גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרץ נוסטלגיה: שר האוצר כחלון מבקר בכפר הנוער הדסה נעורים

וגם: בעלי מניות ישרס מתנגדים לשיפור מדיניות התגמול; ואנטרופי מתנגדת למדיניות התגמול בסלע קפיטל

בריק כחלון ובן שמעון / צילום: ינאי אלפסי
בריק כחלון ובן שמעון / צילום: ינאי אלפסי

השר משה כחלון בפרץ נוסטלגיה

וגם: מי יודע מה עושה הטפסן באתר הבנייה?

לא רק על הרשעתו של אלאור אזריה דיבר השבוע שר האוצר משה כחלון. שבוע עמוס היה לשר, ובחלקו הגדול נוסטלגי.

אתמול (ד') הגיע כחלון לכפר הנוער הדסה נעורים, שם הופיע בפני תלמידים, כמו גם בפני שלמה אהרונישקי, לשעבר מפכ"ל המשטרה, יו"ר כפר הנוער; נתן ביטון, המנכ"ל ופורום אגודת הידידים של הכפר.

עבור כחלון מדובר היה באירוע נוסטלגי משהו, מאחר שהוא עצמו למד במקום בנעוריו. הוא הסביר לנוכחים כי "למדתי מסגרות ולכן אני יודע היום לרתך דברים בפוליטיקה". כחלון הישיר מבט לעיני תלמידים ואמר: "תראו מה יצא ממני - שר האוצר של מדינת ישראל. לא בטוח שביבי ירצה עוד בוגרים שיצאו מכאן בתפקידים בכירים בפוליטיקה".

יום קודם לכן הגיע כחלון לאולם הסטוקו בתל-אביב, שם התקיים אירוע ההכרזה על הקמת מועצת המנהלים של ענף הבנייה, אותו יזם רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ. גם שם נזכר כחלון בעברו, וסיפר לקהל המאזינים כי אביו שימש כטפסן באתרי בנייה, כלומר מי שמתמחה בבניית השלד. הוא נזכר כיצד היה לוקח אותו עמו לעבודה, שם נהג ללטף את העמודים כדי לבדוק אם הם ישרים. "אני לא אספר לכם כמו מה הוא ליטף את העמודים", חייך שר האוצר.

נכחו וחייכו: אורן הוד, מנכ"ל אפריקה ישראל מגורים; רונן גינצבורג, מנכ"ל דניה סיבוס; ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים; ערן רולס, יו"ר מרכז הבנייה; אורי דורי, יו"ר מכון התקנים; עופרה חדד, סמנכ"לית יורו ישראל; שאולי לוטן, מנכ"ל ובעלי לוינשטיין; עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר; עו"ד יהודה רוה; ארנון פרידמן, מנכ"ל אשדר; שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים; ורד צרפתי, סמנכ"לית שמעון צרפתי; אבישי בן חיים, מנכ"ל רוטשטייין; ירון שורק, מנכ"ל אלקטרה מגורים; ואחרים.

בריק כחלון ובן שמעון / צילום: ינאי אלפסי

אז מה אם אני מפתח-תקווה

מי העניקו טיפול קוסמטי לאם המושבות?

השבוע הושק בפתח-תקווה הסניף החדש של רשת הדיסקאונט "גוד פארם". היזמים אוהד סנדלר ואדם פרידלר, אירחו במקום לא רק את יצחק ברוורמן, ראש העירייה, אלא גם את מי שהשקיע ברשת החדשה, רוג'ר גראס, בן למשפחת המיליונרים היהודית-אמריקאית, שמתגורר בתל-אביב, והגיע יחד עם בנו אריסון.

גראס פנה אל ברוורמן ושאל אותו לאיזו מפלגה הוא שייך. ברוורמן, שהבין שאולי כאן מוטב להיזהר בתשובה, ענה מיד: "אני לא שייך לאף אחד. אני מפתח-תקווה".

גראם ברוורמן ופרידלר / צילום:אורי סטרול

לא מאושר 1: בעלי מניות ישרס התנגדו לשיפור מדיניות התגמול

בבקשות לעדכון התגמול: מענק שנתי של עד 3 משכורות למנכ"ל שי טאובר

בעלי מניות חברת הנדל"ן ישרס החליטו אתמול לא לאשר את מדיניות התגמול המעודכנת לנושאי משרה בחברה שהיא ביקשה להעביר, הנוגעת גם לבעל השליטה שלמה איזנברג, המכהן כמנהל העסקים הראשי שלה בהיקף משרה של 65%. עלות העסקת איזנברג בישרס ב-2015 עמדה על 4.3 מיליון שקל.

מפרטי ההצבעה עולה כי יותר מ-90% מבעלי המניות שאינם בעלי עניין אישי באישור ההחלטה, הכוללים את מרבית הגופים המוסדיים המחזיקים במניות ומהווים כ-7.5% מסך בעלי המניות של ישרס, הצביעו נגד החלטה זו.

בזימון לקראת האסיפה ציינו בישרס כי במועד אישור מדיניות התגמול, תנאי כהונת נושאי המשרה בחברה אינם חורגים ממדיניות התגמול המוצעת, למעט הנושא הנוגע לסיום העסקתו האפשרית של איזנברג בחברה, שכעת מבקשים לעדכן. עוד ציינו בישרס כי מרבית השינויים שמבקשת החברה לאשר, "נובעים מהטמעת התמורות החקיקתיות וההסדרים השונים המאפשרים הקלות ועדכונים במדיניות התגמול ובתנאי כהונה והעסקה של נושאי משרה שמדיניות התגמול חלה עליהם".

לפי החברה, השינויים העיקריים במדיניות התגמול מבקשים לאפשר להעניק לנושאי המשרה הכפופים למנכ"ל החברה, שי טאובר, "את מלוא המענק בשיקול-דעת", לאשר למנכ"ל מענק שנתי של עד 3 משכורות "על-פי שיקול-דעת ועדת התגמול והדירקטוריון", ולאשר שינוי של עד 20% בתנאי כהונת נושא משרה ב-3 שנים על-ידי מנהל העסקים הראשי והמנכ"ל, ללא צורך אישור ועדת התגמול.

שלמה איזנברג  / צילום:יחצ אבשלום ששוני

לא מאושר 2: אנטרופי מתנגדת למדיניות התגמול בסלע קפיטל

בשנת 2015 נהנתה הקרן מהיקף תגמול כולל של 16 מיליון שקל

עוד בענייני שכר - נודע כי חברת הייעוץ והמחקר אנטרופי מתנגדת למדיניות התגמול בקרן הריט סלע קפיטל, שדחתה בעקבות כך את מועד כינוס אסיפת בעלי מניותיה.


ההתנגדות של אנטרופי נובעת מכך שבסלע קפיטל מבקשים לאשר את מדיניות התגמול, ללא אישור הסכם הניהול של חברת הניהול על-ידי בעלי המניות, וכן משום שהתשלום לחברת הניהול גבוה בצורה ניכרת לעומת הממוצע בענף, ביחד להיקף הנכסים שבידה. סלע קפיטל, שהיו"ר שלה הוא שמואל סלבין, נהנתה ב-2015 מתגמולים שמנים בהיקף כולל של 16 מיליון שקל.

שמואל סלבין / צילום: איל יצהר

עוד כתבות

קאונס קובנה הרובע העתיק/ צילום: לשכת התיירות קובנה - A. Aleksandravi?ius

יעד מזרח אירופי חדש: קאונס, ליטא - עיר הענבר שבקצה הנהר

אחד היעדים החדשים במזרח אירופה היא קאונס, הלוא היא קובנה שבליטא, שם שמעורר בישראלים אסוציאציות של יום השואה ולא של תיירות ● אבל לקאונס־קובנה יש היום סיפור חדש שהיא מבקשת שנקשיב לו. היא זוכרת את העבר הטראומטי, אבל יש לה גם דברים אחרים להציע

בלקברי / צילום: Mark Blinch, רויטרס

בלקברי סוגרת את מרכז הפיתוח בישראל; 40 עובדים יפוטרו

החברה הקנדית הקימה פעילות פיתוח בישראל ב-2015, על בסיס הסטארט-אפ Watchdox ● המוצר של Watchdox ימשיך להיות מתוחזק על ידי צוות של 20 עובדים בארה"ב

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● עפ"י מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

 בניין בנק ישראל \ צילום:Shutterstock ס.א.פ קרייטיב

בנק ישראל לא צריך ולא יכול להילחם נגד מגמות השוק

האירועים הכלכליים של השבועיים האחרונים - ובראשם הפיחות המשמעותי והפתאומי של היואן הסיני מול הדולר האמריקאי והייסוף בשער החליפין של השקל מול אותו דולר - מעלים כמה שאלות ● האם מלחמת הסחר עלתה מדרגה? איך זה קשור אלינו? ולמה בנק ישראל לא מתערב במסחר במט"ח?

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין-ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית ● אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סגירה צורמת בבורסה: ת"א 35 צנח ביותר מ-3%, בזק ב-5.5%; האג"ח הממשלתיות הארוכות זינקו

בורסות וול סטריט צנחו ביום שישי בעד 3% בצל העלאת מכסים הדדית מצד סין וארה"ב, לצד החרפת הטון של טראמפ נגד יו"ר הפד פאואל ● בזק צללה על רקע מחיקה של נכס מס בגובה 1.2 מיליארד שקל שלא יתקבל כפי שציפתה מעסקת yes ● איי.די.או ופתאל זינקו כנגד המגמה לאחר פרסום הדוחות

עשן מיתמר מעל שמי סוריה, אתמול בלילה / צילום: רויטרס

חיל האוויר תקף מטרות בדמשק כדי לסכל פיגוע רחפנים של ישראל

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו כמה יעדים מדרום מזרח לדמשק, שתכננו להוציא פיגועים משטח סוריה לעבר מטרות ישראליות ● כיפת ברזל נפרסה בצפון ● נתניהו: "לאיראן אין חסינות בשום מקום" ● בסוריה טוענים: "סיכלנו מתקפה ישראלית" ● בטהראן טרם הגיבו

מדף חמוצים ישראלים / צילום: שני מוזס, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

המיזוג בשוק החמוצים מתקדם: קבוצת יבנה מבקשת מהרשות לתחרות לרכוש את המתחרה בני דרום

המגעים לעסקה נחשפו לראשונה ב"גלובס" ● היקף המכירות השנתי של שימורי יבנה מסתכם בכ-92 מיליון שקל במונחי מכירות קמעונאיות ● אם העסקה תושלם, היא צפויה להוסיף לחברה מכירות בהיקף שנתי של כ-28 מיליון שקל

נשיא ארה"ב טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בוועידת הG7־ בצרפת / צילום: רויטרס

השבוע בשווקים: עיני השוק מופנות לפסגת ה-G7 והודעת הריבית של בנק ישראל

פסגת ה-G7 כבר סיפקה הבוקר כותרות מצד הנשיא טראמפ לגבי ההסלמה ביחסי הסחר מול הסינים ● עיני השוק נשואות לתגובות נוספות בנושא מתיחות הסחר לאחר הדרמה בסוף השבוע האחרון ● בנק ישראל יכריז על גובה הריבית ביום רביעי וצפוי להתקפל מהכוונה להעלות ריבית בטווח הקרוב ● התחזית השבועית של "גלובס"

רוברט בוקביץ' / צילום: יח"צ

"בישראל האופן ספייס שלנו רועש יותר": מייסד רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית מתכונן להתרחבות

רוברט בוקביץ', המייסד והמנכ"ל של רשת חללי העבודה המשותפים הגרמנית rent24, כבר פתח 60 סניפים בעולם, מהם אחד בתל אביב, ובקרוב ישיק כאן מרכז שני ● "הגמישות מתאימה לא רק לסטארט-אפים אלא גם לענקיות כמו אמזון"

עבודות סלילה/ צילום: שאטרסטוק

כביש משנות ה-50 יפונה לאחר שהעירייה לא השלימה את ההפקעה

בית המשפט הורה על פינוי כביש שנסלל בשנות ה-50, לאחר שעיריית יהוד-מונוסון לא השלימה את הליכי ההפקעה שלו ● העירייה חויבה לפנות את הכביש ולשלם לבעלי הזכויות כמיליון שקל דמי שימוש

רשת BE / צילום: סיון פרג'

שופרסל רוכשת בית מרקחת מקוון שיאפשר לה למכור תרופות מרשם

הרשת תשלם כ–5 מיליון שקל לרקח של ישי דוידי, תמורת 51% ממניות "בלה אונליין" ● החברה הנרכשת זכתה במכרז של קופת חולים לאומית למכירה מקוונת של תרופות מרשם למבוטחים ● רשת Be מתכוונת להקים פלטפורמה, שתשמש ערוץ שיווק לכל קופות החולים

מהומות על הגדר בעזה/ צילום: רויטרס

טהרן מתכוננת לעימות הבא: מסיכול פיגוע הרחפנים, דרך הפיגוע בבנימין ועד ההתחממות בעזה

סיכול פיגוע הרחפנים הוא מכה קשה לכוחות קודס האיראנים, שמנסים לאיים מכל כיוון על מה שהם תופסים כחוליה החלשה: העורף הישראלי ● רצף האירועים של הימים האחרונים: התקיפה הישראלית בעיראק ובסוריה, הפיגוע בבנימין והתחממות הגדר בעזה - כולם קשורים לניסיונות של איראן להשפיע על האזור ● בעולם הערבי דווקא מפרגנים לישראל ● ניתוח "גלובס"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "לא נוסעים לאוקראינה לביקור שלא קשור למה שקורה כאן"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התראיין היום לתוכנית "פגוש את העיתונות" והתייחס למתיחות בדרום ולאירועים הפוליטיים האחרונים ● באשר לאפשרות לשבת עם המשותפת בממשלה, אמר גנץ: "אני רוצה לשרת את כל אזרחי ישראל, אך נשב רק עם אנשים שמכירים בישראל כיהודית ודמוקרטית, ויש בתוך המשותפת מי שמערערים על כך"

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים זונחים גישת מילטון פרידמן והתכונות הנדרשות ליזם: מה קרה השבוע בהייטק

חברות ההייטק הגדולות בעולם היו שותפות לגיבוש ההצהרה על כך שהרווח אינו הדבר היחיד שחשוב, הדברים האפלים במרקטפלייס של פייסבוק, והתפקיד החדש של מפקד 8200 לשעבר ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

ישראלי עצור, ברקזיט לפניך: מה תהיה ההשפעה על שרשרת הייצור של עסקים בישראל?

היקפי הסחר בין ישראל ובין בריטניה גדלים בכל שנה, וכניסת הברקזיט לתוקף עתידה להשפיע על עסקים ישראליים הפועלים בצורה ישירה או עקיפה עם בריטניה - וזאת למרות תיקוף הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות בתחילת 2019 ● מיהם החברות והעסקים שצפויים להיות מושפעים מההיפרדות הבריטית מהאיחוד האירופי, וכיצד להיערך ליום שאחרי?

עין רקת/ צילום: יותם יעקובסון

עין נון: אתר חדש, או יותר נכון מחודש, ליד הכנרת

בתחילת החודש נפתח למטיילים האתר המחודש בעין נון, פינת חמד ליד הכנרת ● מה הרווחנו מהחידוש, מה הפסדנו, ולאן יכולים לברוח הרומנטיקנים שרוצים לטבול במעיין פחות "מהונדס"?

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

חומר אש: שתילי הקנאביס שנשרפו לחברת קאנומד במושב משואה כילו 30% מערך המניה

השריפה בחוות הגידול של החברה במושב בבקעת הירדן, שנגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי במתקן הגידול, השמידה את 180 צמחי הקנאביס הרפואי שנשתלו במקום

דונלד טראמפ ובוריס ג'ונסון מתבדחים בפסגת G7 / צילום: דילן מרטינז, רויטרס

הבית הלבן מבהיר: "טראמפ לא מתחרט על הטלת המכסים, אלא שלא העלה את התעריפים גבוה יותר"

לאחר העלאת מכסים הדדית בסוף השבוע האחרון, הנשיא האמריקאי אומר כי עדיין מתנהל שיח מול הסינים, וכי הם מעוניינים בעסקה יותר מהאמריקאים ● בניגוד לכותרות לפיהן טראמפ מתחרט על הטלת המכסים, בבית הלבן מבהירים אחרת: "תשובתו לא הובנה ראוי"

כפר סבא ממעוף הציפור / צילום: שאטרסטוק

בכפר סבא ובת"א מרוצים, בירושלים סובלים אבל נשארים: דירוג התושבים על 16 הערים הגדולות בארץ

אחוז התושבים המרוצים ביותר מעירם, מבין 16 הערים הגדולות בארץ, נמצא דווקא בעיר מהשרון, שמקדימה את תל אביב ● במקומות האחרונים: ירושלים ובת ים