גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירת סיטון תגרור הפסדים של 15-20 מיליון שקל לבעלי המניות

בצד המפסיד: האחים בלינקס, דיפלומט וגד אנג'ל ■ פעיל בשוק הקמעונאי: "כולם מפסידים מהפעילות האינטרנטית - גם שופרסל ורמי לוי, וגם רשתות גדולות בעולם"

האחים רן וגל בלינקס וגיא אדרי AM:PM / צילום: אלי אטיאס
האחים רן וגל בלינקס וגיא אדרי AM:PM / צילום: אלי אטיאס

כגודל הציפייה כך גודל האכזבה: הסופרמרקט המקוון סיטון, שנתפס עד לאחרונה כהבטחה גדולה בתחום המסחר הקמעונאי האלקטרוני בישראל, ובזכות כך עורר עניין בקרב שחקנים גדולים בענף המזון והמשקאות המקומי, סיים את פעילותו באופן מפתיע, תוך שהוא גורם להפסדים לא מבוטלים לבעלי המניות בו.

בהודעה לקונית שהתפרסמה בסוף השבוע שעבר באתר דרכו הציעה סיטון את מוצריה, נכתב כי החברה "מודיעה על הפסקת פעילותה. תודה לכם על שנים של נאמנות", וזאת לאחר שבימים שקדמו ציינה סיטון באתר כי "עקב תקלה זמנית, כרגע לא ניתן לבצע הזמנות". נראה כי ההחלטה על סיום פעילותו של סיטון התקבלה בעקבות מצוקת מזומנים אליה נקלעה החברה.

ההחלטה לסיים את הפעילות, לצד הצהרת החברה כי תעמוד במלוא התחייבויותיה לעובדים, הלקוחות והספקים, משקפות הפסד מהיר ומשמעותי המוערך בכמה עשרות מיליוני שקלים לבעלי המניות בסיטון, שחלקם נהנו מאקזיטים מרשימים בשנים קודמות בשוק ההון המקומי.

סיטון הוא סופרמרקט ללא סניפים, הפעיל באינטרנט ובמובייל בלבד. המרכז הלוגיסטי שלו ממוקם באזור התעשייה של שוהם, בו מקבלת החברה סחורה ישירות מספקים, וההזמנות יוצאות ממנו באמצעות משאיות ישירות אל בית הלקוח.

סיטון התמקדה באספקת מוצרים "יבשים" - מזון יבש, חומרי ניקוי, מוצרי היגיינה ועוד, ולא סיפקה מוצרים טריים דוגמת מוצרי חלב, פירות, ירקות ומוצרים קפואים.

מייסדי החברה הם בני הזוג דוד ויפית אבקסיס (שנותרו להחזיק ב-10% מהחברה כל אחד). תוכניתם הייתה להתרחב מגוש דן לפריסה ארצית, באמצעות הקמת 4 מרכזים לוגיסטיים נוספים לזה שפועל בשוהם. לפני כשנתיים, זמן קצר לאחר הקמתה, הצהירה יפית אבקסיס כי "בסיטון שואפים להחזיק ב-5% מענף המזון הישראלי בתוך 3 שנים". ב-2015 הוערכו הכנסותיה של סיטון בכמה עשרות מיליוני שקלים בשנה - היקף זניח לשוק קניות המזון באינטרנט שצומח בשנים האחרונות בשיעורים דו-ספרתיים, ומוערך כיום ב-2.4 מיליארד שקל בשנה.

אז מה השתבש? פעיל בשוק קמעונאות המזון באינטרנט מסביר היום (ב') כי "כולם מפסידים מהפעילות האינטרנטית - גם השחקנים הגדולים כמו שופרסל ורמי לוי, וגם רשתות גדולות בעולם. אותן רשתות עובדות על שולי רווח תפעולי של כ-2%-4%, ועל זה צריך להעמיס עלויות נוספות של מערכות מחשב, ליקוט המוצרים, עובדים, הובלה ועוד. המטרה היא להגדיל את מחזורי הפעילות, לשפר את המחירים מול הספקים ואז להתחיל להרוויח. אבל מה שקרה לסיטון זה שהחברה לא הצליחה לצבור מחזורים משמעותיים, ולא הצליחה לרכוש את המוצרים שהיא הציעה במחירים טובים מהספקים".

עוד ציין אותו פעיל כי "אם היו נכנסים לפעילות עוד שותפים ומזרימים כסף פנימה, זה היה יכול לעזור לחברה לשפר את הצד התפעולי ולהגדיל את המחזורים. אבל כשמנתחים את הפעילות של סיטון, מגיעים למסקנה שלחברה לא היה יתרון יחסי על שום מתחרה בשוק.

"מעבר לעובדה שהחברה לא הצליחה לרכוש את המוצרים שהיא הציעה במחירים טובים מהספקים, היקף המוצרים שהיא הציעה היה מוגבל למוצרים יבשים ולא טריים - מה שפגע בה, כי רוב האנשים מעדיפים להימנע מלבצע קניות פעמיים. כמובן שאפשר להניח שאם קוקה-קולה ישראל הייתה נכנסת למעורבות בפעילות החברה (בין הצדדים נוהל משא-ומתן מתקדם שלא עלה יפה, א' ל'), היא הייתה מסייעת לה לא רק להגדיל את מחזורי הפעילות, אלא גם לשפר את כל מה שנוגע לצד התפעולי".

קוקה-קולה לא סיפקה הדחיפה

בעלת המניות המרכזית בסיטון היא קבוצת סימת, שנכנסה להשקעה בחברה רק באוקטובר האחרון כשרכשה 80% ממניותיה תמורת סכום ראשוני של 10 מיליון שקל. סימת מוחזקת בחלקים שווים על-ידי חברת ההפצה דיפלומט וקבוצת אקזיט 4 ג'י, השייכת למייסדי רשת הסופרמרקטים השכונתיים AM:PM - גיא אדרי והאחים רן וגל בלינקס, ולאיש העסקים גד אנג'ל.

דיפלומט היא אחת מחברות ההפצה והשיווק המובילות בישראל, ומשווקת מותגים של חברות בינלאומיות רבות דוגמת פרוקטר אנד גמבל, מארס, היינץ ועוד. שלושת מייסדי AM:PM מכרו לפני כעשור את רשת הסופרמרקטים שהקימו לקבוצת אלון, אז בניהולו של דודי ויסמן, תמורת יותר מ-140 מיליון שקל, ואילו אנג'ל מכר ב-2011 את מניותיו בחברת המאפיות המשפחתית (אנג'ל) ליצרנית הקמח הפרטית שטיבל, בעקבות סכסוך משפחתי, תמורת כ-90 מיליון שקל.

וכך, בתוך פחות משנה נפרדים אותם בעלי מניות מסכום ההשקעה, אשר יחד עם יתר ההתחייבויות בהן הם נדרשים לעמוד כדי לסגור את הפעילות, צפוי ליצור עבורם לפי ההערכות הפסד של 15-20 מיליון שקל.

צמד המייסדים, בני הזוג דוד ויפית אבקסיס, נותרו כאמור להחזיק ביתרת מניות החברה (20% בחלקים שווים), שהוגדרו בהסכם בין הצדדים כמניות מועדפות. הסכם ההשקעה בין משפחת אבקסיס לסימת כלל אפשרות להגדיל את סכום הרכישה עד ל-30 מיליון שקל, בכפוף לאבני דרך שכבר לא יושגו.

עם כל הכבוד להשקעה של סימת, את קפיצת המדרגה המיוחלת אמורה הייתה לתת לסיטון השקעה משמעותית הרבה יותר של החברה המרכזית למשקאות (קוקה-קולה ישראל). בחודש מאי האחרון נחשף ב"גלובס" כי סיטון מנהלת משא-ומתן מתקדם למכירת רבע ממניותיה לענקית המשקאות של ישראל, בדרך של הנפקה פרטית, תמורת כ-10 מיליון שקל - סכום שישקף לסיטון שווי של קרוב ל-40 מיליון שקל "אחרי הכסף". אלא שבסופו של דבר עסקה זו לא יצאה לפועל - מה שהתברר בדיעבד כצומת דרכים קריטית לעתיד החברה ולסיום דרכה.

בעלי המניות בסיטון

עוד כתבות

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית

דוד פתאל / צילום: איל יצהר

רוב בלי אישור: פתאל לא קיבלה אישור לדחיית ההתניות הפיננסיות

כ-96% ממחזיקי סדרה ג' ו-61% מהמחזיקים בסדרה ב' הצביעו בעד דחיית הפעלת הקובננטים שקשורים לרווחיות ● דוד פתאל: "בימים הקרובים נקיים שיחות עם המשקיעים ונתאם הצבעה נוספת שאותה אני מקווה יאשרו ברוב קולות. ניצנים של התאוששות כבר נראים במרבית המדינות בהן אנו פועלים. בישראל לדוגמא צפוי לנו חג שבועות מוצלח מאוד ובחודש יוני מלונות הנופש שלנו צפויים לתפוסות של למעלה מ-60%"

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

גדעון המבורגר / צילום: תמר מצפי

הראל תייצג בישראל את חברת הביטוח הסינית TPRe

מבחינת הראל מדובר בהסכם בלעדיות ראשון עם גוף ביטוח סיני גדול, שיתווסף לשורת הסכמי שיתוף פעולה גלובאליים שיש לקבוצה, "עם יותר מ-14 תאגידי ביטוח בינלאומיים

מפגינים נגד ההגבלות על החיים בגרמניה / צילום: Felix H'rhager, Associated Press

חגיגה פרטית במסעדה ותפילה בכנסייה: גרמניה חוששת לאחר שני מקרי התפרצות חדשים

המקרים, שאירעו אחרי הסרת הסגר, ממחישים לרבים בגרמניה את הסכנה המוגברת להידבק בנגיף הקורונה כתוצאה משהייה בחללים סגורים

הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. מימין: נוני מוזס, בנימין נתניהו ועורך דינו של רה"מ מיכה פטמן. בחזית האיור שלושת שופטי ההרכב. משמאל: התובעת עו"ד ליאת בן-ארי / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

הדיון הראשון במשפט נתניהו הסתיים; רה"מ: "במערכת המשפט חברו לעיתונאים ולגורמי שמאל כדי להפיל אותי"

נתניהו, בני הזוג אלוביץ' ומוזס הגיעו לביהמ"ש המחוזי בירושלים להקראת כתב האישום נגדם ● סנגוריהם ביקשו לקבוע את מועד ההוכחות בעוד כחצי שנה, וכעת צריכים השופטים להחליט מה יהיה לוח הזמנים ● איור מיוחד מביהמ"ש: גיל ג'יבלי

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

הבורסה ננעלה בעליות; על בד זינקה ב-31% לאחר הדוחות

מחזור המסחר הסתכם בכ-812 מיליון שקל ● עליות בולטות נרשמו במניות פרשמרקט, אלוני חץ, קמהדע , אלקו ופוקס ● לאומי: "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר"

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

יפעת קריב, מנכ"לית קנביט / צילום: איל יצהר, גלובס

חדשות הקנאביס: השקעת מוסדיים בשיח; קנביט חתמה על הסכם ההפצה בגרמניה

כשבועיים עברו מאז האישור הרשמי של יצוא הקנאביס, החברות מצטיידות במזומנים, חותמות על הסכמים ונערכות עם מלאי, ובמקביל פועלות לקבל את ההכרה גם מהצד השני של הגבול

אריק יוגב/ צילום: איל יצהר

ההתייעלות בשל משבר הקורונה ממשיכה להשפיע על ענף הביטוח: איילון מפטרת כ-4.5% מעובדיה

ל"גלובס" נודע כי לאחר שבעיצומו של משבר הקורונה הוצאו לחל"ת כ-15% מעובדי החברה, היום הודיעו על פיטורי כ-50 עובדים ● על פי הערכות, החברה צפויה לחסוך למעלה מ-30 מיליון שקל בהוצאותיה ב-2020 בעקבות הצעדים שננקטו על ידה

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה