גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שנה חיובית בגמל ובהשתלמות: אלה הגופים הבולטים

מדובר בשיפור לעומת 2015, אך בראייה רב-שנתית הייתה זו שנה פושרת ■ ב-2016 גבו קופות הגמל דמי ניהול של 0.52% מההפקדות השוטפות ו-0.6% מהצבירה

יאיר לפידות (מימין) ודב ילין. עיקר ההכנסה מהדיבידנדים / צילום: קובי קלמנוביץ'
יאיר לפידות (מימין) ודב ילין. עיקר ההכנסה מהדיבידנדים / צילום: קובי קלמנוביץ'

כל מה שנוגע לתשואות בשוקי קופות הגמל לתגמולים וקרנות ההשתלמות, 2016 הייתה השנה של בתי ההשקעות אנליסט, ילין לפידות ואלטשולר שחם, שאוחזים בדירוגים הגבוהים ביותר בשני אפיקי החיסכון לטווח ארוך הללו. כך עולה מבחינת התשואות כפי שפורסמו באתר הגמל-נט של רשות שוק ההון, שם מצוין כי בשנה שעברה נרשמו בתחומים אלה תשואות נומינליות ברוטו בממוצע כלל ענפי של 3.08% ו-3.2%, בגמל ובהשתלמות, בהתאמה. 

עוד בולטת לחיוב בצמרת המצטיינים בתשואות ב-2016 גם קבוצת הפניקס, שאת השקעותיה מנהל רועי יקיר. זאת, הן בגמל ובהשתלמות והן בפנסיה ובביטוחי המנהלים. עם זאת, נתוני הפניקס לא עודכנו משום מה באתר הגמל-נט, ממנו אנו לוקחים את התשואות.

מדובר בתשואות ממוצעות נמוכות בהרבה מאלה שהציגו קרנות הפנסיה המקיפות החדשות, שהציגו ב-2016 תשואה ממוצעת של כ-4.19%. בהקשר זה נדגיש, כי לקרנות הפנסיה החדשות המקיפות יש מאפיין ייחודי בשוק החיסכון לטווח ארוך: הן זכאיות לאג"ח מיועדות, שמהוות חלק ניכר מהתיק שלהן ושנותנות תשואה ריאלית מובטחת וגבוהה של כ-4.86% - הגבוהה בהרבה מהתשואה בשוק הסולידי ה"רגיל".

כמו כן, התשואה הממוצעת בשוקי הגמל וההשתלמות ב-2016 נמוכה באופן ניכר גם מהתשואה הממוצעת שרשמו קבוצות הביטוח בתיקי הפוליסות המשתתפות ברווחים בשנה שעברה - 4.23%. תיקים אלה, נדגיש, אינם שונים מהותית מהתיקים של הגמל וההשתלמות, והם גם לא כוללים רכיב של אג"ח מיועדות. עם זאת, התשואה הממוצעת של הגמל וההשתלמות הייתה דומה מאוד לזו שהציגו חברות הביטוח בתיקי פוליסות ביטוחי המנהלים שנמכרות לציבור מאז 2004 ואילך - 3.14%.

שוקי הגמל וההשתלמות מציגים טווחי תשואה אדירים, עם גופים מצטיינים וגופים כושלים ברמת שוק החיסכון לטווח ארוך כולו, וברמת כלל השוק מדובר בתוצאות פושרות, לעומת הפוליסות המשתתפות ברווחים ולעומת שוק הפנסיה המקיפה החדשה. כמו כן, בראייה רב-שנתית, 2016 הייתה לא טובה במיוחד, גם אם לא גרועה במיוחד. כך, לעומת תשואה ענפית ממוצעת של כ-3.1%, כאמור, בגמל לתגמולים בשנה שעברה, ב-2015 רשם השוק תשואה ממוצעת של כ-2.1%, בעוד שבארבע השנים שקדמו נרשמו תשואות ענפיות של 5.4%, 9.1%, 10% ומינוס 3%.

ומה קרה בשנים 2011 עד 2015 בשוק ההשתלמות? בעוד שב-2016 הציג שוק זה כאמור תשואה שנתית ממוצעת של כ-3.2%, הרי שב-2015 נרשמה תשואה ענפית חיובית, אך חלשה למדי, של כ-1.8%, ובשנים שקדמו נרשמה תשואה ענפית של 5.4%, 8.7%, 9.2% ותשואה שלילית של מינוס 3.3% ב-2011.

הפקדות של כ-10 מיליארד שקל

היבט נוסף שעולה מהנתונים שפורסמו בגמל-נט הוא, שנכון לסוף 2016 נוהלו בקופות הגמל לתגמולים נכסים בהיקף כולל של כ-198.3 מיליארד שקל, והוא כבר ממש מתקרב לרף ה-200 מיליארד שקל. למעשה, מאז סוף שנת 2011, גדל שוק זה משנה לשנה - הן בזכות ההפקדות והן בזכות התשואות. כאן נדגיש, כי שוק הגמל לתגמולים חווה בשנתיים האחרונות התאוששות בהיבט ההפקדות. ההפקדות לכלל השוק טיפסו ב-2015 - מרמה של קצת יותר מ-4 מיליארד שקל מדי שנה בשנים שקדמו - לכ-6.5 מיליארד שקל. ב-2016 כבר נסקו ההפקדות לסך של יותר מ-9.7 מיליארד שקל. כלומר, שוק הגמל, שעומד ליהנות מהפקדות ניכרות לגמל להשקעה ול"קופות חיסכון לכל ילד", כבר נהנה מהפקדות ניכרות, שמצביעות על כך שיצמח גם ללא תשואות חיוביות בשוקי ההון.

אגב, לראשונה מגלה אתר הגמל-נט נתונים לגבי מה שקורה בשוק הגמל להשקעה. מנתונים אלה עולה כי נכון לסוף דצמבר האחרון נוהלו במסלולי הגמל להשקעה נכסים בהיקף כולל של כ-473 מיליון שקל. מדובר באפיק השקעה לא פנסיוני, שלא זכאי להטבות במס על ההפקדות, ושמהווה חלופה לפוליסות החיסכון לפרט של חברות הביטוח, וכן לתיקים המנוהלים, לקרנות הנאמנות ולפיקדונות בבנקים. זהו אפיק חדש שצומח בקצב גבוה ושצפוי להפוך למשמעותי בהרבה תוך תקופה קצרה.

ומילה על דמי הניהול בשוקי הגמל וההשתלמות: ב-2016 גבו קופות הגמל לתגמולים דמי ניהול ממוצעים של 0.52% מההפקדות השוטפות ו-0.6% מהצבירה (לעומת מקסימום מותר לגבייה של 4% מההפקדות ו-1.05% מהצבירה), בעוד שבקרנות ההשתלמות (שרשאיות לגבות עד 2% מהצבירה בלבד) נגבו דמי ניהול של כ-0.63%, בממוצע ענפי.

אקסלנס, כלל והלמן אלדובי בתחתית

ומה לגבי הגופים המצטיינים? עוד קודם שנגיע להצלחה של אנליסט, ילין לפידות ואלטשולר שחם, שאותם הזכרנו בפתיח, נזכיר כי 2016 התאפיינה בערך אדיר בכל הנוגע לתשואות - שכל כולו תולדה של שינוי שהוביל האוצר, ושיצר בלגאן אדיר. עתה, לראשונה, חלק מהמסלולים החדשים וחלק מהמסלולים ששינו את שמם, ושההיסטוריה שלהם אבדה - מפרסמים תשואה שנתית. על כל פנים, סיכום התשואות לשנת 2016, במיוחד בשוק הגמל לתגמולים, שונה מבעבר, וזאת מאחר שב-2016 נכנסו לתוקף הוראות הרגולציה, לכלל הגופים הפועלים בחיסכון הפנסיוני, לנהל בגמל כמה קבוצות שנבדלות ביניהן לפי גילאי החוסכים, וזאת בניגוד למצב הקודם, שבו הרוב המכריע של הכסף נוהל במסלולים כלליים.

בשל כך אנו כוללים עתה בדירוגי התשואות גם מסלולים שלכאורה אינם מקבילים: מסלולים כלליים למול מסלולים אג"חיים (עם מניות). ואולם, עד 2015, כל המסלולים שאותם אנו משווים בטבלאות הרצ"ב, היו מאותו סוג: מסלולים כלליים שבהם נוהלו, ועדיין מנוהלים, כספי ציבור בהיקף אדיר. אבל, החל מ-2016 רבים מהם שינו את השם ואת האופי, גם אם נולדו מתוך מסלולים כלליים בעבר, ולצדם נוספו מסלולים חדשים תלויי גיל. בינתיים אנו מדרגים אותם באותה הטבלה, משום שהם עדיין מהווים אמצעי דומה, הגם שקצת שונה, להשגת אותה מטרה: השאת תשואה גבוהה ככל הניתן לאורך זמן.

כך או אחרת, השינויים האמורים, וגם התשואות הממוצעות ברמת הענף, לא מאפיינים את מה שקרה בשלושה בתי השקעות: אנליסט, בניהול איציק שנידובסקי ובבעלות שמואל לב ואהוד שילוני, ילין לפידות, בניהול ובבעלות חלקית של המייסדים יאיר לפידות ודב ילין, ואלטשולר שחם, בניהול ובשליטת גילעד אלטשולר ורן שחם.

כך, בשוק קופות הגמל לתגמולים, מובילה אנליסט גמל ישראל עם תשואה יוצאת דופן של כ-9.7%, שהובילה אותה להציג בשלוש השנים האחרונות תשואה שנתית ממוצעת של כ-5.9%. אחריה ניצבות הקופות ילין לפידות מסלול לבני 50 עד 60, אנליסט - מסלול לבני 50 ומטה, אלטשולר שחם גמל לבני 50 ומטה, וילין לפידות מסלול אג"ח עד 25% מניות, שהציגו תשואות נומינליות ברוטו של 5.2% עד 6.7%. למעשה, רק במקום השביעי בשוק הגמל לתגמולים מופיעה קופה של גוף שאינו נמנה עם שלושת בתי ההשקעות הללו: קופה של קבוצת הביטוח הראל.

מנגד, בתחתית הדירוג בולטים כמה גופים שהציגו מסלולים עם תשואות חלשות במיוחד: הלמן אלדובי, אקסלנס, פסגות וכלל ביטוח. אקסלנס גמל והשתלמות נספג לאחרונה בתוך פעילות החיסכון לטווח ארוך של החברה האם הפניקס, בדומה למה שכבר קרה בעבר עם פעילות הפנסיה שלו.

ומה לגבי שוק קרנות ההשתלמות? כאמור, גם שם בולטים שלושת בתי ההשקעות המצטיינים של הגמל. הקרנות המובילות הן ילין לפידות מסלול כללי (עם תשואה נאה של 6.6%), אנליסט כללי, אלטשולר שחם כללי ב', ילין לפידות מסלול אג"ח עד 25% מניות, ואלטשולר שחם כללי (עם תשואה של 4.8%). רק לאחר מכן ניצבת קרן אומגה, שמנוהלת על-ידי מנורה מבטחים.

ובשוק קרנות ההשתלמות הגופים שסוגרים את הרשימה הם אקסלנס אג"ח עד 15% מניות, כלל כללי, והלמן אלדובי כללי, עם תשואות של הרבה מתחת ל-2%.

תשואות קרנות

עוד כתבות

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

תרופה חדשה ליורוג'ן: רכשה זכויות למוצר חדש לטיפול בסרטן בדרכי השתן

המטרה היא לשלב את המוצר של אג'נוס יחד עם תרופה קיימת בצנרת המוצרים של יורוג'ן ● מניית יורוג'ן עלתה אמש ב-3% בנאסד"ק בעקבות ההודעה

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

עליות בוול סטריט; טראמפ נאם והשתלח בפד על סירובו להוריד ריבית

טראמפ נאם בפני המועדון הכלכלי של ניו יורק והאשים את הבנק המרכזי הגביל את צמיחת ורווחי כלכלת ארה"ב ושוק המניות האמריקאי ● טראמפ חידש את המתקפה על סין ואמר כי היא רימתה את ארה"ב בנושאי סחר, אך אמר כי ארה"ב קרובה לחתימה על "שלב ראשון" בעסקת סחר עם סין ● וודאפון מטפסת לאחר שהעלתה את תחזית ההכנסות השנתית ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ענקיות ניהול הנכסים האמריקאיות נהגו להתאגד כשותפויות, אולם מבנה זה הקטין את הביקושים להשקעה בהן והביא לכך שנסחרו בדיסקאונט משמעותי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב יצרה הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכה לחברה בע"מ ● חלק ממנהלי הנכסים כבר ניצלו את ההזדמנות ואחרים בוחנים אותה

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "החלטה נכונה מבצעית ומדינית. לא תהיה השפעה על תהליכים פוליטיים"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל" והדגיש כי "לפעולה זו לא תהיה השפעה על התהליכים הפוליטיים המתקיימים"

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

השיקול היחיד שעמד ברקע החיסול היה ביטחוני, אך תוצאותיו מקרבות הקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל