גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מפץ גדול

קרנות ברירת המחדל בפנסיה: המציאות משתנה ודמי הניהול ייחתכו

משה כחלון ודורית סלינגר / צילום: דוברות האוצר ותמר מצפי
משה כחלון ודורית סלינגר / צילום: דוברות האוצר ותמר מצפי

קרנות הפנסיה החדשות המקיפות הן מכשיר החיסכון לטווח ארוך הצומח ביותר במשק, והן החיסכון הרלבנטי ביותר עבור מרבית העובדים במשק, בוודאי הצעירים שבהם, ובמיוחד אלה שלא זוכים לשכר שגבוה מפעמיים השכר הממוצע במשק. ככאלה הן מהוות מרכיב משמעותי בפעילות קבוצות הביטוח הגדולות במשק, שאוחזות כיום בכ-97% מהשוק.

עתה, מיטב דש, שבקרוב ימזג לתוכו את פעילויות הגמל והפנסיה של איילון ביטוח, והלמן אלדובי, שממש לא נמנים עם אריות השוק, קובעים רף חדש של מחירים בשוק, ומנענעים את הסירה הפנסיונית - באופן שבו כל אדם פרטי, כולל מקבל שכר מינימום, יוכל לשפר את מצבו. זה מבשר על כך שהמציאות משתנה ושדמי הניהול הנהוגים בשוק ייחתכו עוד, והרבה.

עקב כך, הרף החדש שקבעו מיטב דש והלמן אלדובי - המאפס את חשיבות הצבירות המנוהלות כמנוע הכנסות עבור הגופים המנהלים, שיעברו לדבר רק במונחים של דמי ניהול מהפקדות שוטפות - הוא חדשות רעות מאוד לגופי הפנסיה הגדולים. אלה הם מבטחים החדשה של מנורה מבטחים, מגדל מקפת, כלל פנסיה, הראל פנסיה והפניקס פנסיה, שיש להם צבירות עתק - ושנהנים מאוד מהכנסות שנגזרות מצבירות אלה.

זה כנראה יבוא לידי ביטוי גם ברווחיות של חמש קבוצות הביטוח הגדולות. בבורסה היום לא ניכרה השפעה על שווי החברות, שירדו בשבוע האחרון (עד היום) בכ-1% עד 4.5% והיום נסחרו במגמה חיובית קלה. אגב, מניית מיטב דש עלתה היום בכ-1.5% (נכון לשעות הבוקר).

ועוד מילה לגבי הזוכים. מצד אחד מדובר בפוטנציאל אדיר לקפיצת מדרגה עבורם והם עשויים להיות קרנות של עשרות מיליארדי שקלים בתוך תקופה קצרה. אבל מהצד השני יש כאן אתגר כלכלי אדיר שנסמך על תוכניות עסקיות שרחוקות מאוד מלהיות ודאיות.

מדוע? הגופים הזוכים מחויבים לקבל בשנתיים הקרובות לקוחות שישלמו את דמי הניהול המינימליים להם התחייבו הגופים לחלקים נרחבים מאוד מהציבור, ולשמור על ההטבות הללו לתקופה ארוכה של עשר שנים. זה ייצור שינויים במודל ההכנסות שלהם - כתוצאה מהוויתור על כל דמי הניהול מהצבירה ועל חלק הארי מדמי הניהול מההפקדות, לצד גידול אדיר שצפוי בהפקדות אליהם.

למול זאת, כנראה שההוצאות של הזוכים יגדלו מאוד, בשל הגידול במספר העמיתים שיטופלו בקרן, שאיתו יגדלו היקפי התביעות והשינויים הנדרשים. גם היקף הנכסים המנוהל, שיחפש אחר תשואה טובה, ינסוק (וכאן יש להדגיש שלקרנות הפנסיה יש מדרג שירות ותפעול מינימלי שדורש משאבים רבים, בוודאי לאורך זמן, ושמערך ניהול השקעות טוב לאורך זמן חשוב לא פחות, אולי אף יותר, מדמי ניהול זולים יותר).

כלומר, הזכייה של מיטב דש ושל הלמן אלדובי, שהייתה צפויה בגלל שאין להם השפעות רוחב ומשום שמדובר בשחקנים קטנים שקיבלו העדפה במכרז - היא בשורה טובה מאוד עבור כל הציבור בישראל, שכנראה ישלם פחות על הפנסיה שלו. אבל היא גם זורקת את מנהלי הפנסיה החדשה, ואת המשקיעים בהם, וגם את הזוכים עצמם, לחוסר ודאות אדיר כתוצאה משינוי המודל העסקי במנוע צמיחה מרכזי מאוד. ימים יגידו אם רף המחירים החדש יוכל לספק לציבור ניהול ראוי לפנסיה שלו.

זווית הצרכן: בשורה אמיתית

בניגוד לרפורמות רבות שיוצאות לאוויר העולם בכותרות ענק ולא מבשילות לדבר מה משמעותי, אם בכלל, הפעם מדובר בבשורה של ממש לציבור הרחב. או לכל הפחות - צעד שמספק פלטפורמה לשינוי ממשי ומהותי.

שוק הפנסיה החדשה הצוברת הוא השוק המשמעותי בתחום החיסכון לטווח ארוך של הציבור בישראל, והצומח ביותר. עתה, הודות למהלך שמוביל האוצר, אנו צפויים לראות, לפחות בשנתיים הקרובות (ויותר מכך אם המודל העסקי שעליו נסמכות הזוכות יוכיח את עצמו), שינוי בתנאי התחרות בשוק הפנסיה החדשה, שנשלט ביד רמה על ידי קבוצות הביטוח הגדולות. השינוי צפוי להתבטא בירידה בדמי הניהול הממוצעים בשוק, ובוודאי באלה המקסימליים בו - שאמורים להיעלם מהנוף.

מהלך זה נעשה אגב מהלכים אחרים שקרו בשוקי החיסכון לטווח ארוך בשנים האחרונות והחלו בעקבות קמפיין עיתונאי אותו הוביל במשך שנים "גלובס", שקרא להפחתת דמי הניהול הגבוהים מאוד דאז, בעיקר בשוק הגמל.

לכאורה האוצר לא נוגע עתה בדמי הניהול המקסימליים המותרים לגבייה בשוק הפנסיה, ועדיין משאיר פתח לגביית דמי ניהול אלה. ואולם, הוא יוצר תנאי שוק שבוודאי יטרפו את הקלפים עבור השחקנים הפועלים בתחום, ושייטיבו עם הציבור הרחב - בעיקר עם אלה שלא נהנים כיום מתנאים מיטיבים שניתנים בעיקר לעובדים במקומות עבודה גדולים ו"נאורים" ולעובדים מאוגדים.

כמו כן, שינוי זה בא לאחר שדמי הניהול בקופות הגמל לתגמולים כבר ירדו בשיעור חד בשנים האחרונות. זה קרה בין היתר ב-2013, בעיקר בשל הוראות המפקח על הביטוח הקודם, ששינה את מבנה דמי הניהול משיעור מקסימלי של 2% מהצבירה לעד 1.05% מהצבירה ועד 4% מהפרמיה השוטפת.

ומה לגבי האפיק השלישי (של ביטוחי המנהלים) והאפיק החורג הנוסף (קרנות ההשתלמות)? השוק הראשון חווה ירידה בדמי הניהול, אך רק למצטרפים חדשים. הקהל הישן כלוא בפוליסות יקרות, אפילו יקרות מאוד, ולא יכול לעשות הרבה. באוצר הבטיח כי יאפשרו ניוד פוליסות עם הבטחת המקדם תוחלת חיים - אך מציאות שכזו מבוששת להגיע לשוק.

בקרנות ההשתלמות דמי הניהול המקסימליים עדיין יכולים לעמוד על 2% מהצבירה, בחישוב שנתי, אבל זה רחוק מלאפיין את השוק, שדמי הניהול הנהוגים בו נמוכים בהרבה מ-1%אחוז.

עוד כתבות

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

דן בודנר, מנכ"ל ורינט / צילום: איל יצהר

הלחץ עבד: ענקית הטכנולוגיה ורינט מתפצלת לשתי חברות - אזרחית וביטחונית

הפיצול מגיע מספר חודשים לאחר שבעלת מניות מיעוט בחברה טענה שאין סינרגיה בין העסקים, אך ורינט דחתה את טענותיה ● למתחרה נייס זה עבד היטב: ב-2015 היא יצאה מהתחום הביטחוני ומאז שווייה יותר מהוכפל

שוק הכרמל בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

בדרך לתייר ה-5 מיליון? תל אביב על המפה בדירוגים עולמיים גם בגזרת הפוד'יס

שני דירוגים חדשים מציבים את הקולינריה של תל אביב בעשירייה הפותחת שלהם בזכות המטבח הטבעוני המגוון, הברים, שוק הכרמל והפתיחות שמאפיינת את העיר העברית הראשונה ● ומי עוד ברשימות?

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

המסחר בבורסה ננעל במגמה מעורבת: ת"א 35 נסוג ב-0.24%, טבע צנחה ב-4.1%

מזרחי טפחות, אופקו ובזק בלטו בצד החיובי; נייס נחלשה ב-1.5% ● טאואר טיפסה ב-2%, אפי נכסים זינקה בכ-4%, אלקטרה עלתה ב-2.3% ופז עלתה בכ-1% ● מחזור המסחר, כולל הפקיעה השבועית, הסתכם ב-3 מיליארד שקל

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

מחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות בצרפת / צילום: Jean-Paul Pelissier, רויטרס

צרפת משותקת: שביתה נרחבת נגד רפורמת הפנסיות שמוביל מקרון

ביומה הראשון של שביתה במחאה על תוכנית לצמצם הפנסיה של עובדי חברות ממשלתיות, שותקה 90% מתנועת הרכבות ובוטלו 30% מהטיסות הפנימיות ● מחר מאיימים "האפודים הזוהרים" להצטרף למחאה

לוגו הבנק הלאומי של אוסטרליה / צילום: רויטרס

בנק באוסטרליה לא יספק הלוואות לעסקים הפוגעים ברווחת בעלי החיים; האם ישראל הבאה בתור

הבנק האוסטרלי הלאומי (NAB) הודיע כי לא יספק הלוואות לעסקים המפרים סטנדרטים של רווחת בעלי חיים ● עמותת 'אנימלס': "יש לקוות שגם בישראל המגזר העסקי יפנים שיש לו אחריות כלפי בעלי החיים ויותר תאגידים יאמצו מדיניות הכוללת התחייבות לשיפור הגנת בעלי-חיים"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

איילת שקד / צילום: מארק ניומן, לע"מ

איילת שקד בטור מיוחד ל"גלובס": "ההסתדרות גורמת נזק למשק"

הכוח של ההסתדרות הוא חסר היגיון; החקיקה שמסדירה את פעולתה היא קיצונית ויוצאת דופן בהשוואה לעולם בכוח הלא פרופורציונאלי שמקבלת ההסתדרות לעומת הכוח שמקבלים שאר השחקנים במשק ● דעה

נכס של אול יר/ צילום: מצגת החברה

אג"ח חברת הנדל"ן אול-יר חזרו לצנוח אחרי הפסד של 45 מיליון דולר ברבעון השלישי

להפסדי החברה הזרה, שגייסה יותר מ-2 מיליארד שקל באג"ח בת"א, תרמו בעיקר מחיקה של 10 מיליון דולר בערך הנדל"ן להשקעה של החברה וזינוק של 180% בהוצאות המימון

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

רכבת ישראל / צילום: דוברות רכבת ישראל

בקשה לדיון נוסף בפסק-הדין שעורר את "סערת אפרופים"

חברת "ביבי כבישים ועפר" הגישה בקשה לקיים דיון נוסף בפסק-הדין של ביהמ"ש העליון שהכריע לרעתה בסכסוך על עשרות מיליוני שקלים עם רכבת ישראל. לטענתה, מדובר בפסק-דין המהווה "שינוי דרמטי" ● בכתבה שפורסמה ב"גלובס" מוקדם יותר השבוע טענו משפטנים בכירים אחרת

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה