירו לעצמאים ובעלי עסקים – פי ארבעה משיעור ההוצאה כחלק מהתמ"ג בישראל ● זאת בנוסף להלוואות וערבויות בשווי 1.5 טריליון אירו לחברות גרמניות