גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סיכום הרייטינג ב-2016: רשת סוגרת את הפער מול קשת

טלוויזיית הפריים-טיים הישראלית נחלשה ב-2016, והמירוץ למיליון (צופים) הפך השנה קשה יותר ■ בקרב בין הזכייניות: אחרי שנים רשת מצליחה לסגור את הפער מול קשת ולהקדים אותה בהפרש קטן ■ ערוץ 10 מסיים שנה עם פחות רייטינג ויותר יציבות פיננסית

"הישרדות". איחוד מסכים / צילום: יח"צ
"הישרדות". איחוד מסכים / צילום: יח"צ

פער של 0.2% - זה נתון המפתח בכל הנוגע לסיכום הרייטינג של 2016 בערוצי הטלוויזיה המסחרית. בקרב על התוכנית הנצפית ביותר השנה, שתסתיים בסוף השבוע, זוכה בהפרש הזה "האח הגדול" של זכיינית ערוץ 2 קשת, שארבעת פרקיה ששודרו עד כה השיגו רייטינג ממוצע של 33.8%, לעומת 33.6% לעונה האחרונה של "הישרדות" של רשת.

לעומת זאת, בקרב על ממוצע הרייטינג הכולל במהלך השנה, התמונה מתהפכת, ודווקא רשת היא זאת שמציגה נתון גבוה יותר, עם ממוצע פריים-טיים (21:00 עד 23:00) של 21.6% מול 21.4% בלבד לקשת.

ואפשר לסבך את התמונה עוד אם רוצים: כשמסתכלים על נתוני הצפייה לא לפי בתי-האב אלא לפי פריטים באוכלוסייה, מגלים כי התוכנית הנצפית ביותר הייתה דווקא "הישרדות" עם 998 אלף צופים בכלל האוכלוסייה, ואחריה העונה הקודמת של "האח הגדול", ששודרה בתחילת השנה.

מנגד, לפי הפרמטר הזה מי שצברה במהלך השנה צופים רבים יותר בשעות הפריים-טיים היא דווקא קשת עם 594 אלף צופים בערב ממוצע, מול 589 אלף צופים לרשת.

שברירי האחוזים והמספרים הללו, שהמאבק סביבם יכול לחלץ מהתעשייה לא מעט אמוציות, הם באופן טבעי פחות רלוונטיים לצופה הממוצע, ואפילו למפרסמים שלכאורה למען הסכומים שהם מעבירים לזכייניות מתחולל כל המאבק הזה. אבל הנה מגמה שנראה שיש לה משמעות רבה יותר: אמנם מוקדם עדיין לקבוע זאת סופית, ולעומת המצב ברוב מדינות העולם ישראל היא עדיין גן עדן לשידורי ברודקאסט, אבל נראה כי טלוויזיית הפריים-טיים בישראל הולכת ונחלשת.

סך הצפייה בשני ערוצי הברודקאסט בפריים-טיים עמד במהלך 2016 על 29.2% - ירידה של כ-5% לעומת 2015 והנתון הנמוך ביותר ב-5 השנים האחרונות לפחות. ב-2016 אין גם תוכנית שהצליחה להגיע לנתון של יותר ממיליון צופים בפרק ממוצע, שוב בניגוד לשנים האחרונות.

האם אחרי שנים החל הצופה הישראלי לאבד עניין בתוכניות הריאליטי הגדולות? האם השינויים הטכנולוגיים שמפרקים את הצפייה הלינארית והמשפחתית בטלוויזיה מתחילים לתת את אותותיהם?

כדי לתת לכך תשובה מהימנה לא מספיק כמובן להתבסס על שנה אחת, אבל נראה כי אין כמעט מחלוקת על כך שהמציאות שעמה עומדים להתמודד בעתיד הקרוב קשת, רשת וערוץ 10 תהיה מורכבת מאי-פעם. זאת, כשברקע ממשיך לרחף מעל שלושתן האיום הגדול באמת: פיצולו של ערוץ 2 בסוף 2017 וכניסה למציאות בלתי אפשרית מבחינה כלכלית - שכרגע איש אינו רוצה בה - של 3 ערוצים שמשדרים 7 ימים בשבוע. 

רשת: מישירה מבט מול קשת

לראשונה זה יותר מעשור רשת מצליחה לסיים את השנה כשהרייטינג שלה בשעות הפריים-טיים גבוה מזה של המתחרה קשת. כפי שציינו בפתיח, מדובר אמנם בפער קטן, ובכל זאת קשה להפריז בחשיבות המורלית של הנתון הזה עבור הזכיינית רשת, שבמשך שנים ארוכות דידתה אחרי האחות המוצלחת יותר קשת, שאיתה היא חולקת את הבית שנקרא אפיק 22.

בניגוד לקשת ולערוץ 10, רשת גם לא מציגה השנה ירידה בנתוניה בהשוואה ל-2015, אלא היא שומרת על יציבות - עלייה קלה של 3% ברייטינג וירידה בשיעור דומה לפי הפרמטר של צפיית פרטים.

ההישג הבולט של רשת במהלך השנה הוא ההעברה של "הישרדות" לשורותיה, שבעונה הראשונה שלה בערוץ 2 הציגה נתונים יפים והייתה במרחק נגיעה מתואר התוכנית הנצפית של השנה. ההעברה הזאת גם ממחישה היטב את האסטרטגיה של הזכיינית: שליטה במותגי-העל של פורמטי הריאליטי העולמיים, הודות לבעלת המניות אנדמול - ומהשנה הבאה לארסנל הזה תצטרף גם "האח הגדול".

לפחות השנה, האסטרטגיה הזאת עזרה לרשת להיצמד לקשת, אבל היא כמובן לא נטולת בעיות. התוכניות הללו, שמכונות כאן מגה-ריאליטי, יקרות מאוד להפקה, וגם אם הן מספקות את היוקרה של כיבוש טבלאות הרייטינג, הן לא תמיד מספקות את הסחורה בפן הפיננסי. כדי שפרק בעלות הפקה של יותר ממיליון שקל יהיה כלכלי הוא זקוק לשוק פרסום בריא ולנתח גדול מעוגת הצפייה, וזו בעיה שעומדת להחריף אם אכן נגיע בסוף 2017 למצב שבו יש 3 גופים שמשדרים 7 ימים בשבוע, ואולי גם תאגיד שידור ציבורי חדש.

קשת: אסטרטגיה שאפתנית

איך שלא הופכים את הנתונים, זו הייתה שנה פחות מוצלחת מבחינת קשת. השנה האחרונה שבה היא הציגה נתון דומה מבחינת ממוצע הצפייה בפריים-טיים הייתה 2010 - 21.8% לעומת 21.4% ב-2016 - ולפחות בחלק מהמקרים נראה כי "מגע הקסם" שאפיין בעבר את הזכיינית איים להתפוגג (ע"ע "המשימה: אמזונס"). 

ובכל זאת, בקשת, כך נראה, יש הסברים לא רעים למצב. ראשית, בפן המיידי והנקודתי חלק מרכזי מאובדן נקודות הרייטינג של הזכיינית השנה נוגע למה שקרה בשנים האחרונות לצפייה ביום שישי. שינויים דמוגרפיים ואחרים שחלו בהרכב צופי ערוץ 2 הוביל לכך שבשנים האחרונות, בניגוד לעבר, הערב הזה הפך להיות משקולת כבדה על מי שמשדר בו, ובמהלך כמעט כל 2016 זו הייתה קשת.

אולם גם בפן האסטרטגי ייתכן כי קשת שילמה השנה מחיר על מהלך שייטיב איתה בטווח הארוך. בחברה השיקו מספר דו-ספרתי של תוכניות חדשות, במטרה ליצור "נכסי תוכן" מקוריים במגוון ז'אנרים שיישארו בבעלותה.

האסטרטגיה הזאת אמורה לשרת את הזכיינית לקראת מעבר אפשרי לשידור של 7 ימים בשבוע כבר בסוף 2017, אבל היא נובעת גם מהשינויים הטכנולוגיים והחברתיים שעמם מתמודדים הברודקאסטרים בכל העולם. בעידן שבו מעמדה של הטלוויזיה הלינארית הולך ונשחק, המלך הופך להיות בעל הזכויות על התוכן. בקשת - שקצרה בעבר הצלחות נאות עם סדרות ופורמטים שפותחו על-ידה - שואפים להגיע למעמד כזה, גם באמצעות קשת אינטרנשיונל שהולכת וגדלה.

כמובן, יחד עם האסטרטגיה השאפתנית ומעוררת ההערכה, מגיעים גם סיכונים גדולים יותר. אם יותר מדי פורמטים ותוכניות חדשות לא יעלו יפה, קשת תשלם על כך מחיר - ועוד בתקופה קריטית במיוחד בשוק הטלוויזיה המקומי.

ערוץ 10: עונה פיננסית

ערוץ 10 משלים שנה שבה הוא עסק בהתאמת לוח השידורים שלו למצבו הפיננסי ולמצב שוק הפרסום. הערוץ שהכניס את השוק הישראלי לעידן המגה-ריאליטי עם "הישרדות" ב-2008, ושינה את כללי המשחק בו מבחינת עלויות הפריים-הטיים, נאלץ להיות הראשון שפורש מהמשחק הזה ומתכנס למודל כלכלי סולידי יותר. 

בפועל, מבחינת מה שקיבלו הצופים, זה אומר שבערוץ לא היססו לשלב גם שידורים חוזרים בלב הפריים-טיים, בהתאם למצבו של שוק הפרסום.

ובכל זאת, ערוץ 10 נהנה מחודש אחד של עדנה במהלך שידורי היורו בקיץ. מול משחקי הכדורגל ששודרו אצל הזכיינית רשת, הציב הערוץ תוכניות כמו "גיבורים" ו"החרדיות" של אמנון לוי, ואלה הפכו לתוכניות הנצפות ביותר שלו במהלך השנה, עם רייטינג של 15-16% ויותר מ-400 אלף צופים לפרק. לשם השוואה - הרף לכניסה ל-20 התוכניות הנצפות של 2016 עמד על 21.5%.

הלב של ערוץ 10 מוסיף להיות חברת החדשות שלו, וגולת הכותרת השנה מבחינת החברה היה המעבר של אילה חסון להגשת מהדורת שישי של חדשות 10. המעבר של חסון הביא עמו לעלייה נאה ברייטינג של התוכנית, והיא מסיימת את השנה בממוצע של 7.6% - עלייה של 17% לעומת 2015 ונתון שיא לערוץ במשבצת שסבלה אצלו לאורך השנים מרייטינג נמוך במיוחד.

עם זאת, ולמרות שבועות שבהם הפערים בין התוכנית של חסון לבין "אולפן שישי" בערוץ 2 היו קטנים יחסית, עם סיום השנה מתברר כי גם המהדורה הוותיקה לא נפגעה, והיא מציגה רייטינג ממוצע של 15%, לעומת 14.9% אשתקד.

ומה קורה במהדורה המרכזית? עם היחלשות הפריים-טיים, גם המהדרות המרכזיות הולכות ונחלשות, וגם כאן יש לכך גם הסברים נקודתיים - כמו הגבלת המהדורות לשעה על-ידי הרשות השנייה - וגם השפעות של מגמות טכנולוגיות ושינויים התנהגותיים.

בערוץ 10 יכולים להתנחם בכך שהמהדורה שלהם נחלשת מעט פחות ומסיימת את השנה בירידה של כ-5%, לנתון ממוצע של 10.3%. המהדורה המרכזית של חדשות 2 מציגה בסיום 2016 רייטינג כפול של 20.6%, שמהווה ירידה של כ-7.5%. 

הצפייה בפריים טיים

רייטינג 2016

עוד כתבות

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: נתניהו מכשיר ממשלה צרה בתמיכת ערבים מבחוץ

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בישיבת סיעת מפלגות כי "נתניהו נוהר לכיוון המפלגות הערביות, וזה יעלה למשלם המסים הרבה מאוד כסף" ● ליברמן התייחס למאמרי הדעה של נתן אשל שקראו לשיתוף-פעולה בין הימין והציבור הערבי, ואמר: "מאמרים אלה לא יכולים להתפרסם ללא ידיעת ראש הממשלה"

שוחד / איור: יזהר כהן

עוקץ ההלוואות: יוגשו כתבי אישום נגד 6 חשודים בפשיעה כלכלית

עפ"י החשד, החשודים, כל אחד עפ"י חלקו, היו מציעים הלוואות תוך כדי מצגי-שווא הן לגבי תנאי ההלוואה והן בנוגע לדמי הטיפול, כאשר ההלוואה ניתנה בריבית של עד 100% משווי ההלוואה, ודמי הטיפול נאמדים בסכומים של מאות עד עשרות אלפי שקלים

אברבנאל 14, ראשון לציון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בשפלת החוף?

3 חדרים בנס-ציונה או ברחובות, 3.5 חדרים בראשון-לציון או בקריית עקרון

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

שיא ישראלי חדש למגה אור: מוכרת נכס במודיעין בתשואה של 5%

מדובר בנכס אשר החברה יזמה ומושכר בחלקו הגדול לטווח ארוך לדואר ישראל הנחשב לשוכר אטרקטיבי בזירה המקומית, למרות חוסנו הפיננסי המוטל בספק, ובחלקו הנוסף לחברה נוספת ● מגה אור צפויה לרשום בגין הנכס רווח הון נטו של 116 מיליון שקל, לאחר שרשמה בעבר רווח לפני מס של 110 מיליון שקל ● פרשנות

רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת תוצרת Root Robotics / צילום: יח"צ

לא רק ניקיון: הרובוט החדש של iRobot ילמד את ילדיכם לתכנת

החברה הודיעה על רכישת חברת Root Robotics שפיתחה רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת ● הרובוט מלמד ילדים מגיל ארבע ומעלה כישורי תכנות ופתרון בעיות, באמצעותה הם יכולים לתכנת את הרובוט לבצע משימות שונות

שי באבד / צילום: תמר מצפי

באב"ד יורה לכל הכיוונים: "אם אני לא אסדר את משרד האוצר, יהיו עוד שבעה דוחות של מבקר המדינה"

רגע לפני ההודעה על החזרת יחסי העבודה לתקנם, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד יצא למלחמה בחמשת הסגנים באגף התקציבים שתקפו אותו ● על שאול מרידור ("לא ראוי להיות ראש אגף התקציבים"), על השר משה כחלון ("נותן גיבוי מלא") ועל הגירעון: "אין שום הפקרות תקציבית. כל מה שיש זה לינצ'ים של אגף התקציבים"

מנועי בית שמש/ צילום: תמר מצפי

מנועי בית שמש חידשה והרחיבה את החוזה עם פראט אנד וויטני קנדה עד 2039

לדברי מנועי בית שמש, צפי היקף ההכנסות העתידי הצפוי מההסכם עומד על כ-800 מיליון דולר, אשר יתפרסו על פני 20 שנות ייצור (2020-2039) ● סך הסכמי המסגרת ("Frame Orders") של קבוצת מנועי בית שמש לאחר החתימה על הסכם זה עומד על כ-2.6 מיליארד דולר

קו המלונות בתל אביב / צילום: תמר מצפי

למרות האירוויזיון: ירידה של 2% במספר הלינות בת"א במאי 2019

לפי התאחדות המלונות, 2.28 מיליון לינות נרשמו בחודש החולף בבתי המלון בארץ, מתוכם כ-1.2 מיליון לינות של תיירים (עלייה של 3% לעומת מאי אשתקד) וכ-1.1 מיליון לינות של ישראלים (ללא שינוי מהשנה הקודמת)

פרויקט מגורים במקום תחנת הכוח Battersea   / צילום: סימון דוסון, רויטרס

גם בגלל הברקזיט: הפליפרים בצרות בשוק הקשה בלונדון

חוסר הוודאות סביב הברקזיט ושוק הנדל"ן המוצף הפכו את הקנייה לצורך מכירה מהירה לעניין מסוכן, למרות עליות המחירים בבירת בריטניה

אורית אלסטר  / צילום: רמי זרנגר,

נמשכת שרשרת עזיבות הבכירים בבנק דיסקונט: גם אורית אלסטר הודיעה על עזיבה

בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי, הודיעה סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק "כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק"

הרב אברהם רובינשטיין וכרמל שאמה / צילומים: איל יצהר, אלעד מלכה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ראש עיריית בני-ברק על כרמל שאמה-הכהן: "מתבטא כמו פרעה"

ראש עיריית בני-ברק, הרב אברהם רובינשטיין, אמר את הדברים בפאנל בנושא דיור, בתגובה לדבריו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, שאמר ש"העיר בני-ברק מהווה איום אסטרטגי על רמת גן" ● בתגובה עזב ראש עיריית רמת גן את הפאנל

שרי רייט־פילו, דבי קנדל, מליסה בינפלד ונעמי מרילס / צילום: טל שפירא,

מיועצים משפטיים למותג רשת: מי למדו לשפר את הרושם הדיגיטלי

וגם: עו"ד פנינת ינאי מונתה ליועצת המשפטית של לשכת המסחר ישראל-אפריקה

 

איוב קרא / צלם: איל יצהר

קרא מתפטר ומאשים: צמרת הליכוד פעלה להחליש אותי

התפטרותו של איוב קרא מתפקיד שר התקשורת תיכנס לתוקף תוך 48 שעות ● "מאז מוניתי לשר התקשורת החל מסע הכפשות מגמתי נגדי הנובע מדעות קדומות" ● רה"מ נתניהו אינו יכול להחזיק בתיק התקשורת, והוא יצטרך למצוא פתרון מיידי במהלך 48 השעות הבאות

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

בוועידת בחריין לא רצו את דנה ויס - וחדשות 12 לא תשלח עיתונאי

בחדשות 12 לא מתיישרים עם הניסיון להכתיב להם מי מטעמם יסקר את ועידת בחריין: בחברה החליטו שלא לשלוח עיתונאי שיסקר את הוועידה, לאחר שבממשל האמריקאי סירבו לאשר את השתתפותה של הפרשנית המדינית דנה ויס והעדיפו את יונית לוי

גלעד ארדן / צילום: תמר מצפי

ארדן: הקיצוץ יפגע בביטחון הפנים של אזרחי המדינה

בישיבת הממשלה הבוקר התייחס נתניהו להחלטות התקציביות, כולל פרויקט של 800 מליון שקל, 350 מליון שקל לפרויקט הצהרונים ומימון המדינה לבתים בשני יישובים שעלו באש בגל השריפות בל"ג בעומר ● ארדן וכץ מתכוונים להצביע נגד הקיצוץ הרוחבי

מבקר המדינה יוסף שפירא, ועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

המסקנה העגומה והמתבקשת שעולה מדוח מבקר המדינה: מישהו משקר לנו

שבועיים בלבד אחרי שהגורמים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה פרסמו שרמת הזיהום במפרץ ירדה באופן משביע רצון, מגיע דוח מבקר המדינה וקובע: אזור המפרץ הוא ממוקדי הזיהום הסביבתי הבולטים בישראל, ומתאפיין בתחלואה עודפת של מבוגרים בסרטן ובהחמרה של אסתמה אצל ילדים ● אין דרך אחרת להגיד את זה: מישהו כאן מסבן אותנו ● פרשנות

מפרץ חיפה / צילום: תמר מצפי

צעד מפיצוץ קטלני: ריבוי החומרים המסוכנים בשטח קטן עלול להביא לאירוע רב נפגעים במפרץ חיפה

דוח מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על כל נושא זיהום האוויר במפרץ חיפה ● המבקר מצא כי האזור סובל מפיקוח לקוי, מיעדים לא ברורים, מנמל חדש שרק יוסיף לזיהום ומבדיקות לא אמינות ● המפעלים המזהמים ביותר במפרץ הם מקבוצת בזן

אבי ניסנקורן ובנימין נתניהו/ צילום: כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ניסנקורן: נתניהו לא מודאג מהגירעון כי "עסוק בדברים אחרים"

כך אמר יו"ר כחול לבן בדיון המיוחד שנערך בכנסת בנושא הגירעון ● לפיד הוסיף כי המדינה הגיעה לגירעון עמוק, כיוון שנתניהו "בישל דייסה. נתן לליצמן, נתן לסמוטריץ', נתן לדרעי, נתן לכל חבר כנסת שעשה רעש, נתן לכל מפלגה. נתן ונתן ונתן, למי לא נשאר? לציבור הישראלי"

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אייל פישר

דוח מבקר המדינה: תלונות הציבור לגופים צרכניים עלו ב-2018

מספר התלונות שהתקבלו בנציבות פניות הציבור בשנת 2018 המשיך לשקף מגמת עלייה במספר התלונות בשיעור של 7% ● הגוף שעליו התקבל מספר התלונות הגדול ביותר הוא המוסד לביטוח לאומי עם 1,101 תלונות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

סופית: נדחתה בקשת נתניהו למימון הוצאותיו המשפטיות ע"י מיליקובסקי ופרטרידג'

כצפוי, ועדת ההיתרים של מבקר המדינה דחתה היום באופן סופי את בקשת רה"מ לקבל סיוע במימון הוצאותיו המשפטיות בתיקים 1000, 2000 ו-4000 מאנשי עסקים זרים ● ההחלטה התקבלה לאחר שנתניהו לא מילא אחר בקשת הוועדה להעביר לידיה פרטים מלאים על נכסיו והונו ● "עליו למצות את יכולותיו ממשאביו ואת הונו העצמי"