גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הוסגרה מצרפת - ומואשמת בגניבת כ-2.5 מיליון שקל ממשקיעים

לפי האישום, אבישג חוגי הציגה עצמה כעובדת ISP ופיתתה מכרים "להשקיע" דרכה כספים בבורסה - אך בפועל הכספים שהועברו לה היו לשימושה האישי ■ עדי שלג יעיד נגדה

דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock
דולרים שוחד אזיקים פשע משטרה / צלם: thinkstock

"אוי, סליחה אורן. התבלבלתי במספר. התכוונתי בכלל לחייג לאורן אחר, שהשקיע באמצעותי כספים, ולספר לו על הרווחים שהניב... אבל אם אנחנו כבר מדברים, אז תדע שאני עובדת כיועצת השקעות בחברת השקעות, וכדאי לך להשקיע גם" - בדרך זו, בין היתר, פיתתה לכאורה אבישג (רבקה) חוגי מכרים וחברים "להשקיע" דרכה כספים בבורסה "בסיכון נמוך" - כאשר בפועל הייתה מובטלת, ללא כל הכנסה, והכספים שהועברו לה הפכו עם הזמן למאגר הפרטי שלה והועברו לשימושה האישי.

פרקליטות מחוז חיפה הגישה היום (ה') לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד חוגי (38), תושבת נהריה לשעבר, אשר הוסגרה מצרפת לישראל בשבוע שעבר, לאחר שברחה מהמדינה בעקבות החקירה שנפתחה נגדה בחשד לגניבת כ-2.5 מיליון שקל ממשקיעים בתוך כ-3 חודשים בלבד.

בין הקורבנות של התרמית לכאורה היו חברת בית ספר של חוגי, משפחתו של בן זוג לשעבר, אב שישב שבעה על בנו המנוח - כשחוגי טוענת בפני האב כי הכירה את הבן, רופא נשים שאצלו קבעה תור וחברים קרובים.

מעובדות כתב האישום עולה כי בין החודשים מארס 2010 ועד דצמבר 2011 פנתה חוגי למשקיעים פוטנציאליים והציעה להם להשקיע עבורם כספים בבורסה. לפי הנטען, חוגי הציגה את עצמה בכזב כיועצת השקעות העובדת בחברת השקעות, והבטיחה להשקיע באמצעות החברה את כספם, עם סיכון להפסד שנע בין 2%-5% מגובה הקרן.

באותה תקופה חוגי הייתה כאמור מובטלת, ולא היו לה הכנסות לחשבונות הבנק שלה ממקור עבודה כלשהו, למעט העברות הכספים שבוצעו על-ידי המשקיעים. כמו כן, לא היה לה רישיון לעסוק בייעוץ, שיווק או ניהול תיקים על-פי החוק, והיא מעולם לא עמדה בתנאי הסף לקבלת הרישיון. 

על-פי האישום, חוגי התחייבה בפני המתלוננים להשקיע את הכספים בהנפקות של סחורות, תעודות סל או ניירות ערך זרים. להבטחת ההשקעות התחייבה חוגי להעביר למתלוננים ערבות בנקאית או צ'ק ביטחון, אך בפועל לא סיפקה ערבות בנקאית, והעבירה למרבית המתלוננים צ'ק ביטחון מחשבונותיה הפרטיים.

על-פי האישום, חוגי הסבירה למתלוננים כי ההעברה נעשית לחשבונותיה הפרטיים, על-מנת לזכות אותם בהטבה הניתנת לעובדי החברה בה היא עובדת.

על-פי האישום, בחלק מהמקרים כלל מצג-השווא של חוגי חתימה על הסכמי השקעה עם חלק מהמתלוננים. בהמשך, לאחר שהכספים הועברו לחשבונותיה למטרת השקעתם בהתאם להתחייבויותיה ובהתאם להסכמים, ערבבה חוגי את כספי המתלוננים עם כספיה הפרטיים ועם כספי משקיעים אחרים, השקיעה את הכספים באפיקי השקעה מסוכנים, שאינם אפיקי ההשקעה אליהם התחייבה במסגרת מצג-השווא שהציגה למתלוננים, והחלה לשלוח בהם יד במירמה ולשימושה הפרטי. 

כך, נטען, קיבלה חוגי במירמה מהמתלוננים סכום כולל של כ-2,560,000 שקל, גנבה את הכספים שהופקדו אצלה למטרת השקעה וכן עשתה פעולה ברכוש אותו קיבלה במרמה במהלך תקופה של 3 חודשים. 

עוד עולה מהאישום כי בעקבות פניות מצד המתלוננים לקבל את כספם בחזרה, החזירה הנאשמת לחלק מהמתלוננים חלק מכספי מהשקעתם - סכום העומד על סך של כ-990,000 שקל, כאשר חלקו העיקרי של סכום הכסף אשר הוחזר מקורו בכספם של מתלוננים ומשקיעים אחרים. 

כאמור, לאחר שנפתחה החקירה כנגדה, ב-27 בדצמבר 2011, נמלטה חוגי מישראל, אך לבקשת המדינה היא נעצרה בצרפת באפריל 2015, ובהמשך לכך הוסגרה לישראל בשבוע שעבר.

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט להורות על מעצרה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדה. 

פנתה למשפחה שכולה

לפי האישום, בין קורבנותיה של חוגי הייתה גם משפחה שכולה, אשר חוגי רימתה אותה לכאורה בדרך צינית וקרה במיוחד, כאשר טענה כי היא עצמה אחות שכולה. לפי האישום, חוגי הציגה את עצמה בפני המשפחה בכזב כעובדת בחברת ISP, העוסקת בהשקעות והנפקות בתחום הזהב וההנדסה הירוקה, והציעה למשפחה להשקיע באמצעותה, דרך חברת ההשקעות, כספים ללא עמלות וריביות. על-פי האישום, גם הכספים שהעבירה משפחה זו לחוגי נגנבו. 

לפי כתב האישום, גם עו"ד רותם, חברה של חוגי מבית הספר, נפלה קורבן לתרמית, כאשר במהלך שנת 2011 יצרה עמה חודי קשר באמצעות הפייסבוק והציגה בפניה מצג-שווא לפיו היא עובדת בחברת ISP, וכי חברת ההשקעות יוצאת בהנפקה של סחורות זהב.

לפי האישום, חוגי הציעה לרותם להשקיע באמצעותה בהנפקה, תוך שהיא טוענת כי מדובר בהשקעה סולידית הנגישה ללקוחות מוסדיים בלבד, וכי לרותם יש הזדמנות להשקיע בהנפקה באמצעות חשבון הבנק הפרטי שלה בהטבה של 3%, בהיותה עובדת חברת ההשקעות.

רותם השקיעה באמצעות חוגי סכום נמוך יחסית - 20 אלף שקל - ואולם גם כספים אלה נגנבו על-פי האישום. 

עדי שלג יעיד 

חברת ISP עלתה לכותרת סביב פרשת הרצת מניות אי.די.בי, במסגרתה הורשע בחודש שעבר יו"ר קונצרן אי.די.בי לשעבר, נוחי דנקנר, מי שהיה אחד האנשים המשפיעים במשק הישראלי, בעבירות של תרמית בניירות ערך ובעבירות דיווח והלבנת הון. יחד עמו הורשע דרור שטרום, איש שוק ההון והבעלים של חברת ISP, שביצע לבקשתו של דנקנר רכישות מאסיביות של מניות אי.די.בי, אותן מכר מחוץ לבורסה ושב לרכוש מניות חדשות.

לצורך ביצוע התוכנית הורה שטרום לסוחר בניירות ערך, עדי שלג - שהיה זמן קצר קודם להנפקה שותפו של שטרום והפך בהמשך לעד המדינה בפרשה - לרכוש באמצעות חשבונות חברת ISP שבבעלותו מניות של אי.די.בי אחזקות, במטרה להשפיע על שער המניה. שלג, כך נפסק, פעל בהתאם להוראות של שטרום ורכש מניות עד לניצול מלוא מסגרת האשראי שהייתה קיימת בחשבונות ISP בבנק הבינלאומי. 

מבקשת המעצר של חוגי עולה כי חוגי אכן עבדה בחברת ISP משך כחודשיים, בחודשים אוקטובר-נובמבר 2010, אך פוטרה עקב אי-שביעות-רצון מתפקודה. מנהלה של חוגי בחברה היה לא אחר מאשר עדי שלג "המפורסם" מפרשת אי.די.בי, אשר מסר עדות במשטרה במסגרת חקירתה של חוגי וסיפר כי גם במהלך התקופה שבה עבדה בחברה במסגרת תפקידה לא הייתה מורשית להשקיע או לפנות ללקוחות, לא יכלה להשקיע את כספה הפרטי או כספי לקוחות ולא הייתה מוסמכת לנהל תיקי לקוחות.

שלג סיפר עוד למשטרה כי יועץ השקעות אינו מעביר את כספי ההשקעה לחשבונו הפרטי, אינו מספק צ'קי ביטחון או ערבות בנקאית כנגד השקעה ואינו מקבל אחוזים מהרווחים. במסגרת תפקידה חוגי לא התעסקה בהנפקות של תעודות סל, ניירות ערך זרים וסחורות, ולא הייתה זכאית להטבות/ הנחות ברכישות בשוק ההון. אין כל קשר בין התחייבויותיה של חוגי לבין הפעולות שעשתה בכספי ההשקעה בפועל. כמו כן, נציין כי ההשקעה באופציות מעוף תנודתית ומסוכנת מאוד. 

עדי שלג צפוי לשמש כעד במשפט כנגד חוגי.

עוד כתבות

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל

מפגינים נגד החובה להתחסן בקליפורניה,  אוגוסט 2021 / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

ההיסטוריה הארוכה של חובת ההתחסנות באמריקה

מגפת הקורונה החייתה את השיח הציבורי על חירויות הפרט מול בריאות הציבור, שהחל כבר בזמנים קולוניאליים

מעדנים + מקרר חלב + קניות + מבצעים לחגים - שופרסל דיל / צילום: תמר מצפי

"עד 3 קרטונים ללקוח": ברשתות השיווק מדווחים על מחסור בחלב

מלאי שנחטף תוך רגעים והגבלת כמות הקרטונים לקנייה: מחסור בחלב מכה ברשתות השיווק רגע לפני חג הסוכות ● על פי מועצת החלב, "עונת החגים" הנוכחית נחשבת בעייתית במיוחד וזו הסיבה למחסור

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

דוג'קוין. העתק של העתק / צילום: Shutterstock, Jiri Hera

חיקויים לדוג'קוין? הקרב על הסימן המסחרי של המטבע שנהגה כבדיחה ושווה מיליארדים מתפרץ

המטבע הדיגיטלי שנועד להיות חסר ערך הגיח למרכז הבמה השנה בעזרתו של אלון מאסק. כעת ניטש קרב לגבי שמו

רון חולדאי, ראש עיריית ת''א / צילום: איל יצהר

24 ראשי רשויות בגוש דן תומכים במס מטרו על תושביהם

כך עולה ממכתב עליו חתומים ראשי הרשויות אשר הועבר לפני מספר שבועות לראש הממשלה ולמספר שרים, בניסיון לשנות את אופן השתתפות העיריות בתקצוב פרויקט הענק ● לטענתם, המתווה הנוכחי עלול לפגוע "בשרידותם הפיננסית"

שליחי wolt / צילום: שלומי יוסף

בפעם השלישית בשבועיים: תוקנה התקלה בשירות המשלוחים של וולט

לפני שבוע וחצי חוותה אפליקציית המשלוחים הבינלאומית תקלה שנמשכה למעלה מ-4 שעות ● בשבוע שעבר, בערב שלפני יום כיפור, ארעה תקלה נוספת ● גם הערב מי שניסה להזמין דרך האפליקציה נתקל בהודעה המבשרת על השבתת השירות "לכמה דק' בלבד" ● מוולט נמסר: ״ חווינו תקלה רגעית שטופלה במהירות, חזרנו לפעילות מלאה״

איך משפרים את חווית הלקוח? / איור: גיל ג'יבלי

בעידן הדיגיטלי, שיפור חוויית הלקוח מטריד את אנשי השיווק הרבה יותר

הקורונה האיצה את השימוש של סמנכ"לי השיווק בכלים חדשניים, כולל בינה מלאכותית, כך עולה מסקר עולמי חדש שערכה סיילספורס ● מה הכי מטריד אותם בעידן הנוכחי, באיזה ערוץ שיווקי הם מתמקדים, ולמה הם משקיעים הכי הרבה אנרגיה במידע ונתונים על הלקוחות

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

שר המשפטים גדעון סער / צילום: ניב קנטור

כחלק מהמאבק בפשיעה בחברה הערבית: הצעה להרחבת סמכויות החיפוש

תזכיר החוק שפרסם סער פורסם במסגרת מהלכי חקיקה לטיפול בפשיעה החמורה הגואה בחברה הערבית ● בתזכיר שהופץ היום להערות הציבור מוצע להרחיב את אפשרויות החיפוש הקבועות בחוק ללא צו בית משפט

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

ההחמצה הגדולה של תקציב המדינה - השינוי שלא נעשה במגזר הציבורי

מבנה השכר במגזר הציבורי מכיל במתכונתו הנוכחית עיוותים שהשפעתם השלילית חורגת למשק כולו ● קצב הגידול של 30% בשכר הנומינלי בעשור האחרון במשרדי הממשלה לעומת 19% בכלל המשק, מחדד את הפערים הכלכליים וחוסר השוויון ● המצב הקיים מייצר מערכת תמריצים קלוקלת - מערכת האיזונים המעוותת בין שני המגזרים, הפרטי והציבורי, לא תוכל להתקיים לאורך זמן

קרנות הנאמנות השתקמו מנזקי הקורונה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

מעבר מהיר בין הבנקים יוצא לדרך: מתי זה משתלם ואיך זה יעבוד?

רפורמת ניוד חשבונות הבנק תצא השבוע לדרך. המתנגדים טוענים שהיא לא תגדיל את אחוז המעבר בין הבנקים השונים, אבל כך או כך - היא תיתן ללקוחות כוח מיקוח ● אז איך זה יקרה בפועל? גלובס עושה סדר

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

ממרץ 2022: בזק תחל לספק שירותי אינטרנט מלאים ללא הפרדה

משרד התקשורת הודיע היום כי הוא מאשר הסכמי מדף של חברת בזק עם ספקיות אינטרנט ● המשמעות היא שבתוך חצי שנה החברה תספק שירות אינטרנט מלא, וכבר לא תחול בשוק התקשורת ההפרדה בין ספק לתשתית

כמעט שנתיים לאחר נסיון ההנפקה: WeWork תמוזג לספאק באוקטובר

חברת החללים המשותפים הודיעה רשמית כי תמוזג לספאק בבורסת ניו יורק סביב 21 באוקטובר ● WeWork תכננה להנפיק ב-2019, אך חזרה בה לאחר ביקורת על הערכת יתר

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

עליות בבורסות אירופה; מניית יוניברסל מיוזיק גרופ טסה ביומה הראשון

החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט עולים בעד 0.7% ● שווי הביטקוין יורד ב-7% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה ● מניית חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד צמצמה את ההתרסקות של אתמול והשילה רק 0.44% ● בורסות סין היו נעולות לרגל חופשת חגים

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

טורקיה נשארת אדומה, מקסיקו יוצאת מהרשימה: משרד הבריאות מעדכן את סיווג המדינות

משרד הבריאות פרסם את המלצת סיווג המדינות שתכנס לתוקף ב-27 בספטמבר ●  אוקראינה היא שיאנית שיעור התחלואה בחודש האחרון (לאחר הביקור ההמוני באומן) עם כ-5.5% שיעור הדבקה עד 10 ימים לאחר הנחיתה

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

אחיו של מנכ"ל מ' האנרגיה שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בשברון

ליאור שילת הוא מועמדה של שרת האנרגיה, קארין אלהרר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה, כאשר אחיו, יניב שוינקלשטיין שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בחברת שברון ישראל (נובל אנרג'י לשעבר) ● במאמר שפרסם שילת בעצמו בעבר הוא דחף לעידוד תחום הגז