גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש ביטל את שומות המס שהוטלו על מסעדת סימה בי-ם

מנת הדגל של מסעדת סימה, "מעורב ירושלמי", הפכה לשם דבר, ורבים עלו אליה לרגל ■ נראה שזה עורר גם את תיאבונם של פקחי רשות המסים ■ עם זאת, פעלולי הביקורת שערכו - ספירת ושקלול המנות בדרכים פתלתלות - לא הרשימו את ביהמ"ש

מסעדת סימה / צילום: ליאור מזרחי
מסעדת סימה / צילום: ליאור מזרחי

מסעדת "סימה" היא אחד המוסדות הקולינריים המוכרים והוותיקים בירושלים. בעלת המסעדה, סימה, שעלתה מעיראק בשנות ה-50 המוקדמות, הקימה את המסעדה בשנת 1969, ברחוב אגריפס בשוק מחנה יהודה, ונתנה לה את שמה.

בתחילת הדרך זו הייתה מסעדת פועלים המספקת בישולים ביתיים לפועלי השוק, ועם השנים קהל הסועדים בה הלך והתרחב, ו"סימה" הפכה לשם דבר בירושלים ומחוצה לה, ובייחוד מנת הדגל שלה "מעורב ירושלמי".

אין פלא אפוא שהמסעדה, שמשכה את עינם וסקרנותם של הסועדים, עוררה גם את סקרנותה של רשות המסים.

בספטמבר 2014 החליטו נציגי רשות המסים לערוך ביקורת כלכלית במסעדה. בבדיקות שערכו כלכלני הרשות, שהתבססו על ניתוח ספרי העסק ושקילת המנות שהוזמנו במהלך הביקורת, מצאו נציגי הרשות, לטענתם, כי אחוז חומר-הגלם המוצהר ביחס למחזור ההכנסות המדווח (39%-40%) אינו סביר, וכן נקבע כי המסעדה דיווחה בחסר על קניותיה בשנות המס 2008 ו-2009.

הכלכלנית מטעם רשות המסים בחנה, בין היתר, את קניות המסעדה, לאור סברתה כי המחזור השנתי המדווח שלה - 4.5-4.6 מיליון שקל - אינו תואם את היקף הפעילות של מסעדות מסוגה. לצורך עריכת הביקורת נבחרה מנה של "מעורב ירושלמי" - המנה הנמכרת ביותר במסעדה - לשם בדיקת קניות הבשר של המסעדה.

בעת הביקורת נרכשו 4 מנות "מעורב": בצלחת, בפיתה, בלאפה ובחמגשית. על בסיס רכישה זו חושבו אחוזי מרכיב כל סוג בשר במנת מעורב, כאשר נציג רשות המסים ניתח את כמות קניות הבשר על-ידי המסעדה בשנות השומה. בנוסף, בוצע ניתוח של הזמנות המסעדה ("בונים") בהתאם לפנקסי ההזמנות שלא נשאו תאריכים, ביחס למחצית הפנקסים שנבחרו באופן מקרי.

לגישת רשות המסים, תוצאת הבדיקה העלתה כי יש "העלמת כמות פרגית וכבד" בשנים 2008 ו-2009. בשנת 2008, נקבע, הועלמו קניות פרגית במשקל של 4,999 ק"ג בשווי 157,461 שקל; ובשנת 2009 הועלמה כמות פרגית של 9,181 ק"ג וקניות כבד במשקל 1,444 ק"ג בשווי 356,239 שקל.

לאחר הוספת סכומי הקניות "החסרות" בכל שנה לעלות המוצהרת של החומרים שנצרכו, חושב הפדיון בשומות חדשות שהוצאו למסעדה בצווים, בגילום עלות המכר על-פי אחוז חומר מחושב.

כתוצאה מחישוב זה נוצרו, לגישת פקיד שומה ירושלים, הפרשי פדיון למסעדה של כ-2.2 מיליון שקל, וכ-3 מיליון שקל, לשנים 2008 ו-2009 בהתאמה. לאור זאת, החליטה רשות המסים על הטלת "קנס גירעון" על המסעדה.

החברה המפעילה את המסעדה, חברת מסעדת וסטקיית סימה, לא השלימה עם רוע הגזירה והגישה לבית המשפט ערעור על השומות שהוצאו לה, בצירוף חוות-דעת כלכלית המציגה חישוב אחוז חומר אלטרנטיבי התומך באחוז החומר המוצהר שלה.

לטענת המסעדה, פקיד השומה הגיע למסקנתו בדבר אי-סבירות התוצאה העסקית, על בסיס מדגם בלתי מייצג, שבגדרו נערכה שקילה אחת לכל אחת מן המנות שהוזמנו.

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את הערעור של המסעדה, ביטל את הצווים שהוצאו למסעדה ואת קנס הפיגורים וקבע כי "השומה, כפי שנערכה על-ידי פקיד השומה, מעוררת שורה של קשיים".

השופט אביגדור דורות ציין, בין היתר, כי בפירוט הנימוקים לקביעת השומה נכתב כי ההכנסות המוצהרות אינן סבירות ביחס לנתונים העולים מספרי העסק, "ובהשוואה לתדריך המחלקה הכלכלית בנציבות מס הכנסה לענף המסעדות".

במסגרת ההליך המשפטי התייחס השופט לפערים בין הקווים המנחים (מסמכי מס הכנסה) של רשות המסים בעניין זה בשנים 2008, 2010 ו-2012.

לדברי השופט, בקווי ההנחיה לשנת 2010 נכתב כי המסעדות המזרחיות נחלקות לשני סוגים: רגילות ויוקרה, וכי קיימים בענף גם דוכנים לממכר שווארמה. במסמך צוין עוד כי במסעדות רגילות ובמסעדות יוקרה תכלול הארוחה הממוצעת מנה ראשונה, מנה עיקרית, מנה אחרונה ושתייה קלה או חריפה.

ביחס לשנים 2008-2009 צוין שם כי מחירי מנה ממוצעת במסעדה רגילה נעים בין 109 שקל ל-136 שקל. לעומת זאת, בקווי ההנחיה מ-2008 נקבע כי יש 5 סוגים של מסעדות מזרחיות, שמחירי ארוחה ממוצעים בהן הם 66 עד 75 שקל. בקווי ההנחיה הנוספים שפורסמו ב-2012 "קפץ" המחיר שוב, ונכתב כי מחיר מנה ממוצעת במסעדות מזרחיות רגילות הוא 102-119 שקל.

על כך כתב השופט דורות כי "לא התקבל הסבר משכנע שיכול להסביר את 'הקפיצה' במחיר מנה ממוצעת מקווי ההנחיה שפורסמו ב-2008 לאלה שפורסמו ב-2012, ביחס למסעדות מזרחיות שאינן מסעדות יוקרה".

עוד ציין השופט כי הכלכלנית מטעם רשות המסים פירטה את מחירי המנות בצלחת שנרכשו ביום הביקורת, אשר כללו מנה ראשונה, עיקרית, קינוח ושתייה אשר נעו בין 98 שקל (כולל מע"מ) לבין 171 שקל (כולל מע"מ) למנה היקרה ביותר (הכוללת צלעות כבש).

מנגד, הכלכלנית מטעם המסעדה מצאה כי ארוחה ממוצעת בצלחת עלתה בשנת 2014 כ-77 שקל, שכן מזמין מנה עיקרית (בשרית) מקבל סלטים כמנת פתיחה, ולכן רבים אינם מזמינים מנה ראשונה. כמו כן, כמעט כל הסועדים אינם מזמינים מנה אחרונה (רק כ-4%). עוד התברר כי חלק מהסועדים קיבלו מנת בקלאווה על חשבון הבית.

השופט דורות קבע כי "אם מנטרלים את מחירי המנה הראשונה והאחרונה ממחירי המנות שנרכשו בביקורת, עולה כי המחירים נעים בין 55 שקל (כולל מע"מ) לבין 130 שקל (כולל מע"מ) למנה היקרה ביותר".

השופט ציין כי "יש קושי עם ההנחה כי מנה ממוצעת צריכה לכלול מנה ראשונה ואחרונה, בהתעלם מבדיקה אמפירית לגבי היבט זה. נדמה כי סועד המקבל מנות סלטים הנכללות במחיר מנת בשר, לא יזמין בהכרח מנה ראשונה (כגון שעועית עם אורז, סלט ירקות או מג'דרה)... רק 4% מן הסועדים מזמינים מנה אחרונה, ואחוז המזמינים מנה ראשונה הוא 58%".

עוד כתבות

שלט שמזכיר לשמור על ריחוק חברתי בגלל הקורונה בעיר מאלמו בשבדיה, יולי. גל החום בקיץ הביא להתגודדות בחופים ובאתרי הנופש / צילום: רויטרס

האשמים החדשים באחריות לאלפי קורבנות הקורונה בשבדיה: גלי שפעת מתונים מהעבר

דבריו של האפידמיולוג הראשי במדינה, אנדרס טגנל, גררו סערה וביקורות מצד מקביליו במדינות הסקנדינביות ואפילו מצד עיתון שבדי מקומי, שאמר כי "הם נשמעים יותר כמו פיקציה" מאשר מציאות

הבר "ביר גארדן" בתל אביב סגור ונעול. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

יוגבלו הפגנות ותפילות, תותר טבילה במקווה: כל מה שמותר ואסור במסגרת המגבלות החדשות

בין ההנחיות: תותר העבודה במקומות עבודה חיוניים בלבד, יציאה מהבית עד למרחק של קילומטר ותחבורה ציבורית תפעל במתכונת מזערית ● יותרו העברה של קטין בין הוריו החיים בנפרד ונסיעה לטיפול חיוני לווטרינר ● ועדת חוק חוקה ומשפט תחליט האם לאשר את התקנות בהמשך היום

עודד פורר / צילום: שלומי יוסף

הצעת חוק חדשה בכנסת: ביטקוין יוכר כמטבע ולא כנכס לצורכי מיסוי

ארבעה חברי כנסת מסיעת ישראל ביתנו הגישו הצעת חוק פרטית, שמבקשת לתקן את המיסוי של פעילות במטבעות דיגיטליים מבוזרים, כך שמכירת ביטקוין לא תחויב במס רווח הון בשיעור של 25%

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

ה-OECD: ישראל מתקשה להכיל את התפרצות הקורונה המחודשת

בארגון המדינות המופתחות מעריכים כי הצמיחה של המשק הישראלי ב-2021 תעמוד על 2.9% בלבד ● ב-OECD ממליצים להגדיל את ההוצאות הממשלתיות בתחומי הרווחה והתשתיות ולנצל את המשבר לרפורמה מקיפה במערכת המס

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

הממשלה אישרה: סגר מלא ברחבי הארץ החל מיום שישי

לאחר דיון לילי אושר המתווה הכולל סגר מלא החל ממחר, כשההפגנות והתפילות יוגבלו במתווה מצומצם ● שר האוצר ישראל כ"ץ הצביע נגד החלטת הממשלה להדק את המגבלות: "ניתן היה לקדם צעדים לבלימת המחלה מבלי לפגוע אנושות בעסקים"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

הרמטכ"ל אביב כוכבי בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף / צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי: "הצלחת מיגור הקורונה תלויה בתרבות, משמעת ומילוי הנחיות"

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר בביקור במפקדת "אלון" של פיקוד העורף כי משימת מיגור הקורונה היא משימה ראשונה במעלה של צה"ל והוא לא יחסוך במשאבים, בכוח אדם, באנשי פיתוח, באמצעי פיתוח, ובקשב, כדי להביס את הנגיף

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה ננעלה בירידות על רקע דיווחים על החמרה צפויה בסגר

החשש מהחמרת הסגר לצד חולשת העליות בניו יורק הכבידו על המסחר ● מדד הבנקים צנח ב-2.8%, מדד ת"א 90 איבד 1.7% ● מחזור המסחר בשוק המניות היה חריג יחסית והסתכם ב-1.73 מיליארד שקל

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

ירידות בפתיחה באירופה: הפוטסי הבריטי יורד ב-1.1%

המדד המרכזי בבורסה בדרום קוריאה מוביל את הירידות בצל המתיחות עם צפון קוריאה ● החוזים העתידיים על המדדים המובילים בניו יורק מאותתים על המשך הירידות

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב ששיגרה החברה לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

משה לארי / צילום: דוברות בנק מזרחי טפחות

הציבור ומשקיעי הנוסטרו נענו להצעת הרכש של מזרחי טפחות לאגוד והמיזוג יוצא לדרך

בעלי מניית אגוד יקבלו כ-1.4 מיליארד שקל, רובם ב-7.8% ממניות מזרחי טפחות כשבעלי המניות הגדולים באגוד יתנו תוספת תמורה לבעלי מניות המיעוט ● מזרחי טפחות דיווח על שיעור היענות של 97.3% ● העסקה נחתמה במקור כבר ב-2017

מכונית אוטונומית של מובילאיי בכנס משקיעים של החברה שנערך בחודש שעבר / צילום: אינטל, יח"צ

מובילאיי מתרחבת לאיחוד האמירויות: מתכננת להקים בדובאי שירותי תחבורה אוטונומיים

החברה חתמה על הסכם עם קבוצת הנדל"ן והרכב מדובאי אל-חבטור, לשיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי והמיפוי ● השתיים יחתרו להקמת שירותי מוניות רובוטיות בדובאי בתוך שלוש שנים

ועדת הכספים בראשות משה גפני, היום / צילום: דוברות ועדת הכספים

ועדת הכספים אישרה את התקציב ההמשכי העומד על 11 מיליארד שקל

התקציב לשנת 2020 יעמוד על 410.8 מיליארד שקל ● חברי הליכוד בוועדת כספים כעסו על כך שכל הכספים הקואליציוניים של המפלגה הוזרמו לטובת מטרות הבית היהודי

דורון הורנפלד, בעלים של סוכנות הביטוח "פרמיום" / צילום: תמונה פרטית

"העסק נסע ב-200 קמ"ש, ובמכה אחת התנגש אל תוך קיר"

דורון הורנפלד היה על מסלול צמיחה עם החברה שלו שעוסקת במכירת פוליסות לחופשות סקי בחו"ל ● "הייתה עלייה של 50% לעומת 2018, וזה היתרגם לכאלף ביטוחים בחודש" ● ואז בתחילת מרץ הכל נעצר: "לקוחות החזירו את מה שקנו, ואני צריך להחזיר כסף" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

רשת מזון /צילום:  Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

תור הזהב של רשתות המזון: הנגיף הקפיץ את הרווחים והדגיש את חשיבות האונליין

בסיכום 2020 צפויות רשתות המזון להציג שנת שיא, עם גידול בהכנסות המצרפיות וברווח, כשרובן מעדכנות כי גם החודשים יולי ואוגוסט לוו בצמיחה משמעותית בצריכה ● הנהנות העיקריות בתקופת הקורונה הן רשתות שמפעילות חנויות שכונתיות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

מתוך האתר של חברת כנפי משק / צילום: צילום מסך

"שומרי הסף כשלו ובמשך 15 שנה לא גילו כי דוחותיה של כנפי משק מפוברקים"

כך כתב הנאמן הזמני עו"ד שאול קוטלר בדוח שהגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב ● חברת התיירות הקיבוצית חשודה באי-סדרים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ● הנאמן המליץ לתת צו לפירוק החברה ולמנות נאמן להליכי חדלות הפרעון

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

השורטיסט והתמונה: האם חברת המכשור הרפואי ננוקס מטעה את המשקיעים?

בנוסף טוען השורטיסט קרסון בלוק כי מפיצות שאיתן התקשרה ננוקס כדי לשווק את המוצר שלה ברחבי העולם, אינן מסוגלות לספק את התמורה ● רן פוליאקין, מנכ"ל ננוקס: "הדוח מלא שגיאות והטעיות ולא מבוסס על בדיקה ישירה מול החברה"

ישראל מאבדת שליטה

ישראל מאבדת שליטה בקורונה: שבועיים של סגר יספיקו? באוסטרליה נדרשו כמעט חודשיים

בישראל תולים תקוות בסגר להורדת התחלואה, אבל הצעדים הנוכחיים לא ימנעו את עליית מספר החולים, שחצה את ה־6,000 ביום, ואת התמודדות בתי החולים עם 800 חולים במצב קשה • אפשר להסתכל על מה שקרה באוסטרליה ולהבין שכדי לראות תוצאות נדרשת תוכנית וסבלנות לחכות הרבה יותר משבועיים

חדר עסקאות בבית השקעות בתל אביב. לקרנות הגמישות יש מה למכור ביחס למדדים  / צילום: Gil Cohen Magen, רויטרס

על קרנות השקעה, אפיקים סחירים ומשבר הקורונה

קרנות ההשקעה הולכות וצוברות פופולריות, והמוסדיים מעבירים אליהן יותר ויותר נכסים, על חשבון האפיקים הסחירים ● משבר הקורונה מבליט את היתרונות והחסרונות של כל אחד משני האפיקים בתקופות של תנודתיות

אביחי מנדלבליט / צילום: אמיל סלמן-הארץ

פרקליטי רה"מ: מנדלבליט הסתיר מידע מבית המשפט בנוגע למקור ההדלפות בתיק 4000

עוה"ד בעז בן צור ועמית חדד, הגישו בקשה להצטרף לעתירתו של שאול אלוביץ' בעניין ההדלפות של חומרי חקירה בתיק 4000 לתוכנית המקור ● הבקשה הוגשה לאחר שהם מצאו בתיק החקירה מסמך שלא הוגש לבית המשפט, ובו עדות של ניר חפץ כי אילן ישועה הדליף חומרים לברוך קרא