גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הביטוח מתגמל פחות: שכר 10 הבכירים ב-2016 - נמוך מ-50 מ' ש'

שיאן השכר בענף הביטוח ב-2016 הוא איציק עוז מקבוצת הפניקס (כ-7 מיליון שקל) ■ השיאנים בבתי ההשקעות: יאיר לפידות ודב ילין, שקיבלו עבור השנה שעברה שכר בעלות של יותר מ-8.1 מיליון שקל כל אחד

יאיר לפידות ודב ילין
יאיר לפידות ודב ילין

אפריל 2016 נפל דבר בסקטור הפיננסים בישראל, עם פרסומו של "חוק תגמול לנושאי משרה בתאגידים פיננסיים", המוכר כחוק שכר הבכירים בפיננסים. חוק זה, המגביל את שכרם של בכירים בתאגידים הפיננסיים, בא לעולם בעקבות דיון ציבורי ער וביקורתי במיוחד, שהתעורר לגבי שכר המיליונים אשר לו זכו הבכירים בבנקים, בחברות הביטוח ובבתי ההשקעות, ובהמשך לשורת מהלכים שהרגולציה קידמה כדי לטפל בסוגיה בוערת זו.

עתה מתברר כי החוק הזה, שרק ב-12 באוקטובר 2016 נכנס לתוקף מלא - כך שחל גם על הסכמי שכר שכבר היו קיימים בשוק - הוביל להמשך מגמת הירידה בשכר של שיאני השכר בפיננסים, שלפחות בענף הביטוח הייתה מורגשת עוד קודם לכן.

ב-2017 אמורות להגיע לשיאן השפעות החקיקה, שכוללת הוראות לפיהן תשלום מעל לרף של 2.5 מיליון שקל בשנה לא יוכר כהוצאה לצורכי מס, ואיסור מתן שכר הגבוה ביותר מפי 35 מעלות השכר הנמוכה בחברה.

בסיכומה של 2016 קטנה עלות התגמול המצרפית של עשרת מקבלי השכר הגבוה בענף הביטוח בכ-10% ביחס ל-2015, לסך של פחות מ-49 מיליון שקל. סכום זה משקף עלות שכר ותגמולים ממוצעת של כמעט 5 מיליון שקל לכל אחד מעשרת מקבלי השכר הגבוה בענף הביטוח, ורף הכניסה לעשרת מקבלי השכר הגבוה בביטוח עמד על 4 מיליון שקל.

כאמור, מדובר בהמשכה של מגמת קיטון בעלות השכר והתגמולים שקיבלו שיאני השכר בענף הביטוח, שעמדה ב-2015 על ירידה של 14%, וב-2014 על 34%. למעשה, עשרת מקבלי השכר הגבוה בענף הביטוח קיבלו ב-2016 רק מעט יותר ממחצית התגמול הכולל שקיבלו בשיא - שנרשם בשנת 2013. באותה שנה, לפני ארבע שנים מהיום, עמדה עלות השכר הממוצעת לכל אחד מעשרת מקבלי השכר הגבוה בביטוח על כ-9.4 מיליון שקל.

לא כל המנכ"לים בצמרת המובילים

צמרת מקבלי השכר בענף הביטוח לשנת 2016 מורכבת ברובה משמות מוכרים שבולטים בהיבט זה כבר שנים, אך מציגה גם כמה שמות שלא נחשפים מדי שנה. בראש הרשימה ניצב אחד ממקבלי השכר הגבוה בענף הביטוח מדי שנה - איציק עוז, מייסד ומנכ"ל משותף בסוכנות המוצלחת אגם לידרים, שבשליטת קבוצת הפניקס . עוז, בעל מניות מרכזי בסוכנות הביטוח הגדולה שאותה ייסד, קיבל ב-2016 שכר ותגמולים בעלות כולל של כ-7 מיליון שקל.

אחריו ברשימה ניצב מישל סיבוני, מנכ"ל הראל ביטוח, והחל מלאחרונה - שוב - גם מנכ"ל החברה האם שלה, הראל השקעות  הציבורית. סיבוני מנהל את קבוצת הביטוח הגדולה במשק, והוא קיבל ב-2016 שכר ותגמולים בעלות של כ-6 מיליון שקל, אחרי שנכח ברשימת מקבלי השכר הגבוה גם בשנים עברו.

בכלל, הראל, שבשליטת משפחת המבורגר, ובראשות היו"ר יאיר המבורגר, שלחה הכי הרבה נציגים לרשימת צמרת מקבלי השכר בענף הביטוח, וגם המקום השלישי בענף נתפס על-ידי עובד בכיר בקבוצה: אורי שור, מנכ"ל חברת תעודות הסל של בית ההשקעות הראל פיננסים, שקיבל ב-2016 שכר ותגמולים בעלות של כ-5.2 מיליון שקל. שור זכאי לנתח מרווחי החברה שאותה הוא הקים ומנהל, שלזה הוא זכאי חלף חלק במניות החברה.

במקום הרביעי ניצב מנכ"ל ותיק שמנהל חברה פרטית ורווחית: שי פלדמן מ-AIG ישראל. AIG ישראל דיווחה כי ב-2016 קיבל בכיר בחברה, קרוב לוודאי המנכ"ל פלדמן, שכר בעלות של כמעט 5 מיליון שקל - סכום גבוה שאינו מייצג את נורמות השכר בחברה לאורך שנים. ככל הנראה השכר האמור הושפע מהשלכות שכר הבכירים על זכויות שנצברו בעבר, ופלדמן הוא עובד ותיק ב-AIG - בישראל ובחברות אחרות ברחבי העולם שמשתייכות לקונצרן הענק.

במורד הרשימה נמצאים מוטי רוזן, מנכ"ל חברת הביטוח של מנורה מבטחים, ורונן אגסי, עד לאחרונה מנהל הכספים של קבוצת הראל וגם מנכ"ל החברה האם הציבורית, שהצטרף לאחרונה לבנק לאומי. שניהם קיבלו ב-2016 שכר בעלות של כ-4.5 מיליון שקל כל אחד.

עוד בעשרת מקבלי השכר הגבוה בביטוח: שמעון אלקבץ, מבכירי הראל וחבר קבוע בצמרת מקבלי השכר הגבוה בענף; רן גבעון, גם כן מנהל סוכנות ביטוח שאותה הקים ושבה הוא שותף, ושנמצאת בשליטת קבוצת הפניקס; יאיר המבורגר, יו"ר ובעל השליטה בקבוצת הראל; ורביב צולר, מנכ"ל איי.די.איי ביטוח - חברת הביטוח של משפחת שנידמן, שמוכרת לציבור הרחב כביטוח ישיר.

לצד אלה נציין כי כמה מהשמות הקבועים בצמרת הגבוהה של מקבלי השכר בביטוח לא נכנסו השנה לעשירייה הראשונה: איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח; אייל לפידות, מנכ"ל הפניקס, ולוי רחמני, בעל השליטה ונשיא ומנכ"ל החברה האם של קבוצת איילון.

בתי השקעות: ילין ולפידות מעל היתר

צמרת מקבלי השכר בבתי ההשקעות הציבוריים שאינם חלק מקבוצת ביטוח, כוללת שניים שהקימו ומנהלים יחדיו את בית ההשקעות שבו הם עדיין מחזיקים 50% מהמניות: יאיר לפידות ודב ילין, שקיבלו בשנה החולפת שכר בעלות של מעל 8.1 מיליון שקל, כל אחד. ילין ולפידות נמצאים דרך קבע בצמרת מקבלי השכר בענף הפיננסים, הודות להצלחת בית ההשקעות שלהם.

אחריהם נמצא ברשימה מנכ"ל בית ההשקעות מיטב דש, אילן רביב, עם שכר בעלות של כ-4.2 מיליון שקל, והוא האחרון מבתי ההשקעות הציבוריים שעבר את רף הכניסה שמזכה בכניסה לעשרת מקבלי השכר הגבוה בשוק המתחרה והמקביל של ענף ביטוח.

שיאני שכר בביטוח

שנה שלישית של קיצוץ

עוד כתבות

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

חוק התעופה המותאם לימי קורונה אושר סופית. מה צריך לדעת עליו?

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הנוסח המעודכן בהוראת שעה לחוק שאמור להיטיב עם חברות התעופה על חשבון הצרכנים ● החוק עדיין מחייב את החברות להחזיר לצרכנים את כספם על טיסות שבוטלו, סעיף שהחברות שאפו שיבוטל (ויאפשר להן להעניק זיכוי בלבד)

מפגין על גדר מול מעון רה"מ נתניהו / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אלפים במחאה נגד נתניהו מחוץ לבלפור: עימותים בין שוטרים ומפגינים

כמה עשרות מפגינים ניסו לפרוץ את המחסומים שהקימה המשטרה סמוך למעון ראש הממשלה ● האלפים שהגיעו למקום אוחזים בלפידים וקוראים לראש הממשלה להתפטר מתפקידו בעקבות השחיתות השלטונית: "המדינה לא של נתניהו"

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מליאת הכנסת אישרה את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק

ברגע האחרון הוסיף שר האוצר כ"ץ הבטחה לשר אריה דרעי לאשר תקציב משמעותי לשם הקמת רשת לביטחון תזונתי לשכבות מוחלשות

דן שולמן, מנכ"ל פייפאל / צילום: רויטרס

פייפאל חושפת: החברה "מפתחת יכולות" בתחום מטבעות הקריפטו

ענקית הפינטק האמריקאית הציגה לראשונה את פעילותה בתחום במכתב ששלחה לנציבות האירופית ● בחודש שעבר דווח כי פייפאל עשויה לאפשר קנייה ומכירה של מטבעות דיגיטליים ליותר מ-300 מיליון משתמשי השירותים שלה בעולם

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הסדר מקל עם משפחת פישמן יובא מחר לאישור בית המשפט. הנאמן מתנגד נחרצות

בעקבות בקשת ״גלובס״ הותר לפרסם את עצם קיומו של הסדר הגישור שיובא מחר לאישור ● ביתם של בני הזוג פישמן יימכר אבל רק מחצית מהתמורה תגיע לקופת הנשייה ● הנאמן מתנגד נחרצות להסכם אולם לבקשת משפחת פישמן נאסר לפי שעה לפרט את פרטי ההתנגדות

מחפשי עבודה בלשכת תעסוקה במדינת ארקנסו, ארה”ב / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

הגירעון הפדרלי בארה"ב: קרוב ל-3 טריליון דולר, 14% מהתמ"ג, שיא של 75 שנה

הגירעון הפדרלי צפוי השנה להיות הגדול ביותר במונחי תמ"ג מאז מלחמת העולם השנייה ● הגירעון עלול להתרחב עוד יותר אם הקונגרס והבית הלבן יסכימו בהמשך חודש זה לעוד סבב של הוצאה לשעת חירום

נשיא דרום קוריאה, מון ג’אה־אין / צילום: Associated Press

דרום קוריאה תוציא 95 מיליארד דולר על "ניו דיל" להבראת הכלכלה

נשיא דרום קוריאה מון ג'אה־אין אמר בנאום כי המיזמים החדשים צפויים ליצור 1.9 מיליון מקומות עבודה חדשים עד 2025 ● "מגפת הקורונה אישרה שוב את הדחיפות של התגובה לשינויי האקלים", אמר

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

שר השיכון: "יש בפריפריה המון דירות ריקות - ניתן מענק לדירות יד שנייה בשווי של עד 700 אלף שקל"

ליצמן אמר בוועדת הכספים של הכנסת כי משרדו במגעים עם משרד האוצר על מנת לקדם את המהלך, אך לא ציין את גובה המענק והקריטריונים השונים לקבלתו ● עוד אמר השר: "אני לא עומד להזניח אף מגזר. יש גם תוכנית למגזר הערבי"

הפגנת העצמאים על מתווה הסיוע הממשלתי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דמי אבטלה לעצמאים בדרך לחקיקה, השאלה היא למי יילך הקרדיט

להצלחה הזאת יש הרבה אבות: ראש הממשלה נתניהו, השרים כ"ץ, פרץ ושמולי ואפילו ההסתדרות שבקושי מייצגת עצמאים מעורבת ● בינתיים מתרבים הסימנים שהפעם המהלך באמת יקרה

מטוסי דלתא חונים בשדה התעופה בקנזס סיטי, ארה"ב / צילום: Charlie Riedel, AP

דלתא איירליינס הפסידה 5.7 מיליארד דולר ברבעון השני של 2020

דלתא איירליינס מקצצת בחצי את מספר הטיסות שתכננה להוסיף בחודש הבא, בשל הירידה בביקושים עקב מגפת הקורונה ● ההכנסות ברבעון שהסתיים ביוני צנחו ב-88% ביחס לאשתקד והסתכמו ב-1.47 מליארד דולר

לצעירים נגמרים מקומות העבודה בעקבות המשבר הכלכלי והאבטלה מזנקת / צילום: כדיה לוי, גלובס

התחום שלכם מושבת? בעולם מעודדים הסבה מקצועית, ישראל חותכת בדמי האבטלה למשתתפים בהכשרות

במדינות רבות מתמרצים את העובדים בתחומים שהושבתו לעבור הכשרות להחלפת מקצוע, אבל בישראל מי שפונה להכשרה מקצועית מאבד 30% מדמי האבטלה • המומחים מסכימים: כדי לעצור את הדימום בשוק התעסוקה, צריך לשלב ידיים עם המעסיקים, לממן את ההכשרות ולתגמל את העובדים

מפעל רכב של GM בסין. קאמבק במכירות / צילום: Yu fangping, רויטרס

האיחוד האירופי מגיב למהלך הסיני בהונג קונג: ויזות לאזרחי העיר ואיסור על ייצוא טכנולוגיות רגישות

לאחר שאותת בתחילה כי הוא יימנע מנקיטת צעדים בתגובה לפגיעה בזכויות אדם בהונג קונג, בכירים בבריסל אומרים עכשיו כי אסור שמהלכיה של סין יישארו ללא תגובה ● הממשלות בוחנות עתה את הצעדים שהוצעו במפגש שרי החוץ

הנוער העובד והלומד - מחאת תנועות הנוער / צילום: הנוער העובד והלומד

מחאת תנועות הנוער עולה שלב: הפגנות במאות מוקדים ברחבי הארץ

בעקבות ההגבלות שהוטלו על היקף פעילותן של תנועות הנוער כחלק מהמאבק בהתפשטות הקורונה, יתקיימו הערב מחאות במאות מוקדים ברחבי הארץ בקריאה לממשלה להתיר את המשך פעילותן ● "דווקא פעילות מסודרת, עם מדריכים שדואגים לעמוד בהנחיות, זה מה שיצמצם הדבקה"

MY ONO  / הדמיה: 3division

האבסורד של כביש 461: היצע של מיליוני מ"ר משרדים בשוק מוכה אבטלה

לאורך כביש 461 לבדו, מצומת מסובים ועד יהוד, מתוכננים 2.5 מיליון מ”ר שטחי תעסוקה • היזמים בטוחים: "יהיה ביקוש. אנחנו מסתכלים 20 שנה קדימה" • האם כל בנייני המשרדים המתוכננים כעת באמת ייבנו? ● "גלובס" מנתח

חנות של טסלה בצרפת / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

טסלה התנתקה מהמציאות ושווה פי 6 ממרצדס, מה זה אומר על שוק הרכב החשמלי?

שלושה עשורים של אקטיביזם סביבתי התגמדו בהשוואה להצלחה של טסלה, שזינקה בשנה האחרונה ב-600% מעל לשווי של 320 מיליארד דולר שנרשם אמש בשיא • מה אפשר ללמוד מההתנהלות של אלון מאסק, ואילו השפעות סותרות יש למשבר הקורונה על הרכב החשמלי • כתבה שנייה בסדרה

רוי בוי / צילום: אילן בשור

רוי בוי הוא רק קצה הקרחון: התקשורת הישראלית מדירה ומפלה בדואים - ועכשיו זה מוכח

ההתנשאות על החברה הבדואית והקטלוג שלהם באופן מסוים רחוק מלהיות רק מנת חלקם של מיעוט, ולתקשורת הישראלית יש חלק משמעותי בקיבוע תפיסות אלה ● החלק הארי של סיקור הבדואים בנגב הוא שלילי לחלוטין

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הסבלנות נגמרה, ותביעה ייצוגית הוגשה נגד אל על – מה הסיכוי שהלקוחות יקבלו החזר כספי?

הסכום שהתובעים דורשים מהחברה עומד על 400 מיליון דולר - זהה לסיוע שהחברה אמורה לקבל מהמדינה ● הטענה: אל על, בדומה לחברות אחרות, מפרה את חוק התעופה בכך שהיא אינה מחזירה כספים לנוסעים שטיסתם בוטלה

לוי הלוי, אייל רביד, איציק אברכהן / צילום: שלומי יוסף, איל יצהר  ויח"צ

אפקט הקורונה: רשתות המזון והגופים הפיננסיים מהדקים יחסים

כבר שנים רשתות המזון והגופים הפיננסיים מחפשים חיבור ● עכשיו זה קורה: שופרסל וכאל מוציאות לדרך מיזם הלוואות ● ויקטורי תוקפת עם פתרון משלה

שלב הניסויים בבני אדם של אוניברסיטת אוקספורד, לקראת פיתוח חיסון לוירוס הקורונה  / צילום: אוניברסיטת אוקספורד

הגרף היומי: כמה אנחנו באמת קרובים לחיסון לקורונה?

יש יותר מ-160 מועמדים בדרך לחיסון יעיל ובטוח לקורונה, רובם המוחלט נמצאים בשלבים ראשונים ● יש מי שסבור שיכול להיות שנראה חיסון מוכן ליצור מסחרי כבר בסוף השנה, אף שגם בשלבים המתקדמים ההצלחה אינה מובטחת והסיכויים לא גבוהים

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

העליון דחה את ערעור פורום קהלת לביטול דמי החבר בהסתדרות

פורום קהלת ערער על דחיית בקשה לתביעה ייצוגית נגד ההסתדרות בסך 4.7 מיליארד שקל ● בפורום טענו כי ההסתדרות גבוה דמי חבר העולים על דמי החבר המרביים שרשאית אגודה עותמאנית לגבות מחבריה